Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Luminița Barcari a reclamat Ministerul Educației la DNA

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița

Luminița Barcari a reclamat Ministerul Educației la DNA

Scandalul demiterii șefei Învățământului ialomițean se mută la Direcția Națională Anticorupție. Alături de alți 9 inspectori școlari generali din țară, Luminița Barcari este semnatara unei plângeri penale în care se reclamă fapte de «abuz în serviciu» și «fals intelectual», comise de reprezentanți ai Ministerului Educației. Sesizarea la DNA s-a făcut după ce Ministerul Educației a decis să-i demită pe șefii inspectoratelor școlare, care și-au recâștigat funcțiile de conducere în urma unor procese în instanță, oferindu-le calificative «nesatisfăcător» în urma evaluării activității din anul școlar precedent. La scurt timp, reprezentanții instituției au anunțat public faptul că întocmirea documentelor... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2018, 16:25 (14768 vizualizări - 47 comentarii)

REPORTAJ

Maria Unțanu, grafician de șevalet

Maria Unțanu, grafician de șevalet

Ajunsă în oraș la jumătatea anilor ’80, Maria Unțanu a fost multă vreme un artist «amorțit», refugiat în cariera de profesor. A revenit pe scena artistică locală după 1990, discretă, dar remarcabilă. Este cunoscută orașului pentru sutele de premii naționale și internaționale obținute de elevii ei la Palatul Copiilor din Slobozia. Recent însă, domnia sa a vernisat în Slobozia o expoziție sub titlul «Texturi Grafice». Este corolarul unei vieți de artist de provincie și, în același timp, o expoziție unicat realizată în tehnica punctului-«stippling»...

«Desenul se învață, cu culoarea te naști!»... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2018, 13:20 (6657 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Măgura Cisnădie 21-27 (13-15)

Doar o repriză de speranțe

Partida dintre HCM Slobozia și Măgura Cisnădie a stat sub semnul echilibrului doar în primele 30 de minute. Atacul echipei lui Gheorghe Covaciu a funcționat bine, Enescu, Dăscălete și chiar Chernova, utilizată pe ineditul post de inter dreapta, astâmpărându-și pofta gol.

Încă o înfrângere 
Echipa noastră a fost la conducerea scorului în câteva rânduri, dar, spre finalul primei părți, sibiencele și-au etalat plusul de experiență și au intrat la cabine având avantaj de două goluri. În repriza secundă atacul slobozean n-a mai funcționat corespunzător, făcându-se greșeli atât... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2018, 15:47 (4948 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Farul Constanța 0-5

Ne-au liniștit

Din păcate, s-a dus orice rază de speranță în privința promovării Unirii Slobozia în divizia secundă. Ploaia de goluri venită dinspre atacul constănțean, pe un teren chinuit de precipitații, a înecat toate planurile antrenorului Enache Costea.

Se luptă pentru locul 3
În minutul 8, experimentatul George Călințaru a deschis scorul pentru dobrogeni printr-un șut necruțător din interiorul careului mare, iar în minutul 35 a dublat avantajul echipei lui Petre Grigoraș exploatând o respingere în față a nefericitului Dumitrescu. Golul lui Raphael Stănescu din minutul 44, înscris direct... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2018, 15:20 (13961 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița concesionează proprietatea privată a Ialomiței

Afaceri de succes cu terenuri agricole

Consiliul Județean Ialomița concesionează proprietatea privată a Ialomiței

Consiliul Județean Ialomița extinde politica de concesionare a terenurilor agricole aflate în proprietatea privată a județului. Luni, 26 martie 2018, în cadrul unei ședințe ordinare, plenul a decis concesionarea a peste 500 ha de teren agricol. Prețul de pornire al licitației pentru terenurile agricole este de 1000 de lei pentru un hectar, iar în cazul terenurilor neproductive de numai 200 de lei pentru un hectar. Potrivit datelor oficiale, Consiliul Județean Ialomița deține la acest moment peste 6800 de hectare de teren în domeniul privat al județului. Conform declarațiilor oficiale, valoarea unui hectar de teren agricol concesionat a ajuns la 1690 de lei...

Consiliul și-a descoperit vocația... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2018, 11:40 (6901 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, campion național la Tineret

Scrimă

George Dragomir, campion național la Tineret

Suntem abia în luna martie, dar nu credem că mai are cineva emoții cu privire la sportivul anului 2018 în județul Ialomița. George  Dragomir a demonstrat în ultimele luni că, pe lângă talentul pe care îl știam, deține și o importantă doză de concentrare în situații-limită, care îl face să fie probabil cel mai constant sabrer al generației sale.

Dragomir aur, Stănescu bronz
Campionatul Național de Sabie adresat Tineretului (sportivi între 15 și 23 de ani) s-a desfășurat la Sala «Ana Pascu» din București, în perioada 22-25 martie 2018. În proba masculină, CSM și CSS Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2018, 10:50 (4412 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

«Cu 9 puncte putem termina pe 10!»

HCM Slobozia revine la meciurile din campionat, după ce acțiunile echipelor naționale s-au încheiat. Miercuri, 28 martie 2018, orele 17,30, la Sala «Andreea Nica» vine Măgura Cisnădie, una dintre revelațiile stagiunii actuale. În pauza competițională, elevele lui Gheorghe Covaciu au disputat în deplasare un meci amical cu CSM Buzău, pierdut cu 25-26. A fost doar o partidă de pregătire, rezultatul acesteia nepunând în pericol atmosfera de la echipă sau planurile acesteia. HCM Slobozia se află pe locul 12 cu 16 puncte, la un punct în spatele locului 10, ocupat de CSM Slatina. Din actualul sezon mai sunt de jucat 7 meciuri și, în mod firesc, conducerea administrativă și cea tehnică și-au făcut calcule... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2018, 10:40 (4232 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Memorialul «Mihai Transmim», pe 31 martie 2018 la Slobozia

Tenis de masă

Memorialul «Mihai Transmim», pe 31 martie 2018 la Slobozia

Un adevărat maraton al tenisului de masă se va desfășura sâmbătă, 31 martie a.c., în două locații ale Complexului Sportiv Municipal din Slobozia: Sala «Andreea Nica» și fosta sală de box. Vor fi amplasate 22 de mese, la care se vor succeda peste 190 de practicanți ai acestui sport, jucători veniți din toate zonele țării. Aceștia vor fi împărțiți în 4 categorii valorice: începători, avansați, open și elite. «Din Slobozia vor concura aproximativ 20 de jucători... Cu siguranță ar fi fost mai mulți dacă și în orașul nostru acest sport ar putea fi practicat în condiții civilizate, așa cum se întâmplă la Călărași, Târgoviște, Brăila sau chiar Băicoi. La memorialul... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2018, 10:25 (4931 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

4 meciuri în 9 zile

Primăvara cu aspect hibernal a bulversat competițiile fotbalistice la nivelul ligilor inferioare. Astfel s-au amânat meciuri în Liga a II-a, Liga a III-a, dar și în competiția județeană. Prin urmare, după ce i se reprogramase jocul cu Farul Constanța, Unirea Slobozia a ajuns în ipostaza de a avea două restanțe, și partida cu Delta Tulcea fiind amânată. Restanțe așadar există, rămâne să apară și prestanța. În acest moment, tabloul competițional arată că elevii lui Enache Costea vor avea de disputat 4 meciuri în doar 9 zile: două acasă și două în deplasare. Miercuri, 28 martie 2018, orele 15,00, la Slobozia vine Farul Constanța. Echipa suporterilor constănțeni, antrenată de reputatul Petre Grigoraș... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2018, 10:15 (4821 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 8677 de persoane cu handicap

Ialomița are 8677 de persoane cu handicap

Situație alarmantă în Ialomița. Un raport al Direcției Generale de Asistență Socială Ialomița scoate în evidență faptul că numărul persoanelor cu handicap înregistrat la nivelul județului este într-o continuă creștere. Astfel, în 2017, în Ialomița erau sub monitorizare 8677 de persoane cu dizabilități.

Creștere alarmantă Conform statisticii prezentate de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, în ultimii 10 ani, numărul persoanelor cu handicap înregistrat la nivelul județului s-a aflat într-o continuă creștere. Astfel, în 2006, în baza de date a instituției... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2018, 15:40 (5799 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la Amara. S-a încuiat în casă cu copilul în semn de protest!

Scandal la Amara. S-a încuiat în casă cu copilul în semn de protest!

Protest casnic al unui bărbat din orașul Amara. Supărat că soția de care divorțase a părăsit domiciliul, bărbatul s-a încuiat în locuință împreună cu copilul său, în vârstă de 8 ani, refuzând să-i dea drumul femeii la ușă când aceasta a revenit acasă. Pentru a deschide ușa a fost nevoie de o adevărată intervenție în forță a pompierilor și polițiștilor.

Dosar penal în lucru Pentru că bărbatul refuza categoric să descuie ușa, fosta sa soție a sunat la 112 și a cerut ajutorul autorităților. La fața locului s-au deplasat polițiștii, dar și pompierii care, cu ajutorul unui echipament folosit... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2018, 13:50 (7541 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Contraperformanțe administrative la Spitalul Județean Slobozia

Fanteziile administrative ale Marianei Iancu (II)

Contraperformanțe administrative la Spitalul Județean Slobozia

bonus: Spălătoria spitalului a fost desființată

În urmă cu un an, directorul Spitalului Județean Slobozia declara că instituția pe care o conduce va fi un «spital model» în numai 3 ani de zile! La un an distanță, deciziile adoptate de Mariana Iancu generează contraperformanțe în lanț. Putem fi de acord, de dragul argumentării, că Mariana Iancu nu se face vinovată direct de calitatea serviciilor medicale prestate sau de lipsa medicilor. Dar există decizii administrative care îi aparțin în totalitate. Iată câteva exemple care demonstrează, o dată în plus, că drumul spre iad e pavat cu bune intenții.

O decizie administrativă eronată... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2018, 11:15 (7412 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

ce se întâmplă după?

«În primul rând, bună ziua!». Expresia aceasta era consemnată pe o coală A4 ca parte incipientă a unui discurs de către o persoană care, în urmă cu ceva timp, devenise candidat la o funcție de primar. Ulterior, aceeași persoană a fost desemnată să ocupe o funcție publică la o deconcentrată. Nu are relevanță numele persoanei în cazul de față. Doar am adus momentul în discuție prin prisma a ceea ce se petrece după ce, în general, un specimen ocupă o funcție publică de demnitate publică. Fini observatori ai fenomenului, am remarcat cum după momentul instalării în funcție, persoanelor nominalizate li se întâmplă ceva. Teoria este general valabilă... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2018, 18:15 (5173 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Silvia-Claudia Mihalcea, «fata mea» cu viitor în PSD

Silvia-Claudia Mihalcea, «fata mea» cu viitor în PSD

«În Monitorul Oficial nr. 134/2017, a fost publicată Hotărârea Camerei Deputaților nr. 14 din 21 februarie 2017, prin care Silvia-Claudia Mihalcea a fost numită în funcția de secretar general al Camerei Deputaților...». Este debutul unei știri care a făcut înconjurul planetei acum mai bine de un an și despre care noi, bezmetici, nu am scris un rând. Domnule Neacșu, ne cerem iertare! Ne-am hotărât acum brusc să o aducem în atenția opiniei publice pe tânăra social-democrată de doar 39 de ani neîmpliniți, fiindcă am considerat că nu puteam rata o asemenea carieră strălucită. Căci, da, într-adevăr, domnișoara Silvia-Claudia Mihalcea... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2018, 14:20 (12522 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu este campionul vizitelor externe

Slobozia se plimbă prin reprezentanții legali

Adrian Mocioniu este campionul vizitelor externe

Moda vizitelor externe a fost lansată de către primarul Gabi Ionașcu, primul edil local care a ajuns în China. L-a urmat Alexandru Stoica, care a călcat pe cărările bătătorite de predecesorul său. Adrian Mocioniu a reușit însă să-i depășească. În mai puțin de 2 ani, el a vizitat pe bani publici Europa, Asia și Japonia. Asta da performanță administrativă!

Mulți, dar ai noștri Pentru conformitate, vom recunoaște spășiți că moda vizitelor externe nu a fost inaugurată de primarul Adrian Mocioniu. Primul care a mirosit aerul chinezesc a fost Gabi Ionașcu, care a târât după el o liotă de... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2018, 11:05 (5991 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Indemnizații de ședință pentru AGA Urban

Premieră locală la Slobozia

Indemnizații de ședință pentru AGA Urban

Desfășurată într-un anonimat deplin, sedința AGA Urban din ultima decadă a lunii februarie 2018 a marcat o premieră administrativă. Consilierii locali ai Sloboziei, membrii în Adunarea Generală a Acționarilor Urban, și-au votat indemnizații de ședință de 200 de lei!

Unde merge mia, merg și 200 de lei Intrată într-un con de umbră după ultima majorare de tarif la apă, Urban SA a ajuns să facă acte de filantropie. La ședința din 20 februarie 2018, conducerea societății a propus plenului AGA, recte consilierii locali ai municipiului Slobozia, stabilirea unei indemnizații de ședință. Pentru... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2018, 18:20 (5640 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Guvernul discriminează peste 1000 de bugetari din Ialomița

Guvernul discriminează peste 1000 de bugetari din Ialomița

Sindicaliștii din Educație și Sănătate atrag atenția că măririle salariale anunțate de Guvern produc discriminări în rândul angajaților din aceste sectoare. Concret, în timp ce unii salariați se bucură de majorări, alții nu primesc nimic în plus. Este cazul personalului nedidactic și didactic auxiliar care lucrează în școli, precum și cel al infirmierelor, moașelor sau laboranților din spitale. La nivelul județului Ialomița, peste 1000 de oameni fac parte din aceste categorii profesionale defavorizate.

Se întâmplă în Educație
1 martie 2018 a adus majorări salariale doar pentru... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2018, 15:05 (4638 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Milionarii serviciilor medicale BFT decontate de CJAS Ialomița

Afaceri cu Sănătatea

Milionarii serviciilor medicale BFT decontate de CJAS Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița gestionează un buget similar cu cel al județului. De la Programe Naționale de milioane de lei și până la banalele rețete compensate, totul trece prin malaxorul financiar al acestei instituții. Anual (sau de câte ori este cazul), președintele Mihai Geantă oferă, transparent, asigurări că «toate serviciile medicale sunt decontate la timp», iar situația este sub control. În spatele acestor declarații însă, bugetul CJAS ascunde zone «gri», despre care nimeni nu vorbește. Una dintre acestea este reprezentată de serviciile medicale BFT (balneofizioterapie) din Ialomița...

Datele statistice de la CJAS... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2018, 10:45 (5969 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Tehnicienii în gastronomie» de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

«Tehnicienii în gastronomie» de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Sunt tinere, responsabile și știu ce vor. Au visuri, aspirații, încearcă să-și depășească condiția. Nu se plâng, nu spun că viața e nedreaptă, nu doresc privilegii... Doar luptă pentru a reuși într-o societate indiferentă la nevoile lor și incapabilă să le susțină! Sunt eleve ale Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, specializarea «turism și alimentație publică»...

Exemple pentru o generație Sunt 22 în clasă și toți vor lăsa în urmă liceul vara aceasta. Se tem de «Bac», dar nu se tem de viața de afară. Pentru că, și îți spun asta cu o mândrie nedisimulată, ei vor ieși din... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2018, 11:10 (5989 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Angajații DGASPC Ialomița cer o altă grilă de salarizare

Angajații DGASPC Ialomița cer o altă grilă de salarizare

Legea Salarizării Unice din sistemul bugetar creează haos în instituțiile publice. Printre angajații de la stat din Ialomița ocoliți de majorările salariale aduse de acest act normativ se numără și cei ai Direcției Generale de Asistență Socială Ialomița. Recent, aceștia au trimis o petiție prin care cer reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, instituție care coordonează activitatea DGASPC, să fie introduși pe o altă grilă de salarizare astfel încât să beneficieze de venituri mai mari. Până acum, reprezentanții administrației județene nu au oferit însă niciun răspuns...

Vor salarii mărite... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2018, 12:10 (9863 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Marea debarasare», la finalul săptămînii

În zilele de vineri, 1 octombrie și sîmbătă, 2 octombrie, se va desfășura cea de-a treia ediție a Campaniei Marea Debarasare. «Modificarea a survenit ca urmare a faptului că pe 25 septembrie 2010, data ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:23
(13855 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Valea Ciorii

Trei adăposturi de animale și depozitul de furaje ale unui slobozean au fost mistuite de flăcări în noaptea de de sîmbătă spre duminică, 25/26 septembrie. Din primele cercetări, pompierii au concluzionat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:22
(17045 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna prevenirii criminalității» la IPJ Ialomița

«Începînd de luni, 27 septembrie, sub titlul „Săptămîna prevenirii criminalității“ la nivel național se va desfășura un complex de activități preventive menite să contribuie la creșterea gradului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:20
(16426 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat la Gheorghe Doja

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 25 septembrie, la Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație. Incidentul a fost produs de un tînăr de 35 de ani, conducător auto, care aflîndu-se la volanul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:19
(15344 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Infractoare de 62 ani, încarcerată

Polițișii din Țăndărei au organizat, sîmbătă, 25 septembrie, o acțiune pentru depistarea persoanelor urmărite. În cadrul acțiunii a fost prinsă o femeie de 62 de ani care se sustrăgea executării unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:18
(16164 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan

Sîmbătă, 25 septembrie, polițiștii Serviciului Rutier au oprit pentru control un taxi. Pentru că șoferul mirosea a alcool, polițiștii l-au testat cu aparatul Drager. Iar bănuielile polițiștilor s-au confirmat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:17
(13649 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic de persoane în Ialomița

Patru persoane, dintre care două în stare de arest preventiv, au fost trimise în judecată de oamenii legii pentru trafic de persoane și trafic de minori. Suspecții, prin violențe și amenințări, au exploatat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:43
(17942 vizualizări - 1 comentariu)


Și-au bătut copilul de 8 ani pentru că era «neascultător»

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia efectuează cercetări pentru a stabili împrejurările în care a survenit vătămarea corporală a unui copil în vîrstă de 8 ani, din Slobozia. Minorul a ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:42
(18511 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: Beți și fără permise, la volan!

Agenții Postului de Poliție Giurgeni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autocamion înmatriculat în județul Argeș, la volanul căruia se afla un bărbat ce emana ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:40
(17913 vizualizări - 0 comentarii)


Armă cu aer comprimat deținută ilegal

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, a fost depistat un tînăr, de 25 de ani, din Borănești care deținea fără drept o armă neletală, supusă ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:35
(21204 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, România!» cu Jandarmeria

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația «Eco Asist Romania», participă sîmbătă, 25 septembrie, la campania națională de ecologizare «Let’s Do It, România». Jandarmii se ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:33
(18578 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Și-a dat foc grajdului din greșeală

Un bărbat din Vlădeni a dat foc grajdului de furaje din propria gospodărie aruncînd la întîmplare o țigare aprinsă. Incendiul a fost anunțat miercuri, 22 septembrie, iar pompierii militari din Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:27
(16083 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Fetești: Jandarmii, de pază la cele sfinte

20 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, vor asigura, duminică 26 septembrie, între orele 7.00-12.00, măsurile de ordine publică impuse de sfințirea bisericii cu hramul ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:25
(17126 vizualizări - 0 comentarii)


Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămâna Mobilității Europene»

Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămîna Mobilității Europene»

În perioada 16-22 septembrie 2010 se desfășoară cea de-a IX-a ediție a «Săptămînii Mobilității Europene», manifestare europeană anuală sprijinită de Comisia Europeană prin Direcția Generală de Mediu. În ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:30
(14096 vizualizări - 0 comentarii)


Autovehicule furate, găsite la Țăndărei și Fetești

Un autoturism și un scuter, ambele figurînd în bazele de date ca fiind furate, au fost depistate în ultimele 24 de ore de polițiștii ialomițeni. Astfel, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:26
(16809 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Centre de colectare fier vechi, controlate de polițiști

Trei firme cu punctele de lucru în Fetești, ce desfășoară activități în domeniul colectării deșeurilor industriale reciclabile, au fost verificate de polițiști. Urmare a controalelor, față de administratorul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:22
(15961 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a Poliției la Bărcănești și Bărbulești

Marți, 21 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza comunelor Bărcănești și Bărbulești, încercîndu-se astfel prevenirea și combaterea unor infracțiuni. În acest sens, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:19
(19061 vizualizări - 0 comentarii)


Plăți APIA de peste 1,2 miliarde de euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a plătit, la data de 17 septembrie2010, suma de aproape 113 milioane de euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:13
(15856 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:48
(9971 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:21
(8621 vizualizări - 0 comentarii)


«Agroial Partener», trei zile la Slobozia

Tîrgul Internațional de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial Partener» și «Salonul Auto Slobozia» își deschid porțile. Deshiderea oficială se va organiza, joi, 23 septembrie, în fața Centrului ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(14716 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Dridu

Miercuri, 22 septembrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Consiliul Județean Ialomița, Biblioteca Comunală Dridu și Primăria Dridu inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(19025 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Biblionet


59 de posturi vacante la «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 24 septembrie, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», la Slobozia. Acțiunea se va desfășura la sediul Agenției din strada ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(16173 vizualizări - 0 comentarii)


Muncă «la negru» în domeniul confecțiilor

În perioada 16-17 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat Campania națională în domeniul confecții-textile. În cadrul acțiunii au fost verificați 10 agenți economici, cu un număr ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(14702 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat capace de canalizare

Doi tineri feteșteni au furat noaptea trecută cinci capace de canalizare. Ghinionul tinerilor a fost că pe traseu au fost opriți de polițiști. Incidentul s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, respectiv ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:35
(15747 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți și fără permis la volan

Șoferii băuți la volan sau indisciplinați în trafic au fost noaptea trecută ținta polițiștilor din Slobozia și Fetești. În urma unor acțiuni, în trafic au fost depistați doi conducători auto ce șofau deși ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:34
(14720 vizualizări - 0 comentarii)


Nu a văzut mașina staționată și a intrat direct în ea

Marți, 20 septembrie, în afara localității Bucu s-a produs un accident de circulație,. Incidentul a fost produs pe fondul neatenției de un șofer de 76 ani, din Constanța. Pe scurt, în timp ce bătrînul de ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:33
(14567 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Miriștile incendiate, fenomen incontrolabil

În doar două zile, respectiv sîmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină la nu mai puțin de 14 arderi necontrolate. Focul s-a manifestat pe miriști, vegetație ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 20:19
(16504 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Găini furate pentru majorat

Duminică, 19 septembrie, la primele ore ale dimineții, un bătrînel din Fetești alerta Poliția prin 112. Bărbatul reclama faptul că în noaptea precedentă fusese «călcat» de hoți. Feteșteanul de 84 ani rămăsese ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 17:05
(19247 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt găini


Manasia: «Șofer» fără permis, depistat la volan

Deși nu avea permis de conducere, un tînăr de 24 ani din Manasia s-a urcat la volanul unei mașini și a fost prins de polițiști. Plimbarea cu ghinion i-a adus tînărului un dosar penal, actual fiind cercetat ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:57
(17367 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...