Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

4 meciuri în 9 zile

Primăvara cu aspect hibernal a bulversat competițiile fotbalistice la nivelul ligilor inferioare. Astfel s-au amânat meciuri în Liga a II-a, Liga a III-a, dar și în competiția județeană. Prin urmare, după ce i se reprogramase jocul cu Farul Constanța, Unirea Slobozia a ajuns în ipostaza de a avea două restanțe, și partida cu Delta Tulcea fiind amânată. Restanțe așadar există, rămâne să apară și prestanța. În acest moment, tabloul competițional arată că elevii lui Enache Costea vor avea de disputat 4 meciuri în doar 9 zile: două acasă și două în deplasare. Miercuri, 28 martie 2018, orele 15,00, la Slobozia vine Farul Constanța. Echipa suporterilor constănțeni, antrenată de reputatul Petre Grigoraș... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2018, 10:15 (4831 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 8677 de persoane cu handicap

Ialomița are 8677 de persoane cu handicap

Situație alarmantă în Ialomița. Un raport al Direcției Generale de Asistență Socială Ialomița scoate în evidență faptul că numărul persoanelor cu handicap înregistrat la nivelul județului este într-o continuă creștere. Astfel, în 2017, în Ialomița erau sub monitorizare 8677 de persoane cu dizabilități.

Creștere alarmantă Conform statisticii prezentate de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, în ultimii 10 ani, numărul persoanelor cu handicap înregistrat la nivelul județului s-a aflat într-o continuă creștere. Astfel, în 2006, în baza de date a instituției... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2018, 15:40 (5801 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la Amara. S-a încuiat în casă cu copilul în semn de protest!

Scandal la Amara. S-a încuiat în casă cu copilul în semn de protest!

Protest casnic al unui bărbat din orașul Amara. Supărat că soția de care divorțase a părăsit domiciliul, bărbatul s-a încuiat în locuință împreună cu copilul său, în vârstă de 8 ani, refuzând să-i dea drumul femeii la ușă când aceasta a revenit acasă. Pentru a deschide ușa a fost nevoie de o adevărată intervenție în forță a pompierilor și polițiștilor.

Dosar penal în lucru Pentru că bărbatul refuza categoric să descuie ușa, fosta sa soție a sunat la 112 și a cerut ajutorul autorităților. La fața locului s-au deplasat polițiștii, dar și pompierii care, cu ajutorul unui echipament folosit... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2018, 13:50 (7542 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Contraperformanțe administrative la Spitalul Județean Slobozia

Fanteziile administrative ale Marianei Iancu (II)

Contraperformanțe administrative la Spitalul Județean Slobozia

bonus: Spălătoria spitalului a fost desființată

În urmă cu un an, directorul Spitalului Județean Slobozia declara că instituția pe care o conduce va fi un «spital model» în numai 3 ani de zile! La un an distanță, deciziile adoptate de Mariana Iancu generează contraperformanțe în lanț. Putem fi de acord, de dragul argumentării, că Mariana Iancu nu se face vinovată direct de calitatea serviciilor medicale prestate sau de lipsa medicilor. Dar există decizii administrative care îi aparțin în totalitate. Iată câteva exemple care demonstrează, o dată în plus, că drumul spre iad e pavat cu bune intenții.

O decizie administrativă eronată... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2018, 11:15 (7412 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

ce se întâmplă după?

«În primul rând, bună ziua!». Expresia aceasta era consemnată pe o coală A4 ca parte incipientă a unui discurs de către o persoană care, în urmă cu ceva timp, devenise candidat la o funcție de primar. Ulterior, aceeași persoană a fost desemnată să ocupe o funcție publică la o deconcentrată. Nu are relevanță numele persoanei în cazul de față. Doar am adus momentul în discuție prin prisma a ceea ce se petrece după ce, în general, un specimen ocupă o funcție publică de demnitate publică. Fini observatori ai fenomenului, am remarcat cum după momentul instalării în funcție, persoanelor nominalizate li se întâmplă ceva. Teoria este general valabilă... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2018, 18:15 (5173 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Silvia-Claudia Mihalcea, «fata mea» cu viitor în PSD

Silvia-Claudia Mihalcea, «fata mea» cu viitor în PSD

«În Monitorul Oficial nr. 134/2017, a fost publicată Hotărârea Camerei Deputaților nr. 14 din 21 februarie 2017, prin care Silvia-Claudia Mihalcea a fost numită în funcția de secretar general al Camerei Deputaților...». Este debutul unei știri care a făcut înconjurul planetei acum mai bine de un an și despre care noi, bezmetici, nu am scris un rând. Domnule Neacșu, ne cerem iertare! Ne-am hotărât acum brusc să o aducem în atenția opiniei publice pe tânăra social-democrată de doar 39 de ani neîmpliniți, fiindcă am considerat că nu puteam rata o asemenea carieră strălucită. Căci, da, într-adevăr, domnișoara Silvia-Claudia Mihalcea... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2018, 14:20 (12535 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu este campionul vizitelor externe

Slobozia se plimbă prin reprezentanții legali

Adrian Mocioniu este campionul vizitelor externe

Moda vizitelor externe a fost lansată de către primarul Gabi Ionașcu, primul edil local care a ajuns în China. L-a urmat Alexandru Stoica, care a călcat pe cărările bătătorite de predecesorul său. Adrian Mocioniu a reușit însă să-i depășească. În mai puțin de 2 ani, el a vizitat pe bani publici Europa, Asia și Japonia. Asta da performanță administrativă!

Mulți, dar ai noștri Pentru conformitate, vom recunoaște spășiți că moda vizitelor externe nu a fost inaugurată de primarul Adrian Mocioniu. Primul care a mirosit aerul chinezesc a fost Gabi Ionașcu, care a târât după el o liotă de... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2018, 11:05 (5991 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Indemnizații de ședință pentru AGA Urban

Premieră locală la Slobozia

Indemnizații de ședință pentru AGA Urban

Desfășurată într-un anonimat deplin, sedința AGA Urban din ultima decadă a lunii februarie 2018 a marcat o premieră administrativă. Consilierii locali ai Sloboziei, membrii în Adunarea Generală a Acționarilor Urban, și-au votat indemnizații de ședință de 200 de lei!

Unde merge mia, merg și 200 de lei Intrată într-un con de umbră după ultima majorare de tarif la apă, Urban SA a ajuns să facă acte de filantropie. La ședința din 20 februarie 2018, conducerea societății a propus plenului AGA, recte consilierii locali ai municipiului Slobozia, stabilirea unei indemnizații de ședință. Pentru... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2018, 18:20 (5640 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul discriminează peste 1000 de bugetari din Ialomița

Guvernul discriminează peste 1000 de bugetari din Ialomița

Sindicaliștii din Educație și Sănătate atrag atenția că măririle salariale anunțate de Guvern produc discriminări în rândul angajaților din aceste sectoare. Concret, în timp ce unii salariați se bucură de majorări, alții nu primesc nimic în plus. Este cazul personalului nedidactic și didactic auxiliar care lucrează în școli, precum și cel al infirmierelor, moașelor sau laboranților din spitale. La nivelul județului Ialomița, peste 1000 de oameni fac parte din aceste categorii profesionale defavorizate.

Se întâmplă în Educație
1 martie 2018 a adus majorări salariale doar pentru... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2018, 15:05 (4638 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Milionarii serviciilor medicale BFT decontate de CJAS Ialomița

Afaceri cu Sănătatea

Milionarii serviciilor medicale BFT decontate de CJAS Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița gestionează un buget similar cu cel al județului. De la Programe Naționale de milioane de lei și până la banalele rețete compensate, totul trece prin malaxorul financiar al acestei instituții. Anual (sau de câte ori este cazul), președintele Mihai Geantă oferă, transparent, asigurări că «toate serviciile medicale sunt decontate la timp», iar situația este sub control. În spatele acestor declarații însă, bugetul CJAS ascunde zone «gri», despre care nimeni nu vorbește. Una dintre acestea este reprezentată de serviciile medicale BFT (balneofizioterapie) din Ialomița...

Datele statistice de la CJAS... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2018, 10:45 (5972 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Tehnicienii în gastronomie» de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

«Tehnicienii în gastronomie» de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Sunt tinere, responsabile și știu ce vor. Au visuri, aspirații, încearcă să-și depășească condiția. Nu se plâng, nu spun că viața e nedreaptă, nu doresc privilegii... Doar luptă pentru a reuși într-o societate indiferentă la nevoile lor și incapabilă să le susțină! Sunt eleve ale Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, specializarea «turism și alimentație publică»...

Exemple pentru o generație Sunt 22 în clasă și toți vor lăsa în urmă liceul vara aceasta. Se tem de «Bac», dar nu se tem de viața de afară. Pentru că, și îți spun asta cu o mândrie nedisimulată, ei vor ieși din... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2018, 11:10 (5989 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații DGASPC Ialomița cer o altă grilă de salarizare

Angajații DGASPC Ialomița cer o altă grilă de salarizare

Legea Salarizării Unice din sistemul bugetar creează haos în instituțiile publice. Printre angajații de la stat din Ialomița ocoliți de majorările salariale aduse de acest act normativ se numără și cei ai Direcției Generale de Asistență Socială Ialomița. Recent, aceștia au trimis o petiție prin care cer reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, instituție care coordonează activitatea DGASPC, să fie introduși pe o altă grilă de salarizare astfel încât să beneficieze de venituri mai mari. Până acum, reprezentanții administrației județene nu au oferit însă niciun răspuns...

Vor salarii mărite... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2018, 12:10 (9875 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița!

Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița!

UPDATE 4 mașini s-au înzăpezit între Movilița și Dridu

Codul Portocaliu de viscol și ninsori dă peste cap traficul rutier în județul Ialomița. Pe toate drumurile județene și naționale se circulă în condiții de iarnă. La Grindu, pe DJ203B, un microbuz în care se aflau 10 persoane a rămas blocat în nămeți. La momentul de față se intervine în zonă cu utilaje de deszăpezire.

Probleme în trafic
La momentul de față, pe toate drumurile naționale și județene din Ialomița se circulă în condiții de iarnă. Autoritățile locale din Grindu intervin pentru a scoate din nămeți un microbuz blocat în zăpadă. Mașina este ocupată de... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2018, 11:37 (9537 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul prim-procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia lucrează la DIICOT

Fostul prim-procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia lucrează la DIICOT

După aproape un an de activitate în cadrul Direcției Naționale Anticorupție, procurorul Andreea Culcearu, cea care s-a aflat la conducerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, a revenit la Slobozia. Ea este acum procuror în cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial din Ialomița.

A trimis după gratii «băieții răi» Procurorul Andreea Culcearu s-a angajat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia în anul 2010, iar până la părăsirea instituției a pus la punct interlopii care făceau legea la Slobozia. De notorietate... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2018, 10:10 (11171 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Obiectiv compromis

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Progresul Spartac București 2-2

Obiectiv compromis

Au venit la Slobozia pentru a lua puncte și și s-au luptat pentru acestea până la fluierul final. Au știut să profite de pasul înapoi făcut de galben-albaștrii și au avut și norocul de partea lor. Condiție fizică superioară, un plus de inspirație pe banca tehnică și o mână de suporteri care și-au încurajat favoriții chiar și în momentele nefaste... Toate acestea au făcut ca Progresul Spartac să plece neînvinsă de pe «1 Mai». Deși a avut minute bune 2-0, Unirea nu a știut să gestioneze avantajul și rămâne la 6 puncte de o promovare care riscă să devină pură fantezie...

5 minute de grație... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2018, 17:35 (5529 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Alina Ilie, încă o lună de pauză

Handbal, HCM Slobozia

Alina Ilie, încă o lună de pauză

Pe lângă faptul că a pierdut cele 3 puncte în urma unei înfrângeri la limită, HCM Slobozia s-a ales după meciul cu Corona Brașov cu o nouă problemă medicală serioasă în cadrul lotului. În timpul meciului cu ardelencele, interul dreapta Alina Ilie a căzut pe genunchiul operat recent, reaccidentându-se. «Diagnosticul este fisură patelară (n. red.: rotuliană) și, din păcate, nu ne vom mai putea baza pe Alina pentru aproximativ o lună de zile!» a precizat Nicolae Goidea, președintele HCM Slobozia. Astfel, Ilie va rata meciurile cu Măgura Cisnădie, SCM Craiova și CSM Bistrița, urmând a reveni, cel mai probabil, în meciul din deplasare cu HCM Râmnicu Vâlcea. Ea ratează, din păcate,... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2018, 16:50 (6603 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Turneu reușit pentru luptătorii Amarei

Lupte libere

Turneu reușit pentru luptătorii Amarei

Pe 17 martie 2018, micii luptători ai CS Amara antrenați de Marian Moraru au participat la Memorialul «Alexandru Geantă», competiție organizată la București de CSA Steaua. Rezultatele au fost conforme cu așteptările, aproape toți sportivii care au alcătuit delegația ialomițeană obținând clasări pe podium. Astfel, la categoriile lor de vârstă și greutate, au câștigat concursul Oana Dumitru, Alexandru Minea, Georgian Teodorescu, Gabriel Neagu, Steluța Subțirică și Constantin Morar. Pe locul 2 au terminat Cristian Toader și Ștefan Stancu. Valentin Tache și Robert Gresianu au încheiat competiția pe ultima treaptă a podiumului. Rezultate frumoase, mai ales că pe lista laureaților apar multe nume noi... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2018, 13:15 (5574 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul Slobozia, aproape campioană

«Nu avem încă voie să ne culcăm pe lauri, chiar dacă prin această victorie distanța dintre noi și locul 2 a crescut. Am luat o opțiune serioasă în ceea ce privește câștigarea Campionatului, dar mai sunt multe etape și trebuie să fim concentrați la fiecare meci în parte!» a declarat antrenorul Abatorului, Ion Ionescu, imediat după jocul cu Recolta Gheorghe Doja. A fost greu, totuși, să-și înfrâneze satisfacția. Echipa sa a învins la Doja, în derby-ul Campionatului, cu un categoric 4-0, în ciuda faptului că mai bine de o jumătate de oră a evoluat cu un om în minus. Cristian Nistor a fost jucătorul care a făcut de toate în această partidă: a deschis scorul și a limpezit complet apele, marcând golul... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2018, 12:10 (4632 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Vineri, 23 martie 2018, se închid școlile în tot județul Ialomița

Vineri, 23 martie 2018, se închid școlile în tot județul Ialomița

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița anunță faptul că la nivelul întregului județ se suspendă cursurile în data de vineri, 23 martie 2018. Decizia a fost luată din cauza condițiilor meteo nefavorabile.

Cod Portocaliu de viscol și ninsori Noua avertizare meteo de Cod Portocaliu de viscol și ninsori le aduce încă o zi de vacanță elevilor din Ialomița. Vineri, 23 martie 2018, toate școlile din județ vor fi închise. Decizia a fost luată astăzi în cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Avertizarea... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2018, 18:05 (25397 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Bolnavii din Ialomița sunt tratați cu aparate medicale vechi de 40 de ani

Bolnavii din Ialomița sunt tratați cu aparate medicale vechi de 40 de ani

De cele mai multe ori, pacienții care trec pragul spitalelor din Ialomița sunt tratați de medici cu mâinile goale. Toate acestea pentru că unitățile medicale nu dispun de aparatura necesară efectuării de investigații medicale corespunzătoare. Tocmai de aceea, pacienții sunt nevoiți să meargă la spitale sau clinici private din alte orașe pentru a-și monitoriza starea de sănătate.

Muzeu în Dispensarul TBC O dată cu deschiderea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în exteriorul unității a fost deschis și un dispensar de diagnostic și tratament ambulatoriu pentru bolnavii de tuberculoză... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2018, 15:55 (6932 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prefectura recomandă slobozenilor apa plată

Luni, 5 octombrie, la Prefectura Ialomița a avut loc o întîlnire legată de situația apei potabile în Slobozia. La aceasta au participat, alături de responsabilii locali implicați în monitorizarea calității ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:51
(12836 vizualizări - 2 comentarii)


Societățile de construcții, la control

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă, în perioada 23-30 septembrie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat cea de-a cincea Campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă fără ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:13
(13082 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița

Marți, 6 octombrie, la primele ore ale dimineții, în apropiere de comuna Movilița s-a produs un grav accident rutier. O persoană și-a pierdut viața și o alta a fost rănită, după primele verificări polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:09
(14384 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Dr Sorin Oprescu, actual primar al Capitalei, își va anunța luni, de la orele 16,00, candidatura la funcția de președinte al României. După ce a declarat că «discuțiile cu prietenii vor decide o eventuală ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 10:46
(12768 vizualizări - 3 comentarii)


Furt de energie electrică în Strachina

Furt de energie electrică în Strachina

Jandarmii au executat o acțiune pentru depistarea furturilor de energie electrică în cartierul Strachina din Tăndărei. În timpul raziei, au fost descoperite 11 locuințe ce aveau branșamente ilegale la rețeaua ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:58
(15421 vizualizări - 2 comentarii)


Grenadă găsită în grădină

În timp ce-și săpa grădina, un bărbat din Urziceni a descoperit o grenadă de mînă activă. Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgențe au ridicat grenada, stabilindu-se că provine din timpul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:56
(12246 vizualizări - 1 comentariu)


Taxe pentru eliberarea pașapoartelor

Începînd de luni, 5 octombrie, Serviciul de Eliberarea Pașapoartelor va soluționa doar cereri pentru eliberarea pașapoartelor simple electronice și simple temporare. Taxele pentru eliberarea pașapoartelor ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(14381 vizualizări - 2 comentarii)


Plafon pentru plățile naționale în sectorul zootehnic

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții APIA informează că a fost stabilit plafonul alocat României pentru plățile naționale în sectorul zootehnic. Astfel, prima de exploatație pentru bovine a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(13557 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adîncata

Echipajul de descarcerare ale Detașamentului de Pompieri Urziceni a intervenit joi, 1 octombrie, pentru salvarea a două victime,implicate într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut în comuna Adîncata ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:54
(13536 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a încercat să spargă un bancomat

Joi, 1 octombrie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra faptului că persoane necunoscute încercau să sustragă bani dintr-un bancomat. În urma cercetărilor, s-a stabilit că hoții intraseră în sediul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:52
(15929 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Mădălin Teculescu, fost primar al comunei Sf. Gheorghe și fost subprefect al județului Ialomița, a fost instalat în funcția de prefect vineri, 2 octombrie 2009. În prezența părții democrat-liberale a directorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2009, 19:23
(16072 vizualizări - 7 comentarii)


Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 15:08
(31453 vizualizări - 22 comentarii)


Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Începînd de astăzi, 1 octombrie, procurorii ialomițeni au decis renunțarea la grevă. Hotărîrea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 09:45
(13980 vizualizări - 0 comentarii)


Noi generații de karatiști, așteptate pe tatami

Clubul Satori din Slobozia anunță inaugurarea unei noi perioade de căutări a tinerelor talente din Slobozia. Înscrierile se vor finaliza pe 10 octombrie, iar vîrsta minimă de participare e 7 ani. Antrenamentele ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(14898 vizualizări - 0 comentarii)


Luna cărții

În perioada 1-31 octombrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează Salonul anual de carte. Potrivit organizatorilor, anul acesta Salonul anual de carte a ajuns la ediția a șaptesprezecea și ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(17939 vizualizări - 3 comentarii)


Foto Splendid Axinte

Luni, 28 spetembrie, la Muzeul Județean Ialomița, Costică Axinte, artistul fotograf născut acum 100 de ani a fost serbat, încă o dată, prin vernisarea unei expoziții de fotografie. Vernisajul a fost prilejuit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:47
(17232 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescentă dispărută de acasă

Adolescentă dispărută de acasă

Duminică, 27 septembrie 2009, a dispărut de la domiciliu TINCU CORINA-GEORGIANA, în vîrstă de 17 ani, din municipiul Fetești, bolnavă psihic. Potrivit polițiștilor din localitate, adolescenta ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 13:00
(14665 vizualizări - 0 comentarii)


Populația județului scade încet, dar sigur

O statistică a Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă faptul că populația județului Ialomița scade anual cu peste 1000 de locuitori. Astfel, în ultimii 5 ani, populația totală a județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2009, 09:08
(15862 vizualizări - 2 comentarii)


Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(16932 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22490 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(16992 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17678 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(16977 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18570 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17041 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17379 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16799 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18183 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16892 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(16666 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...