Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Soluții pompieristice pentru asociațiile de proprietari din Slobozia

Administrația Mocioniu se face că lucrează

Soluții pompieristice pentru asociațiile de proprietari din Slobozia

Administrația slobozeană a organizat prima întâlnire publică cu reprezentanții asociațiilor de proprietari din Slobozia.  În fața celor 25 de administratori și președinți de asociații care au răspuns invitației, Adrian Mocioniu a declarat că este dispus să promoveze orice inițiativă legală de susținere a activității acestor structuri. Administratorii se declară însă rezervați și susțin că autoritățile locale nu au fost niciodată interesate să sprijine activitatea asociațiilor.

O realitate cruntă Situația asociațiilor de proprietari din Slobozia este dezastruoasă. După aproape ... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2018, 14:15 (8839 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Investiții japoneze pentru Aeroportul de la Alexeni

Președintele la raport

Investiții japoneze pentru Aeroportul de la Alexeni

La începutul acestei săptămâni președintele Victor Moraru a organizat o conferință de presă în care a prezentat, printre altele, soluțiile de lucru pentru reconstrucția Aeroportului de la Alexeni și includerea acestuia în circuitul economic. Potrivit declarațiilor, există cel puțin două firme interesate să concesioneze ruinele existente, iar administrația județeană este dispusă să investească în relansarea economică a acestui obiectiv. Concluziile președintelui Moraru cu privire la acest subiect vor fi făcute publice în cadrul unui raport care va fi prezentat în plenul Consiliului Județean, joi, 25 ianuarie 2018...

Laudă-te, gură!... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2018, 10:10 (6840 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, un județ tot mai bătrân

Ialomița, un județ tot mai bătrân

O serie de statistici prezentate publicului larg de Institutul Național de Statistică arată că Ialomița se află într-un proces intens de îmbătrânire. Acest aspect generează un grad ridicat de depopulare al localităților, din cauza numărului mare de decese înregistrat la nivelul județului. În perioada 2007-2017, în Ialomița, numărul deceselor a fost cu 8000 mai mare decât cel al nașterilor!

Statistici îngrijorătoare Potrivit datelor Institutului Național de Statistică, Ialomița se află printre județele țării care se confruntă cu un grad ridicat de îmbătrânire a populației. Calculele... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2018, 10:05 (5594 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Are nevoie de sprijinul semenilor ca să învingă cancerul!

Are nevoie de sprijinul semenilor ca să învingă cancerul!

Cazul unei tinere din Slobozia, diagnosticată cu cancer de pancreas, a devenit viral pe rețele de socializare. Familia tinerei face apel la oricine este dispus să o ajute pentru a putea învinge cumplita maladie. Tânăra se numește Daniela Toader, are doar 29 de ani și se luptă pe patul de spital în căutarea vindecării pentru a se întoarce acasă la copilul său, micuțul Vlăduț, care are doar 4 ani. Cei interesați să o sprijine pe Daniela, pot dona din puținul lor pentru a o ajuta pe tânără să se vindece...

«Promisiune pentru Vlăduț» Așa se numește scrisoarea deschisă pe care Ștefan Daniel... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 18:25 (7729 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, campion național

Scrimă, Campionatul Național de Sabie pentru Juniori

George Dragomir, campion național

Anul sportiv 2018 debutează în forță pentru scrima ialomițeană. În perioada 17-20 ianuarie 2018, la Sala «Ana Pascu» din București s-a desfășurat Campionatul Național de Sabie pentru Juniori. Competiția individuală a fost o bună ocazie pentru sabrerii slobozeni de a-și îmbogăți palmaresul. La start s-au înscris 51 de sportivi, iar sita a cernut până în finală, unde s-au duelat sabrerii CSM Slobozia, George Dragomir și Răzvan Stănescu. Dacă 2017 a fost anul lui Stănescu, în 2018 a venit rândul lui Dragomir să triumfe. George l-a depășit categoric pe Răzvan, scor 15-6, având în finală poate cea mai bună evoluție a sa din tot turneul. Astfel, delegația slobozeană a dat la această competiție atât... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 18:10 (4516 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cu 9 puncte în primele 3 etape relansăm campionatul!»

Fotbal, Unirea Slobozia, antrenor Enache Costea

«Cu 9 puncte în primele 3 etape relansăm campionatul!»

Fotbaliștii de la Unirea Slobozia trag tare atât pe teren, cât și în sala de forță pentru a fi gata de un retur în care, dacă se vrea în continuare promovarea, nu este permis niciun pas greșit. Returul va începe în forță cu meciuri acasă contra principalelor contracandidate Farul și Progresul, dar și o deplasare dificilă în campionat. Pregătirea e în toi, campania de achiziții promițătoare, iar antrenorul Enache Costea optimist. În curând vor începe meciurile amicale, iar din martie seria de partide care ne poate readuce în Liga a II-a. Despre transferurile realizate până acum și despre planurile viitorului imediat în scurta discuție pe care am avut-o cu antrenorul Unirii, Enache Costea.
... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 17:40 (10455 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

CSS Slobozia a câștigat «Cupa Unirea»

Mini handbal

CSS Slobozia a câștigat «Cupa Unirea»

Pe 20 și 21 ianuarie 2018 s-a desfășurat, în Sala «Andreea Nica», «Cupa Unirea», competiție de mini handbal organizată de CSM Slobozia. Pe lângă micuțele handbaliste ale clubului organizator, au mai participat CSS Slobozia, Asociația «Astăzi pentru viitor Ialomița» și Transilvania Brașov. După 6 meciuri disputate într-o atmosferă plăcută, locul I a revenit fetelor de la CSS Slobozia, pregătite de Ionela Chiru. Pe locul II s-a clasat Transilvania Brașov, echipă antrenată de Mădălina Varodi și Alexandra Bălțat. Pe cea de-a III-a poziție a urcat CSM Slobozia, echipă proaspăt înființată, pregătită de tânărul antrenor Alexandru Ivan. Asociația «Astăzi pentru viitor Ialomița» a ocupat locul IV. Această... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 17:20 (6239 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, Liga Națională, CSM București-HCM Slobozia 35-13

Înfrângere normală, prestație dezolantă

«Senzația mea a fost că jucătoarele adverse au renunțat prea repede la luptă!» a declarat extrema dreaptă Aneta Udriștioiu la finalul întâlnirii de duminică dintre CSM București și HCM Slobozia. Jucătoarea campioanei a avut perfectă dreptate. Într-un meci în care nu se punea problema rezultatului, misiunea Sloboziei era să termine cu fruntea sus. Meciul a arătat însă o echipă gazdă exuberantă, contra uneia cu capul plecat. Din această combinație a ieșit scorul campionatului.

Doar 6 minute se suspans Fără Burlachenko, menajată, Gheorghe Covaciu a trimis-o în rol de pivot pe Irina Marchidanu... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 17:05 (3471 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul Industrial IMM Slobozia este ocupat în proporție de 37%

Prima veste bună a anului

Parcul Industrial IMM Slobozia este ocupat în proporție de 37%

După ce a fost susținut artificial vreme de 4 ani, Parcul Industrial IMM Slobozia ar putea deveni profitabil. Administrația locală susține că l-a ocupat în proporție de o treime și că există premise pentru îndeplinirea indicatorilor de performanță impuși de finanțarea din fonduri europene a acestei investiții. În cazul în care previziunile administrative se vor concretiza, riscul rambursării investiției de aproape 18 milioane de lei se diminuează...

Povești optimiste Parcul Industrial IMM a fost inaugurat în anul 2014. De-atunci, o singură firmă a profitat de facilitățile fiscale oferite... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 16:45 (9426 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de 10 milioane de euro, în pericol din cauza indiferenței beneficiarilor

Proiecte de 10 milioane de euro, în pericol din cauza indiferenței beneficiarilor

Comunele Traian și Valea Ciorii sunt la un pas să piardă cele 10 milioane de euro, bani acordați de Uniunea Europeană pentru implementarea a două proiecte destinate reintegrării sociale a localnicilor din comunitățile sărace. Motivul îl reprezintă dezinteresul beneficiarilor de a participa la activitățile care se desfășoară în cadrul proiectelor, precum frecventarea cursurilor de calificare sau la orele de consiliere profesională. Reprezentanții firmelor care au ajutat la implementarea proiectelor recunosc problema, dar speră că beneficiarii vor înțelege în cele din urma utilitatea proiectelor care îi vizează.

Proiecte europene pentru o viață mai bună... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 13:05 (5745 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Transferul cazurilor medicale este blocat de un Ordin al Ministerului Sănătății

Și la Slobozia

Transferul cazurilor medicale este blocat de un Ordin al Ministerului Sănătății

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia trag un semnal de alarmă în privința modului în care sunt transferați către spitalele din București pacienții care au nevoie de consult medical de specialitate. În medie, aprobarea unui transfer durează până la 3 ore, însă au fost și cazuri când s-au așteptat mai bine de 24 de ore. Cea mai recentă situație de acest gen s-a petrecut în urmă cu o săptămână când, pentru transferul unei tinere din Amara care a suferit arsuri pe 40% din suprafața corpului, s-a așteptat 12 ore pentru aprobarea transferului către Spitalul «Bagdasar Arseni» din București...

Ordinul care încurcă transferurile... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 10:35 (5929 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Reclama e sufletul comerțului electoral

Mocioniu agață internetul

Reclama e sufletul comerțului electoral

Senzațional! Primarul Mocioniu a susținut primele audiențe on-line «fără programare și fără listă de așteptare, pentru toți locuitorii orașului care nu au timp să ajungă la primărie!». Acesta a vorbit singur, timp de două ore, în fața ecranului laptopului din dotare. Să mai spună cineva că nu muncește...

Mocioniule, fă-te că lucrezi! On-line! Premieră fără precedent în administrația slobozeană. Sătul de sărmanii care vin să-i ceară lemne de foc, locuri de veci și locuințe sociale, acesta a decis să împingă administrația la un nou nivel. Joi, 11 ianuarie 2018, el a intrat în analele... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2018, 17:55 (5440 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru și-a concediat doi consilieri personali

Nu aduce anul ce aduce Președintele

Moraru și-a concediat doi consilieri personali

Doi dintre cei patru consilieri personali ai Președintelui Victor Moraru au fost concediați. Surse din cadrul administrației județene confirmă faptul că aceștia «nu mai răspund exigențelor administrative impuse de către domnul Președinte». Contactați, cei doi, Edy Plăiașu și Alin Potinche au ales să tacă...

Sfânta judecată prezidențială La Consiliul Județean Ialomița, anul începe prost pentru Președinte. Acesta a fost obligat să-și concedieze doi dintre consilieri... Astfel, Edy Plăiașu, primit moștenire de la ex-președintele Ciupercă, se află în preaviz și urmează să părăsească biroul... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2018, 13:20 (8423 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță agresată în fața școlii de un bărbat cu probleme psihice

S-a întâmplat la Amara

Fetiță agresată în fața școlii de un bărbat cu probleme psihice

Caz șocant în orașul Amara, petrecut în urmă cu o săptămână. O fetiță de 10 ani a fost agresată pe stradă, în timp ce se întorcea de la școală, de un bărbat cunoscut cu probleme psihice în vârstă de 52 de ani, din localitate. Agresorul se află acum internat în Spitalul de Psihiatrie «Săpunari» din Călărași.

Poliția face verificări
Din primele informații se pare că fetița își încheiase programul la școală și se îndrepta către casă. La câțiva  metri de poarta unității de învățământ, bărbatul de 52 de ani s-a apropiat de ea, a strâns-o în brațe, a mângâiat-o pe față și ar fi... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2018, 12:08 (8510 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchete controversate, «uitate» în sertarele procurorilor ialomițeni

Anchete controversate, «uitate» în sertarele procurorilor ialomițeni

S-a așternut praful pe dosarele controversate înregistrate pe rolul Parchetelor din Ialomița. Anchete precum cea a angajărilor ilegale efectuate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, abuzurile și falsurile comise de Alexandru Stoica, fostul edil al Sloboziei sau scandalosul caz al femeilor din Valea Măcrișului, care au declarat în fals că sunt bătute de soți pentru o subvenție de 6000 de lei, zac «uitate» de mai bine de 3 ani în sertarele procurorilor. Întrebați fiind despre aceste dosare, anchetatorii au declarat la unison: «când vom avea noutăți vi le vom comunica printr-un comunicat de presă!».

Liniște de mormânt la Parchetul Județean... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2018, 09:55 (8982 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Gardienii istoriei ialomițene

Gardienii istoriei ialomițene

Arhivele județului Ialomița sunt depozitate pe strada Alexandru Odobescu, la nr. 4, din 1977. Și tot de-atunci, generații și generații de arhiviști luptă pentru conservarea și salvarea celor 7 kilometri de istorie locală depozitată aici. Arhivistul Daniela Safciu este doar unul dintre aceștia. Iar povestea ei o dovadă vie că atâta timp cât există oameni dăruiți acestei meserii, datele istorice depozitate în arhivele locale sunt în siguranță.

O decizie pentru o viață La numai 25 de ani, Daniela Safciu știe că viața ei este legată indisolubil de arhivele istorice. Ne mărturisește că a... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2018, 10:20 (5922 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Retrocedarea terenurilor inventariate bate pasul pe loc

În Ialomița

Retrocedarea terenurilor inventariate bate pasul pe loc

Oficial, Ialomița a finalizat procesul inventarierii terenurilor în vederea retrocedării de 3 ani. Dar pentru că demersul s-a realizat nesatisfăcător, mulți dintre oamenii care ar fi trebuit să primească respectivele suprafețe așteaptă și acum să intre în posesia lor. De la caz la caz, ceea ce împiedică punerile în posesie sunt situațiile generate de terenurile suprapuse. Reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița susțin că «au fost unele probleme la momentul inventarierii, dar că situația nu este atât de gravă...».

O mare de legi, aceeași problemă... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2018, 12:20 (4786 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

Ofensivă electorală pe bani publici

Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

În urmă cu 3 luni, președintele Victor Moraru a comandat un oficios administrativ în 8 pagini, pe hârtie albă, al cărei scop declarat era «mediatizarea activității administrației județene». Publicația este tipărită în 20000 de exemplare, iar costurile de tipărire nu au fost făcute publice oficial până la acest moment. Ziarul nostru a aflat însă cât costă distribuția acestui vehicul politic și cum este el împărțit electoratului din Ialomița.

Mofturi prezidențiale pe bani publici Bolnav de «cultul personalității», Președintele Victor Moraru cheltuie de peste 16 ani fonduri publice... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2018, 17:45 (6207 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Cotizații mai mari pentru asistenții medicali din Ialomița

Cotizații mai mari pentru asistenții medicali din Ialomița

Anul 2018 vine cu schimbări în privința cotizației de membru al Ordinului Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România (OAMGMAMR). Astfel, potrivit unor modificări intrate în vigoare printr-o hotărâre adoptată de forul superior de la București al OAMGMAMR, în decembrie 2017, indiferent de timpul petrecut la lucru, orice asistent trebuie să achite o cotizație a cărei valoare este de 1% din cuantumul salariul mediu brut, nu din cel al salariului obținut, așa cum era până ca modificarea să intre în vigoare. Cei mai afectați de această prevedere sunt asistenții medicali care lucrează cu jumătate de normă.

Cresc dările pentru asistenți... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2018, 15:10 (7125 vizualizări - 6 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Veșnica pomenire în varianta administrativă

Feisbuc bisericesc

Veșnica pomenire în varianta administrativă

Cu o regretabilă întârziere vă notificăm cu privire la apariția în spațiul public a fotografiei alăturate. Ea a fost realizată pe 7 ianuarie 2018, când Preasfințitul Vincențiu a săvârșit Sfânta Liturghie la Biserica cu hramul «Sfântul Ioan Botezătorul» din Slobozia. Și vă jurăm că n-am fi fluierat lângă biserică dacă n-am fi remarcat cu îngrijorare atâta aglomerare de farisei pe centimetru pătrat de colivă arhierească.

Doamne, ai milă de păcătoșii tăi Primul care ne-a sărit în ochi este Dumitru Pop, patronul Orion, fără de care nu se face și nu se desface nicio slujbă din Ialomița și... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2018, 18:05 (11031 vizualizări - 13 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
345 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11059 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18465 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16277 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16877 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16386 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21503 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18639 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19744 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11106 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21387 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18467 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16468 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16339 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17667 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17721 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11892 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10512 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19512 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19637 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18226 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25138 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17977 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15212 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20631 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17449 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...