Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Noua statuie a lui Mihai Viteazul a ajuns în Piața Unirii

Noua statuie a lui Mihai Viteazul, executată de sculptorul Gabriel Manole din Perieți, a fost adusă în Piața Unirii din Slobozia în seara zilei de miercuri, 22 noiembrie 2017. Opera de artă va înlocui hidosul monument care îl întruchipa pe domnitor, botezat de cetățenii orașului «Moș Crăciun».

«Transmite spiritul lui Mihai Viteazul»
La jumătatea lunii trecute, Primăria Slobozia a demolat de pe soclul din Piața Unirii statuia lui Mihai Viteazul, operă cunoscută sub numele de «Moș Crăciun» și realizată de artistul grafician Vasile Aionesei. Autoritățile locale au promis încă de... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2017, 19:54 (10258 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Servicii Publice SRL a majorat tarifele cu 27%

«Stat în stat» la Dorina Milea

Servicii Publice SRL a majorat tarifele cu 27%

Servicii Publice SRL a majorat tarifele pentru «închirierea meselor, spațiilor comerciale, spațiilor de depozitare și terenurilor din piețe, Hala Cuza Vodă, Bazar Municipal și în Obor» cu 27%! Decizia a fost adoptată joi, 16 noiembrie 2017, în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor, formată din consilierii locali ai municipiului Slobozia.

Să fie primit După ce și-a dublat salariul și a hotărât să-și cumpere mașină de serviciu, Dorina Milea a decis să majoreze tariferele percepute de societate pentru desfășurarea activităților în cadrul piețelor, bazarului, oborului și cimitirului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 18:05 (6560 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Bronz pentru CSM Unirea Slobozia

Scrimă, Cupa României

Bronz pentru CSM Unirea Slobozia

Sala «Ana Pascu» din București a găzduit săptămâna trecută Cupa României la Sabie. CSM Unirea a primit la această competiție pecetea maturității. La proba pe echipe, în formula George Dragomir, Răzvan Stănescu, Pavel Melnic și Mihăiță Dragomir, Slobozia a obținut medalia de bronz, după o competiție acerbă în care au câștigat bătălia pentru locul 3, în dauna celor de la CSM Iași, centrul de tradiție al scrimei românești. «CSM Unirea Slobozia a devenit în scurt timp o echipă puternică, aspect certificat, de altfel, prin clasarea pe podium obținută la Cupa României!» a declarat la finele competiției, antrenorul Marin Cruțu, cel care se află la baza creării acestei echipe.

George Dragomir, pe tabloul de 8... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 16:25 (4870 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Victoria Traian 9-1

Pe locul 4 la finalul turului

Festival de goluri în ultima etapă a turului sau o adevărată încântare pentru spectatorii prezenți sâmbătă, 18 noiembrie 2017, pe stadionul «1 Mai» din Slobozia. Victima trupei lui Enache Costea a fost Victoria Traian, codașa clasamentului seriei a doua. Galben-albaștrii și-au mărit substanțial golaverajul, suficient de generos și până la acest joc. Unirea s-a impus cu 9-1, șase jucători trecându-și numele pe lista marcatorilor. Adrian Răduca a fost cel mai prolific, cu 3 reușite, fiind secondat de Gherasim, cu o dublă. Au mai înscris Năstase, Toma, Bucă și Lemnaru, ultimul fiind la prima sa reușită pentru seniorii Unirii. Enache Costea a început jocul în formula: Dumitrescu-Marin, Ghinea, Apostol... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 16:15 (4359 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Amintiri din copilărie

Handbal, HCM Slobozia-HCM Râmnicu Vâlcea 22-26 (10-12)

Amintiri din copilărie

Actualul sezon al Ligii Naționale de handbal feminin este aprig disputat la vârful clasamentului. Interesantă este și lupta pentru supraviețuire, acolo unde echipele mici reușesc să ciugulească puncte din zestrea granzilor. Așa a făcut HCM Slobozia în meciul contra Craiovei și ar fi putut să o facă și sâmbătă, 18 noiembrie 2017, cu HCM Râmnicu Vâlcea. Din păcate, lipsa de experiență a echipei antrenată de Gheorghe Covaciu a făcut ca jucătoarele să se precipite în faze-cheie și să apară greșeli care amintesc fără exagerare de antrenamentele din copilărie, când fetele abia făceau cunoștință cu mingea tăvălită în clister. Altfel, o nouă prestație cu zvâc a Sloboziei, pe care 3-4 transferuri în pauza... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 15:45 (3899 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Junioare II, CSS Slobozia

Rezultate normale la primul turneu

La finele săptămânii precedente, în comuna prahoveană Blejoi, într-o sală de 300 de locuri, s-a desfășurat primul turneu al fazei zonale din seria în care evoluează junioarele II ale CSS Slobozia. Elevele lui Marian Simion s-au impus în primul joc cu 34-19 în fața Munteniei București, meci în care s-a accidentat portarul Anne Boll. Pentru următoarele două partide s-a apelat la Cătălina Vlase, portarul junioarelor 3. În meciul cu CSM București, echipă substanțial întărită față de turul campionatului, CSS Slobozia s-a înclinat, scor 18-25. A urmat o altă victorie concludentă, 34-17 cu CSM Gloria Buzău. «Rezultate normale și o evoluție conform potențialului actual al echipei noastre. Cu Anne în teren... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 15:20 (5180 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luminițele de Crăciun costă 300 mii de lei

La Slobozia

Luminițele de Crăciun costă 300 mii de lei

Pregătirile pentru Sărbătorile de Iarnă au intrat în linie dreaptă și la Slobozia. Primăria municipiului își propune ca anul acesta să cheltuie 300 mii de lei pentru luminițele de Crăciun. Potrivit unor surse din cadrul instituției, 150 mii de lei vor fi utilizați pentru reparația instalațiilor de iluminat vechi, iar restul de bani pentru achiziția unora noi. Suma este de 4 ori mai mare decât cea estimată anul trecut. Paradoxal, săptămâna trecută, muncitorii Direcției de Administrare a Domeniului Public montau pe stâlpii din oraș vechile instalații de iluminat pentru Sărbători...

Sărbătorile vin și la Slobozia... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 14:55 (6688 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Nemaipomenitele realizări ale Dorinei Milea

Administrația Mocioniu are directorii pe care îi merită

Nemaipomenitele realizări ale Dorinei Milea

Luna trecută, Dorina Milea, directorul SC Servicii Publice SRL, a împlinit un an în funcție. Cu o regretabilă întârziere pentru care îi cerem public scuze, facem bilanțul acestui an de realizări în slujba slobozenilor!

Nu aduce anul ce aduce FB-ul
Numită în funcție după ce făcuse ani de zile anticameră pe pagina de Facebook a filialei PSD Ialomița, Dorina Milea a depășit cele mai negre așteptări ale unora dintre oficialii administrației locale. În primele 4 luni, ea a reușit să-și sperie șefii până într-atât încât aceștia i-au cerut insistent, în ședințele interne de partid, capul... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 12:20 (8759 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Amara lui Măiță Vodă

Amara lui Măiță Vodă

Ion Măiță e primar la Amara din 11 iunie 2017. Și tot de-atunci învață abc-ul administrației. În 5 luni a ajuns la litera «c»... De la casă!

Ana are mere, Măiță n-are casă Amara lăsată de Moraru e un oraș falimentar. Parcul balnear înghite sute de mii de lei anual, apa nu e potabilă, societatea municipalității, Amara Bussines, e în pragul falimentului, rampa de gunoi a orașului a depășit 5 hectare și continuă să se întindă... Singura veste bună e că săptămâna trecută primarul Ion Măiță a semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 13,8 milioane lei pentru renovarea și reabilitarea... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 10:20 (8923 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița sfidează Legea Spațiilor Verzi

Primăriile din Ialomița sfidează Legea Spațiilor Verzi

Un act normativ adoptat cu 11 ani în urmă este tratat cu indiferență de primăriile din Ialomița. Este vorba despre Legea Spațiilor Verzi, prin care orice administrație locală are obligația de a identifica și preciza într-un document scris suprafața spațiilor verzi din intravilan. Garda de Mediu Ialomița susține că nicio primărie din județ nu deține un astfel de document! Însă, deși ar fi trebuit să aplice sancțiuni, acest demers nu a fost pus în practică...

Mediul înconjurător, tratat cu indiferență
Potrivit Legii Spațiilor Verzi, obligația fiecărei administrații locale este de... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2017, 17:15 (6882 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Angajații APIA Ialomița au protestat în fața instituției

Slobozia: Angajații APIA Ialomița au protestat în fața instituției

Luni, 20 noiembrie 2017, angajații Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură Centrul Județean Ialomița au organizat pentru a doua oară un protest spontan. Oamenii sunt nemulțumiți cu privire la faptul că Legea salarizării le va diminua veniturile începând cu 1 ianuarie 2018. Mai mult, miercuri, 22 noiembrie 2017, aceștia vor participa la un miting național care se va desfășura la București, de către toți angajații Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură din întreaga țară.

«Stop intimidării!»
Potrivit calculelor, prin aplicarea Legii salarizării, veniturile... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2017, 14:36 (6128 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

50 de ialomițeni, dispăruți fără urmă

50 de ialomițeni, dispăruți fără urmă

Potrivit informațiilor oficiale puse la dispoziție de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în baza de date a instituției 50 de ialomițeni figurează drept dispăruți fără urmă. 45 dintre aceștia sunt adulți, iar în 5 cazuri este vorba despre copii... În unele cazuri, disparițiile au fost sesizate cu aproape 20 de ani în urmă, însă oamenii legii nu au abandonat niciodată căutările.

Fetița dispărută de 2 decenii Rudele și prietenii unei persoane dispărute nu-și pierd niciodată speranța că nu va fi găsită. Mulți dintre ei trăiesc toată viața că poate printr-un... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2017, 13:35 (3826 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Zece negri mititei pentru «primarul 007»

Adrian Mocioniu insistă

Zece negri mititei pentru «primarul 007»

Primarul Adrian Mocioniu are o pasiune nebună pentru consilieri personali. În decurs de aproape un an și jumătate, el a angajat nu mai puțin de zece astfel de consilieri... Oficial însă, numele acestora au fost trecute la secret, invocându-se Legea 677/2001, privind protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal. Salariile acestor consilieri «secreți» oscilează între 2800 și 4700 lei!

«Fabrica» de consilieri personali
Fiecare primar al Sloboziei a folosit funcția de consilier personal pe post de recompensă. Și credem că e normal, că doar toată lumea... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2017, 10:20 (7328 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Săracii Sloboziei reclamă condițiile din locuințele sociale

Săracii Sloboziei reclamă condițiile din locuințele sociale

Locatarii blocului de locuințe sociale, din curtea fostei Școli Nr. 13, administrat de Primăria Slobozia, sunt nemulțumiți de condițiile pe care municipalitatea le oferă. Oamenii reclamă faptul că traiul în acest imobil este un adevărat coșmar. La rândul lor, reprezentanții administrației locale susțin că toate eforturile pe care le-au făcut în sensul întreținerii blocurilor au fost sortite eșecului, din cauza beneficiarilor care au distrus toate investițiile realizate.

Universul sărăciei În blocul de locuințe sociale al Primăriei Slobozia, amplasat în curtea fostei Școli Nr. 13, locuiesc... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2017, 10:15 (6046 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Camarazii

Camarazii

Sunt elevi. Îi poți descoperi în fiecare zi, înainte de orele 8,00, dimineața, la trecerea de pietoni din fața centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Cei mici sunt agățați de mâinile «surorilor» mai mari. Sau de poalele rochiilor educatoarei... Cei mari își poartă grija și gândurile. Trec strada cuminți, toți odată. Apoi, ca la un semn, se despart... Unii o iau spre Liceul Pedagogic, alții spre Școala nr. 3... Ceilalți continuă drumul către Școala nr. 4 și Liceul Special «Ion Teodorescu». Sunt cei 34 de copii din Centrul de Plasament nr. 3 din curtea Direcției Generale pentru Protecția Copilului Ialomița. Și merg în fiecare zi la școală, indiferent de vreme!

Lumea de dincoace de poartă... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2017, 12:45 (5954 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copil mort din cauza rujeolei la Țăndărei

Copil mort din cauza rujeolei la Țăndărei

Alertă epidemiologică la Țăndărei. Un copil de 1 an și 3 luni a murit în urma infecției cu virusul care provocă rujeola. Autoritățile sanitare confirmă faptul că, în ultimele 3 săptămâni, numărul cazurilor semnalate a crescut, depășind 100 de cazuri. Situația este generată de faptul că, în continuare, părinții refuză să își vaccineze copiii.

Deces confirmat de Ministerul Sănătății
În urma unui raport al reprezentanților Ministerului Sănătății în teritoriu s-a confirmat faptul că un copil de 1 an și 3 luni din Țăndărei și-a pierdut viața după ce s-ar fi îmbolnăvit de rujeolă. ... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2017, 18:10 (8135 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Medic de familie din Țăndărei, trimis în judecată de procurori pentru o fraudă de 726 mii de lei

Medic de familie din Țăndărei, trimis în judecată de procurori pentru o fraudă de 726 mii de lei

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au finalizat recent cercetările într-una din cele mai mari fraude cu fonduri destinate Sănătății, petrecută pe raza județului Ialomița în ultimii ani. Ancheta are în vizor un medic de familie din Țăndărei, o farmacistă și fiul acesteia din Mihail Kogălniceanu, dar și trei asistente. Inculpații sunt acuzați că, prin intermediul a 4900 de rețete falsificate, au reușit să creeze un prejudiciu de 726 mii de lei. De asemenea, procurorii au dispus punerea sub sechestru pe case, mașini și sume de bani deținute de inculpați.

O anchetă complexă... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2017, 14:10 (10188 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

PNDL 2 secătuiește bugetele administrațiilor locale

În Ialomița

PNDL 2 secătuiește bugetele administrațiilor locale

Cu mai puțin de 3 săptămâni înainte de termenul scadent, cele 129 proiecte de investiții care urmează să fie finanțate în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală 2 par securizate. Majoritatea primarilor ialomițeni susțin public că au depus sau vor depune proiectele până la sfârșitul acestei luni, ultimul termen limită stabilit de Ministerul Dezvoltării. Eforturile administrative generate de depunerea acestor proiecte nu garantează însă finanțarea proiectelor. Primarii se declară sceptici cu privire la rezultate și reclamă cheltuirea inutilă a bugetelor locale pentru realizarea notelor conceptuale și a proiectelor tehnice.

Pomul lăudat al PNDL 2... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2017, 19:45 (5163 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Președintele Pinocchio

Feisbuc administrativ

Președintele Pinocchio

Pentru că protestele din stradă sunt timide și nerelevante, Victor Moraru, Președintele european al tuturor ialomițenilor, a decis să mintă cu nerușinare. Știm, nu e o noutate! Tocmai de aceea am decis să contabilizăm acest nou derapaj administrativ al domniei sale.

La mai multe, domnule Moraru! O mai țineți minte pe-aia cu «groapa lui Stoica»? Dar pe aia cu sediul BCR? Aeroportul de la Alexeni? Salariile subordonaților? Și lista poate continua, căci Președintele e prolific. Iar ultima pe listă, cu voia dumneavoastră, e următoarea: «Anul acesta, Consiliul Județean Ialomița a reușit să încheie contractul cu furnizorii de produse la începutul anului școlar, astfel încât elevii au primit alimentele încă din prima zi de școală!»... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2017, 17:10 (6564 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Protest spontan al angajaților APIA

Slobozia: Protest spontan al angajaților APIA

Angajații Centrului Județean al Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură din Slobozia, dar și cei din cadrul centrelor locale ale instituției de pe raza județului Ialomița, au organizat un protest spontan. Oamenii sunt nemulțumiți de faptul că Legea salarizării va avea un impact negativ asupra salariilor pe care le încasează, în sensul că veniturile acestora se vor diminua cu sume cuprinse între 700 și 2800 de lei.

«Nu este normal așa ceva!»
Protestul angajaților din cadrul Centrului Județean APIA din Slobozia a început la ora 09,00 și se va încheia, potrivit programului... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2017, 11:49 (15262 vizualizări - 21 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:58
(4691 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accidentată în timp ce traversa regulamentar

Luni, 15 august, în Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a unui pieton. Astfel, în timp ce o femeie, de 55 ani, din Slobozia, s-a angajat în traversarea regulamentară a ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:49
(6978 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ograda: Biciclistul beat a căzut peste parbrizul unei mașini

Polițiștii Biroului Rutier Slobozia au fost sesizați duminică, 14 august, adespre producerea pe raza comunei Ograda a unui accident rutier soldat cu rănirea ușoară a unei persoane. În urma cercetării la ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:46
(5630 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Ialomița: Accident în lanț pe DN2A în zona Chirana

Ialomița: Accident în lanț pe DN2A în zona Chirana

Marți, 16 august, în jurul orei 07.25, lîngă popasul Chirana a avut loc un accident soldat cu rănirea a cinci persoane și avarierea a nouă autoturisme și mașini de mare tonaj. Potrivit cercetărilor preliminare ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:43
(9171 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: De la Cluj, fără permis

Duminică după amiaza, 14 august a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe Drumul Național 21, un autoturism la volanul căruia se deplasa un bărbat, de 45 de ani, din Cluj Napoca. În ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:37
(5880 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări de 114,95% la bugetul general consolidat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în decursul lunii iulie 2011, a colectat peste 50 milioane lei la bugetul consolidat de stat. 84,12% din totalul încasărilor au fost realizate ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:38
(7340 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Prin sat cu mașina, beat

Polițiștii rutieri au depistat duminică, 14 august a.c., în cadrul unui control de rutină, un autoturism condus de un bărbat, de 29 ani, pe raza satului Murgeanca. Întrucît acesta emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:36
(8170 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița organizează cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță redeschiderea sezonului de cursuri pentru șomeri. După studierea atentă a cererii existente pe piața locală, oficialii instituției au decis că cele ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:35
(7294 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: La 16 ani, cercetat penal după ce a furat dintr-un autoturism

Un minor de 16 ani este cercetat penal de polițiști pentru un furt dintr-un autoturism. În acest sens, Poliția a fost sesizată sîmbătă, 13 august, de către o tînără de 29 ani, din București, despre faptul ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:40
(6261 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Ialomița: 140 de polițiști, în acțiune

În perioada 12-15 august, polițiștii ialomițeni, dar și alte forțe de ordine, au desfășurat o serie de acțiuni în mediul urban și rural din județ. Astfel, cei peste 140 de polițiști au legitimat 250 de ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(7089 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Sîmbătă, 13 august, un bărbat din Orboiești a reclamat polițiștilor că cinci persoane au încercat să îi fure fier vechi din curtea locuinței. Bărbații, cu vîrste cuprinse între 18 și 45 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(8404 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Formularul 200 a intrat la prelucrare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că a început prelucrarea Formularului 200 «Declarație privind veniturile realizate din România», pentru anul 20 ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 07:33
(9476 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Alcool confiscat

Un bărbat de 36 ani, din Fetești, a fost oprit în trafic joi, 11 august, de polițiști, pentru un control de rutină. Verificările sumare în autovehiculul bărbatului au scos la iveală mai multe bidoane de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:41
(7351 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Hoț prins de polițiști

Un tînăr de 20 ani din comuna ialomițeană Valea Ciorii este cercetat de polițiști pentru furt. Tînărul este acuzat că în noaptea de 9 spre 10 august a furat mai multe panouri de lemn de la gardul unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:41
(7009 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii furt


Fetești: Acțiune pentru legalitatea forței de muncă

Polițiștii feteșteni, în colaborare cu inspectori ITM, au desfășurat joi, 11 august, o acțiune pentru prevenirea și combaterea ilegalităților care se comit în domeniul forței de muncă. În acest sens au ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:40
(7142 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Comerț ilegal cu lemne de foc

În perioada 9-11 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza mai multor comune o acțiune ce a vizat combaterea faptelor de comercializare ilegală de material lemnos. Pe parcursul întregii acțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:40
(10428 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prostituată de meserie

Deși a fost amendată în nenumărate rînduri pentru prostituție, o tînără de 23 ani, din Slobozia, nu s-a dezis de meserie și joi, 11 august, jandarmii slobozeni au amendat-o din nou pe prostituată. Mihaela ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 10:47
(8428 vizualizări - 1 comentariu)


Sărățeni: Arestată după ce și-a omorît bărbatul

O femeie de 36 ani din Sărățeni a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru «omor». Femeia este acuzată că și-a ucis bărbatul cu un cuțit. Potrivit anchetatorilor, între victimă, un bărbat de 51 ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:59
(11830 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de peste 450000 lei pentru muncă «la negru»

In baza Planului de acțiune privind reducerea incidenței muncii nedeclarate pentru perioada mai-iulie 2011, Inspectoratul Teritorial de Muncă, în colaborare cu Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:55
(11821 vizualizări - 2 comentarii)


Un tînăr de 26 ani și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un tînăr de 26 ani și-a pierdut viața în această dimineață, joi, 11 august, într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut între Urziceni și Coșereni, cînd un autoturism s-a izbit frontal de un TIR. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:17
(7644 vizualizări - 5 comentarii)


Căzănești: Colecta fier vechi fără autorizație

10 societăți comerciale de colectare a deșeurilor feroase de pe raza orașului Căzănești au fost verificate miercuri, 10 august, de către polițiști și comisari ai Gărzii Financiare Ialomița. În timpul verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:16
(9232 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Comerț ilegal cu cereale

Miercuri, 10 august, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea comerțului ilicit. În acest sens au fost verificați 6 agenți economici și 4 persoane fizice, aplicîndu ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:16
(8087 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Fructe și legume, vîndute ilegal

Miercuri, 10 august, la Movilița, polițiștii ialomițeni în colaborare cu reprezentanții Serviciului Județean de Metrologie au verificat legalitatea comerțului cu produse agroalimentare din localitate. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:15
(9238 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9064 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9898 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7712 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8408 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7163 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(6952 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...