Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comuna cu facilități de oraș

Investiții noi la Dridu

Comuna cu facilități de oraș

La marginea județului, departe de vrajba politică a județului, administrația comunei Dridu încearcă să onoreze promisiunile făcute în campania electorală din 2016. Începând cu această vară, comuna are un teren de sport multifuncțional, dotat cu instalație nocturnă, și un parc pentru copii care poate rivaliza cu cele din București. Însă speranțele locuitorilor, susține primarul Valentin Turiga, sunt legate de aprobarea în cadrul PNDL 2 a unui proiect de asfaltare a drumurilor comunale.

Administrația ține pasul cu investitorii De mai bine de 4 ani, din cauza lucrărilor la podul peste... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2017, 13:05 (5255 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

La Jubiliară

«S-a stins viața falnicei Veneții/N-auzi cântări, nu vezi lumini de baluri»-M. Eminescu

Președintele european al tuturor ialomițenilor își serbează azi ziua de naștere. Am stat preț de un ceas în fața sediului unde își desfășoară parte din activități domnia sa. Nu a ieșit! Pe această cale îi urăm un sincer «La mulți ani!». Și îi dorim să fie la fel de căutat și când nu va mai ocupa funcția....

«Astăzi e ziua TA...» Azi e 24 noiembrie 2017. Președintele împlinește 50 de ani. Ne amintim târziu, e zece trecute... Ajungem la timp ca să o petrecem cu privirea pe doamna Elena Mitran, consilierul județean de la Amara. N-a venit singură, Președintele are multe admiratoare... ... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2017, 18:10 (6242 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: A murit din cauza unui covrig

Un bătrân de 71 de ani și-a pierdut viața în plină stradă, în timp ce mânca un covrig. Omul se afla în fața Tribunalului Ialomița și s-a înecat cu o bucată din covrigul pe care îl avea în mână, căzând la pământ. Oamenii care au observat incidentul au sunat la 112. La fața locului s-au deplasat medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, cu două mașini de intervenție, însă deși i-au fost aplicate manevre de resuscitare victima nu a răspuns procedurilor. În cauză a fost întocmit un dosar penal pentru «moarte suspectă».

O anchetă în curs
Din primele informații, se pare că... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2017, 17:01 (17188 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Noua statuie a lui Mihai Viteazul a ajuns în Piața Unirii

Noua statuie a lui Mihai Viteazul, executată de sculptorul Gabriel Manole din Perieți, a fost adusă în Piața Unirii din Slobozia în seara zilei de miercuri, 22 noiembrie 2017. Opera de artă va înlocui hidosul monument care îl întruchipa pe domnitor, botezat de cetățenii orașului «Moș Crăciun».

«Transmite spiritul lui Mihai Viteazul»
La jumătatea lunii trecute, Primăria Slobozia a demolat de pe soclul din Piața Unirii statuia lui Mihai Viteazul, operă cunoscută sub numele de «Moș Crăciun» și realizată de artistul grafician Vasile Aionesei. Autoritățile locale au promis încă de... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2017, 19:54 (10263 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Servicii Publice SRL a majorat tarifele cu 27%

«Stat în stat» la Dorina Milea

Servicii Publice SRL a majorat tarifele cu 27%

Servicii Publice SRL a majorat tarifele pentru «închirierea meselor, spațiilor comerciale, spațiilor de depozitare și terenurilor din piețe, Hala Cuza Vodă, Bazar Municipal și în Obor» cu 27%! Decizia a fost adoptată joi, 16 noiembrie 2017, în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor, formată din consilierii locali ai municipiului Slobozia.

Să fie primit După ce și-a dublat salariul și a hotărât să-și cumpere mașină de serviciu, Dorina Milea a decis să majoreze tariferele percepute de societate pentru desfășurarea activităților în cadrul piețelor, bazarului, oborului și cimitirului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 18:05 (6561 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Bronz pentru CSM Unirea Slobozia

Scrimă, Cupa României

Bronz pentru CSM Unirea Slobozia

Sala «Ana Pascu» din București a găzduit săptămâna trecută Cupa României la Sabie. CSM Unirea a primit la această competiție pecetea maturității. La proba pe echipe, în formula George Dragomir, Răzvan Stănescu, Pavel Melnic și Mihăiță Dragomir, Slobozia a obținut medalia de bronz, după o competiție acerbă în care au câștigat bătălia pentru locul 3, în dauna celor de la CSM Iași, centrul de tradiție al scrimei românești. «CSM Unirea Slobozia a devenit în scurt timp o echipă puternică, aspect certificat, de altfel, prin clasarea pe podium obținută la Cupa României!» a declarat la finele competiției, antrenorul Marin Cruțu, cel care se află la baza creării acestei echipe.

George Dragomir, pe tabloul de 8... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 16:25 (4870 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Victoria Traian 9-1

Pe locul 4 la finalul turului

Festival de goluri în ultima etapă a turului sau o adevărată încântare pentru spectatorii prezenți sâmbătă, 18 noiembrie 2017, pe stadionul «1 Mai» din Slobozia. Victima trupei lui Enache Costea a fost Victoria Traian, codașa clasamentului seriei a doua. Galben-albaștrii și-au mărit substanțial golaverajul, suficient de generos și până la acest joc. Unirea s-a impus cu 9-1, șase jucători trecându-și numele pe lista marcatorilor. Adrian Răduca a fost cel mai prolific, cu 3 reușite, fiind secondat de Gherasim, cu o dublă. Au mai înscris Năstase, Toma, Bucă și Lemnaru, ultimul fiind la prima sa reușită pentru seniorii Unirii. Enache Costea a început jocul în formula: Dumitrescu-Marin, Ghinea, Apostol... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 16:15 (4359 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Amintiri din copilărie

Handbal, HCM Slobozia-HCM Râmnicu Vâlcea 22-26 (10-12)

Amintiri din copilărie

Actualul sezon al Ligii Naționale de handbal feminin este aprig disputat la vârful clasamentului. Interesantă este și lupta pentru supraviețuire, acolo unde echipele mici reușesc să ciugulească puncte din zestrea granzilor. Așa a făcut HCM Slobozia în meciul contra Craiovei și ar fi putut să o facă și sâmbătă, 18 noiembrie 2017, cu HCM Râmnicu Vâlcea. Din păcate, lipsa de experiență a echipei antrenată de Gheorghe Covaciu a făcut ca jucătoarele să se precipite în faze-cheie și să apară greșeli care amintesc fără exagerare de antrenamentele din copilărie, când fetele abia făceau cunoștință cu mingea tăvălită în clister. Altfel, o nouă prestație cu zvâc a Sloboziei, pe care 3-4 transferuri în pauza... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 15:45 (3899 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Junioare II, CSS Slobozia

Rezultate normale la primul turneu

La finele săptămânii precedente, în comuna prahoveană Blejoi, într-o sală de 300 de locuri, s-a desfășurat primul turneu al fazei zonale din seria în care evoluează junioarele II ale CSS Slobozia. Elevele lui Marian Simion s-au impus în primul joc cu 34-19 în fața Munteniei București, meci în care s-a accidentat portarul Anne Boll. Pentru următoarele două partide s-a apelat la Cătălina Vlase, portarul junioarelor 3. În meciul cu CSM București, echipă substanțial întărită față de turul campionatului, CSS Slobozia s-a înclinat, scor 18-25. A urmat o altă victorie concludentă, 34-17 cu CSM Gloria Buzău. «Rezultate normale și o evoluție conform potențialului actual al echipei noastre. Cu Anne în teren... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 15:20 (5180 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luminițele de Crăciun costă 300 mii de lei

La Slobozia

Luminițele de Crăciun costă 300 mii de lei

Pregătirile pentru Sărbătorile de Iarnă au intrat în linie dreaptă și la Slobozia. Primăria municipiului își propune ca anul acesta să cheltuie 300 mii de lei pentru luminițele de Crăciun. Potrivit unor surse din cadrul instituției, 150 mii de lei vor fi utilizați pentru reparația instalațiilor de iluminat vechi, iar restul de bani pentru achiziția unora noi. Suma este de 4 ori mai mare decât cea estimată anul trecut. Paradoxal, săptămâna trecută, muncitorii Direcției de Administrare a Domeniului Public montau pe stâlpii din oraș vechile instalații de iluminat pentru Sărbători...

Sărbătorile vin și la Slobozia... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 14:55 (6688 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nemaipomenitele realizări ale Dorinei Milea

Administrația Mocioniu are directorii pe care îi merită

Nemaipomenitele realizări ale Dorinei Milea

Luna trecută, Dorina Milea, directorul SC Servicii Publice SRL, a împlinit un an în funcție. Cu o regretabilă întârziere pentru care îi cerem public scuze, facem bilanțul acestui an de realizări în slujba slobozenilor!

Nu aduce anul ce aduce FB-ul
Numită în funcție după ce făcuse ani de zile anticameră pe pagina de Facebook a filialei PSD Ialomița, Dorina Milea a depășit cele mai negre așteptări ale unora dintre oficialii administrației locale. În primele 4 luni, ea a reușit să-și sperie șefii până într-atât încât aceștia i-au cerut insistent, în ședințele interne de partid, capul... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 12:20 (8759 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Amara lui Măiță Vodă

Amara lui Măiță Vodă

Ion Măiță e primar la Amara din 11 iunie 2017. Și tot de-atunci învață abc-ul administrației. În 5 luni a ajuns la litera «c»... De la casă!

Ana are mere, Măiță n-are casă Amara lăsată de Moraru e un oraș falimentar. Parcul balnear înghite sute de mii de lei anual, apa nu e potabilă, societatea municipalității, Amara Bussines, e în pragul falimentului, rampa de gunoi a orașului a depășit 5 hectare și continuă să se întindă... Singura veste bună e că săptămâna trecută primarul Ion Măiță a semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 13,8 milioane lei pentru renovarea și reabilitarea... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 10:20 (8924 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița sfidează Legea Spațiilor Verzi

Primăriile din Ialomița sfidează Legea Spațiilor Verzi

Un act normativ adoptat cu 11 ani în urmă este tratat cu indiferență de primăriile din Ialomița. Este vorba despre Legea Spațiilor Verzi, prin care orice administrație locală are obligația de a identifica și preciza într-un document scris suprafața spațiilor verzi din intravilan. Garda de Mediu Ialomița susține că nicio primărie din județ nu deține un astfel de document! Însă, deși ar fi trebuit să aplice sancțiuni, acest demers nu a fost pus în practică...

Mediul înconjurător, tratat cu indiferență
Potrivit Legii Spațiilor Verzi, obligația fiecărei administrații locale este de... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2017, 17:15 (6882 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Angajații APIA Ialomița au protestat în fața instituției

Slobozia: Angajații APIA Ialomița au protestat în fața instituției

Luni, 20 noiembrie 2017, angajații Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură Centrul Județean Ialomița au organizat pentru a doua oară un protest spontan. Oamenii sunt nemulțumiți cu privire la faptul că Legea salarizării le va diminua veniturile începând cu 1 ianuarie 2018. Mai mult, miercuri, 22 noiembrie 2017, aceștia vor participa la un miting național care se va desfășura la București, de către toți angajații Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură din întreaga țară.

«Stop intimidării!»
Potrivit calculelor, prin aplicarea Legii salarizării, veniturile... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2017, 14:36 (6128 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

50 de ialomițeni, dispăruți fără urmă

50 de ialomițeni, dispăruți fără urmă

Potrivit informațiilor oficiale puse la dispoziție de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în baza de date a instituției 50 de ialomițeni figurează drept dispăruți fără urmă. 45 dintre aceștia sunt adulți, iar în 5 cazuri este vorba despre copii... În unele cazuri, disparițiile au fost sesizate cu aproape 20 de ani în urmă, însă oamenii legii nu au abandonat niciodată căutările.

Fetița dispărută de 2 decenii Rudele și prietenii unei persoane dispărute nu-și pierd niciodată speranța că nu va fi găsită. Mulți dintre ei trăiesc toată viața că poate printr-un... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2017, 13:35 (3826 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Zece negri mititei pentru «primarul 007»

Adrian Mocioniu insistă

Zece negri mititei pentru «primarul 007»

Primarul Adrian Mocioniu are o pasiune nebună pentru consilieri personali. În decurs de aproape un an și jumătate, el a angajat nu mai puțin de zece astfel de consilieri... Oficial însă, numele acestora au fost trecute la secret, invocându-se Legea 677/2001, privind protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal. Salariile acestor consilieri «secreți» oscilează între 2800 și 4700 lei!

«Fabrica» de consilieri personali
Fiecare primar al Sloboziei a folosit funcția de consilier personal pe post de recompensă. Și credem că e normal, că doar toată lumea... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2017, 10:20 (7328 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Săracii Sloboziei reclamă condițiile din locuințele sociale

Săracii Sloboziei reclamă condițiile din locuințele sociale

Locatarii blocului de locuințe sociale, din curtea fostei Școli Nr. 13, administrat de Primăria Slobozia, sunt nemulțumiți de condițiile pe care municipalitatea le oferă. Oamenii reclamă faptul că traiul în acest imobil este un adevărat coșmar. La rândul lor, reprezentanții administrației locale susțin că toate eforturile pe care le-au făcut în sensul întreținerii blocurilor au fost sortite eșecului, din cauza beneficiarilor care au distrus toate investițiile realizate.

Universul sărăciei În blocul de locuințe sociale al Primăriei Slobozia, amplasat în curtea fostei Școli Nr. 13, locuiesc... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2017, 10:15 (6046 vizualizări - 14 comentarii)

REPORTAJ

Camarazii

Camarazii

Sunt elevi. Îi poți descoperi în fiecare zi, înainte de orele 8,00, dimineața, la trecerea de pietoni din fața centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Cei mici sunt agățați de mâinile «surorilor» mai mari. Sau de poalele rochiilor educatoarei... Cei mari își poartă grija și gândurile. Trec strada cuminți, toți odată. Apoi, ca la un semn, se despart... Unii o iau spre Liceul Pedagogic, alții spre Școala nr. 3... Ceilalți continuă drumul către Școala nr. 4 și Liceul Special «Ion Teodorescu». Sunt cei 34 de copii din Centrul de Plasament nr. 3 din curtea Direcției Generale pentru Protecția Copilului Ialomița. Și merg în fiecare zi la școală, indiferent de vreme!

Lumea de dincoace de poartă... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2017, 12:45 (5955 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Copil mort din cauza rujeolei la Țăndărei

Copil mort din cauza rujeolei la Țăndărei

Alertă epidemiologică la Țăndărei. Un copil de 1 an și 3 luni a murit în urma infecției cu virusul care provocă rujeola. Autoritățile sanitare confirmă faptul că, în ultimele 3 săptămâni, numărul cazurilor semnalate a crescut, depășind 100 de cazuri. Situația este generată de faptul că, în continuare, părinții refuză să își vaccineze copiii.

Deces confirmat de Ministerul Sănătății
În urma unui raport al reprezentanților Ministerului Sănătății în teritoriu s-a confirmat faptul că un copil de 1 an și 3 luni din Țăndărei și-a pierdut viața după ce s-ar fi îmbolnăvit de rujeolă. ... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2017, 18:10 (8135 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Medic de familie din Țăndărei, trimis în judecată de procurori pentru o fraudă de 726 mii de lei

Medic de familie din Țăndărei, trimis în judecată de procurori pentru o fraudă de 726 mii de lei

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au finalizat recent cercetările într-una din cele mai mari fraude cu fonduri destinate Sănătății, petrecută pe raza județului Ialomița în ultimii ani. Ancheta are în vizor un medic de familie din Țăndărei, o farmacistă și fiul acesteia din Mihail Kogălniceanu, dar și trei asistente. Inculpații sunt acuzați că, prin intermediul a 4900 de rețete falsificate, au reușit să creeze un prejudiciu de 726 mii de lei. De asemenea, procurorii au dispus punerea sub sechestru pe case, mașini și sume de bani deținute de inculpați.

O anchetă complexă... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2017, 14:10 (10188 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Muncă «la negru» în domeniul confecțiilor

În perioada 16-17 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat Campania națională în domeniul confecții-textile. În cadrul acțiunii au fost verificați 10 agenți economici, cu un număr ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(14703 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat capace de canalizare

Doi tineri feteșteni au furat noaptea trecută cinci capace de canalizare. Ghinionul tinerilor a fost că pe traseu au fost opriți de polițiști. Incidentul s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, respectiv ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:35
(15747 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți și fără permis la volan

Șoferii băuți la volan sau indisciplinați în trafic au fost noaptea trecută ținta polițiștilor din Slobozia și Fetești. În urma unor acțiuni, în trafic au fost depistați doi conducători auto ce șofau deși ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:34
(14722 vizualizări - 0 comentarii)


Nu a văzut mașina staționată și a intrat direct în ea

Marți, 20 septembrie, în afara localității Bucu s-a produs un accident de circulație,. Incidentul a fost produs pe fondul neatenției de un șofer de 76 ani, din Constanța. Pe scurt, în timp ce bătrînul de ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:33
(14571 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Miriștile incendiate, fenomen incontrolabil

În doar două zile, respectiv sîmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină la nu mai puțin de 14 arderi necontrolate. Focul s-a manifestat pe miriști, vegetație ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 20:19
(16505 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Găini furate pentru majorat

Duminică, 19 septembrie, la primele ore ale dimineții, un bătrînel din Fetești alerta Poliția prin 112. Bărbatul reclama faptul că în noaptea precedentă fusese «călcat» de hoți. Feteșteanul de 84 ani rămăsese ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 17:05
(19250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt găini


Manasia: «Șofer» fără permis, depistat la volan

Deși nu avea permis de conducere, un tînăr de 24 ani din Manasia s-a urcat la volanul unei mașini și a fost prins de polițiști. Plimbarea cu ghinion i-a adus tînărului un dosar penal, actual fiind cercetat ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:57
(17368 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, sîmbătă, 18 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit activitățile comerciale ilegale, organizate ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:55
(16623 vizualizări - 0 comentarii)


A fugit de acasă

Un adolescent de 14 ani din comuna Roșiori a fugit de acasă. Dispariția copilului a fost anunțată, joi, 16 septembrie prin 112, de către mama sa, o femeie de 32 de ani, din București. Adolescentul, Păun ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:20
(19172 vizualizări - 0 comentarii)


Ucigaș încarcerat

Joi, 16 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia au reținut un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din localitate. Pe numele bărbatului, la data de 14 septembrie, Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:19
(17119 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime

Două persoane au fost rănite, joi, 16 septembrie, într-un accident rutier produs în apropierea localității Țăndărei. Incidentul s-a produs în timp ce un un bărbat, de 37 de ani, din localitatea Săveni, ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:18
(14995 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferii indisciplinați în trafic, amendați

Joi, 16 septembrie, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit disciplinizarea traficului rutier dar și pentru prevenirea pirateriei în domeniul transportului ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:17
(18892 vizualizări - 0 comentarii)


Codul Fiscal, modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu data de 10 septembrie 2010, data intrării în vigoare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 82/2010 asupra veniturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:15
(19081 vizualizări - 0 comentarii)


Polițist implicat într-un accident rutier la intrarea în Slobozia

În cursul nopții de joi spre vineri, 17/18 septembrie a.c., pe DN2A, în apropierea municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier, un ofițer din cadrul IPJ Ialomița fiind rănit ușor. Evenimentul a ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 09:16
(17059 vizualizări - 0 comentarii)


Nick Touring transportă «pe lîngă» lege

Miercuri, 15 septembrie, polițiștii din Slobozia și Fetești au organizat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea indisciplinei conducătorilor auto ce efectuează activități în regim de taximetrie. ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:24
(17569 vizualizări - 4 comentarii)


Munca «la negru», sancționată de ITM

Potrivit unui comunicat de presă, în perioada 6-15 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a sancționat contravențional 13 angajatori, din aceștia 3 pentru muncă fără forme legale de angajare ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:18
(15939 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Tînără de 18 ani ucisă de un șofer băut

Miercuri, 15 septembrie, în jurul orei 20,00, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Munteni Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:09
(20310 vizualizări - 9 comentarii)


Angajatorii, invitați la bursa absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 24 septembrie 2010, ora 9.00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la Slobozia-sediul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:03
(16080 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii supraveghează școlile

Miercuri, 15 septembrie, în intervalul orar 8.00-14.00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune ce a avut drept scop îmbunătățirea climatului de ordine și siguranță publică din zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 17:54
(15417 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată după ce a furat portofelul unei bătrîne

Marți, 14 septembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore o femeie de 25 de ani, din Urziceni, cercetată pentru furt calificat. Suspecta a fost depistată în dimineața zilei de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 18:09
(12715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: 273 de bugetari concediați

Potrivit unei informări a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, în perioada septembrie-octombrie 2010 au fost anunțate intenții de concediere colectivă a unui număr de 273 persoane, dintre cele ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17393 vizualizări - 1 comentariu)


Vizarea permiselor de armă

Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița desfășoară în perioada 15 septembrie-15 octombrie a.c., acțiunea de vizare a permiselor de armă și atestatelor de colecționar eliberate ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17767 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în scădere cu 0,1%

Potrivit unei statistici a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii august 2010 în evidențele instituției au fost înregistrare 11146 de persoane, dintre acestea aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(9800 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Gura Ialomiței, fără permis la volan prin Țăndărei

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orei 20.45, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a depistat pe strada Ionel Perlea din oraș, un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 19 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(14865 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean, locul 13 pe țară la încasări bugetare

«În luna august 2010 Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat suma de 45,69 milioane de lei, în procent de 102,95% față de plan, procentul pe țară fiind de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:08
(16317 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:21
(9101 vizualizări - 0 comentarii)


George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

După Monografia Sloboziei, o lucrare impresionantă la care a lucrat mai bine de un an, gazetarul și, mai nou, scriitorul George Stoian surprinde cu un roman. Nobilul Farmacist este povestea discretă, vindecătoare ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:12
(26255 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică pulicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:09
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11059 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18465 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...