Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița nu poate susține «învățământul dual»

Ialomița nu poate susține «învățământul dual»

bonus: Un județ care ascunde analfabetismul funcțional

Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița caută soluții pentru implementarea «învățământului dual», prima întâlnire organizată în acest scop dovedindu-se un eșec notabil. Agenții economici se declară dezamăgiți de educația elevilor care absolvă liceul, directorii unităților de învățământ declarându-se depășiți de situație.

O întâlnire formală
Joi, 2 noiembrie 2017, la sediul instituției, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o întâlnire al cărei scop declarat a fost «stabilirea cifrei de școlarizare pentru „învățământul dual“ și „învățământul... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2017, 18:15 (5053 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul, în lumina reflectoarelor ministeriale

Senatorul lui Dumnezeu are preocupări edilitare

Statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul, în lumina reflectoarelor ministeriale

Demontarea statuii lui «Moș Crăciun» din Piața Unirii resuscită dezbaterea publică privitoare la instalarea unei statui ecvestre a lui Mihai Viteazul pe acest amplasament. Interesat de legalitatea acestui nou demers, senatorul PMP Gabi Ionașcu, fost primar al Sloboziei, a făcut o interpelare în Parlamentul Rămâniei, cerând oficial răspunsuri pe care autoritățile locale refuză să le ofere de ani buni.

Ionașcu nu iartă și nu uită Expulzat din PSD pe ușa din dos și, ajuns «prin voia lui Dumnezeu» și a 4000 de ialomițeni senator PMP, Gabi Ionașcu pare hotarât să nu ierte niciunul dintre... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2017, 14:25 (8100 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constantin Sava, primarul Urziceniului, a fost achitat

Constantin Sava, primarul Urziceniului, a fost achitat

Tribunalul Ialomița a dat miercuri, 8 noiembrie 2017, o primă sentință în dosarul lui Constantin Sava, primarul Urziceniului. Edilul a fost achitat de judecători. Aceeași decizie o vizează și pe Maria Irimie, șefa Direcției Economice din cadrul Primăriei Urziceni, judecată alături de Sava în aceeași anchetă.

Sentința nu este definitivă
Constantin Sava a fost anchetat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, cazul său ajungând ulterior la Direcția Națională Anticorupție. Procurorii DNA au fost cei care l-au trimis în judecată sub acuzația de «instigare la abuz... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2017, 16:50 (5466 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Impresii administrative de 35 mii de lei la Belvedere

Consiliul Județean Ialomița

Impresii administrative de 35 mii de lei la Belvedere

Săptămâna trecută, 25 de consilieri județeni au participat la un curs de formare profesională la Hotelul Belvedere din Predeal. Pentru 35 mii de lei, consilierii județeni, în frunte cu președintele Victor Moraru, au învățat timp de două zile despre «atribuțiile pe care le au și care este regimul incompatibilităților și al conflictului de interese». La sfârșitul cursului, cei 25 de consilieri județeni au primit o diplomă de absolvire și au ajuns la concluzia comună că «trebuie să decidă în interesul cetățenilor...».

Risipă bugetară transpartinică
Cursul de perfecționare administrativă... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2017, 18:40 (6990 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Egal în lacrimi

Handbal, HCM Slobozia-SCM Craiova 21-21

Egal în lacrimi

Antrenorul Gheorghe Covaciu a transformat HCM Slobozia, cel puțin pe teren propriu, într-o echipă sclipitoare, făcând uitată prestația blazată din meciul cu Brăila. Ialomițencele au produs surpriza etapei a 8-a, fiind la doar o secundă de o mare victorie în fața locului 2 din Liga Națională, SCM Craiova. A mai fost însă timp pentru o aruncare, iar oltencele au plecat acasă cu un punct... Mădălina Ion, excelentul portar al Sloboziei, a izbucnit, după fluierul final și după 5 aruncări de la 7 metri apărate, în plâns. Cu o astfel de atitudine, HCM poate deveni un adversar periculos pentru orice echipă!

Muică, ce poartă avurăm!... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2017, 16:10 (4232 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-FC Voluntari II 4-2

De 3 puncte speranță

Unirii Sloboziei i-a trecut de două ori glonțul pe lângă ureche în meciul cu FC Voluntari II. Echipa lui Enache Costea a trăit periculos timp de 70 de minute, dar în cele din urmă a rezolvat partida în favoarea sa. Unirea urcă din nou pe locul 5, dar rămâne la 6 puncte de liderul Progresul București.

Primă repriză palidă Dinu Todoran a etalat la Slobozia un prim 11 din care au făcut parte Petrariu, Tăbăcariu, Leasă, Tudorică, Voicu sau Cazan, fotbaliști cu prezențe consistente la primdivizionara antrenată de Claudiu Niculescu. Unirea a început șovăielnic jocul, iar acest lucru a costat... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2017, 15:25 (5242 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Nicoleta Băjan, campioana Balcanică

Lupte libere

Nicoleta Băjan, campioana Balcanică

Slovenia a găzduit, în perioada 1-5 noiembrie 2017, Campionatul Balcanic de Lupte, adresat juniorilor și cadeților. Au participat la acest eveniment, 13 țări, România deplasând o delegație din care au făcut parte trei luptători ai CS Amara. Țara noastră a fost printre cele mai medaliate, la acest rezultat punând serios umărul și sportivii amăreni, toți trei încheind concursul pe podium. Cea mai strălucitoare medalie, aurul, a fost obținută la categoria 34 kg de Nicoleta Băjan. Ambițioasa luptătoare de 13 ani a trecut în semifinală de reprezentanta Macedoniei, iar în finală a învins-o pe luptătoarea din Bulgaria. Nicoleta a fost, de asemenea, reprezentanta României la festivitatea de deschidere... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2017, 15:05 (4534 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Deficit de personal la Serviciul Supravegheri Judiciare al Poliției ialomițene

Deficit de personal la Serviciul Supravegheri Judiciare al Poliției ialomițene

Lipsa personalului din Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își face simțită prezența și în ceea ce privește maniera în care instituția desfășoară misiunile de supraveghere a persoanelor pe numele cărora procurorii sau judecătorii au dispus măsuri preventive mai blânde. Astfel, potrivit informațiilor oficiale, Ialomița are antrenați să verifice infractorii aflați în «arest la domiciliu» sau puși sub «control judiciar» cu doar 5 polițiști! Pentru a suplini lipsa oamenilor specializați în servicii de supraveghere a suspecților, oficialii Poliției ialomițene susțin că aceste activități sunt realizate și prin intermediul agenților și ofițerilor din cadrul altor servicii, care au competențele... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2017, 13:55 (5854 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infernul de la Avicola SA Slobozia

Foștii angajați își acuză șefii

Infernul de la Avicola SA Slobozia

Avicola SA este unul dintre cei mai mari angajatori din Slobozia. Iar acest statut i-a permis să devină, de-a lungul anilor, «stat în stat». De «dragul» celor 400 de angajați ai firmei, autoritățile închid ochii la abuzurile împotriva angajaților, la încălcările repetate ale legislației, la excesele patronului Dumitru Stănoiu... Iar angajații care mai au puterea să își caute dreptatea, sunt sfătuiți să apeleze la un avocat!

Dreptatea umblă cu capul spart
La sfârșitul lunii septembrie 2017, Liliana Roman, angajată de 15 ani la Avicola SA Slobozia, a descoperit că firma nu-i plătește... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2017, 10:10 (27612 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Marea dăruire de la Bruxelles!

Feisbuc administrativ

Marea dăruire de la Bruxelles!

Resuscităm azi o rubrică mai veche, pe care aproape că o uitasem... Noroc cu femeile social-democrate din Ialomița! În perioada 18-19 octombrie 2017, acestea s-au alăturat unui grup de oficiali ialomițeni care au participat, cităm, «în structură mixtă (...) la o sesiune de informare și dezbatere cu DG Regio din Cadrul Comisiei Europene...».

Unul este Președintele! După cum puteți vedea în imagine, la sesiunea de la Bruxelles au participat vreo 20 de social-democrați și democrate. Ceea ce nu puteți vedea aici, descoperiți în postările de pe pagina de Facebook ale susținătorilor... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2017, 18:05 (5914 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii au colecție de mașini de lux

Polițiștii au colecție de mașini de lux

10 automobile de lux așteaptă în curtea Poliției ialomițene, de la începutul anului, să fie predate proprietarilor de la care au fost sustrase. Furturile s-au comis pe teritoriul unor state europene, iar procedurile judiciare complexe dau peste cap încercările polițiștilor ialomițeni de a returna mașinile. Potrivit estimărilor oficiale, vehiculele au prețuri care pot ajunge și până la 40 mii de euro.

Așteaptă de 9 luni să-și primească mașinile Datele arată că la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița sunt indisponibilizate ca bunuri furate și urmărite internațional... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2017, 13:55 (6314 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorii «copy-paste » din fruntea instituțiilor publice

Se poartă în Ialomița

Directorii «copy-paste » din fruntea instituțiilor publice

Suspiciuni de plagiat la concursurile pentru ocuparea funcțiilor de manager ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia și Direcției de Administrare a Domeniului Public, din cadrul Primăriei Slobozia. O scurtă analiză a celor două proiecte declarate câștigătoare arată că în paginile documentelor există informații identice extrase prin binecunoscutul sistem «copy-paste» din lucrări de specialitate sau referate, postate pe internet. Reamintim faptul că la Spitalul Județean de Urgență Slobozia comisia de examinare a validat proiectul de management al Marianei Iancu, iar în cazul Direcției de Administrare a Domeniului Public, proiectul de management declarat câștigător a fost întocmit de Valeriu ... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2017, 09:50 (17665 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Chiulangiii din administrația publică locală

Ialomița: Chiulangiii din administrația publică locală

Dezastrul din administrația publică locală ar putea avea drept cauză și absențele nemotivate ale consilierilor locali de la ședințele consiliilor locale în care au fost aleși prin votul cetățenilor. Prefectura Ialomița prezintă în detaliu situația localităților unde chiulul a devenit sport de masă. Dincolo de sincopele generate de prezență, consilierii locali refuză să se pună la punct cu problemele comunităților pe care le reprezintă și nu fac publice rapoartele de activitate. Evident, dacă ea există...

Reclamați de Prefectură, apărați de primari Potrivit estimărilor oficiale, după... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2017, 10:40 (6311 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Veterani la apel

Veterani la apel

În urmă cu o săptămână, militarii Batalionului 113 «Bărăganul» au donat sânge pentru trei veterani din Cel De Al Doilea Război Mondial, aflați în comuna Ion Roată din Ialomița. Concret, bonurile de masă primite ca urmare a participării la campania de donare de sânge lansată de Centrul de Transfuzii din Slobozia au fost transformate în alimente și donate. Joi, 26 octombrie 2017, lt.-col. Florin Sîrbu, comandantul Batalionului, el însuși «veteran» și participant în 4 teatre de operațiuni militare din afara granițelor României, și-a susținut colegii în această acțiune.

Atenție, veteran în zonă!... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2017, 13:40 (5186 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Rețete și dispozitive medicale, eliberate pe numele unor morți

S-a întâmplat în Ialomița

Rețete și dispozitive medicale, eliberate pe numele unor morți

Un raport al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița scoate în evidență modul în care se încasează ilegal fonduri de la bugetul destinat Sănătății. Documentul oficial face referire la o serie de controale efectuate de Corpul de Control al CJAS Ialomița în primul semestru al anului în curs. Datele arată că au fost eliberate medicamente și distribuite dispozitive medicale pe numele unor persoane decedate. De asemenea, medicii de familie au oferit consultații și tratamente unor persoane care nu mai beneficiau de statutul de «persoană cu handicap»...

S-a întâmplat în Ialomița ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2017, 17:15 (8580 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețeaua mobilă Telekom Romania s-a clasat pe primul loc pentru serviciile de date

Rețeaua mobilă Telekom Romania s-a clasat pe primul loc pentru serviciile de date

Rețeaua mobilă Telekom Romania a obținut cel mai mare scor pentru serviciile de date în urma testelor de performanță asupra tuturor rețelelor mobile din România derulate în luna august a acestui an de către auditorul independent P3 communications. Telekom Romania a obținut cel mai mare scor, 508 din 600, pentru serviciile de date mobile. Scorul P3 reprezintă o metodă de punctare acceptată universal și aplicabilă la nivel internațional pentru a... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2017, 13:10 (5771 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Întâlnire de «gradul III» la Salonul Anual de Carte

Nimeni nu e profet în județul lui Moraru

Întâlnire de «gradul III» la Salonul Anual de Carte

Desfășurat pe parcursul lunii octombrie 2017, Salonul Anual de Carte a culminat joi, 26 octombrie a.c., cu lansarea concomitentă a unui volum de poezie «Colierul din bomboane de colivă», semnat de Mircea Dinescu, și a unui roman, «Era Iudelor», semnat de scriitorul Mihai Vișoiu. Savoarea manifestării a fost însă întreruptă de vizita Președintelui Moraru, întâiul descălecător al județului.

În umbra lui Dinescu Dinescu e de neoprit. Vorbește de la 12 trecute fix! Când intră primarul Adrian Mocioniu tocmai recită o poezie. «(...)Despre dragostea noastră delirantă ar fi scris în Scânteia Popescu Dumnezeu/ Tu ți-ai fi scos sticluța de whisky din port-jartieră/Ți-aș fi cerut pe loc cotizația (...)»... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2017, 17:35 (6386 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

«Migrația internă» lasă Ialomița fără populație

«Migrația internă» lasă Ialomița fără populație

Nivelul de trai scăzut și lipsa locurilor de muncă îi fac pe tot mai mulți ialomițeni să migreze către alte zone din țară mult mai dezvoltate. Potrivit Institutului Național de Statistică, Ialomița este fruntașă la nivel național în ceea ce privește «migrația internă». În 2016, an în care România a atins recordul în materie de migrație internă, aproape 5000 de ialomițeni au părăsit județul pentru a începe o viață nouă...

Cifrele care nu mint În Ialomița există peste 3000 de firme fie radiate, fie aflate în procedura falimentului. Ialomița înfruntă de ani buni probleme în ceea ce privește... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2017, 15:40 (4858 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Unirea Slobozia-CSMS Politehnica Iași în Optimile Cupei României

Sediul Federației Române de Fotbal a găzduit joi, 2 noiembrie 2017, tragerea la sorți a meciurilor din Optimile Cupei României. Partidele din această fază se vor disputa în perioada 28-30 noiembrie 2017, programul urmând a fi stabilit de televiziuni. Adversara Unirii Slobozia va fi CSMS Politehnica Iași, echipă care ocupă în acest moment locul 8 în Liga I, cu mari șanse de a accede în play-off-ul acestei competiții. Printre vedetele echipei antrenate de Flavius Stoican se regăsesc Andrei Cristea sau brazilianul Platini. «Meciul cu Iașiul este un bonus pentru jucătorii noștri, deoarece ei au muncit să ajungă aici... Este una dintre echipele bune ale Ligii I și, firește, pornește cu prima șansă... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2017, 13:55 (4915 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Moraru, «o formă fără fond»

Timpul este dușmanul președintelui

Administrația Moraru, «o formă fără fond»

bonus: Ialomița a cheltuit 7,2% din bugetul de dezvoltare

De la preluarea mandatului de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru a încercat să demonstreze că este capabil să administreze județul, că poate atrage fonduri europene pentru proiecte de infrastructură și că deține o strategie pe termen mediu și lung prin care poate dinamiza economia locală. Din păcate, timpul se dovedește cel mai mare dușman al său! După aproape un an și jumătate de la preluarea mandatului, nici aroganța afișată ostentativ în ședințele de Consiliu Județean, nici promisiunile asumate de-a lungul timpului și nici mașina de propagandă administrativă și politică pe care o deține nu mai pot cosmetiza adevărul. Împăratul nu doar că este dezbrăcat, dar e și gol... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2017, 19:05 (5961 vizualizări - 11 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

26 Septembrie 2012, 17:36


Accidente la Luciu și Lilieci

Marți, 25 septembrie, în jurul orei 10,30, Poliția a fost sesizată că pe raza localității Luciu s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:24
(11306 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Neacșu sună goarna în Parlament: Mobilizare generală pentru o nouă sesiune parlamentară!

Deputatul ialomițean Marian Neacșu a declarat că «este absolut necesară o mobilizare generală pentru actuala sesiune parlamentară», care «deși este cea mai scurtă, este sesiunea pe umerii căreia fosta conducere ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:19
(8123 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Romi la expoziție

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația pentru Dezvoltare și Incluziune Socială și cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează vineri, 28 septembrie a.c., începînd cu orele 11,0 ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:14
(25689 vizualizări - 43 comentarii)


Pocora nu minte, e parlamentar cuminte: «Am reparat încă o nedreptate făcută românilor în guvernarea PD-L!»

Printr-un comunicat de presă, parlamentarul ialomițean Cristina Ancuța Pocora anunță că, în sfîrșit, activitatea ei de parlamentar a dat roade. După 4 ani, deputatul de Fetești-Țăndărei anunță electoratul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:08
(9257 vizualizări - 1 comentariu)


Săptămînă plină pentru pompierii ialomițeni

În urma ploilor căzute în data de 21 septembrie a.c, gospodăria unui cetățean din cartierul Bora al municipiului Slobozia a fost inundată. Un echipaj de pompieri s-a deplasat la fața locului cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:06
(7288 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată pentru că a furat un telefon mobil

O tînără de 27 ani, din Urziceni, a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Fapta a fost sesizată Poliției sîmbătă, 22 septembrie a.c., de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:05
(8022 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 8 persoane, reținute în urma conflictului din cartierul Vlașca

În urma cercetărilor efectuate de polițiștii ialomițeni cu privire la conflictul ce a avut loc în zilele de 19 și 20 septembrie, în cartierul Vlașca din Fetești, 8 persoane au fost reținute. Potrivit datelor ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:57
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Furt calificat în familie

Polițiștii efectuează cercetări față de trei femei, cu vîrste cuprinse între 23 și 38 ani, toate domiciliate în comuna Vlădeni, suspecte de comiterea infracțiunii de furt calificat. Sîmbătă, 22 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:55
(9689 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


IPJ Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

În săptămîna 24-28 septembrie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o serie de acțiuni specifice prin care marchează «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Sub acest slogan «Săptămîna ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:54
(9781 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fraude de milioane depistate de polițiști

Luni, 24 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au dispus începerea urmăririi penale față de patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 44 ani, doi ialomițeni, un ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:50
(6738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 urmăriți internațional, prinși de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Birourile de Investigații Criminale Slobozia și Fetești, în colaborare cu Secțiile Rurale de Poliție Slobozia și Grivița și Serviciul de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:47
(8902 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A furat de două ori din aceeași biserică

Polițiștii au reținut vineri, 21 septembrie a.c., un tînăr de 27 ani, din comuna Grivița, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Suspectul a pătruns în noaptea de 19/20 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:46
(9390 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la Amara

Incendiu la Amara

O dependință a unei gospodării din localitatea Amara a fost mistuită de flăcări în după amiaza zilei de marți, 25 septembrie. Focul a fost provocat din cauza unei pîini lăsată prea mult la cuptor... Proprietarul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:11
(7960 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Scrimă: Iulian Teodosiu și echipa CSS Slobozia, campioni naționali de juniori la sabie

În perioada 12-16 septembrie 2012, Sala Sporturilor din Iași a găzduit Finalele Campionatului Național de Scrimă-Juniori, în organizarea FRS și DJST Iași. Pentru a doua oară consecutiv, echipa masculină ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:11
(11632 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de cîmp: Sorin Iordache, în primii 70 din Europa

Începînd cu 11 septembrie 2012, Sorin Iordache, tenismenul slobozean legitimat la TenisCon Slobozia, s-a aflat la Chișinău, unde a participat la două foarte puternice turnee internaționale de tenis. Într ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:10
(23948 vizualizări - 32 comentarii)


AJOFM Ialomița: 53 locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de muncă Ialomița a făcut publică lista locurilor de muncă vacante la data de 21 septembrie 2012. Angajatorii pun la dispozție însă 53 de locuri de muncă... Cele ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7956 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Simpozion pe teme istorice

Baza arheologică de la Orașul de Floci a fost vineri, 21 septembrie a.c., gazda celei de-a XX-a ediție a evenimentului denumit «Zilele europene ale patrimoniului». Astfel, la ruinele fostului oraș medieval ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii vor dona sânge

Ialomița: Jandarmii vor dona sînge

Peste 100 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Județean de Jandarmi Ialomița se vor alătura campaniei «Întinde o mînă-salvează o viață», în cadrul căreia aceștia vor merge la Centrul de Transfuzii ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 17:18
(7913 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Salonul Anual de Carte»

Lumea cărților își redeschide porțile la Slobozia. Mai sînt cel mult două săptămîni și începe «Salonul Anual de Carte». Cel mai important eveniment cultural al Ialomiței a ajuns anul acesta a la cea de ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 19:00
(8522 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Tipografii» de bani falși, trimiși la răcoare

Falsificatorii de bani din Movilița au fost trimși la închisoare. Magistrații Judecătoriei Slobozia au admis cererea procurorilor de arestare preventivă pentru 29 de zile a trei dintre cei 10 suspecți acuzați ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:57
(7666 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Două familii de țigani s-au luat la bătaie pentru fier vechi! 35 de persoane, audiate de polițiști!

Scandal de proporții în seara zilei de miercuri, 19 septembrie a.c., la Fetești. Două familii de romi din cartierul Vlașca s-au luat la bătaie din cauza mai multor componente de fier vechi pe care fiecare ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:53
(11808 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Au săpat după cablu telefonic și i-a prins Poliția

Patru «vînători de comori», cu vîrste cuprinse între 17 și 58 ani, din Fetești, au fost prinși în noaptea de 19/20 septembrie a.c. pe un cîmp din apropierea localității  Lăcusteni, în timp ce săpau ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 16:54
(8895 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

19 Septembrie 2012, 18:23


Slobozia: Se redeschide «Salonul Național de Artă Plastică»

Casa de Cultură Municipală din Slobozia va găzdui vernisajul expoziției de pictură «Atitudini Contemporane», în cadrul Salonului Național de Artă Plastică. Evenimentul a devenit deja o tradiție în rîndul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 18:11
(6571 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Descoperiți cu o bîtă și un cuțit în mașină

În noaptea de luni spre marți, 17/18 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia au identificat pe bulevandrul Matei Basarab doi tineri, de 21 și 27 ani, din ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:57
(6339 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Vecina i-a furat poarta!

Poliția a fost sesizată marți, 18 septembrie a.c., de către o femeie de 25 ani, din Fetești, cu privire la faptul că vecina sa i-a sustras poarta de la intrarea în curtea locuinței. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:54
(6865 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident de muncă la Mînăstirea Hagieni

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orei 16,00, Poliția a fost sesizată despre faptul că la Mînăstirea Hagieni un perete a căzut peste trei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:52
(9982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Perimetrul unităților de învățămînt, patrulat de jandarmi

Începînd cu data de 17 septembrie, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița revin cu misiuni specifice în zona unităților școlare. Patrulările au loc în scopul prevenirii și a contracarării ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(6660 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînără de 23 ani, rănită grav într-un accident

Marți, 18 septembrie, în jurul orei 16,00, în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(8836 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...