Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apă cu program de conformare în 21 de localități din Ialomița

Apă cu program de conformare în 21 de localități din Ialomița

Calitatea apei furnizată populației rămâne una din pro­ble­mele nerezolvate ale administrațiilor locale din Ialomița. Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că 21 de sisteme de apă din tot atâtea localități din județ funcționează în baza unor programe de conformare ce au ca scop îmbună­tățirea calității apei. În special în mediul rural, marea pro­blemă o reprezintă mijloacele tehnice necesare tratării apei.

 

Calitatea apei lasă de dorit De nenumărate ori, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a atras atenția cu privire la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 07:55 (16901 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fără locuri pentru persoanele cu dizabilități în centrele DGASPC Ialomița

Fără locuri pentru persoanele cu dizabilități în centrele DGASPC Ialomița

Un raport al Avocatului Poporului arată că Ialomița se numără printre județele în care internarea persoanelor cu diza­bilități în centrele administrate de Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului este aproape imposibil din cauza lipsei locurilor. În județul Ialomița situația este generată atât de locurile limitate ala centrelor DGASPC, cât și de procesul de dezinstituționalizare solicitat de reprezentanții organismelor europene în domeniu.

 

O situație dificilă Situația lipsei de locuri pentru persoanele cu dizabilități... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2025, 12:15 (7557 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Restanțe de 16,6 milioane de lei la plata concediilor medicale

În Ialomița

Restanțe de 16,6 milioane de lei la plata concediilor medicale

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița susține că are res­tanțe în ceea ce privește plata conce­diilor medicale. Valoarea acestora se ridică la 16,6 milioane de lei. Princi­pala cauză o reprezintă «alocarea insuficientă a fondurilor la capitolul „Asistență Socială“», potrivit instituției.

 

Plăți întârziate Datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că anul trecut au fost eliberate 22734 certificate de concediu medical, cu aproximativ 1400 mai puține decât în 2023. Valoarea sumelor decontate... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2025, 08:10 (5154 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții oprește finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Compania Națională de Investiții oprește finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a fost notificată de către Compania Națională de Investiții cu privire la faptul că investiția privitoare la Sala Polivalentă din Slobozia nu va mai conti­nua. CNI a luat decizia de a nu mai acorda fonduri pentru acest obiectiv. Pe cale de consecință, reprezentanții Primăriei Slobozia au fost obligați să introducă în conservare șantierul. Valoarea investiției se ridică la peste 70 milioane de lei.

 

Proiectul intră în conservare În martie 2025, Compania Națională de Investiții a pus pe lista de investiții și Sala Polivalentă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2025, 10:20 (31388 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia și deciziile VAR

Fotbal, SuperLiga, CFR Cluj-Unirea Slobozia 2-1

Unirea Slobozia și deciziile VAR

«Noua» Unirea Slobozia a debutat în deplasare în noul sezon 2025-2026 al SuperLigii contra vicecampioanei CFR Cluj, stadionul «Dr. Constantin Rădulescu» găzduind partida. A fost un meci bun pentru slobozeni, dar slab pentru ardeleni, Dan Petrescu, tehnicianul celor de la CFR Cluj, bombănind pe toată perioada partidei. În ceea ce privește Unirea Slobozia, «cuplul» de antrenori Vlădoiu-Prepeliță, cu «principalul» în acte Vlădoiu și «secundul» Prepeliță, aceștia s-au declarat mulțumiți de randamentul titularilor. Mâhnirea conducerii, poate mai mare față de rezultatul înregistrat la finalul meciului... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2025, 14:35 (9938 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile Slobozia și Fetești, somate să preia în administrare porțiuni de drumuri naționale

Primăriile Slobozia și Fetești, somate să preia în administrare porțiuni de drumuri naționale

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța, cere primăriilor din Slobozia și Fetești să ia în administrare porțiuni ale drumurilor naționale care tranzitează cele două orașe. În timp ce la Slobozia discuțiile se află într-o fază incipientă, la Fetești au generat deja un litigiu în instanță, din cauza refuzului administrației locale de a da curs solicitării.

 

Podul rutier din zona Cartierului Bora ar putea fi administrat de Primăria Slobozia În momentul de față, Primăria... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2025, 10:20 (32828 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (VII 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (VII 2000)

Luna iulie a anului 2000 începea la fel de febril, Independent titrând pe prima pagină: «După ce a sucit mințile „ma­caronarilor“/Senzuala Claudia Neghină are oferte din Germania». Ca o paranteză, ziarul nostru a fost publicația care a lansat-o și promovat-o intens pe frumoasa ialomițeancă, Claudia Neghină afișând un pictorial foto în Independent încă din 1999. Revenind, un alt titlu de primă pagină atrăgea atenția în primul număr din iulie 2000: «Pe filieră bulgară au apărut/Cupoane agricole FALSE în Ialomița»... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2025, 12:20 (11494 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Dezvoltării solicită Primăriei Slobozia asumarea finalizării proiectelor PNRR în 12 luni

Ministerul Dezvoltării solicită Primăriei Slobozia asumarea finalizării proiectelor PNRR în 12 luni

Printr-o adresă oficială, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a solicitat Primăriei Slobozia să-și asume care vor fi proiectele finanțate de Comisia Europeană, prin PNRR, pe care le poate încheia până în luna august a anului 2026. Nerespectarea termenului atrage după sine pierderea finanțărilor și continuarea lucrărilor pe cheltuiala bugetului local, după cum atrage atenția Alexandru Potor, primarul Sloboziei. Având în vedere termenul scurt de implementare, administrația locală și-ar fi exprimat intenția de a renunța definitiv la aceste investiții. În joc sunt sume de peste 30 mi­lioane de lei...

 

Solicitare a MDLPA... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2025, 08:10 (17160 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit donații de 11 milioane de lei

Timp de 5 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit donații de 11 milioane de lei

O bună parte din activitatea Spita­lului Județean de Urgență Slobozia se bazează pe sprijinul oferit de organizațiile nonguvernamentale și firmelor locale. Sub formă de donații, aceste entități au contribuit la dezvoltarea unității medicale cu aparatură medicală, echipamente sanitare sau medicamente care însumează 11 milioane de lei. Toate aceste donații au fost oferite în perioada 2020-2025. «Mulțumim tuturor celor care cred în activitatea pe care o desfășurăm și care au fost și au promis că vor fi în conti­nuare alături de noi!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Sprijin pentru sănătatea ialomițenilor... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2025, 13:40 (3140 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 SA continuă inițiativa «Cărți cu o a doua șansă»: un nou suflu pentru lectură și reciclare

ADI ECOO 2009 SA continuă inițiativa «Cărți cu o a doua șansă»: un nou suflu pentru lectură și reciclare

Proiectul «Cărți cu o a doua șansă», inițiat de ADI ECOO 2009 SA, demonstrează încă o dată angajamentul față de sustenabilitate și promovarea lecturii în comunitate. Această inițiativă, deja cunoscută publicului, continuă să aducă un suflu nou cărților vechi și să le ofere o viață prelungită, încurajând în același timp un comportament responsabil față de mediu.
ADI ECOO 2009 SA a recuperat recent încă 400 de volume, fie direct din fluxul de deșeuri, fie prin generozitatea unor donatori. Această nouă serie de cărți completează colecția existentă și subliniază succesul constant al programului... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2025, 09:05 (10147 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«România, pe ultimul loc în UE la participarea copiilor la grădiniță!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă

«România, pe ultimul loc în UE la participarea copiilor la grădiniță!»

«Am adresat o întrebare oficială domnului ministru al Edu­cației, Daniel-Ovidiu David, privind măsurile necesare pentru con­ști­entizarea importanței educației timpurii și creșterea atractivității grădiniței!» a ținut să precizeze public deputatul social-democrat Ștefan Țintă. În continuare, parlamentarul PSD argumentează care a fost motivația interpelării mi­nistrului Educației și Cercetării. «Situația actuală este alarmantă: doar trei din patru copii români accesează educația preșcolară, iar România este codașa Uniunii Europene la acest capitol. În Belgia și Spania, participarea trece de 95%, iar în Franța, toți copiii... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2025, 09:50 (2381 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controale DSVSA Ialomița în supermarketurile din Slobozia

Controale DSVSA Ialomița în supermarketurile din Slobozia

În ultimele două săptămâni, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat ample controale privind respectarea normelor de igienă. Verificările au vizat, în special, supermarketurile din Slobozia. 3 mari magazine au avut activitatea suspen­dată din cauza problemelor consta­tate. De asemenea, au fost aplicate și amenzi în cuantum de 100 mii de lei.

 

3 mari magazine închise de DSVSA Ialomița Agenția Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a inițiat o acțiune de control la nivel național... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2025, 12:20 (15194 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile și liceele ialomițene cu un singur candidat la Bacalaureat și Evaluarea Națională

Deficiențele sistemului de Educație

Școlile și liceele ialomițene cu un singur candidat la Bacalaureat și Evaluarea Națională

bonus: Notă la Bacalaureat mărită cu peste 2,5 puncte după contestații

Publicarea rezultatelor la Bacalaureat și Evaluarea Națională evidențiază o situație mai puțin obișnuită, despre care în spațiul public se vorbește prea puțin. Ne referim la cazurile unităților de învățământ care au fost reprezentate la aceste examene naționale de un număr foarte mic de candidați. La nivelul județului Ialomița există o școală gimnazială și un liceu care au avut câte un singur candidat înscris la cele două exa­mene. Fără să mai surprindă pe nimeni, cei doi candidați nu s-au remarcat nici în ceea ce privește rezultatele pe care le-au obținut. Aceste cazuri, aparent izolate, scot în evidență necesitatea reorganizării rețelei școlare... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2025, 07:55 (14334 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

social-democrația locală, între «puterea beției» și «dragostea de administrație»

social-democrația locală, între «puterea beției» și «dragostea de administrație»

«Victoria luminii nu va fi decisă niciodată prin Alegeri!» grăit-a zilele trecute fratele de cruce al lui Dumnezeu și Mesia al românilor, numitul Călin Georgescu. Am început cu acest citat întrucât, cumva, ni se pare edificator în ceea ce privește social-democrația. Cel puțin pe plan local, asta de baltă sau de Bărăgan. Căci, așa cum vă spuneam, politica noastră, această lumină social-democrată de Ialomița, decisă cumva la Alegeri, a devenit cam fascicul care, pe zi ce trece, se îngustează. Așadar, Ialomița, cea plină de competenți și hoți nepedepsiți, suferă. Și cum mai sunt câțiva ialomițeni care consideră că social-democrații... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2025, 12:15 (3583 vizualizări - 9 comentarii)

Taguri: PSD Ialomița

Click aici

EVENIMENT

«Abuz în serviciu», reclamat la Casa de Pensii Ialomița

Poliția ialomițeană face verificări

«Abuz în serviciu», reclamat la Casa de Pensii Ialomița

Interpretul ialomițean de muzică populară Adrian Măcianu, în prezent pensionar, acuză Casa de Pensii Ialomița de «abuz în serviciu». Bărbatul reclamă faptul că pensia sa i-a fost poprită de instituție printr-o serie de documente care s-au «încurcat». Oficialii Casei de Pensii Ialomița au recunoscut «eroarea», dar se apără precizând că au făcut demersuri pentru a o îndrepta. După ce a pierdut lupta și în instanță, Adrian Măcianu așteaptă acum concluziile organelor judiciare care au început o anchetă penală sub acuzația de... «abuz în serviciu»!

 

A pierdut procesul în instanță... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2025, 08:05 (17355 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de «antrax cutanat» la o familie din Colelia

Suspiciune de «antrax cutanat» la o familie din Colelia

Ministerul Sănătății a transmis miercuri, 9 iulie 2025, o informare cu privire la o posibilă suspiciune de «antrax cutanat», raportată de Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș». Suspiciunea a apărut într-o gospodărie din comuna ialomițeană Colelia. În prezent, un bărbat și copilul acestuia sunt internați la București, fiind suspecți de «antrax cutanat». 

 

Anchetă în desfășurare Potrivit informării dată publicității de Ministerul Sănătății, «cele două persoane au semnalat că au manipulat și consumat carne de oaie provenind din gospodăria proprie». În prezent, probele de laborator necesare pentru confirmarea diagnosticului sunt în lucru la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară «Cantacuzino». Analizele efectuate vor stabili cu exactitate dacă este vorba despre un caz confirmat de «antrax». Pe lângă analizele de laborator, o anchetă a fost deschisă și în județul Ialomița de către Direcția de Sănătate Publică și Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor. Cele două instituții încearcă să afle care este sursa reală a contaminării, având în vedere că animalele din respectivă gospodărie ar fi fost vaccinate împotriva acestei boli.... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2025, 17:55 (7357 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația județeană finanțează sportul ialomițean cu 6,8 milioane de lei

Administrația județeană finanțează sportul ialomițean cu 6,8 milioane de lei

În urmă cu o săptămână, consilierii județeni s-au reunit în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi au fost supuse aprobării 28 proiecte de hotărâri. Cele mai importante dintre acestea au vizat finanțarea activităților sportive în sezonul 2025-2026. Estimativ, va­loarea fondurilor dirijate din bugetul județului către entitățile care desfă­șoară activități sportive este de 6,8 milioane de lei. Totodată, consilierii județeni au aprobat și acordarea de stimulente financiare pentru elevii ialomițeni cu rezultate deosebite la olimpiadele naționale școlare, dar și profesorilor care i-au pregătit. Toate cele 28 de proiecte de... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2025, 10:20 (7690 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia și lotul pentru SuperLiga 2025-2026

Fotbal

Unirea Slobozia și lotul pentru SuperLiga 2025-2026

bonus: Atacantul de 19 ani Raul Rotund, cedat de Dinamo la Unirea Slobozia

Unirea Slobozia sau #echipa ialomițenilor și-a prezentat lotul pentru sezonul competițional 2025-2026 al SuperLigii. Acțiunea s-a derulat pe seară, marți, 8 iulie 2025, pe scena din Piața Revoluției din municipiul re­ședință de județ... Cu jumătate dintre «titulari» noi, la care se adaugă schimbarea antrenorului principal, Unirea beneficiind actual de «cuplul» de tehnicieni Vlădoiu-Prepeliță, Slobozia pornește în noul stagiu competițional cu același obiectiv: menținerea în primul eșalon fotbalistic. Într-adevăr, se dorește de la «cuplul» de antrenori «menținerea» cu mai puține emoții, sezonul 2024-2025 încheindu... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2025, 21:05 (14068 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

A început oficial procesul șoferiței cu Range Rover care a omorât trei oameni!

După mai bine de 3 ani

A început oficial procesul șoferiței cu Range Rover care a omorât trei oameni!

În februarie 2022, o întreagă familie a fost ucisă într-un grav accident rutier, produs pe DN2A, între localitățile Munteni Buzău și Căzănești. Tragedia a fost provocată de o femeie care conducea un automobil Range Rover. Datele au arătat că șoferița s-ar fi aflat sub influența substanțelor interzise. Pe tot parcursul urmăririi penale, aceasta s-a aflat în stare de libertate, iar organele judiciare i-au permis să-și exercite dreptul de a conduce vehicule. În urmă cu o săptămână, la Judecătoria Slobozia, a început oficial judecata conducătoarei auto, după încheierea procedurii de Cameră Preliminară, începută anul trecut în decembrie... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2025, 14:20 (13954 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Culturile agricole din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Culturile agricole din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Ultimul buletin agrometeorologic emis de Administrația Națională de Meteorologie nu vine cu vești bune pentru fermierii ialomițeni. Potrivit calculelor făcute de specialiști, culturile agricole înființate în primăvara anului 2025 sunt deja afectate de seceta pedolo­gică. Specialiștii ANM susțin că în multe zone din Câmpia Bără­ga­nului acest fenomen s-a instalat deja.

 

Scade nivelul apei din sol Acest fenomen este caracterizat prin scăderea nivelului apei din sol, fiind astfel afectată creșterea și dezvoltarea plan­telor. Cel mai afectate... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2025, 12:10 (14278 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Proiectile descoperite de copii la groapa de gunoi

7 proiectile, de diferite calibre, au fost descoperite de mai mulți copii care se jucau în apropierea unei gropi de gunoi, pe raza municipiului Fetești. În scurt timp, aceștia și-au anunțat părinții, care ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 17:20
(5063 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: A luat foc acoperișul Căminului Cultural

În seara zilei de sîmbătă, 18 aprilie 2015, o parte din acoperișul Căminului Cultural al localității Ion Roată a fost cuprinsă de flăcări. În momentul izbucnirii incendiului, în interior se aflau mai multe ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 14:45
(5863 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Campanie de depistare a locurilor de muncă vacante

Avînd în vedere prevederile art. 10 din Legea nr. 76/2002, republicată, privind obligativitatea comunicării locurilor de muncă vacante de către angajatori, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 13:25
(4412 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de evaziune fiscală

Luni, 20 aprilie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română efectuează 15 percheziții domiciliare, pe raza municipiului București și a județelor Ilfov și Ialomița, la persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 10:40
(7478 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 50 de animale, arse de vii la Gheorghe Lazăr

Peste 50 de animale, arse de vii la Gheorghe Lazăr

Un foc deschis, executat în apropierea unui adăpost de animale din localitatea Gheorghe Lazăr, a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu, în urma căruia aproximativ 45 de ovine, 5 porcine ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2015, 16:30
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Noaptea de Înviere, sărbătorită în liniște

Peste 300 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat, în perioada 10-13 aprilie 2015, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 15:50
(4510 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav între Movilița și Dridu. 5 victime, mașinile au luat foc!

Luni, 13 aprilie 2015, în jurul orei 11,15, două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier pe DJ101, între localitățile Movilița și Dridu. Un echipaj SMURD de la Secția Urziceni s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:25
(7090 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, a provocat un accident rutier

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 11 aprilie 2015, cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale, unul dintre șoferii implicați părăsind ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:20
(7072 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Accident din cauza exploziei unui cauciuc!

Un accident de circulație s-a produs sîmbătă, 11 aprilie a.c., pe DJ213. Astfel, în timp ce un bărbat, de 63 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism din direcția Brăila către Constanța, a pierdut ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:15
(4318 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbat salvat de pompieri din rîul Ialomița

În seara zilei de duminică, 12 aprilie 2015, în jurul orei 19,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui tînăr, în vîrstă de 25 de ani, din rîul Ialomița, în zona cartierului Bora ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:10
(4210 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

În data de 17.04.2015, orele 11,00,
va avea loc tragerea la sorți
pentru desemnarea
președinților birourilor electorale
ale secțiilor de votare din
Circumscripția Electorală nr. 5 Căzănești,
organizată cu ocazia desfășurării
referendumului local din 26.04.2015,
pentru consultarea populației cu privire
la trecerea localității Căzănești
de la rangul de oraș la cel de comună

14 Aprilie 2015, 13:30


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii au oprit pentru control pe DN2, în afara localității Coșereni, un autoturism condus de un tînăr, de 24 de ani, din comuna Moldoveni. Întrucît emana halenă alcoolică, tînărul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 12:15
(6517 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sfînta Icoană a Maicii Domnului de la Mitropolia Iașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Jandarmii vor asigura, în perioada 15-18 aprilie 2015, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni, respectiv aducerea la Mînăstirea «Sfinții ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 11:15
(12241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 300 de polițiști, pe stradă de Paște

Peste 300 de polițiști ialomițeni vor acționa zilnic, în perioada 10-13 aprilie 2015, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2015, 17:20
(4408 vizualizări - 0 comentarii)


Agent de poliție din cadrul IPJ Ialomița, sub control judiciar pentru 60 de zile

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Șchiaua Victoraș, agent de poliție în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2015, 22:05
(10372 vizualizări - 13 comentarii)


anunț

După Sărbătorile Pascale 2015
Centrul Medical PHILOS
OFERĂ NOI SERVICII MEDICALE
Gastroenterologie-dr Victor STOICA (Spital Fundeni)
ORL-dr Răzvan FILIP
(Centrul Medical Unirea)

Pentru programări
0243/216.565
0720/134.047
0785/294.451

8 Aprilie 2015, 19:45


Inspector AJPIS Ialomița, trimis în judecată pentru «abuz în serviciu»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a inculpatei Stroe Cleopatra Maria, inspector în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2015, 15:15
(6540 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii martie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 8308 șomeri, din care 2516 șomeri indemnizați, respectiv 5792 șomeri ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 21:15
(4904 vizualizări - 1 comentariu)


PSD Ialomița: Deputatul Marian Neacșu, în America

Deputatul PSD de Ialomița, Marian Neacșu este invitat la Conferința parlamentară globală a Rețelei parlamentare a Băncii Mondiale și a Fondului Monetar Internațional, care va avea loc la Washington și ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 20:20
(4834 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat pentru evaziune fiscală

Administratorul unei unități economice este bănuit de polițiști că nu ar fi emis facturi fiscale pentru vînzări  de peste 16000 de lei. Astfel, în cadrul unei acțiuni pe linie de prevenire și combatere ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 18:50
(4601 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de inspecție a animalelor

În conformitate cu prevederile HG nr. 1156/2013 pentru aprobarea acțiunilor sanitare veterinare cuprinse în Programul acțiunilor de supraveghere, prevenire, control și eradicare a bolilor la animale, a ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:55
(4203 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Materiale pirotehnice confiscate, pistol cu bile de cauciuc ridicat de polițiști

Peste 1300 de materiale pirotehnice au fost găsite de polițiștii ialomițeni în urma unei percheziții domiciliare. De asemenea, un pistol de autoapărare a fost confiscat, fiind aplicată și o amendă de 8 ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:25
(5864 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Trei ialomițeni pe numele cărora instanțele au emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost identificați de polițiști și încarcerați. Astfel, doi bărbați din comuna Grivița pe numele cărora ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:15
(2549 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu un tînăr băut la volan

Duminică, 5 aprilie a.c., pe raza municipiului Fetești, s-a petrecut un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:50
(4561 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului cinci bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 39 de ani, care conduceau 3 autovehicule și 2 mopede, fără a poseda permise de conducere pentru vreo categorie ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:35
(6219 vizualizări - 0 comentarii)


Buești: Un șofer băut a acroșat o femeie!

Sîmbătă, 4 aprilie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a prezentat o femeie, în vîrstă de 53 de ani, din Slobozia, care prezenta vătămări corporale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:20
(5687 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Buești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 120 de șoferi sancționați, amenzi de peste 109000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 3-5 aprilie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:10
(6739 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ciocîrlia

Un incendiu a izbucnit în noapte de duminică spre luni, 5/6 aprilie 2015, în jurul orei 3,00, la locuința unui cetățean din localitatea Ciocîrlia. Pompierii de la Secția Urziceni, un echipaj de prim ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 15:40
(6671 vizualizări - 0 comentarii)


«Porți Deschise» la ISU Ialomița în săptămîna 6-10 aprilie 2015

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița se alătură, și în acest an, programului inițiat de Ministerul Educației și Cercetării Științifice «Școala altfel: să știi ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 13:25
(6291 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente grave într-o singură zi

Miercuri, 1 aprilie 2015, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere grave în care au fost implicați pietoni. O persoană și-a pierdut viața, iar o alta a fost grav rănită. În jurul orei ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 21:05
(6985 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...