Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit donații de 11 milioane de lei

Timp de 5 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit donații de 11 milioane de lei

O bună parte din activitatea Spita­lului Județean de Urgență Slobozia se bazează pe sprijinul oferit de organizațiile nonguvernamentale și firmelor locale. Sub formă de donații, aceste entități au contribuit la dezvoltarea unității medicale cu aparatură medicală, echipamente sanitare sau medicamente care însumează 11 milioane de lei. Toate aceste donații au fost oferite în perioada 2020-2025. «Mulțumim tuturor celor care cred în activitatea pe care o desfășurăm și care au fost și au promis că vor fi în conti­nuare alături de noi!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Sprijin pentru sănătatea ialomițenilor... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2025, 13:40 (3139 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 SA continuă inițiativa «Cărți cu o a doua șansă»: un nou suflu pentru lectură și reciclare

ADI ECOO 2009 SA continuă inițiativa «Cărți cu o a doua șansă»: un nou suflu pentru lectură și reciclare

Proiectul «Cărți cu o a doua șansă», inițiat de ADI ECOO 2009 SA, demonstrează încă o dată angajamentul față de sustenabilitate și promovarea lecturii în comunitate. Această inițiativă, deja cunoscută publicului, continuă să aducă un suflu nou cărților vechi și să le ofere o viață prelungită, încurajând în același timp un comportament responsabil față de mediu.
ADI ECOO 2009 SA a recuperat recent încă 400 de volume, fie direct din fluxul de deșeuri, fie prin generozitatea unor donatori. Această nouă serie de cărți completează colecția existentă și subliniază succesul constant al programului... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2025, 09:05 (10118 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«România, pe ultimul loc în UE la participarea copiilor la grădiniță!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă

«România, pe ultimul loc în UE la participarea copiilor la grădiniță!»

«Am adresat o întrebare oficială domnului ministru al Edu­cației, Daniel-Ovidiu David, privind măsurile necesare pentru con­ști­entizarea importanței educației timpurii și creșterea atractivității grădiniței!» a ținut să precizeze public deputatul social-democrat Ștefan Țintă. În continuare, parlamentarul PSD argumentează care a fost motivația interpelării mi­nistrului Educației și Cercetării. «Situația actuală este alarmantă: doar trei din patru copii români accesează educația preșcolară, iar România este codașa Uniunii Europene la acest capitol. În Belgia și Spania, participarea trece de 95%, iar în Franța, toți copiii... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2025, 09:50 (2378 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Controale DSVSA Ialomița în supermarketurile din Slobozia

Controale DSVSA Ialomița în supermarketurile din Slobozia

În ultimele două săptămâni, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat ample controale privind respectarea normelor de igienă. Verificările au vizat, în special, supermarketurile din Slobozia. 3 mari magazine au avut activitatea suspen­dată din cauza problemelor consta­tate. De asemenea, au fost aplicate și amenzi în cuantum de 100 mii de lei.

 

3 mari magazine închise de DSVSA Ialomița Agenția Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a inițiat o acțiune de control la nivel național... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2025, 12:20 (15165 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile și liceele ialomițene cu un singur candidat la Bacalaureat și Evaluarea Națională

Deficiențele sistemului de Educație

Școlile și liceele ialomițene cu un singur candidat la Bacalaureat și Evaluarea Națională

bonus: Notă la Bacalaureat mărită cu peste 2,5 puncte după contestații

Publicarea rezultatelor la Bacalaureat și Evaluarea Națională evidențiază o situație mai puțin obișnuită, despre care în spațiul public se vorbește prea puțin. Ne referim la cazurile unităților de învățământ care au fost reprezentate la aceste examene naționale de un număr foarte mic de candidați. La nivelul județului Ialomița există o școală gimnazială și un liceu care au avut câte un singur candidat înscris la cele două exa­mene. Fără să mai surprindă pe nimeni, cei doi candidați nu s-au remarcat nici în ceea ce privește rezultatele pe care le-au obținut. Aceste cazuri, aparent izolate, scot în evidență necesitatea reorganizării rețelei școlare... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2025, 07:55 (14298 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

social-democrația locală, între «puterea beției» și «dragostea de administrație»

social-democrația locală, între «puterea beției» și «dragostea de administrație»

«Victoria luminii nu va fi decisă niciodată prin Alegeri!» grăit-a zilele trecute fratele de cruce al lui Dumnezeu și Mesia al românilor, numitul Călin Georgescu. Am început cu acest citat întrucât, cumva, ni se pare edificator în ceea ce privește social-democrația. Cel puțin pe plan local, asta de baltă sau de Bărăgan. Căci, așa cum vă spuneam, politica noastră, această lumină social-democrată de Ialomița, decisă cumva la Alegeri, a devenit cam fascicul care, pe zi ce trece, se îngustează. Așadar, Ialomița, cea plină de competenți și hoți nepedepsiți, suferă. Și cum mai sunt câțiva ialomițeni care consideră că social-democrații... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2025, 12:15 (3581 vizualizări - 9 comentarii)

Taguri: PSD Ialomița

Click aici

EVENIMENT

«Abuz în serviciu», reclamat la Casa de Pensii Ialomița

Poliția ialomițeană face verificări

«Abuz în serviciu», reclamat la Casa de Pensii Ialomița

Interpretul ialomițean de muzică populară Adrian Măcianu, în prezent pensionar, acuză Casa de Pensii Ialomița de «abuz în serviciu». Bărbatul reclamă faptul că pensia sa i-a fost poprită de instituție printr-o serie de documente care s-au «încurcat». Oficialii Casei de Pensii Ialomița au recunoscut «eroarea», dar se apără precizând că au făcut demersuri pentru a o îndrepta. După ce a pierdut lupta și în instanță, Adrian Măcianu așteaptă acum concluziile organelor judiciare care au început o anchetă penală sub acuzația de... «abuz în serviciu»!

 

A pierdut procesul în instanță... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2025, 08:05 (17349 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciune de «antrax cutanat» la o familie din Colelia

Suspiciune de «antrax cutanat» la o familie din Colelia

Ministerul Sănătății a transmis miercuri, 9 iulie 2025, o informare cu privire la o posibilă suspiciune de «antrax cutanat», raportată de Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș». Suspiciunea a apărut într-o gospodărie din comuna ialomițeană Colelia. În prezent, un bărbat și copilul acestuia sunt internați la București, fiind suspecți de «antrax cutanat». 

 

Anchetă în desfășurare Potrivit informării dată publicității de Ministerul Sănătății, «cele două persoane au semnalat că au manipulat și consumat carne de oaie provenind din gospodăria proprie». În prezent, probele de laborator necesare pentru confirmarea diagnosticului sunt în lucru la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară «Cantacuzino». Analizele efectuate vor stabili cu exactitate dacă este vorba despre un caz confirmat de «antrax». Pe lângă analizele de laborator, o anchetă a fost deschisă și în județul Ialomița de către Direcția de Sănătate Publică și Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor. Cele două instituții încearcă să afle care este sursa reală a contaminării, având în vedere că animalele din respectivă gospodărie ar fi fost vaccinate împotriva acestei boli.... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2025, 17:55 (7349 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană finanțează sportul ialomițean cu 6,8 milioane de lei

Administrația județeană finanțează sportul ialomițean cu 6,8 milioane de lei

În urmă cu o săptămână, consilierii județeni s-au reunit în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi au fost supuse aprobării 28 proiecte de hotărâri. Cele mai importante dintre acestea au vizat finanțarea activităților sportive în sezonul 2025-2026. Estimativ, va­loarea fondurilor dirijate din bugetul județului către entitățile care desfă­șoară activități sportive este de 6,8 milioane de lei. Totodată, consilierii județeni au aprobat și acordarea de stimulente financiare pentru elevii ialomițeni cu rezultate deosebite la olimpiadele naționale școlare, dar și profesorilor care i-au pregătit. Toate cele 28 de proiecte de... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2025, 10:20 (7686 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia și lotul pentru SuperLiga 2025-2026

Fotbal

Unirea Slobozia și lotul pentru SuperLiga 2025-2026

bonus: Atacantul de 19 ani Raul Rotund, cedat de Dinamo la Unirea Slobozia

Unirea Slobozia sau #echipa ialomițenilor și-a prezentat lotul pentru sezonul competițional 2025-2026 al SuperLigii. Acțiunea s-a derulat pe seară, marți, 8 iulie 2025, pe scena din Piața Revoluției din municipiul re­ședință de județ... Cu jumătate dintre «titulari» noi, la care se adaugă schimbarea antrenorului principal, Unirea beneficiind actual de «cuplul» de tehnicieni Vlădoiu-Prepeliță, Slobozia pornește în noul stagiu competițional cu același obiectiv: menținerea în primul eșalon fotbalistic. Într-adevăr, se dorește de la «cuplul» de antrenori «menținerea» cu mai puține emoții, sezonul 2024-2025 încheindu... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2025, 21:05 (14019 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început oficial procesul șoferiței cu Range Rover care a omorât trei oameni!

După mai bine de 3 ani

A început oficial procesul șoferiței cu Range Rover care a omorât trei oameni!

În februarie 2022, o întreagă familie a fost ucisă într-un grav accident rutier, produs pe DN2A, între localitățile Munteni Buzău și Căzănești. Tragedia a fost provocată de o femeie care conducea un automobil Range Rover. Datele au arătat că șoferița s-ar fi aflat sub influența substanțelor interzise. Pe tot parcursul urmăririi penale, aceasta s-a aflat în stare de libertate, iar organele judiciare i-au permis să-și exercite dreptul de a conduce vehicule. În urmă cu o săptămână, la Judecătoria Slobozia, a început oficial judecata conducătoarei auto, după încheierea procedurii de Cameră Preliminară, începută anul trecut în decembrie... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2025, 14:20 (13911 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Culturile agricole din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Culturile agricole din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Ultimul buletin agrometeorologic emis de Administrația Națională de Meteorologie nu vine cu vești bune pentru fermierii ialomițeni. Potrivit calculelor făcute de specialiști, culturile agricole înființate în primăvara anului 2025 sunt deja afectate de seceta pedolo­gică. Specialiștii ANM susțin că în multe zone din Câmpia Bără­ga­nului acest fenomen s-a instalat deja.

 

Scade nivelul apei din sol Acest fenomen este caracterizat prin scăderea nivelului apei din sol, fiind astfel afectată creșterea și dezvoltarea plan­telor. Cel mai afectate... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2025, 12:10 (14254 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Zeci de arme de foc și mii de elemente de muniție deținute ilegal, descoperite de polițiștii ialomițeni

Zeci de arme de foc și mii de elemente de muniție deținute ilegal, descoperite de polițiștii ialomițeni

Într-un județ banal și sărac așa cum este Ialomița, infracțiunile la regimul armelor și muni­țiilor ar trebui să fie o raritate. Analiza Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată cu totul altceva. În perioada ianuarie-mai 2025, la nivelul județului au fost efectuate peste 60 de percheziții domiciliare și deschise peste 40 de dosare penale ce vizează infracțiuni la regimul armelor și munițiilor. Au fost descoperite zeci de arme de foc deținute ilegal și mii de elemente de muniție. Zonele fierbinți din acest punct de vedere sunt Urzi­ceni/Băr­bulești și Țăndărei. De altfel, în urmă cu o săptămână, tot pe linia respectării regimului armelor și munițiilor... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2025, 07:55 (9431 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul de la Buești, inaugurat

Podul de la Buești, inaugurat

Miercuri, 25 iunie 2025, podul de la Buești sau «podul lui Mihăilă» a fost inaugurat. Realizat integral cu fonduri locale, edificiul a costat aproximativ 12,5 milioane de lei. Proiectul podului, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 10 ianuarie 2024 semnându-se Contractul de executare a lucră­rilor. «După 18 ani de așteptare, comuna Buești a reușit performanța de a avea un pod peste râul Ialomița... Lucrările au început anul trecut și, ca printr-o minune, constructorul a terminat obiectivul anul acesta, așa cum și-a asumat prin contractul pe care l-a semnat cu autoritățile locale. Este un vis... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2025, 17:10 (12157 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conacul Bolomey, deschis oficial pentru vizitatori

Conacul Bolomey, deschis oficial pentru vizitatori

Restaurat cu banii europeni accesați de Consiliul Județean Ialomița, Conacul Bolomey a fost oficial deschis pentru public. Vizitatorii care îi trec pragul pot descoperi istoria de peste un secol a acestei bijuterii arhitectonice. Intrarea este liberă, iar conacul poate fi vizitat de marți până duminică între orele 09,00-16,00.

 

Reabilitare de peste 40 milioane de lei Construit în 1898 de meșteri italieni, conacul a fost reședința familiei Bolomey, una dintre cele mai influente ale vremii, cu un rol important în dezvoltarea econo­mică și socială... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2025, 10:20 (15989 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» se pregătesc pentru inserția pe piața muncii

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» se pregătesc pentru inserția pe piața muncii

Stagiile de practică derulate la sfârșitul anului școlar la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» au reprezentat încă o dată cer­tificarea că absolvenții acestei școli sunt pregătiți pentru a se integra pe piața muncii, dovada certă a acestei realități fiind ofertele de muncă primite de elevi la finalizarea sta­giilor de practică. Stagiile de practică s-au desfășurat în cadrul pro­iectului «Tehnicool 3-stagii de practică pentru elevi în județul Ialomița», ID 313294, derulat de IȘJ Ialomița în parteneriat cu mai multe unități de învățământ, proiect cofinanțat de Uniunea Europeană prin Programul Educație și ... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2025, 14:20 (10248 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Procedură medicală în premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Procedură medicală în premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

O procedură medicală care sporește siguranța și precizia intervențiilor chirurgicale a fost utilizată în premieră și la nivelul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Procedura presupune administrarea unei substanțe fluorescente care are rolul de a expune clar zona operatorie, ajutând chirurgii să o observe mult mai bine. Echipa medicală a spitalului din Slobozia care a utilizat această procedură a fost coordonată de dr Tudor Tuhari, medic primar chirurgie generală.

 

Intervenție realizată cu succes Procedura medicală utilizată în premieră de dr Tudor Tuhari... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2025, 10:10 (15130 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Dorina Milea, înlocuită de Alexandru Pocotilă la conducerea Servicii Publice Slobozia SRL

Dorina Milea, înlocuită de Alexandru Pocotilă la conducerea Servicii Publice Slobozia SRL

În ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița de la sfârșitul lunii mai 2025 a fost aprobată, pe «repede-nainte», o hotărâre care făcea referire la firma Servicii Publice Slobozia SRL. În mare, pro­iectul viza desem­narea reprezentan­ților instituției în Adunarea Generală a Acționarilor pentru a se aproba actualizarea Actului Constitutiv al societății. În fapt, înlocuirea fostei directoare a Servicii Publice Slobozia, Dorina Milea, cu o altă persoană, respectiv Alexandru Ion Pocotilă.

 

Se schimbă directorul cu actualizarea Actului Constitutiv... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2025, 10:20 (36879 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%

La Evaluarea Națională 2025

Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%

Ministerul Educației a publicat joi, 3 iulie 2025, rezultatele, înainte de contestații, la Evaluarea Națională. Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%, în timp ce la nivel național acest procent a fost de 83,1%. Niciun elev nu a obținut media 10.

 

Descalificați de proba la Matematică La Evaluarea Națională de anul acesta, în județul Ialomița s-au înscris 1877 de elevi, dar în sălile de examen au fost prezenți 1805. 77,12% dintre elevii prezenți au obținut medii peste 5. Procentul este însă sub media națională. La nivel... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 14:05 (19730 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Procese pe bandă rulantă pentru contestarea amenzilor de circulație

Ialomița: Procese pe bandă rulantă pentru contestarea amenzilor de circulație

Chiar dacă nu au dreptate atunci când sunt amendați de poli­țiștii Serviciului Rutier, șoferii contestă procesele-verbale de sancțiune pe cale judecătorească. Iar asta face ca activitatea instanțelor să fie dată peste cap de aceste dosare. În Ialomița, aproximativ 10% dintre cauzele aflate pe rol pe parcursul unui an reprezintă dosare ce au ca obiect contestarea proceselor-verbale de sancțiune.

 

Val de procese pe rolul instanțelor În 2024, media dosarelor pe care cele 3 judecătorii din Ialomița le-au înregistrat a fost de peste 3000/instanță. Analiza... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 13:40 (11213 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Surprinși în timp ce săpau șanțul pentru a scoate o conductă de irigații

Un feteștean de 45 ani a alertat Poliția cu privire la faptul că pe terenul său, situat în extravilanul Feteștiului, a surprins doi bărbați care sapă pe aliniamentul unei instalații de irigații cu scopul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:41
(7411 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recepție organizată de președintele Consiliului Județean Ialomița

Miercuri, 30 noiembrie a.c., președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă va organiza o recepție oficială. Evenimentul va marca sărbătorirea Zilei Naționale a României și va fi organizat ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:39
(12459 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Flăcările au mistuit o rulotă fast-food

Un incendiu a izbucnit în cursul nopții la o rulotă în care se produceau și se comercializau preparate de tip fast-food din Fetești. Flăcările au fost observate și anunțate prin 112, în jurul orei 3,00 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:07
(10885 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Evenimentul s-a produs miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 18.30, la o stație de preîncălzire a gazelor a Romgaz SA Mediaș, situată pe un teren viran de pe DN1D Urziceni-Bărbulești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:02
(14375 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși în flagrant de polițiști în timp ce transbordau biodiesel furat într-o parcare

Marți, 22 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a surprins într-o parcare de pe DN2A, în afara localității Țăndărei, două persoane care încărcau dintr-o autocisternă într-un autoturism mai multe ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:54
(9023 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Întîlnire între pompieri și reprezentanți ai asociațiilor de proprietari

«Un parteneriat pentru siguranța dumneavoastră!»-sub acest slogan s-a desfășurat o întîlnire între reprezentanții asociațiilor de proprietari de la nivelul municipiului Slobozia și cei ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:50
(19049 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La 17 ani a furat din magazin

A fost depistat un minor, în vîrstă de 17 ani, din Urziceni, care a profitat de neatenția unei vînzătoare și a sustras dintr-o firmă de pe raza localității suma de 72 lei. Acesta a fost urmărit și prins ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:48
(12808 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Incendiu de la o țigare la o fabrică de confecții

Un incendiu s-a produs la o fabrică de confecții din comuna Dridu, miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 12.00, iar pentru localizarea și lichidarea acestuia au intervenit pompierii de la Secția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:42
(13801 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Arestat pentru furt

Agenți din cadrul Secției de Poliție Rurală Ion Roată au depistat marți, 22 noiembrie a.c., pe raza comunei Sfântu Gheorghe, un tînăr localnic, de 22 ani, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis mandat ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:38
(17270 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat cu mașina prin oraș

Pe raza municipiului Urziceni a fost depistat un bărbat, de 44 ani, domiciliat în comuna Alexeni, care a condus un autoturism avînd o alcoolemie peste limita legală. Șoferul a fost testat alcoolscop, rezultatul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:26
(11170 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură a unui deținut

Vineri, 25 noiembrie a.c., o persoană privată de libertate din Penitenciarul Slobozia, Victor Săvilă, va inaugura o expoziție de pictură. Evenimentul, intitulat «Dincolo de prejudecăți», se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:22
(12930 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Transporta cu tractorul lemne fără documente

Marți, 22 noiembrie a.c., Formațiunea de Investigare a Fraudelor Țăndărei a organizat și executat o acțiune pe linia identificării transporturilor ilegale de mărfuri. Astfel, au fost legitimate 44 de persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:20
(13253 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prins de jandarmi încercînd să vîndă o cameră video și un mobil

Jandarmii au surprins un prahovean care încerca să facă speculă în Slobozia. Marți, 22 noiembrie.a.c., în jurul orei 14,15, jandarmii l-au surprins Z. FILON, de 33 ani, din comuna Vărbilău-Prahova, în timp ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:02
(12695 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 16:38
(4848 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj pe fondul de vînătoare Săveni

Luni, 21 noiembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pe linia prevenirii și combaterii braconajului cinegetic pe fondul cinegetic Săveni. Astfel, pe o solă cultivată ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 14:47
(17119 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Săveni braconaj


Ialomița: Șoferi băuți și fără permis, la volan

Doi bărbați de 40, respectiv 57 ani, sînt cercetați de polițiști pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul de 40 ani, din Dridu, a fost prins luni, 21 noiembrie a.c., conducînd un autoturism ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 14:44
(11090 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

Polițiștii slobozeni au derulat, în perioada 18-20 noiembrie a.c., o serie de acțiuni ce au vizat siguranța publică. Rezumatul activităților reține că, pe parcursul celor trei zile, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 14:41
(11008 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furau curent electric

În urma unei acțiuni desfășurată în dimineața zilei de vineri, 18 noiembrie a.c. în orașul Țăndărei, 12 gospodării au fost depistate racordate ilegal la rețeaua de distribuție a energiei electrice. Așadar ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:59
(19633 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Deși mirosea a alcool, a refuzat testarea alcooltest

Polițiștii slobozeni au oprit, vineri, 18 noiembrie, pentru un control de rutină, o mașină condusă de un bărbat, de 34 ani, din localitate. Potrivit polițiștilor, tînărul emana halenă puternică de alcool ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:05
(13616 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Au furat dintr-un bar suc și alcool

Polițiștii cercetează trei tineri, cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani, toți domiciliați pe raza orașului Căzănești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, aceștia, în ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:03
(13863 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șoferi băuți, la volan

86 km/h este o viteză surprinsă de aparatul radar, sîmbătă, 19 noiembrie, pe raza muncipiului Slobozia. După ce au oprit mașina, polițiștii au stabilit că era condusă de un slobozean, de53 ani, care, în ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:02
(15775 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: S-a lovit frontal de o mașină

Sîmbătă, 19 noiembrie, un constănțean de 62 ani a produs un accident de circulație pe DJ212, în apropierea localității Platonești. Cauza principală a nefericitului incident a fost viteza de deplasare neadaptată ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:02
(15144 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Doi minori, acuzați de furt

Poliția a fost sesizată joi, 17 noiembrie a.c., de către un bărbat de 60 ani, din comuna Alexeni, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale și i-au sustras dintr-o anexă ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:02
(11622 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Gheorghe Doja: Fără permis și băut, la volan

Un bărbat de 41 ani, din Gheorghe Doja, a fost prins vineri, 18 noiembrie, de polițiști în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Mai mult, pentru că mirosea a alcool, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:01
(13178 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru conducere fără permis

Vineri, 18 noiembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un bărbat de 41 ani, din Păltiniș, care a fost prins în trafic, în mod repetat, în timp ce conducea fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 13:58
(12405 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 66 mii lei, amenzi aplicate de Poliția Rutieră Ialomița

În perioada 18-20 noiembrie, polițiștii Serviciului Rutier au derulat o serie de acțiuni preventive în traficul ialomițean. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate cu 290 de amenzi, 5 certificate ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 13:51
(10693 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Germania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează selecție pentru studenții și masteranzii care doresc să lucreze în Germania în perioada vacanței de vară, anul 2012. Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:48
(13351 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Încercau să spargă mașinile dintr-o parcare

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 19 ani, au fost prinși de polițiști în timp ce încercau să deschidă mai multe autoturisme dintr-o parcare din Slobozia. Fapta a fost sesizată polițiștilor de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:38
(10834 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Bătrînă de 70 ani, lovită de mașină

O bătrînă de 70 ani a fost lovită de un autovehicul. Femeia a vrut să traverseze strada în localitatea Alexeni prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind lovită de o mașină ce circula regulamentar. ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:38
(7323 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Ialomița: Șoferi beți la volan și fără permis

Un tînăr de 22 ani, șofer al unui autoturism a fost oprit în trafic, pentru un control de rutină, la Ion Roată. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constatat că individul nu avea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:37
(9083 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...