Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit donații de 11 milioane de lei

Timp de 5 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit donații de 11 milioane de lei

O bună parte din activitatea Spita­lului Județean de Urgență Slobozia se bazează pe sprijinul oferit de organizațiile nonguvernamentale și firmelor locale. Sub formă de donații, aceste entități au contribuit la dezvoltarea unității medicale cu aparatură medicală, echipamente sanitare sau medicamente care însumează 11 milioane de lei. Toate aceste donații au fost oferite în perioada 2020-2025. «Mulțumim tuturor celor care cred în activitatea pe care o desfășurăm și care au fost și au promis că vor fi în conti­nuare alături de noi!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Sprijin pentru sănătatea ialomițenilor... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2025, 13:40 (3139 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 SA continuă inițiativa «Cărți cu o a doua șansă»: un nou suflu pentru lectură și reciclare

ADI ECOO 2009 SA continuă inițiativa «Cărți cu o a doua șansă»: un nou suflu pentru lectură și reciclare

Proiectul «Cărți cu o a doua șansă», inițiat de ADI ECOO 2009 SA, demonstrează încă o dată angajamentul față de sustenabilitate și promovarea lecturii în comunitate. Această inițiativă, deja cunoscută publicului, continuă să aducă un suflu nou cărților vechi și să le ofere o viață prelungită, încurajând în același timp un comportament responsabil față de mediu.
ADI ECOO 2009 SA a recuperat recent încă 400 de volume, fie direct din fluxul de deșeuri, fie prin generozitatea unor donatori. Această nouă serie de cărți completează colecția existentă și subliniază succesul constant al programului... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2025, 09:05 (10120 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«România, pe ultimul loc în UE la participarea copiilor la grădiniță!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă

«România, pe ultimul loc în UE la participarea copiilor la grădiniță!»

«Am adresat o întrebare oficială domnului ministru al Edu­cației, Daniel-Ovidiu David, privind măsurile necesare pentru con­ști­entizarea importanței educației timpurii și creșterea atractivității grădiniței!» a ținut să precizeze public deputatul social-democrat Ștefan Țintă. În continuare, parlamentarul PSD argumentează care a fost motivația interpelării mi­nistrului Educației și Cercetării. «Situația actuală este alarmantă: doar trei din patru copii români accesează educația preșcolară, iar România este codașa Uniunii Europene la acest capitol. În Belgia și Spania, participarea trece de 95%, iar în Franța, toți copiii... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2025, 09:50 (2378 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Controale DSVSA Ialomița în supermarketurile din Slobozia

Controale DSVSA Ialomița în supermarketurile din Slobozia

În ultimele două săptămâni, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat ample controale privind respectarea normelor de igienă. Verificările au vizat, în special, supermarketurile din Slobozia. 3 mari magazine au avut activitatea suspen­dată din cauza problemelor consta­tate. De asemenea, au fost aplicate și amenzi în cuantum de 100 mii de lei.

 

3 mari magazine închise de DSVSA Ialomița Agenția Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a inițiat o acțiune de control la nivel național... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2025, 12:20 (15169 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile și liceele ialomițene cu un singur candidat la Bacalaureat și Evaluarea Națională

Deficiențele sistemului de Educație

Școlile și liceele ialomițene cu un singur candidat la Bacalaureat și Evaluarea Națională

bonus: Notă la Bacalaureat mărită cu peste 2,5 puncte după contestații

Publicarea rezultatelor la Bacalaureat și Evaluarea Națională evidențiază o situație mai puțin obișnuită, despre care în spațiul public se vorbește prea puțin. Ne referim la cazurile unităților de învățământ care au fost reprezentate la aceste examene naționale de un număr foarte mic de candidați. La nivelul județului Ialomița există o școală gimnazială și un liceu care au avut câte un singur candidat înscris la cele două exa­mene. Fără să mai surprindă pe nimeni, cei doi candidați nu s-au remarcat nici în ceea ce privește rezultatele pe care le-au obținut. Aceste cazuri, aparent izolate, scot în evidență necesitatea reorganizării rețelei școlare... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2025, 07:55 (14300 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

social-democrația locală, între «puterea beției» și «dragostea de administrație»

social-democrația locală, între «puterea beției» și «dragostea de administrație»

«Victoria luminii nu va fi decisă niciodată prin Alegeri!» grăit-a zilele trecute fratele de cruce al lui Dumnezeu și Mesia al românilor, numitul Călin Georgescu. Am început cu acest citat întrucât, cumva, ni se pare edificator în ceea ce privește social-democrația. Cel puțin pe plan local, asta de baltă sau de Bărăgan. Căci, așa cum vă spuneam, politica noastră, această lumină social-democrată de Ialomița, decisă cumva la Alegeri, a devenit cam fascicul care, pe zi ce trece, se îngustează. Așadar, Ialomița, cea plină de competenți și hoți nepedepsiți, suferă. Și cum mai sunt câțiva ialomițeni care consideră că social-democrații... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2025, 12:15 (3581 vizualizări - 9 comentarii)

Taguri: PSD Ialomița

Click aici

EVENIMENT

«Abuz în serviciu», reclamat la Casa de Pensii Ialomița

Poliția ialomițeană face verificări

«Abuz în serviciu», reclamat la Casa de Pensii Ialomița

Interpretul ialomițean de muzică populară Adrian Măcianu, în prezent pensionar, acuză Casa de Pensii Ialomița de «abuz în serviciu». Bărbatul reclamă faptul că pensia sa i-a fost poprită de instituție printr-o serie de documente care s-au «încurcat». Oficialii Casei de Pensii Ialomița au recunoscut «eroarea», dar se apără precizând că au făcut demersuri pentru a o îndrepta. După ce a pierdut lupta și în instanță, Adrian Măcianu așteaptă acum concluziile organelor judiciare care au început o anchetă penală sub acuzația de... «abuz în serviciu»!

 

A pierdut procesul în instanță... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2025, 08:05 (17351 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciune de «antrax cutanat» la o familie din Colelia

Suspiciune de «antrax cutanat» la o familie din Colelia

Ministerul Sănătății a transmis miercuri, 9 iulie 2025, o informare cu privire la o posibilă suspiciune de «antrax cutanat», raportată de Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș». Suspiciunea a apărut într-o gospodărie din comuna ialomițeană Colelia. În prezent, un bărbat și copilul acestuia sunt internați la București, fiind suspecți de «antrax cutanat». 

 

Anchetă în desfășurare Potrivit informării dată publicității de Ministerul Sănătății, «cele două persoane au semnalat că au manipulat și consumat carne de oaie provenind din gospodăria proprie». În prezent, probele de laborator necesare pentru confirmarea diagnosticului sunt în lucru la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară «Cantacuzino». Analizele efectuate vor stabili cu exactitate dacă este vorba despre un caz confirmat de «antrax». Pe lângă analizele de laborator, o anchetă a fost deschisă și în județul Ialomița de către Direcția de Sănătate Publică și Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor. Cele două instituții încearcă să afle care este sursa reală a contaminării, având în vedere că animalele din respectivă gospodărie ar fi fost vaccinate împotriva acestei boli.... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2025, 17:55 (7349 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană finanțează sportul ialomițean cu 6,8 milioane de lei

Administrația județeană finanțează sportul ialomițean cu 6,8 milioane de lei

În urmă cu o săptămână, consilierii județeni s-au reunit în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi au fost supuse aprobării 28 proiecte de hotărâri. Cele mai importante dintre acestea au vizat finanțarea activităților sportive în sezonul 2025-2026. Estimativ, va­loarea fondurilor dirijate din bugetul județului către entitățile care desfă­șoară activități sportive este de 6,8 milioane de lei. Totodată, consilierii județeni au aprobat și acordarea de stimulente financiare pentru elevii ialomițeni cu rezultate deosebite la olimpiadele naționale școlare, dar și profesorilor care i-au pregătit. Toate cele 28 de proiecte de... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2025, 10:20 (7686 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia și lotul pentru SuperLiga 2025-2026

Fotbal

Unirea Slobozia și lotul pentru SuperLiga 2025-2026

bonus: Atacantul de 19 ani Raul Rotund, cedat de Dinamo la Unirea Slobozia

Unirea Slobozia sau #echipa ialomițenilor și-a prezentat lotul pentru sezonul competițional 2025-2026 al SuperLigii. Acțiunea s-a derulat pe seară, marți, 8 iulie 2025, pe scena din Piața Revoluției din municipiul re­ședință de județ... Cu jumătate dintre «titulari» noi, la care se adaugă schimbarea antrenorului principal, Unirea beneficiind actual de «cuplul» de tehnicieni Vlădoiu-Prepeliță, Slobozia pornește în noul stagiu competițional cu același obiectiv: menținerea în primul eșalon fotbalistic. Într-adevăr, se dorește de la «cuplul» de antrenori «menținerea» cu mai puține emoții, sezonul 2024-2025 încheindu... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2025, 21:05 (14022 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început oficial procesul șoferiței cu Range Rover care a omorât trei oameni!

După mai bine de 3 ani

A început oficial procesul șoferiței cu Range Rover care a omorât trei oameni!

În februarie 2022, o întreagă familie a fost ucisă într-un grav accident rutier, produs pe DN2A, între localitățile Munteni Buzău și Căzănești. Tragedia a fost provocată de o femeie care conducea un automobil Range Rover. Datele au arătat că șoferița s-ar fi aflat sub influența substanțelor interzise. Pe tot parcursul urmăririi penale, aceasta s-a aflat în stare de libertate, iar organele judiciare i-au permis să-și exercite dreptul de a conduce vehicule. În urmă cu o săptămână, la Judecătoria Slobozia, a început oficial judecata conducătoarei auto, după încheierea procedurii de Cameră Preliminară, începută anul trecut în decembrie... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2025, 14:20 (13913 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Culturile agricole din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Culturile agricole din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Ultimul buletin agrometeorologic emis de Administrația Națională de Meteorologie nu vine cu vești bune pentru fermierii ialomițeni. Potrivit calculelor făcute de specialiști, culturile agricole înființate în primăvara anului 2025 sunt deja afectate de seceta pedolo­gică. Specialiștii ANM susțin că în multe zone din Câmpia Bără­ga­nului acest fenomen s-a instalat deja.

 

Scade nivelul apei din sol Acest fenomen este caracterizat prin scăderea nivelului apei din sol, fiind astfel afectată creșterea și dezvoltarea plan­telor. Cel mai afectate... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2025, 12:10 (14257 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Zeci de arme de foc și mii de elemente de muniție deținute ilegal, descoperite de polițiștii ialomițeni

Zeci de arme de foc și mii de elemente de muniție deținute ilegal, descoperite de polițiștii ialomițeni

Într-un județ banal și sărac așa cum este Ialomița, infracțiunile la regimul armelor și muni­țiilor ar trebui să fie o raritate. Analiza Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată cu totul altceva. În perioada ianuarie-mai 2025, la nivelul județului au fost efectuate peste 60 de percheziții domiciliare și deschise peste 40 de dosare penale ce vizează infracțiuni la regimul armelor și munițiilor. Au fost descoperite zeci de arme de foc deținute ilegal și mii de elemente de muniție. Zonele fierbinți din acest punct de vedere sunt Urzi­ceni/Băr­bulești și Țăndărei. De altfel, în urmă cu o săptămână, tot pe linia respectării regimului armelor și munițiilor... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2025, 07:55 (9437 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul de la Buești, inaugurat

Podul de la Buești, inaugurat

Miercuri, 25 iunie 2025, podul de la Buești sau «podul lui Mihăilă» a fost inaugurat. Realizat integral cu fonduri locale, edificiul a costat aproximativ 12,5 milioane de lei. Proiectul podului, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 10 ianuarie 2024 semnându-se Contractul de executare a lucră­rilor. «După 18 ani de așteptare, comuna Buești a reușit performanța de a avea un pod peste râul Ialomița... Lucrările au început anul trecut și, ca printr-o minune, constructorul a terminat obiectivul anul acesta, așa cum și-a asumat prin contractul pe care l-a semnat cu autoritățile locale. Este un vis... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2025, 17:10 (12158 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conacul Bolomey, deschis oficial pentru vizitatori

Conacul Bolomey, deschis oficial pentru vizitatori

Restaurat cu banii europeni accesați de Consiliul Județean Ialomița, Conacul Bolomey a fost oficial deschis pentru public. Vizitatorii care îi trec pragul pot descoperi istoria de peste un secol a acestei bijuterii arhitectonice. Intrarea este liberă, iar conacul poate fi vizitat de marți până duminică între orele 09,00-16,00.

 

Reabilitare de peste 40 milioane de lei Construit în 1898 de meșteri italieni, conacul a fost reședința familiei Bolomey, una dintre cele mai influente ale vremii, cu un rol important în dezvoltarea econo­mică și socială... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2025, 10:20 (15990 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» se pregătesc pentru inserția pe piața muncii

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» se pregătesc pentru inserția pe piața muncii

Stagiile de practică derulate la sfârșitul anului școlar la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» au reprezentat încă o dată cer­tificarea că absolvenții acestei școli sunt pregătiți pentru a se integra pe piața muncii, dovada certă a acestei realități fiind ofertele de muncă primite de elevi la finalizarea sta­giilor de practică. Stagiile de practică s-au desfășurat în cadrul pro­iectului «Tehnicool 3-stagii de practică pentru elevi în județul Ialomița», ID 313294, derulat de IȘJ Ialomița în parteneriat cu mai multe unități de învățământ, proiect cofinanțat de Uniunea Europeană prin Programul Educație și ... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2025, 14:20 (10248 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Procedură medicală în premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Procedură medicală în premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

O procedură medicală care sporește siguranța și precizia intervențiilor chirurgicale a fost utilizată în premieră și la nivelul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Procedura presupune administrarea unei substanțe fluorescente care are rolul de a expune clar zona operatorie, ajutând chirurgii să o observe mult mai bine. Echipa medicală a spitalului din Slobozia care a utilizat această procedură a fost coordonată de dr Tudor Tuhari, medic primar chirurgie generală.

 

Intervenție realizată cu succes Procedura medicală utilizată în premieră de dr Tudor Tuhari... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2025, 10:10 (15131 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Dorina Milea, înlocuită de Alexandru Pocotilă la conducerea Servicii Publice Slobozia SRL

Dorina Milea, înlocuită de Alexandru Pocotilă la conducerea Servicii Publice Slobozia SRL

În ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița de la sfârșitul lunii mai 2025 a fost aprobată, pe «repede-nainte», o hotărâre care făcea referire la firma Servicii Publice Slobozia SRL. În mare, pro­iectul viza desem­narea reprezentan­ților instituției în Adunarea Generală a Acționarilor pentru a se aproba actualizarea Actului Constitutiv al societății. În fapt, înlocuirea fostei directoare a Servicii Publice Slobozia, Dorina Milea, cu o altă persoană, respectiv Alexandru Ion Pocotilă.

 

Se schimbă directorul cu actualizarea Actului Constitutiv... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2025, 10:20 (36883 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%

La Evaluarea Națională 2025

Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%

Ministerul Educației a publicat joi, 3 iulie 2025, rezultatele, înainte de contestații, la Evaluarea Națională. Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%, în timp ce la nivel național acest procent a fost de 83,1%. Niciun elev nu a obținut media 10.

 

Descalificați de proba la Matematică La Evaluarea Națională de anul acesta, în județul Ialomița s-au înscris 1877 de elevi, dar în sălile de examen au fost prezenți 1805. 77,12% dintre elevii prezenți au obținut medii peste 5. Procentul este însă sub media națională. La nivel... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 14:05 (19733 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Procese pe bandă rulantă pentru contestarea amenzilor de circulație

Ialomița: Procese pe bandă rulantă pentru contestarea amenzilor de circulație

Chiar dacă nu au dreptate atunci când sunt amendați de poli­țiștii Serviciului Rutier, șoferii contestă procesele-verbale de sancțiune pe cale judecătorească. Iar asta face ca activitatea instanțelor să fie dată peste cap de aceste dosare. În Ialomița, aproximativ 10% dintre cauzele aflate pe rol pe parcursul unui an reprezintă dosare ce au ca obiect contestarea proceselor-verbale de sancțiune.

 

Val de procese pe rolul instanțelor În 2024, media dosarelor pe care cele 3 judecătorii din Ialomița le-au înregistrat a fost de peste 3000/instanță. Analiza... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 13:40 (11215 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: «Zărzărică, Zărzărea», la a XIX-a ediție

Ialomița: «Zărzărică, Zărzărea», la a XIX-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 6 mai 2011, faza locală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică, Zărzărea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:19
(8694 vizualizări - 2 comentarii)


APIA: Cereri pe suprafață pentru peste 4,5 milioane de hectare

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în perioada 1 martie-30 aprilie 2011, au fost depuse un număr de 779453 cereri de plată. Majoritatea fermierilor, respectiv 768733, au completat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:17
(7569 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 74 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 74 locuri de muncă. Astfel, 3 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 11 pentru cei cu studii medii, 57 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 14:30
(9588 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești, inaugurare festivă

Vineri, 6 mai 2011, Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești va fi inaugurat. Alături de personalul medical și reprezentanții comunității locale, la inaugurarea festivă sînt așteptați să participe și oficialități ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:46
(9978 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

În cursul zilei de 3 mai a.c., Postul de Poliție Săveni a fost sesizat despre faptul că Rădulescu Cristea, de 56 ani, a fost externat în seara zilei de 2 mai 2011, din Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:37
(10799 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O sabie și mai multe bâte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Slobozia: O sabie și mai multe bîte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani sînt cercetați de polițiști pentru deținerea unei săbii artizanale și a unor bîte. Acestea au fost găsite în habitaclul unui autoturism, mașina fiind depistată ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:22
(10376 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii au aplicat amenzi în valoare de 3000 lei și au confiscat 5 mc material lemnos transportat fără documente de proveniență. O patrulă mixtă polițiști-jandarmi a depistat marți, 3 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:17
(9181 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat îngrășămintele de la firma unde lucrau

Polițiștii cercetează trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 45 și 56 ani, pentru furt calificat în dauna unei firme la care erau angajați.Marți, 3 mai a.c., Poliția a fost sesizată de agentul de pază al ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:15
(7224 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 18:58
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru accesarea de credite

Fermierii beneficiari ai ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și bunăstării și protecției porcinelor pot solicita Agenției de Plăți și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:35
(9363 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Transportatorii, verificați

Începînd de luni, 2 mai și pînă pe data de 25 mai, inspectorii ITM Ialomița vor desfășura prima etapă a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul transporturilor care are drept scop ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:27
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: A plecat de la azil

Fierbinți-Tîrg: A plecat de la azil

În cursul zilei de 26 aprilie a.c., Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că, în jurul orei 6.00, Dinescu Mihail, de 55 ani, a plecat din Centrul pentru persoane vîrstnice din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:21
(10247 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acuzat de viol, un tînăr a fost arestat

Un tînăr de 24 ani ce se sustrăgea urmăririi penale a fost prins ieri, 2 mai, de polițiștii slobozeni. Individul era condamnat la 5 ani de pușcărie pentru viol și șantaj, pedeapsă pronunțată de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9321 vizualizări - 2 comentarii)


Albești: Copil de 12 ani, hoț de fier vechi

Un minor de doar 12 ani este suspectul principal într-un dosar penal privind furtul mai multor materiale feroase dintr-o gospodărie. S-a întîmplat la Albești, luni, 2 mai, cînd un localnic a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9189 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A furat 300 litri de motorină

Furt calificat la Miloșești. Un tînăr ce abia împlinise vîrsta majoratului a furat din curte unui consătean aproximativ 300 litri de motorină. Furtul a fost anunțat polițiștilor din localitate sîmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(10365 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Evaziune cu lactate

Deși avea activitatea suspendată sanitar-veterinar încă din luna iulie 2010, o firmă din Munteni Buzău a produs nestingherită lactate și produse lactate. Asta pînă luni, 2 mai, cînd o echipă formată din ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:08
(8891 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Bombă de aviație găsită în curte

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a intervenit sîmbătă, 30 aprilie, în jurul orei 16.00, pentru ridicarea unei bombe de aviație descoperită de un cetățean din localitatea Drăgoești, în timp ce săpa o ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 13:20
(8207 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără permis și beat a încălecat motocicleta. Și a acroșat o mașină!

Polițiștii îl cercetează pe un bărbat de 32 ani care s-a autoaccidentat în timp ce se deplasa cu o motocicletă. Acesta consumase în prealabil băuturi alcoolice și nu poseda permis de conducere. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:39
(5292 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit național, depistat în Ialomița

Polițiștii ialomițeni au organizat și executat vineri, 29 aprilie a.c., o acțiune pentru depistarea autoturismelor care figurează urmările național și internațional. Cu această ocazie, polițiștii au identificat ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:21
(7328 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi saci de scrumbie într-o autoutilitară condusă de un șofer băut

Polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza localității o autoutilitară la volanul căreia se afla un tînăr, de 24 ani, însoțit de un bărbat de 38 ani, ambii din comuna Giurgeni. Polițiștii au procedat la ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:06
(11529 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Doi infractori, după gratii

Agenții Postului de Poliție Munteni-Buzău au reușit în acest sfîrșit de săptămînă prinderea și încarcerarea a doi infractori, ambii din localitate, care se sustrăgeau executării pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:02
(15193 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de muzică sacră la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» organizează, sîmbătă, 7 mai, un inedit concert de muzică sacră. Concerul va fi susținut de Corala ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 13:27
(9521 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Biciclist băut, accidentat

A băut și a plecat la plimbare cu bicicleta. Asta i-a adus unui bărbat de 44 ani, din Slobozia, ghinionul de a fi rănit într-un accident rutier. Din cauza consumului de alcool, biciclistul a căzut și a ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 10:48
(9300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși în acțiune

Patru bărbați și o femeie au fost prinși în flagrant de polițiști în apropierea Autostrăzii în timp ce încercau să fure o conductă metalică situată pe un teren viran. Pe scurt, cei cinci săpaseră un șanț ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 09:23
(9044 vizualizări - 2 comentarii)


Munteni Buzău: Viol și tîlhărie în plină stradă

Un individ de 20 ani din Munteni Buzău este cercetat pentru pentru viol și tîlhărie. Tînărul a fost reținut de polițiștii ialomițeni joi, 28 aprilie.
Pe scurt, în data de 16 aprilie, o localnică de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:22
(11318 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Hoți de cablu de cupru, prinși de polițiști

Trei tineri din localitatea ialomițeană Bucu sînt încarcerați în arestul Inspectoratului de Poliție Județean, acuzați fiind de furt calificat. Cei trei sînt suspecții principali într-un dosar penal cu privire ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(8753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu furt


Ialomița: Constănțeni reținuți pentru furt de motorină

Joi, 28 aprilie, doi bărbați de 23 și 24 ani, domiciliați în comuna Cumpăna-Constanța, au fost reținuți de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Miercuri, 27 aprilie, puțin după miezul nopții, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(7422 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Jilavele: A adormit cu țigarea aprinsă și a ars de viu

Un cetățean din comuna Jilavele și-a găsit sfîrșitul după ce locuința acestuia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 joi, 28 aprilie, în jurul orei 15.15, iar la fața locului s ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:34
(9278 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9406 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9135 vizualizări - 4 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...