Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul, lider solitar

Așa cum anticipam, startul de sezon este foarte reușit pentru Abatorul Slobozia. Cu lot îmbunătățit și Ion Ionescu pe bancă, este singura care a obținut maximum de puncte după cele 3 etape disputate în Campionatul Ligii a IV-a. În ultima etapă jucată sâmbătă, 9 septembrie 2017, Abatorul a învins clar la Scânteia și, pe lângă cele 9 puncte, se bucură și de un golaveraj excelent, 14-4. Pe locul 2 urcă Secunda Adâncata care, după egalul de la Amara, a reușit să surprindă din nou prin victoria clară de la Țăndărei. Podiumul este completat de Unirea Ion Roată care a adunat, la rându-i, 7 puncte după victoria cu Spicul Colelia. De notat și prima victorie stagională a campioanei CS Amara, care s-a impus... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 13:10 (3380 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, terorizată de un hoț de 15 ani

Slobozia, terorizată de un hoț de 15 ani

Un adolescent de 15 ani a terorizat întreaga Slobozie. Tânărul este campion la dosare penale pentru numeroase furturi pe care le-a comis. În evidențele Poliției numele său apare în aproximativ 100 de anchete, instrumentate numai în ultimii 2 ani. Surse judiciare susțin faptul că este printre cei mai mari hoți care-și fac veacul prin oraș. Deși îl cunosc destul de bine, oamenii legii nu-l pot trage la răspundere din cauza procedurii anevoioase care implică efectuarea de expertize medicale și psihiatrice, greu de pus în practică.

Recordman la dosare penale
Un adolescent de 15 ani... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 11:20 (7576 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este acoperită de gunoaie

Ialomița este acoperită de gunoaie

Salubrizarea este una dintre problemele pe care localitățile din Ialomița încă nu le-au rezolvat. De la începutul anului și până în prezent, Garda de Mediu Ialomița a scos la lumină problemele de mediu ale administrațiilor locale. Un nou raport al instituției arată că situația este neschimbată.

O problemă greu de gestionat În numeroase ediții, ziarul nostru a prezentat pe larg modul în care administrațiile locale din Ialomița înțeleg să asigure salubrizarea în comunitățile pe care le reprezintă. Din păcate, în ciuda numeroaselor controale și verificări, aleșii ialomițenilor au lăsat... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2017, 15:05 (5047 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Juristul Vasile Zamfir execută silit Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Juristul Vasile Zamfir execută silit Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Acuzat în spațiul public de multe ori cu privire la faptul că a participat la prejudicierea bugetului Spitalului Județean de Urgență Slobozia, juristul Vasile Zamfir cere acum și executarea silită a unității medicale! Acțiunea lui Zamfir își are temeiul în baza unei sentințe a Tribunalului Ialomița, prin care instanța a obligat cel mai mare spital din județ să plătească angajaților tichetele de masă din perioada 2013-2016. Suma pentru care Vasile Zamfir vrea să execute Spitalul Slobozia este de 4000 de lei. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Vasile Zamfir nu a răspuns la telefon.

Prins pe picior greșit... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2017, 11:05 (12935 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

15 școli din Ialomița, fără autorizații sanitare de funcționare

Real pericol pentru elevi

15 școli din Ialomița, fără autorizații sanitare de funcționare

A devenit deja o tradiție ca în Ialomița anul școlar să înceapă cu stângul. Un Raport al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, transmis Prefecturii Ialomița, scoate la lumină problemele din școlile și grădinițele județului la câteva zile distanță de momentul în care elevii și preșcolarii trebuie să intre în clase. La momentul de față, 15 unități de învățământ nu dețin autorizații sanitare de funcționare, iar alte câteva zeci duc lipsă de autorizații ISU împotriva incendiilor. Mai grav este faptul că atât primăriile care le au în administrare, cât și directorii acestor instituții au avut la dispoziție mai bine de un an pentru a remedia deficiențele.

Școli fără autorizații... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2017, 15:10 (7086 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Reținut de polițiști în cimitir, după ce și-a omorât vecinul

Crimă la Fetești

Exclusiv: Reținut de polițiști în cimitir, după ce și-a omorât vecinul

Crimă odioasă la Fetești. Un bărbat de 46 de ani a murit pe loc după ce a fost înjunghiat de un vecin. Rudele defunctului susțin că între victimă și agresor exista un conflict mai vechi. Suspectul a fost identificat la 2 ore după crimă, într-un cimitir de la marginea Feteștiului.

Victima a murit pe loc
Tragedia de la Fetești s-a petrecut în seara zilei de  7/8 septembrie 2017, pe o stradă lăturalnică din oraș. Agresorul, identificat în persoana numitului Dan Toader, a pornit o discuție contradictorie cu vecinul său Gheorghe Ciocea, care a degenerat într-un adevărat scandal... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2017, 13:28 (9175 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Deturnare de fonduri marca «Iusein Iuksel»

Cutremur administrativ la Fierbinți-Târg

Deturnare de fonduri marca «Iusein Iuksel»

bonus: Drept la replică

Rezultatul alegerilor locale parțiale de la Fierbinți-Târg a avut drept consecință trecerea administrației locale de sub controlul PSD sub cel al PNL. După un an și mai bine de guvernare însă, problemele cu care se confruntă administrația rămân insurmontabile. Un control recent al Gărzii de Mediu Ialomița s-a soldat cu o sancțiune contravențională de 10 mii de lei, iar moștenirea lăsată de ex-primarul Iusein Iuksel riscă să blocheze activitatea Primăriei. Noul edil local, Dobrică Pârvu, declară că face eforturi pentru normalizarea situației și cere sprijin autorităților județene. «Locuitorii orașului Fierbinți au dreptul la o viață normală, indiferent cine conduce Primăria! Nu dorim decât să rezolvăm... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2017, 10:45 (13466 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Prestație apreciată la Mangalia

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Prestație apreciată la Mangalia

bonus: Alexandru Munteanu, liderul din linia mediană; Raul Cârstoiu, vitezistul din banda dreaptă

Grupa 2005 a Unirii Slobozia a bifat un nou turneu, de data aceasta la Mangalia. La «Challenge Cup», puștii lui Ion Ionescu au jucat 4 meciuri și, în ciuda faptului că au reușit o victorie și un egal pierzând celelalte două partide la limită, scor 0-1, au arătat potențial, au lăsat o bună impresie și doar ezitările din atac i-au privat de rezultate mai consistente. Cei prezenți au fost de acord că acești copii ai Unirii au viitor și tocmai de aceea continuăm să vi-i prezentăm.

Alexandru Munteanu, liderul din linia mediană Joacă fotbal de la 7 ani, fiind dus la întâlnirea cu mingea de... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2017, 12:35 (4646 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«Statuia Libertății» de la Jilavele a împlinit 18 ani

«Statuia Libertății» de la Jilavele a împlinit 18 ani

Comuna Jilavele e ultima comunitate din Ialomița, pe drumul către Ploiești... La o goană de cal de intrarea în sat, dinspre Urziceni, în curtea lui Dumitru Marin tronează de 18 ani o copie în miniatură a Statuii Libertății. Cine are ochi buni, o poate zări din goana mașinii. Cine are curiozitatea, poate să bată la poartă. Dumitru Marin n-a refuzat pe nimeni... Și a spus povestea Statuii de 100 de ori. Iar nouă încă dată!

Meșterul de la Casa Poporului
Dumitru Marin a fost pietrar de meserie. A lucrat la Casa Poporului, unul dintre primii lucrători pe care i-a adus Ceaușescu să... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2017, 13:25 (6368 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

HCM Slobozia-CSM București 29-37(12-19)

Cea mai așteptată înfrângere

Campioana României a venit la Slobozia, a jucat și a învins. Pe teren, spre decepția cruntă a publicului spectator, nu a fost Cristina Neagu, cea mai bună handbalistă a lumii preferând să sară peste acest joc. Au fost în schimb Gulden, Manea sau Kurtovic, iar spectacolul sportiv a fost la el acasă. Firește, nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei, valoarea echipei bucureștene făcând deja înconjurul Europei. Oaspetele s-au impus încă din start, desprinzându-se iremediabil pe tabelă. La pauză a fost 19-12 pentru București, cu portarul Alina Iordache în mare formă și cu Gulden perfectă la 7 metri. De la Slobozia au ieșit în evidență Mădălina Ion, Enescu și Burlachenko.

Alina Ilie, la superlativ!... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2017, 12:20 (3152 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Virusul West Nile a făcut prima victimă în Ialomița

Virusul West Nile a făcut prima victimă în Ialomița

O bătrână de 76 de ani din comuna Gheorghe Lazăr se zbate între viață și moarte la Spitalul «Agrippa Ionescu» din București, după ce a fost înțepată de un țânțar. Femeia a fost infectată cu virusul West Nile, care provoacă meningita. Direcția de Sănătate Publică Ialomița explică faptul că situația nu este singulară, alți patru ialomițeni fiind suspecți de infecții West Nile, însă în cazul acestora testele serologice nu au confirmat prezența virusului în organism.

Un virus periculos Specialiștii în Sănătate Publică explică faptul că virusul West Nile, transmis prin înțepătura de țânțar... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2017, 17:40 (4435 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a pensionat

Șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a pensionat

La 6 luni de la împuternicirea sa în funcție, comisarul șef Marian Neagu renunță la comanda Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Acesta a ieșit la pensie începând cu data de 1 septembrie 2017. Dosar de pensionare și-a depus și comisarul șef Ioan Tița, fostul șef al Poliției Urziceni, împuternicit să ocupe funcția de adjunct al inspectorului șef al IPJ Ialomița. În prezent, conducerea instituției este asigurată de adjunctul Iulian Tudorache. Statistica arată că, de la începutul anului și până în prezent, peste 100 de polițiști ialomițeni și-au depus dosarele pentru pensionare!

Sarabanda șefilor din Poliție... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2017, 15:20 (14962 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fabrica de ulei din Slobozia a deversat ape uzate în râul Ialomița

Amendă de 100 mii de lei pentru Expur

Fabrica de ulei din Slobozia a deversat ape uzate în râul Ialomița

Societatea Expur din Slobozia a fost amendată cu 100 mii de lei de Garda de Mediu pentru deversări de ape uzate în râul Ialomița! Reprezentanții Gărzii de Mediu susțin faptul că firma a încălcat, printre altele, autorizația de mediu pe care a primit-o în 2013. Informația a fost făcută publică de comisari după ce mai mulți cetățeni din Slobozia au reclamat faptul că în aer se simte un miros puternic, venind din zona râului Ialomița.

Slobozia, acoperită de un miros urât
Garda de Mediu Ialomița a fost asaltată și în vara aceasta de zeci de reclamații venite din partea cetățenilor... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2017, 12:15 (11758 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Slobozia își caută manager

Spitalul din Slobozia își caută manager

Consiliul Județean Ialomița organizează în această lună un concurs pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit calendarului, testarea se desfășoară în perioada 18-29 septembrie 2017, și are o singură probă: susținerea unui proiect de management. Mariana Iancu, managerul interimar al instituției, susține că se va înscrie la acest examen.

În sfârșit, concurs
Deși ar fi trebuit să fie organizat încă din luna aprilie a acestui an, concursul pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia se va desfășura între... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 18:55 (19659 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de câmp

Daria Tudor, primul titlu la 14 ani

Jucătoarea antrenată de Ionel Iordache la TenisCon Slobozia, Daria Tudor, este într-o evidentă ascensiune în tenisul juvenil. Dovadă stă și titlul obținut săptămâna trecută la Cupa «Tenis Team», în București, primul turneu pe care îl câștigă la categoria 14 ani unde a urcat recent. De remarcat că Daria s-a impus la această competiție fără să piardă vreun set. Ea a trecut în primul tur de Cătălina Tudoroiu, scor 6-4, 6-1, pentru ca în turul 2 să se impună în fața ploieștencei Iulia Tudoran, cu 6-3, 6-2. Emanuela Rusu i-a fost adversară în semifinală, fază de care Daria a trecut cu 6-0, 6-4. Finala a însemnat, totodată, și cel mai bun joc prestat de sportiva din Slobozia. Adversară i-a fost Dara... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 17:05 (5618 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea este noul șef al Învățământului ialomițean

Pentru 60 de zile

Steluța Mitrea este noul șef al Învățământului ialomițean

După demiterea Luminiței Barcari, Ministerul Educației a numit în seara zilei de luni, 4 septembrie 2017, un nou șef pentru Învățământul ialomițean. Este vorba despre Steluța Mitrea, inspector școlar general adjunct în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Mitrea a fost delegată să ocupe această funcție pentru o perioadă de 60 de zile.

Demisă pentru greșeli comise la IȘJ Arad La finele lunii trecute, ministrul Liviu Pop demitea, prin Ordin transmis pe fax, 13 inspectori școlari generali, printre care și pe Luminița Barcari, șefa Învățământului ialomițean. Aceasta a părăsit... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 14:25 (18756 vizualizări - 28 comentarii)

SPORT

Lupte pe plajă

Marian Stanciu, vicecampion național

În perioada 1-3 septembrie 2017, pe plaja «Doina» din Mamaia, s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte pe Plajă adresat cadeților și juniorilor. CS Amara s-a întors de la această competiție cu medalia de argint obținută de Marian Stanciu, în concursul cadeților la categoria 60 de kilograme. Deloc neglijabil este și locul 5 obținut de Cristian Miu la juniori, în cadrul categoriei 70 kg. Marian Moraru nu s-a putut baza la această competiție pe aportul lui Cristian Lungu, a cărui prezență ar fi adus cu siguranță Amarei încă o medalie. Cristian se întoarce în sală și va reprezenta în această săptămână România la Campionatul Mondial al cadeților, care se va desfășura la Atena. Sportivul din Amara... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 12:20 (3499 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Război în instanță pentru paza Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Război în instanță pentru paza Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scandalul serviciilor de pază la Spitalul Județean de Urgență Slobozia continuă. Cea mai mare unitate medicală din Ialomița cere în instanță societății  Dragostal Security, firma care a asigurat paza Spitalului Slobozia până în aprilie 2017, despăgubiri de 30 mii de lei pentru nerespectarea contractului de prestări servicii. Societatea Dragostal Security este controlată de Dragoș Slăniceanu, fostul candidat PSD la Primăria Gheorghe Doja, care explică faptul că firma a rămas fără licență de funcționare. «Nu mai avem licență de funcționare pentru această societate, pentru că a expirat!» a explicat Slăniceanu. Mai mult, în primăvara anului trecut acesta a fost acuzat public de managerul interimar... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2017, 10:50 (9544 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Cursuri de perfecționare» pentru consilierii locali

Pace politică în Consiliul Local Slobozia

«Cursuri de perfecționare» pentru consilierii locali

Joi, 31 august 2017, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat 20 de proiecte de hotărâri de interes cetățenesc. Dintre acestea se remarcă cel privind participarea consilierilor locali la «cursuri de pregătire, formare și perfecționare profesională a consilierilor locali» și cel privind «aprobarea criteriilor și procedurilor specifice ocupării funcției contractuale de director al DADP».

Cursuri pe bani publici Una dintre cele mai controversate decizii adoptate în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia a fost cea... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2017, 20:10 (5098 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Start entuziasmant

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CSM Râmnicu Sărat 6-1

Start entuziasmant

Pseudo-rechinii de la Farul Constanța nu au avut curajul de a da piept în ziua primei etape cu «dragonii» lui Enache Costea. Prin urmare, norocul de a fi adversarul galben-albaștrilor în startul stagiunii a picat pe umerii celor de la CSM Râmnicu Sărat, fortificați după prima etapă, când bătuseră cu 4-0 pe Sportul Chiscani. Sub privirile a 300 de spectatori care, în ciuda căldurii sufocante, au ținut să-și susțină favoriții, Unirea a avut un debut ezitant, care a culminat cu golul lui Răduca din minutul 15. Ghiuleaua de pe tabelă a îngreunat picioarele slobozenilor doar 9 minute. Răduca se află inspirat la capătul unei faze generate de Toma și ai noștri egalează. Tot Toma stă la baza golului marcat... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2017, 18:20 (3617 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: La furat dintr-o școală

În cursul dimineții de sîmbătă, 24 aprilie, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de directorul unei școli din localitate, despre faptul că în cursul nopții de 23 spre 24 aprilie, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(27389 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 aprilie, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratului Județean al Jandarmeriei și ale Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(25365 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Bordușani au fost sesizați de către o localnică, de 65 de ani, despre faptul că în noaptea anterioară, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței și dintr-o ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(27812 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Viteza face victime

Duminică, 25 aprilie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați prin 112, despre producerea unui accident de circulație. Accidentul s-a produs pe DJ203B, pe raza localității Gîrbovi, și s-a soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(26028 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiștii din Urziceni și Fierbinți-Tîrg

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Urziceni au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice, pentru prevenirea faptelor cu violență, a furturilor din buzunare, de și din auto, a comerțului ilicit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:19
(23716 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

O echipă de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a oprit pentru control, duminică, 25 aprilie, un autoturism înmatriculat în Spania, la volanul căruia se afla un localnic, de 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:18
(31105 vizualizări - 0 comentarii)


264 locuri vacante pentru 1100 de persoane fără loc de muncă

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa generală a locurilor de muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Evenimentul s-a desfășurat și la nivel ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(21670 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a luat foc la Făcăeni, acoperișul unei case a fost mistuit de flăcări la Condeești

Sîmbătă, 24 aprilie, autoutilitara unui cetățean din comuna Făcăeni a fost cuprinsă de flăcări ca urmare a unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect sau izolat necorespunzător. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(27317 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Scuterul a fost acroșat de un autobuz

Vineri, 23 aprilie, pe 112, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe Strada Călărași, din Fetești, un cetățean care se deplasa cu un moped a fost lovit de un autobuz. La fața locului s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:30
(23865 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24578 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23627 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23143 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20270 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13888 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22323 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:54
(13591 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 13:42
(21046 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:13
(19987 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 20:18
(20890 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:56
(20049 vizualizări - 0 comentarii)


Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:39
(25147 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:58
(13722 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:42
(25530 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:40
(14987 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:48
(21238 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:24
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:22
(13019 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11712 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21248 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21220 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...