Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pseudoanaliza S.W.O.T.

Prima seară de Festival

Joi, 3 august a.c., a debutat a 50-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Primele 2 zile sunt dedicate Trofeului «Amara Junior», iar serile de sâmbătă și duminică sunt alocate Festivalului, așa cum este el cunoscut publicului.

Oana Sârbu a ridicat sala în picioare
Ajuns la a 50-a ediție, Festivalul de la Amara se chinuie din răsputeri să scape de statutul său provincial și să devină primul festival de muzică ușoară al țării. Profitând de jubileu, organizatorii au încercat din răsputeri să ofere publicului «un altfel de festival». Au invitat foști laureați, au... [citește_tot_articolul]

4 August 2017, 17:36 (5348 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița găzduiește a 25-a ediție a concursului «Impuls Perpetuum»

Ialomița găzduiește a 25-a ediție a concursului «Impuls Perpetuum»

Faza Națională a celui mai popular concurs de Fizică și Chimie, adresat elevilor de gimnaziu din mediul rural, se desfășoară anul acesta în județul Ialomița, la Slobozia. Este vorba despre competiția «Impuls Perpetuum», care împlinește 25 de ani și va avea parte de o ediție aniversară. La start s-au înscris peste 100 de elevi din toată țara.

O competiție cu tradiție Concursul de Fizică și Chimie dedicat elevilor de gimnaziu a debutat în anul 1993, la Amara, în județul Ialomița. Profesorii care l-au realizat și-au dorit să organizeze o competiție dedicată exclusiv elevilor din mediul... [citește_tot_articolul]

4 August 2017, 17:15 (7325 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

«Nu sunt un novice în sport!»

Nicolae Goidea, președinte HCM Slobozia

«Nu sunt un novice în sport!»

HCM Slobozia a trecut prin puține transformări la nivelul lotului. Au plecat cinci jucătoare, au venit trei, s-a pierdut teren la capitolul experiență, dar acest aspect poate fi compensat prin plusul de entuziasm pe care l-ar putea aduce tinerețea noilor venite. Nicolae Goidea, noul președinte al clubului slobozean, aduce cu el un important bagaj de optimism și verva omului aflat la început de drum. Din discuția pe care v-o prezentăm mai jos se vede dorința de a performa, dar șeful HCM este conștient de faptul că totul se face pas cu pas. Locul 10 și evitarea barajului la finalul noului sezon de Ligă Națională ar fi astfel o importantă realizare pentru echipa slobozeană.

-Domnule Goidea, s-au soluționat toate aspectele privind trecerea de la CSM Unirea la HCM?... [citește_tot_articolul]

4 August 2017, 14:05 (7544 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia NU scapă de țânțari și șobolani

Slobozia NU scapă de țânțari și șobolani

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia asigură dezinsecția și deratizarea spațiilor publice din oraș cu... cinci angajați! Potrivit declarațiilor oficialilor DADP, procedurile au fost întârziate cu o săptămână din cauza ploilor, însă «situația este sub control...». În pofida eforturilor făcute, acțiunile de combatere a dăunătorilor sunt inutile fără sprijinul Asociațiilor de Proprietari.

Nimeni nu vrea «la vermorel» DADP Slobozia a obținut în 2015 licență clasa 2 pentru activitatea de dezinsecție, dezinfecție și deratizare a spațiilor publice din oraș. Concret, zece angajați... [citește_tot_articolul]

4 August 2017, 10:45 (4902 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Moraru a ratat înființarea SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Administrația Moraru a ratat înființarea SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Luni, 31 iulie a.c., în cadrul unei ședințe ordinare, consilierii județeni PNL au reușit să blocheze înființarea unei societăți comerciale pe acțiuni care să preia, în viitor, execuția lucrărilor de infrastructură rutieră de la nivelul județului Ialomița. Ideea aparține președintelui Victor Moraru și a fost contestată vehement în spațiul public în ultimele luni. Victoria politică înregistrată de PNL este una efemeră, datorată lipsei unui consilier PSD. După vot,Victor Moraru a declarat că decizia este doar «amânată»... Pe ordinea de zi a ședinței s-au numărat și alte proiecte de interes pentru opinia publică locală.

Votul care face diferența... [citește_tot_articolul]

3 August 2017, 18:45 (9899 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Vară încărcată pentru juniorii Unirii Slobozia

Fotbal, Juniori

Vară încărcată pentru juniorii Unirii Slobozia

Grupa 2005-2006, copii pregătiți de profesorul Ion Ionescu, a participat la finele săptămânii trecute la Cupa «Luceafărul», competiție organizată la Brăila. Micii fotbaliștii au avut parte de 3 meciuri echilibrate, terminate cu 2 înfrângeri și o victorie, toate la scorul de 1-0. Astfel, Unirea a pierdut cu Pro Sport Focșani și Star’s Brăila, impunându-se în fața Daciei Unirea Brăila. Golul Sloboziei a fost marcat de Alexandru Zaharia. În perioada 11-13 august 2017, grupele 2007-2008 și 2009-2010, pregătite de antrenorii Adrian Cristea și Dumitru Gheorghe, vor evolua la «Hestia Junior’s Cup», turneu organizat la Călărași. Grupa 2005-2006 se întoarce la lucru între 17 și 20 august 2017, când copiii... [citește_tot_articolul]

3 August 2017, 17:35 (4684 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local și-a votat majorarea indemnizațiilor de ședință

2400 de euro anual pentru consilierii slobozeni

Consiliul Local și-a votat majorarea indemnizațiilor de ședință

Joi, 27 iulie 2017, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Principalul punct de interes pe ordinea de zi a ședinței a fost proiectul privind «stabilirea indemnizației de ședință pentru membrii Consiliului Local Slobozia». Dintre celelalte 24 de proiecte aprobate, mai amintim proiectul privind «extinderea Cimitirului Bora» și cel privind «aprobarea cotizației pentru anul 2017 către „ADI Periurbană Slobozia“». Majorarea salariilor funcționarilor publici din cadrul Primăriei Slobozia, anunțată pentru aceeași ședință, a fost amânată pentru marți, 1 august a.c., în cadrul unei ședințe extraordinare care a avut loc după închiderea ediției ziarului nostru...
... [citește_tot_articolul]

3 August 2017, 15:25 (5767 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Înfrângere în ultimele minute

Fotbal, Unirea Slobozia

Înfrângere în ultimele minute

Fotbaliștii Unirii Slobozia pregătesc noul sezon competițional într-un cantonament montan de-o săptămână. Pe lângă sesiunile de pregătire fizică, elevii lui Enache Costea s-au întâlnit și cu mingea în cadrul unor jocuri amicale. Sâmbătă, 29 iulie 2017, Unirea a jucat contra Cetății Râșnov, echipă care, la rându-i, evoluează în Liga a III-a. A fost un meci echilibrat în care, din păcate, la Unirea nu au putut evolua din cauza unor accidentări mijlocașii Toma, Apostol și Adăscăliței. În aceste condiții, Costea i-a trimis în teren din primul minut pe: Dumitrescu-Drăguț, Topor, Ghinea, Marin-Năstase, Soare, Teodorescu, Gherasim-Răduca, Bucă. Au mai jucat Popa, Burescu, Săvescu, Comșa, Ene, Drezaliu... [citește_tot_articolul]

3 August 2017, 13:15 (3097 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: A murit subit după ce a fost consultat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Anchetă penală

EXCLUSIV: A murit subit după ce a fost consultat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Organele judiciare din Slobozia au demarat cercetări într-un dosar penal deschis ca urmare a decesului  unui bărbat de 62 de ani, domiciliat pe raza municipiului. Omul a murit la scurt timp după ce a primit consultații pe Secția ORL a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în noaptea de marți spre miercuri, 1/2 august 2017.

Verificările sunt în curs Din primele informații, se pare că bărbatul s-a prezentat la unitatea medicală acuzând faptul că are un os de pește în gât. El a fost supus unei investigații sumare de asistentele Secției ORL, care i-ar fi precizat că poată să meargă... [citește_tot_articolul]

2 August 2017, 17:05 (26748 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Trofeul Tinereții» ne va costa 745 mii de lei

Ediție jubiliară în 2017

«Trofeul Tinereții» ne va costa 745 mii de lei

În perioada 3-6 august 2017, la Amara, se va desfășura a 50-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții». Organizatorii susțin că ediția va fi una jubiliară, cu 4 seri de concurs și un număr record de recitaluri. În pofida promisiunilor din ultimii ani, condițiile de desfășurare a evenimentului rămân aceleași. Grădina de Vară a localității nu a mai fost renovată de zeci de ani, iar facilitățile oferite spectatorilor sunt mult sub standardele unui festival de o atare anvergură.

Festivalul cu 50 de ani de tradiție
Lansat în 1968, Festivalul de la Amara a ajuns anul acesta la a 5... [citește_tot_articolul]

1 August 2017, 17:40 (6688 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public pentru salariile din Primăria Slobozia

Administrația locală clocotește

Scandal public pentru salariile din Primăria Slobozia

Marți, 1 august 2017, de la orele 16,00, Consiliul Local Slobozia va aproba în cadrul unei ședințe extraordinare noua grilă de salarizare din cadrul Primăriei Slobozia. Retrasă în ultima clipă de pe ordinea de zi a ședinței din 27 iulie a.c., noua grilă nemulțumește profund atât marea masă de funcționari din cadrul instituției, cât și șefii de departamente. Principala acuzație adusă primarului Adrian Mocioniu este că «a făcut salariile pentru oameni, nu pentru funcții!». Deși pare puțin probabil, pe holurile Primăriei Slobozia au apărut zvonuri privitoare la respingerea proiectului de hotârâre.  

Salarii după ureche... [citește_tot_articolul]

1 August 2017, 14:40 (36329 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colosul industrial al orașului s-a transformat în moloz

A dispărut Fabrica de Cărămidă din Țăndărei

Colosul industrial al orașului s-a transformat în moloz

Simbol al industriei locale vreme de mai bine de 30 de ani, Fabrica de Cărămidă din Țăndărei nu mai există. Abandonată de proprietari, unitatea a fost furată la bucată de hoții de fier vechi, iar cele mai multe dintre instalații au fost demolate. Cu 3 ani în urmă, societatea a făcut obiectul unui dosar penal cu prejudicii de peste 500 mii de euro, pe care însă procurorii l-au clasat, considerând că au fost sesizați prea târziu. În tot acest peisaj sumbru, o fostă angajată a fabricii refuză să părăsească platforma industrială și își duce traiul printre ruine.

Privatizarea din ’90 și efectele ei... [citește_tot_articolul]

1 August 2017, 13:20 (9540 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se luptă să recupereze prejudicii de 300 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se luptă să recupereze prejudicii de 300 mii de lei

Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au demarat o amplă acțiune în instanță prin care încearcă să recupereze prejudiciile constatate de Camera de Conturi Ialomița în urma auditului extern realizat în 2015. Unitatea medicală speră să obțină pe această cale cei 300 mii de lei, reprezentând contravaloarea sporurilor și salariilor care, potrivit auditorilor ialomițeni, au fost acordate ilegal. Pe lista persoanelor acționate în instanță de Spitalul Slobozia se numără medici, asistente sau chiar foști șefi ai instituției.

Un control controversat În perioada 2014-2015, Spitalul... [citește_tot_articolul]

1 August 2017, 11:10 (8399 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 22 de plângeri penale pe numele samsarilor de mașini

Ialomița: 22 de plângeri penale pe numele samsarilor de mașini

În ultimele 4 luni, inspectorii fiscali din cadrul Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat mai multe controale la persoanele care au încasat venituri în tranzacționarea mașinilor second-hand aduse din străinătate și care, potrivit legii, ar fi trebuit să se înregistreze drept plătitoare de TVA. În urma verificărilor s-a constatat faptul că 22 de ialomițeni s-au aflat în ilegalitate, pe numele acestora fiind întocmite plângeri penale. Valoarea prejudiciului adus bugetului de stat ar fi de 1,3 milioane de lei...

A fost sesizată Poliția Economică Acțiunea de verificare... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 18:40 (9170 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, interesat de «siguranța străzilor»

Noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, interesat de «siguranța străzilor»

În activitatea pe care polițiștii o întreprind la nivelul județului Ialomița, Țăndăreiul reprezintă un punct nevralgic. Subcomisarul Marcel Alexe, noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, susține însă contrariul. După o lună de la preluarea mandatului, acesta consideră că rata infracționalității este în scădere și, în viitor, promite că cetățenii vor avea ocazia să circule pe străzi mai sigure... Pentru că nu degeaba a acceptat provocarea de a se înscrie și participa la concursul organizat pentru funcția de conducere a uneia dintre celei mai dificile secții de Poliție pe care județul le are.
-Sunteți unul dintre puținii șefi de Poliție care a obținut postul prin concurs. Cât de dificilă a fost testarea?... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 14:20 (16958 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PSD promite Ialomiței 813,75 milioane de lei

Până în 2020, în cadrul PNDL 2

PSD promite Ialomiței 813,75 milioane de lei

Administrațiilor locale din Ialomița li se promit fondurile necesare finanțării a 129 de proiecte edilitare, din cele aproape 300 depuse spre aprobare în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală 2. Valoarea exactă a fondurilor promise Ialomiței de către PSD este de fix 813.751.086,75 de lei. Adică mai puțin de jumătate din cele 1,7 miliarde de lei promise de administrația Moraru încă de la începutul anului în curs... De reținut că depunerea cererilor de finanțare nu garantează însă și aprobarea implicită a acestor investiții! Cu atât mai mult cu cât unele dintre proiectele depuse nu au fost însoțite de studiile de fezabilitate sau proiectele tehnice aferente... Atât președintele PSD Ialomița... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 11:05 (5734 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Anul acesta trebuie să promovăm!»

Enache Costea, antrenor Unirea Slobozia

«Anul acesta trebuie să promovăm!»

Antrenorul Unirii este mulțumit de modul cum funcționează echipa în momentul de față, dar așteaptă confirmarea formei bune și în jocurile oficiale. Pentru viitorul sezon, Enache Costea își dorește maximul posibil: promovarea în Liga secundă!
-Domnule Costea, sunteți mulțumit de configurația actuală a lotului și de transferurile făcute?
-La momentul acesta sunt foarte mulțumit... Am doar un semn de întrebare legat de de Marc Khalil, care este în probe la Astra. Zilele acesta primim un răspuns concret și vom ști exact dacă rămâne la Unirea sau merge la echipa din Giurgiu. În cazul confirmării celei de-a doua variante, o să trebuiască să mai aducem un atacant... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2017, 16:05 (4171 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Afacere cu ciulini de Bărăgan

Afacere cu ciulini de Bărăgan

Până nu demult grâul, porumbul sau floarea-soarelui erau cele mai cunoscute culturi de plante din Bărăgan. La marginea unui câmp din Bordușelu, Frusinica Ionescu revoluționează agricultura cultivând scaieți. Femeia spune că planta, cunoscută în literatura de specialitate sub numele de Armurariu, are leac pentru multe dintre bolile ficatului.

Culturile de plante medicinale
După ce a muncit 13 ani pe plantațiile de roșii ale spaniolilor, Frusinica Ionescu a decis să revină acasă, la Bordușelu, și să devină agricultor cu acte în regulă. Cei 8000 de euro economisiți după... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2017, 10:55 (12054 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Dumitru Muși e mulțumit

Handbal, HCM Slobozia

Dumitru Muși e mulțumit

Handbalistele de la HCM Slobozia se află într-un stagiu de pregătire de 10 zile la Cheile Grădiștei. Pînă acum s-a mers pe pregătirea fizică pentru îmbunătățirea forței și rezistenței, iar antrenorul Dumitru Muși e foarte mulțumit de felul în care răspund fetele cerințelor sale: «Cel mai important aspect este că jucătoarele sunt sănătoase... Ne străduim să o recuperăm cât mai repede pe Irina Marchidanu. În rest, Raluca Dăscălete este la parametri optimi din punct de vedere fizic, urmând ca în curând să o testăm și la antrenamentele specifice jocului de handbal. Jucătoarele nou-venite s-au integrat foarte bine. Sunt fete deosebite care vor fi foarte utile echipei noastre...». Inculeț, Burlachenko... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2017, 16:15 (5140 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Clubul «Abandonat» al Elevilor

Se întâmplă la Țăndărei

Clubul «Abandonat» al Elevilor

Anul acesta se împlinesc 7 ani de când Clubul Elevilor din Țăndărei și-a încetat activitatea. Cu toate acestea, sediul în care instituția a funcționat a fost transformat în ruină. Aflat în proprietatea Ministerului Educației, nicio autoritate nu poate oferi detalii cu privire la planurile pe care instituția le are cu acest obiectiv. Între timp, părinții copiilor din oraș fac eforturi pentru a-i înscrie pe cei mici la activitățile extrașcolare desfășurate în alte localități.

De la comasare, la degradare
Până în anul 2010, generații întregi de copii din Țăndărei veneau în fiecare... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2017, 13:15 (3084 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13673 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16606 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16327 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17903 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19294 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17404 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15149 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20468 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15325 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17115 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15865 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16168 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13923 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15537 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11959 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11390 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14301 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14139 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15564 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11664 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15936 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14211 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14313 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18324 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru șoferii indisciplinați

Luni, 22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele ialomițene pentru un trafic rutier mai sigur, precum și pentru prevenirea și combaterea neregulilor ce pot conduce la producerea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18985 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:50
(14101 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:11
(14560 vizualizări - 0 comentarii)


Tîrgul Primăverii, la Slobozia

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Municipiului Slobozia și SC Orange România SA organizează, în perioada 25-28 februarie a.c., «Tîrgul Primăverii ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 08:42
(15930 vizualizări - 0 comentarii)


Amenința că se sinucide prin electrocutare

Pompierii ialomițeni au intervenit în week-end-ul trecut la 5 situații de urgență, trei dintre acestea pentru acordarea primului ajutor medical, un caz pentru salvarea unui animal și un altul pentru transportul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 08:40
(13935 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...