Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Pregătire sub comanda lui Enache Costea

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Pregătire sub comanda lui Enache Costea

Miercuri, 5 iulie 2017, Unirea Slobozia demarează pregătirea pentru noul sezon competițional al Ligii a III-a care va debuta pe 26 august sau 2 septembrie. Enache Costea, secondat de Adrian Cristea, este la prima sa experiență ca principal la acest nivel și nu-i va fi deloc ușor. Unirea s-a despărțit în această vară de 5 jucători, dintre care 3 titulari incontestabili: Cristic, Lazăr, Bucurică, Pâslaru și Călin. În locul lor au venit, deocamdată, tânărul portar Dragoș Dumitrescu, mijlocașul Valentin Apostol și atacantul Nelu Bucu,  toți având șanse de a fi titulari. În formarea primului 11, Enache Costea va trebui să țină cont și de regula celor 3 jucători sub 19 ani, unde Gherasim și Khalil... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2017, 13:15 (6492 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Puci politic ratat la Amara

PSD vrea controlul absolut

Puci politic ratat la Amara

Alegerile parțiale din 11 iunie 2017 de la Amara relansează lupta politică pentru controlul Consiliului Local. Dominat de o alianță PNL-ALDE, acest for legislativ refuză să se supună controlului politic al PSD și este un factor de presiune constant pentru noua conducere a Primăriei Amara. Joi, 29 iunie a.c., consilierii PSD au încercat încă o dată să-l «elimine» din Consiliul Local pe Robert-Corneliu Brudariu, consilier ALDE și lider de grup în cadrul alianței. Deși blocat, puciul PSD reprezintă debutul unui război politic care ar putea duce la dizolvarea Consiliului Local Amara.

Politica nu ține cont de electorat... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2017, 10:50 (5536 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 8,5 milioane de lei în potabilizarea apei la Slobozia

Încă o dată pe banii contribuabililor

Investiție de 8,5 milioane de lei în potabilizarea apei la Slobozia

Administrațiile Ionașcu și Stoica au îngropat circa 9 milioane de lei în stația de tratare a apei potabile de la Slobozia. Administrația Mocioniu se pregătește să majoreze aceste costuri cu alte 8,5 milioane de lei! Banii vor fi utilizați pentru o stație de osmoză inversă și achiziționarea de filtre cu cărbune activ necesare pentru «creșterea gradului de siguranță a tratării apei în condițiile variației concentrațiilor de poluanți din apa brută» furnizată locuitorilor orașului. Decizia a fost adoptată în ședința Consiliului Local Slobozia din 29 iunie și reprezintă, indirect, o recunoaștere oficială a faptului că apa furnizată slobozenilor nu este potabilă!

Oficial, apa nu e «stabilă»... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2017, 18:40 (8143 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

«Până la reunire vom avea lotul complet!»

Transferuri în ritm de melc la Handbal Club Municipal Slobozia

«Până la reunire vom avea lotul complet!»

HCM Slobozia a preluat de la 1 iulie echipa de handbal a CSM Unirea Slobozia, banii destinați acesteia, dar și vechile metehne. Noua conducere se va apuca serios de transferuri abia la spartul târgului, când pe piață nu prea au mai rămas jucătoare libere. Rând pe rând s-au pierdut oportunități. Râmnicu Vâlcea a luat-o pe Alexandra Badea, Brăila a înregimentat-o pe Oana Cârstea și, lucrul cel mai rău de digerat, Galațiul, adversară directă în a doua jumătate a clasamentului, ne-a luat fața în ceea ce le privește pe Syko și Bokaric. Sunt doar câteva exemple dintr-o serie de eșecuri în campania de achiziții întâmplate, credem noi, și din cauza unor lacune de comunicare dintre banca tehnică și cea... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2017, 16:05 (6261 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa din Ștrandul Municipal Urziceni este curată!

Apa din Ștrandul Municipal Urziceni este curată!

La o săptămână după scandalul public iscat pe tema apei infestate a Ștrandului Municipal Urziceni, Direcția de Sănătate Publică Ialomița face lumină în acest caz. Analizele probelor prelevate anul acesta din bazine arată că apa este curată, nefiind descoperite reziduuri sau bacterii în probele prelevate. Singura problemă pe care a generat-o deschiderea spațiului de agrement a fost faptul că unitatea nu deținea autorizația sanitară de funcționare, documentul fiind suspendat anul trecut în urma unui control al DSP. Măsura a fost impusă ca urmare a unor nereguli descoperite privind calitatea apei. În momentul de față, Primăria Urziceni face demersuri pentru a obține o nouă autorizație din partea... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2017, 13:45 (5515 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Doar 1500 de șomeri și-au găsit un loc de muncă

În primele 5 luni ale anului

Doar 1500 de șomeri și-au găsit un loc de muncă

Statistică sumbră a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița în privința gradului de integrare pe piața muncii a șomerilor din județ. Datele instituției arată faptul că, de la începutul anului și până la finele lunii trecute, doar 1500 de persoane au reușit să-și găsească un serviciu. Toate acestea în condițiile în care, în prezent, numărul persoanelor aflate în șomaj este de 6200. O problemă majoră o reprezintă faptul că mulți dintre șomerii ialomițeni sunt persoane fără studii, care nu pot fi înscrise la cursurile de formare profesională astfel încât să învețe o meserie. Pentru anul în curs, AJOFM Ialomița a beneficiat de un buget pentru plata indemnizațiilor de 6,4 milioane... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2017, 11:15 (6100 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7600 de ialomițeni au datorii la Fisc

7600 de ialomițeni au datorii la Fisc

Ialomițenii îngroașă rândurile datornicilor la Fisc. Potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, de la începutul anului și până în prezent, 7600 de persoane fizice au fost înregistrate în bazele de date ale instituției cu restanțe la plata contribuțiilor către Stat. Suma pe care Fiscul trebuie să o recupereze de la debitori este de 12,7 milioane de lei.

Mii de datornici pe listele Fiscului ialomițean O statistică a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că numărul debitorilor persoane fizice l-a întrecut pe cel al debitorilor persoane... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2017, 14:20 (7124 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Poligon de tragere de 1,3 milioane de lei pentru Poliția Locală

Se întâmplă la Slobozia

Poligon de tragere de 1,3 milioane de lei pentru Poliția Locală

În vreme ce în «groapa lui Stoica» se infiltrează apa, administrația Mocioniu lansează noi investiții absurde. Una dintre aceasta este noul poligon de tragere pentru Poliția Locală Slobozia. Valoarea acestei investiții este de aproximativ 1,3 milioane lei și urmează a fi finalizată, conform contractului, la sfârșitul anului 2019.

O investiție marca Mocioniu
Concomitent cu extinderea sediului Poliției Locale, a cărui valoare fără TVA se ridică la 613 mii de lei, administrația Mocioniu a aprobat una nou-nouță. Este vorba despre construirea și amenajarea unui poligon acoperit în... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2017, 10:45 (40339 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Adrian Gherasim, un jucător de viitor

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Adrian Gherasim, un jucător de viitor

«Joc fotbal de la 7 ani. Bunicul meu, care nu mai este printre noi, m-a îndrumat să practic acest sport... Am început fotbalul la CSS Slobozia, apoi am jucat la juniorii Abatorului, după care domnul Prepeliță m-a adus la juniorii republicani ai Unirii Slobozia... Din păcate, din cauza unor probleme de familie, am renunțat la fotbal. Datorită domnului Lemnaru am revenit, iar acum joc în acceași echipă cu Romeo Soare, un fotbalist de excepție!». Aceasta este povestea lui Adrian Gherasim, un jucător care, de două sezoane, este în lotul primei echipe. În sezonul recent încheiat, Adrian a dat un randament excelent pe postul de mijlocaș stânga. Acesta a fost unul dintre jucătorii de bază ai echipei... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2017, 17:45 (7395 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pepeni pe araci și zmeură pe spalieri la Ograda

Revoluția legumicolă a lui Dobrică David

Pepeni pe araci și zmeură pe spalieri la Ograda

Dobrică David cultivă pământul la Ograda. În marginea dinspre Slobozia, peste drum de moară, dincolo de primul rând de case... N-a făcut asta dintotdeauna, că întâi i-au plăcut camioanele... Dar, de vreo 2 ani încoace, nu se mai poate opri. Tot ce câștigă, bagă în pământ! Așa a ajuns de cultivă pepeni pe araci și zmeură pe spalieri...

Pepenii pe araci
E trecut de prima tinerețe și ars de soare pân’ la albul ochilor... Dar n-a fost dintotdeauna așa. Înainte să se apuce de legumicultură, își amintește că era un om ca toți oamenii, care trăgea de o afacere cu camioane și trăia din... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2017, 11:50 (13535 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Doctorandul de la Școala Specială

Destin excepțional

Doctorandul de la Școala Specială

În tulburii ani ’90, perfect sănătos, Marian Raicu a fost integrat fără voia lui în Școala Specială din Movila. În unitatea de învățământ din mica localitate ialomițeană, tânărul a aflat ce înseamnă iadul. A fost bătut de personalul plătit să aibă grijă de copii suferinzi, legat de pat sau batjocorit de colegii mai mari... La 30 de ani distanță de la această poveste tulburătoare, Marian trăiește o nouă viață. Este doctorand în cadrul Universității Politehnice București și militează pentru integrarea socială a romilor din întreaga țară!

Purgatoriul școlii din Movila
La fel ca alte... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2017, 17:05 (5928 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tragedie la Munteni Buzău

Tată și fiu, morți într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut sâmbătă, 1 iulie 2017, în zona localității Munteni Buzău. O mașina s-a lovit violent de o cisternă care transporta azot lichid. În urma impactului, două persoane, tată și fiu, au murit pe loc. De asemenea, rănit a fost și un alt conducător auto, implicat la rândul său în evenimentul rutier. Din fericire acesta s-a ales cu câteva zgârieturi. La fața locului, militarii ISU au instituit măsuri de siguranță pentru a evita riscul ca cisterna să explodeze.

Și-au găsit sfârșitul pe șosea
Martorii teribilului accident vorbesc despre faptul că mașina... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2017, 11:46 (11386 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Roșiile de Kogălniceanu

Roșiile de Kogălniceanu

bonus: Uzina de roșii de la Chirana

Comuna Mihail Kogălniceanu a devenit, în ultimii ani, unul dintre bazinele legumicole recunoscute la nivel național. Începând cu luna iunie și până târziu, în octombrie, legumele cultivate aici sunt transportate pe toate piețele din județele limitrofe... Iar competiția acerbă pentru produse timpurii a determinat specializarea producătorilor. Primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu, apreciază că în ultimii ani numărul cultivatorilor s-a dublat, ajungând la câteva sute. «La noi în zonă, numai cine nu vrea, nu are solarii sau legume în câmp... Dar toți vor, pentru că sunt oameni vrednici! Sau i-au învrednicit nevoile, că altfel zona este săracă și fără locuri de muncă... Dar ceea ce... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2017, 17:50 (5970 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Săveni are serviciul de salubritate funcțional

Exemplu de bună practică

Săveni are serviciul de salubritate funcțional

Membru fondator ADI ECOO 2009 Țăndărei, comuna Săveni a reușit în această primăvară să asigure condiții normale de colectare a deșeurilor menajere. Rezultatul vine după 4 ani de eforturi constante și a fost posibil grație aprobării unei hotărâri de Consiliu Local prin care taxa de salubrizare devine obligatorie. «Mai avem multe de făcut, dar suntem, în sfârșit, pe drumul cel bun!» confirmă Mirela Drăgoi, primarul comunei Săveni.

Taxă obligatorie de 6 lei În primăvara acestui an, administrația din Săveni a decis, printr-o hotărâre de Consiliu Local, să majoreze taxa de salubritate la... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2017, 13:35 (5855 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Au devenit mame înainte de majorat

Statistică alarmantă în Ialomița

Au devenit mame înainte de majorat

O statistică a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată faptul că, în fiecare an, zeci de tinere sub 18 ani devin mame. Cele mai multe dintre  ele au vârste cuprinse între 14 și 15 ani! Deși specialiștii le oferă consiliere psihologică, unele dintre aceste mame-copii sunt condamnate să trăiască în depresie și sărăcie. Mai mult, medicii atrag atenția cu privire la faptul că nașterile la vârste foarte fragede pot pune în pericol sănătatea micilor mame...

44 de cazuri în ultimele luni
Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2017, 10:40 (5785 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Ana Maria Inculeț, portarul Sloboziei

Handbal, Liga Națională

Ana Maria Inculeț, portarul Sloboziei

Echipa de handbal a Sloboziei a intrat, în sfârșit, în programul de întărire a lotului pentru noul sezon de Ligă Națională. Trupa pregătită de Dumitru Muși, care de la 1 iulie 2017 va activa sub denumirea de «HCM (Handbal Club Municipal) Slobozia», a primit săptămâna trecută o nouă jucătoare în rândurile sale. După ce timp de 4 ani a evoluat în poarta Zalăului lui Gheorghe Tadici, Ana Maria Inculeț a decis să-și continue cariera la Slobozia. Conducerea echipei slobozene a infirmat ipoteza unui împrumut, anunțând că Inculeț este definitiv jucătoarea echipei noastre. Portarul care pe 21 octombrie 2017 va împlini 23 de ani, a început handbalul la Iași, fiind colegă de generație cu Bianca Tiron sau... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2017, 17:20 (5337 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Slobozia plătește ILEGAL publicitate în presa locală

Primăria Slobozia plătește ILEGAL publicitate în presa locală

Teoria spune că presa se dezvoltă cu precădere în zonele unde economia este puternică și stabilă. Paradoxal însă, în România, cu cât un județ este mai sărac, cu atât numărul publicațiilor locale crește. Ialomița este un exemplu grăitor în acest sens. Și, deși de-a lungul anilor, multe dintre «instituțiile de presă» au sucombat, numărul total al acestora a crescut exponențial. O posibilă explicație a acestui paradox o oferă lecturarea contractelor de «publicitate» încheiate de Primăria Slobozia în anii 2016-2017. Iar concluziile aparțin, categoric, contribuabililor din banii cărora sunt plătite aceste contracte.

Nu vrem să fim ipocriți... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2017, 14:25 (8445 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Puștii Unirii Slobozia, 3 victorii la «Tomis Challenge Cup»

Fotbal, Juniori

Puștii Unirii Slobozia, 3 victorii la «Tomis Challenge Cup»

În perioada 22-25 iunie 2017, grupa copiilor născuți în 2005 de la Unirea Slobozia a participat la «Tomis Challenge Cup», competiție organizată la Constanța și onorată de 12 echipe. Puștii pregătiți de profesorul Ion Ionescu au avut o evoluție apreciabilă, terminând turneul pe locul 5. După un start anevoios în faza grupelor, marcat de o înfrângere usturătoare cu Liceul «Mircea Eliade» din București, uniriștii au făcut un meci spectaculos contra Farului, terminat la egalitate, 3-3. Au urmat 2 victorii cu același scor, 1-0, contra celor de la ACS Berceni și CSS Făgăraș, iar faza grupelor a fost încheiată pe locul 3 din cauza golaverajului inferior celor de la Farul. Meciul pentru locurile 5-6 a... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2017, 13:05 (5376 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Azilele de bătrâni din Ialomița au devenit neîncăpătoare

Azilele de bătrâni din Ialomița au devenit neîncăpătoare

Internarea bătrânilor într-unul din cele 4 cămine destinate persoanelor de vârsta a treia administrate de Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița se face de luni bune cu liste de așteptate. Toate acestea pentru că instituțiile sunt pline până la refuz de beneficiari. Cea mai mare cerere există pentru centrele de îngrijire a adulților cu probleme medicale de la Slobozia și Movila, însă până acum niciun loc nu a fost eliberat...

Solicitări în așteptare
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița are în administrare... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2017, 10:55 (8112 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Reprezentanții unui angajator, puși pe fugă de asistații social din Ion Roată

Reprezentanții unui angajator, puși pe fugă de asistații social din Ion Roată

Faptul că mulți dintre ialomițeni primesc ajutoare sociale deși ar putea să muncească este o realitate tot mai evidentă. Reprezentanții unei firme care ofereau 200 de locuri de muncă în agricultură, timp de două luni, au fost la un pas de a fi luați la bătaie de un grup de asistați social din comuna Ion Roată. Scandalul s-a consumat recent și s-a terminat cu plângeri la Poliție. Ceea ce a determinat riposta oamenilor a fost faptul că acordarea ajutoarelor sociale le va fi suspendată pe perioada în care vor fi angajați.

Spiritele s-au încins la Primărie
Din relatările martorilor... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2017, 18:15 (7818 vizualizări - 8 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7712 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8408 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7163 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(6952 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recital Mirella Bunoaica

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», soprana Mirella Bunoaica va susține un recital extraordinar la Slobozia. Evenimentul va fi găzduit miercuri, ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:09
(6883 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

Luni, 8 august, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și furturilor de autovehicule. Astfel, în timpul verificărilor a fost găsită o mașină de lux ce ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:09
(8299 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferi băuți la volan

Marți, 9 august, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, în afara localității Movilița, o mașină ce circula pe direcția Urziceni-București. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul auto, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:08
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 16 august, termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

16 august 2011 este data limită pentru depunerea raportărilor contabile pentru primul semestru ale agenților economici care au înregistrat o cifră de afaceri de peste 35000 euro în exercițiul financiar ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:07
(7599 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente cu răniți grav și viteză de 147 km la oră!

La începutul săptămînii, luni, 8 august, un tînăr de 26 ani din Tîrgu Secuiesc a provocat un accident rutier între Buzău și Slobozia. Cauza principală a accidentului a constituit-o oboseala tînărului conducător ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:06
(5638 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,8 milioane lei, rambursări de TVA

În august 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță rambursări de TVA în valoare totală de aproximativ 4,8 milioane lei. Banii vor fi rambursați pentru 49 de deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:05
(7445 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins de polițiști

Un bărbat de 40 ani din Amara este cercetat de polițiști pentru furt calificat. Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă penală pentru un furt comis la o societate comercială din Slobozia. Individul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:01
(8730 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt hoț


DGFP Ialomița: Depunerea electronică a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomita reamintește că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii iulie cu termen de declarare 25 august 2011, Formularul 112 «Declarația privind ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 12:55
(7294 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A încercat să taie un obuz cu flexul. Proiectilul a explodat și i-a produs răni grave!

Luni, 8 august a.c., în jurul orei 20.10, Poliția a fost sesizată prin 112, despre faptul că pe raza localității s-a produs o explozie. În urma verificărilor efectuate de către echipa complexă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 09:52
(6885 vizualizări - 2 comentarii)


Gheorghe Doja: La 16 ani, prins conducînd mașina prin comună

Polițiștii au depistat vineri, 5 august a.c., pe raza localității Gheorghe Doja, un autoturism condus de un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Gheorghe Lazăr. În urma verificărilor efectuate în bazele ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:20
(8353 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale și amenzi pentru prostituție

Efective din cadrul Biroului de Investigații Criminale și Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au acționat în perioada 1-5 august a.c. pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:04
(8684 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: A dat foc la miriște și a incendiat tarlaua vecinului

În seara zilei de vineri, 5 august a.c., în zona terenurilor agricole ale comunei Andrășești, un localnic de 44 ani a intenționat să curețe vegetația uscată de pe terenul proprietate, dînd foc tarlalei ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:02
(9110 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 80000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 334 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare. 142 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:45
(7858 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:33
(7198 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Fără viză de la asociațiile crescătorilor de animale la solicitarea primelor pe exploatație

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează cu privire la eliminarea obligativității vizării cererilor de solicitare a primei pe exploatație, specia bovine, pentru anul 2011 de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 08:09
(10129 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Opt minori de 13 și 14 ani, prinși la furat din magazine

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a surprins pe o stradă din localitate mai multe persoane care alergau. S-a procedat la interceptarea grupului, fiind depistat un copil de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:52
(6785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat o fetiță pe bicicletă

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3A, în zona Halta Bărăganu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:45
(7398 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Fetești: Copil de 12 ani, spărgător de locuințe

Polițiștii cercetează un minor de 12 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 53 ani, din localitate, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:41
(6550 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, depistarea persoanelor și bunurilor urmărite în temeiul legii precum și pentru combaterea comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:37
(7432 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Un conducător auto de 27 ani a fost oprit în trafic de polițiștii din Urziceni, pe raza localității. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au constatat că mașina figura ca urmărită internațional, ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:38
(8777 vizualizări - 0 comentarii)


Miriște în flăcări la Giurgeni, furaje arse la Movila

Pompierii din Țăndărei s-au luptat noaptea de miercuri spre joi, 3/4 august, cu stingerea flăcărilor pe o miriște din apropierea localității Giurgeni. Focul mistuia peste 20 hectare de miriște de grîu ce ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:32
(7059 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Dosar penal pentru un tractorist fără permis

Polițiștii de la Stelnica au oprit, marți, 2 august, la Făcăeni, un tractor cu două remorci, pentru un control de rutină. Utilajul era condus de un localnic de 37 ani, care nu avea permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(8090 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: 10 tone de grîu confiscate

Polițiștii de investigare a fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 10 tone de grîu. Grîul fără documente legale de proveniență era transportat cu un autotractor ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(7483 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Lemne vîndute ilegal

Un bărbat de 38 ani a fost prins în timp ce vindea ilegal lemne de foc pe raza localității Vlădeni. S-a întîmplat marți, 2 august cînd polițiștii au descoperit la domiciliul unui bărbat din Vlădeni o remorcă ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:29
(9377 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni, locul 2

Pompierii ialomițeni, locul 2

În perioada 1-3 august 2011, s-a desfășurat la Slobozia faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 14:24
(5392 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat cu scuterul în șanț

Poliția Urziceni a fost sesizată luni, 1 august a.c., cu privire la faptul că pe DC42 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 31 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 12:49
(7084 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...