Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Bully Free Zone» la Slobozia

«Bully Free Zone» la Slobozia

Vineri, 16 iunie 2017, peste 200 de elevi din Slobozia au participat la un eveniment organizat de Consiliul Local al Tinerilor. Evenimentul s-a desfășurat în fața Statuii Colonelului Popescu din Parcul Tineretului și a stat sub semnul luptei împotriva fenomenului de „bullying“, tot mai răspândit în rândurile tinerilor. Printre finanțatori s-a numărat și deputatul Andrei Pop, susținător declarat al campaniei «Bully Free Zone». Așa cum au promis, organizatorii au oferit timp de o oră «muzică, dans, distracție, aventură, adrenalină, pudră, culoare și... mișcare!».

Curcubeul de la Colonelul Popescu... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2017, 18:50 (6146 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Manasia asfaltează zona istorică

Într-un mandat cât în trei

Manasia asfaltează zona istorică

Administrația locală din Manasia a demarat zilele acestea un proiect edilitar unic în zonă. Consiliul Local a decis să reamenajeze din fonduri proprii zona istorică a localității. Concret, strada pe care este situată Primăria și biserica va fi transformată în alee pietonală. Valoarea investiției este de 380 mii de lei, iar fondurile vor fi alocate din bugetul local.

Semne bune vara are Intrarea Conacului Manasia în circuitul turistic național a dinamizat investițiile administrative din comună. Anul acesta, Consiliul Local a decis reabilitarea străzii pe care se află Primăria și Biserica... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2017, 17:40 (6359 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Unirii», la a III-a ediție

Arte marțiale

«Cupa Unirii», la a III-a ediție

A fost un week-end plin la Sala Sporturilor «Andreea Nica» din Slobozia: plin de sport, plin de lume, plus o desfășurare de forțe pe care rar o întâlnim în orașul nostru. Ediția a III-a a «Cupei Unirii» a strâns pe suprafața sălii 306 sportivi, reprezentând 8 cluburi. De remarcat că doar de la Slobozia au fost 78 de practicanți ai artelor marțiale, aparținând CS Satori și CSM Unirea, în fapt cluburile care au organizat evenimentul. Sub supravegherea mai marilor Federației de specialitate și sub ochii unei tribune neîncăpătoare, au avut loc sute de dueluri și demonstrații răsplătite în final prin medalii și diplome. «Deși se află la a III-a ediție, „Cupa Unirii“ tinde să devină o competiție de... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2017, 16:25 (5827 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mariana Iancu se «răsfață» pe banii Spitalului Slobozia

15 mii de euro cheltuiți nejustificat

Mariana Iancu se «răsfață» pe banii Spitalului Slobozia

Deși au nevoie de aparate medicale moderne și se confruntă cu probleme financiare, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au decis să investească 15 mii de euro pentru a-i cumpăra managerului interimar Mariana Iancu o mașină de serviciu nou-nouță. Este vorba despre un automobil de teren marca Suzuki Vitara, echipat cu dotările de bază. Investiția este inoportună în contextul în care Spitalul Slobozia deține un automobil Dacia Logan, care se află parcat în curtea din spate a unității medicale. Contactată telefonic pentru un punct de vedere, Mariana Iancu a precizat: «De când sunt aici m-am deplasat numai cu mașina personală, pe banii mei...».

«Răsfăț» pe bani publici... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2017, 15:20 (15904 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concedieri ilegale și executări silite la fabrica de ulei din Țăndărei

Concedieri ilegale și executări silite la fabrica de ulei din Țăndărei

Deși au promis că vor redresa activitatea economică a fabricii de ulei din Țăndărei, moldovenii din cadrul concernului Transoil, care au cumpărat fostul Ultex cu 10,5 milioane de euro în 2014, au adus societatea în pragul dezastrului. Fabrica și-a încetat producția de ulei de un an și este executată silit în instanță. De asemenea, liderii Federației Sindicatelor din Industria Alimentară acuză administratorii fabricii de practici ilegale în privința concedierilor, precizând că au de plătit salarii restante de aproximativ 6 luni. Mai mult, Floarea International, noul nume pe care îl are fabrica din Țăndărei, figurează cu datorii către ANAF de 1,8 milioane de lei...

La un pas de dezastru... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2017, 11:15 (10741 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medic amenințat sub privirile paznicilor

Spitalul Urziceni cheltuiește bani inutil pentru pază

Medic amenințat sub privirile paznicilor

Rudele pacienților internați la Spitalul Municipal din Urziceni fac legea pe holurile unității medicale. Proaspăt angajat de câteva luni, un medic specialist în Boli Interne a demisionat după ce a avut un conflict cu apropiații unui bolnav. Toate acestea în condițiile în care unitatea medicală are încheiat un contract cu o firmă de pază, iar la fața locului au fost prezenți și polițiștii. Conducerea Spitalului Municipal Urziceni a refuzat să ofere detalii despre acest incident. «Nu știu cine este la telefon, astfel nu am ce să comentez!» a declarat Daniela Ianuș, managerul unității medicale, reporterilor ziarului nostru.

Medicii, goniți din spitale de aparținători... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2017, 14:10 (9721 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Restaurantul Oskar funcționează ilegal

Slobozia: Restaurantul Oskar funcționează ilegal

În luna martie a anului în curs, doamna Georgeta Peruf, proprietarul Restaurantului Oskar din Cartierul «Pepinieră» solicita oficial «extinderea spațiului comercial pentru amenajare terasă și intrarea în legalitate». Solicitarea a fost respinsă zilele trecute, însă demersul readuce în atenția opiniei publice problema legalității acestei construcții megalomanice cu o suprafață desfășurată de peste 800 de mp.

Acuzații oficiale și tupeu antreprenorial
În urmă cu aproape 2 luni, Valeriu Ciripan, funcționar public în cadrul Serviciului Urbanism, ajuns între timp consilierul personal... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2017, 10:45 (10864 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Slobozia se poate baza pe serviciile oferite de RAJA!»

Ofensiva RAJA Constanța continuă

«Slobozia se poate baza pe serviciile oferite de RAJA!»

Miercuri, 31 mai 2017, la Onești, în județul Bacău, RAJA Constanța a anunțat preluarea distribuirii serviciului de apă pentru cei 40 mii de locuitori. Prezent la eveniment, directorul societății, Felix Stroe, a declarat că se simte onorat să ofere locuitorilor orașului serviciile oferite de RAJA Constanța. Alegerea operatorului regional constănțean de către Consiliul Local a fost determinată de eșecul asocierii la Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Bacău. Reamintim că Slobozia se află într-o situație similară, orașul confruntându-se de aproape 10 ani cu problema potabilizării apei. «Suntem în continuare interesați de o colaborare cu autoritățile locale... Slobozia se poate baza pe serviciile... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2017, 12:20 (8969 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Ultimul veteran al Orașului

Ultimul veteran al Orașului

Săptămâna asta orașul Țăndărei sărbătorește public ultimul veteran al Celui de-al Doilea Război Mondial rămas în viață. A trecut pe 96 de ani și îl cheamă Tudor R. Istudor. A intrat în război împotriva rușilor și a ieșit luptând alături de ei, în Cehoslovacia... Își amintește ziua ca și cum s-ar fi întâmplat ieri. Și speră ca nepoții să îi serbeze centenarul. «Secretul unei vieți lungi e să te păstrezi... Adică să fii cumpătat. Că dacă ești așa, poți să faci tot ce îți poftește inima!».

Privind înapoi cu mândrie
Tudor R. Istudor nu face mare caz de calitatea lui de veteran de... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2017, 17:45 (8275 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Andreea Pătuleanu continuă la Slobozia

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Andreea Pătuleanu continuă la Slobozia

O dată emoțiile învinse și rămânerea în Liga Națională devenită certitudine, la echipa de handbal a Sloboziei s-a demarat creionarea lotului pentru sezonul viitor. O veste bună în acest sens este faptul că jucătoarea de 9 metri Andreea Pătuleanu (25 de ani), va continua să evolueze la echipa noastră. Handbalista originară din Slatina s-a integrat foarte bine în angrenajul gândit de Dumitru Muși și a fost, în stagiunea trecută, datorită reușitelor sale, una dintre preferatele publicului. Purtătoarea tricoului cu numărul 10 al Unirii Slobozia a ales să continue aici, în ciuda faptului că a avut oferte de la Brăila sau Slatina. «În principiu, m-a atras ideea de continuitate. De asemenea, că m-am... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2017, 18:55 (6545 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Susținuți de părinți, 7 copii din Țăndărei au obținut în instanță o viață nouă

Victorie fără precedent în Ialomița

Susținuți de părinți, 7 copii din Țăndărei au obținut în instanță o viață nouă

Umiliți și tratați cu indiferență de autorități, părinții a 7 copii cu cerințe educaționale speciale (CES), din Țăndărei, au reușit să câștige în instanță o serie de drepturi sociale pentru copiii lor. Este vorba despre sumele aferente alocației de hrană, cuantumul anual alocat pentru rechizite, cazarmament, îmbrăcăminte și încălțăminte. Drepturile au fost obținute după un proces care s-a desfășurat pe parcursul unui an la Tribunalul Ialomița și Curtea de Apel București. Deși aceste stimulente financiare sunt reglementate prin legi speciale încă din 2004, până în prezent nicio instituție publică din Ialomița nu a pus în practică prevederile actelor normative.

Premieră în instanță... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2017, 16:20 (26308 vizualizări - 60 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Lungu, din nou campion

Lupte libere

Cristian Lungu, din nou campion

Săptămâna trecută, la Botoșani, s-a organizat Campionatul Național de Lupte adresat cadeților. Așa cum ne-au obișnuit, luptătorii de la CS Amara și-au îmbogățit vitrina cu medalii a Clubului. Sportivul amărean cu cel mai bogat palmares la această categorie de luptă, Cristian Lungu, nu a dezamăgit nici de această dată. Cel mai bun sportiv ialomițean al anului 2015 tinde să-și contureze și pe 2017 o clasare pe podiumul acestei ierarhii după ce, la Botoșani, a cucerit titlul național la 63 de kilograme, având un parcurs fără cusur. De notat faptul că pentru Cristi este al treilea titlu național consecutiv la cadeți, antrenorul Marian Moraru având certitudinea că performanțele vor continua să apară... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2017, 14:05 (7026 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dealeri din Țăndărei, în vizorul procurorilor DIICOT Slobozia

Dosare penale pentru «trafic de droguri»

Dealeri din Țăndărei, în vizorul procurorilor DIICOT Slobozia

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele a doi tineri din Țăndărei sub acuzația de «trafic de droguri de risc». În prezent, aceștia se află în libertate sub control judiciar.

Cercetările sunt în plină desfășurare Ancheta procurorilor DIICOT din Slobozia a debutat în urmă cu o săptămână, moment în care anchetatorii au desfășurat o amplă acțiune pe raza orașului Țăndărei. Organele judiciare au efectuat mai multe percheziții domiciliare, ocazie cu care au chemat la audieri... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2017, 10:45 (10198 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un cetățean reclamă un posibil abuz al Fiscului ialomițean

Din cauza unui mesaj pe internet

Un cetățean reclamă un posibil abuz al Fiscului ialomițean

Un locuitor din Amara îl acuză pe Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița, că a făcut demersuri pentru a-l aduce în atenția inspectorilor fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. În urma unui control, omul s-a trezit că trebuie să dea bugetului de stat 33 mii de lei și acuzat de «evaziune fiscală». Bărbatul a reușit să atragă antipatia președintelui Moraru după ce anul trecut, în timpul campaniei electorale pentru alegerile locale, l-a criticat pe o rețea de socializare. Revolta lui Victor Moraru a fost atât de mare încât l-a dat în judecată pe cetățean pentru calomnie, acesta din urmă câștigând însă procesul!

Un proces de zile mari... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2017, 19:05 (9373 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Ialomiței», un nou episod

Șah

«Cupa Ialomiței», un nou episod

Pe 10 și 11 iunie 2017, DJTS Ialomița și Asociația Nevăzătorilor au organizat la Amara a 8-a ediție a «Cupei Ialomiței la Șah». S-au duelat pe cele 64 de câmpuri șahiști cu dizabilități vizuale din Ialomița, București, Ilfov, Constanța și chiar Cluj. Victoria finală i-a revenit din nou bucureșteanului Victor Cioană, aflat la al treilea rezultat de acest fel. Pe locul 2 s-a clasat reprezentantul Ialomiței, Gheorghe Stanciu, din Amara. Locul 3 i-a revenit lui Alexandru Munteanu, din Balotești, județul Ilfov. «La acest gen de competiții ierarhiile contează mai puțin... Pentru noi acest eveniment sportiv este unul pe care îl așteptăm cu nerăbdare an de an și în care primează prietenia. De aceea ne... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2017, 17:05 (5011 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescenții slobozeni vor să fie antreprenori

«Micul Antreprenor», ediția a IV-a

Adolescenții slobozeni vor să fie antreprenori

Luni, 12 iunie 2017, la Centrul Cultural Unesco «Ionel Perlea» s-a desfășurat a IV-a ediție a concursului «Micul Antreprenor». La eveniment au participat 50 de elevi din liceele din Slobozia. Aceștia au prezentat proiecte economice și idei de afaceri menite să dinamizeze viața socială și economică a orașului. Valoarea premiilor a fost de 4000 de lei, iar cele 9 echipaje înscrise în concurs au avut șansa de a prezenta sponsorilor proiectele realizate.

Un eveniment care devine tradiție Lansat în urmă cu 4 ani de către Consiliul Județean al Elevilor, concursul «Micul Antreprenor» își propunea... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2017, 14:40 (8505 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Nu-i Petrolul, e Metalul!

Fotbal, Liga a IV-a, CS Amara merge la barajul pentru promovare

Nu-i Petrolul, e Metalul!

bonus: Final de campionat în Liga a IV-a

«Dacă e să cădem măcar să o facem de pe un cal frumos!» își spuneau jucătorii de la Amara în urmă cu ceva săptămâni, când deja devenise clar că echipa din stațiunea balneară va fi campioana județului Ialomița. Deși pare o atitudine oarecum masochistă, cei mai mulți dintre ei își doreau pentru barajul de promovare în Liga a III-a o confruntare cu Petrolul Ploiești. Mai mult, unii visau chiar să-și atârne oficial ghetele în cui în vestiarul de pe «Ilie Oană». Rețelele de socializare musteau cu 2 săptămâni în urmă de fotografii care prezentau o confruntare cu iz de petrol și nămol. În cele din urmă, în malaxoarele FRF s-a decis drept adversară pentru Amara campioana Buzăului. Federația ar fi aflat... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2017, 13:15 (8413 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Moraru finanțează inițiative discutabile

La pomul lăudat al Consiliului Județean Ialomița

Administrația Moraru finanțează inițiative discutabile

În luna martie a acestui an, în cadrul dezbaterii publice privind bugetul județului, oficialii Consiliului Județean Ialomița anunțau public finanțări de 1,2 milioane de lei pentru inițiative civice. La 3 luni distanță, date fiind condițiile draconice de conformare, doar 15 proiecte au întrunit punctajul minim de eligibilitate. Printre acestea se numără însă și inițiative discutabile, a căror finanțare își găsesc greu justificarea.

Eșec instituțional Varianta administrativă a «Micului Antreprenor» a fost lansată în luna martie anului în curs. Cu un istoric bogat, ea avea drept scop coagularea... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2017, 11:05 (5928 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Reguli noi pentru Slobozia

Reguli noi pentru Slobozia

Marți, 30 mai 2017, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Printre proiectele de hotărâre supuse aprobării plenului s-au numărat și cele privind «darea în administrare a serviciului de salubrizare în Municipiul Slobozia», o nouă variantă a Regulamentului de tăiere/toaletare a arborilor de pe domeniul public și privat al municipiului sau «Regulamentul referitor la condițiile de desfășurare a activităților comerciale». Proiectele supuse aprobării confirmă încercarea administrației Mocioniu de a reglementa o parte dintre problemele concrete cu care se confruntă comunitatea, precum și nevoia de a oferi reguli clare de desfășurare a activităților economice în spațiile... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2017, 17:55 (6601 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

Moraru vs Ionașcu

Moraru vs Ionașcu

Cea mai corectă reflectare a realității alegerilor parțiale din Ialomița rămâne însă conflictul dintre președintele Victor Moraru și senatorul PMP, Gabi Ionașcu. Potrivit martorilor oculari, în seara alegerilor, la Amara, aceștia au avut un schimb de replici intolerabil în spațiul public. Concret, Victor Moraru i-a adresat lui Gabi Ionașcu o serie de invective din care reținem «jigodie» și «cârpă de șters pe jos». Gabi Ionașcu susține că nu a provocat acest incident și că el reprezintă o ieșire surprinzătoare și incontrolabilă a lui Victor Moraru: «Ne-am întâlnit întâmplător... L-am salutat, i-am întins mâna chiar și l-am întrebat ce-i cu desfășurarea asta de jandarmi... Am spus asta în condițiile în care veneam de la Țăndărei unde era liniște și pace. Atunci m-a jignit și mi-a adresat aceste injurii și multe altele. Am făcut plângere la Poliție, puteți verifica!»... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2017, 15:45 (10405 vizualizări - 13 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(2533 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4494 vizualizări - 4 comentarii)


Incendiu la o magazie din Alexeni

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 13,50, pe raza localității Alexeni a izbucnit un incendiu la o magazie. Pentru lichidarea acestuia au intervenit 8 pompieri de la Detașamentul de Pompieri Urziceni ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:10
(3376 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Ciocârlia: Accident rutier soldat cu două victime

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orei 9,15, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Urziceni-Buzău a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț, două persoane fiind rănite. La fața ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:05
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:25
(4019 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:20
(3440 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:15
(3536 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:10
(3342 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 19:10
(3649 vizualizări - 1 comentariu)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 14:40
(4851 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:35
(3243 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:30
(3173 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:25
(3884 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:20
(2404 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:50
(4691 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:35
(3554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:30
(3060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:25
(5374 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:20
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:15
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:10
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:05
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 11:05
(5367 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:30
(3547 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:25
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:20
(5491 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:15
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:10
(4167 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:05
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...