Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prim-procurorul Andreea Culcearu a promovat examenul la DNA–Structura Centrală

De la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia la Direcția Națională Anticorupție

Prim-procurorul Andreea Culcearu a promovat examenul la DNA–Structura Centrală

Prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, Andreea Culcearu, a început de luni, 8 mai 2017, activitatea în cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală. În fruntea Parchetului local din reședința județului a fost delegată Viorica Dinu, cea care deține în prezent funcția de prim-procuror adjunct al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Procuror ialomițean, angajat la DNA
Procurorul Andreea Culcearu a preluat funcția de conducere a Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, prin delegare, o dată cu plecarea la Parchetul de pe lângă Judecătoria... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2017, 21:10 (14170 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Cu Romanul în sferturi

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Cu Romanul în sferturi

Joi, 11 mai 2017, orele 18,30, iubitorii handbalului din Slobozia vor putea vedea la lucru jucătoarele de la CSM Unirea Slobozia pe teren propriu, pentru ultima dată în acest sezon. Echipa pregătită de Dumitru Muși a fost printre norocoasele care s-au calificat din oficiu în sferturile Cupei României. Sorții au hotărât ca Unirea să termine stagiunea de meciuri acasă așa cum a început-o: contra jucătoarelor de la HCM Roman. Echipa nemțeană a terminat campionatul pe locul 5 și în mod firesc pornește drept favorită la calificarea în Final Four-ul competiției. La ora meciului cu Romanul, uniristele își vor cunoaște deja adversarele de la barajul pentru menținerea în Liga Națională. Miercuri, 10 mai... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2017, 20:10 (5166 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război public între managerul Mariana Iancu și medicul diabetolog Simona Berbece

Se întâmplă la Spitalul Slobozia!

Război public între managerul Mariana Iancu și medicul diabetolog Simona Berbece

Conflictul dintre medicul diabetolog Simona Berbece și conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia se acutizează. Într-un comunicat de presă remis publicității, Simona Berbece lansează acuze grave la adresa managerului Mariana Iancu, acuzând-o că refuză organizarea concursului pentru ocuparea postului de medic diabetolog în cadrul instituției. Reacția survine unor declarații făcute în cadrul ultimei ședințe a Consiliului Județean Ialomița. La momentul respectiv, Mariana Iancu a susținut că, din motive obiective, concursul pentru ocuparea postului nu a putut fi organizat...

Acuzații fără precedent... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2017, 19:25 (13053 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Sabrerii slobozeni au «confiscat» aurul

Scrimă, Campionatul Național de Seniori

Sabrerii slobozeni au «confiscat» aurul

Au plecat de câțiva ani din Slobozia, dar rezultatele lor continuă să ne bucure. Sabrerii crescuți în școala slobozeană domină competițiile pe plan național. Campionatul Național de Seniori, desfășurat săptămâna trecută în Sala «Ana Pascu» din București, este cel mai bun exemplu în acest sens.

Iulian Teodosiu, campion național Proba masculină individuală a fost cea care a deschis competiția, la start aliniindu-se 31 de sportivi. Legitimat la Dinamo, Iulian Teodosiu a avut o misiune relativ facilă pe tabloul de 8. În sferturi acesta s-a duelat cu marea speranță a sabiei slobozene, George... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2017, 18:35 (5342 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Resort de 5 stele în centrul Sloboziei

Hotelul «Select» va fi renovat

Resort de 5 stele în centrul Sloboziei

La sfârșitul lunii precedente, Consiliul Local Slobozia a aprobat concesionarea fără licitație publică a unui teren de 405 mp către Admet SRL. Deținătoare a Hotelului Select, firma Admet SRL intenționează să transforme acest hotel într-un resort de 5 stele, care să răspundă celor mai exigente cerințe din domeniul hotelier.

Piscină și săli de conferință Cei 405 metri de teren solicitați spre concesionare «fără licitație publică» de către firma Admet SRL reprezintă actuala suprafață a terasei Hotelului Select. Potrivit planurilor expuse de către reprezentanții societății, spațiul concesionat... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2017, 17:20 (12837 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Judecat pentru «violență în familie»

Fetești: Judecat pentru «violență în familie»

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești au dispus, în urmă cu o săptămână, trimiterea în judecată a unui inculpat, sub acuzația de «violență în familie». Potrivit actelor de urmărire penală, în urma unui scandal, acesta și-a luat la bătaie unchiul.

Victima, spitalizată 5 zile Actele de urmărire penală scot în evidență faptul că între victimă și agresor existau niște neînțelegeri mai vechi, din cauza unei sume de bani pe care inculpatul ar fi împrumutat-o de la unchiul său fără să o mai returneze. Între cei doi a existat o discuție contradictorie, degenerând într-o ceartă... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2017, 16:05 (7564 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Centrele de examen au nevoie de dotări tehnice

În Ialomița

Centrele de examen au nevoie de dotări tehnice

Școlile din Ialomița nu sunt pregătite corespunzător pentru pregătirea și desfășurarea examenelor naționale. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au prezentat public un raport în care recunosc deschis faptul că centrele în care se organizează testările sunt deficitare din punct de vedere tehnic pentru desfășurarea Evaluării Naționale și Bacalaureatului.

Școli certificate, dar fără dotări corespunzătoare
Potrivit documentului oficial pe care oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița l-au prezentat la ultimul Colegiu Prefectural, desfășurat la Prefectura ... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2017, 13:15 (6184 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Branșarea la rețeaua de canalizare a devenit un lux

Autoritățile din Slobozia sunt depășite de situație

Branșarea la rețeaua de canalizare a devenit un lux

După ce a investit milioane de lei în reabilitarea sistemului de canalizare din cartierele orașului, autoritățile locale nu pot asigura cadrul legal pentru branșarea la rețea. Slobozenii reclamă faptul că valoarea proiectelor tehnice obligatorii este prohibitivă. Pentru a scăpa de responsabilități, autoritățile locale susțin că vina aparține legiuitorilor care au modificat Legea 50, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții. În realitate, verificarea tehnică obligatorie pentru intrarea în legalitate a fost reglementată în urmă cu 22 de ani.

Prețuri prohibitive
... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2017, 10:50 (10680 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fata care fotografiază cu creionul

Fata care fotografiază cu creionul

Iulia Găzdaru are 17 ani și o pasiune care o face unică printre colegii de generație. Face fotografii cu creionul! Portretele realizate de ea sunt atât de căutate încât a ajuns să fugă de «comenzi». Altfel, e un adolescent ca toți adolescenții, lipsit de grijile momentului și apăsat de alegerile pe care va trebui să le facă...

Artist de când se știe Camera Iuliei e cuminte și ordonată ca o casă de păpuși. Ca o vitrină de cofetărie. Ca desenele ei la care migălește ore în șir, perfecționistă până la obsesie, fără să se plictisească sau să obosească vreodată... «Dacă aș avea timp, aș... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2017, 18:05 (7647 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Concursuri fără miză pentru medicii specialiști din spitalele ialomițene

Concursuri fără miză pentru medicii specialiști din spitalele ialomițene

Concursurile organizate de spitalele ialomițene pentru ocuparea posturilor vacante de specialiști nu rezolvă problema crizei de medici. Reprezentanții unităților medicale susțin faptul că desfășoară periodic astfel de testări, însă candidații sunt dezinteresați să participe. Indiferența cu care medicii specialiști tratează aceste examene afectează financiar fiecare unitate sanitară. Astfel, entitățile nu pot încasa integral banii oferiți de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru decontarea serviciilor medicale adresate pacienților.

6 concursuri simultan la Slobozia... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2017, 13:40 (7860 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Patronul Nicu Pericli sfidează Legea Construcțiilor

Slobozia: Patronul Nicu Pericli sfidează Legea Construcțiilor

O acțiune în instanță inițiată de Nicu Pericli, patronul Nick Touring, împotriva Primăriei Slobozia aduce din nou în atenția publicului scandalul iscat de imobilul pe care acesta l-a ridicat ilegal la intrarea în municipiul Slobozia. Nicu Pericli a încercat să determine administrația locală să autorizeze nejustificat transformarea mansardei clădirii în etaj curent, astfel încât imobilul să poată fi considerat construit legal. Demersul juridic a fost respins întrucât imobilul depășește înălțimea maximă admisă în zonă pentru acest tip de clădiri. Reamintim faptul că, în 2015, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au deschis un dosar pentru «fals intelectual» și «abuz în serviciu... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2017, 11:05 (11880 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul a alocat 124 mii de lei pentru nevoiașii din Ialomița

Guvernul a alocat 124 mii de lei pentru nevoiașii din Ialomița

După luni bune de așteptare, persoanele care au depus dosare la Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială pentru acordarea ajutoarelor de urgență vor beneficia de acest stimulent financiar. Guvernul României a decis printr-o Hotărâre plata integrală a tuturor beneficii restante. Județului Ialomița îi va fi repartizată suma de 124 mii de lei.

Blocaj administrativ Potrivit legislației în vigoare, ajutoarele de urgență se acordă prin intermediul Agențiilor Județene pentru Plăți și Inspecție Socială tuturor persoanelor cu venituri foarte mici, aflate în situații critice. În 2016,... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2017, 13:50 (5303 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Interlop urmărit «ca-n filme» pe străzile din Urziceni

Interlop urmărit «ca-n filme» pe străzile din Urziceni

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au dispus în urmă cu o săptămână arestarea preventivă, pentru 30 de zile, a numitului Belmond Rupiță. Personaj emblematic al lumii interlope din vestul județului Ialomița, acesta a fost închis după ce a fost depistat conducând fără permis un automobil. Potrivit martorilor oculari, acesta s-a sustras somării făcute de polițiști și s-a luat la întrecere cu oamenii legii pe străzile din municipiu.

A încercat să scape de polițiști
Documentele de urmărire penală arată faptul că inculpatul Belmond Rupiță a fost depistat pe data... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2017, 17:20 (6359 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se caută voluntari pentru «groapa lui Stoica»

Apel public la Slobozia

Se caută voluntari pentru «groapa lui Stoica»

Lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia se desfășoară cu două viteze. Încet și foarte încet. Motivul, după cum recunosc public oficialii locali și constructorii, este lipsa forței de muncă. Potrivit unui anunț postat pe gardul șantierului, firma care a subcontractat lucrările de execuție nu găsește forță de muncă calificată.

Nimeni nu vrea «la groapă»
De vreo două săptămâni, pe gardul care înconjoară «groapa lui Stoica» flutură un anunț de angajare. Potrivit reprezentanților firmei TCM Sud București, firmă care a subcontractat lucrările adjudecate în 2014 de... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2017, 11:25 (6657 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru l-a sancționat administrativ pe consilierul județean Dragoș Soare Președintele Moraru l-a sancționat administrativ pe consilierul județean Dragoș Soare

Paranoia administrativă

Președintele Moraru l-a sancționat administrativ pe consilierul județean Dragoș Soare

Războiul Președintelui Victor Moraru cu membrii Consiliului Județean pe care îl prezidează continuă. După ce în urmă cu două luni l-a admonestat public pe consilierul județean Sorin Fuerea pentru că a plecat la toaletă fără să ceară voie, a venit rândul consilierului județean Dragoș Soare. Acesta a ieșit din sală pentru a răspunde la telefon și a primit un avertisment. «Domnu’ Soare, rămâneți în același cadru penibil care vă caracterizează!» a declarat Victor Moraru pătruns de importanța rolului său de apărător al Regulamentului de Organizare și Funcționare al Consiliului...

Patologia intransigenței europene... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2017, 14:40 (15213 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul Tonița Manea se întoarce la Casa de Pensii Ialomița

Gigi Petre rămâne singur?

Subprefectul Tonița Manea se întoarce la Casa de Pensii Ialomița

nota redacției: Tonița Manea a fost de acord cu prelungirea mandatului de subprefect!

Detașată începând cu data de 2 noiembrie 2016 în funcția de subprefect al județului Ialomița, Tonița Manea vrea să revină la Casa de Pensii. Perioada de detașare expiră pe 2 mai 2017, însă decizia Guvernului poate fi amânată, conform legii, cu până la 3 luni.

Discreție feminină Numită în funcție pe 2 noiembrie 2016, către finalul guvernării tehnocrate a lui Dacian Cioloș (cu aportul nemijlocit al deputatului Gheorghe Tinel), Tonița Manea a ocupat stoică funcția de subprefect al județului Ialomița fără să atragă atenția nimănui. Discretă și conștientă de conjunctură, ea a așteptat răbdătoare... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2017, 11:05 (8943 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Vechilul Mocioniu administrează prost Slobozia

Boierii PSD sunt nemulțumiți

Vechilul Mocioniu administrează prost Slobozia

Ședința Consiliului Local Slobozia din 27 aprilie 2017 a reconfirmat faptul că administrația Mocioniu guvernează orașul în disprețul absolut al legii și intereselor comunității. Mizând pe majoritatea confortabilă pe care o are în Consiliul Local, primarul Adrian Mocioniu a propus spre adoptare o serie întreagă de proiecte controversate. Printre ele le amintim pe cele privind alocarea de fonduri pentru biserici, cel privind rectificarea bugetului de venituri și cheltuieli al orașului sau cel privind stabilirea impozitelor și taxelor locale. Modul de legiferare a deciziilor administrative, prin votul consilierilor PSD, adâncește prăpastia dintre agenda publică a administrației și cea a contribuabililor... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2017, 15:35 (10331 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Evaziune fiscală de 1 milion de lei cu bonuri de combustibili false

Dosar penal la Bărbulești

Evaziune fiscală de 1 milion de lei cu bonuri de combustibili false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița fac cercetări într-un amplu dosar penal privind fapte de «evaziune fiscală». Suspiciunile oamenilor legii vizează administratorul unei firme din zona comunei Bărbulești, care ar fi adus prejudicii statului de 1 milion de lei folosind bonuri de combustibili falsificate.

O anchetă în curs Potrivit informațiilor oficiale, acuzațiile planează asupra administratorului unei societăți care desfășoară activități în domeniul transportului de marfă. Cazul a ieșit la iveală... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2017, 12:40 (10846 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Mărturisitoru’ abuzează de icoanele BOR

Greșeala recunoscută e pe jumătate iertată

Victor Mărturisitoru’ abuzează de icoanele BOR

Maratonist declarat al mânăstirilor Moldovei, Victor Moraru nu ratează nicio ocazie de a demonstra electoratului că este plin de evlavie și smerenie duhovnicească. Convins că este «trimisul lui Dumnezeu pe pământ», acesta se lasă vânat de paparazzii din dotare în timp ce sărută icoanele făcătoare de minuni ale Bisericii Ortodoxe.

Maratonistul icoanelor făcătoare de minuni
De Crăciunul trecut, Victor Moraru a împrumutat blagoslovenia părintelui Ilie Cleopa «Mânca-v-ar Raiul» și s-a postat pentru fanii din parohia personală într-o fotografie de la mânăstirile din nordul... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2017, 19:55 (6712 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bătrână infestată cu Clostridium Difficile la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Colcăie infecțiile intraspitalicești!

Bătrână infestată cu Clostridium Difficile la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Rudele unei bătrâne internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, pentru o intervenție chirurgicală, acuză reprezentanții unității medicale cu privire la faptul că pacienta a fost infestată cu bacteria intraspitalicească Clostridium Difficile. Mai mult, la câteva ore de la operație, apropiații bolnavei au observat că lângă patul femeii a fost lăsat la voia întâmplării un recipient înfășurat în nailon, care conținea reziduuri biologice... Revoltătoarea imagine a fost surprinsă în câteva fotografii, distribuite ulterior pe internet. Oficialii Spitalului Slobozia susțin că au demarat o anchetă internă pentru a se descoperi sursa infecției!

Pericolul din Spitalul Slobozia... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2017, 17:35 (13440 vizualizări - 15 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
300 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiune la Penitenciarul Slobozia

Reprezentanții Penitenciarului Slobozia au organizat joi, 22 iunie 2017, o acțiune ce a avut ca scop facilitarea asistenței post-detenție a persoanelor private de libertate, aflate în executarea unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 20:15
(6167 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Un apel primit miercuri, 21 iunie a.c., la dispeceratul ISU Ialomița, a anunțat faptul că un tânăr, în vârstă de 22 de ani, a intrat la scăldat în zona orașului Fierbinți Târg și a dispărut de la suprafața ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 21:05
(5973 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenție pentru angajarea elevilor/studenților pe perioada vacanței de vară

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază pentru fiecare elev sau student de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:25
(7648 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Voluntarii, în concurs

Data de 23 iunie este dedicată anul acesta fazei județene a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență. Probele de concurs se vor desfășura pe Stadionul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:05
(5595 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În atenția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice organizate ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care realizează venituri ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 19:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


Procurorii din Călărași au descins în Ialomița. Suspecți într-un dosar de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», ridicați de la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași au desfășurat miercuri, 21 iunie 2017, 43 de percheziții domiciliare pe raza mai multor județe, printre care și Ialomița. În județul nostru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 13:53
(9842 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4079 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5520 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5867 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5481 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6319 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18211 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8340 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(6999 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7785 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5727 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8905 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7631 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...