Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Slobozia: «Parlamentarii europeni» de la Liceul de Arte

11 elevi care au decis să schimbe lumea

Slobozia: «Parlamentarii europeni» de la Liceul de Arte

În timp ce Brexit-ul și replicile lui cutremură Uniunea Europeană, 11 elevi de la Liceul de Arte din Slobozia oferă comunității un exemplu de «unitate în diversitate». Ei au participat în urmă cu două săptămâni la o sesiune regională de dezbateri publice. Evenimentul este prima stație în lupta pentru selectarea în Parlamentul European al Tinerilor, proiect aparținând EYP România, care constă în educarea nonformală a tinerilor. Ambasadorul «parlamentarilor europeni» ai Sloboziei la eveniment, desfășurat în perioada 16-18 martie 2017 la Bușteni, a fost Roxana Petrache. Ceilalți «parlamentari» sunt Vlad Rusu, Adela Drangă, Simona Bonciu, Teodora Grecu, Sebastian Solomon, Diana Radu, Vivian Șendroiu... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2017, 13:25 (13618 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Secția Ginecologie a Spitalului Municipal Urziceni, cuprinsă de flăcări

Secția Ginecologie a Spitalului Municipal Urziceni, cuprinsă de flăcări

Potrivit unei informări a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița, un incendiu s-a produs la Spitalul Municipal Urziceni, pe Secția Ginecologie. Focul ar fi pornit din cauza unei lumânări aprinse, lăsată nesupravegheată.

Mame și copii, evacuați în siguranță
Din primele informații, pompierii din cadrul Gărzii Urziceni au fost solicitați să intervină pentru a stinge incendiul produs duminică, 16 aprilie 2017, orele 17,40, pe Secția Ginecologie a Spitalului Municipal Urziceni. Flăcările s-au manifestat pe etajele 3 și 4 ale Secției, de acolo fiind evacuați în siguranță... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2017, 22:52 (6057 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a înviat!


Învierea Mântuitorului Iisus Hristos, sărbătorită în Duminica Paștelui, este centrul credinței creștine. Cine nu crede în Înviere nu se poate numi creștin. Creștinismul s-a născut odată cu Învierea Mântuitorului Hristos. „Dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credința noastră”, adică nu are niciun conținut, nicio valoare, le scria Sfântul Pavel corintenilor (1 Cor 15, 14). ... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2017, 13:10 (13875 vizualizări - 50 comentarii)

REPORTAJ

Paul «Miez de Nucă»

Paul «Miez de Nucă»

Paul Dudescu are 44 de ani și a ajuns de vreo 10 ani la Slobozia. Vine tocmai din Valea Sării, de pe lângă Focșani, cu vreo lună înainte de Paște... Vine cu prune, dar lumea din Piața Mare din Slobozia îl cunoaște după «miezul de nucă» pe care îl vinde. «Miez de nucă» de Vrancea, unde oamenii sunt încă opriți în loc și trăiesc după obiceiul vechi, iară nu ca la piață.

A venit Vrânceanu’! Paul «Miez de Nucă» vinde în capătul din spate, unde nu-i vad și e greu de vândut, că lumea ori a cumpărat deja, ori nu mai are bani. Când vine el însă, vorba zboară din gură-n gură, trece de piață... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2017, 17:45 (5021 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pisicile de Slobozia, delicatese de luxe în China

Primarul Mocioniu ar putea relansa economia orașului

Pisicile de Slobozia, delicatese de luxe în China

Aflat într-un tur de 3 săptămâni prin capitalele Asiei (Tokio, Seul și Beijing), primarul Sloboziei Adrian Mocioniu își informează suveran (via Facebook) electoratul de stânga cu dare de mână despre întâlnirile pe care le are. Preocupați de aceste întâlniri și conștienți că succesul alesului nostru este succesul nostru, al tuturor, am înțeles ce face Adrian Mocioniu la Beijing, unde se află la momentul când citiți aceste rânduri.

De la Slobozia la Beijing
Discret, cum îl știm cu toții, Adrian Mocioniu a plecat în turul Asiei de la ședința de Consiliu Local din 28 martie... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2017, 11:25 (18854 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

SPORT

Spaima liderilor

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 3-1

Spaima liderilor

Gabriel Bosoi, jucător de bandă dreaptă la Iașiului, a reușit sâmbătă un frumos gol cu capul în poarta Botoșaniului. În primăvara lui 2013 izbutea două astfel de goluri în poarta lui Leo Dobre... Cu toate acestea, Slobozia învingea atunci cu 3-2 Dacia Unirea Brăila, liderul campionatului. Pe bancă era Marin Dună. A fost urmat de Adrian Mihalcea care, la rându-i, a răpus alți lideri: Rapid, Săgeata Năvodari sau CSMS Iași. Sâmbătă, 8 aprilie 2017, antrenorul Ion Ionescu a coordonat excelent furnalul galben-albastru care a topit Metaloglobus, liderul la zi al seriei a 2-a, din Liga a III-a. Suntem spaima liderilor și nu știm ce s-ar întâmpla dacă am ajunge noi la șefia clasamentului. Dar tare ne... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2017, 18:05 (4399 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărăcia îi aduce pe ialomițeni la Centrul de Transfuzii Ialomița

În preajma Paștelui

Sărăcia îi aduce pe ialomițeni la Centrul de Transfuzii Ialomița

În preajma Paștelui, tot mai  mulți ialomițeni iau cu asalt Centrul de Transfuzii Sanguine. Din cauza sărăciei, oamenii donează sânge în schimbul tichetelor de masă, pe care le folosesc pentru a-și cumpăra mâncare de Sărbători. Fiecare donator primește 7 bonuri de masă, în valoare de 67 de lei. Angajații instituției recunosc situația și spun că nu puține au fost cazurile în care unii donatori  au venit cu întreaga familie.

Un mod de a supraviețui În ciuda intenselor campanii de mediatizare, Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița se află într-o permanentă criză de donatori... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2017, 15:40 (4697 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Mini-handbalistele» CSS Slobozia, în semifinale

Handbal

«Mini-handbalistele» CSS Slobozia, în semifinale

Jucătoarele grupei de mini-handbal a CSS Slobozia (născute în 2006 și 2007), pregătite de antrenoarea Ionela Chiru, au obținut săptămâna trecută calificarea la turneul semi-final al Campionatului Național. În turneul desfășurat la Plopeni, Slobozia a bifat în grupa preliminară o victorie și o înfrângere: 15-9 cu LPS Pitești și 9-10 cu CSO Breaza. Clasată pe locul 2, CSS a mers în mini-turneul pentru locul 4 în ierarhia finală, care asigura calificarea în faza următoare. Aici a fost mult mai ușor. Slobozia a trecut cu 19-1 de CSS Târgoviște și cu 11-8 de Șc. 4 Moreni. Astfel, micile noastre handbaliste au obținut calificarea, iar în turneul semifinal se vor duela într-o grupă preponderent bucureșteană... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2017, 13:35 (7284 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzile din Fetești intră în reabilitare

Străzile din Fetești intră în reabilitare

În repetate rânduri, aleșii locali din Fetești au fost criticați pentru dezinteresul privind întreținerea domeniului public, în special a arterelor de circulație. Noua administrație locală a municipiului a decis însă că este timpul să acorde mai multă atenție străzilor din oraș. Astfel, până la sfârșitul anului 2017, peste 40 de kilometri de drumuri publice din Fetești vor fi reabilitate integral. Lucrările au debutat deja de săptămâna trecută.

Scandalul străzilor din Fetești
În ultimii ani, străzile din Fetești s-au degradat considerabil din cauza lucrărilor la rețeaua de apă... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2017, 11:40 (3208 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Școala Nr. 2 Slobozia, la turneul final

Handbal, Olimpiada Gimnaziilor

Școala Nr. 2 Slobozia, la turneul final

La finele săptămânii precedente, la Ploiești s-a desfășurat faza zonală a Olimpiadei Gimnaziilor la handbal feminin. Județul Ialomița a fost reprezentat la această competiție de Școala Nr. 2 «Sfântul Andrei» din Slobozia, iar din grupă au mai făcut parte reprezentante ale județelor Prahova, Argeș, Teleorman și Dâmbovița, jucându-se în sistem «fiecare cu fiecare». Coordonată de profesorii Ștefan Matache și Mihai Lemnaru, echipa Școlii Nr. 2 s-a bazat pe un nucleu al junioarelor III de la CSS Slobozia. Astfel, lotul deplasat a fost: Patricia Drăghici, Daniela Dumitru, Anda Cloșcă, Valentina Soreanu, Ana-Maria Neagu, Cristina Lazăr, Eliza Marghidanu, Andreea Golea și Livia Vlădescu. Calificarea a... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2017, 10:10 (4133 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Dumitru I. Ion e «diriginte de șantier»

Casa Județeană de Pensii are cu ce se mândri

Directorul Dumitru I. Ion e «diriginte de șantier»

Uitat în scaun de guvernări bune (adică de prin mai 2008!), directorul Casei Județene de Pensii Ialomița își completează veniturile ca «diriginte de șantier». Și, după cum susțin beneficiarii serviciilor oferite de domnia sa, «omul își face treaba și nu lasă pe nimeni la greu»...

Meseria e brățară de aur...
...și gâtul pâlnie de argint, spun gurile rele. Dar noi nu le credem și ne rezumăm doar la fapte, că directorul Casei Județene de Pensii Ialomița îmbătrânește și a ajuns să îi sară țâfna din te miri ce. Iar faptele sunt clare. Domnia sa este director al instituției de mai multe... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2017, 11:20 (6378 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cosâmbești: O fetiță a murit după ce mama sa i-a administrat Panadol

Cosâmbești: O fetiță a murit după ce mama sa i-a administrat Panadol

Caz șocant în comuna Cosâmbești. O fetiță de un an și 2 luni și-a pierdut viața după ce mama sa i-a administrat un medicament împotriva răcelii. Tragicul eveniment s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, 10/11 aprilie 2017...

Cercetările sunt în curs Din primele informații, fetița prezenta simptome specifice unei răceli de câteva zile, motiv pentru care mama sa i-a administrat Panadol. După câteva ore, micuța a început să se simtă rău. Panicată, mama copilei a cerut ajutorul unor vecini și a plecat cu o mașină către Spitalul Județean de Urgență Slobozia. În zona Cartierului Bora... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2017, 13:05 (19882 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani Salubritate obligă Polaris M Holding să majoreze tarifele

Consiliul Local Slobozia se opune

Vivani Salubritate obligă Polaris M Holding să majoreze tarifele

Vivani Salubritate obligă administrațiile locale să majoreze tarifele pentru serviciile de salubrizare a localităților. Concret, deținătorul singurului depozit zonal de deșeuri din județ impune majorarea tarifului pentru fiecare tonă de deșeu depozitat cu valoarea TVA aferentă taxei de mediu de 80 de lei aplicată începând cu 1 ianuarie 2017. Cele mai multe dintre localitățile care depozitează deșeuri menajere la Vivani Salubritate au acceptat această majorare obligatorie. Consiliul Local Slobozia a amânat adoptarea deciziei, solicitând un răspuns oficial din partea Administrației Naționale a Finanțelor Publice.

O decizie curajoasă... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2017, 11:15 (9660 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii ialomițeni primesc salarii de 12,8 milioane de lei lunar

De la începutul acestui an

Profesorii ialomițeni primesc salarii de 12,8 milioane de lei lunar

După majorările salariale anunțate de Guvernul României, cei 2800 de profesori din Ialomița câștigă mai mult cu 1,3 milioane de lei. Cea mai semnificativă majorare s-a înregistrat în ianuarie 2017, o dată cu intrarea în vigoare a Legii 250/2016, privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Astfel, venitul brut al dascălilor din județ a crescut de la 11,5 milioane de lei, cuantumul aferent fondului de salarii al lunii decembrie 2016, la 12,8 milioane de lei. Cele mai multe beneficii salariale le revin însă profesorilor cu peste 40 de ani vechime în Învățământ.

Profesorii, mai bine plătiți... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2017, 14:25 (10776 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru, trimisul lui Dumnezeu pe Pământ

Senzațional!

Moraru, trimisul lui Dumnezeu pe Pământ

Președintele Moraru a recunoscut public că este trimisul lui Dumnezeu pe Pământ. El a confirmat acest adevăr imuabil pentru unul dintre alegătorii săi, pe pagina sa de Facebook. Așteptăm cu interes ca administrația pe care o gestionează să transforme apa în vin, că banii publici deja știm că sunt pe cale să devină praf și pulbere.

Cum nu vii tu, Țepeș Doamne!
Pe 23 martie 2017, o contribuabilă cu frică de Dumnezeu, îi postează Președintelui Moraru pe pagina sa de Facebook un mesaj înduioșător din care, din motive obiective, preluăm doar un citat: «(...)Alături de dumneavoastră... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2017, 11:05 (6098 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gheorghe Tinel și Gigi Manea, aleși «a priori»

Alegeri la PNL Ialomița

Gheorghe Tinel și Gigi Manea, aleși «a priori»

La sfârșitul lunii aprilie 2017, PNL Ialomița va organiza alegerile interne pentru președinția filialei și a organizațiilor locale. Oficial, startul campaniei a fost dat la sfârșitul lunii martie, competiția e deschisă, iar orice membru PNL are în raniță bastonul de mareșal al filialei. În realitate însă, despotul Tinel e candidat unic, iar la Slobozia, cea mai râvnită organizație după cea județeană, se pregătesc cărțile pentru Gigi Manea.

O candidatură de 10 mii lunar
La 9 luni după ce a pierdut încă o dată alegerile locale, PNL Ialomița încearcă să se trezească din somn și să... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2017, 14:05 (18518 vizualizări - 21 comentarii)

REPORTAJ

Campioană pe două roți la 40 de ani

Campioană pe două roți la 40 de ani

Pasiunea pentru pedalat câștigă în fiecare zi tot mai mulți adepți. Unii aleg mersul pe bicicletă pentru că iubesc mișcarea, alții pentru a face performanță. Născută la Slobozia, Adriana Ceaușescu este una dintre sutele de femei din România ce au ales să transforme mersul pe bicicletă într-un stil de viață. Legitimată la echipa de cicliști a Clubului Sportiv «Steaua» București, visul său este să continue unicul campionat de ciclism dedicat doamnelor organizat vreodată în țara noastră...

Pe terenul de handbal
Deși serviciul pe care îl are este destul de solicitant, fiind specialist... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2017, 13:20 (4049 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Apă infestată cu nitriți, nitrați și bacterii

Pericolul de la robinetele ialomițenilor

Apă infestată cu nitriți, nitrați și bacterii

Alimentarea cu apă a ialomițenilor este asigurată prin 57 de stații de alimentare. Direcția de Sănătate Publică Ialomița explică faptul că jumătate din aceste stații nu dețin autorizații de funcționare întrucât apa care ajunge la robinete este nepotabilă! Analizele efectuate în ultimele 12 luni au scos la iveală depășiri considerabile ale nivelurilor de mangan, nitriți, nitrați, enterococi sau bacterii coliforme. Mai grav este faptul că pentru construcția acestor stații de apă, primăriile din Ialomița au beneficiat de fonduri considerabile puse la dispoziție de Guvernul României sau Uniunea Europeană...

Dezastrul de la robinete... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2017, 11:10 (10151 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA Slobozia a mai rezistat un an

Urban SA Slobozia a mai rezistat un an

Marți, 28 martie 2017, Urban Slobozia s-a întrunit în cadrul primei ședințe a Adunării Generale a Acționarilor. Ședința a avut caracter secret, potrivit modelului patentat de administrația Mocioniu după preluarea mandatului. Reamintim că AGA Urban Slobozia este formată din consilierii municipali ai orașului, iar până acum ședințele au fost publice.

Rezultate cosmetizate
Desfășurată după modelul patentat de administrația Mocioniu «cu ușile închise», ședința AGA Urban de săptămâna trecută a reeditat, susțin surse autorizate, scenariul din fiecare an. Valentin Cilibeanu, directorul... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2017, 17:55 (6424 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ANAF eliberează Certificate Fiscale «pe zero» și, în același timp, are instituite popriri!

Prostie și nesimțire la Finanțe

ANAF eliberează Certificate Fiscale «pe zero» și, în același timp, are instituite popriri!

Aceste rânduri nu ar fi apărut fără sprijinul nemijlocit al funcționarilor ANAF care, cu prostie și nesimțire, își demonstrează statutul. Este, fără îndoială, o nouă poveste din seria «Noi suntem finanțiști, nu gândim, că ne doare!»; și, din păcate, probabil nu va fi ultima.

Fapte Să spunem că există o societate comercială care își desfășoară activitatea în Ialomița, de aproape 20 de ani, și care, spre exemplu, în decursul anilor, a plătit peste 1 milion de lei taxe și impozite la bugetul consolidat. Mai departe, firma în cauză a acumulat, cum altfel, niște datorii către același... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2017, 13:40 (8350 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
195 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Marți, 29 noiembrie 2022, prefectul județului Ialomița a prezidat o serie de trei ședințe, respectiv Ședința Colegiului Prefectural, Comitetul pentru Situații de Urgență și Ședința Centrului Local de Combatere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 15:30
(5550 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna decembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că începând de luni, 5 decembrie 2022, românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:45
(6682 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Începe sesiunea depunerii cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cursul lunii decembrie 2022 se depun Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:30
(11704 vizualizări - 0 comentarii)


«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret și Direcția de Administrare a Domeniului Public lansează«Crăciunul din Slobozia», cel mai mare eveniment la sfârșit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 16:35
(9752 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Avarie pe strada General Alexandru Averescu din Fetești

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul unui hidrant de pe strada General Alexandru Averescu din Fetești. În vederea executării acestor lucrări, se sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:50
(7034 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în intervalul 30 noiembrie-4 decembrie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:45
(14979 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Miercuri și joi, 23/24 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești au desfășurat activități preventive la nivelul unităților școlare din municipiu. Acțiunile au vizat prevenirea furturilor din locuințe și a ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2022, 15:50
(4190 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Soți omorâți pe trecerea de pietoni

Un bărbat de 59 de ani și soția sa, în vârstă de 54 de ani, au murit în seara zilei de joi, 24 noiembrie a.c., în urma unui accident produs pe raza localității Giurgeni. Soții se angajaseră să traverseze ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 20:10
(5902 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: A intrat cu mașina în gardul cimitirului

Miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 37 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce s-a urcat la volanul unei mașini având dreptul de a conduce suspendat. Pe șoseaua Ciulniței, din Slobozia, acesta a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:20
(5804 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Ordine de protecție emise de polițiști la Slobozia și Movila

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au acționat pe linia combaterii și prevenirii faptelor de violență domestică. Astfel, oamenii legii au emis două ordine de protecție, pe numele a doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:10
(3859 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Reținut pentru «tentativă la furt calificat»

Polițiștii din localitatea Grivița au reținut miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 19 ani, din localitate, pentru săvârșirea a două infracțiuni de «tentativă la furt calificat». Acesta a pătruns în ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:00
(3367 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 noiembrie 2022, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 25 noiembrie 2022 este termenul limită de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 12:30
(10274 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Fiind în timpul liber și aflându-se la cumpărături în municipiul Slobozia, plt. adj. șef Zaharia Constantin a găsit pe stradă, miercuri, 23 noiembrie a.c., portofelul piedut de o femeie de 40 de ani. Jandarmul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 18:00
(5683 vizualizări - 9 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție cu tematică militară

Muzeul Național de Istorie a României, în parteneriat cu Complexul Național Muzeal «ASTRA» din Sibiu, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și Consiliul Județean Ialomița anunță deschiderea expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 15:45
(8789 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 16,63 milioane de lei, în octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna octombrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 16,63 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 12:15
(13816 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Reviga

Trei echipaje de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au acționat pentru localizarea și stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Reviga. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:20
(6053 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga incendiu


Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., în jurul orelor 20,15, pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Platonești, în care a fost implicat un autoturism, care s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:10
(7513 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 21 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29791, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 20 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:50
(3327 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Element de muniție neexplodat, găsit pe câmp

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a intervenit pentru asanarea unui element ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:40
(5613 vizualizări - 0 comentarii)


Parteneriat între Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și «World Vision România»

Fundația World Vision România, prin activitățile desfășurate în ultimii ani, își leagă numele de o serie de proiecte care oferă copiilor un spațiu sigur și prietenos în care să-și poată exprima liber opiniile ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 13:20
(6892 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 20 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29788, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 19 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2022, 15:35
(3273 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29785, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de vineri, 18 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 15:20
(6186 vizualizări - 0 comentarii)


Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orei 21.00, două echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 12:20
(3104 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 18 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29783, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 17 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 15:15
(3277 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Furnizarea apei, sistată în localitatea Moldoveni

Vineri,18 noiembrie 2022, s-a înregistrat o avarie pe rețeaua de alimentare cu energie electrică la nivelul Stației de Tratare și Pompare din localitatea Moldoveni, județul Ialomița. Fără curent, pompele ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 13:00
(10476 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 21 noiembrie 2022, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor că luni, 21 noiembrie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:40
(14647 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false în numele ANAF

ANAF atenționează asupra unei noi campanii de mesaje false, transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt informați despre «discrepanțe în evidența fiscală». Mesajului îi este anexat un ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:30
(9083 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 17 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29783, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 16 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:15
(2723 vizualizări - 0 comentarii)


Granturi de până la 500000 de euro pentru sprijinirea operatorilor din industria de fabricare a produselor de morărit, a uleiurilor și grăsimilor, a produselor lactate și a preparatelor pentru hrana animalelor de fermă

În ședința de Guvern din 16 noiembrie 2022 a fost aprobată o Ordonanță de Urgență prin care se instituie o schemă ce are ca obiectiv acordarea unui grant financiar operatorilor din industria de fabricare ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 13:30
(20680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 16 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29778, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 15 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 15:05
(2643 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...