Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Slobozia: «Parlamentarii europeni» de la Liceul de Arte

11 elevi care au decis să schimbe lumea

Slobozia: «Parlamentarii europeni» de la Liceul de Arte

În timp ce Brexit-ul și replicile lui cutremură Uniunea Europeană, 11 elevi de la Liceul de Arte din Slobozia oferă comunității un exemplu de «unitate în diversitate». Ei au participat în urmă cu două săptămâni la o sesiune regională de dezbateri publice. Evenimentul este prima stație în lupta pentru selectarea în Parlamentul European al Tinerilor, proiect aparținând EYP România, care constă în educarea nonformală a tinerilor. Ambasadorul «parlamentarilor europeni» ai Sloboziei la eveniment, desfășurat în perioada 16-18 martie 2017 la Bușteni, a fost Roxana Petrache. Ceilalți «parlamentari» sunt Vlad Rusu, Adela Drangă, Simona Bonciu, Teodora Grecu, Sebastian Solomon, Diana Radu, Vivian Șendroiu... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2017, 13:25 (13618 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Secția Ginecologie a Spitalului Municipal Urziceni, cuprinsă de flăcări

Secția Ginecologie a Spitalului Municipal Urziceni, cuprinsă de flăcări

Potrivit unei informări a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița, un incendiu s-a produs la Spitalul Municipal Urziceni, pe Secția Ginecologie. Focul ar fi pornit din cauza unei lumânări aprinse, lăsată nesupravegheată.

Mame și copii, evacuați în siguranță
Din primele informații, pompierii din cadrul Gărzii Urziceni au fost solicitați să intervină pentru a stinge incendiul produs duminică, 16 aprilie 2017, orele 17,40, pe Secția Ginecologie a Spitalului Municipal Urziceni. Flăcările s-au manifestat pe etajele 3 și 4 ale Secției, de acolo fiind evacuați în siguranță... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2017, 22:52 (6057 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a înviat!


Învierea Mântuitorului Iisus Hristos, sărbătorită în Duminica Paștelui, este centrul credinței creștine. Cine nu crede în Înviere nu se poate numi creștin. Creștinismul s-a născut odată cu Învierea Mântuitorului Hristos. „Dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credința noastră”, adică nu are niciun conținut, nicio valoare, le scria Sfântul Pavel corintenilor (1 Cor 15, 14). ... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2017, 13:10 (13875 vizualizări - 50 comentarii)

REPORTAJ

Paul «Miez de Nucă»

Paul «Miez de Nucă»

Paul Dudescu are 44 de ani și a ajuns de vreo 10 ani la Slobozia. Vine tocmai din Valea Sării, de pe lângă Focșani, cu vreo lună înainte de Paște... Vine cu prune, dar lumea din Piața Mare din Slobozia îl cunoaște după «miezul de nucă» pe care îl vinde. «Miez de nucă» de Vrancea, unde oamenii sunt încă opriți în loc și trăiesc după obiceiul vechi, iară nu ca la piață.

A venit Vrânceanu’! Paul «Miez de Nucă» vinde în capătul din spate, unde nu-i vad și e greu de vândut, că lumea ori a cumpărat deja, ori nu mai are bani. Când vine el însă, vorba zboară din gură-n gură, trece de piață... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2017, 17:45 (5021 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pisicile de Slobozia, delicatese de luxe în China

Primarul Mocioniu ar putea relansa economia orașului

Pisicile de Slobozia, delicatese de luxe în China

Aflat într-un tur de 3 săptămâni prin capitalele Asiei (Tokio, Seul și Beijing), primarul Sloboziei Adrian Mocioniu își informează suveran (via Facebook) electoratul de stânga cu dare de mână despre întâlnirile pe care le are. Preocupați de aceste întâlniri și conștienți că succesul alesului nostru este succesul nostru, al tuturor, am înțeles ce face Adrian Mocioniu la Beijing, unde se află la momentul când citiți aceste rânduri.

De la Slobozia la Beijing
Discret, cum îl știm cu toții, Adrian Mocioniu a plecat în turul Asiei de la ședința de Consiliu Local din 28 martie... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2017, 11:25 (18854 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

SPORT

Spaima liderilor

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 3-1

Spaima liderilor

Gabriel Bosoi, jucător de bandă dreaptă la Iașiului, a reușit sâmbătă un frumos gol cu capul în poarta Botoșaniului. În primăvara lui 2013 izbutea două astfel de goluri în poarta lui Leo Dobre... Cu toate acestea, Slobozia învingea atunci cu 3-2 Dacia Unirea Brăila, liderul campionatului. Pe bancă era Marin Dună. A fost urmat de Adrian Mihalcea care, la rându-i, a răpus alți lideri: Rapid, Săgeata Năvodari sau CSMS Iași. Sâmbătă, 8 aprilie 2017, antrenorul Ion Ionescu a coordonat excelent furnalul galben-albastru care a topit Metaloglobus, liderul la zi al seriei a 2-a, din Liga a III-a. Suntem spaima liderilor și nu știm ce s-ar întâmpla dacă am ajunge noi la șefia clasamentului. Dar tare ne... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2017, 18:05 (4399 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărăcia îi aduce pe ialomițeni la Centrul de Transfuzii Ialomița

În preajma Paștelui

Sărăcia îi aduce pe ialomițeni la Centrul de Transfuzii Ialomița

În preajma Paștelui, tot mai  mulți ialomițeni iau cu asalt Centrul de Transfuzii Sanguine. Din cauza sărăciei, oamenii donează sânge în schimbul tichetelor de masă, pe care le folosesc pentru a-și cumpăra mâncare de Sărbători. Fiecare donator primește 7 bonuri de masă, în valoare de 67 de lei. Angajații instituției recunosc situația și spun că nu puține au fost cazurile în care unii donatori  au venit cu întreaga familie.

Un mod de a supraviețui În ciuda intenselor campanii de mediatizare, Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița se află într-o permanentă criză de donatori... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2017, 15:40 (4697 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Mini-handbalistele» CSS Slobozia, în semifinale

Handbal

«Mini-handbalistele» CSS Slobozia, în semifinale

Jucătoarele grupei de mini-handbal a CSS Slobozia (născute în 2006 și 2007), pregătite de antrenoarea Ionela Chiru, au obținut săptămâna trecută calificarea la turneul semi-final al Campionatului Național. În turneul desfășurat la Plopeni, Slobozia a bifat în grupa preliminară o victorie și o înfrângere: 15-9 cu LPS Pitești și 9-10 cu CSO Breaza. Clasată pe locul 2, CSS a mers în mini-turneul pentru locul 4 în ierarhia finală, care asigura calificarea în faza următoare. Aici a fost mult mai ușor. Slobozia a trecut cu 19-1 de CSS Târgoviște și cu 11-8 de Șc. 4 Moreni. Astfel, micile noastre handbaliste au obținut calificarea, iar în turneul semifinal se vor duela într-o grupă preponderent bucureșteană... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2017, 13:35 (7284 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzile din Fetești intră în reabilitare

Străzile din Fetești intră în reabilitare

În repetate rânduri, aleșii locali din Fetești au fost criticați pentru dezinteresul privind întreținerea domeniului public, în special a arterelor de circulație. Noua administrație locală a municipiului a decis însă că este timpul să acorde mai multă atenție străzilor din oraș. Astfel, până la sfârșitul anului 2017, peste 40 de kilometri de drumuri publice din Fetești vor fi reabilitate integral. Lucrările au debutat deja de săptămâna trecută.

Scandalul străzilor din Fetești
În ultimii ani, străzile din Fetești s-au degradat considerabil din cauza lucrărilor la rețeaua de apă... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2017, 11:40 (3208 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Școala Nr. 2 Slobozia, la turneul final

Handbal, Olimpiada Gimnaziilor

Școala Nr. 2 Slobozia, la turneul final

La finele săptămânii precedente, la Ploiești s-a desfășurat faza zonală a Olimpiadei Gimnaziilor la handbal feminin. Județul Ialomița a fost reprezentat la această competiție de Școala Nr. 2 «Sfântul Andrei» din Slobozia, iar din grupă au mai făcut parte reprezentante ale județelor Prahova, Argeș, Teleorman și Dâmbovița, jucându-se în sistem «fiecare cu fiecare». Coordonată de profesorii Ștefan Matache și Mihai Lemnaru, echipa Școlii Nr. 2 s-a bazat pe un nucleu al junioarelor III de la CSS Slobozia. Astfel, lotul deplasat a fost: Patricia Drăghici, Daniela Dumitru, Anda Cloșcă, Valentina Soreanu, Ana-Maria Neagu, Cristina Lazăr, Eliza Marghidanu, Andreea Golea și Livia Vlădescu. Calificarea a... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2017, 10:10 (4133 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Dumitru I. Ion e «diriginte de șantier»

Casa Județeană de Pensii are cu ce se mândri

Directorul Dumitru I. Ion e «diriginte de șantier»

Uitat în scaun de guvernări bune (adică de prin mai 2008!), directorul Casei Județene de Pensii Ialomița își completează veniturile ca «diriginte de șantier». Și, după cum susțin beneficiarii serviciilor oferite de domnia sa, «omul își face treaba și nu lasă pe nimeni la greu»...

Meseria e brățară de aur...
...și gâtul pâlnie de argint, spun gurile rele. Dar noi nu le credem și ne rezumăm doar la fapte, că directorul Casei Județene de Pensii Ialomița îmbătrânește și a ajuns să îi sară țâfna din te miri ce. Iar faptele sunt clare. Domnia sa este director al instituției de mai multe... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2017, 11:20 (6379 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cosâmbești: O fetiță a murit după ce mama sa i-a administrat Panadol

Cosâmbești: O fetiță a murit după ce mama sa i-a administrat Panadol

Caz șocant în comuna Cosâmbești. O fetiță de un an și 2 luni și-a pierdut viața după ce mama sa i-a administrat un medicament împotriva răcelii. Tragicul eveniment s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, 10/11 aprilie 2017...

Cercetările sunt în curs Din primele informații, fetița prezenta simptome specifice unei răceli de câteva zile, motiv pentru care mama sa i-a administrat Panadol. După câteva ore, micuța a început să se simtă rău. Panicată, mama copilei a cerut ajutorul unor vecini și a plecat cu o mașină către Spitalul Județean de Urgență Slobozia. În zona Cartierului Bora... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2017, 13:05 (19882 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani Salubritate obligă Polaris M Holding să majoreze tarifele

Consiliul Local Slobozia se opune

Vivani Salubritate obligă Polaris M Holding să majoreze tarifele

Vivani Salubritate obligă administrațiile locale să majoreze tarifele pentru serviciile de salubrizare a localităților. Concret, deținătorul singurului depozit zonal de deșeuri din județ impune majorarea tarifului pentru fiecare tonă de deșeu depozitat cu valoarea TVA aferentă taxei de mediu de 80 de lei aplicată începând cu 1 ianuarie 2017. Cele mai multe dintre localitățile care depozitează deșeuri menajere la Vivani Salubritate au acceptat această majorare obligatorie. Consiliul Local Slobozia a amânat adoptarea deciziei, solicitând un răspuns oficial din partea Administrației Naționale a Finanțelor Publice.

O decizie curajoasă... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2017, 11:15 (9660 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii ialomițeni primesc salarii de 12,8 milioane de lei lunar

De la începutul acestui an

Profesorii ialomițeni primesc salarii de 12,8 milioane de lei lunar

După majorările salariale anunțate de Guvernul României, cei 2800 de profesori din Ialomița câștigă mai mult cu 1,3 milioane de lei. Cea mai semnificativă majorare s-a înregistrat în ianuarie 2017, o dată cu intrarea în vigoare a Legii 250/2016, privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Astfel, venitul brut al dascălilor din județ a crescut de la 11,5 milioane de lei, cuantumul aferent fondului de salarii al lunii decembrie 2016, la 12,8 milioane de lei. Cele mai multe beneficii salariale le revin însă profesorilor cu peste 40 de ani vechime în Învățământ.

Profesorii, mai bine plătiți... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2017, 14:25 (10776 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru, trimisul lui Dumnezeu pe Pământ

Senzațional!

Moraru, trimisul lui Dumnezeu pe Pământ

Președintele Moraru a recunoscut public că este trimisul lui Dumnezeu pe Pământ. El a confirmat acest adevăr imuabil pentru unul dintre alegătorii săi, pe pagina sa de Facebook. Așteptăm cu interes ca administrația pe care o gestionează să transforme apa în vin, că banii publici deja știm că sunt pe cale să devină praf și pulbere.

Cum nu vii tu, Țepeș Doamne!
Pe 23 martie 2017, o contribuabilă cu frică de Dumnezeu, îi postează Președintelui Moraru pe pagina sa de Facebook un mesaj înduioșător din care, din motive obiective, preluăm doar un citat: «(...)Alături de dumneavoastră... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2017, 11:05 (6098 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gheorghe Tinel și Gigi Manea, aleși «a priori»

Alegeri la PNL Ialomița

Gheorghe Tinel și Gigi Manea, aleși «a priori»

La sfârșitul lunii aprilie 2017, PNL Ialomița va organiza alegerile interne pentru președinția filialei și a organizațiilor locale. Oficial, startul campaniei a fost dat la sfârșitul lunii martie, competiția e deschisă, iar orice membru PNL are în raniță bastonul de mareșal al filialei. În realitate însă, despotul Tinel e candidat unic, iar la Slobozia, cea mai râvnită organizație după cea județeană, se pregătesc cărțile pentru Gigi Manea.

O candidatură de 10 mii lunar
La 9 luni după ce a pierdut încă o dată alegerile locale, PNL Ialomița încearcă să se trezească din somn și să... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2017, 14:05 (18518 vizualizări - 21 comentarii)

REPORTAJ

Campioană pe două roți la 40 de ani

Campioană pe două roți la 40 de ani

Pasiunea pentru pedalat câștigă în fiecare zi tot mai mulți adepți. Unii aleg mersul pe bicicletă pentru că iubesc mișcarea, alții pentru a face performanță. Născută la Slobozia, Adriana Ceaușescu este una dintre sutele de femei din România ce au ales să transforme mersul pe bicicletă într-un stil de viață. Legitimată la echipa de cicliști a Clubului Sportiv «Steaua» București, visul său este să continue unicul campionat de ciclism dedicat doamnelor organizat vreodată în țara noastră...

Pe terenul de handbal
Deși serviciul pe care îl are este destul de solicitant, fiind specialist... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2017, 13:20 (4049 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Apă infestată cu nitriți, nitrați și bacterii

Pericolul de la robinetele ialomițenilor

Apă infestată cu nitriți, nitrați și bacterii

Alimentarea cu apă a ialomițenilor este asigurată prin 57 de stații de alimentare. Direcția de Sănătate Publică Ialomița explică faptul că jumătate din aceste stații nu dețin autorizații de funcționare întrucât apa care ajunge la robinete este nepotabilă! Analizele efectuate în ultimele 12 luni au scos la iveală depășiri considerabile ale nivelurilor de mangan, nitriți, nitrați, enterococi sau bacterii coliforme. Mai grav este faptul că pentru construcția acestor stații de apă, primăriile din Ialomița au beneficiat de fonduri considerabile puse la dispoziție de Guvernul României sau Uniunea Europeană...

Dezastrul de la robinete... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2017, 11:10 (10151 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA Slobozia a mai rezistat un an

Urban SA Slobozia a mai rezistat un an

Marți, 28 martie 2017, Urban Slobozia s-a întrunit în cadrul primei ședințe a Adunării Generale a Acționarilor. Ședința a avut caracter secret, potrivit modelului patentat de administrația Mocioniu după preluarea mandatului. Reamintim că AGA Urban Slobozia este formată din consilierii municipali ai orașului, iar până acum ședințele au fost publice.

Rezultate cosmetizate
Desfășurată după modelul patentat de administrația Mocioniu «cu ușile închise», ședința AGA Urban de săptămâna trecută a reeditat, susțin surse autorizate, scenariul din fiecare an. Valentin Cilibeanu, directorul... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2017, 17:55 (6424 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ANAF eliberează Certificate Fiscale «pe zero» și, în același timp, are instituite popriri!

Prostie și nesimțire la Finanțe

ANAF eliberează Certificate Fiscale «pe zero» și, în același timp, are instituite popriri!

Aceste rânduri nu ar fi apărut fără sprijinul nemijlocit al funcționarilor ANAF care, cu prostie și nesimțire, își demonstrează statutul. Este, fără îndoială, o nouă poveste din seria «Noi suntem finanțiști, nu gândim, că ne doare!»; și, din păcate, probabil nu va fi ultima.

Fapte Să spunem că există o societate comercială care își desfășoară activitatea în Ialomița, de aproape 20 de ani, și care, spre exemplu, în decursul anilor, a plătit peste 1 milion de lei taxe și impozite la bugetul consolidat. Mai departe, firma în cauză a acumulat, cum altfel, niște datorii către același... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2017, 13:40 (8350 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: 1,083 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite de Activitatea de Inspecție Fiscală

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița a efectuat, în luna iunie 2022, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 24 de inspecții fiscale (11 la ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 17:05
(14516 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Luni, 18 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27511, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de duminică, 17 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 16:55
(4158 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița în stațiile de carburanți

Controale ale ITM Ialomița în stațiile de carburanți

Rezultatele vizitelor de inspecție efectuate de către inspectoratele teritoriale de muncă și de către inspectorii de muncă de la Inspecția Muncii în anii anteriori, precum și evenimentele care au avut loc ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 16:25
(8859 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Accident la Slobozia

Sâmbătă, 16 iulie a.c., în jurul orelor 23,00, patru echipaje de pompieri din Slobozia cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o ambulanță SMURD și o autospecială ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 14:20
(11380 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, diferența aferentă cantităților de motorină utilizate în perioada ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 14:10
(12400 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Controale la peste 4200 de contribuabili în luna iunie 2022

Unul dintre obiectivele majore ale ANAF este combaterea evaziunii fiscale, un flagel al economiei care păgubește bugetul general consolidat de resursele necesare bunei desfășurări a statului. În acest sens ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 13:55
(11004 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Percheziții domiciliare la cămătari

În dimineața zilei de luni, 18 iulie a.c., polițiștii IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții domiciliare, în municipiul Urziceni, pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 12:20
(4668 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 17 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27499, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 16 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2022, 16:50
(1341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 17 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 16 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27480, fiind înregistrate 17 cazuri noi față de ziua de vineri, 15 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2022, 16:15
(1840 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 15 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27463, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de joi, 14 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2022, 16:15
(2720 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Creșterea numărului de infectări COVID-19, în atenția autorităților

În contextul creșterii numărului de infectări COVID-19, prefectul județului Ialomița a convocat vineri, 15 iulie 2022, o ședință cu conducerile Direcției de Sănătate Publică Ialomița, managerii și directorii ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2022, 15:45
(8083 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat de executare a pedepsei, pus în aplicare de polițiști

Joi, 14 iulie a.c., polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune privind identificarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag executării pedepselor privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2022, 15:00
(14917 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 20 iulie 2022, termen de depunere pentru mai multe declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că miercuri, 20 iulie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2022, 16:10
(26038 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: Tutun de contrabandă, depistat de polițiști în trafic

Horia: Tutun de contrabandă, depistat de polițiști în trafic

Polițiștii din Coșereni, în cadrul unei acțiuni rutiere, au oprit joi, 13 iulie a.c., în localitatea Horia, două autoutilitare conduse de doi bărbați, în vârstă de 33 și 29 de ani, din județul Călărași ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2022, 16:10
(2531 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu extins pe 2 hectare

Miercuri, 13 iulie 2022, un echipaj din cadrul Stației de Pompieri Fetești a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu de vegetație uscată, produs la Fetești ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2022, 15:20
(10755 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ciulnița: Flăcările au mistuit acoperișul unei hale

Ciulnița: Flăcările au mistuit acoperișul unei hale

Miercuri, 13 iulie 2022, patru echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, o cisternă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2022, 15:10
(18473 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Nufărului din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile, joi, 14 iulie 2022, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2022, 13:45
(11441 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: 555 inspecții fiscale la Mari Contribuabili

Structurile cu atribuții de inspecție fiscală din cadrul ANAF au în derulare 555 de acțiuni de inspecție fiscală și control inopinat la Marii Contribuabili. Dintre acestea, 128 sunt la contribuabili care ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2022, 14:00
(14934 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni-Buzău: Baloți de paie incendiați

Munteni-Buzău: Baloți de paie incendiați

Miercuri, 13 iulie a.c., două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o cisternă pentru lichidarea unui incendiu de baloți de paie produs la Munteni ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2022, 13:30
(11873 vizualizări - 0 comentarii)


Call-center ANAF la dispoziția contribuabililor

Agenția Națională de Administrare Fiscală oferă îndrumare și asistență contribuabililor în domeniul fiscal și cel al tehnologiei informației prin intermediul Call-Center-ului, la numărul de telefon: 031/403.91.60 ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2022, 13:10
(12626 vizualizări - 1 comentariu)


Drăgoești: Casă incendiată de la un scurtcircuit electric

Drăgoești: Casă incendiată de la un scurtcircuit electric

Marți, 12 iulie 2022, trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință în localitatea ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2022, 12:50
(22952 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 206000 de persoane au fost recenzate

În perioada 31 mai-17 iulie 2022 se desfășoară în județul Ialomița a treia etapă a Recensământului Populației și Locuințelor, etapă în care recenzorii intră în teren și colectează prin interviu «față-în ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2022, 17:50
(15289 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la Tabăra «Pavilioane» Amara

Polițiștii ialomițeni, la Tabăra «Pavilioane» Amara

Vineri, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentul de Analiză si Prevenirea Criminalității și cei ai Serviciului Rutier Ialomița au realizat mai multe activități preventive în Tabăra «Pavilioane ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2022, 16:35
(5846 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Platonești, Săveni și Țăndărei

Incendii la Platonești, Săveni și Țăndărei

La sfârșit de săptămână, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru gestionarea a două situații de urgență generate de producerea a două  incendii, la anexele gospodărești ale unor ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2022, 15:10
(13573 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Bordușani

Duminică, 10 iulie a.c., în jurul orelor 15,50, două echipaje de pompieri din Fetești, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au fost solicitate să intervină la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2022, 14:55
(4120 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 23 de ani de la înființarea Inspecției Muncii

Inspecția Muncii este organ de specialitate al administrației publice centrale, aflat în subordinea Ministerului Muncii și Justiției Sociale, prin care se exercită atribuțiile de autoritate de stat în domeniile ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2022, 12:50
(11654 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 100 hectare de vegetație uscată au luat foc

Fetești: 100 hectare de vegetație uscată au luat foc

Sâmbătă, 9 iulie a.c., pompierii din Fetești au intervenit cu 5 autospeciale dotate cu apă și spumă pentru a stinge un incendiu de vegetație uscată produs în zona Spitalul Vechi din Fetești. Flăcările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2022, 10:30
(23309 vizualizări - 0 comentarii)


Donație pentru cantina Spitalului Municipal Urziceni

Donație pentru cantina Spitalului Municipal Urziceni

Protopopiatul Urziceni a donat către Spitalul Municipal Urziceni aproximativ 100 de kilograme de legume. Produsele au fost oferite de către o cooperativă agricolă ce-și desfășoară activitatea pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2022, 14:40
(3336 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A intrat cu mașina într-un stâlp de electricitate

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină vineri, 8 iulie a.c, pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier pe DN2C, la ieșire din orașul Amara către ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2022, 13:30
(13206 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Urziceni: Două autovehicule s-au ciocnit în trafic

Urziceni: Două autovehicule s-au ciocnit în trafic

Vineri, 8 iulie a.c., în Urziceni s-a produs un accident rutier. În urma impactului dintre două mașini, șoferii celor două autovehicule au fost răniți. Ambii șoferi au fost transportați la Spitalul Municipal ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2022, 13:15
(14642 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...