Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Acuzații de incompatibilitate la vârful CJRAE Ialomița prin derularea proiectului «TehniCOOL2»

Control al Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene

Acuzații de incompatibilitate la vârful CJRAE Ialomița prin derularea proiectului «TehniCOOL2»

bonus: A început «TehniCOOL3»

Un control al Ministerului Investițiilor și Fondurilor Europene cu privire la derularea unui proiect finanțat din bugetul Uniunii Europene și implementat la nivel local de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în perioada 2020-2022, a scos la iveală mai multe nereguli în ceea ce privește parte­nerii instituției în acest proiect. Unul dintre aceștia este Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, repre­zentat de directorul executiv Camelia Bănescu. Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene susține că directorul CJRAE Ialomița s-ar fi aflat în incompatibilitate, având calitate dublă în acest proiect. Pe cale de consecință... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2025, 07:50 (7602 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

A fost semnat contractul de execuție pentru extinderea rețelei de gaze la Fetești și Stelnica

A fost semnat contractul de execuție pentru extinderea rețelei de gaze la Fetești și Stelnica

În urmă cu o săptămână, administrațiile locale din Fetești și Stelnica au semnat contractul de execuție pentru extinderea și, implicit, înființarea rețelei de gaze care va deservi cele două localități. Lucrările, potrivit actului semnat, se vor încheia în decembrie 2028.

 

Gaze naturale la Fetești și Stelnica Pentru a putea accesa fondurile puse la dispoziție pentru derularea proiectelor privind amenajarea rețelelor de gaze naturale, municipiul Fetești și comuna Stelnica au încheiat un parteneriat de colaborare care oferă avantaje ambelor comunități... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2025, 10:40 (3166 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

750 mii de lei pentru iluminat public în comuna Platonești

750 mii de lei pentru iluminat public în comuna Platonești

Administrația locală din Platonești a inițiat un proiect de anvergură ce are ca obiectiv «creșterea eficienței energetice a iluminatului public» din localitate. Valoarea acestui proiect este de 750 mii de lei.

 

Fonduri oferite de Administrația Fondului pentru Mediu Administrația locală din comuna Platonești a inițiat acest proiect și a beneficiat de finanțare din partea Administrației Fondului pentru Mediu, în cadrul «Programului pri­vind sprijinirea eficienței energetice și a gestionării inteligente a energiei în infrastructura de iluminat public... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2025, 15:35 (2603 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Construcția Ambulatoriului Spitalului Orășenesc Țăndărei, aproape de final

Construcția Ambulatoriului Spitalului Orășenesc Țăndărei, aproape de final

Administrația locală din Țăndărei anunță că, în cel mai scurt timp, se va realiza recepția Ambulatoriului din curtea Spitalului Orășenesc Țăndărei. «Mă bucur să vă anunț că lucrările sunt realizate în proporție de aproximativ 95%, iar evoluția este una foarte bună!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

 

Investiție de 3 milioane de euro Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 3 milioane de euro, finan­țarea fiind asigurată cu fonduri europene, prin intermediul ADR Sud Muntenia. Es­timăm că lucrările vor fi finalizate complet... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2025, 10:10 (2249 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ialomița Nord», parcul eolian RENOVATIO de aproape 250 MW

«Ialomița Nord», parcul eolian RENOVATIO de aproape 250 MW

În ședința din 5 iunie 2025, Comitetul de Reglementare din cadrul Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei a aprobat, printre altele, una dintre cele mai mari autorizații pentru înființarea unei capacități eoliene din România: 246,372 MW capacitate instalată. Investiția va cuprinde o linie de cel puțin 50 de turbine eoliene, desfă­șurată pe direcția Țăndărei-Valea Ciorii-Ograda-Bucu-Gheorghe Lazăr-Grivița. În fapt, proiectul aparține Grupului RENOVATIO și va beneficia de o finanțare exclusivă prin Banca Mondială, la nivel local fiind reprezentată de firma Țăndărei Solar.

 

Renovatio, parc eolian în Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2025, 12:10 (6938 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, la coada clasamentului după numărul de angajați raportat la numărul de locuitori

Ialomița, la coada clasamentului după numărul de angajați raportat la numărul de locuitori

Numărul de salariați raportat la populație plasează Ialomița pe unul dintre ultimele locuri în ceea ce privește acest clasament. Astfel, cu cei 49116 de salariați raportați la numărul total de puțin peste 250000 de locuitori, Ialomița înregistrează un procent de 19,7% după ponderea angajaților din totalul populației rezidente. La nivel național, cei 59042 de angajați plasează Vasluiul sub Ialomița în ceea ce privește procentul raportat la populația rezidentă, 16%. De asemenea, și Botoșaniul, cu cei 61261 de salariați înregistrați, ajunge la un procent de 15,7% raportat la locuitorii rezidenți, procentul situând Botoșaniul sub Ialomița. Tot sub județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2025, 07:50 (5172 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița poate elibera cărți de identitate electronice

Ialomița poate elibera cărți de identitate electronice

Direcția pentru Evidența Persoa­nelor Ialomița anunță faptul că județul Ialomița poate emite buletine electro­nice. Solicitările se depun on-line și vor fi procesate pentru moment la sediul instituției din Slobozia și la Serviciul Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor Slobozia.

 

Un sistem funcțional De luni, 2 iunie 2025, Direcția pentru Evidența Persoanelor Ialomița a operaționalizat sistemul prin intermediul căruia poate eli­bera buletine electronice. Persoa­nele interesate pot face o programare la ghișeul Direcției pentru Evidența Persoanei cu data... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2025, 12:20 (5741 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Se amână asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă

Un an de promisiuni, niciun rezultat

Se amână asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă

bonus: 1,9 milioane de lei pentru Șoseaua Brăilei

În mai 2024, Primăria Slobozia a semnat un contract de 21 milioane de lei pentru asfaltarea a 10 străzi din Cartierul Slobozia Nouă. Finanțarea ar fi trebuit asigurată din bugetul local al orașului, însă actualul edil al Sloboziei, Alexandru Potor, susține că investiția nu se poate realiza cu fonduri proprii. Pe cale de consecință, proiectul se amână până la identificarea unei surse de finanțare. O soluție ar fi Compania Națională de Investiții, instituție care ar fi inclus pe «lista de sinteză» investiția de la Slobozia.

 

Administrația Potor își dorește, dar nu are cu ce... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2025, 08:05 (13392 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grâu și lucernă, cultivate «miraculos» în incinta fermei agrozootehnice a Penitenciarului Slobozia

Grâu și lucernă, cultivate «miraculos» în incinta fermei agrozootehnice a Penitenciarului Slobozia

Într-o postare publică, Federația Sindicatelor din Administrația Națională a Peniten­ciarelor atrage atenția cu privire la posibila exploatare ilegală a celor 60 hectare de teren agricol pe care Penitenciarul Slobozia le adminis­trează prin intermediul fermei agrozootehnice din zona Amara. Deși nu s-a dat o dispoziție clară din partea Administrației Naționale a Penitenciarelor în legătură cu utili­zarea terenului, pe această suprafață au fost identificate culturi de grâu și lucernă. Sindicaliștii atrag atenția și cu privire la faptul că respectivul teren ar fi fost păzit de angajați ai instituției.

 

Teren cultivat fără știrea instituției... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2025, 10:20 (5544 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști după ce a trecut cu mașina peste un câine

Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști după ce a trecut cu mașina peste un câine

Vineri, 6 iunie 2025, un tânăr în vârstă de 25 de ani a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, fiind acuzat că a ucis intenționat un câine peste care a trecut cu mașina. Astfel, în data de 28 mai 2025, în jurul orelor 13,15, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că, în incinta unei stații de alimentare cu carburanți din Urziceni, un bărbat necunoscut ar fi trecut intenționat cu mașina peste un câine aflat în zona benzinăriei. Animalul a murit ulterior din cauza rănilor suferite. Drept urmare, în urma cercetărilor, polițiștii au identificat un tânăr, de 25 de ani, bănuit de comiterea faptei... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 18:05 (5342 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Începe MODERNIZAREA Stadionului «1 Mai» Slobozia

Este oficial

Începe MODERNIZAREA Stadionului «1 Mai» Slobozia

După un an și jumătate de așteptare, Stadionul «1 Mai» din Slobozia a intrat oficial în reabi­litare. Șantierul a fost deschis în urmă cu o săptămână, în pre­zența reprezentanților Clubului Sportiv Muni­cipal «Unirea Slobozia» și a administrației locale a orașului. Valoarea proiectului este de aproximativ 8 milioane de lei, lucrările fiind finanțate din bugetul local al orașului.

 

Stadion modern la Slobozia Reabilitarea Stadionului «1 Mai» a fost pusă în discuție o dată cu promovarea echipei de fotbal... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 15:35 (11519 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Prepeliță pe post de Mihalcea la Unirea Slobozia

Fotbal, SuperLiga

Prepeliță pe post de Mihalcea la Unirea Slobozia

După plecarea intempestivă a sturlubaticului Adrian Mihalcea, despărțire însoțită și de câțiva jucători, președintele Clubului, Ilie Lemnaru s-a resemnat rapid și pasional găsind un înlocuitor. Astfel, Andrei Prepeliță, fiul mult mai celebrului Constantin Prepeliță, și-a parafat contractul cu Unirea Slobozia pentru următoarea ediție de SuperLiga. Adică pentru un an, probabil cu aceeași principală clauză ca la Mihalcea: menținerea Unirii din Slobozia în primul eșalon fotbalistic.

 

Constantin Prepeliță și fiul său, Andrei Pe bază sentimentală, președintele... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 13:40 (7361 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Performanță remarcabilă a CS Amara la Campionatul Național Individual de Lupte Juniori 4

Lupte

Performanță remarcabilă a CS Amara la Campionatul Național Individual de Lupte Juniori 4

În perioada 6-8 iunie 2025, mu­nicipiul reședință Buzău a găzduit Campionatul Național Individual de Lupte Juniori 4 (grupa de vârstă U13), peste 300 de mici luptători înscriindu-se la eveniment. Secția Lupte din cadrul CS Amara a participat la această competiție, sportivii Clubului Sportiv Amara obținând rezultate meritorii. Astfel, Alexandru Popa, la categoria 48 kg, a urcat pe prima treaptă a podiumului și a câștigat titlul de campion național al categoriei. De asemenea, la categoria 52 kg, Bogdan Zota a câștigat medalia de bronz, obținând locul III. La aceeași categorie 52 kg, un alt sportiv legitimat de CS Amara, Rareș Ghiculescu, s-a plasat... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 11:10 (6275 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

«Crosul Libertății» 2025, la Slobozia

«Crosul Libertății» 2025, la Slobozia

Sâmbătă, 7 iunie 2025, o nouă ediție a «Crosului Libertății», competiție ajunsă la cea de a IV-a ediție, s-a desfășurat la Slobozia. Peste 300 de alergători, de toate vârstele, au onorat invitația de participare la eveniment. Competiția, organizată de Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia și Direcția Județeană de Sport Ialomița, «a scos în evidență bucuria de a alerga, participând amatori ai sportului de toate vârstele», după cum au declarat reprezentanții organizatorilor. «Toți participanții au avut de câștigat! A fost o nouă experiență frumoasă, așa cum va fi, cu siguranță, și în 2026, când ne vom întâ... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2025, 10:10 (4916 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Hoinaru, noul director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

Marian Hoinaru, noul director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

Marian Hoinaru a fost împuternicit, printr-o dispoziție internă, să exercite temporar funcția de director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. Decizia survine după ce Alin Lucian Potinche a fost «transferat» din funcția de director de cabinet la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în prezent îndeplinind funcția de director adjunct la această instituție. Revenind la nominalizarea lui Marian Hoinaru în funcția de director de cabinet al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, să precizăm că decizia a luat prin surprindere social-democrații la nivel local. Așa cum se cunoaște... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2025, 12:20 (7685 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria orașului Amara, în pragul falimentului

Primăria orașului Amara, în pragul falimentului

Un contract de consultanță pentru implementarea unor proiecte cu finanțare europeană, încheiat de Primăria Amara și societatea Intergroup Engineering SRL, a adus administrația locală a singurului oraș-stațiune din Ialomița în pragul falimentului. Situația a fost generată de refuzul primăriei din Amara de a plăti 132500 de lei pentru serviciile prestate de societate. După mai multe procese pe care societatea Intergroup Engineering SRL le-a câștigat, suma pe care o are acum de primit se ridică la 7 mi­lioane de lei. Valentin Moraru, actual primar al orașului, dă vina pe foștii edili, acuzându-i public de faptul că au tratat situația cu indiferență.

 

... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2025, 07:50 (10264 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Premiu pentru Primăria Fetești la Gala «Smart City Industry»

Premiu pentru Primăria Fetești la Gala «Smart City Industry»

Gala «Smart City Industry» a inclus pe lista premian­ților și Primăria Fetești. Administrația locală a primit distincția în cadrul categoriei «Transformare Digitală și Smart Governance», datorită implementării platformelor «Avansis Online» și «Avansis Mobile».

 

Primăria Fetești în «era digitalizării» Cele două aplicații au fost realizate cu sprijinul Integrisoft Solution și reprezintă un sistem integrat ce permite conectarea cetățenilor cu serviciile admi­nistrației din Fetești, prin instalarea a două... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2025, 14:50 (1927 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«Povestea timpului» la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

«Povestea timpului» la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

bonus: Olimpiada Națională de «Meșteșuguri Artistice Tradiționale»

Trăim vremuri în care timpul nu mai are demult răbdare cu oamenii. Permanent presați de timpul care aleargă cu viteză amețitoare uităm să ne bucurăm de lucrurile simple, dar încărcate de valoare, pe care le avem în jurul nostru. Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia ne invită într-o călătorie în timp, pe vremea când oamenii știau să prețuiască mai bine secundele, minutele, orele... Mărturie în acest sens stă colecția de ceasuri vechi pe care instituția o are în patrimoniu. Să întoarcem deci cheița acestor orologii și să redescoperim împreună adevărata valoare a timpului...

 

E timpul pentru o vizită la muzeu... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2025, 09:10 (5160 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Echipamentele noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia, recepționate

Echipamentele noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia, recepționate

Consiliul Județean Ialomița a anunțat public faptul că o parte din echipamentele medicale ce vor fi utilizate în cadrul noului Bloc Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost recep­ționate. «Reprezintă un pas importat pentru modernizarea spitalului din Slobozia!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

 

42,8 milioane de lei pentru aparatură medicală Construcția Blocului Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost finanțată de Guvernul României prin Planul Național de Dezvoltare Locală II.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2025, 09:55 (3612 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Adolescentă agresată sexual pe stradă. Suspectul, audiat de procurori!

Slobozia: Adolescentă agresată sexual pe stradă. Suspectul, audiat de procurori!

Un bărbat de 56 de ani din comuna Dragalina, județul Călărași, este principalul suspect într-un dosar de agresiune sexuală asupra unui minor. În cursul zilei de joi, 5 iunie 2025, pe o stradă din Slobozia, acesta a agresat o adolescentă de 17 ani. Pe rețelele de socializare au apărut imagini video cu agresorul, iar pe baza filmulețului organele judiciare locale s-au sesizat din oficiu. Acum el se află la audieri la sediul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. 

 

Procurorii cer reținerea pentru 24 de ore Întâmplarea petrecută joi,... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2025, 20:00 (6508 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Muncă «la negru» în domeniul confecțiilor

În perioada 16-17 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat Campania națională în domeniul confecții-textile. În cadrul acțiunii au fost verificați 10 agenți economici, cu un număr ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(14703 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat capace de canalizare

Doi tineri feteșteni au furat noaptea trecută cinci capace de canalizare. Ghinionul tinerilor a fost că pe traseu au fost opriți de polițiști. Incidentul s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, respectiv ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:35
(15747 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți și fără permis la volan

Șoferii băuți la volan sau indisciplinați în trafic au fost noaptea trecută ținta polițiștilor din Slobozia și Fetești. În urma unor acțiuni, în trafic au fost depistați doi conducători auto ce șofau deși ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:34
(14722 vizualizări - 0 comentarii)


Nu a văzut mașina staționată și a intrat direct în ea

Marți, 20 septembrie, în afara localității Bucu s-a produs un accident de circulație,. Incidentul a fost produs pe fondul neatenției de un șofer de 76 ani, din Constanța. Pe scurt, în timp ce bătrînul de ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:33
(14571 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Miriștile incendiate, fenomen incontrolabil

În doar două zile, respectiv sîmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină la nu mai puțin de 14 arderi necontrolate. Focul s-a manifestat pe miriști, vegetație ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 20:19
(16505 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Găini furate pentru majorat

Duminică, 19 septembrie, la primele ore ale dimineții, un bătrînel din Fetești alerta Poliția prin 112. Bărbatul reclama faptul că în noaptea precedentă fusese «călcat» de hoți. Feteșteanul de 84 ani rămăsese ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 17:05
(19250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt găini


Manasia: «Șofer» fără permis, depistat la volan

Deși nu avea permis de conducere, un tînăr de 24 ani din Manasia s-a urcat la volanul unei mașini și a fost prins de polițiști. Plimbarea cu ghinion i-a adus tînărului un dosar penal, actual fiind cercetat ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:57
(17368 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, sîmbătă, 18 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit activitățile comerciale ilegale, organizate ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:55
(16623 vizualizări - 0 comentarii)


A fugit de acasă

Un adolescent de 14 ani din comuna Roșiori a fugit de acasă. Dispariția copilului a fost anunțată, joi, 16 septembrie prin 112, de către mama sa, o femeie de 32 de ani, din București. Adolescentul, Păun ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:20
(19173 vizualizări - 0 comentarii)


Ucigaș încarcerat

Joi, 16 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia au reținut un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din localitate. Pe numele bărbatului, la data de 14 septembrie, Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:19
(17119 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime

Două persoane au fost rănite, joi, 16 septembrie, într-un accident rutier produs în apropierea localității Țăndărei. Incidentul s-a produs în timp ce un un bărbat, de 37 de ani, din localitatea Săveni, ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:18
(14995 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferii indisciplinați în trafic, amendați

Joi, 16 septembrie, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit disciplinizarea traficului rutier dar și pentru prevenirea pirateriei în domeniul transportului ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:17
(18892 vizualizări - 0 comentarii)


Codul Fiscal, modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu data de 10 septembrie 2010, data intrării în vigoare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 82/2010 asupra veniturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:15
(19082 vizualizări - 0 comentarii)


Polițist implicat într-un accident rutier la intrarea în Slobozia

În cursul nopții de joi spre vineri, 17/18 septembrie a.c., pe DN2A, în apropierea municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier, un ofițer din cadrul IPJ Ialomița fiind rănit ușor. Evenimentul a ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 09:16
(17059 vizualizări - 0 comentarii)


Nick Touring transportă «pe lîngă» lege

Miercuri, 15 septembrie, polițiștii din Slobozia și Fetești au organizat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea indisciplinei conducătorilor auto ce efectuează activități în regim de taximetrie. ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:24
(17569 vizualizări - 4 comentarii)


Munca «la negru», sancționată de ITM

Potrivit unui comunicat de presă, în perioada 6-15 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a sancționat contravențional 13 angajatori, din aceștia 3 pentru muncă fără forme legale de angajare ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:18
(15939 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Tînără de 18 ani ucisă de un șofer băut

Miercuri, 15 septembrie, în jurul orei 20,00, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Munteni Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:09
(20310 vizualizări - 9 comentarii)


Angajatorii, invitați la bursa absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 24 septembrie 2010, ora 9.00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la Slobozia-sediul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:03
(16080 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii supraveghează școlile

Miercuri, 15 septembrie, în intervalul orar 8.00-14.00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune ce a avut drept scop îmbunătățirea climatului de ordine și siguranță publică din zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 17:54
(15417 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată după ce a furat portofelul unei bătrîne

Marți, 14 septembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore o femeie de 25 de ani, din Urziceni, cercetată pentru furt calificat. Suspecta a fost depistată în dimineața zilei de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 18:09
(12715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: 273 de bugetari concediați

Potrivit unei informări a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, în perioada septembrie-octombrie 2010 au fost anunțate intenții de concediere colectivă a unui număr de 273 persoane, dintre cele ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17394 vizualizări - 1 comentariu)


Vizarea permiselor de armă

Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița desfășoară în perioada 15 septembrie-15 octombrie a.c., acțiunea de vizare a permiselor de armă și atestatelor de colecționar eliberate ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17767 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în scădere cu 0,1%

Potrivit unei statistici a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii august 2010 în evidențele instituției au fost înregistrare 11146 de persoane, dintre acestea aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(9800 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Gura Ialomiței, fără permis la volan prin Țăndărei

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orei 20.45, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a depistat pe strada Ionel Perlea din oraș, un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 19 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(14865 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean, locul 13 pe țară la încasări bugetare

«În luna august 2010 Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat suma de 45,69 milioane de lei, în procent de 102,95% față de plan, procentul pe țară fiind de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:08
(16317 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:21
(9101 vizualizări - 0 comentarii)


George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

După Monografia Sloboziei, o lucrare impresionantă la care a lucrat mai bine de un an, gazetarul și, mai nou, scriitorul George Stoian surprinde cu un roman. Nobilul Farmacist este povestea discretă, vindecătoare ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:12
(26256 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică pulicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:09
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11059 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18465 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...