Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

Elevii ialomițeni, recordmani la chiul

500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

În urmă cu o săptămână, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au susținut o conferință de presă în cadrul căreia au făcut o scurtă prezentare a situației în care se află Învățământul ialomițean, la încheierea primului semestru școlar. Cel mai îngrijorător aspect rămâne absenteismul elevilor care, în primul semestru, s-a ridicat la cote alarmante. Datele statistice ale oficialilor din educația județeană arată faptul că 500 mii de absențe au rămas nemotivate, fiecare elev chiulangiu realizând, în medie, 19 absențe.

Elevii din Ialomița nu vor la școală
Absenteismul... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2017, 15:40 (11739 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea aeroportul de la Alexeni!

Președintele Moraru, pasionat de antichități

Consiliul Județean Ialomița vrea aeroportul de la Alexeni!

Președintele Victor Moraru este colecționar de antichități de orice fel. Pe lista achizițiilor sale figurează lampa lui Aladin pe care a căutat-o recent la un târg de vechituri din Vitan și aeroportul de la Alexeni. Dacă în primul caz pasiunea Președintelui e de înțeles, în cel de-al doilea ea devine periculoasă pentru o administrație județeană deja slăbită de aventurile predecesorilor săi...

Colecționarul de vechituri Ca orice președinte de județ mic și sărac, Președintele Moraru are visuri și ambiții administrative mari. Când și când, domnia sa le dă glas în spațiul public, speriindu... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2017, 18:50 (9195 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia nu are soluții pentru problemele orașului

Administrația Mocioniu scârțâie

Consiliul Local Slobozia nu are soluții pentru problemele orașului

Joi, 23 februarie 2017, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Deși dețin o majoritate confortabilă (11 din cei 18 consilieri în exercițiu la acest moment), consilierii PSD se confruntă cu probleme administrative greu de gestionat. În pofida termenelor scadente și a presiunilor publice la care este supusă Primăria Slobozia, proiectele de hotărâre legiferate nu oferă soluții imediate, iar amânarea lor acutizează blocaje deja create. Este, bunăoară, cazul cimitirului uman, rămas fără locuri de veci sau a încercării ratate de a aproba un Plan Urbanistic Zonal pentru reamenajarea spațiului ocupat de florăriile de pe bulevardul Unirii...

PMP nu are doi consilieri locali... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2017, 14:50 (4364 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

(P) SANAGRO cucerește piața fitosanitară din Ialomița

1000 de posibilități, un singur loc-magazinele SANAGRO

(P) SANAGRO cucerește piața fitosanitară din Ialomița

3  magazine și peste 1000 de produse la dispoziția fermierilor interesați. Poate veți spune că e puțin, dar clienții firmei SANAGRO au ajuns să bată drumul din județele limitrofe ca să ajungă aici. La Movilița ajung cei dinspre București, exasperați de gândul traficului din Capitală. La Slobozia, în Piața Agroalimentară ajunge o jumătate de județ, plus Brăila și Călărași, iar la Urziceni cealaltă jumătate. «Până în toamna acestui an vom deschide încă un magazin SANAGRO la Țăndărei, Călărași și Lehliu. Este o piață în continuă dezvoltare, iar produsele noastre sunt extrem de căutate» declară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2017, 11:25 (8402 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia Sanagro

Click aici

EVENIMENT

Regionalizarea fiscală aruncă Ialomița în sărăcie

Mai puțini bani la buget în 2016

Regionalizarea fiscală aruncă Ialomița în sărăcie

Din punct de vedere fiscal, 2016 a fost un an mai puțin profitabil pentru Ialomița. O serie de informații publice oferite de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că, anul trecut, județul s-a confruntat cu o scădere semnificativă a încasărilor la buget. Statistic vorbind, în vistieria județului au ajuns cu 65 milioane de lei mai puțin decât în 2015. Reprezentanții AJFP Ialomița explică faptul că valoarea scăzută a încasărilor înregistrate anul trecut a fost cauzată de desființarea Administrației pentru Contribuabilii Mijlocii și preluarea acestei entități de către Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Ploiești.

Politică întortocheată... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 20:40 (4016 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Au dat-o-n bară! De 7 ori!

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-HCM Râmnicu Vâlcea 24-25 (11-14)

Au dat-o-n bară! De 7 ori!

Vâlcea este în căutarea gloriei de altă dată, în vreme ce Slobozia caută să-și primenească zestrea săracă de puncte și să scape în premieră de emoțiile barajului. Pe teren, în puține momente, s-a văzut superioritatea adversarului, dar a fost suficient pentru ca toate punctele să plece cu autocarul spre Oltenia. A fost din păcate un alt joc în care victoria le-a alunecat din mână elevelor lui Dumitru Muși. Cei drept, de data asta, ghinionul s-a pus de-a curmezișul mai mult ca oricând. 7 aruncări în bară într-un singur meci, este o performanță greu de egalat și de neinvidiat!

12 minute de euforie... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 19:35 (5162 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buești: Primăria de la capătul bulevardului comunal

Buești: Primăria de la capătul bulevardului comunal

Buești are un bulevard comunal și doi păuni. Unul (vezi foto) este expus în holul primăriei, celălalt ocupă fotoliul primarului. Pe primar în cheamă Nicolae Mihăilă, e latifundiar și ocupă fotoliul de 3 mandate!

45 de minute în Primărie Sediul Primăriei Buești este la capătul unui bulevard comunal, singurul de acest gen din Ialomița. E mândria administrației locale și a căruțașilor și, când am vizitat noi comuna, era deszăpezit doar pe jumătate. Noroc că cine așterne zăpada, o și strânge... În holul Primăriei e frig de crapă pietrele, deși există calorifere. «Din cauză că se... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 18:15 (6197 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Elita sabiei slobozene, triumf în Polonia

Scrimă

Elita sabiei slobozene, triumf în Polonia

Echipa Națională de Sabie Seniori a României a obținut duminică un rezultat excelent. Sabrerii pregătiți de Florin Zalomir au câștigat etapa de Cupă Mondială, de la Varșovia. România a depășit la această competiție mai multe forțe ale scrimei mondiale. Astfel, în tabloul de 16 a trecut 45-40 de Franța, apoi de Rusia cu scor similar. În semifinale, România a învins cu 45-44 Ungaria, iar în finală, cu scor identic, Italia. Pentru Slobozia acest rezultat a avut o rezonanță aparte, 3 dintre cei 4 sabreri români fiind  din orașul nostru. Astfel, pe lângă Tiberiu Dolniceanu, la Varșovia s-au duelat slobozenii Iulian Teodosiu, Alin Badea și Mădălin Bucur. În competiția individuală, cel mai bine... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 17:25 (4836 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dotări insuficiente pentru Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița

Dotări insuficiente pentru Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița

Membrii Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița desfășoară misiunile cu mâinile goale. Potrivit informațiilor publice oferite de  reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița, salvatorii din cadrul primăriilor ialomițene sunt lipsiți de dotări corespunzătoare. Statistic vorbind, doar 7 localități dispun de mașini de intervenție, cele mai multe automobile având peste 15 ani vechime. Toate acestea în condițiile în care, anual, administrațiile locale din Ialomița cheltuiesc 2,5 milioane de lei pentru activitățile desfășurate de aceste servicii.

Se întâmplă în Ialomița... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 16:10 (6617 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Începe returul

Unirea Slobozia a terminat pe locul 3 turul actualului sezon, la egalitate de puncte cu locul 2, satelitul Viitorului Constanța. În mare, cărțile în seria a II-a din Liga a III-a sunt făcute, Metaloglobus București având un avans care o face favorită clară la promovare. Prin urmare, obiectivul trupei lui Ion Ionescu rămâne clasarea pe podium, un rezultat destul de bun având în vedere tinerețea lotului. Acest aspect devenit deja notoriu a fost întărit în această iarnă prin cooptarea în lotul mare a unor puști precum Sava, Alexandru sau Comșa. Echipa a câștigat consistență defensivă prin revenirea lui Gabriel Lazăr, după scurta aventură la Unirea Târlungeni. De asemenea, s-a întărit și în ofensivă... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 15:25 (3176 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

antiIstorii social-democrate (I)

antiIstorii social-democrate (I)

Taman când speram și noi ca Ialomița să nu mai facă «pipi contra vântului», l-am remarcat pe domnul Președinte de CJI alergând ca bezmeticul în urma lui Dragnea, pe holurile Parlamentului din Casa Poporului. Într-un final, Dragnea a fost prins și reținut de fătucii și fătucele din presă, iar al nostru Președinte de CJI s-a postat regulamentar în spatele lui Dragnea, la susținere. Revenind la subiectul «pipi contra vânt», să completăm că, de-a lungul timpului, Ialomița și-a format un obicei în a fi «contra vântului». Și acum ne referim la momentul 2001, când ex-Președintele Savu trăgea la căruța lu’ nea Nelu în timp ce vremurile erau cu Năstase, ulterior Ialomița s-a repliat cu Năstase (prin 2... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 14:40 (6430 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Patru luptători au câștigat Cupa «CSS Steaua»

Lupte, CS Amara

Patru luptători au câștigat Cupa «CSS Steaua»

Amara sportivă continuă să fie reprezentată cu succes la nivel național de Secția Lupte. Sâmbătă, 25 februarie 2017, s-a desfășurat la București Cupa «CSS Steaua», competiție care i-a scos în evidență pe juniorii mici și pe cadeți. 14 dintre sportivii deplasați de Marian Moraru în Capitală au obținut clasări pe podium. Astfel, la categoriile lor de greutate, 4 luptători amăreni s-au clasat pe primul loc: Alexandru Minea, Marian Subțirică, Manuel Iacob și Ana Maria Stoica. Locul 2 a fost obținut de Oana Dumitru, Robert Gresianu, Steluța Subțirică, Răzvan Jeaca, Elena Morar și Marian Stanciu, în vreme ce pe locul 3 au terminat Georgian Teodorescu, Denisa Negoiță, Dragoș Ivan și Mihai Boboc. La competiție... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 13:05 (2503 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, junioare III

Axiopolis Cernavodă-CSS Slobozia 7-39 (5-19)

CSS Slobozia a mai adăugat o victorie categorică la rezultatele din acest sezon. S-a întâmplat la finele săptămânii trecute, când fetele antrenate de Marian Simion s-au deplasat la Cernavodă. Axiopolis din localitate nu a pus niciun fel de probleme junioarelor ialomițene. În afară de dimensiunea astronomică a scorului, 39-7 (19-5) pentru CSS Slobozia, de remarcat este faptul că aproape toate jucătoarele și-au trecut numele pe lista marcatoarelor, jocul permițându-i lui Simion să ruleze întreg lotul. Pentru CSS au înscris Vasile-8 goluri, Neagu-7, Lazăr-5, Onea-5, Dumitru-4, Ungureanu-4, Soreanu-4, Gălămuj-1 și Cucu-1. Din păcate, la acest joc, interul dreapta Valentina Soreanu s-a accidentat serios... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 11:45 (3725 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

16 mii de infractori sunt lăsați în libertate

Ialomița autorilor necunoscuți

16 mii de infractori sunt lăsați în libertate

Activitatea de urmărire penală a organelor judiciare din Ialomița lasă de dorit. Toate acestea din cauza numărului mare de dosare penale înregistrate la nivelul Parchetelor și Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița care figurează cu autori necunoscuți (AN). Statisticile oficiale arată că, în ultimii 16 ani, numărul anchetelor înregistrate cu AN a ajuns la 16 mii. Cele mai multe dintre aceste dosare au trecut demult în evidența pasivă a organelor judiciare, iar șansele ca ele să fie redeschise în vederea continuării cercetărilor sunt minime.

9 mii de cazuri neelucidate de polițiști... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 10:25 (3605 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Săracii din Ialomița, plătiți cu 13,9 milioane de lei

Săracii din Ialomița, plătiți cu 13,9 milioane de lei

În 2016, beneficiarii de ajutoare sociale în baza Legii 416 a venitului minim garantat au primit de la stat ajutoare financiare în valoare de 13,9 milioane de lei. Deloc surprinzător, suma este cu 2 milioane de lei mai mare decât cea acordată în cursul anului 2015!

Ialomița, județul săracilor Fără să mai surprindă pe nimeni, Ialomița este județul ai cărui locuitori trăiesc din ajutoarele sociale acordate de Guvernul României în baza Legii 416, a venitului minim garantat. Datele Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că, anul trecut, 4183 de persoane se încadrau... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 10:05 (6325 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mândră corabia, meșter cârmaciul

Sara și Contesa, prietenele Președintelui

Mândră corabia, meșter cârmaciul

Între două obligații administrative și o dezbatere televizată alături de președintele Liviu Dragnea, președintele Victor Moraru și-a găsit vreme pentru marea sa pasiune, călăritul. El a ținut să împărtășească această bucure aristocratică cu prietenii săi de pe Facebook...

Președintele Victor Moraru a călărit duminică. Iar apoi, ca să fie sigur că poporul este informat, a urcat pozele pe Facebook și a postat neîntrebat: «În sfârșit am reușit sa ajung și la prietenele mele Sara și Contesa! După mult timp am reușit să ne petrecem câteva ore împreună. A fost minunat!». Omenească și înduioșătoare vanitatea Președintelui, nu-i așa? De aceea îl iertăm și nu îl întrebăm azi nici pe care dintre... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2017, 09:15 (7288 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Amendă pentru... vânturi!

Slobozia: Amendă pentru... vânturi!

În toamna anului trecut, un cetățean din comuna Săveni-Ialomița a fost sancționat de Poliția Locală a Muncipiului Slobozia pentru... vânturi! Fapta a fost menționată în «actul constatator» și amendată cu suma de 1000 de lei. Potrivit șefului Poliției Locale Slobozia, Laurențiu Abaza, amenda a fost aplicată în concordanță cu prevederile art. 2.1 din Legea 61/1991.

Vânare de... vânturi Pe 22 octombrie 2016, «polițistul Vlad Mihai din cadrul Poliției Locale Slobozia a intervenit pentru constatarea unei contravenții în domeniul rutier, în intersecția Matei Basarab cu Ștefan cel Mare, (... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2017, 10:45 (40033 vizualizări - 51 comentarii)

EVENIMENT

Apă gratis până la stațiile de pompare din Ialomița

Apă gratis până la stațiile de pompare din Ialomița

După ani lungi în care suprafețele irigate din Ialomița s-au diminuat permanent, Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița-Călmățui promite facilități noi fermierilor care vor încheia contracte de furnizarea a apei pentru irigații. Potrivit directorului Filialei, Ionuț Popescu, la începutul sezonului sistemul de irigații existent va fi funcțional: «Suntem pregățiti să asigurăm gratuit furnizarea apei până la stațiile de pompare. Așteptăm contracte ferme din partea agricultorilor și sperăm să dublăm suprafețele irigate...».

S-a schimbat boierul
Programul de guverare... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2017, 09:25 (5719 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a redus numărul claselor pregătitoare

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a redus numărul claselor pregătitoare

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița reduce numărul claselor pregătitoare pentru anul școlar 2017-2018. Măsura este generată de numărul scăzut de elevi care au împlinit vârsta pentru a fi încadrați în învățământul de masă. Mai mult decât atât, în unele școli din județ, elevii claselor 0 vor fi nevoiți să învețe în paralel cu cei de clasa I.

Scade numărul de elevi Potrivit informațiilor publice oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, de la toamnă, numărul elevilor care vor intra în clasa pregătitoare este în scădere. Astfel, dacă anul acesta au fost recenzați 2500 de elevi... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2017, 21:55 (3727 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Oamenii care distrug bombele

Oamenii care distrug bombele

Poveștile lor ar putea umple o carte. Sunt povești despre inconștiența noastră, despre neșansă sau despre norocul incredibil al celor care au folosit, de-a lungul anilor, muniție de război în gospodărie... Un mai de tasat piatra dintr-un obuz, bombe de avion tăiate cu flexul pentru fier vechi, grenade aruncate în foc «ca să vedem cum bubuie», oameni sfârtecați de schije, copii care «au avut zile». Sunt patru, trei subofițeri și un ofițer, angajați ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița. Și cred că meseria lor este aceea de a proteja populația de răul pe care îl poate face cea mai parșivă dintre munițiile de război. «Adică, muniția șocată, trecută prin gura de foc!»... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2017, 17:45 (5338 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9068 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9899 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7712 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8408 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7163 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(6952 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recital Mirella Bunoaica

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», soprana Mirella Bunoaica va susține un recital extraordinar la Slobozia. Evenimentul va fi găzduit miercuri, ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:09
(6884 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

Luni, 8 august, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și furturilor de autovehicule. Astfel, în timpul verificărilor a fost găsită o mașină de lux ce ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:09
(8300 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferi băuți la volan

Marți, 9 august, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, în afara localității Movilița, o mașină ce circula pe direcția Urziceni-București. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul auto, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:08
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 16 august, termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

16 august 2011 este data limită pentru depunerea raportărilor contabile pentru primul semestru ale agenților economici care au înregistrat o cifră de afaceri de peste 35000 euro în exercițiul financiar ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:07
(7601 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente cu răniți grav și viteză de 147 km la oră!

La începutul săptămînii, luni, 8 august, un tînăr de 26 ani din Tîrgu Secuiesc a provocat un accident rutier între Buzău și Slobozia. Cauza principală a accidentului a constituit-o oboseala tînărului conducător ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:06
(5642 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,8 milioane lei, rambursări de TVA

În august 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță rambursări de TVA în valoare totală de aproximativ 4,8 milioane lei. Banii vor fi rambursați pentru 49 de deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:05
(7456 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins de polițiști

Un bărbat de 40 ani din Amara este cercetat de polițiști pentru furt calificat. Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă penală pentru un furt comis la o societate comercială din Slobozia. Individul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:01
(8730 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt hoț


DGFP Ialomița: Depunerea electronică a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomita reamintește că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii iulie cu termen de declarare 25 august 2011, Formularul 112 «Declarația privind ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 12:55
(7295 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A încercat să taie un obuz cu flexul. Proiectilul a explodat și i-a produs răni grave!

Luni, 8 august a.c., în jurul orei 20.10, Poliția a fost sesizată prin 112, despre faptul că pe raza localității s-a produs o explozie. În urma verificărilor efectuate de către echipa complexă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 09:52
(6886 vizualizări - 2 comentarii)


Gheorghe Doja: La 16 ani, prins conducînd mașina prin comună

Polițiștii au depistat vineri, 5 august a.c., pe raza localității Gheorghe Doja, un autoturism condus de un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Gheorghe Lazăr. În urma verificărilor efectuate în bazele ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:20
(8353 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale și amenzi pentru prostituție

Efective din cadrul Biroului de Investigații Criminale și Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au acționat în perioada 1-5 august a.c. pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:04
(8684 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: A dat foc la miriște și a incendiat tarlaua vecinului

În seara zilei de vineri, 5 august a.c., în zona terenurilor agricole ale comunei Andrășești, un localnic de 44 ani a intenționat să curețe vegetația uscată de pe terenul proprietate, dînd foc tarlalei ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:02
(9111 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 80000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 334 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare. 142 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:45
(7858 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:33
(7208 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Fără viză de la asociațiile crescătorilor de animale la solicitarea primelor pe exploatație

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează cu privire la eliminarea obligativității vizării cererilor de solicitare a primei pe exploatație, specia bovine, pentru anul 2011 de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 08:09
(10129 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Opt minori de 13 și 14 ani, prinși la furat din magazine

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a surprins pe o stradă din localitate mai multe persoane care alergau. S-a procedat la interceptarea grupului, fiind depistat un copil de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:52
(6785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat o fetiță pe bicicletă

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3A, în zona Halta Bărăganu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:45
(7399 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Fetești: Copil de 12 ani, spărgător de locuințe

Polițiștii cercetează un minor de 12 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 53 ani, din localitate, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:41
(6550 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, depistarea persoanelor și bunurilor urmărite în temeiul legii precum și pentru combaterea comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:37
(7432 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Un conducător auto de 27 ani a fost oprit în trafic de polițiștii din Urziceni, pe raza localității. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au constatat că mașina figura ca urmărită internațional, ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:38
(8778 vizualizări - 0 comentarii)


Miriște în flăcări la Giurgeni, furaje arse la Movila

Pompierii din Țăndărei s-au luptat noaptea de miercuri spre joi, 3/4 august, cu stingerea flăcărilor pe o miriște din apropierea localității Giurgeni. Focul mistuia peste 20 hectare de miriște de grîu ce ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:32
(7059 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Dosar penal pentru un tractorist fără permis

Polițiștii de la Stelnica au oprit, marți, 2 august, la Făcăeni, un tractor cu două remorci, pentru un control de rutină. Utilajul era condus de un localnic de 37 ani, care nu avea permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(8091 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: 10 tone de grîu confiscate

Polițiștii de investigare a fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 10 tone de grîu. Grîul fără documente legale de proveniență era transportat cu un autotractor ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(7483 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Lemne vîndute ilegal

Un bărbat de 38 ani a fost prins în timp ce vindea ilegal lemne de foc pe raza localității Vlădeni. S-a întîmplat marți, 2 august cînd polițiștii au descoperit la domiciliul unui bărbat din Vlădeni o remorcă ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:29
(9377 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...