Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Oamenii care distrug bombele

Oamenii care distrug bombele

Poveștile lor ar putea umple o carte. Sunt povești despre inconștiența noastră, despre neșansă sau despre norocul incredibil al celor care au folosit, de-a lungul anilor, muniție de război în gospodărie... Un mai de tasat piatra dintr-un obuz, bombe de avion tăiate cu flexul pentru fier vechi, grenade aruncate în foc «ca să vedem cum bubuie», oameni sfârtecați de schije, copii care «au avut zile». Sunt patru, trei subofițeri și un ofițer, angajați ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița. Și cred că meseria lor este aceea de a proteja populația de răul pe care îl poate face cea mai parșivă dintre munițiile de război. «Adică, muniția șocată, trecută prin gura de foc!»... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2017, 17:45 (5338 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Spitalul Slobozia, obligat să plătească despăgubiri de 500 mii de euro!

Sentință definitivă în dosarul «Raisa»

EXCLUSIV: Spitalul Slobozia, obligat să plătească despăgubiri de 500 mii de euro!

Sentință definitivă a Curții de Apel București în cazul Raisei Uzea, fetița a cărei copilărie a fost distrusă de medicul care a asistat-o la naștere. Magistrații din Capitală au decis miercuri, 23 februarie 2017, ca Spitalul Județean de Urgență Slobozia și medicul Valentina Dinu să plătească, în solidar, despăgubiri de 500 mii de euro! De asemenea, Valentina Dinu a fost obligată la plata unei amenzi penale de 20 mii de lei.

O anchetă complicată
Cercetările în acest dosar au debutat în 2009, anul în care Raisa Uzea a venit pe lume la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, asistată... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2017, 00:50 (18397 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadavrul unui bărbat, abandonat de familie în frigiderul de la Morgă

Situație revoltătoare la Slobozia

Cadavrul unui bărbat, abandonat de familie în frigiderul de la Morgă

Reprezentanții Serviciului de Medicină Legală Ialomița încearcă de mai bine de o lună să convingă rudele unui defunct să-i ridice cadavrul, pe care l-au abandonat într-unul dintre frigiderele instituției. Motivul pentru care familia refuză categoric să îndeplinească această formalitate l-ar reprezenta faptul că, înainte de moarte, decedatul nu s-ar fi decis cui să lase moștenire apartamentul în care și-a găsit sfârșitul. Oficialii SML au contactat și reprezentanții Serviciului de Protecție și Asistență Socială al Primăriei Slobozia, însă autoritățile au refuzat, de asemenea, să oficieze înmormântarea pe cheltuiala statului. «Decedatul respectiv are aparținători și ne-au promis că-l îngroapă. ... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2017, 16:25 (4364 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Nicușor Constantinescu, încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Nicușor Constantinescu, încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Penitenciarul Slobozia s-a transformat în pușcărie de infractori VIP. După ce greii fotbalului românesc, în frunte cu Cristi Borcea, s-au perindat prin spațiile de detenție din Slobozia, a venit rândul lui Nicușor Constantinescu, fostul președinte al Consiliului Județean Constanța, să își ispășească pedeapsa în cadrul acestui penitenciar. Constantinescu se află de câteva luni în custodia Penitenciarului Slobozia, în urma unei condamnări cu executare de 6 ani, pentru 21 de infracțiuni de «abuz în serviciu».

Fostul baron PSD Constanța, închis la Slobozia
Primii infractori VIP încarcerați... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2017, 13:15 (3690 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO Țăndărei cere majorarea tarifului!

Mai mulți bani pentru colectarea deșeurilor menajere

ADI ECOO Țăndărei cere majorarea tarifului!

De 8 ani, ADI ECOO Țăndărei supraviețuiește ca prin minune pe piața operatorilor de salubritate din județ. Supradimensionată, veșnic în pragul falimentului și fără o politică de tarifare unitară, societatea a ajuns la acest moment la concluzia că trebuie să majoreze tarifele de colectare a gunoiului menajer la 12 lei/lună/persoană. Propunerea a fost făcută la ședința Adunării Generale a Acționarilor Asociației cu același nume care gestionează societatea. Întâlnirea a avut loc joi, 16 februarie 2017, însă a fost amânată din lipsă de cvorum. Din ADI ECOO Țăndărei fac parte 8 localități limitrofe orașului Țăndărei, însă numărul de contracte încheiate cu beneficiarii nu depășește 40% din populația... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2017, 11:40 (6482 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal penal la Servicii Publice Slobozia SRL

Ședință AGA cu ușile închise

Scandal penal la Servicii Publice Slobozia SRL

Marți, 14 februarie 2017, în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor SC Servicii Publice  Slobozia SRL, aleșii locali au dezbătut viitorul acestei societăți aflată în subordinea Consiliului Local. În cadrul ședinței, desfășurată cu ușile închise, directorul Dorina Milea a făcut acuzații grave legate de modul în care a fost condusă societatea, precum și la adresa conducerii Primăriei Slobozia. După 2 ore de dezbateri sterile, ședința a fost amânată pentru o dată care va fi anunțată ulterior.

Dorina Milea este o bombă cu ceas
Pe 28 septembrie 2016, Dorina Milea era... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2017, 10:05 (8182 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanța cu un singur magistrat

Stare de avarie la Judecătoria Fetești

Instanța cu un singur magistrat

Cu peste 6800 de dosare pe rol înregistrate anul trecut, Judecătoria Fetești se află în imposibilitatea de a-și desfășura activitatea în condiții optime. Deși schema de personal a instanței prevede 7 posturi, în prezent doar un singur magistrat susține ședințele de judecată. Situația a fost generată de reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii, care au aprobat cererile de transfer ale unora dintre judecătorii care își exercitau funcțiile la Fetești. Pentru a evita riscurile desființării instanței, reprezentanții Tribunalului Ialomița au apelat la măsuri de avarie.

Dosare pe bandă rulantă... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2017, 20:10 (10845 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Sportul de performanță, o investiție necesară

Sportul de performanță, o investiție necesară

Dezbaterea pe probleme de sport organizată de Primăria Slobozia a generat polemici aprinse, constând în păreri pro și contra sportului de performanță. Este necesară investiția banului public în susținerea performanței sau acesta trebuie direcționat cu precădere către sportul de masă? Sănătatea prin mișcare este un concept despre care s-a tot vorbit și de care este bine să ținem cont la orice vârstă. Este foarte important pentru o comunitate ca toți cei care o alcătuiesc să aibă acces neîngrădit la mișcarea sportivă. Sportul într-o comunitate locală este însă un fenomen social, iar cel de masă reprezintă baza piramidei acestuia. Tocmai de aceea, fără obiective de performanță, fără participarea... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2017, 18:10 (8716 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ginuța e șefă ilegal

Nici a doua oară n-a fost cu noroc

Ginuța e șefă ilegal

Gina Palantin, activistul politic personal al primarului Adrian Mocioniu, a câștigat concursul de șef Serviciu Administrativ al Primăriei Slobozia. Ea a candidat de una singură și a obținut 82,66 de puncte la interviu și 80 de puncte la proba scrisă. Aceasta este vestea bună și o felicităm și noi pe această cale pentru răbdarea și perseverența de care a dat dovadă. Vestea proastă e că, în pofida eforturilor edililor locali, ea a fost acceptată ilegal la concurs. Potrivit condițiilor din anunțul privind concursul pentru a participa, candidații erau obligați să aibă «o perioadă de 2 ani vechime minimă în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției». Numai că, potrivit paginii... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2017, 17:40 (8828 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Handbal, Junioare III

CSS Slobozia, victorie contra Constanței

Sâmbătă, 18 februarie 2017, Sala «Andreea Nica» a găzduit întâlnirea dintre CSS Slobozia și CSS Constanța. Partida a contat pentru prima etapă a returului din cadrul campionatului adresat junioarelor III. Așa cum era de așteptat, elevele lui Marian Simion au avut meciul în mână de la un capăt la celălalt, nelăsând nicio șansă dobrogencelor. Slobozia s-a impus cu 39-9 (24-3) și continuă să păstreze șanse mari de a termina grupa pe prima poziție. Pentru Slobozia au marcat Lazăr-10 goluri, Vasile-7, Onea-5, Soreanu-4, Zăvadă-4, Neagu-3, Gălămuj-3, Dumitru-2 și Cucu-1.... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2017, 16:35 (5171 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Scrisoarea agramată a administrației Mocioniu către contribuabili

Slobozia: Scrisoarea agramată a administrației Mocioniu către contribuabili

După ce a majorat taxele și impozitele locale (conform legii, că doar știți cât de legist este!), primarul Adrian Mocioniu invită contribuabilii slobozeni la plata acestora printr-o scrisoare redactată într-un limbaj de lemn și care conține greșeli gramaticale și fraze incoerente. Vă oferim câteva exemple, lăsându-vă plăcerea de a le descoperi singuri pe toate.

Gramatica e precum carnea de porc Încă din prima frază, Adrian Mocioniu vine în fața contribuabililor «cu satisfacția faptului că, în anul 2016, am început, împreună, să realizăm multe dintre proiectele importante pe care le-am propus pentru comunitatea noastră»... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2017, 15:55 (7757 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Victorie cu Brăila, înfrângere cu Afumați

Unirea Slobozia a continuat săptămâna trecută seria amicalelor din perioada de pregătire de iarnă. Echipa antrenată de Ion Ionescu a reușit o victorie de moral în fața divizionarei secunde Dacia Unirea Brăila. Succesul surprinde mai ales prin proporțiile scorului, galben-albaștrii impunându-se cu 3-0, prin golurile semnate de Răduca, Gherasim și Pâslaru. Într-o altă confruntare, slobozenii au pierdut cu 0-1 tot în fața unei divizionare secunde, CS Afumați. Vineri, 24 februarie 2017, Unirea se deplasează la Modelu, pentru un test în fața echipei din localitate, iar sâmbătă satelitul echipei slobozene dispută meciul din Cupa României contra celor de la FC Traian.... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2017, 15:10 (4148 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eșecurile guvernării social-democrate

Cenzură și megalomanie

Eșecurile guvernării social-democrate

bonus: administrația Moraru a intrat în Zodia Maimuței

Ședința Consiliului Județean Ialomița de joi, 16 februarie 2017, marchează declanșarea unui război public deschis între o parte a presei locale și președintele Victor Moraru. Conflictul a fost generat de decizia acestuia de a pune presa «la colț» pe durata ședințelor. Dincolo de acest incident public regretabil, ședința a confirmat din nou eșecurile administrației județene după primele 6 luni de guvernare.

Jumătatea goală a paharului Președinte cu veleități de despot, Victor Moraru și-a făcut un obicei din a-și impune voința în cadrul ședințelor Consiliului Județean. Ședința de săptămâna... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2017, 14:40 (6952 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constantin Sava este din nou primar la Urziceni

După 1 an de absență

Constantin Sava este din nou primar la Urziceni

Constantin Sava și-a reluat atribuțiile funcției de primar din care a fost suspendat în urmă cu 1 an printr-o ordonanță a procurorilor Direcției Naționale Anticorupție. Decizia de a-l reinvesti în fruntea Primăriei Urziceni aparține Curții de Apel București și este definitivă.

Constantin Sava s-a întors la Primăria Urziceni
În februarie 2016, o dată cu declinarea dosarului primarului Constantin Sava de la Parchetul Județean Ialomița la Direcția Națională Anticorupție, procurorii DNA i-au interzis edilului să-și exercite funcția. Decizia a fost menținută până în urmă cu o săptămână... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2017, 14:20 (6491 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță pentru tichetele de masă ale medicilor și asistentelor

Spitalul Județean de Urgență Slobozia refuză acordarea drepturilor salariaților

Război în instanță pentru tichetele de masă ale medicilor și asistentelor

Acordarea tichetelor de masă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia aprinde spiritele între reprezentanții instituției și cei ai sindicatului SANITAS-filiala Ialomița. Sindicaliștii reclamă faptul că angajații unității medicale nu beneficiază corespunzător de acest drept salarial și amenință cu procese. «Vom face câte o acțiune în instanță în fiecare lună în care nu se acordă tichetele!» susține Valentin Spătărelu, liderul SANITAS Ialomița.

Situație ambiguă La nivelul Sloboziei, Spitalul Județean de Urgență este printre cei mai mari angajatori. Potrivit reglementărilor legale, lună... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2017, 19:15 (9336 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Primarii condamnați penal, eliberați din funcții Ialomița: Primarii condamnați penal, eliberați din funcții

Decizii definitive

Ialomița: Primarii condamnați penal, eliberați din funcții

Printr-o serie de documente oficiale, semnate la începutul acestei luni, primarii ialomițeni cu sentințe penale definitive au rămas fără mandate. În această situație se află Cristian Roman (Țăndărei), revocat din funcție în baza unui ordin al Prefecturii Ialomița, și Iusein Iuksel (Fierbinți Târg), care a pierdut mandatul, în urma unei sentințe de invalidare a Tribunalului Ialomița. Singurul care poate răsufla ușurat este Constantin Sava, primarul ales al Urziceniului. În urmă cu o săptămână, Tribunalul Ialomița a decis să-i ridice interdicția de a-și exercita funcția, potrivit deciziei instanței acesta putând să revină în fruntea Primăriei Urziceni. Decizia a fost însă atacată la Curtea de Apel... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2017, 10:10 (6248 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Obținerea expertizelor judiciare întârzie anchetele penale din Ialomița

Obținerea expertizelor judiciare întârzie anchetele penale din Ialomița

În urmă cu o săptămână, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au trimis în judecată un bărbat sub acuzația de viol, după 8 luni de la petrecerea faptelor! Organele judiciare din Ialomița se confruntă destul de des cu astfel de situații, având în vedere faptul că atât procurorii, cât și polițiștii, trebuie să aștepte timp îndelungat după rezultatele expertizelor judiciare serologice, pentru a administra corespunzător probele din dosarele penale. Astfel de teste se realizează doar în cadrul Institutului Național de Medicină Legală «Mina Minovici» sau Institutului Național de Criminalistică București. Cea mai oportună soluție o reprezintă înființarea în cadrul Serviciului de Medicină... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2017, 09:15 (6491 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primarul Adrian Mocioniu și construcțiile ILEGALE din Slobozia

Primarul Adrian Mocioniu și construcțiile ILEGALE din Slobozia

În luna iulie a anului 2016, la nicio lună de la instalarea în funcție, Adrian Mocioniu a cerut funcționarilor din subordine o listă a construcțiilor ilegale din oraș. În luna februarie 2017, la solicitarea ziarului Independent, același primar face publică această listă, confirmând astfel că anchetele noastre jurnalistice din ultimii ani pe această temă sunt întemeiate. Așteptăm cu interes primele măsuri concrete de intrare în legalitate a acestor construcții, în condițiile în care, potrivit propriilor declarații, primarul Sloboziei este «un legist convins».

Greaua moștenire a administrațiilor PSD... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2017, 18:20 (6322 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Garajele domnului Moraru, acuzate de «tulburare de posesie»

Garajele domnului Moraru, acuzate de «tulburare de posesie»

În vreme ce Președintele Moraru dă lecții de moralitate pe pagina sa de Facebook, la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia a fost înregistrată săptămâna trecută (n. red.: înainte de declanșarea protestelor) o plângere penală împotriva sa. Plângerea vizează o posibilă «tulburare de posesie», iar ancheta urmează să fie declanșată în perioada imediat următoare. Sau nu!

Garajele Președintelui Înainte de debutul protestelor, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia a înregistrat o plângere penală potrivit căreia Președintele tuturor ialomițenilor este acuzat de «tulburare de posesie... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2017, 17:05 (6234 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Slobozia a bătut Clujul! La handbal! Slobozia a bătut Clujul! La handbal!

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-Universitatea Cluj 22-18 (13-11)

Slobozia a bătut Clujul! La handbal!

Scrisoare deschisă către primarul Adrian Mocioniu

Domnule primar Mocioniu, poate ați omis să vă interesați, poate domnul Prepeliță a fost ocupat și nu v-a informat, așa că am hotărât să vă spunem noi: handbalistele de la Unirea Slobozia au învins Clujul! Da, Clujul, orașul ăla universitar cu o hardughie de sală cu 7000 de locuri! Clujul, care a dat Naționalei României 3 handbaliste la Campionatul European din 2016: Cristina Laslo, Laura Popa și Florina Chintoan (în caz că vă întreabă viceprimarii cum le cheamă). Meciul a avut un debut mai complicat, așa ca la deszăpezire. Ardelencele au fost cele care au deschis scorul, că noi suntem un oraș fără pretenții, cu buget mic și nu ne permitem. După aceea, spre mirarea noastră, au început... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2017, 12:05 (6316 vizualizări - 15 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
318 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Intervenție pe Autostrada Soarelui

Echipajul de descarcerare și paramedicii SMURD din Fetești au intervenit duminică, 15 aprilie 2018, pe Autostrada Soarelui pentru a acorda primul ajutor victimei unui accident de circulație. Este vorba ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:15
(4566 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetat penal pentru «dare de mită»

Un tânăr din Ialomița s-a ales cu un dosar penal după ce a încercat să mituiască un polițist de la Circulație. La sfârșitul lunii martie a acestui an, suspectul a fost oprit în trafic, în urmă verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 18:10
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Incendiu într-o gospodărie

2 tone de lemne de foc și alte 2 tone de furaje au fost cuprinse de flăcări într-o gospodărie din comuna Scânteia. Focul a fost stins de pompierii Gărzii de Intervenție Țăndărei. De asemenea, flăcările ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 15:10
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 ani cu executare pentru fapte de corupție

Trimis în judecată după ce procurorii au dovedit că a mituit un polițist cu 500 de euro, inculpatul Gabriel Marian Nicolau a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel București la 3 ani ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 12:35
(6654 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă sunt așteptate vineri, 20 aprilie 2018, să participe la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, eveniment organizat la Slobozia, în incinta Centrului Cultural ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 20:20
(9466 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vehicule neînmatriculate

Un bărbat de 60 de ani, din Fetești, a fost identificat pe o șosea din zona localității Stelnica, la volanul unui tractor agricol, fără ca vehiculul să fie înmatriculat. De asemenea, un localnic de 49 de ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 19:25
(5003 vizualizări - 1 comentariu)


IJJ Ialomița: Vindea pește ilegal

Un bărbat de 43 de ani din comuna ialomițeană Bucu a fost identificat de jandarmi pe raza orașului Amara în timp ce comercializa fără drept 11 kilograme de caras. Marfa a fost confiscată, iar cazul a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 18:40
(5860 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în șomaj peste 500 de locuri de muncă în această săptămână. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 18:05
(6553 vizualizări - 2 comentarii)


Peste 200 de polițiști ialomițeni, în stradă de Paște

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița vor fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de Sfintele Sărbători de Paște. Astfel, peste 200 de polițiști vor fi în stradă și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 17:20
(6972 vizualizări - 0 comentarii)


Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Miercuri, 4 aprilie 2018, în Săptămâna Patimilor, copiii de la Grupul de Cateheză parohial «Vlăstare Ortodoxe» au avut parte de o experiență cu totul deosebită. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 13:10
(6635 vizualizări - 0 comentarii)


Programul magazinelor Kaufland de Paște

Cu prilejul Sărbătorilor de Paște, magazinele Kaufland vor avea un program de funcționare special. Astfel, sâmbătă, 07.04.2018, ora deschiderii va fi 7,00, iar ora închiderii va varia în funcție de magazin ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 12:20
(10201 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

În perioada 11-16 aprilie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:45
(10352 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor Pascale

Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise în zilele de 6 și 9 aprilie 2018,  zile libere legale. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:25
(8854 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale Serviciului de Investigare a Criminalității Economice

Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat  sancțiuni contravenționale în valoare de 50000 de lei în urma unor acțiuni derulate pe raza județului Ialomița. Astfel, marți, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:05
(8717 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Prima livrare de purcei din rasa Mangalița

Luni, 2 aprilie 2018, s-a efectuat prima livrare de purcei din rasa Mangalița în cadrul schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 19:15
(8521 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Evaluare a efectivelor de lupi și pisici sălbatice

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 16:40
(5673 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

DJST Ialomița
organizează
în perioada 02.04-05.11.2018,
«Concursul local de proiecte
de tineret 2018»

Detalii suplimentare referitoare
la concurs, inclusiv metodologia,
se pot obține de pe site-ul
Ministerului Tineretului și Sportului
www.mts.ro,
site-ul DJST Ialomița www.dsjil.ro
sau de la adresa de e-mail
[email protected]
Anunțul a fost publicat și
în Monitorul Oficial, Partea a VI-a

3 Aprilie 2018, 12:40


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfârșitul de săptămână trecut, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii rutieri au fost prezenți pe principalele drumuri naționale și județene, pentru asigurarea fluenței traficului, combaterea excesului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:45
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni. Amenzi de peste 76000 de lei!

În perioada 26-30 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol, precum și a faptelor ilegale de transport, prelucrare și comercializare ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:20
(7278 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în spații protejate îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferită de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:05
(6749 vizualizări - 0 comentarii)


Controale preventive ale DSVSA Ialomița

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală si nonanimală crește, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 19:10
(4020 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița așteaptă donatori

Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță locuitorii județului că începând cu data de luni, 16 aprilie 2018, se va extinde programul de donare de sânge la sediul Centrului, în fiecare zi de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 18:30
(4785 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor» și «ultraj»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de Orășanu Vasile pentru săvârșirea infracțiunilor de «tentativă la ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 19:40
(5757 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Un tânăr de 30 de ani din comuna Munteni Buzău a fost arestat preventiv pentru 30 de zile la Slobozia, sub acuzația de «tâlhărie calificată». Cazul a fost anchetat de procurorii Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 16:40
(4830 vizualizări - 2 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 martie a.c, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru prevenirea si combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole, a colectării, ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 11:10
(5120 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții în Ialomița într-un dosar de evaziune fiscală cu materiale reciclabile

Potrivit Agerpres, Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Gorj efectuează, miercuri dimineața, 28.03.2018, 30 de percheziții în mai multe județe și în București ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2018, 13:10
(7016 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A murit sub roțile unei mașini

O bătrână de 83 de ani a fost ucisă în urma unui accident rutier. Tragedia s-a petrecut luni, 26 martie 2018, la Căzănești, când femeia a fost lovită de mașina condusă de un bărbat, de 47 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:55
(6122 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Doi șoferi, de 39 și 52 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic sub influența buturilor alcoolice. Aceștia aveau concentrații de alcool în aerul expirat de 0,59 și, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:40
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Perieți, arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice și să predea în custodia Penitenciarului Slobozia un bărbat, de 48 de ani, din Perieți, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:35
(5402 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți arestare


IPJ Ialomița: Campanie împotriva violenței domestice

Polițiștii ialomițeni au lansat marți, 27 martie 2018, o campanie de prevenire împotriva violenței domestice. Acțiunea se intitulează «NU violenței domestice» și are ca scop protejarea victimelor acestui ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:20
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...