Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

1000 de kilometri în scaunul cu rotile

1000 de kilometri în scaunul cu rotile

Din scaunul cu rotile, Gheorghe Chivăran (66 de ani ) militează pentru drepturile persoanelor cu handicap din Ialomița de 26 de ani. A mers peste 1000 de kilometri pentru a-i susține pe invalizii județului, însă consideră că drumul său este abia la început. «Să știți că este greu de spart zidul indiferenței între handicapați și valizi...» ne spune Gheorghe Chivăran.

Visul postdecembrist Imediat după Revoluție, Gheorghe Chivăran (66 de ani) a fost primul invalid din Ialomița care s-a gîndit să militeze pentru drepturile celor ca el. Așa a înființat Asociația Handicapaților Neuromotor... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2016, 13:35 (4545 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Sprijin pentru 850 de copii nevoiași din Ialomița

«Rețeaua Județeană VIP»

Sprijin pentru 850 de copii nevoiași din Ialomița

La începutul acestei săptămîni, reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița au desfășurat conferința publică de închidere a Proiectului «Rețeaua Județeană VIP-Voluntariat-Inițiative-Profesionalism pentru integrarea școlară a copiilor vulnerabili». Obiectivul general al proiectului a vizat asigurarea îmbunătățirii solidarității sociale și a voluntariatului în comunitățile în care a fost implementat. Astfel, «Rețeaua Județeană VIP» a ajuns în 35 de localități ialomițene, vizînd 850 de copii nevoiași.

Investiție în viitor Direcția Generală de... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2016, 12:10 (6012 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mocioniu a instaurat dictatura administrativă

Primarul cînd ajunge împărat...

Mocioniu a instaurat dictatura administrativă

La nici jumătate de an de la obținerea mandatului, primarul Adrian Mocioniu demonstrează că «tichia de mărgăritar» a Primăriei Slobozia este prea grea, iar el incapabil să o poarte...

Pohta ce-a pohtit Adrian Mocioniu, primarul municipiului Slobozia, a dat afară din sediul Primăriei Slobozia pe unul dintre reporterii ziarului nostru. Incidentul s-a petrecut joi, 15 decembrie a.c., în cadrul audiențelor săptămînale susținute de către autoritățile locale. Deranjat de modul în care ziarul nostru reflectă activitatea sa administrativă, primarul Adrian Mocioniu a abuzat, fără nicio justificare... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2016, 19:25 (12135 vizualizări - 23 comentarii)

SPORT

Bilanț pozitiv pentru sabia ialomițeană

Sportivii anului 2016 în județul Ialomița

Bilanț pozitiv pentru sabia ialomițeană

Scrima rămîne și în 2016 una dintre disciplinele de referință ale sportului ialomițean. Mai mult, în anul pe care îl încheiem, săbiile șlefuite la Slobozia au trecut cu succes granițele țării. «Scrima ialomițeană nu a mai avut la categoriile cadeți și juniori sportivi atît de bine clasați în elita mondială cum are acum!» spune cu satisfacție justificată profesorul Marin Cruțu. Ultimele diamante meșteșugite de acesta au strălucit în 2016 pe plan european. Răzvan Stănescu a sfidat culmea optimismului și încheie anul pe locul 4 în ierarhia mondială. Acest clasament este stabilit de performanțele obținute în etapele de circuit european, iar Răzvan a avut rezultate excelente. Totul a culminat prin... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2016, 17:50 (4292 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Frații infractori din Amara pe care Legea i-a scăpat de închisoare

Prinși de polițiști și «iertați» de Noul Cod Penal

Frații infractori din Amara pe care Legea i-a scăpat de închisoare

Campioni la furturi, doi frați din orașul Amara au scăpat mereu de răspunderea penală din cauza faptului că legea a fost de partea lor. În ciuda numeroaselor antecedente ale numiților Vasile Marian și Georgian Băicoianu, organele judiciare au fost nevoite să renunțe la acuzații după ce inculpații s-au împăcat cu părțile vătămate. Această prevedere este reglementată în Noul Cod Penal, care se vrea a fi «o lege mai favorabilă infractorilor». În urmă cu o săptămînă, aceiași inculpați au încălcat, din nou, legea, fiind reținuți pentru 30 de zile. Rămîne însă de văzut cînd vor fi eliberați, dacă și de această dată se vor împăca cu părțile vătămate...

Fapte prescrise prin împăcare... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2016, 16:25 (7979 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSS Slobozia și-a stabilit ierarhiile

Sportivii anului 2016 în județul Ialomița

CSS Slobozia și-a stabilit ierarhiile

Peste 90% dintre sportivii de performanță slobozeni au fost descoperiți de către profesorii Clubului Sportiv Școlar. Și anul 2016 a arătat că fabrica de talente a Sloboziei lucrează la turație maximă. Astfel, Marian Simion și Ionela Chiru la handbal, Ion Savu la tenis, Marin Cruțu și Marius Pușcașu la scrimă, Ionela Pușcașu și Gigel Căluță la atletism au motive serioase de satisfacție la finele acestui an și, cu siguranță, mult mai mulți sportivi decît cei cuprinși în clasamentele de mai jos merită felicitați. Mulțumiți de randamentul elevilor sînt și profesorii Mihai Basarab și Paul Chiojdoiu, cei care coordonează secția de fotbal a CSS Slobozia, dar complexitatea acestui sport a făcut imposibilă... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2016, 13:05 (4957 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Laboratorul de «Vandalism Cultural»

Laboratorul de «Vandalism Cultural»

De aproape 1 an de zile, un grup de 30 de elevi din cadrul liceelor din Slobozia au dezvoltat un concept inedit pentru spațiul public local. Sub titulatura «Vandalism Cultural», ei aduc în atenția comunității o serie de mesaje cu scop educativ. Conceptul a fost deja «exportat» și în alte orașe din țară, prin intermediul organizațiilor «Interact» afiliate.

Idei care schimbă lumea
În luna februarie a anului 2016, Andrei Fășie, pe atunci președinte al «Interact» Slobozia, inventa un concept media inedit. La momentul respectiv, susține tînărul, totul a fost o joacă și nimeni nu a... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2016, 11:15 (5646 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Medicii rezidenți renunță la posturile din spitalele ialomițene

În fiecare an

Medicii rezidenți renunță la posturile din spitalele ialomițene

Anual, spitalele din Ialomița fac publică lista posturilor disponibile pentru medicii rezidenți. La finalul cursurilor, specialiștii care au optat pentru unul dintre aceste locuri ezită să se mai întoarcă. Cei mai mulți invocă lipsa facilităților pe care unitățile medicale le pun la dispoziție și salariile extrem de mici. Între obligația față de pacienți și unitățile sanitare care le-au plătit salariile intervine legislația care nu reglementează eficient statutul rezidenților.

O lege întortocheată În România, ca în multe alte cazuri, statutul medicilor rezidenți este legiferat într... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2016, 12:50 (5097 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciochina asfaltează 11,5 kilometri de drumuri comunale

Administrațiile locale luptă pentru investiții

Ciochina asfaltează 11,5 kilometri de drumuri comunale

După 6 luni de la preluarea mandatului, primarul comunei Ciochina, Vasile Câmpulungeanu, reușește o performanță administrativă notabilă. În pofida opoziției din cadrul Consiliului Local, el a reușit să acceseze o finanțare de 11,5 milioane de lei pentru asfaltarea drumurilor din cele 4 sate ale comunei. «Proiectele de investiții nu sînt ușor de accesat. Iar cînd te confrunți și cu o Opoziție care nu vrea aceste investiții, greutățile cresc...» a declarat referitor la acest proiect primarul Vasile Câmpulungeanu.

Opoziția sabotează investițiile
Miercuri, 14 decembrie 2016, la Ciochina... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2016, 11:20 (7445 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școlărița

Special

Școlărița

Povestea elevei Cornelia Maria Radu din Cocora a trecut dincolo de hotarul comunei demult, cînd voluntarii de la Crucea Roșie Slobozia au fost rugați să o ajute. Are 11 ani și trăiește cu bunicii, care îi țin loc de mamă și tată... Învață, pentru că doamna dirigintă i-a spus că învățatul va fi singura ei avere! Și nu plînge niciodată, deși ar avea o mie de motive... Și unul în plus, pentru că viața a fost prea aspră cu ea. «Îmi e dor de fratele meu...» ne spune șoptit.

Acasă la Cornelia Bunicii Corneliei Radu locuiesc pe ultima uliță din Cocora, «pe luncă»... O curte cu acareturi puține... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2016, 10:10 (5533 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei îngeri din Fetești-sat

Special

Trei îngeri din Fetești-sat

Protopopiatul «Sfîntul Andrei» din Fetești încearcă de mai mulți ani să suplinească nevoile sociale ale comunității prin acțiuni filantropice și educative. Vectorul de energie al acestor activități este părintele protopop Marian Pătârlăgeanu, ajutat neobosit de către Laura Stanchi, asistent social în cadrul Departamentului de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului. Cu ajutorul lor, ziarul nostru a reușit să-i cunoască pe trei dintre copii care învață la școlile din zonă. «Sînt trei din zeci și sute care merită atenția comunității și prețuirea noastră...» după cum spune părintele Pătârlăgeanu. «Toți cei care ne trec pragul au nevoi și griji care uneori le depășesc puterile. Cu ajutorul lui... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2016, 11:10 (12104 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia Cristescu are nevoie de sprijinul comunității

Apel umanitar

Familia Cristescu are nevoie de sprijinul comunității

În noaptea de 30 noiembrie/1 decembrie 2016, casa familiei Cristescu din Slobozia a ars din temelii. Șansa celor patru membri ai familiei a fost aceea că se aflau la Alba Iulia, pentru a participa la festivitățile de 1 Decembrie... Cu datorii de aproape 100 mii de euro și, practic, în stradă, Theodor Cristescu își pune nădejdea în ajutorul lui Dumnezeu și... sprijinul comunității! Iar comunitatea reacționează.

O nenorocire greu de evitat
Comunicatul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița a fost sec: «Evenimentul s-a produs aseară, în jurul orei 20,50, iar la momentul... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2016, 12:20 (18244 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Moraru împarte primarilor ialomițeni 2,4 milioane de lei

Administrația Moraru împarte primarilor ialomițeni 2,4 milioane de lei

La jumătatea lunii noiembrie 2016, Guvernul României a aprobat prin Ordonanța de Urgență nr. 86 repartizarea unei sume de 9,974 milioane de lei pentru județul Ialomița. Trei sferturi din aceste sume au destinații precise, conform algoritmului bugetar gestionat de către Ministerul Finanțelor. Restul banilor, mai precis 2,4 milioane de lei, urmează a fi repartizați de către Consiliul Județean Ialomița. Repartizarea sumelor se va face în cadrul ședinței ordinare care va avea loc joi, 15 decembrie 2016.

Niciodată nu e prea devreme
Pe 18 noiembrie 2016 Guvernul României a aprobat ... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2016, 11:25 (5424 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raul, elevul-model ținut în viață de un microcip

Special

Raul, elevul-model ținut în viață de un microcip

Raul are 16 ani și cînd va crește vrea să fie doctor, ca să vindece toți copiii bolnavi din lume... Dar pînă atunci trebuie să treacă cu bine de cea de a 27-a operație l-a care l-au programat medicii Spitalului «Grigore Alexandrescu» din București... Trăiește datorită unui microcip care-i oxigenează creierul... Și îi place să meargă la școală! Așezat cuminte la masa de studiu din sufragerie, adolescentul vorbește despre materiile preferate, mediile de 9 și 10 din Carnetul de Note și dorințele sale rămase neîmplinite... Dincolo de problemele medicale care-l chinuie, băiatul se simte mîndru că familia în care s-a născut face eforturi pentru a-l susține, în ciuda veniturilor modeste...

... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2016, 10:20 (6932 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încep acțiunile sfârșitului de an

Încep acțiunile sfîrșitului de an

Vin Sărbătorile de Iarnă, iar sunetul clopoțeilor va acoperi pentru cîteva zile zgomotul competițiilor sportive. Tocmai de aceea se apropie momentul bilanțului, al ierarhiilor anului sportiv 2016, dar și al recompensării eforturilor copiilor care au îmbrățișat ideea de mișcare, sperînd la performanță, dar și așteptîndu-l pe Moș Crăciun. Miercuri, 14 decembrie 2016, la Centrul Cultural «Ionel Perlea», acesta va răsplăti prin cadouri pe cei peste 100 de copii care deprind fotbalul la grupele de copii ale Unirii Slobozia. Mai mult, copiii născuți în 2005 și 2006 vor mai avea de lucru. Duminică, 18 decembrie a.c., pe terenul sintetic din zona Bazinului Olimpic, se va desfășura Cupa Crăciunului. Unirea... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 21:40 (4252 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În lumea lui Florin

Special

În lumea lui Florin

Dacă ar putea vorbi, Florin ar spune neîncetat «Te iubesc, mami!». Daca s-ar putea mișca, ar alerga într-un suflet să-și îmbrățișeze bunica și s-ar juca alături de toți copiii de pe stradă... Din păcate însă, băiețelul de 6 ani este condamnat să trăiască blocat într-o lume a lui, din cauza unei boli necruțătoare, căreia medicilor le-a fost imposibil să-i găsească leac. Și pentru că un necaz nu vine niciodată singur, posibilitățile familiei de a-i alina suferința sînt limitate... Puținii bani agonisiți sînt împărțiți între lemne de foc, mîncarea de a doua zi și medicamentele copilului. Singura speranță care le-a mai rămas tuturor este puterea credinței în Dumnezeu...

Povara unui copil... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 19:40 (4484 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Victorie cu Ovidiu, înfrângere cu Brăila

Handbal, CSS Slobozia, Junioare III

Victorie cu Ovidiu, înfrîngere cu Brăila

Junioarele III ale CSS Slobozia au evoluat, în perioada 9-10 decembrie 2016, în al doilea turneu de sală al fazei grupelor din campionatul curent. Premisele nu au fost de bun augur, pregătirea din săptămîna premergătoare competiției șchiopătînd. Soreanu și compania nu s-au putut pregăti în Sala «Andreea Nica», unde se schimbă suprafața de joc, așa că antrenamentele s-au efectuat în sala Liceului de Arte «Ionel Perlea». Aici nu s-au putut lucra în parametri normali contraatacul, faza a doua și replierea, aspecte de importanță majoră în economia unui joc de handbal. «Chiar și în aceste condiții, evoluția și rezultatele de la acest turneu puteau fi mult mai bune. Probabil, la jucătoarele noastre... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 17:25 (5409 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nevoiașii de pe strada Cloșca...

Special

Nevoiașii de pe strada Cloșca...

Într-o cameră cît o cutie de chibrituri, cele șapte suflete ale familiei Baboi, din Slobozia, așteaptă înghesuite ca Moș Crăciun să le aducă speranțe și un trai mai bun. Așternute pe hîrtie, dorințele par să nu se mai termine. Cei mici visează la bradul împodobit, jucării și dulciuri. Adulții vor doar un spațiu mai mare, în care să-și așeze frumos bucuriile și necazurile din fiecare zi...

Viața ca o pradă Familia Baboi este chiriașă într-o cameră dintr-o casă, aflată pe strada Cloșca din Slobozia. Mama, tatăl și cei cinci copii stau înghesuiți într-un spațiu mic, de dimensiunile unei... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 15:50 (6181 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Muși, mulțumit de pregătirea montană

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Muși, mulțumit de pregătirea montană

Pauza competițională aduce cîteva schimbări care privesc direct handbalul slobozean. Deocamdată, acestea se referă la Sala Sporturilor care, din ianuarie 2017, își așteaptă handbalistele proprii, dar și pe cele adverse, cu o suprafață de joc nouă, a cărei montare se desăvîrșește în aceste zile. Este vorba despre o suprafață sintetică mult mai flexibilă decît precedenta, preferabilă parchetului mai greu de întreținut. Astfel, una dintre disensiunile care au existat între conducerile tehnice și cea administrativă, mai cu seamă de cînd echipa a pătruns în Liga Națională, își găsesc, în sfîrșit, rezolvarea. Cît privește mărirea capacității sălii care, deocamdată, poate cuprinde doar 150 de spectatori... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 13:05 (6429 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Bunica Gabriela, eroină pentru patru nepoți abandonați de părinți

Special

Bunica Gabriela, eroină pentru patru nepoți abandonați de părinți

Într-un apartament cu 2 camere din Slobozia, patru copii s-au născut pentru a doua oară. Condamnați să trăiască în mizerie de părinți, micuții, niciunul mai mare de 12 ani, se află doar în grija bunicii. În fiecare zi, de un an încoace, Gabriela Staicu este mamă și tată pentru Andreea (12 ani), Ștefania (10 ani), Alin (5 ani) și Maria (3 ani). Femeia s-a luptat cu legile întortocheate, dar și cu ambiția unicului său fiu care a încercat din răsputeri să întoarcă decizia judecătorilor în privința încredințării minorilor. Mai mult, căzut în patima băuturii, bărbatul a amenințat-o pe femeie, aceasta fiind nevoită să obțină un ordin de protecție... Drama copiilor este cu atît mai mare cu cît, din cauza... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2016, 11:45 (8135 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
300 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Evaziunea fiscală, în atenția polițiștilor

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au dispus începerea urmăririi penale în patru dosare, reprezentanții unor societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:49
(12326 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat pe scuter, victimă a unui accident

Sîmbătă seara, 17 iulie, în jurul orei 22,00, în orașul Amara s-a produs un accident rutier. Victima, conducătorul unui moped, a fost transportată la Spital, dar fiindcă starea de sănătate a fost apreciată ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:47
(11708 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Ajutoare pentru sinistrații din Săucești-Bacău

Primăria municipiului Fetești a organizat, la inițiativa primarului localității, Gheorghe Catrinoiu, o acțiune de strîngere de ajutoare în vederea sprijinirii persoanelor afectate de inundații din comuna ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:28
(10481 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au încercat să-și dea foc în fața sediului Prefecturii Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., în jurul orelor 12.00, două persoane, un bărbat și o femeie, ambele din comuna Manasia, au încercat să-și dea foc în fața sediului Prefecturii Ialomița. Subofițerul de serviciu și-a ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 14:22
(17032 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Copil de 13 ani, înecat în Borcea

La mai puțin de o săptămînă după ce un tînăr de 22 de ani și-a găsit sfîrșitul în apele rîului Ialomița, un băiat de numai 13 ani a dispărut în condiții asemănătoare. Din spusele martorilor, sîmbătă, 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:56
(16098 vizualizări - 0 comentarii)


SMURD Urziceni: Intervenții la Coșereni, Fierbinți și Lilieci

Paramedicii de la Detașamentul Urziceni au fost solicitați și au intervenit în cursul zilei de duminică, 18 iulie a.c., la trei situații de urgență. În primul caz, echipajul SMURD s-a deplasat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:50
(18289 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la mînăstire

Un călărășean de 25 de ani a fost depistat de polițiști, ulterior constatîndu-se că tînărul a furat obiecte de cult de la o mînăstire de pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Tînărul a fost găsit în ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:15
(23837 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei hoț


«Municipii în Siguranță» (2)

Acțiunea «Municipii în Siguranță» a continuat și vineri, 16 iulie a.c., în intervalul orar 20.00-23.00. Așadar, la nivelul municipiului Slobozia au fost desfășurate efective ale Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:14
(14780 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taxiurile, la control

Slobozia: Taxiurile, la control

În plină amiază, vineri, 16 iulie, polițiștii ialomițeni au descins într-o amplă acțiune în majoritatea stațiilor de taxi din Slobozia. Acțiunea s-a desfășurat în colaborare cu reprezentanți ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:24
(21584 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat la mare iar familia a dat-o dispărută

O fată de 14 ani, din Fetești, a fost depistată de polițiști pe raza orașului Mangalia. În ceea ce o privește pe Maria-Mădălina Păpureanu, numele fetei, familia acesteia sesizase Poliția în legătură cu ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:20
(21420 vizualizări - 0 comentarii)


«Municipii în Siguranță»

Efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate, în cursul zilei de joi, 15 iulie a.c., în executarea unor acțiuni în sistem integrat cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:11
(19694 vizualizări - 0 comentarii)


A fost găsit tînărul înecat în Ialomița

Pompierii au găsit trupul tînărului de 22 ani înecat miercuri, 14 iulie, în rîul Ialomița. Reamintim că băiatul a dispărut în apele rîului în zona barajului Dridu, după ce a vrut să se scalde. Poampierii ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:26
(20049 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot solicita adeverințe pentru credite bancare

Fermierii pot obține de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură necesare pentru accesarea creditelor bancare. Documentele pot fi solicitate de către beneficiarii plăților pe suprafață care ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:23
(21422 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un tînăr înecat în Ialomița

Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița acționează pentru căutarea trupului neînsuflețit al unui tînăr, de 22 de ani, din Tisău-Buzău, care ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:51
(20584 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Aproape 10000 de cereri pentru motorină subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță că beneficiarii pentru care a fost emis acordul prealabil pentru motorina cu acciză redusă trebuie să depună, la Centrele Județene APIA, cererea ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:45
(17965 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Miercuri, 14 iulie, în jurul orelor 18,10, în plin centru al orașului Slobozia s-a produs un accident rutier. Victima, o fetiță de 12 ani, a încercat să traverseze strada, prin loc nepermis și fără să se ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 18:23
(17547 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hagieni: Remorci pline cu grîu, răsturnate în rîul Ialomița

Un tractor și două remorci agricole s-au răsturnat în rîul Ialomița, în zona localității Hagieni. Tractoristul, un bărbat de 45 ani, din Țăndărei, conducea ansamblul de vehicule agricole încărcate cu grîu ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:24
(23370 vizualizări - 4 comentarii)


Bordușani: Doi copii încercau să vîndă un LCD furat

Doi minori din Fetești sînt cercetați de polițiștii din localitate, fiind suspecții principali în comiterea unor furturi dintr-o locuință ai cărei proprietari sînt plecați din țară. Polițiștii au luat urma ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(18760 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani hoți


Sinești: Aflat la pescuit, unui bucureștean i-au furat din mașină

În timp ce se afla la pescuit în localitatea Sinești, un bucureștean a fost prădat de hoți. Bărbatul a reclamat polițiștilor că hoții i-au furat din mașina parcată lîngă baltă un portofel și un aparat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(20997 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești hoți


Gheorghe Doja: Armă deținută ilegal

Marți, 13 iulie, polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor care dețin arme în alte condiții decît cele prevăzute de legile în vigoare. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:22
(23325 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

SC ELCASIO scoate la concurs posturi de
1. agenți vînzări (cu și fără experiență)
2. merchandiser
• Pachet salarial atractiv
CV-urile pot fi depuse la sediul firmei din Slobozia, Șos. Brăilei ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 12:18
(27115 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 19:08
(10572 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 18:48
(11312 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Polițiștii feteșteni au confiscat peste 8 tone de fier vechi. Ancheta s-a desfășurat pentru un grup de șase indivizi suspecți pentru comiterea mai multor furturi de pe raza municipiului, infracțiuni săvîrșite ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 17:08
(24901 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii se luptă cu inundațiile

Ploiele abundente căzute la sfîrșitul săptămînii precedente au făcut ravagii la Fetești. Nu mai puțin de 12 gospodării au fost inundate, iar pompierii feteșteni se lupă din greu cu furia apelor. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 12:47
(23184 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a Poliției ialomițene

Aproximativ 215 polițiști au participat vineri și sîmbătă, respectiv 9 și 10 iulie, la o acțiune de amploare desfășurată pe raza orașelor Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei, precum și a comunelor aflate ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:59
(23645 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

În urma unui control în trafic, la stația de taxare pod Giurgeni-Vadu Oii, comisarii Gărzii Financiare au interceptat două camioane. Acestea aparțineau unei societăți comerciale din Constanța și transportau ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:55
(21186 vizualizări - 0 comentarii)


Încerca să-și aranjeze florile pe scaunul din dreapta și a intrat în pom

Sîmbătă, 10 iulie, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime.
Primul eveniment rutier s-a produs pe raza localității Movilița, în urma accidentului rezultînd rănirea ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:41
(19293 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat în cancelaria școlii

La sfîrșitul săptămînii precedente, un tînăr de 19 ani a fost surprins în cancelaria unei școli din Slobozia încercînd să fure mai multe bunuri. Băiatul, fost elev al școlii, a fost surprins de femeia de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(17758 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu polițist-șofer

O mașină de poliție aflată în misiune a fost implicată, sîmbătă, 10 iunie, într-un accident rutier în apropierea localității Bucu. Accidentul s-a petrecut în condiții de poaie abundentă și carosabil umed ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(19887 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...