Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Promenada Inimilor (P)

Slobozia: Promenada Inimilor (P)

Data: Sîmbătă, 01 octombrie 2016, orele 10,00; Loc de întîlnire: Zona Centrului Cultural Ionel Perlea

COMUNICAT DE PRESĂ
Clubul Rotary Slobozia, în colaborare cu DSP Ialomița-Compartimentul Promovarea Sănătății, împreună cu Fundația CardioPrevent, membru al Forumului Național de Prevenție și Fundația Română a Inimii, continuă programul «Promenada Inimilor 2016», cu ocazia Zilei Mondiale a Inimii.
Clubul Rotary Slobozia, în colaborare cu DSP Ialomița-Compartimentul Promovarea Sănătății continuă, și în 2016, programul «Promenada Inimilor», proiect ce își propune să încurajeze populația orașului să facă mișcare, ca mijloc de prevenție a bolilor cardiovasculare, cu ocazia «Zilei Mondiale a Inimii» ce este sărbătorită în data de 29 septembrie.
«România ocupă locul II în topul țărilor din comunitate unde se moare din cauza bolilor circulatorii. La fiecare 30 de minute, un român face infarct miocardic. Unul din trei români suferă de hipertensiune arterială. Șapte milioane de români suferă de una dintre manifestările generalizate ale bolilor cardiovasculare. Toate aceste boli pot fi prevenite, iar mișcarea zilnică este elementul central al optimizării modului nostru de viață. Noi ne-am pus inima la treabă. Tu ce faci?»... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2016, 11:05 (2245 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Concursul directorilor de școli agită spiritele în Educație

Sindicatele reclamă politizarea unităților de învățămînt

Concursul directorilor de școli agită spiritele în Educație

Pe data de 12 octombrie, în 95 de școli și grădinițe din Ialomița se va organiza un concurs pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct. Reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt reclamă public faptul că maniera în care se desfășoară testările reprezintă o încercare de a se politiza toate instituțiile de învățămînt. Ca reacție a acuzațiilor publice, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că testările corespund metodologiei promovată de Ministerul Educației și nu au legătură cu politica.

Șefi noi în școlile din Ialomița... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 19:10 (9190 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Tinel îi face plângere penală lui Mocioniu

S-a deschis sezonul de vînătoare politică

Tinel îi face plîngere penală lui Mocioniu

Deputatul Gheorghe Tinel a anunțat în cadrul unei conferințe de presă că va face o plîngere penală primarului Adrian Mocioniu, pentru «obstrucționarea unei inițiative cetățenești». Deputatul PNL îl acuză pe alesul PSD că a refuzat să avizeze amplasarea a două corturi pentru strîngerea de semnături în cadrul campaniei «Vrem pasaj la Drajna!», inițiată de filiala județeană a PNL.

Ultima soluție, plîngerea penală
Deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, că intenționează să formuleze o plîngere penală împotriva primarului Sloboziei... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 18:05 (11724 vizualizări - 43 comentarii)

EVENIMENT

După modelul Sloboziei

Fetești împrumută «de îndată» 417 mii de lei

La o săptămînă de la aprobarea împrumutului de 25,4 milioane de lei pentru reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia, Consiliul Local Fetești repetă scenariul. Marți, 20 septembrie 2016, primarul Sorin Gafițoi a convocat o ședință «de îndată» pentru aprobarea contractării unui împrumut în valoare de fix 417696 lei. Proiectul de hotărîre a fost aprobat exclusiv de către consilierii PSD, consilierii PNL nefiind prezenți.

Scenariu repetat
Marți, 20 septembrie 2016, primarul orașului Fetești, Sorin Gafițoi, a repetat scenariul patentat cu o săptămînă în urmă la Slobozia. Într-o... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 17:10 (6621 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Consilierii PNL se opun împrumutului de 25,4 milioane de lei

Reacție politică la Slobozia

Consilierii PNL se opun împrumutului de 25,4 milioane de lei

Consilierii locali PNL ai municipiului Slobozia au contestat hotărîrea de Consiliu adoptată luni, 12 septembrie 2016, prin care Primăria Slobozia împrumută 25,4 milioane de lei pentru finalizarea investiției «Reabilitarea funcțională a Pieței Revoluției». Decizia a fost anunțată la sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul unei conferințe de presă. «Am depus o contestație pe contencios administrativ, pentru a bloca procedura de împrumut. Avînd în vedere importanța acestei decizii, considerăm că ea trebuia mediatizată și dezbătută public, conform legii!» a declarat Mihaela Ojog, noul lider al grupului de consilieri locali.

Luptă politică la scenă deschisă... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 16:15 (8671 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Victor Moraru continuă ctitoriile administrației Ciupercă

La vremuri noi, prețuri noi

Victor Moraru continuă ctitoriile administrației Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița a propus plenului în ședința ordinară de vineri, 23 septembrie 2016, o serie de investiții în infrastructura rutieră județeană.Victor Moraru continuă în acest fel investițiile inițiate de predecesorul său, Silvian Ciupercă, cel care obișnuia să declare că a reabilitat 20% din infrastructura rutieră a județului.

Pe urmele lui Ciupercă
Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, continuă procesul de reabilitare a infrastructurii rutiere județene, inițiat de Silvian Ciupercă în urmă cu 10 ani. În cadrul ședinței ordinare de săptămîna... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 15:40 (4350 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Sistem integrat de management al deșeurilor în Ialomița

O inițiativă de remarcat

Sistem integrat de management al deșeurilor în Ialomița

Joi, 22 septembrie 2016, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a fost depusă o propunere de strategie pentru gestionarea deșeurilor în județul Ialomița. Documentul a fost redactat de către consilierul PNL Dragoș Soare și se dorește a fi o alternativă la actualul sistem.

Nimeni nu mai crede în minuni
Aflată în minoritate (n. red.: 10 consilieri PNL împotriva a 20 PSD+ALDE), noua generație de consilieri județeni a PNL își propune să abordeze diferit ideea de Opoziție în cadrul Consiliului Județean. La ultima ședință ordinară, consilierul PNL Dragoș Soare a oferit plenului... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 14:05 (6358 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița NU este racordată la rețeaua de apă-canal

Sîntem buni de plată

Ialomița NU este racordată la rețeaua de apă-canal

Racordarea locuințelor populației la rețeaua de canalizare, precum și epurarea apelor reziduale, reprezintă de 27 de ani o prioritate declarată a tuturor administrațiilor ialomițene. Din 2004 însă, aceasta a fost dublată de Directiva 91/271/CEE a Consiliului Europei privind epurarea apelor uzate urbane în România. Potrivit acestui document, asumat și de către România, termenul limită pentru racordarea la sistemele de canalizare și epurare a apelor uzate urbane a fost 31 decembrie 2015, iar în cazul localităților rurale este ultima zi a anului 2018. În Ialomița, termenul stabilit pentru comunitățile urbane a fost depășit, iar investițiile derulate în mediul rural nu vor asigura respectarea datei... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2016, 14:20 (5409 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Postul de administrator public, scos la concurs

La Slobozia

Postul de administrator public, scos la concurs

Administrația Mocioniu a demarat procedura pentru organizarea concursului de administrator public. Conform anunțului postat pe site-ul instituției, concursul va avea loc în luna octombrie.

Viitor de aur Slobozia are Inițiativa primarului Sloboziei de a angaja un administrator public a intrat în linie dreaptă. Potrivit anunțului postat pe site-ul instituției, concursul pentru ocuparea acestui post va avea loc pe 5 octombrie 2016. Pentru ocuparea postului, noul administrator public este obligat să cunoască limba română scris și vorbit, să aibă capacitatea deplină de exercițiu, să fie... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 21:28 (9438 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Certificat nou de urbanism pentru Autogara NANA

Primăria Slobozia a decis

Certificat nou de urbanism pentru Autogara NANA

Luni, 19 septembrie 2016, oficialii Primăriei Slobozia și reprezentanții firmei NANA s-au întîlnit pentru identificarea unei soluții administrative care să permită intrarea în legalitate a autogării de la intrarea în oraș.

Pericli o ia de la capăt Administrația locală caută o soluție de compromis pentru intrarea în legalitate a autogării NANA de la intrarea în Slobozia. Luni, 19 septembrie 2016, oficialii Primăriei Slobozia și reprezentanții firmei NANA s-au întîlnit din nou. Soluția identificată de autorități pentru dezamorsarea conflictului este surprinzătoare. În urma verificării... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 18:30 (6399 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Învinse din startul jocului

Handbal, Liga Națională, Universitatea Cluj-CSM Unirea Slobozia 37-23 (17-9)

Învinse din startul jocului

Unirea Slobozia a căpătat, o dată cu instalarea lui Dumitru Muși, o brumă de atitudine și un spor de rezistență fizică. Rezultatele însă continuă să lipsească. Spre exemplu în meciul de la Cluj, disputat duminică, 25 septembrie 2016, am așteptat nu neapărat un succes, cît mai ales o replică bună a echipei noastre. Din păcate, studentele antrenate de Carmen Amariei s-au impus fără probleme, conducînd jocul încă din start. A fost 6-2 și chiar 13-3 pentru Universitatea în minutul 20, moment în care orice speranță la un rezultat pozitiv al Sloboziei s-a spulberat. Florina Chintoan, Cristina Laslo sau ucraineanca Alla Seiko ne-au administrat un dureros 37-23, fiindu-le probabil și lor greu să creadă... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 17:25 (6421 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu a închis gropile de deșeuri menajere neconforme

E oficial!

Ialomița nu a închis gropile de deșeuri menajere neconforme

În vara anului 2009, autoritățile din Ialomița anunțau închiderea celor 150 de gropi de deșeuri neconforme din județ. La 7 ani distanță, numărul acestora aproape s-a dublat, iar oficialii județeni se declară acum neputincioși în fața situației create. Noul Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor va include finanțarea unui nou depozit zonal de deșeuri menajere...

După autorități, potopul!
Ialomița a demarat, prin anii 2006-2007, prin intermediul programului PHARE CES 2004, 2005 și 2006 investițiile în îmbunătățirea sistemului de salubrizare, colectare și gestionare a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 17:10 (3635 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Doi finaliști la Cupa Federației

Scrimă, CSS Slobozia

Doi finaliști la Cupa Federației

În perioada 22-25 septembrie 2016, la București s-a desfășurat Cupa Federației la sabie, competiție de scrimă adresată cadeților și juniorilor. CSS Slobozia s-a remarcat din nou, prin marile speranțe Răzvan Stănescu, la cadeți, și George Dragomir, la juniori. Primul a intrat pe planșă Răzvan Stănescu, acesta atingînd finala competiției. Din păcate, în ultimul act a pierdut în fața stelistului Matei Aniculoesei, cu scorul de 11-15. La juniori, George Dragomir avea de apărat titlul obținut anul trecut în cadrul aceluiași turneu. Sportivul ialomițean a fost la un pas să-și îndeplinească obiectivul, fiind oprit de același Matei Aniculoesei. Interesant este că și Dragomir a pierdut cu scor similar... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 16:20 (3552 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Singurul Cabinet Antirabic din Ialomița, redeschis la Fetești

Singurul Cabinet Antirabic din Ialomița, redeschis la Fetești

Abandonat după ce singurul medic specialist în boli infecțioase din Ialomița și-a suspendat temporar activitatea, Cabinetul Antirabic care funcționa în cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești s-a redeschis. Reprezentanții unității medicale susțin că adresabilitatea este destul de ridicată, în fiecare zi cîte 10 ialomițeni atacați de cîini avînd nevoie să fie consultați și imunizați împotriva rabiei. La nivelul județului, problema maidanezilor pare fără rezolvare, iar autoritățile nu reușesc să găsească soluții...

Pacienți, plimbați între spitale
Cabinetul Antirabic... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 15:25 (5302 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Alt satelit, alt insucces

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul II Constanța-Unirea Slobozia 3-0

Alt satelit, alt insucces

Unirea Slobozia cade în doar 2 etape de pe orbita fruntașelor pînă în gaura neagră a clasamentului. Totul din cauza a doi sateliți. După echipa secundă a Astrei, sîmbătă, 24 septembrie 2016, elevii lui Ion Ionescu au dat piept în deplasare cu Viitorul II Constanța. Mînjii lui Gheorghe Hagi își doresc pentru acest sezon promovarea în liga secundă, iar startul le confirmă obiectivul. Unirea n-a jucat rău pe terenul din Ovidiu, dar a gafat în momente cheie. Neniță a deschis scorul pentru dobrogeni, în minutul 26, cu o execuție ce l-a întîlnit în cale și pe Răduca. Puțin mai tîrziu, Margină a prins un șut la vinclu de la 25 de metri și Viitorul avea deja 2-0. Unirea, în formulă completă, cu execepția... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 14:20 (3183 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze-problemă

Dezastru în transportul școlar

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze-problemă

La fiecare început de an școlar, Poliția Rutieră Ialomița verifică starea microbuzelor școlare din întreg județul. Controalele scot la iveală zeci de deficiențe tehnice pe care le au aceste mașini, iar responsabilii pentru buna lor funcționare sînt sancționați. Anul acesta, 7 primării din Ialomița au fost amendate pentru nerespectarea condițiilor de utilizare a microbuzelor școlare.

Probleme pe bandă rulantă La un an distanță de cînd Ialomița și-a reînnoit parcul auto al microbuzelor școlare, problemele încă persistă. În urma unor controale efectuate la început de an școlar, polițiștii... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 13:25 (4535 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a, etapa 5

Țăndărei rămîne în frunte

Actualul sezon al Ligii a IV-a se anunță după 5 etape mult mai spectaculos decît precedentul. Deocamdată, avem același lider ca și săptămîna trecută. Victoria Țăndărei a trecut în deplasare de hopul tradițional Abatorul Slobozia și rămîne în frunte, cu 12 puncte. Cu un punctaj identic, dar golaveraj mai subțire, Recolta Gheorghe Lazăr bate la Traian și urcă pe locul 2. O altă Recoltă, cea din Gheorghe Doja, a trecut la limită de Unirea Ion Roată și s-a calsat pe 3, cu 11 puncte. CS Amara a reușit să recupereze la Fetești punctele pierdute acasă cu Doja. După victoria de la Axintele, Secunda Adîncata a trecut-o pe lista «victimelor» și pe Victoria Munteni Buzău. În acest moment avem o densitate... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 12:40 (2997 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

O mamă din Slobozia primește 8000 de lei pentru creșterea copilului

O mamă din Slobozia primește 8000 de lei pentru creșterea copilului

Potrivit Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, cea mai mare indemnizație pe care Statul o acordă în județ pentru creșterea copilului este de 8698 de lei. Beneficiara este o fostă directoare a unei firme din Slobozia. În primul semestru al anului în curs, datele arată că, la nivelul județului, 38 de mămici care au intrat în concediu pentru creșterea copilului au primit de la Ministerul Muncii suma de 79 mii de lei...

Unde-i lege, nu-i tocmeală
În județul nostru, potrivit Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, cea mai mare indemnizație... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 11:25 (5316 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, Junioare III, CSS Slobozia-Axiopolis Cernavodă 41-6 (21-11)

Succes zdrobitor pentru Junioarele III

A doua etapă a Campionatului de Handbal Feminin Junioare III le-a adus față în față în Sala «Andreea Nica» pe CSS Slobozia și Axiopolis Cernavodă. Această partidă a reprezentat pentru handbalistele pregătite de Marian Simion prilejul de a bifa o nouă victorie la scor fluviu. Ele au trecut cu 41-6 de echipa dobrogeană și este clar că nu vor avea probleme în a trece în faza următoare. Golurile Sloboziei au fost marcate de: Dumitru-2 goluri, Tăerel-2, Ungureanu-1, Lazăr-6, Soreanu-5, Onea-4, Neagu-4, Vasile-10, Cucu-2, Cloșcă-1, Marghidanu-3. «Ca și în partida precedentă, majoritatea golurilor au fost marcate din contraatac și faza a doua. Am constatat îmbunătățiri în jocul echipei, în ceea ce privește... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 10:50 (6314 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Sănătății pune în pericol viețile a 10 mii de copii din Ialomița

Uitați pe lista de așteptare

Ministerul Sănătății pune în pericol viețile a 10 mii de copii din Ialomița

De mai bine de un an și jumătate, 10 mii de copii din Ialomița, cu vîrste cuprinse între două luni și 6 ani, așteaptă să fie vaccinați împotriva unor boli grave precum difteria, tetanosul, poliomielita sau tusea convulsivă. Situația a fost generată de faptul că Ministerul Sănătății nu a distribuit în teritoriu suficiente doze de vaccin Hexavalent și Tetravalent. Autoritățile sanitare din Ialomița susțin faptul că riscul ca acești copii să rămînă nevaccinați este destul de mare, în condițiile în care următoarele doze care urmează să ajungă la medicii de familie ialomițeni vor fi administrate nou născuților.

Se întîmplă în Ialomița... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2016, 10:55 (4649 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: 266 de amenzi în trafic

În perioada, 4-6 noiembrie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Neregulile în traficul rutier au fost sancționate de polițiștii cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:18
(11540 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Razie în discoteci

Polițiștii, în colaborare cu jandarmii ialomițeni au efectuat în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 5 spre 6 noiembrie, o razie la discotecile de pe raza comunelor arondate Secției 1 Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:17
(15160 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a Poliției în piață

Sîmbătă, 5 noiembrie, în intervalul orar 08,00-12,00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor antisociale și menținerea climatului de ordine și siguranță publică în ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:16
(15527 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 78 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 7 noiembrie 2011, sînt disponibile doar 78 locuri de muncă vacante. Cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 13:37
(16190 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Agent de pază, reținut de polițiști

Un tînăr de 28 ani, din Amara, a fost reținut de polițiștii pentru 24 de ore, pe numele său reținîndu-se săvîrșirea a șapte infracțiuni de furt. Anchetatorii au stabilit că individul, în perioada august ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 14:02
(16438 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn, victimă a două hoațe

Un bătrîn de 72 ani, din Urziceni, a fost joi, 3 noiembrie a.c., a fost victima unei înșelăciuni. Victima a fost abordată de două femei care doreau să cumpere aparatură veche și, profitînd de neatenția ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:57
(14376 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Biciclist de 85 ani, accidentat

Un bătrîn de 85 ani, din Țăndărei, a fost victima unui accident rutier, joi, 3 noiembrie a.c., în timp ce se deplasa cu bicicleta. Cauza incidentului a fost nerespectarea de către victimă a indicatorului ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:54
(10212 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi pentru ilegalități în domeniul jocurilor de noroc

Joi, 3 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au verificat 14 agenți economici care exploatează jocuri de noroc. Potrivit polițiștilor, în șase din cazuri s-au constatat deficiențe ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:53
(13260 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea accidentelor rutiere în școli

Potrivit unei informări media, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat, în perioada 26 octombrie-3 noiembrie a.c., o acțiune pentru «prevenirea accidentelor de circulație», activități informativ-preventive ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:52
(14159 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Acțiune a Poliției

Joi, 3 noiembrie, în intervalul orar 23,00-03,00, o acțiune pe linia prevenirii și combaterii furturilor de materiale feroase și neferoase, a furturilor de cabluri și componente electrice. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:51
(14620 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Comerciantă ambulantă, amendată de polițiști

O tînără de 18 ani, din Hîrșova, a fost prinsă joi, 3 noiembrie, la Bucu, în timp vindea articole de îmbrăcăminte fără a deține documente de proveniență a mărfii. Prinsă fiind de polițiști, tînăra a rămas ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:50
(10820 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jocuri video pentru adolescenți la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

Începînd cu 1 decembrie 2011, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița va inaugura un nou serviciu, destinat exclusiv elevilor cu vîrste între 14 și 19 ani. Noul serviciu va funcționa în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 15:36
(13797 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: A comandat un telefon mobil pe internet și a primit un pachet cu ziare!

Miercuri, 2 noiembrie a.c., agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de către un bărbat, de 54 ani, din Slobozia, despre faptul că a făcut o comandă pe internet pentru un telefon mobil ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:59
(16968 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Șicanare în trafic încheiată cu dosar penal pentru distrugere

Poliția a fost sesizată prin 112 miercuri, 2 noiembrie a.c., de către o tînără de 26 ani, din localitatea Poiana, despre faptul că în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism pe DN21, în zona Combinatului ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:47
(11578 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Infractor arestat

În cursul zilei miercuri, 2 noiembrie a.c., polițiști din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au acționat pe raza localității, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:43
(16868 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul a prelungit termenul pînă la care agenții economici se pot înscrie în REVISAL

Agenții economici își pot înscrie sau actualiza datele în Registrul General de Evidență a Salariaților până la 15 decembrie 2011, stabilește o hotărîre aprobată de Guvern. Executivul a decis astfel prelungirea ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:35
(15881 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: I-au furat cocenii deja tăiați

Un slobozean de 53 ani, din Slobozia, a sesizat polițiștilor că hoții i-au furat de pe un teren extravilan situat în apropierea cartierului Slobozia Nouă cocenii tăiați. Deplasîndu-se la fața locului, o ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:34
(10087 vizualizări - 0 comentarii)


Efectuarea controalelor, modificată prin ordonanță de urgență

Guvernul a aprobat o ordonanță de urgență privind organizarea și funcționarea inspecției economico-financiare la operatorii economici, act normativ care delimitează competențele de control între Ministerul ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:33
(13979 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției la Urziceni și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din municipiile Fetești și Urziceni și a secțiilor arondate, efective din toate structurile operative ale acestor unități au fost angrenate în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:31
(12160 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele Sfîntului Grigore Decapolitul vor ajunge la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de activități cu prilejul hramului de toamnă «Soborul Sfinților Mihail și Gavriil» al Mînăstirii Slobozia. Astfel, vineri, 4 noiembrie, după amiaza ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:20
(14373 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de Mică Publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:14
(3569 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Scandal la discotecă

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 ani, din Amara, au fost reținuți luni, 31 octombrie, pentru ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice și lovirea sau alte violențe ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:08
(13933 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat gardul autostrăzii

Polițiștii feteșteni au fost alarmați, luni, 31 octombrie, de către un agent de pază al unei societăți comerciale cu privire la faptul că a prins o persoană care transporta cu o căruță plasă de sîrmă furată ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:05
(11657 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Săptămîna Europenă pentru Securitate și Sănătate în Muncă», marcată în Ialomița

În perioada 24-28 octombrie, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat o serie de acțiuni dedicate «Săptămînii Europene pentru Securitate și Sănătate în Muncă». Potrivit unei informări media, «inspectorul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:05
(9510 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Adolescentă pe bicicletă, lovită de o mașină

O adolescentă de 14 ani, din Amara, a fost accidentată în timp ce mergea pe bicicletă. S-a întîmplat luni, 31 octombrie, la Traian, adolescenta fiind lovită de o mașină condusă de un bărbat, de 42 ani, ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:01
(12777 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian accident


Păltiniș: Fără permis, la volan

În ultima zi a luniii precedente, luni, 31 octombrie, polițiștii rutieri aflați în trafic la Păltiniș au vrut să oprească pentru un control de rutină o mașină. Conducătorul auto a refuzat însă verificarea ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:01
(8092 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi pentru transportatorii ialomițeni

În perioada 3-28 octombrie 2011 s-a desfășurat etapa a II-a a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul Transporturilor. Controalele au avut drept scop principal «verificarea respectării ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:00
(13556 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Jandarmeria donează viață pentru România»

Peste 100 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat voluntari la campania de donare de sînge inițiată de Jandarmeria Română, «Jandarmeria donează viață pentru România ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 09:58
(14554 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: A intrat cu mașina în pom: 3 victime!

În timp ce un tînăr de 20 ani, din comuna Sfîntu Gheorghe, conducea un autoturism din direcția Urziceni către Slobozia, a intrat pe contrasens, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a intrat ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2011, 09:56
(13148 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu accident


Păltiniș: A vrut să depășească și s-a izbit de vehiculul ce venea din sens opus

Vineri, 28 octombrie, în apropierea localității Păltiniș s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 35 ani, din Slobozia, se deplasa la volanul unui autoturism în afara localității ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2011, 09:55
(14531 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...