Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comisarul șef Viorel Ștefu, promovat la IGPR

Comisarul șef Viorel Ștefu, promovat la IGPR

EXCLUSIV: Adjunctul IPJ Brăila, Valentin-Dorin Condruz, viitorul șef al IPJ Ialomița!

Schimbări în fruntea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Comisarul șef Viorel Ștefu, șeful instituției, a fost promovat pe o funcție de conducere în cadrul Inspectoratului General al Poliției Române. Deocamdată nu se știe numele viitorului comandat al Poliției ialomițene.

7 ani în fruntea IPJ Ialomița
Începînd de vineri, 30 septembrie 2016, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își caută un nou comandat. Potrivit unor surse neoficiale, comisarul șef Viorel Ștefu, cel care a asigurat conducerea instituției în ultimii 7 ani, a fost promovat într-o funcție... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2016, 12:11 (23291 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Promenada Inimilor (P)

Slobozia: Promenada Inimilor (P)

Data: Sîmbătă, 01 octombrie 2016, orele 10,00; Loc de întîlnire: Zona Centrului Cultural Ionel Perlea

COMUNICAT DE PRESĂ
Clubul Rotary Slobozia, în colaborare cu DSP Ialomița-Compartimentul Promovarea Sănătății, împreună cu Fundația CardioPrevent, membru al Forumului Național de Prevenție și Fundația Română a Inimii, continuă programul «Promenada Inimilor 2016», cu ocazia Zilei Mondiale a Inimii.
Clubul Rotary Slobozia, în colaborare cu DSP Ialomița-Compartimentul Promovarea Sănătății continuă, și în 2016, programul «Promenada Inimilor», proiect ce își propune să încurajeze populația orașului să facă mișcare, ca mijloc de prevenție a bolilor cardiovasculare, cu ocazia «Zilei Mondiale a Inimii» ce este sărbătorită în data de 29 septembrie.
«România ocupă locul II în topul țărilor din comunitate unde se moare din cauza bolilor circulatorii. La fiecare 30 de minute, un român face infarct miocardic. Unul din trei români suferă de hipertensiune arterială. Șapte milioane de români suferă de una dintre manifestările generalizate ale bolilor cardiovasculare. Toate aceste boli pot fi prevenite, iar mișcarea zilnică este elementul central al optimizării modului nostru de viață. Noi ne-am pus inima la treabă. Tu ce faci?»... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2016, 11:05 (2296 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Concursul directorilor de școli agită spiritele în Educație

Sindicatele reclamă politizarea unităților de învățămînt

Concursul directorilor de școli agită spiritele în Educație

Pe data de 12 octombrie, în 95 de școli și grădinițe din Ialomița se va organiza un concurs pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct. Reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt reclamă public faptul că maniera în care se desfășoară testările reprezintă o încercare de a se politiza toate instituțiile de învățămînt. Ca reacție a acuzațiilor publice, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că testările corespund metodologiei promovată de Ministerul Educației și nu au legătură cu politica.

Șefi noi în școlile din Ialomița... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 19:10 (9190 vizualizări - 26 comentarii)

POLITICĂ

Tinel îi face plângere penală lui Mocioniu

S-a deschis sezonul de vînătoare politică

Tinel îi face plîngere penală lui Mocioniu

Deputatul Gheorghe Tinel a anunțat în cadrul unei conferințe de presă că va face o plîngere penală primarului Adrian Mocioniu, pentru «obstrucționarea unei inițiative cetățenești». Deputatul PNL îl acuză pe alesul PSD că a refuzat să avizeze amplasarea a două corturi pentru strîngerea de semnături în cadrul campaniei «Vrem pasaj la Drajna!», inițiată de filiala județeană a PNL.

Ultima soluție, plîngerea penală
Deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, că intenționează să formuleze o plîngere penală împotriva primarului Sloboziei... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 18:05 (11725 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După modelul Sloboziei

Fetești împrumută «de îndată» 417 mii de lei

La o săptămînă de la aprobarea împrumutului de 25,4 milioane de lei pentru reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia, Consiliul Local Fetești repetă scenariul. Marți, 20 septembrie 2016, primarul Sorin Gafițoi a convocat o ședință «de îndată» pentru aprobarea contractării unui împrumut în valoare de fix 417696 lei. Proiectul de hotărîre a fost aprobat exclusiv de către consilierii PSD, consilierii PNL nefiind prezenți.

Scenariu repetat
Marți, 20 septembrie 2016, primarul orașului Fetești, Sorin Gafițoi, a repetat scenariul patentat cu o săptămînă în urmă la Slobozia. Într-o... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 17:10 (6621 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Consilierii PNL se opun împrumutului de 25,4 milioane de lei

Reacție politică la Slobozia

Consilierii PNL se opun împrumutului de 25,4 milioane de lei

Consilierii locali PNL ai municipiului Slobozia au contestat hotărîrea de Consiliu adoptată luni, 12 septembrie 2016, prin care Primăria Slobozia împrumută 25,4 milioane de lei pentru finalizarea investiției «Reabilitarea funcțională a Pieței Revoluției». Decizia a fost anunțată la sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul unei conferințe de presă. «Am depus o contestație pe contencios administrativ, pentru a bloca procedura de împrumut. Avînd în vedere importanța acestei decizii, considerăm că ea trebuia mediatizată și dezbătută public, conform legii!» a declarat Mihaela Ojog, noul lider al grupului de consilieri locali.

Luptă politică la scenă deschisă... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 16:15 (8671 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Victor Moraru continuă ctitoriile administrației Ciupercă

La vremuri noi, prețuri noi

Victor Moraru continuă ctitoriile administrației Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița a propus plenului în ședința ordinară de vineri, 23 septembrie 2016, o serie de investiții în infrastructura rutieră județeană.Victor Moraru continuă în acest fel investițiile inițiate de predecesorul său, Silvian Ciupercă, cel care obișnuia să declare că a reabilitat 20% din infrastructura rutieră a județului.

Pe urmele lui Ciupercă
Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, continuă procesul de reabilitare a infrastructurii rutiere județene, inițiat de Silvian Ciupercă în urmă cu 10 ani. În cadrul ședinței ordinare de săptămîna... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 15:40 (4350 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Sistem integrat de management al deșeurilor în Ialomița

O inițiativă de remarcat

Sistem integrat de management al deșeurilor în Ialomița

Joi, 22 septembrie 2016, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a fost depusă o propunere de strategie pentru gestionarea deșeurilor în județul Ialomița. Documentul a fost redactat de către consilierul PNL Dragoș Soare și se dorește a fi o alternativă la actualul sistem.

Nimeni nu mai crede în minuni
Aflată în minoritate (n. red.: 10 consilieri PNL împotriva a 20 PSD+ALDE), noua generație de consilieri județeni a PNL își propune să abordeze diferit ideea de Opoziție în cadrul Consiliului Județean. La ultima ședință ordinară, consilierul PNL Dragoș Soare a oferit plenului... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2016, 14:05 (6358 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița NU este racordată la rețeaua de apă-canal

Sîntem buni de plată

Ialomița NU este racordată la rețeaua de apă-canal

Racordarea locuințelor populației la rețeaua de canalizare, precum și epurarea apelor reziduale, reprezintă de 27 de ani o prioritate declarată a tuturor administrațiilor ialomițene. Din 2004 însă, aceasta a fost dublată de Directiva 91/271/CEE a Consiliului Europei privind epurarea apelor uzate urbane în România. Potrivit acestui document, asumat și de către România, termenul limită pentru racordarea la sistemele de canalizare și epurare a apelor uzate urbane a fost 31 decembrie 2015, iar în cazul localităților rurale este ultima zi a anului 2018. În Ialomița, termenul stabilit pentru comunitățile urbane a fost depășit, iar investițiile derulate în mediul rural nu vor asigura respectarea datei... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2016, 14:20 (5409 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Postul de administrator public, scos la concurs

La Slobozia

Postul de administrator public, scos la concurs

Administrația Mocioniu a demarat procedura pentru organizarea concursului de administrator public. Conform anunțului postat pe site-ul instituției, concursul va avea loc în luna octombrie.

Viitor de aur Slobozia are Inițiativa primarului Sloboziei de a angaja un administrator public a intrat în linie dreaptă. Potrivit anunțului postat pe site-ul instituției, concursul pentru ocuparea acestui post va avea loc pe 5 octombrie 2016. Pentru ocuparea postului, noul administrator public este obligat să cunoască limba română scris și vorbit, să aibă capacitatea deplină de exercițiu, să fie... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 21:28 (9438 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Certificat nou de urbanism pentru Autogara NANA

Primăria Slobozia a decis

Certificat nou de urbanism pentru Autogara NANA

Luni, 19 septembrie 2016, oficialii Primăriei Slobozia și reprezentanții firmei NANA s-au întîlnit pentru identificarea unei soluții administrative care să permită intrarea în legalitate a autogării de la intrarea în oraș.

Pericli o ia de la capăt Administrația locală caută o soluție de compromis pentru intrarea în legalitate a autogării NANA de la intrarea în Slobozia. Luni, 19 septembrie 2016, oficialii Primăriei Slobozia și reprezentanții firmei NANA s-au întîlnit din nou. Soluția identificată de autorități pentru dezamorsarea conflictului este surprinzătoare. În urma verificării... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 18:30 (6399 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Învinse din startul jocului

Handbal, Liga Națională, Universitatea Cluj-CSM Unirea Slobozia 37-23 (17-9)

Învinse din startul jocului

Unirea Slobozia a căpătat, o dată cu instalarea lui Dumitru Muși, o brumă de atitudine și un spor de rezistență fizică. Rezultatele însă continuă să lipsească. Spre exemplu în meciul de la Cluj, disputat duminică, 25 septembrie 2016, am așteptat nu neapărat un succes, cît mai ales o replică bună a echipei noastre. Din păcate, studentele antrenate de Carmen Amariei s-au impus fără probleme, conducînd jocul încă din start. A fost 6-2 și chiar 13-3 pentru Universitatea în minutul 20, moment în care orice speranță la un rezultat pozitiv al Sloboziei s-a spulberat. Florina Chintoan, Cristina Laslo sau ucraineanca Alla Seiko ne-au administrat un dureros 37-23, fiindu-le probabil și lor greu să creadă... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 17:25 (6421 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu a închis gropile de deșeuri menajere neconforme

E oficial!

Ialomița nu a închis gropile de deșeuri menajere neconforme

În vara anului 2009, autoritățile din Ialomița anunțau închiderea celor 150 de gropi de deșeuri neconforme din județ. La 7 ani distanță, numărul acestora aproape s-a dublat, iar oficialii județeni se declară acum neputincioși în fața situației create. Noul Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor va include finanțarea unui nou depozit zonal de deșeuri menajere...

După autorități, potopul!
Ialomița a demarat, prin anii 2006-2007, prin intermediul programului PHARE CES 2004, 2005 și 2006 investițiile în îmbunătățirea sistemului de salubrizare, colectare și gestionare a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 17:10 (3635 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Doi finaliști la Cupa Federației

Scrimă, CSS Slobozia

Doi finaliști la Cupa Federației

În perioada 22-25 septembrie 2016, la București s-a desfășurat Cupa Federației la sabie, competiție de scrimă adresată cadeților și juniorilor. CSS Slobozia s-a remarcat din nou, prin marile speranțe Răzvan Stănescu, la cadeți, și George Dragomir, la juniori. Primul a intrat pe planșă Răzvan Stănescu, acesta atingînd finala competiției. Din păcate, în ultimul act a pierdut în fața stelistului Matei Aniculoesei, cu scorul de 11-15. La juniori, George Dragomir avea de apărat titlul obținut anul trecut în cadrul aceluiași turneu. Sportivul ialomițean a fost la un pas să-și îndeplinească obiectivul, fiind oprit de același Matei Aniculoesei. Interesant este că și Dragomir a pierdut cu scor similar... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 16:20 (3555 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Singurul Cabinet Antirabic din Ialomița, redeschis la Fetești

Singurul Cabinet Antirabic din Ialomița, redeschis la Fetești

Abandonat după ce singurul medic specialist în boli infecțioase din Ialomița și-a suspendat temporar activitatea, Cabinetul Antirabic care funcționa în cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești s-a redeschis. Reprezentanții unității medicale susțin că adresabilitatea este destul de ridicată, în fiecare zi cîte 10 ialomițeni atacați de cîini avînd nevoie să fie consultați și imunizați împotriva rabiei. La nivelul județului, problema maidanezilor pare fără rezolvare, iar autoritățile nu reușesc să găsească soluții...

Pacienți, plimbați între spitale
Cabinetul Antirabic... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 15:25 (5302 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Alt satelit, alt insucces

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul II Constanța-Unirea Slobozia 3-0

Alt satelit, alt insucces

Unirea Slobozia cade în doar 2 etape de pe orbita fruntașelor pînă în gaura neagră a clasamentului. Totul din cauza a doi sateliți. După echipa secundă a Astrei, sîmbătă, 24 septembrie 2016, elevii lui Ion Ionescu au dat piept în deplasare cu Viitorul II Constanța. Mînjii lui Gheorghe Hagi își doresc pentru acest sezon promovarea în liga secundă, iar startul le confirmă obiectivul. Unirea n-a jucat rău pe terenul din Ovidiu, dar a gafat în momente cheie. Neniță a deschis scorul pentru dobrogeni, în minutul 26, cu o execuție ce l-a întîlnit în cale și pe Răduca. Puțin mai tîrziu, Margină a prins un șut la vinclu de la 25 de metri și Viitorul avea deja 2-0. Unirea, în formulă completă, cu execepția... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 14:20 (3183 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze-problemă

Dezastru în transportul școlar

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze-problemă

La fiecare început de an școlar, Poliția Rutieră Ialomița verifică starea microbuzelor școlare din întreg județul. Controalele scot la iveală zeci de deficiențe tehnice pe care le au aceste mașini, iar responsabilii pentru buna lor funcționare sînt sancționați. Anul acesta, 7 primării din Ialomița au fost amendate pentru nerespectarea condițiilor de utilizare a microbuzelor școlare.

Probleme pe bandă rulantă La un an distanță de cînd Ialomița și-a reînnoit parcul auto al microbuzelor școlare, problemele încă persistă. În urma unor controale efectuate la început de an școlar, polițiștii... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 13:25 (4536 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a, etapa 5

Țăndărei rămîne în frunte

Actualul sezon al Ligii a IV-a se anunță după 5 etape mult mai spectaculos decît precedentul. Deocamdată, avem același lider ca și săptămîna trecută. Victoria Țăndărei a trecut în deplasare de hopul tradițional Abatorul Slobozia și rămîne în frunte, cu 12 puncte. Cu un punctaj identic, dar golaveraj mai subțire, Recolta Gheorghe Lazăr bate la Traian și urcă pe locul 2. O altă Recoltă, cea din Gheorghe Doja, a trecut la limită de Unirea Ion Roată și s-a calsat pe 3, cu 11 puncte. CS Amara a reușit să recupereze la Fetești punctele pierdute acasă cu Doja. După victoria de la Axintele, Secunda Adîncata a trecut-o pe lista «victimelor» și pe Victoria Munteni Buzău. În acest moment avem o densitate... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 12:40 (2997 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

O mamă din Slobozia primește 8000 de lei pentru creșterea copilului

O mamă din Slobozia primește 8000 de lei pentru creșterea copilului

Potrivit Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, cea mai mare indemnizație pe care Statul o acordă în județ pentru creșterea copilului este de 8698 de lei. Beneficiara este o fostă directoare a unei firme din Slobozia. În primul semestru al anului în curs, datele arată că, la nivelul județului, 38 de mămici care au intrat în concediu pentru creșterea copilului au primit de la Ministerul Muncii suma de 79 mii de lei...

Unde-i lege, nu-i tocmeală
În județul nostru, potrivit Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, cea mai mare indemnizație... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 11:25 (5319 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, Junioare III, CSS Slobozia-Axiopolis Cernavodă 41-6 (21-11)

Succes zdrobitor pentru Junioarele III

A doua etapă a Campionatului de Handbal Feminin Junioare III le-a adus față în față în Sala «Andreea Nica» pe CSS Slobozia și Axiopolis Cernavodă. Această partidă a reprezentat pentru handbalistele pregătite de Marian Simion prilejul de a bifa o nouă victorie la scor fluviu. Ele au trecut cu 41-6 de echipa dobrogeană și este clar că nu vor avea probleme în a trece în faza următoare. Golurile Sloboziei au fost marcate de: Dumitru-2 goluri, Tăerel-2, Ungureanu-1, Lazăr-6, Soreanu-5, Onea-4, Neagu-4, Vasile-10, Cucu-2, Cloșcă-1, Marghidanu-3. «Ca și în partida precedentă, majoritatea golurilor au fost marcate din contraatac și faza a doua. Am constatat îmbunătățiri în jocul echipei, în ceea ce privește... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2016, 10:50 (6320 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Vasile Blaga NU este pe Facebook

Vasile Blaga NU este pe Facebook

«Avînd în vedere faptul că pe rețeaua de socializare Facebook a fost creat un cont cu numele „Vasile Blaga“, ce are atașată fotografia ministrului Administrației și Internelor, facem precizarea că acest ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:57
(25382 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cros pentru persoanele cu dizabilități

Liga pentru promovarea și apărarea drepturilor persoanelor cu handicap din România organizează «Crosul egalității de șanse pentru persoanele cu dizabilități», ediția a II-a , sîmbătă, 26 iunie 2010, între ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:37
(26134 vizualizări - 0 comentarii)


1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

Polițiști din Gheorghe Doja și Miloșești au depistat, pe unul dintre drumurile agricole dintre cele două comune, două autoutilitare, înmatriculate în București, respectiv în județul Prahova. Cu privire ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:23
(22626 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri la plată pentru 9,4 milioane ha

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 11 iunie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, pentru anul 2010. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:20
(22370 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Primăria și Consiliul Local Fetești, la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Bibliotecii Municipale și al Casei de Cultură din localitate, au organizat marți, 15 iunie a.c., acțiunea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:12
(19821 vizualizări - 0 comentarii)


Cercetat pentru braconaj piscicol

Polițiștii din Vlădeni au depistat un bărbat, de 43 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce pescuia pe rîul Ialomița cu un halău, acesta nefiind autorizat să dețină și să folosească scule ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:11
(22525 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni braconaj


«Divina profesie», imortalizată pe hârtie

«Divina profesie», imortalizată pe hîrtie

Începînd de miercuri, 16 iunie, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei inedite expoziții-concurs de fotografie. Evenimentul, organizat de Asociația Învățătorilor Ialomițeni, în colaborare cu autoritățile ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:50
(21243 vizualizări - 0 comentarii)


Și-au declarat animalele furate și polițiștii, găsindu-le, i-au amendat că le-au lăsat libere

Doi ialomițeni au fost sancționați contravențional după ce și-au lăsat animalele fără supraveghere. Asta după ce ambii au sesizat Poliției că animalele le-ar fi fost furate, acestea fiind depistate ulterior ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:48
(16439 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție


Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Începînd cu această săptămînă, echipe mixte de jandarmi și polițiști vor patrula pe străzile stațiunii Amara pentru a asigura siguranța și ordinea publică. Măsura a fost adoptată în scopul prevenirii faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:44
(23385 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 07:20
(15659 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 19:08
(14318 vizualizări - 0 comentarii)


Băut și fără permis, la volan

Noaptea trecută, respectiv 14 spre 15 iunie, un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia a fost oprit pentru un control de rutină de polițiștii din Alexeni și Ion Roată, aflați în serviciul ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:19
(23230 vizualizări - 0 comentarii)


Sănătatea bovinelor, la control

Autoritatea Națională Sanirat-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a demarat recent acțiunea privind obținerea statusului de «oficial liber de Bruceloză bovină», motiv pentru care toate exploatațiile ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25704 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DSV control


Accident produs de un șofer beat cui

Două persoane rănite și un autoturism distrus aproape în totalitate, sînt urmările unui grav accident rutier petrecut în noaptea de 14 spre 15 iunie în apropierea comunei Adîncata. Primele cercetări ale ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(21931 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Incendii la Gheorghe Doja și Traian

Luni seara, 14 iunie, în jurul orelor 19,00, un apel de urgență alerta pompierii. Apelul fusese dat din comuna Gheorghe Doja unde căminul cultural din localitate se aprinsese de-a dreptul. Clădirea era ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25757 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii voluntari, în concurs

Inspectoratul pentru Situații de urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat, marți, 15 iunie faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:17
(29192 vizualizări - 0 comentarii)


Camera de Comerț Ialomița organizează cursuri de formare

Luni, 14 iunie, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» s-a desfășurat seminarul cu tema «Propuneri pentru realizarea unor proiecte în domeniul energiei regenerabile, prin accesarea de programe de finanțare ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:16
(15442 vizualizări - 0 comentarii)


În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

Muzeul Național al Agriculturii a participat, în calitate de partener, la prima ediție a Festivalului Vlăsiei, manifestare organizată Consiliul local și Primăria comunei Moara Vlăsiei (județul Ilfov), localitate ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 12:00
(25989 vizualizări - 0 comentarii)


Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

«Cea mai mare bogăție din aceasta lume sînt copiii, mai mare decît toți banii din lume și toată puterea de pe pămînt» este motto-ul sub care colectivul de cadre didactice al Grădiniței cu Program Prelungit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 11:21
(27173 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: revista Junior


«Șoferi» fără permis, beți la volan

În ultimele 48 de ore, în urma controalelor de rutină desfășurate de polițiști, pe arterele județului au fost depistați trei conducători auto ce se aflau la volanul unor autoturisme, cu toate că nu aveau ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:38
(22965 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 iunie, în intervalul orar 22.00-03.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:36
(13325 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serviciile voluntare și private de pompieri, la concurs

Marți, 15 iunie a.c., începînd cu ora 8,00, la Stadionul Municipal 1 Mai din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:32
(17214 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Flutur: «S-a decis înghețarea alegerilor din PD-L la toate nivelurile»

«S-a decis înghețarea deocamdată a alegerilor din PD-L la toate nivelurile» a declarat Gheorghe Flutur după ședința Biroului Permanent Național. «Dorim să ne concentrăm în perioada următoare pe rezolvarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:01
(17603 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: PDL alegeri


Accidente la Sf. Gheorghe și Făcăeni

Paramedicii din Urziceni au fost prezenți duminică, 13 iunie, în jurul orei 19.30, la un accident rutier, produs între un autotren și un autoturism pe raza comunei Sf. Gheorghe. Aceștia au deconectat bornele ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:29
(14458 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: A căzut din căruță

Echipajul SMURD a fost solicitat duminică, 13 iunie, pe raza comunei Sinești. Un bărbat, de 32 de ani, a căzut din căruță și s-a ales cu multiple traumatisme. După acordarea îngrijirilor medicale inițiale ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16544 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Animal scos de pompieri din noroi

O bovină rămasă împotmolită în noroi, pe malul stîng al rîului Ialomița, a fost salvată sîmbătă dimineață, în jurul orei 8.30, de pompierii din Urziceni. Aceștia au acționat cu mijloacele din dotare timp ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16126 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric,  iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric, iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

Vineri seara, 11 iunie, o casă de pe strada Plevnei din Slobozia a luat foc. Întrucît proprietara, ce locuia singură, nu era acasă în momentul izbucnirii incendiului, flăcările au fost observate de vecinii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:22
(26907 vizualizări - 0 comentarii)


«Clubul de vacanță» la Protoieria Urziceni

În cursul vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie, Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu organizația World Vision România, susține programul «Clubul de vacanță ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:44
(16340 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de peste 5300 de lei într-o singură noapte

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 11/12 iunie, în miez de noapte, polițiști de siguranță publică și poliție rutieră, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au acționat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:38
(16513 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia amenzi


Borănești, Bărcănești și Coșereni, în vizorul polițiștilor

Efective ale Poliției Municipiului Urziceni și ale posturilor de poliție limitrofe au acționat pe raza comunelor Borănești, Bărcănești și Coșereni, urmărindu-se în special prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:36
(14680 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...