Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Președintele Ilie Lemnaru «pregătește» Unirea Slobozia pentru Liga 2

Fotbal

Președintele Ilie Lemnaru «pregătește» Unirea Slobozia pentru Liga 2

Președintele Clubului AFC Unirea 04 Slobozia, Ilie Lemnaru, «pregătește» echipa pentru revenirea în divizia secundă. Proaspăt retrogradată din primul eșalon al fotbalului românesc, Unirea Slobozia întrerupe contractele cu majoritatea jucătorilor, acestea «expirând» la finele lunii în curs. «Da, într-adevăr, contractele majorității jucătorilor ajung la finalizare, undeva la finele lunii mai început de iunie 2026...» precizează pentru început Ilie Lemnaru, președintele Unirii Slobozia. Actual, se «inventariază» datoriile Clubului, încercându-se eșalonări la plată sau achitarea... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 10:20 (4215 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Importanța sănătății orale, predată în școlile ialomițene

Importanța sănătății orale, predată în școlile ialomițene

Colegiul Medicilor Stomatologi din România a lansat un proiect de screening privind sănătatea orală a elevilor. Printre județele în cadrul cărora se implemen­tează se numără și Ialomița. De altfel, instituția arată că elevii din județul Ialomița au numeroase probleme dentare, mai ales cei care locuiesc în mediul rural.

 

Sănătate orală și în școlile ialomițene Inițiativa Colegiului Medicilor Stomatologi din România vine ca urmare a realizării Studiului Național privind Starea de Sănătate Orală a Românilor. Potrivit cercetării, peste 60% dintre... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2026, 09:20 (2499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Obezitatea, boala care afectează mii de ialomițeni

Obezitatea, boala care afectează mii de ialomițeni

Institutul Național de Sănătate Publică a realizat un studiu statistic referitor la alimentație și bolile pe care mâncatul nesănătos le provoacă. Datele arată că, în ultimii 3 ani, Ialomița se află pe primele locuri, la nivel na­țional, în privința incidenței obezității. Obezitatea nu este doar o problemă me­dicală, ci o afecțiune care provoacă alte dezechilibre în organism. Din fericire, efectele acesteia sunt reversibile.

 

Ialomițenii mănâncă nesănătos Principala cauză a obezității este alimentația. Institutul Național de Sănătate Publică... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2026, 12:40 (1775 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, județul în care există cei mai mulți autori ai «violenței domestice»

Ialomița, județul în care există cei mai mulți autori ai «violenței domestice»

«Violența domestică» rămâne problema nerezolvată a autorităților din Ialomița. De altfel, datele Agenției Naționale pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați plasează Ialomița în top 5 județe unde se înregistrează cele mai multe fapte de «violență domestică» și, implicit, cei mai mulți agresori.

 

«Violența domestică», o realitate «Violența domestică», arată datele Agenției Naționale pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați, rămâne una dintre infracțiunile cel mai des reclamate... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2026, 07:55 (3240 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grădiniță cu Program Prelungit, în localitatea Munteni Buzău 

Grădiniță cu Program Prelungit, în localitatea Munteni Buzău 

Grădinița care își desfășoară activitatea în cadrul Școlii Gimnaziale «Arhanghelii Mihail și Gavriil» va deveni Grădiniță cu Program Prelungit, din anul școlar viitor. Astfel, părinții interesați își pot înscrie copiii în cadrul unității de învățământ. Înscrierile se desfășoară în perioada 25-29 mai 2026. În cadrul noii structuri vor fi înființate două grupe mici noi.

 

Fonduri europene pentru dezvoltare Grădinița din Munteni Buzău, administrată de școala gimnazială a localității, va deveni de la doamnă... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2026, 14:50 (2741 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Derularea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, în grafic la nivelul Ialomiței

Derularea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, în grafic la nivelul Ialomiței

Datele Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița plasează județul pe primul loc, la nivel național, în privința derulării Programului Național de Cadastru și Carte Funciară. Datele oficiale arată că aproximativ 240 mii de imobile au fost cadastrate în cei aproape 10 ani de la debutul Programului în Ialomița.

 

Un proiect în derulare Ialomița a început derularea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară la câțiva ani distanță de la lansarea oficială. Chiar dacă demersurile au început cu întârziere, timpul... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2026, 09:40 (3373 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (V 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (V 2001)

Era debutul lunii mai 2001 când ziarul Independent titra pe prima pagină «Procese de calomnie cu „bătăi de cap“/Elena Sporea îl ACUZĂ pe fostul ministru al Agriculturii, Ioan Mureșan, de „privatizări dubioase și deturnări de fonduri“». În fapt, acesta era «începutul sfârșitului» pentru fostul ministru țărănist al Agriculturii, electronistul Ioan Avram Mureșan având să fie condamnat ulterior la ani grei de închisoare. De reținut că senatorul Elena Sporea, ajunsă să repre­zinte Ialomița ca urmare a intervențiilor de la Centru la nivelul PD... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2026, 10:20 (4097 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» și-a suspendat activitatea în lipsa autorizației ISU

Se întâmplă la Slobozia

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» și-a suspendat activitatea în lipsa autorizației ISU

Slobozia a fost, în perioada 12-15 mai 2026, gazda Olimpiadei Na­țio­nale de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei. Desfășurarea evenimentului a fost bulversată însă din cauza unor probleme tehnice des­coperite la Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru», edificiu administrat de Direcția Educație, Cultură și Tineret a Primăriei Slobozia. Sala nu deține autorizație de securitate la incendiu din cauza unor sincope apărute în derularea celor două proiecte de reabilitare care vizează obiectivul. Pe cale de con­secință, a fost adoptată decizia de a suspenda activitatea sălii, obligând In­spec­toratul Școlar Județean Ialomița să... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2026, 11:50 (3631 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Echipamente profesionale de bar: ce nu trebuie să lipsească

Echipamente profesionale de bar: ce nu trebuie să lipsească

advertorial

În HoReCa, zona de bar nu este doar locul în care se prepară cafeaua sau se toarnă băuturile în pahare. Pentru restaurante, hoteluri, cafenele, puburi, terase sau servicii de catering, barul a devenit un punct strategic de vânzare. De aici pleacă produse cu rotație rapidă, cu marjă bună și cu impact direct asupra experienței clientului: espresso, cappuccino, limonade, cocktailuri, smoothie-uri, milkshake-uri, granita, ceaiuri, vinuri, băuturi reci sau băuturi pentru evenimente.
Un bar bine echipat nu înseamnă doar un aspect profesional. Înseamnă timp câștigat, comenzi pregătite mai repede, gust constant și un flux de lucru mai clar pentru personal.... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2026, 07:10 (2473 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni, fără soluții pentru problema lipsei medicilor

Spitalul Municipal Urziceni, fără soluții pentru problema lipsei medicilor

În lipsă de medici, Spitalul Municipal Urziceni nu poate asigura liniile de gardă pe 3 dintre secțiile unității medicale. Este vorba despre secțiile Pediatrie, Ginecologie și Boli Interne. Pe cale de consecință, toate cazurile sunt transferate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin faptul că situația trenează deja de un an.

 

Spitalul din Urziceni are nevoie de medici Unitatea medicală a organizat de mai multe ori concursuri pentru ocuparea posturilor libere de medici specialiști, dar candidații nu s-au î... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2026, 14:10 (1716 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Claudiu Niculescu și-a încheiat mandatul la Unirea Slobozia!

Fotbal

Claudiu Niculescu și-a încheiat mandatul la Unirea Slobozia!

Claudiu Niculescu, principalul echipei slobozene, și-a încheiat mandatul la Unirea. La două zile după meciul contra arădenilor de la UTA din ultima etapă a play-out-ului SuperLigii sezonului 2025-2026, pierdut de Slobozia pe teren propriu cu 0-1, tehnicianul Unirii a decis să-și întrerupă contractul. Claudiu Niculescu ar fi discutat cu conducerea Clubului, transmițând decizia. «A demonstrat că este un antrenor care și-a făcut treaba cu vârf și îndesat, este profesionist, a schimbat fața echipei și m-aș bucura ca pe viitor să-și găsească o echipă din Liga 1...» a transmis președintele Unirii Slobozia, Ilie Lemnaru. «Contractul meu se încheia la finele lunii și se prelungea automat dacă reușeam să ne salvăm... Nu am avut discuții cu alte echipe!»... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2026, 12:05 (2311 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs pentru ocuparea posturilor vacante la Parchetul Județean Ialomița, niciun candidat

Concurs pentru ocuparea posturilor vacante la Parchetul Județean Ialomița, niciun candidat

Consiliul Superior al Magistraturii organizează anual concursuri de promovare pe funcțiile de execuție va­cante din unitățile de Parchet superioare. În Ialomița, Parchetul Județean Ialomița este cea mai mare instituție din punct de vedere al rangului și a scos la concurs 3 din cele 5 posturi de execuție vacante. Din păcate, niciun candidat nu s-a înscris la examene.

 

Toți procurorii vor la București Promovarea în funcțiile de execuție vacante din Parchetele superioare se adresează procurorilor care lucrează în cadrul unui Parchet Local și vor să î... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2026, 08:05 (3575 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

Miracolul «nașterii unui nou director»

«Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

Așadar, după cum vă spuneam, la Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, pe scurt DGASPC Ialomița, s-a tot organizat concursul acela pentru director general adjunct. Cel la care s-a tot înscris mai vechea noastră cunoștință, ex-consilierul prezidențial «candidatul 10510». Că interesul nostru a fost îndeajuns de mare pentru concursul cu pricina am recunoscut, de același interes bucurându-se, pe-ascuns ce-i drept, și unii care se ocupă cu «monitorizări». În ceea ce ne privește, interesul ne-a fost stârnit, așa cum vă informam mai sus, de prezența pe lista competitorilor a mai vechii noastre cunoștințe... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2026, 15:20 (9984 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Binemeritat loc 3 la final de play-out

Fotbal, Liga 3/Seria 3 play-out/grupă retrogradare, Recolta Gheorghe Doja-FC Voluntari II 4-3

Binemeritat loc 3 la final de play-out

Ultima partidă a Recoltei Gheorghe Doja din play-out-ul/grupa retrogradare a Ligii 3/Seria 3 sezon 2025-2026 (etapa 7) a fost programată «acasă» sâmbătă, 16 mai 2026, contra celor de la FC Voluntari II. În fața propriilor suporteri, Recolta Gheorghe Doja a încheiat sezonul cu o victorie spectaculoasă împotriva ilfovenilor, tabela înregistrând 4-3 la finalul meciului. Dojenii au început excelent partida, Costin Anton deschizând scorul în minutul 20. Jocul ofensiv al gazdelor a continuat, Marcos Cucurezeanu majorând avantajul Recoltei în minutul 37. Chiar înainte de pauză, nigerianul dojenilor, Jude ... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2026, 09:55 (2565 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Proiect european pentru «Via Naparis»

Președintele Consiliului Județean, Marian Pavel vrea «El Camino de Ialomița»

Proiect european pentru «Via Naparis»

Undeva în septembrie 2021, ziarul nostru publica un articol plecând de la ideea conducerii Consiliului Județean Ialomița de a realiza un traseu turistic de-a lungul râului Ialomița. Președintele Consiliului Județean, Marian Pavel, aflat la «debutul» rolului administrativ în primul mandat, aducea în discuție la acel moment «realizarea unui film profesional și a unei arhive foto digitale de prezentare a județului Ialomița», proiectul «El Camino de Ialomița» sau «Via Naparis» prinzând contur.

 

Proiect european pentru «El Camino de Ialomița»... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2026, 15:10 (4048 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Suferința s-a terminat!

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-UTA Arad 0-1

Suferința s-a terminat!

În sezonul SuperLigii 2024-2025, chiar în ziua Turului 2 al Alegerilor Prezidențiale, adică 18 mai 2025, Unirea Slobozia se salva de la o retro­gradare directă, învingând-o dramatic pe Sepsi OSK cu 2-1. Înaintea meciului, Adrian Mihalcea își anunțase plecarea «indiferent de rezultat». Așadar, Slobozia se pregătea de barajul tur/retur, adversara FC Voluntari urmând a fi învinsă la loviturile de la 11 metri... Aroganța lui Mihalcea a fost învăluită de «norocul» penalty-urilor, Unirea reușind o menținere nesperată în primul eșalon fotbalistic. Luni, 18 mai 2026, teatralul Adrian Mihalcea,... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2026, 13:05 (6675 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Doi foști directori ai Urban SA Slobozia, sub control judiciar

Anchetă penală în scandalul poluării olfactive din Slobozia

Doi foști directori ai Urban SA Slobozia, sub control judiciar

Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia și Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în mișcare acțiunea penală în ancheta poluării olfactive din Slobozia. Deși implica­țiile scandalului ar fi mai ample, anchetatorii și-au bazat probatoriul «exclusiv» pe relația contractuală dintre Urban SA Slobozia și societatea Clean Cyclo SRL. Astfel, Adrian Stoicescu, fost director gene­ral al operatorului Urban SA, Dan Manea, fost director de Dezvoltare în cadrul aceleiași companii, dar și unul dintre reprezentanții Clean Cyclo SRL, au fost plasați sub control judiciar în ancheta ce are ca obiect comiterea de... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2026, 12:10 (3521 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Buget de criză pentru «Zilele Municipiului Slobozia»

Buget de criză pentru «Zilele Municipiului Slobozia»

Administrația locală din Slobozia organizează ediția din acest an a «Zilelor Municipiului Slobozia» în regim de recesiune. Chiar dacă manifestările se de­rulează pe parcursul întregii săptămâni, acestea se desfășoară la nivel local, fără fastul edițiilor precedente.

 

Lipsă de fonduri pentru «Zilele Municipiului Slobozia» Dacă în anii trecuți slobozenii simțeau sărbătoarea pe care o aduceau «Zilele Municipiului Slobozia», ediția de anul acesta se desfășoară sub semnul recesiunii. Evenimentele publice organizate de... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2026, 11:40 (2636 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia a organizat primul târg de adopții pentru animalele abandonate

Slobozia a organizat primul târg de adopții pentru animalele abandonate

În urmă cu o săptămână, Parcul Tineretului din Slobozia a fost gazda primului târg de adopții dedicat animalelor abandonate. Organizatorii evenimentului și-au dorit ca manifestarea să aibă și un caracter informativ, cei interesați primind informații despre cum poate fi adoptat un animal abandonat și, mai departe, ce trebuie să facă pentru a-l putea îngriji corespunzător.

 

Sprijin pentru câinii fără stăpân Zona centrală a Parcului Tineretului a fost luată cu asalt de organizatorii primului târg de adopții dedicat animalelor abandonate,... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2026, 09:55 (3518 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Atacuri coordonate ale liderilor social-democrați la adresa Premierului demis Ilie Bolojan

Atacuri coordonate ale liderilor social-democrați la adresa Premierului demis Ilie Bolojan

Conducerea la vârf a Partidului Social Democrat a declanșat o nouă ofensivă, radicalizându-și mesajele împotriva premierului demis Ilie Bolojan și evidențiind blocarea negocierilor pentru refacerea unei coaliții în vechea formulă. Intervențiile corelate ale președintelui PSD, Sorin Grindeanu și ale secretarului general, Claudiu Manda arată că social-democrații vor să impună o nouă dinamică politică, refuzând să cedeze în fața presiunilor partidelor de Dreapta.
Prin vocea președintelui Sorin Grindeanu, Partidul Social Democrat își redefinește poziția de negociere în aceste momente de incertitudini politice, eșecul primei runde de consultări... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2026, 08:20 (2435 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3557 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4101 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4157 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3548 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3683 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3746 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3054 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3972 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3519 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3787 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3503 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3121 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Bărbulești, reținut după ce a lovit un pieton cu mașina

Un tânăr de 21 de ani, din Bărbulești, bănuit de comiterea infracțiunilor de «ucidere din culpă» și «părăsirea locului accidentului», a fost identificat de către polițiști. Din cercetări a reieșit faptul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:35
(3611 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Produse contrafăcute, confiscate la Fetești

Produse contrafăcute, confiscate la Fetești

Vineri, 19 aprilie a.c., polițiștii au depistat, pe raza municipiului Fetești, o femeie de 26 de ani, din județul Constanța, care încerca să comercializeze articole de îmbrăcăminte, unele dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:30
(4008 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Contrabandă cu țigări

Vineri, 19 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au efectuat două percheziții pe raza comunei Jilavele, la domiciliul unui bărbat de 42 de ani, bănuit de contrabandă cu ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:25
(5247 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 270000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 19-21 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au fost prezenți, zilnic, în stradă și au aplicat peste 650 de sancțiuni contravenționale persoanelor care au încălcat normele legale în vigoare și ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:20
(4374 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Pământului» la Slobozia

«Ziua Pământului» la Slobozia

În fiecare an, data de 22 aprilie-«Ziua Pământului» se sărbătorește în peste 190 de țări. Ziua în care s-a născut mișcarea pentru protejarea mediului înconjurător a fost marcată pentru prima dată și la ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:15
(3515 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...