Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia are nevoie de «management performant»

Consiliul Județean știe, dar nu poate

Spitalul Județean Slobozia are nevoie de «management performant»

Un memoriu transmis recent președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, confirmă situația deplorabilă în care se află Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit informațiilor prezentate, situația financiară a instituției a evoluat negativ, calitatea actului medical lasă de dorit, iar multe dintre deciziile adoptate de actuala conducere contravin dispozițiilor legale în vigoare. Surse din cadrul Consiliului Județean confirmă faptul că, pînă la acest moment, Victor Moraru nu a identificat o alternativă viabilă de salvare a celei mai mari unități medicale din județ. În lipsa unor soluții, autoritățile suplimentează din bugetul județului fondurile necesare funcționării Spitalului... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 15:25 (14763 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Învățământul ialomițean ratează deschiderea anului școlar

Învățămîntul ialomițean ratează deschiderea anului școlar

La cîteva săptămîni distanță de debutul noului an școlar, unitățile de învățămînt din Ialomița sînt pregătite doar pe jumătate să-și deschidă porțile. Cea mai mare problemă o reprezintă obținerea avizelor sanitare și cele de securitate la incendiu. Oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că școlile din județ mai au de lucru pentru a asigura elevilor și profesorilor spații corespunzătoare. De la 1 septembrie se anunță valuri de controale în fiecare unitate de învățămînt din Ialomița.

Școli fără avize În viitorul an școlar, 2016-2017, Ialomița școlarizează... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 14:55 (6705 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Petrolistul Boldești, primul adversar

Unirea Slobozia pune din nou tunurile pe adversarii din campionat. Sezonul 2016-2017 al Ligii a III-a se reia la finele acestei săptămîni, iar Unirea va juca sîmbătă, de la orele 17,00, pe teren propriu cu Petrolistul Boldești. Prahovenii reprezintă un adversar incomod, dar pe care, dacă avem pretenții la locurile fruntașe, trebuie să-l învingem. Unirea a traversat o vară cu multe schimbări în lot, acțiuni din care a rezultat o structură extrem de tînără. Au plecat Măstăcan, Hristian, Lazăr, Ibrian, Topală, Pîrvu, Popescu și Stanciu. Au venit Călin, Adăscăliței, Dumitru și Răduca. Motive suficiente pentru antrenorul Ion Ionescu să fie optimist: «Obiectivul nostru este ocuparea unuia dintre primele... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 14:10 (4264 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: A început epurarea directorilor de școli

Ialomița: A început epurarea directorilor de școli

Din toamnă, 16 școli din Ialomița vor avea directori noi. Deși politizarea unităților de învățămînt este tot mai evidentă, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că motivele care au generat aceste schimbări nu au implicații de natură politică. «Este vorba despre probleme de management sau de situații în care unii directori au refuzat să asigure manageriatul!» explică Luminița Barcari, șefa Învățămîntului ialomițean. Raportul cu privire la noile numiri a fost înaintat deja Ministerului Educației.

Predare de ștafetă în școli Mobilizarea în fruntea unităților... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 13:20 (13718 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Înfrîngeri pe linie la Brașov

CSM Unirea Slobozia a participat la finele săptămînii trecute la un turneu amical organizat la Brașov. Faptul că echipa pregătită de Dumitru Muși s-a întors de acolo fără victorii are drept cauze principale valoarea adversarelor, toate fiind viitoare participante în cupele europene. Astfel, Unirea a pierdut cu 22-27 în fața Dunării Brăila, cu 18-20 la CSM Roman și cu 23-36 în meciul cu Brașovul. Îmbucurător este rezultatul din meciul cu Romanul, echipă care va veni la Slobozia în prima etapă al Ligii, pe 10 septembrie 2016.... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 12:20 (3723 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Meșteri în toate timpurile

Meșteri în toate timpurile

Invazia capitalismului după 1990 dar și evoluția tehnologiei moderne a făcut ca meserii precum cea de cizmar, ceasornicar sau depanator radio-tv să pară astăzi desprinse dintr-o altă epocă. Chiar și la Slobozia, în urmă cu mai bine de 30 de ani, atelierele meșterilor musteau de clienți. Cei cîțiva meseriași pe care orașul îi mai are duc o viață modestă, trăind cu amintirea unor timpuri care nu se vor mai întoarce niciodată... Dar buchisesc în continuare!

Povestea aparatelor abandonate
Cu diploma în buzunar, în 1978, Dumitru Stănescu intra în cîmpul muncii devenind unul dintre... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 11:05 (4742 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Bacalaureatul de toamnă», probă de foc pentru elevii ialomițeni

Promovabilitate de 24,22%

«Bacalaureatul de toamnă», probă de foc pentru elevii ialomițeni

Luni, 29 august 2016, s-au afișat rezultatele parțiale la «Bacalaureatul de toamnă». În Ialomița, notele obținute de elevi au fost dezastruoase. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean, la nivelul județului procentul de promovabilitate a fost de 24,22%.

Doar 117 elevi au promovat
La cea de-a doua sesiune a examenului de Bacalaureat, în Ialomița, s-au înscris 574 de elevi, atît din promoția curentă, cît și din cele anterioare. După susținerea  tuturor probelor, au reușit să promoveze doar 117 dintre ei. Transformate în procente, aceste cifre arată faptul că procentul de promovabilitate... [citește_tot_articolul]

29 August 2016, 15:00 (4715 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bătrână, tâlhărită în puterea nopții

Anchetă la Țăndărei

Bătrînă, tîlhărită în puterea nopții

Caz șocant la Țăndărei. O bătrînă, de aproximativ 80 de ani, care locuiește singură în cartierul Strachina, a fost atacată în propria casă în noaptea de vineri spre sîmbătă, 26/27 august 2016. Polițiștii au deschis o anchetă și încearcă să le dea de urmă autorilor.

Cercetările sînt în curs
Din primele informații, se pare că bătrîna s-a trezit în casă cu persoane necunoscute care au bătut-o și i-au furat banii pe care îi economisise. După ce au lăsat-o aproape fără suflare, autorii tîlhăriei s-au făcut nevăzuți. Sîmbătă, 27 august 2016, cartierul în care bătrîna locuiește a fost... [citește_tot_articolul]

28 August 2016, 22:03 (11518 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, rănit într-un accident rutier produs lîngă Slobozia

Ancheta accidentului va fi coordonată de procurorii Parchetului General

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a fost implicat joi, 25 august 2016, într-un accident rutier, produs lîngă Slobozia. Mai multe surse precizează faptul că acesta se deplasa către Brăila, împreună cu o delegație oficială, din care a făcut parte și ministrul Agriculturii din Kuweit. În prezent, ministrul Irimescu se află internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, unde primește îngrijiri medicale la Unitate de Primiri Urgențe. 


UPDATE În cazul accidentului rutier în care au fost implicați Achim Irimescu, ministrul român al Agriculturii, și omologul său din... [citește_tot_articolul]

25 August 2016, 14:30 (21387 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cegani: Bătrână, omorâtă de virusul West Nile

Cegani: Bătrînă, omorîtă de virusul West Nile

Virusul West Nile face noi victime în județul Ialomița. O bătrînă de 77 de ani, din satul Cegani, a murit la Spitalul «Matei Balș» din București, după ce a fost înțepată de un țînțar, purtător al virusului care provoacă meningita. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița precizează faptul că medicii unității sanitare din Capitală au în prezent sub supraveghere alți doi ialomițeni, suspecți de West Nile. Este vorba despre o femeie și un bărbat din localitățile Movilița și Urziceni.

Măsuri de urgență
Bătrîna de 77 de ani din Cegani a ajuns la Spitalul «Matei Balș» din... [citește_tot_articolul]

24 August 2016, 14:52 (13692 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Eu cred în respectarea legii și nu am făcut niciodată compromisuri!»

Șeful IPJ Ialomița, Viorel Ștefu mai vrea un an

«Eu cred în respectarea legii și nu am făcut niciodată compromisuri!»

La sfîrșitul lunii octombrie 2016, comandantul Poliției ialomițene, Viorel Ștefu, ar trebui să-și ia la revedere de la funcție. Nu vrea. Dimpotrivă. Spune că în cei 7 ani care au trecut de la numirea sa în funcție a ajuns să iubească Ialomița mai mult decît Buzăul și legea mai mult decît mutările disciplinare. Un prilej la fel de bun ca oricare altul pentru a întreba pe ce se bazează cariera sa, suspect de longevivă, și ce rost are să rămîi cînd poți pleca linișit la pensie...

Un an cu voie de la ministru
Are 56 de ani, încă mai face sport și îi șade mai bine în civil decît în uniformă. A evitat atent scandalurile publice și a transformat instituția dintr-o «tîrlă fără cîini» într-un sistem militarizat în care ordinul se execută, iar discuțiile nu trec de ușile Inspectoratului.... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 19:35 (17889 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

«Îmi place să antrenez handbaliste, nu nume!»

Handbal, Dumitru Muși, antrenor CSM Unirea Slobozia

«Îmi place să antrenez handbaliste, nu nume!»

Este unul dintre cei mai importanți antrenori ai handbalului feminin românesc, dar își păstrează amabilitatea dintotdeauna. Picăm în toiul ședinței de pregătire fizică, dar ne acordă cîteva minute pentru interviu cu toate că «în general, vorbesc la finalul antrenamentului!». Dumitru Muși este antrenorul CSM Unirea Slobozia! A condus deja echipa întrt-un turneu de pregătire, la Ploiești și, după cum veți vedea, privește cu optimism spre evoluția echipei din viitorul sezon de Ligă Națională.
-Domnule Muși, o vară fierbinte pentru Unirea Slobozia, plină de incertitudini... Ce v-a convins să preluați conducerea acestui proiect în următorul sezon?
-Pentru mine... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 16:40 (6629 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mocioniu transparentizează activitatea Primăriei Slobozia

Mocioniu transparentizează activitatea Primăriei Slobozia

Firmele administrației slobozene funcționează abuziv și ilegal

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a organizat prima conferință de presă de la debutul mandatului. «Am avut nevoie de două luni pentru a ne familiariza cu problemele orașului...» a declarat acesta în cadrul conferinței de presă. Principalele probleme abordate au vizat investițiile aflate în derulare la nivelul municipiului Slobozia. Concluzia oficială a acestei prime etape a mandatului lui Adrian Mocioniu este că «administrația locală funcționează normal și oamenii pot fi mulțumiți...».

Prima dată nu se uită
Vineri, 19 august 2016, primarul Adrian Mocioniu a organizat prima... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 15:05 (8395 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

150 de sportivi la Memorialul «Ioan Pinter»

Tenis de cîmp

150 de sportivi la Memorialul «Ioan Pinter»

De ani buni, pentru sportul slobozean luna august înseamnă Memorialul «Ioan Pinter», competiție de tradiție a tenisului de cîmp, care o dată cu ediția din acest an tindă să revină la strălucirea de altă dată. Turneul care s-a încheiat la mijlocul săptămînii trecute a adunat la start 150 de sportivi, de la 10 ani, la categoria seniori, copii și tineri entuziaști, care au oferit un spectacol plăcut ochiului. Totul printre aplauzele binevoitoare ale majorității privitorilor și orgoliile greu de contracarat ale părinților, de multe ori mai vanitoși decît purtătorii de rachetă. C-așa-i de cele mai multe ori în tenis, mai cu seamă în cel juvenil. Altfel, organizarea a fost, din nou, ireproșabilă, iar... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 14:25 (5218 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Primarii PNL sunt vânați politic!»

Deputatul Tinel reclamă

«Primarii PNL sînt vînați politic!»

Deputatul Gheorghe Tinel reclamă faptul că primarii PNL sînt vînați de instituțiile descentralizate ale statului. Acuzația survine în contextul în care, la Vlădeni, un control al Direcției de Sănătate Publică a amendat autoritățile locale pentru că «apa nu e potabilă»...

A început «vînătoarea politică»
Deputatul PNL Gheorghe Tinel a reclamat public faptul că instituțiile descentralizate din Ialomița vînează politic primarii Opoziției. Printr-un comunicat de presă acesta a sancționat ceea ce el consideră a fi un abuz flagrant: «PNL Ialomița cere structurilor deconcentrate și în... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 13:05 (12612 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Macare Revine, Lazăr pleacă

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Macare Revine, Lazăr pleacă

Campionatul Ligii a III-a bate la ușă, iar Unirea Slobozia își definitivează în aceste zile lotul pe care se va baza în viitoarea stagiune. Pe lîngă despărțiri, la echipa galben-albastră s-a petrecut și o repatriere importantă. Ion Ionescu îl are din nou sub comanda sa pe mijlocașul la închidere Marius Macare. După o scurtă aventură italiană cu iz estival, fotbalistul de 31 de ani a hotărît să se întoarcă acasă și, în ciuda altor oferte pe care le-a primit, s-a ținut de cuvînt și a semnat un nou angajament cu Unirea Slobozia. În schimb, după ce l-a împrumutat 1 an pe Florinel Ibrian la Dunărea Călărași, conducerea Sloboziei a decis să renunțe și la serviciile fundașului central Gabriel Lazăr.... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 12:15 (6217 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Paros și Ionașcu, braț la braț

Meseriașii politicii locale

Paros și Ionașcu, braț la braț

Ex-primarul PSD și actual consilier local UNPR, Gabi Ionașcu și Radu Paros, redevenit președinte al PMP (și implicit al UNPR!), au organizat împreună prima conferință de presă. Cei doi au declarat că nu au fost niciodată dușmani, ci doar «adversari politici». Mariajul politic al celor doi este justificat de crearea unei opoziții stabile în cadrul Consiliului Local Slobozia...

Politica e o damă de companie
La începutul săptămînii precedente, filiala locală a PMP a organizat o conferință de presă în care a anunțat revenirea lui Radu Paros în poziția de președinte al filialei și... [citește_tot_articolul]

22 August 2016, 19:40 (7409 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: A murit adjunctul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Slobozia: A murit adjunctul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Veste șocantă pentru întreg colectivul de jandarmi ai Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Locotenent-colonelul Bogdan Stanciu, proaspăt numit în funcția de adjunct al instituției, și-a pierdut viața în urma unui accident stupid. Bărbatul avea 46 de ani.

A murit electrocutat
Din primele informații, se pare că accidentul în urma căruia locotenent-colonelul Bogdan Stanciu a murit s-a petrecut la el în gospodărie. Bărbatul s-a electrocutat din cauza unor fire neizolate corespunzător ale unui aparat pe care l-a folosit pentru a-și spăla mașina. Vestea dispariței sale a picat... [citește_tot_articolul]

21 August 2016, 16:55 (28884 vizualizări - 13 comentarii)

REPORTAJ

Povești din lada de zestre

Povești din lada de zestre

Cu o mînă ține strîns bucata de pînză. Cu cealaltă împunge acul cu ațe colorate în roșu și negru, făcînd să renască tradiționalele motive populare din zona Bărăganului. Creațiile îi aparțin Roxanei Boitaș, o adolescentă din satul Luciu, renumit în trecut pentru meșteșugul țesutului de covoare, ștergare și carpete. Anul acesta, ea a obținut locul II la Olimpiada Meșteșugurilor Artistice Tradiționale din Sibiu, eveniment dedicat tuturor elevilor care iubesc folclorul autentic românesc.

Lecția de folclor
Elevă a Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, Roxana Boitaș nu s-a gîndit... [citește_tot_articolul]

16 August 2016, 18:35 (5445 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Și-a înjunghiat prietenul la o aniversare

Petrecere însîngerată la Fetești

Și-a înjunghiat prietenul la o aniversare

Proaspăt eliberat din închisoare după ce a comis o tîlhărie, un tînăr de 22 de ani din Fetești are toate șansele să revină după gratii. Acesta este principalul suspect într-un dosar penal ce vizează o încăierare, în urma căreia un alt tînăr a ajuns la spital înjunghiat cu un cuțit. În prezent, presupusul autor se află în arest la domiciliu pentru 30 de zile.

Victima se află la Terapie Intensivă
Altercația s-a petrecut la sfîrșitul săptămînii precedente, în Cartierul Coloniști din Fetești. După ce a petrecut la o aniversare, agresorul, identificat în persoana unui tînăr de 22 de... [citește_tot_articolul]

16 August 2016, 13:35 (7028 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 3-7 februarie 2020, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2020, 17:35
(5332 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer fără permis din Alexeni, urmărit ca-n filme

Un tânăr, de 34 de ani, din Alexeni, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a fost urmărit ca-n filme de polițiști. Totul s-a întâmplat în cursul zilei de miercuri, 29 ianuarie 2020, când acesta se deplasa ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:35
(2907 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit aproximativ 4 ore la Munteni Buzău pentru a stinge un incendiu care a cuprins o locuință. Tragedia s-a petrecut joi, 30 decembrie 2020, cel mai probabil din cauza unui ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:25
(2684 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisajul expoziției «Memoria genocidului romilor din România»

Vineri, 31 ianuarie 2020, începând cu ora 11,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va deschide o epoziție documentară și de fotografie cu tema «Memoria genocidului romilor din România» ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:20
(2969 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor la Fetești

În cursul zilei de miercuri, 29 ianuarie 2020, polițiștii din Fetești au organizat o acțiune de prevenire privind traficul și consumul de droguri în școli. De asemenea, oamenii legii au discutat cu elevii ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:15
(2036 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: La volan cu permisul suspendat

Un tânăr, de 28 de ani, din Căzănești, a fost depistat în trafic, la data de 29 ianuarie 2020, la volanul unui autovehicul deși avea suspendat dreptul de a conduce. Acesta s-a ales cu un dosar penal. ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:10
(3247 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Doi bărbați, de 35 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost descoperiți deținând material lemnos fără a avea documente legale de proveniență. Mai mult, bărbatul de 35 de ani a fost amendat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:05
(3084 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La data de 28 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr.1 Slobozia au depistat în trafic un tânăr, de 19 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Albești, fiind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2020, 16:15
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa la Dridu pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din localitatea Dridu-Ialomița, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice, joi ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2020, 15:25
(4536 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un bătrân de 70 de ani a ars în propria casă

Fetești: Un bătrân de 70 de ani a ars în propria casă

Luni, 27 ianuarie 2020, în jurul orelor 11,45, a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Fetești. 10 subofițeri, două autospeciale de stingere cu apă și spumă dar și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:40
(4110 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Andrășești: A intrat cu mașina în pom

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,35, un autoturism a derapat de pe partea carosabilă și s-a izbit de un copac, pe raza localității Andrășești. La fața locului au sosit salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:35
(2776 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: Un mort și o persoană rănită în urma unui accident rutier

În noaptea de luni spre marți, 27/28 ianuarie a.c., în jurul orei 2,30, cinci persoane aflate într-un autoturism au fost implicate într-un accident pe raza localității Vlădeni. La fața locului au sosit ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:25
(4737 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni accident


Valea Ciorii: Un incendiu a lăsat o casă fără acoperiș

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 11,00, la sediul Dispeceratului Inspectoratului a fost semnalat un incendiu la o locuință din localitatea Valea Ciorii. O ambulanță SMURD și două autospeciale cu ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:20
(3252 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Pieton accidentat mortal

Marți, 28 ianuarie 2020, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Slobozia s-au deplasat pe DJ102H, în localitatea Cocora, unde un bărbat în vârstă de 27 de ani a accidentat mortal un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:15
(3370 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Incendiu de vegetație

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,50, a fost semnalată izbucnirea unui incendiu de vegetație uscată în zona localității Movilița. La fața locului s-a deplasat un echipaj al Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:10
(1992 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie pe conducta de alimentare cu apă la Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Principală cu Busuiocului din localitatea Dridu-Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:05
(4495 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

În curzul zilei de vineri, 24 ianuarie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din localitatea Dridu. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 16:20
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


Greci: Accident produs de un șofer băut cu permisul suspendat

Duminică, 26 ianuarie a.c., polițiștii din Fierbinți Târg au intervenit la un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Din verificări a reieșit că un bărbat, de 44 de ani, din județul Ilfov, în timp ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:20
(3214 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Greci accident


IPJ Ialomița: 37 permise reținute, amenzi de peste 244 mii de lei

În perioada 24-26 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Pe parcursul celor 3 zile, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:15
(2359 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Condamnat de Tribunalul Militar pentru «ucidere din culpă», arestat

Joi, 23 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:10
(2492 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Slobozia: A fost jefuit magazinul Altex

Polițiștii din Slobozia caută mai mulți suspecți care, în noaptea de miercuri spre joi, 22/23 ianuarie 2020, au pătruns prin efracție în incinta Magazinului Alex, din zona Value Centre Slobozia. Hoții au ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2020, 22:05
(4045 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Pieton în scaun cu rotile, lovit de o mașină

Un bătrân de 72 de ani, aflat în scaunul cu rotile, din localitatea Făcăeni, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Accidentul s-a petrecut miercuri, 22 ianuarie 2020, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:25
(2902 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: A intrat cu mopedul într-o mașină

Un bărbat de 40 de ani, din localitatea Valea Ciorii, s-a ales marți, 22 ianuarie 2020, cu un dosar penal fiind identificat în trafic fără permis de conducere. Polițiștii s-au sesizat după ce acesta a provocat ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:20
(2676 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Hora Unirii» la Grădinița «Piticiot»

Preșcolarii Grădiniței «Piticot» din Slobozia au participat la un eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia, cu scopul de a marca Ziua Micii Unirii. La finalul manifestărilor, copiii s-au prins de mâini ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:15
(2966 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:10
(2933 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:05
(2973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:10
(2932 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:05
(4639 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:15
(5164 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:10
(3277 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...