Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Siguranța clădirilor din Ialomița, ignorată de autorități

Siguranța clădirilor din Ialomița, ignorată de autorități

În cazul producerii unui cutremur cu magnitudine mare, zeci de clădiri din Ialomița s-ar prăbuși, iar numărul victimelor ar fi alarmant. De la Estul la Vestul județului aceste imobile nu pot rezista în fața unui astfel de cataclism. Mai grav este faptul că autoritățile județene sînt dezinteresate să rezolve problema pe care o impune o astfel de situație. Ultimul Plan de apărare împotriva cutremurelor întocmit în Ialomița a fost realizat în urmă cu 5 ani. De atunci, nicio autoritate competentă în domeniu nu a mai prezentat public situația clădirilor cu risc major în cazul producerii de fenomene naturale.

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 17:05 (5715 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Doi campioni pentru CS Amara

Lupte, Campionatul Național de Lupte pe plajă pentru cadeți și juniori

Doi campioni pentru CS Amara

Luptele pe plajă devin deja un portdrapel al sezonului estival în orașul Amara. În perioada 26-28 august 2016, stațiunea balneară a organizat pe Plaja «Zorilor» Campionatul Național de Lupte pe plajă, adresat cadeților și juniorilor. Ziua de sîmbătă, cea în care au intrat cadeții, a fost una de foc pentru sportivii antrenați de Marian Moraru. Aceștia au ieșit din nou în evidență aducînd Amarei două titluri naționale. La 60 kg, Cristian Lungu, campionul național en titre, a plătit în primă fază tribut scăderii în greutate, iar drumul spre finală a fost destul de sinuos. În finală însă, Lungu s-a impus fără drept de apel în fața lui Nicușor Cojocaru, de la Viitorul Vaslui. Al doilea titlu național... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 16:20 (4922 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia are nevoie de «management performant»

Consiliul Județean știe, dar nu poate

Spitalul Județean Slobozia are nevoie de «management performant»

Un memoriu transmis recent președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, confirmă situația deplorabilă în care se află Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit informațiilor prezentate, situația financiară a instituției a evoluat negativ, calitatea actului medical lasă de dorit, iar multe dintre deciziile adoptate de actuala conducere contravin dispozițiilor legale în vigoare. Surse din cadrul Consiliului Județean confirmă faptul că, pînă la acest moment, Victor Moraru nu a identificat o alternativă viabilă de salvare a celei mai mari unități medicale din județ. În lipsa unor soluții, autoritățile suplimentează din bugetul județului fondurile necesare funcționării Spitalului... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 15:25 (14764 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Învățământul ialomițean ratează deschiderea anului școlar

Învățămîntul ialomițean ratează deschiderea anului școlar

La cîteva săptămîni distanță de debutul noului an școlar, unitățile de învățămînt din Ialomița sînt pregătite doar pe jumătate să-și deschidă porțile. Cea mai mare problemă o reprezintă obținerea avizelor sanitare și cele de securitate la incendiu. Oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că școlile din județ mai au de lucru pentru a asigura elevilor și profesorilor spații corespunzătoare. De la 1 septembrie se anunță valuri de controale în fiecare unitate de învățămînt din Ialomița.

Școli fără avize În viitorul an școlar, 2016-2017, Ialomița școlarizează... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 14:55 (6705 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Petrolistul Boldești, primul adversar

Unirea Slobozia pune din nou tunurile pe adversarii din campionat. Sezonul 2016-2017 al Ligii a III-a se reia la finele acestei săptămîni, iar Unirea va juca sîmbătă, de la orele 17,00, pe teren propriu cu Petrolistul Boldești. Prahovenii reprezintă un adversar incomod, dar pe care, dacă avem pretenții la locurile fruntașe, trebuie să-l învingem. Unirea a traversat o vară cu multe schimbări în lot, acțiuni din care a rezultat o structură extrem de tînără. Au plecat Măstăcan, Hristian, Lazăr, Ibrian, Topală, Pîrvu, Popescu și Stanciu. Au venit Călin, Adăscăliței, Dumitru și Răduca. Motive suficiente pentru antrenorul Ion Ionescu să fie optimist: «Obiectivul nostru este ocuparea unuia dintre primele... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 14:10 (4266 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: A început epurarea directorilor de școli

Ialomița: A început epurarea directorilor de școli

Din toamnă, 16 școli din Ialomița vor avea directori noi. Deși politizarea unităților de învățămînt este tot mai evidentă, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că motivele care au generat aceste schimbări nu au implicații de natură politică. «Este vorba despre probleme de management sau de situații în care unii directori au refuzat să asigure manageriatul!» explică Luminița Barcari, șefa Învățămîntului ialomițean. Raportul cu privire la noile numiri a fost înaintat deja Ministerului Educației.

Predare de ștafetă în școli Mobilizarea în fruntea unităților... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 13:20 (13723 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Înfrîngeri pe linie la Brașov

CSM Unirea Slobozia a participat la finele săptămînii trecute la un turneu amical organizat la Brașov. Faptul că echipa pregătită de Dumitru Muși s-a întors de acolo fără victorii are drept cauze principale valoarea adversarelor, toate fiind viitoare participante în cupele europene. Astfel, Unirea a pierdut cu 22-27 în fața Dunării Brăila, cu 18-20 la CSM Roman și cu 23-36 în meciul cu Brașovul. Îmbucurător este rezultatul din meciul cu Romanul, echipă care va veni la Slobozia în prima etapă al Ligii, pe 10 septembrie 2016.... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 12:20 (3724 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Meșteri în toate timpurile

Meșteri în toate timpurile

Invazia capitalismului după 1990 dar și evoluția tehnologiei moderne a făcut ca meserii precum cea de cizmar, ceasornicar sau depanator radio-tv să pară astăzi desprinse dintr-o altă epocă. Chiar și la Slobozia, în urmă cu mai bine de 30 de ani, atelierele meșterilor musteau de clienți. Cei cîțiva meseriași pe care orașul îi mai are duc o viață modestă, trăind cu amintirea unor timpuri care nu se vor mai întoarce niciodată... Dar buchisesc în continuare!

Povestea aparatelor abandonate
Cu diploma în buzunar, în 1978, Dumitru Stănescu intra în cîmpul muncii devenind unul dintre... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 11:05 (4742 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Bacalaureatul de toamnă», probă de foc pentru elevii ialomițeni

Promovabilitate de 24,22%

«Bacalaureatul de toamnă», probă de foc pentru elevii ialomițeni

Luni, 29 august 2016, s-au afișat rezultatele parțiale la «Bacalaureatul de toamnă». În Ialomița, notele obținute de elevi au fost dezastruoase. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean, la nivelul județului procentul de promovabilitate a fost de 24,22%.

Doar 117 elevi au promovat
La cea de-a doua sesiune a examenului de Bacalaureat, în Ialomița, s-au înscris 574 de elevi, atît din promoția curentă, cît și din cele anterioare. După susținerea  tuturor probelor, au reușit să promoveze doar 117 dintre ei. Transformate în procente, aceste cifre arată faptul că procentul de promovabilitate... [citește_tot_articolul]

29 August 2016, 15:00 (4715 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătrână, tâlhărită în puterea nopții

Anchetă la Țăndărei

Bătrînă, tîlhărită în puterea nopții

Caz șocant la Țăndărei. O bătrînă, de aproximativ 80 de ani, care locuiește singură în cartierul Strachina, a fost atacată în propria casă în noaptea de vineri spre sîmbătă, 26/27 august 2016. Polițiștii au deschis o anchetă și încearcă să le dea de urmă autorilor.

Cercetările sînt în curs
Din primele informații, se pare că bătrîna s-a trezit în casă cu persoane necunoscute care au bătut-o și i-au furat banii pe care îi economisise. După ce au lăsat-o aproape fără suflare, autorii tîlhăriei s-au făcut nevăzuți. Sîmbătă, 27 august 2016, cartierul în care bătrîna locuiește a fost... [citește_tot_articolul]

28 August 2016, 22:03 (11520 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, rănit într-un accident rutier produs lîngă Slobozia

Ancheta accidentului va fi coordonată de procurorii Parchetului General

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a fost implicat joi, 25 august 2016, într-un accident rutier, produs lîngă Slobozia. Mai multe surse precizează faptul că acesta se deplasa către Brăila, împreună cu o delegație oficială, din care a făcut parte și ministrul Agriculturii din Kuweit. În prezent, ministrul Irimescu se află internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, unde primește îngrijiri medicale la Unitate de Primiri Urgențe. 


UPDATE În cazul accidentului rutier în care au fost implicați Achim Irimescu, ministrul român al Agriculturii, și omologul său din... [citește_tot_articolul]

25 August 2016, 14:30 (21389 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cegani: Bătrână, omorâtă de virusul West Nile

Cegani: Bătrînă, omorîtă de virusul West Nile

Virusul West Nile face noi victime în județul Ialomița. O bătrînă de 77 de ani, din satul Cegani, a murit la Spitalul «Matei Balș» din București, după ce a fost înțepată de un țînțar, purtător al virusului care provoacă meningita. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița precizează faptul că medicii unității sanitare din Capitală au în prezent sub supraveghere alți doi ialomițeni, suspecți de West Nile. Este vorba despre o femeie și un bărbat din localitățile Movilița și Urziceni.

Măsuri de urgență
Bătrîna de 77 de ani din Cegani a ajuns la Spitalul «Matei Balș» din... [citește_tot_articolul]

24 August 2016, 14:52 (13692 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Eu cred în respectarea legii și nu am făcut niciodată compromisuri!»

Șeful IPJ Ialomița, Viorel Ștefu mai vrea un an

«Eu cred în respectarea legii și nu am făcut niciodată compromisuri!»

La sfîrșitul lunii octombrie 2016, comandantul Poliției ialomițene, Viorel Ștefu, ar trebui să-și ia la revedere de la funcție. Nu vrea. Dimpotrivă. Spune că în cei 7 ani care au trecut de la numirea sa în funcție a ajuns să iubească Ialomița mai mult decît Buzăul și legea mai mult decît mutările disciplinare. Un prilej la fel de bun ca oricare altul pentru a întreba pe ce se bazează cariera sa, suspect de longevivă, și ce rost are să rămîi cînd poți pleca linișit la pensie...

Un an cu voie de la ministru
Are 56 de ani, încă mai face sport și îi șade mai bine în civil decît în uniformă. A evitat atent scandalurile publice și a transformat instituția dintr-o «tîrlă fără cîini» într-un sistem militarizat în care ordinul se execută, iar discuțiile nu trec de ușile Inspectoratului.... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 19:35 (17889 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

«Îmi place să antrenez handbaliste, nu nume!»

Handbal, Dumitru Muși, antrenor CSM Unirea Slobozia

«Îmi place să antrenez handbaliste, nu nume!»

Este unul dintre cei mai importanți antrenori ai handbalului feminin românesc, dar își păstrează amabilitatea dintotdeauna. Picăm în toiul ședinței de pregătire fizică, dar ne acordă cîteva minute pentru interviu cu toate că «în general, vorbesc la finalul antrenamentului!». Dumitru Muși este antrenorul CSM Unirea Slobozia! A condus deja echipa întrt-un turneu de pregătire, la Ploiești și, după cum veți vedea, privește cu optimism spre evoluția echipei din viitorul sezon de Ligă Națională.
-Domnule Muși, o vară fierbinte pentru Unirea Slobozia, plină de incertitudini... Ce v-a convins să preluați conducerea acestui proiect în următorul sezon?
-Pentru mine... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 16:40 (6630 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mocioniu transparentizează activitatea Primăriei Slobozia

Mocioniu transparentizează activitatea Primăriei Slobozia

Firmele administrației slobozene funcționează abuziv și ilegal

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a organizat prima conferință de presă de la debutul mandatului. «Am avut nevoie de două luni pentru a ne familiariza cu problemele orașului...» a declarat acesta în cadrul conferinței de presă. Principalele probleme abordate au vizat investițiile aflate în derulare la nivelul municipiului Slobozia. Concluzia oficială a acestei prime etape a mandatului lui Adrian Mocioniu este că «administrația locală funcționează normal și oamenii pot fi mulțumiți...».

Prima dată nu se uită
Vineri, 19 august 2016, primarul Adrian Mocioniu a organizat prima... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 15:05 (8395 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

150 de sportivi la Memorialul «Ioan Pinter»

Tenis de cîmp

150 de sportivi la Memorialul «Ioan Pinter»

De ani buni, pentru sportul slobozean luna august înseamnă Memorialul «Ioan Pinter», competiție de tradiție a tenisului de cîmp, care o dată cu ediția din acest an tindă să revină la strălucirea de altă dată. Turneul care s-a încheiat la mijlocul săptămînii trecute a adunat la start 150 de sportivi, de la 10 ani, la categoria seniori, copii și tineri entuziaști, care au oferit un spectacol plăcut ochiului. Totul printre aplauzele binevoitoare ale majorității privitorilor și orgoliile greu de contracarat ale părinților, de multe ori mai vanitoși decît purtătorii de rachetă. C-așa-i de cele mai multe ori în tenis, mai cu seamă în cel juvenil. Altfel, organizarea a fost, din nou, ireproșabilă, iar... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 14:25 (5218 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Primarii PNL sunt vânați politic!»

Deputatul Tinel reclamă

«Primarii PNL sînt vînați politic!»

Deputatul Gheorghe Tinel reclamă faptul că primarii PNL sînt vînați de instituțiile descentralizate ale statului. Acuzația survine în contextul în care, la Vlădeni, un control al Direcției de Sănătate Publică a amendat autoritățile locale pentru că «apa nu e potabilă»...

A început «vînătoarea politică»
Deputatul PNL Gheorghe Tinel a reclamat public faptul că instituțiile descentralizate din Ialomița vînează politic primarii Opoziției. Printr-un comunicat de presă acesta a sancționat ceea ce el consideră a fi un abuz flagrant: «PNL Ialomița cere structurilor deconcentrate și în... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 13:05 (12616 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

Macare Revine, Lazăr pleacă

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Macare Revine, Lazăr pleacă

Campionatul Ligii a III-a bate la ușă, iar Unirea Slobozia își definitivează în aceste zile lotul pe care se va baza în viitoarea stagiune. Pe lîngă despărțiri, la echipa galben-albastră s-a petrecut și o repatriere importantă. Ion Ionescu îl are din nou sub comanda sa pe mijlocașul la închidere Marius Macare. După o scurtă aventură italiană cu iz estival, fotbalistul de 31 de ani a hotărît să se întoarcă acasă și, în ciuda altor oferte pe care le-a primit, s-a ținut de cuvînt și a semnat un nou angajament cu Unirea Slobozia. În schimb, după ce l-a împrumutat 1 an pe Florinel Ibrian la Dunărea Călărași, conducerea Sloboziei a decis să renunțe și la serviciile fundașului central Gabriel Lazăr.... [citește_tot_articolul]

23 August 2016, 12:15 (6217 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Paros și Ionașcu, braț la braț

Meseriașii politicii locale

Paros și Ionașcu, braț la braț

Ex-primarul PSD și actual consilier local UNPR, Gabi Ionașcu și Radu Paros, redevenit președinte al PMP (și implicit al UNPR!), au organizat împreună prima conferință de presă. Cei doi au declarat că nu au fost niciodată dușmani, ci doar «adversari politici». Mariajul politic al celor doi este justificat de crearea unei opoziții stabile în cadrul Consiliului Local Slobozia...

Politica e o damă de companie
La începutul săptămînii precedente, filiala locală a PMP a organizat o conferință de presă în care a anunțat revenirea lui Radu Paros în poziția de președinte al filialei și... [citește_tot_articolul]

22 August 2016, 19:40 (7409 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: A murit adjunctul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Slobozia: A murit adjunctul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Veste șocantă pentru întreg colectivul de jandarmi ai Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Locotenent-colonelul Bogdan Stanciu, proaspăt numit în funcția de adjunct al instituției, și-a pierdut viața în urma unui accident stupid. Bărbatul avea 46 de ani.

A murit electrocutat
Din primele informații, se pare că accidentul în urma căruia locotenent-colonelul Bogdan Stanciu a murit s-a petrecut la el în gospodărie. Bărbatul s-a electrocutat din cauza unor fire neizolate corespunzător ale unui aparat pe care l-a folosit pentru a-și spăla mașina. Vestea dispariței sale a picat... [citește_tot_articolul]

21 August 2016, 16:55 (28886 vizualizări - 13 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16606 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16327 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17903 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19294 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17404 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15149 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20468 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15325 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17115 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15865 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16168 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13923 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15534 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11959 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11390 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14301 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14139 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15564 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11664 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15936 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14211 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14313 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18324 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru șoferii indisciplinați

Luni, 22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele ialomițene pentru un trafic rutier mai sigur, precum și pentru prevenirea și combaterea neregulilor ce pot conduce la producerea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18985 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:50
(14100 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:11
(14560 vizualizări - 0 comentarii)


Tîrgul Primăverii, la Slobozia

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Municipiului Slobozia și SC Orange România SA organizează, în perioada 25-28 februarie a.c., «Tîrgul Primăverii ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 08:42
(15930 vizualizări - 0 comentarii)


Amenința că se sinucide prin electrocutare

Pompierii ialomițeni au intervenit în week-end-ul trecut la 5 situații de urgență, trei dintre acestea pentru acordarea primului ajutor medical, un caz pentru salvarea unui animal și un altul pentru transportul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 08:40
(13935 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni-CFR Cluj 0-1

Stadionul Tineretului a fost luni seara, 22 februarie a.c., gazda unui duel încrîncenat între două dintre cele mai compacte echipe ale campionatului. Deși, cel puțin în prima repriză, s-a jucat într-un ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 19:35
(13896 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...