Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Criza deșeurilor menajere se amână pentru toamna anului 2016

3 luni de respiro la Slobozia

Criza deșeurilor menajere se amînă pentru toamna anului 2016

La începutul acestei luni, Consiliul Local Slobozia a aprobat creșterea tarifelor pentru colectarea și depozitarea deșeurilor menajere, de la 3,6 la 4,3 lei pe lună pentru fiecare slobozean. Deși nepopulară, măsura stopează timp de 3 luni pretențiile financiare ale Polaris M Holding și Vivani Salubritate. Ialomița rămîne însă expusă oricăror modificări de preț. La acest moment, Consiliul Județean Ialomița nu are la dispoziție nicio pîrghie administrativă prin care să poată controla nivelul de tarifare al deșeurilor menajere la Depozitul Zonal al Vivani.

O vară fierbinte pentru Polaris... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 14:05 (8952 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Cupa Ialomiței», la a VII-a ediție

Șah

«Cupa Ialomiței», la a VII-a ediție

Pe 25 și 26 iunie, orașul Amara a găzduit «Cupa Ialomiței», concurs deja tradițional de șah adresat persoanelor cu deficiențe de vedere, totale sau parțiale, și organizat de DJST Ialomița și Asociația Nevăzătorilor. Sportul minții a reunit, din nou, 16 jucători din Ialomița, București, Ilfov, Constanța și chiar Vîlcea. A rezultat o competiție în care, cel puțin în jocurile pentru vîrful ierarhiei, s-au creat situații interesante chiar și pentru ochiul celor mai avizați iubitori ai șahului. De la această acțiune a absentat campionul de anul trecut, suceveanul Mihai Bursuc, prezent la campionatul european Vrnjacka Banja, Serbia. Astfel, «Cupa Ialomiței» a fost ridicată de această dată de bucureșteanul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 13:55 (3922 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cultura din Slobozia rămâne fără șefi

Cultura din Slobozia rămîne fără șefi

Noua conducere a Consiliului Județean Ialomița are în vedere schimbarea din funcție a tuturor șefilor din cadrul instituțiilor de cultură aflate în subordine. Dacă în unele situații măsura ce urmează să fie pusă în aplicare este generată de lupte de orgolii, în alte cazuri, viitoarea administrație județeană invocă Ordinul 2799/2015, emis de Ministerul Culturii. Potrivit actului normativ, funcția de manager al unei entități care desfășoară activități culturale trebuie asigurată de o persoană cu studii în domeniu. În cazul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» și al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», cele două directoare au absolvit facultăți tehnice. Pînă la închiderea ediției, niciunul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 13:15 (12031 vizualizări - 38 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Andrias Andrășești rămîne în județ

Fotbalul românesc este tot mai mic, dar rămîne nespus de mare pentru cel ialomițean. Ultimul exemplu în acest sens este Andrias Andrășești. După ce a pierdut la Alexandria cu 3-1, a izbutit doar un egal pe teren propriu cu teleormănenii, în ceea ce a reprezentat returul barajului pentru promovarea în Liga a III-a. Baltă a fost cel care prin golul marcat a încercat să scoată din mediocritate echipa ialomițeană. Dar aceasta a reușit doar un 1-1, insuficient pentru a promova. Faptul că rămînem prea mici pentru a cîștiga un război indiferent de natura acestuia, pare să fi fost cunoscut de conducerea AJF Ialomița înaintea returului, altfel nu se explică programarea barajelor de menținere/promovare... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 12:50 (4453 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Bilanț la extra-școala de la Ciulnița

Clean Tech susține performanța în Educație

Bilanț la extra-școala de la Ciulnița

Pe 15 iunie, la împlinirea unui an școlar de la debutul proiectului educațional susținut financiar de Clean Tech, administratorul acestei firme, Shimon Kashti, a participat la o întîlnire cu elevii clasei a VII-a. Alături de acesta, au participat la întîlnire directorul școlii Ciulnița, dar și primarul Gheorghe Stelică. Întîlnirea a fost un bun prilej pentru a face bilanțul acestui proiect, dar și pentru a stabili coordonatele viitoare a proiectului. «Este imposibil să ne oprim acum!» a apreciat Shimon Kashti, administratorul firmei Clean Tech.

Un proiect etalon
De la începutul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 11:20 (6280 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Generația 2005 a arătat bine la Cluj

Copiii din generația 2005 a Unirii Slobozia, trupă coordonată de Ion Ionescu, a participat în perioada 23-26 iunie 2016, la «Luceafărul FOOTBAL FESTIVAL», maraton competițional organizat la Cluj. După cele 3 zile de competiție, micii fotbaliști slobozeni s-au clasat pe locul 10 dintr-un total de 28 de echipe participante la categoria lor de vîrstă, cu un bilanț de 2 victorii, 2 egaluri, 2 înfrîngeri și cu un golaveraj pozitiv, 7-4. Astfel, Unirea Slobozia a învins cu 2-0 pe Benfica București și cu 3-0 pe Alba Iulia. A bifat două rezultate de egalitate, cu scor similar 1-1, în compania Zimbrului Chișinău și a celor de la CSS Mediaș. Din păcate, au pierdut cu 0-1 atît în meciul cu Sportul Gîrlău... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 10:30 (3754 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Radu Zăveanu a murit pe patul de spital

Avocatul Radu Zăveanu a murit pe patul de spital

Renumitul avocat din Slobozia, Radu Zăveanu a murit la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 iunie 2016. Potrivit informațiilor, acesta a suferit o insuficiență respiratorie, în timp ce era internat în salonul de Terapie Intensivă al Secției Boli Interne.

Peste 30 de ani în slujba Justiției
Anul acesta s-ar fi împlinit 38 de ani de cînd avocatul Radu Zăveanu se afla în slujba Justiției din Ialomița. El a venit la Slobozia din Sighetul Marmației, în anul 1978, și a fost inițial procuror al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2016, 19:15 (31724 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Marius Dumitrescu se întoarce la AJVPS Ialomița

Tribunalul Ialomița a decis

Marius Dumitrescu se întoarce la AJVPS Ialomița

Tribunalul Ialomița l-a reconfirmat în funcție pe Marius Dumitrescu, directorul demis al Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița. Acesta a rămas fără funcție anul trecut, printr-o decizie a Adunării Generale a AJVPS. Măsura a fost adoptată în baza unui Raport al Consiliului de Administrație, document în care Marius Dumitrescu a fost acuzat că a adus prejudicii bugetului Asociației. În Hotărîrea emisă, judecătorii au mai stabilit ca Dumitrescu să fie penalizat cu 10% din salariu, pe o perioadă 3 luni, pentru abateri disciplinare, dar să  primească salariile restante pe toată perioada în care nu s-a aflat în funcție.

Dumitrescu, reconfirmat în funcție... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 17:25 (8945 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comunicat de presă

Medicii de familie declanșează protestele

În ciuda faptului că am solicitat de la CNAS și MS formele actualizate ale celor două acte normative care stau la baza contractării noastre: Contractul-Cadru (Hotărîrea de Guvern nr. 161/2016, pentru aprobarea pachetelor de servicii și a Contractului-cadru care reglementează condițiile acordării asistenței medicale, a medicamentelor și a dispozitivelor medicale, în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2016-2017) și Normele sale de aplicare, sîntem ignorați în continuare! Nici pînă în acest moment nu au fost făcute publice documentele pe baza cărora ar trebui să semnăm următoarele contracte bianuale cu casele de asigurări, deși mai sînt doar două săptămîni până la momentul... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 16:55 (4549 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni așteaptă în continuare subvențiile APIA

Fermierii ialomițeni așteaptă în continuare subvențiile APIA

Situația în ceea ce privește acordarea subvențiilor oferite de Uniunea Europeană, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură, rămîne incertă. Peste 2200 de fermieri din Ialomița așteaptă și în prezent să primească sprijinul financiar. Scandalul a fost generat de sistemul informatic al APIA, neadaptat la noile tipuri de subvenții acordate de UE, prin PNDR 2014-2020. Dacă situația nu va fi dezamorsată pînă la sfîrșitul acestei luni, există riscul ca reprezentanții Comisiei Europene de la Bruxelles să retragă autorizația de funcționare a APIA. Între timp, fermierii din județ susțin faptul că deja sînt în blocaj financiar. «Mulți dintre noi și-au făcut credite în bancă pentru... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 16:10 (8687 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Vladimir Turcuman, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicul Vladimir Turcuman, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia și-a desemnat recent un nou director medical. Decizia a fost adoptată după ce medicul Dan Malincenco a renunțat la această funcție. În urma ședinței Consiliului de Administrație al unității sanitare, acesta a fost înlocuit cu medicul Vladimir Turcuman. «Va rămîne în funcție interimar, pînă la organizarea unui nou concurs...» ne-a declarat Violeta Șapira, managerul celui mai mare spital din Ialomița.

Eforturi zadarnice Spitalul Județean de Urgență Slobozia încearcă de mai bine un an să găsească un director medical. La toate concursurile organizate... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 15:30 (40595 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Liviu Cazan, «primar» la Urziceni

Liviu Cazan, «primar» la Urziceni

Ședința de constituire a Consiliului Local Urziceni va fi, de departe, cea mai disputată ședință din cele 66 care urmează să se desfășoare în următoarele 3 zile. Conform rezultatelor alegerilor, în lipsa lui Constantin Sava (PNL), care nu își poate exercita prerogativele funcției, orașul va fi condus de către Liviu Cazan (PSD), viitor viceprimar ales.

De la DNA citire Deși a cîștigat alegerile locale, primarul Constantin Sava nu-și poate exercita atribuțiile funcției pînă pe 9 august. Motivul îl reprezintă decizia instanței de prelungire a controlului judiciar, coroborată cu interdicția... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 14:50 (20410 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Prefectura Ialomița are la dispoziție 3 zile pentru a valida cele 66 de Consilii Locale din Ialomița. Potrivit prefectului Gigi Petre, eforturile instituției se vor concentra asupra «respectării legalității». Conform Legii 215, Legea Administrației Publice Locale, în Ialomița 11 reprezentanți ai prefectului vor participa la toate cele 66 de ședințe de Consilii Locale din Ialomița.

3 zile de maraton
În perioada 22-26 iunie 2016, cei 788 de consilieri locali și cei 31 de consilieri județeni din Ialomița se vor întîlni pentru constituirea Consiliilor Locale, respectiv a Consiliului... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 12:15 (5930 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia, despăgubiri de 4,7 milioane lei

Eroare medicală, sancționată de instanță

Spitalul Slobozia, despăgubiri de 4,7 milioane lei

După 6 ani de procese și anchete, familia Raisei Uzea, fetița schilodită de medicul care a asistat-o la naștere, și-a cîștigat drepturile în instanță. În urmă cu o săptămînă, Judecătoria Slobozia a decis ca Spitalul Județean de Urgență să plătească soților Uzea și micuței Raisa suma de 4,7 milioane lei, reprezentînd daune morale. Deși sentința poate fi atacată la o instanță superioară, este pentru a doua oară în ultimii 26 de ani cînd o instanță din Ialomița sancționează o eroare medicală. Mai mult, magistrații din Slobozia au condamnat-o pe Valentina Dinu, medicul care a adus-o pe lume pe Raisa, la pedeapsa de 3 ani închisoare, cu suspendare sub supraveghere pe o perioadă de 6 ani. De asemenea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 22:55 (8612 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unirea Slobozia, obligată să achite un prejudiciu de 1 MILION DE EURO

Unirea Slobozia, obligată să achite un prejudiciu de 1 MILION DE EURO

Administrația locală a Sloboziei a cheltuit ilegal suma de 1 milion de euro pentru a susține activitatea echipei de fotbal a orașului, Unirea Slobozia. Situația a fost confirmată oficial și definitiv de Curtea de Apel București. Situația banilor folosiți fără drept de echipa de fotbal a orașului  a ieșit la iveală în urma unui control al Camerei de Conturi Ialomița, desfășurat în martie 2015. Reprezentanții Asociației Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia, la care fotbaliștii locali sînt legitimați, susțin că vor face demersuri pentru a acoperi întreg prejudiciul. Măsura este una de durată, iar soluțiile par numărate pe degete.

Slobozia a jucat fotbal ilegal... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 19:10 (7415 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Pregătiri pentru Crăciun Pregătiri pentru Crăciun

Handbal, Liga Națională, Victorina Bora a plecat de la CSM Unirea Slobozia

Pregătiri pentru Crăciun

După 14 luni la comanda Unirii Slobozia, timp în care a salvat în două rînduri echipa de la retrogradare, Victorina Bora a părăsit banca tehnică a echipei noastre. Din cîte se pare, despărțirea dintre cele două părți s-a făcut pe cale amiabilă, fără zgomot, în ciuda divergențelor din ultima perioadă. De altfel, Victorina Bora a declarat în presa centrală: «Vreau să mulțumesc jucătoarelor alături de care am lucrat și suporterilor care m-au susținut necondiționat. Sînt mulțumită că am reușit să mențin echipa în Liga Națională, în ciuda problemelor apărute pe tot parcursul anului...». Victorina Bora preferă să lase trecutul în urmă, de acum fosta antrenoare a Unirii declarînd că se va concentra asupra... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 17:35 (7904 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Criza medicilor lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Criza medicilor lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Situație delicată la nivelul spitalelor din Ialomița. Din cauza lipsei de medici, unitățile sanitare se află în imposibilitatea de a accesa fondurile oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. Criza specialiștilor a făcut ca numărul serviciilor medicale oferite pacienților să scadă, principalul efect al acestui aspect fiind diminuarea fondurilor. Un raport al CJAS Ialomița arată că, în primele 5 luni ale anului în curs, spitalele din județ au raportat un minus de 1000 de servicii medicale nedecontate. Pierderile financiare în acest caz se apropie de suma de 1 milion de lei.

De ce pierd spitalele banii?... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 16:40 (5214 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Marea «desțânțărizare» se amână până la noi ordine

Așa-i în Ialomița

Marea «desțînțărizare» se amînă pînă la noi ordine

La 4 luni de la alerta oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, autoritățile județene refuză să adopte o decizie care să permită «declanșarea acțiunii de combatere a vectorilor țînțari în propagarea virusului Zika». Decizia trebuie adoptată în baza unui Plan de Analiză și Acoperire a Riscurilor care ar trebui realizat de către Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița.

Povești de adormit contribuabilii
Autoritățile județene refuză să adopte o decizie care să permită «declanșarea acțiunii de combatere a vectorilor țînțari în propagarea virusului Zika». Deși Instituția... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 15:55 (3915 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Petrescu, Iovănescu, Horobeț

Handbal, Liga Națională, Primele achiziții la CSM Unirea Slobozia

Petrescu, Iovănescu, Horobeț

Dacă pînă acum am vorbit numai despre plecări, săptămîna trecută au venit primele vești referitoare la achizițiile în vederea sezonului 2016-2017. Slobozia s-a înțeles cu trei jucătoare, toate venite de la SCM Craiova. Portarul Diana Petrescu, pivotul Alexandra Iovănescu și extrema dreaptă Ana Maria Horobeț. Diana Petrescu are 26 de ani, a mai jucat la Constanța și Craiova, iar în decembrie 2015 a făcut parte din lotul României la Campionatul Mondial din Danemarca. Pivotul Alexandra Iovănescu va împlini în decembrie 29 de ani, iar pînă acum a mai evoluat la Timișoara, Constanța, Ploiești și Craiova. Provine dintr-o familie de sportivi, mama ei, Simona Iovănescu, fiind la rîndu-i o foarte bună... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 15:10 (10449 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Voluntari pentru «un sorriso»

Voluntari pentru «un sorriso»

În 2005, la propunerea medicului dentist italian Lionello Gerossise s-a născut proiectul Overland for Smile al cărui scop a fost acela de a oferi ajutor stomatologic gratuit copiilor instituționalizați din Sud-Estul Europei. După 2 ani în România, oficialii misiunii Overland for Smile au decis să-și canalizeze eforturile exclusiv aici. În 10 ani au oferit ajutor stomatologic pentru peste 26 mii de copii români, în 34 de județe ale țării. În această vară a venit rîndul Ialomiței și, cu sprijinul Direcției Generale pentru Protecția Copilului, sînt gata să ofere ajutor specializat tuturor copiilor care nu-și permit o vizită la medicul stomatolog... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 14:25 (7385 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Amplasarea radarelor

Ialomița: Amplasarea radarelor

Continuînd seria de acțiuni pentru prevenirea accidentelor în trafic, polițiștii rutieri au acționat pe principalele artere de circulație din județeț. Astfel, în ultimele 24 de ore, polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:46
(11841 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: radar Ialomița


Andrășești: Hoți prinși de polițiști

Polițiștii ialomițeni avertizează din nou asupra apariției unor hoți care pătrund în locuințe sau curțile oamenilor. În acest sens, miercuri, 25 ianuarie, trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 23 de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:40
(9065 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Activități preventive cu elevii de la Liceul de Artă

În perioada 25-28 ianuarie, polițiștii ialomițeni s-au întîlnit cu elevii Liceului de Artă «Ionel Perlea» din Slobozia, polițiștii vorbind elevilor despre prevenirea implicării acestora în acte de delicvență ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:37
(8133 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși la furat de motorină într-o benzinărie

Colaborarea Poliției Locale Slobozia cu Biroul de Poliție Rutieră, inițiată de conducerea IPJ Ialomița și Poliția Locală Slobozia, începe să dea rezultate. O demonstrează acțiunea din noaptea trecută în ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 10:13
(7408 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


APIA: Adeverințe eliberate pentru accesare de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților aferente Măsurilor 211-«Sprijin pentru zona montană defavorizată», 212-«Sprijin pentru zone defavorizate ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 10:04
(10520 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PNL Cristina Pocora vrea demisia ministrului Baconschi

Deputatul PNL Cristina Pocora vrea demisia ministrului Baconschi

Așa cum și-a obișnuit electoratul în ultimul timp, deputatul PNL Cristina Pocora cere din nou demisia unui ministru. De această dată a venit rîndul ministrului Afacerilor Externe, Teodor Bacnschi, persoana ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2011, 08:34
(10572 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Fetiță de 8 ani, lovită de un microbuz ce transporta elevi

În cursul zilei de marți, 25 ianuarie a.c., în jurul orei 12.00, Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe strada Călărași din localitate s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 18:32
(7429 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Grindu: Beat cu mașina prin sat

În cursul nopții de marți spre miercuri, 25/26 ianuarie a.c., în jurul orei 23.30, agenții Postului de Poliție Grindu au oprit în trafic un autoturism condus de un localnic, de 22 de ani. Întrucît emana ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 17:12
(10770 vizualizări - 3 comentarii)


Țăndărei: Au furat plăci metalice din gard și le-au predat la fier vechi

După ce în perioada 20-25 ianuarie a.c., au sustras șase plăci metalice din gardul ce împrejmuia un teren intravilan din orașul Țăndărei, doi tineri au fost identificați și prinși de polițiști. Fapta a ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 16:02
(11461 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei furt


Urziceni: Urmărit internațional, identificat de polițiști

Polițiști din Urziceni au identificat în cursul zilei de marți, 25 ianuarie a.c., un bărbat, de 27 de ani, din Urziceni, urmărit internațional din luna octombrie a anului trecut. Pe numele acestuia Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 15:32
(9078 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Drăgoești și Stelnica

Ialomița: Incendii la Drăgoești și Stelnica

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Drăgoești, sat Valea Bisericii a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs marți, 25 ianuarie, în ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 13:24
(10508 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Beat turtă, s-a suit pe un stîlp să fure cabluri

Un bărbat de 56 de ani, din localitatea Andrășești, a fost prins de polițiști în vreme ce încerca să fure cabluri. Aflat într-o avansată stare de ebrietate, bărbatul a fost surprins în flagrant după ce ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:15
(10204 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: «Am 14 ani si fur telefoane mobile!»

Un minor de 14 ani, din Slobozia, a fost prins după ce a furat un telefon mobil în valoare de 400 de lei. Telefonul aparținea unui localnic din Bordușani, care a sesizat agenții Postului de Poliție cu privire ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:13
(9129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Ion Roată: I-au furat din curte

Luni, 24 ianuarie, polițiștii din Ion Roată au fost sesizați că unui bătrîn din satul Broșteni (aparținător comunei) i-au fost furate țevile de fier din curte. În urma cercetărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:12
(8518 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată furt


APIA: Termenul de depunere a cererilor de ajutor acordat producătorilor de lapte de vacă, prelungit

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță fermierii interesați că a treia perioadă de depunere a cererilor privind Schema de ajutor specific acordat producătorilor de lapte de vacă din zonele ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:12
(15922 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 18:46
(7040 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente într-o singură zi

Sîmbătă, 22 ianuarie a.c., pe raza județului s-au produs trei accidente de circulație soldate cu vătămarea corporală ușoară a trei persoane, cauza principală a evenimentelor fiind neadaptarea vitezei de ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 15:53
(7706 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patroni cercetați pentru petarde comercializate ilegal

Doi administratori ai unor societăți comerciale cu sediile în Slobozia sînt cercetați de polițiști întrucît comercializau fără drept articole pirotehnice. Polițiștii Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 15:52
(8586 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia petarde


Urziceni: Prevenirea furturilor de animale, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 21/22 ianuarie a.c., începînd cu ora 22.00, timp de trei ore, polițiști de siguranță publică, în colaborare cu jandarmi au acționat pe raza municipiului Urziceni ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 15:51
(7298 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții SMURD

Echipajele de prim ajutor ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină la sfîrșitul săptămînii precedente la cinci situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 13:14
(10960 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fata care și-a anunțat mama prin SMS că pleacă cu iubitul ei, găsită de polițiști

După ce și-a anunțat mama prin SMS că pleacă alături de iubitul ei de 17 ani, minora Leța Cătălina Maria, de 16 ani, din Fetești, a fost găsită de polițiști. Fata, sesizată ca dispărută la data de 19 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 11:07
(8137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un singur drum blocat

Puțin înainte de orele 10,00 (09,45), luni, 24 ianuarie, Poliția ialomițeană a dat publicității situația drumurilor unde traficul rutier este întrerupt din cauza poleiului și zăpezii abundente. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 10:00
(13350 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: La 15 ani, a «împrumutat» mașina tatălui vitreg pentru o plimbare

Joi, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 13.30, un bărbat de 35 de ani, domiciliat în localitatea Bărbulești, a sesizat prin Sistemul Național Unic Apel de Urgență 112 dispariția automobilului proprietate personal ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 13:22
(9915 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bărbulești


Ialomița: Cod Galben

Ialomița: Cod Galben

Pentru intervalul 22 ianuarie, orele 12.00-23 ianuarie, orele 23.00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru jumătate de țară. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 13:05
(11147 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări mai mari la buget

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna decembrie 2010 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 43,6 milioane lei, în procent de 96,01% față de plan, înregistrîndu ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 11:28
(8685 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan și fără permis

Un echipaj al Poliției Rutiere a depistat în cursul nopții de joi spre vineri (21-22 ianuarie), pe DJ212, un bărbat, de 31 de ani, care conducea fără permis. Polițiștii au procedat la oprirea regulamentară ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 08:12
(9981 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Biblioteca vine la tine» de 24 ianuarie

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, Liceul de Artă «Ionel Perlea» Slobozia și Grupul Școlar «Înălțarea Domnului» Slobozia lansează proiectul «Biblioteca vine la tine». Proiectul este de fapt ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 16:04
(8283 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Tînăr și Diferit», proiect pentru 20 de tineri

Asociația pentru Dezvoltare și Incluziune Socială, în parteneriat cu Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, organizează în perioada 21-23 ianuarie 2011 la Bușteni atelierul educațional «Tînăr ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 15:56
(6642 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Întîlnire cu angajatorii pe tema depunerii online a declarațiilor

Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că joi, 27 ianuarie 2011, ora 10.00, în sala de ședințe a DGFP Ialomița, se va desfășura o instruire a angajatorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 15:47
(9257 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai, cele mai puține rechemări în service

Hyundai, cele mai puține rechemări în service

Potrivit unul studiu realizat de «L’Automobile Magazine»-Franța, referitor la rechemările în service ale principalelor mărci auto, Hyundai se poziționează pe prima poziție, avînd cele mai puține rechemări ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 15:36
(7942 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...