Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Municipiul Fetești va găzdui Olimpiada Națională de Oină

Municipiul Fetești va găzdui Olimpiada Națională de Oină

În perioada 30 mai-1 iunie 2025, elevii de liceu calificați la Olimpiada Națională de Oină vor veni la Fetești, acolo unde se desfășoară acest concurs școlar. Este pentru prima dată când municipiul Fetești organizează un concurs de asemenea anvergură.


8 echipe înscrise în concurs Potrivit organizatorilor, la Olimpiada Națională de Oină, dedicată elevilor de liceu, s-au calificat 8 echipe din 8 județe. Competiția se va desfășura pe stadionul municipal din Fetești și reprezintă o premieră pentru municipiu. «Domnul Marian Baboi, inspectorul școlar adjunct... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2025, 07:50 (4634 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sute de copii din Ialomița, abuzați și neglijați de familii

Sute de copii din Ialomița, abuzați și neglijați de familii

Cifre alarmante sunt prezentate într-un Raport oficial al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în legătură cu mediul familial în care tră­iesc sute de copii din Ialomița. Potrivit documentului, reprezentanții instituției au intervenit, în 2024, în peste 300 cazuri de abuz și neglijență. În cele mai multe situații a fost vorba despre abuzuri sexuale, arată oficialii DGASPC Ialomița.

 

Statistică îngrijorătoare Urmărind cifrele date publicității de Centrul de Consiliere și Sprijin pentru Copii și Părinți... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2025, 12:20 (6746 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA continuă campania de curățare a subsolurilor la Slobozia

Urban SA continuă campania de curățare a subsolurilor la Slobozia

Deși în spațiul public există nume­roase voci care reclamă faptul că operatorul regional de apă Urban SA a în­cetat programul de curățare a subsolurilor, reprezentanții societății susțin contrariul. Aceștia au declarat faptul că vor onora toate cele peste 150 de contracte pe care le-au încheiat. «Nu renunțăm la acest demers. Avem plăți în avans, vom onora toate contractele!» a declarat Adrian Stoicescu, directorul executiv al Urban SA Slobozia.

 

O acțiune în plină desfășurare În anul 2022, operatorul regional Urban SA anunța... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2025, 08:05 (8321 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

140.000 de semnături pentru susținerea tinerei din Slobozia «violate» la Școala Politică AUR

140.000 de semnături pentru susținerea tinerei din Slobozia «violate» la Școala Politică AUR

Turul II al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 18 mai 2025, disputat între candidatul AUR George Simion și independentul Nicușor Dan, readuce în atenția opiniei publice cazul «violului» produs în septembrie 2023 la Școala Politică a Alianței pentru Unirea Românilor. Mai mult, în prezent a fost inițiată chiar și o petiție on-line, «Vrem dreptate pentru tânăra abuzată la școala de vară AUR!», campania declic.ro înregistrând, până la apariția acestui articol, aproape 140.000 de semnături.


«Violul de la Școala Politică AUR»... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2025, 14:20 (17805 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețele Electrice România accelerează digitalizarea în județul Ialomița: circa 69% dintre clienți vor avea instalate contoare inteligente până la finele anului 2025

advertorial

Rețele Electrice România accelerează digitalizarea în județul Ialomița: circa 69% dintre clienți vor avea instalate contoare inteligente până la finele anului 2025


Comunicat de presă

29 aprilie 2025

 

București-Rețele Electrice România, parte din grupul PPC în România, își menține angajamentul de a digitaliza rețelele de distribuție a energiei electrice, în beneficiul clienților, cu scopul de a le pune la dispoziție o infrastructură mai rezilientă și flexibilă, sporind în același timp eficiența operațională. Județul Ialomița ocupă un loc central în acest demers, unde până la finalul anului 2025 gradul de acoperire cu contoare inteligente va depăși 69%.

La începutul anului 2025 erau instalate în județul Ialomița peste... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2025, 13:35 (12404 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Polivalentul» Marian Neacșu, mai multe ministere în responsabilitate

Viceprim-ministru (și) în Cabinetul interimarului Cătălin Predoiu

«Polivalentul» Marian Neacșu, mai multe ministere în responsabilitate

Pentru cei care nu ați aflat, luni, 5 martie 2025, liderul Partidului Social Democrat, Marcel Ciolacu, și-a înaintat demisia din funcția de șef al Guvernului. Decizia demisiei a survenit unei întâlniri la vârf a social-demo­craților, ratarea intrării în Turul II al Alegerilor Prezidențiale a candidatului comun PSD-PNL-UDMR-minorități, Crin Antonescu, constituind motivația oficială a demisiei prim-ministrului Marcel Ciolacu. «Președintele interimar Ilie Bolojan a semnat decretul pentru desemnarea domnului Marian-Cătălin Predoiu ca prim-mi­nistru interimar, pentru a îndeplini atribuțiile prim-ministrului până la formarea noului Guvern!»... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2025, 18:20 (9362 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

«Eroarea» care costă Primăria Gura Ialomiței peste 1,2 milioane de lei

«Eroarea» care costă Primăria Gura Ialomiței peste 1,2 milioane de lei

În baza unei decizii a Tribunalului Ialomița, Primăria Gura Ialomiței este obligată să plătească o amendă estimată la peste 1,2 milioane de lei, pentru nepunerea în practică a unei decizii definitive a aceleiași instanțe. Totul are legătură cu o eroare umană prin care actualului primar al localității, Alexandru Florea, i-a fost stabilit un impozit pentru două automobile de 100 de ori mai mare. Edilul a dat administrația locală în judecată, a câștigat, dar această decizie, pe fondul unei divergențe avută cu fostul primar Nicu Biserică, nu a fost pusă niciodată în practică. «Căutăm soluții pentru a remedia această problemă!» spune, în prezent, primarul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2025, 16:20 (10021 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Doar victorie!

Fotbal, SuperLiga/play-out, Gloria Buzău-Unirea Slobozia 0-3

Doar victorie!

Penultima etapă din play-out-ul acestei ediții din SuperLiga, a opta, a adus față în față o echipă retrogradată matematic, Gloria Buzău, și Unirea Slobozia, colega de suferință din subsolul clasamentului. Jocul rezultatelor din play-out a făcut ca Unirea să se zbată la coada ierarhiei, tehnicianul ialomițenilor, Adrian Mihalcea, impunând ritmul de reali­zare a unui obiectiv trâmbițat încă de la începutul campionatului. Înaintea ultimei partide din actuala stagiune, Unirea Slobozia pare resemnată, doar la nivel oficial-declarativ manifestându-se dorința de a rămâne în primul eșalon fotbalistic. Ultima partidă din play-out... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2025, 12:55 (5153 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Două etape

Handbal, Divizia A/play-off, CS Județean Prahova-CSM Unirea Slobozia 35-26 (21-9)

Două etape

bonus: Junioarele 1 CSM Unirea Slobozia, locul 2 la Turneul Speranță

În etapa a 12-a, sâmbătă, 10 mai 2025, la Sala «Olimpia» din Ploiești, liderul la zi al play-off-ului de promovare în Liga Florilor la handbal feminin, CS Județean Prahova a întâlnit CSM Unirea Slobozia. Matematic calificată în Liga Florilor, CS Județean Prahova a acumulat 33 de puncte, în timp ce CSM Unirea Slobozia ocupă locul 3, cu o zestre de 20 de puncte. Ar mai fi două etape din această ediție de play-off, CSM Unirea Slobozia urmând să înfrunte CSM Galați miercuri, 14 mai a.c., de la orele 17,00, la Sala «Andreea Nica» din Slobozia, și CSU Știința București în deplasare sâmbătă... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2025, 10:10 (6402 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infecțiile intraspitalicești, problema nerezolvată a spitalelor ialomițene

Raport al DSP Ialomița

Infecțiile intraspitalicești, problema nerezolvată a spitalelor ialomițene

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a dat publicității Raportul de activitate pe anul trecut. Un domeniu important al acti­vității instituției l-a vizat monitorizarea focarelor de infecții asociate actului medical sau nosocomiale. Această situație rămâne una fără rezolvare în cadrul spitalelor ialomițene. Estimativ, în 2024, la nivelul spitalelor din județ au fost raportate 144 cazuri de astfel de infecții.

 

Se caută soluții Infecțiile asociate actului medical cunoscute și sub numele de infecții intraspitalicești sau nosocomiale repre­zintă acele infecții... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2025, 12:10 (8298 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul general Paul Marcu, înlocuit cu directorul adjunct Neculai Badea

Schimbare la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița

Directorul general Paul Marcu, înlocuit cu directorul adjunct Neculai Badea

La începutul lunii aprilie 2025, un caz de la Căsuța «Alexandra» din Slobozia, Centru dedicat în­grijirii și protecției sociale oferită de Stat copiilor cu dizabilități grave, instituție administrată de DGASPC Ialomița, ajungea în atenția opiniei publice după ce mai multe filmări au fost răspândite pe o rețea de socializare. Situația unei fete cu dizabilități grave, ținută legată la o mână, a fost prezentată la ore de maximă audiență de mai toate televiziunile, cazul complicându-se după ce în spațiul public au apărut și declarații ale unei angajate a Centrului. Mai mult, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului ... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2025, 07:55 (12746 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Povestea «podului lui Mihăilă», de la Buești...

Povestea «podului lui Mihăilă», de la Buești...

Dezvoltarea comunităților locale reprezentate este principala misiune pe care orice primar o are față de proprii alegători. Doar că, de foarte multe ori, acest demers se întâmplă cu pași mici sau deloc... Implementarea proiectelor de investiții durează ani buni sau se blochează în hățișurile birocrației. După 18 ani de așteptare, comuna Buești a reușit performanța de a avea un pod peste râul Ialomița. Lucrările au început anul trecut și, ca printr-o mi­nune, constructorul a terminat obiectivul anul acesta, așa cum și-a asumat prin contractul pe care l-a semnat cu autoritățile locale. «Este un vis împlinit atât pentru mine, cât și pentru... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2025, 09:40 (5619 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană se bazează pe medicii pensionari

Sănătatea ialomițeană se bazează pe medicii pensionari

Prezența medicilor pensionari în cabinetele individuale sau cele ale spitalelor este o realitate pe care Sănătatea ialomițeană o afișează de ani buni. Pentru a putea profesa, medicii pensionari trebuie să facă o cerere către Direcția de Sănătate Publică Ialomița și, mai nou, către Colegiul Medicilor Ialomița, pentru a primi o aprobare specială. Pe tot parcursul anului trecut și în primul trimestru al acestui an, peste 100 de medici din Ialomița au dus la îndeplinire acest demers.

 

Medici pensionari încă în activitate Atât cabinetele medicilor... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2025, 10:10 (7883 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trimis în judecată pentru «agresiune sexuală» și «tentativă la viol asupra unui minor»

La Slobozia

Trimis în judecată pentru «agresiune sexuală» și «tentativă la viol asupra unui minor»

La începutul lunii martie 2025, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia informa opinia publică referitor la cazul unei minore care a fost la un pas de a fi violată în scara blocului în care locuia. Autorul este un tânăr de 20 de ani aflat în prezent în stare de arest preventiv. Acesta a fost trimis în judecată de procurori atât pentru infracțiunea comisă în luna martie 2025, cât și pentru o altă faptă similară, comisă în 2023.

 

Se așteaptă decizia judecătorilor Autorul celor două agresiuni sexuale a intrat... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2025, 12:10 (12775 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

CJAS Ialomița a plătit peste 600 mii de lei pentru endoprotezare

CJAS Ialomița a plătit peste 600 mii de lei pentru endoprotezare

În perioada ianuarie 2024-martie 2025, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a plătit peste 600 mii de lei pentru endoprotezele de care au beneficiat pacienți din județul nostru. Toate operațiile de montare a acestor proteze s-au efectuat în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia de către medicii ortopezi ai unității medicale.

 

Program național de endoprotezare Endoprotezarea reprezintă înlocuirea unor articulații, precum cea a șoldului sau a genunchiului, cu unele artificiale. Operațiile de endoprotezare se efectuează în cazul î... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2025, 07:50 (8665 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

La Finanțe-n sediu...

La Finanțe-n sediu...

...la etajul cinci... Așa începea un poem adaptat de umilii scribi ai acestei fițuici undeva acum vreo 15 ani. Continuarea nu mai are relevanță în contextul actual, vremurile fiind demult apuse. Cu toate acestea, ne-au revenit în minte versurile de început căci, după cum o să observați, cel puțin etajul cinci din clădirea cea mare a Finanțelor are o puternică legătură cu ceea ce s-a petrecut. Să începem cu începutul. Undeva înainte de Săptămâna Luminată și de Sărbătoarea Paștelui im­plicit s-au produs «la Finanțe-n sediu» cel puțin două î... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2025, 12:15 (18925 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Deschiderea campusului Liceului de Arte «Ionel Perlea» este blocată în birocrație

De 2 ani

Deschiderea campusului Liceului de Arte «Ionel Perlea» este blocată în birocrație

Primăria Slobozia are în administrare clădirea din curtea Liceului de Arte «Ionel Perlea». Construcția imobilului a fost încheiată de mai bine de 5 ani, dar edificiul nu poate fi dat în folosință pentru că nu are avize sanitare și de securitate la incendiu. Obținerea documentelor este împiedicată de construcția ridicată în apropierea sa. Soluția de compromis o reprezintă schimbarea destinației construcției, din spații de cazare în spații pentru desfășurarea activităților educative destinate elevilor de la clasele de Muzică ale liceului. Pentru asta este însă nevoie de implementarea unui proiect tehnic aflat în așteptare la Primăria... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2025, 08:05 (10500 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Candidați picați la limită la examenul de admitere în avocatură

În Ialomița

Candidați picați la limită la examenul de admitere în avocatură

Recent încheiatul examen pentru admiterea în profesia de avocat, organizat la București de Uniunea Națională a Barourilor din România, nu a avut rezultate favorabile pentru niciunul din cei 6 candidați ialomițeni care și-au dorit să acceadă în această profesie. În unele cazuri doar o sutime sau două i-au despărțit pe aceștia de cele 70 de puncte necesare pentru a fi considerați admiși. Oficialii Baroului Ialomița susțin faptul că instituția are nevoie de forțe proaspete, având în vedere că numărul avocaților ialomițeni scade de la un an la altul.

 

Mai au o șansă în septembrie... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2025, 10:25 (14793 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Șoseaua Brăilei, reparată de teama amenzilor?

Poliția Rutieră notifică, Primăria Slobozia acționează

Șoseaua Brăilei, reparată de teama amenzilor?

În urmă cu o săptămână, Primăria Slobozia a dat startul lucrărilor de asfaltare a porțiunii din DN21, cunoscută și sub numele de Șoseaua Brăilei, pe care o are în administrare. În spatele lucrărilor se ascund însă 7 notificări ale Serviciului Rutier Ialomița, privind reparația porțiunilor de drumuri naționale pe care administrația reședinței ju­dețului le are în grijă. În trecut, Poliția Rutieră a dat și amenzi pentru indiferența pe care Primăria Slobozia a afișat-o față de starea acestor drumuri. Lucrările actuale, cel mai probabil, ar fi început sub presiunea unor posibile sancțiuni contravenționale.

 

Șosele în administrare, reparații mai puține... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 15:10 (7394 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Proiect imobiliar reclamat de cetățeni, validat de Consiliul Local Slobozia

Proiect imobiliar reclamat de cetățeni, validat de Consiliul Local Slobozia

De mai bine de un an, locuitorii de pe strada Vechea Matcă din municipiul Slobozia încearcă să blocheze un proiect imobiliar care le-ar da peste cap liniștea. Oamenii au făcut numeroase petiții către Primăria Slobozia, însă demersurile nu le-au fost luate în seamă. În urmă cu o săptămână, au fost prezenți în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, în cadrul căreia fost a promovat un proiect de hotărâre ce vizează această investiție, rugând municipalitatea să împiedice realizarea proiectului. Deși unii consilieri locali le-au dat dreptate, aleșii locali care dețin majoritatea în Consiliul Local Slobozia au votat... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 13:20 (15938 vizualizări - 9 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 553 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 15 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 553, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 16:05
(3359 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident cu patru victime

Movilița: Accident cu patru victime

Miercuri dimineața, 15 iulie a.c., în jurul orei 6,00, două autoturisme s-au ciocnit pe raza localității Movilița. Ca urmare a accidentului, patru persoane au fost rănite. Cei patru bărbați, cu vârste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 12:25
(2235 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1307 absolvenți ai clasei a VIII-a au fost repartizați computerizat în învățământul liceal de stat (anul școlar 2020-2021)

Ministerul Educației și Cercetării a publicat vineri, 10 iulie 2020, pe site-ul admitere.edu.ro, rezultatele repartizării computerizate în învățământul liceal de stat a absolvenților clasei ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 11:10
(3180 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Fierbinți Târg!

Pentru remedierea unei avarii la conducta principală de alimentare cu apă de pe Calea Urziceni, din localitatea Fierbinți Târg-Ialomița, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2020, 19:20
(4356 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 544 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 14 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 544, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2020, 16:05
(2818 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Ordin de protecție pe numele unui bărbat care și-a lovit mama

Polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 39 de ani, din Movilița, care și-ar fi lovit mama. Astfel, sâmbătă, 11 iulie a.c., în jurul orelor 10,00, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2020, 14:20
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus

Și în cursul zilei de duminică, 12 iulie a.c., au continuat activitățile de monitorizare și control privind respectarea măsurilor impuse în perioada Stării de Alertă, legate de prevenirea și limitarea răspândirii ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2020, 17:55
(2589 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la Regimul Rutier

Sâmbătă, 11 iulie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii rutieri din Jilavele au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 28 de ani. Întrucât șoferul nu avea asupra sa documentele ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2020, 17:50
(2354 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 537 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 13 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 537, cu 15 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2020, 16:05
(2400 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 522 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 12 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 522, cu un caz mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2020, 16:05
(2254 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Răniți de un șofer fără permis

Inconștiența unor tineri era să-i arunce în brațele morții. În dimineața zilei de duminică, 12 iulie 2020, aceștia s-au urcat în mașina condusă de un tânăr de 24 de ani care nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2020, 11:30
(3582 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 521 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 11 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 521, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2020, 16:05
(2416 vizualizări - 0 comentarii)


Marsilieni: A fost găsit ialomițeanul evadat din Penitenciarul Rahova

În seara zilei de vineri, 10 iulie 2020, polițiștii ialomițeni au reușit să-l identifice pe tânărul de 32 de ani care, în luna martie, a evadat din Penitenciarul Rahova. Acesta se afla pe un câmp din localitatea ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 23:20
(2800 vizualizări - 2 comentarii)


USR PLUS Ialomița susține strângerea de semnături on-line

Organizația USR PLUS Ialomița trage un puternic semnal de alarmă în ideea în care România se pregătește de Alegerile Locale care vor alea loc duminică, 27 septembrie 2020. Conform Legii 115/2015, fiecare ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 19:10
(3180 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut după ce a furat portofelul unei bătrâne

Un bărbat de 53 de ani, din Slobozia, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a furat portofelul unei bătrâne de 71 de ani, plecată la cumpărături la un supermarket din oraș. Femeia a sesizat dispariția ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 19:05
(2493 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 514 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 10 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 514, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 16:05
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Beat la volan, a derapat cu mașina

Un cetățean din Gura Ialomiței a sesizat joi dimineața, 9 iulie a.c., în jurul orei 3,00, faptul că un autoturism a derapat pe raza localității. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au identificat ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 18:25
(2283 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 18:20
(2399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Miercuri, 8 iulie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Fetești au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 34 de ani. În urma verificării în bazele de date, s-a ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 18:15
(2470 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Bărbulești

Razie la Bărbulești

Peste 160 de efective ale Poliției și Jandarmeriei au descins în dimineața zilei de joi, 9 iulie a.c., în comuna Bărbulești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, asigurarea climatului de ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 18:10
(3253 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 503 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 9 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 503, cu 39 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 16:05
(2856 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 464 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 8 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 464, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 16:05
(3209 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește municipiul Fetești/Ialomița, RAJA Constanța va sista furnizarea apei, joi, 9 iulie ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 12:40
(3474 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Evenimentul a fost semnalat de un lucrător al unei firme marți, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,25. În sprijinul bărbatului de 43 de ani s-au deplasat de urgență 3 echipaje de salvare de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 11:40
(4164 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins două utilaje agricole, puse în funcțiune pe un câmp din zona localității Ion Roată. Cel mai probabil flăcările au izbucnit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 19:05
(3050 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo-Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, cu vijelii (ce vor atinge în anumite intervale viteze de 80-90 km/h), averse ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:55
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența alcoolului

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au identificat , pe raza localităților Rădulești, Slobozia și Țăndărei, 4 conducători auto care circulau pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:50
(2806 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Movila

Incendiu la o casă din Movila

Pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și membrii serviciului voluntar cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru stingerea unui incendiu care ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:05
(3476 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 455 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 7 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 455, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 16:05
(2681 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Calendarul privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021 a fost reactualizat

În urma promulgării de către președintele României, Klaus Iohannis, a Legii pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 58/2020 privind luarea unor măsuri pentru buna funcționare a sistemului ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 00:20
(12121 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...