Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala cu elevi de 10 «pe linie»

Clean Tech susține performanța în Educație

Școala cu elevi de 10 «pe linie»

Firma Clean Tech International SRL din Ciulnița finanțează, de la începutul acestui an școlar, un proiect educațional prin intermediul căruia elevii clasei a VII-a a școlii din localitate sînt ajutați să-și îmbunătățească performanțele școlare. Exemplul inițiat de către  Clean Tech International SRL poate fi extins la nivelul tuturor școlilor din mediul rural. Independent susține acest demers identificînd la nivelul județului elevii cu care sistemul educațional județean se poate mîndri. Alexandra Mihai și Viviana Stănilă, de la școala din Valea Ciorii, sînt doar doi dintre aceștia...

Diamantele din școlile rurale... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 11:05 (4624 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Parepa, candidat universal

Parepa, candidat universal

Înțelepciunea vine o dată cu vîrsta, se spune. În cazul fostului comandant al Jandarmeriei ialomițene, Nicolae Parepa, acest postulat pare să nu se aplice. Ieșit la pensie, domnia sa a decis să candideze la toate funcțiile publice vacante. Și, pentru că se apropie alegerile, numărul opțiunilor s-a înzecit.

Asalt la instituțiile publice
Ieșit la pensie anul trecut, după ani buni în care singura lui grijă a fost să facă parte din coloana oficială a PreaSfințitului Vincențiu la prezentările de moaște sfinte, Nicolae Parepa se plictisește. Așa se face că, la începutul acestei luni... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 22:45 (47390 vizualizări - 110 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia

Scandal pentru 6 locuințe ANL

La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat o listă finală cu  57 de beneficiari de locuințe ANL. La ședința de Consiliu Local din 25 februarie 2016, alte 6 locuințe disponibilizate vor fi repartizate potențialilor beneficiari. Decizia a primit aviz negativ din partea Comisiei pentru Învățămînt, Cultură, Sănătate, Sport, Tineret și Protecție Socială. Viceprimarul Gabriel Mușat susține că legislația trebuie respectată.

Aviz negativ în cadrul Comisiei
La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 17:55 (4605 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Acuzații de discriminare la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este implicat într-un scandal public de amploare. Tatăl unui elev rom, înscris în clasa 0, o acuză pe învățătoarea copilului de discriminare. Bărbatul a explicat situația într-o plîngere înaintată atît autorităților din Slobozia, cît și ziarului Independent. «Doamna învățătoare S.O. îl agresează verbal spunîndu-i „creștin penticostal“ sau „țigan“» se arată în plîngerea bărbatului. De cealaltă parte, reprezentanții unității de învățămînt precizează faptul că elevul în cauză este un copil-problemă, mai mulți părinți înaintînd o serie de plîngeri în care reclamă faptul că băiatul și-ar fi agresat colegii... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 15:30 (17163 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosar de delapidare la Poșta din Sudiți

Dosar de delapidare la Poșta din Sudiți

Polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice fac cercetări cu privire la posibile fapte de delapidare, comise de o angajată a Poștei din Sudiți. Se pare că femeia și-ar fi însușit în mod ilegal banii proveniți din plata facturilor la energie electrică a cîtorva săteni. În paralel cu ancheta oamenilor legii, oficialii din cadrul Poștei Române au demarat la rîndul lor o serie de verificări. Pînă în prezent, aceștia au luat măsura demiterii din funcție a respectivei angajate, invocînd absența nemotivată de la serviciu a acesteia. Se pare că femeia ar fi fugit cu banii oamenilor în străinătate...

Anchetă în lucru... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 13:20 (9576 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorii din Slobozia cer închiderea benzinăriei «Art Oil»

Judecătorii din Slobozia cer închiderea benzinăriei «Art Oil»

Decizie surprinzătoare a magistraților Judecătoriei Slobozia în dosarul «Art Oil». După ce l-au condamnat la închisoare pe primarul Alexandru Stoica, magistrații au decis anularea autorizației de construcție emisă de municipalitate pentru benzinăria deținută de concernul Art Petrol Service SRL la Slobozia. Efectul juridic al acestei hotărîri este închiderea respectivei benzinării, pînă cînd administratorii firmei vor intra în legalitate în privința autorizării. Hotărîrea nu este definitivă, ea putînd fi atacată cu apel în 10 zile.

Un proces complicat
Condamnarea la închisoare... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 21:05 (20677 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Mocioniu, Potor și Mușoiu candidează pentru Slobozia

Mocioniu, Potor și Mușoiu candidează pentru Slobozia

PSD are, în sfîrșit, un candidat pentru Slobozia. Iar dacă ar fi să dăm crezare unui sondaj socio-politic demarat zilele acestea de către firma Avangarde, are nu unul, ci trei candidați tineri pe care îi propune electoratului. Deocamdată, cursa este una internă. Însă, curînd, rezultatele sondajului vor fi publice. Noi facem doar oficiul de a mediatiza acest ultim demers al social-democraților pentru «mai binele» orașului.

Neacșu a decis pentru popor
De luni de zile în PSD Ialomița e jale. Stoica e condamnat la 3 ani de închisoare cu executare. Băcanu se luptă prin instanțe să... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 20:05 (22939 vizualizări - 44 comentarii)

EVENIMENT

VIVANI amână majorarea tarifelor pentru deșeuri

VIVANI amînă majorarea tarifelor pentru deșeuri

Vivani Salubritate, operatorul regional de colectare a deșeurilor în Ialomița, și-a anunțat în urmă cu două săptămîni intenția de a majora prețul de depozitare al deșeurilor, de la 9 la 16 euro per tonă.Vineri, 19 februarie 2016, reprezentanții firmei au dat un pas înapoi. «Am solicitat conducerii firmei o fundamentare de preț...» a declarat ulterior întîlnirii vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu. În pofida declarațiilor, o majorare de preț pentru asigurarea serviciilor de colectare a deșeurilor pare inevitabilă.

Deznodămînt evitat pentru moment
Joi,... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 18:10 (6739 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cornel Vasile, condamnat cu suspendare de Tribunalul Ialomița

DNA a avut dreptate

Cornel Vasile, condamnat cu suspendare de Tribunalul Ialomița

Procurorii DNA care l-au anchetat pe Cornel Vasile, fostul șef al Gărzii de Mediu Ialomița, au avut dreptate în privința acuzațiilor. În urmă cu o săptămînă, judecătorii Tribunalului Ialomița i-au aplicat acestuia o pedeapsă de un an, cu suspendare, în dosarul penal deschis pe numele său.  De asemenea, Cornel Vasile a fost obligat la efectuarea a 60 de zile de muncă în folosul comunității. Potrivit magistraților, acesta trebuie să desfășoare activități specifice în cadrul Centrului de Plasament Nr. 3 sau Complexului de Servicii Sociale pentru Copilul cu Handicap Neuropsihic Slobozia, instituții aflate în subordonarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 17:35 (8064 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

16500 de elevi ialomițeni intră în focurile Simulărilor

Semestrul al doilea al anului școlar aduce cu el și Simulările. 16500 de elevi ialomițeni, din clasele a II-a, a IV-a, VI-a, a VII-a, a VIII-a, a XI-a și a XII-a, vor fi evaluați, pînă aproape de venirea vacanței mari. Primii care au intrat în focurile testărilor inițiale sînt elevii de clasa a VIII-a. Aceștia au susținut probele scrise la Limba Română și Matematică.

Testări pe bandă rulantă Ministerul Educației a decis să modifice structura organizării Simulărilor și să aplice testări pentru evaluarea cunoștințelor și elevilor care nu susțin examene naționale, precum cei de clasa a... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 15:45 (4843 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica

Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica

În vara anului 2015, mai exact în luna iulie, Primăria Slobozia acționa în instanță societatea Urban pentru neachitarea unei redevențe în valoare de 9,7 milioane de lei. Decizia reprezintă apogeul incompetenței administrației locale din reședința județului, în condițiile în care respectiva societate este administrată direct de Consiliul Local Slobozia. La 7 luni distanță, Tribunalul Ialomița a respins cererea de chemare în judecată, pe motiv de prescriere. Acest litigiu ar reprezenta însă intenția ascunsă a Primăriei Slobozia de a-și suplimenta fictiv veniturile, folosind drept dovadă a existenței banilor impresionata sumă înscrisă pe factura emisă către Urban.

Societatea Urban, acționată în instanță... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 20:15 (7977 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Prejudicii de 17 milioane de lei în Ialomița

Camera de Conturi confirmă oficial

Prejudicii de 17 milioane de lei în Ialomița

Curtea de Conturi a României a dat recent publicității Raportul de activitate privind controalele efectuate în cursul anului trecut. În urma acțiunilor desfășurate de auditorii din teritoriu, la nivelul administrației ialomițene au fost constatate prejudicii financiare de 17 milioane de lei! Ca și anii trecuți, neregulile constatate au vizat abateri privind modalitatea de încasare a impozitelor sau utilizarea fondurilor locale pentru lucrări nejustificate. Potrivit documentului oficial, în 5 cazuri acțiunile de verificare au fost contestate în instanță. Procesele sînt încă în desfășurare, urmînd ca judecătorii să stabilească dacă auditorii ialomițeni au avut dreptate în ceea ce privește ilegalitățile... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:55 (11374 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Frankenstein și Iuda Bowling Paros

Relicvele politice ale anului 2016

Gabi Frankenstein și Iuda Bowling Paros

De la ultimele alegeri cu Ioan Pinter în viață, adică de prin 2000, nu s-au mai înghesuit atîția politruci să prindă o candidatură la Primăria Sloboziei. E drept, nu toți au șanse, dar faptul că ei și cei asemeni lor încă există ca ofertă electorală demonstrează că nu doar PSD este vinovat de relele acestui oraș, ci și noi, care ne-am risipit și ne vom risipi votul o dată... Și încă o dată... Și din nou în 5 iunie 2016, data alegerilor locale!

Ionașcu, făcătorul de rele administrative
Am rîs, am glumit, ne-am amintit cînd și cînd de existența lui... Iar acum am sfeclit-o! Căci... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:40 (13264 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au de plătit amenzi de peste 200 milioane de lei

Noul Cod Fiscal pune stop indiferenței cu care contribuabilii tratează amenzile pe care le-au primit. Potrivit legii, banii datorați pentru taxele și impozitele locale se vor duce în conturile sancțiunilor contravenționale neachitate. O statistică a Direcției de Trezorerie Ialomița arată că, în 2015, la nivelul primăriilor din județ valoarea amenzilor neplătite a fost de 200 milioane de lei.

O practică obișnuită O sancțiune aplicată provoacă un adevărat război între persoana trasă la răspundere și instituția care a emis amenda. În foarte multe cazuri, sancțiunile contravenționale sînt... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:25 (4184 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tensiune și fluiere strâmbe

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCM Roman 22-23 (10-15)

Tensiune și fluiere strîmbe

Romanul a venit la Slobozia din postura echipei aflată în apogeul formei sportive și puțină lume aflată sîmbătă, 20 februarie 2016, în Sala Sporturilor ar fi sperat la un rezultat pozitiv pentru Unirea. Arbitrii au venit din Baia Mare și au fișat din start o atitudine acră și înțepată. Meciul a început sub semnul echilibrului. Romanul a mutat pe tabelă cu tridentul de 9 metri Glibko-Stoleru-Toskovic, dar și cu incisiva extremă stînga Ana Maria Iuganu. Slobozia a ținut piept prin Enescu și renăscuta Drăguț și, astfel, în minutul 20 era 7-7. Ultimele 10 minute au însemnat un galop spre desprindere al moldovencelor, astfel că, la pauză, acestea conduceau cu 15-10. Ce s-a spus între reprize rămîne... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:15 (7220 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumurile de «aur» ale Consiliului Județean Ialomița

Inspirați de modelul patentat de Silvian Ciupercă, oficialii care conduc în prezent Consiliul Județean Ialomița continuă investițiile în infrastructură. Și anual o bună parte din bugetul instituției va fi utilizată pentru reabilitarea drumurilor județene. Lucrările implică sume mari de bani, chiar dacă, potrivit explicațiilor de specialitate, prețul pe kilometru de asfalt se află sub valoarea standard prevăzută pentru șosele județene. Iar dacă aveți impresia că exagerăm cu ceva, vă spunem că, de exemplu, cei aproximativ 5 kilometri de șosea care leagă localitățile Mărculești și Bucu vor fi reabilitați cu 9 milioane de lei!

Vin bani pentru drumuri... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:10 (8710 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Valentina Soreanu, inter cu veleități de lider

Privire spre viitorul handbalului

Valentina Soreanu, inter cu veleități de lider

La început a fost sora ei Ada, portar al generației lui Nistor și Sava. Așa a luat contact cu lumea handbalului deși nu avea nici 8 ani. S-a bucurat pentru paradele Adei și a suferit la golurile primite de aceasta. Tot în acele zile și-a spus că ea nu va sta în poartă, rolul ei urmînd să fie acela de a înscrie multe goluri. Un lucru era clar: va fi handbalistă! Cu acest gînd și cu entuziasmul pe care ți-l dă copilăria s-a prezentat la selecția organizată de Marian Simion pentru generația sa. Atuul său era, ca și astăzi, forța mîini stîngi, calitate rar întîlnită în sportul cu mingea mică. «Mi-am dorit să fac handbal, este singura mea pasiune și, cu siguranță, peste 10-15 ani va fi pe primul loc... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:55 (6952 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Risipă de bani publici în curtea fostului Spital

La Urziceni, bănci de 300 mii de lei lîngă o ruină

Risipă de bani publici în curtea fostului Spital

Considerat monument istoric doar datorită celor peste 100 de ani de la înființare, statutul vechiului Spital din Urziceni rămîne în continuare incert. Deși există o lege prin care poate fi inclus pe lista obiectivelor de patrimoniu al județului Ialomița, demersul este destul de costisitor. Între timp, printre ruinele din curtea fostei unități medicale, administrația locală a montat pavele, băncuțe și stîlpi de iluminat! Deși s-a dezbătut pe larg soarta obiectivului, municipalității îi este greu să găsească o soluție reală pentru a valorifica imobilul.

Spitalul care agită spiritele
... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:40 (4564 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

4 biserici din Ialomița luptă de 10 ani pentru pămînt

Inventarierea terenurilor disponibile pentru retrocedare s-a încheiat oficial de vara trecută, der procesul efectiv bate pasul pe loc. 4 parohii din Ialomița au intentat procese în instanță pentru stabilirea dreptului de proprietate pentru o suprafață totală 27,8 hectare. Episcopia Sloboziei și Călărașilor precizează faptul că demersurile privind respectivele retrocedări au început cu 10 ani în urmă, însă nici pînă în prezent situația nu a fost rezolvată. Bisericile au primit girul Prefecturii Ialomița pentru a beneficia de dreptul de proprietate, pasînd întreg procesul de atribuire a terenurilor în seama administrațiilor locale. De la caz la caz, primăriile invocă numeroase motive care blochează... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:30 (13303 vizualizări - 26 comentarii)

REPORTAJ

Modelatorul naturii

Modelatorul naturii

Sîmbătă, 13 februarie 2016, Galeriile «Lumina» din Fetești au găzduit o expoziție inedită. Artistul Ion Gornea a expus pentru prima dată o serie de peste 50 de sculpturi realizate din lemn și os. Ineditul expoziției rezidă însă din faptul că intervenția artistului este una minimală, el punînd de fapt în valoare ceea ce natura a modelat în zeci de ani. Iar rezultatele, cel puțin pentru un tîrg prăfuit de provincie ca Fetești, sînt spectaculoase.

Un artist dedicat naturii Ion Gornea nu a visat niciodadă că va fi artist și primește cu sfială acest statut. A fost cadru militar pînă acum... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:25 (4549 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7497 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6252 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5814 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4089 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5839 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4941 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5247 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6404 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3581 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6609 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5679 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4801 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

În perioada 4-9 decembrie 2017, consilierii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat un număr de 116 controale în unități ce desfășoară activități de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 11:20
(5161 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea delictelor silvice, o prioritate a polițiștilor ialomițeni

Luni, 11 decembrie 2017, polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 10:10
(4803 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic șpăgar, reținut pentru 24 de ore de procurori

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus reținerea pentru 24 de ore a doctoriței care își desfășura activitatea în cadrul Cabinetului de Expertiză Medicală a Capacității de Muncă ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2017, 19:50
(6950 vizualizări - 7 comentarii)


Slobozia: «Târg de Crăciun» la Muzeul Agriculturii

Începând de vineri, 15 decembrie 2017, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va inaugura acțiunea «Târgul de Crăciun». Evenimentul este organizat de instituție, cu sprijinul Consiliului Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 19:20
(5783 vizualizări - 0 comentarii)


15 decembrie-«Ziua Porților Deschise» la AJOFM Ialomița

În data de 10 decembrie, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aniversează 19 ani de activitate. Sunt 19 ani în care ANOFM s-a transformat, a evoluat și a acumulat o experiență bogată, deosebit ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 18:10
(4560 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru ialomițeni, cu vârste cuprinse între 28 și 53 de ani, au fost depistați de către polițiști în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Conducătorii auto au fost testați ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:40
(3190 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...