Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala cu elevi de 10 «pe linie»

Clean Tech susține performanța în Educație

Școala cu elevi de 10 «pe linie»

Firma Clean Tech International SRL din Ciulnița finanțează, de la începutul acestui an școlar, un proiect educațional prin intermediul căruia elevii clasei a VII-a a școlii din localitate sînt ajutați să-și îmbunătățească performanțele școlare. Exemplul inițiat de către  Clean Tech International SRL poate fi extins la nivelul tuturor școlilor din mediul rural. Independent susține acest demers identificînd la nivelul județului elevii cu care sistemul educațional județean se poate mîndri. Alexandra Mihai și Viviana Stănilă, de la școala din Valea Ciorii, sînt doar doi dintre aceștia...

Diamantele din școlile rurale... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 11:05 (4625 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Parepa, candidat universal

Parepa, candidat universal

Înțelepciunea vine o dată cu vîrsta, se spune. În cazul fostului comandant al Jandarmeriei ialomițene, Nicolae Parepa, acest postulat pare să nu se aplice. Ieșit la pensie, domnia sa a decis să candideze la toate funcțiile publice vacante. Și, pentru că se apropie alegerile, numărul opțiunilor s-a înzecit.

Asalt la instituțiile publice
Ieșit la pensie anul trecut, după ani buni în care singura lui grijă a fost să facă parte din coloana oficială a PreaSfințitului Vincențiu la prezentările de moaște sfinte, Nicolae Parepa se plictisește. Așa se face că, la începutul acestei luni... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 22:45 (47407 vizualizări - 110 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia

Scandal pentru 6 locuințe ANL

La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat o listă finală cu  57 de beneficiari de locuințe ANL. La ședința de Consiliu Local din 25 februarie 2016, alte 6 locuințe disponibilizate vor fi repartizate potențialilor beneficiari. Decizia a primit aviz negativ din partea Comisiei pentru Învățămînt, Cultură, Sănătate, Sport, Tineret și Protecție Socială. Viceprimarul Gabriel Mușat susține că legislația trebuie respectată.

Aviz negativ în cadrul Comisiei
La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 17:55 (4605 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Acuzații de discriminare la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este implicat într-un scandal public de amploare. Tatăl unui elev rom, înscris în clasa 0, o acuză pe învățătoarea copilului de discriminare. Bărbatul a explicat situația într-o plîngere înaintată atît autorităților din Slobozia, cît și ziarului Independent. «Doamna învățătoare S.O. îl agresează verbal spunîndu-i „creștin penticostal“ sau „țigan“» se arată în plîngerea bărbatului. De cealaltă parte, reprezentanții unității de învățămînt precizează faptul că elevul în cauză este un copil-problemă, mai mulți părinți înaintînd o serie de plîngeri în care reclamă faptul că băiatul și-ar fi agresat colegii... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 15:30 (17167 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosar de delapidare la Poșta din Sudiți

Dosar de delapidare la Poșta din Sudiți

Polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice fac cercetări cu privire la posibile fapte de delapidare, comise de o angajată a Poștei din Sudiți. Se pare că femeia și-ar fi însușit în mod ilegal banii proveniți din plata facturilor la energie electrică a cîtorva săteni. În paralel cu ancheta oamenilor legii, oficialii din cadrul Poștei Române au demarat la rîndul lor o serie de verificări. Pînă în prezent, aceștia au luat măsura demiterii din funcție a respectivei angajate, invocînd absența nemotivată de la serviciu a acesteia. Se pare că femeia ar fi fugit cu banii oamenilor în străinătate...

Anchetă în lucru... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 13:20 (9576 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorii din Slobozia cer închiderea benzinăriei «Art Oil»

Judecătorii din Slobozia cer închiderea benzinăriei «Art Oil»

Decizie surprinzătoare a magistraților Judecătoriei Slobozia în dosarul «Art Oil». După ce l-au condamnat la închisoare pe primarul Alexandru Stoica, magistrații au decis anularea autorizației de construcție emisă de municipalitate pentru benzinăria deținută de concernul Art Petrol Service SRL la Slobozia. Efectul juridic al acestei hotărîri este închiderea respectivei benzinării, pînă cînd administratorii firmei vor intra în legalitate în privința autorizării. Hotărîrea nu este definitivă, ea putînd fi atacată cu apel în 10 zile.

Un proces complicat
Condamnarea la închisoare... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 21:05 (20678 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Mocioniu, Potor și Mușoiu candidează pentru Slobozia

Mocioniu, Potor și Mușoiu candidează pentru Slobozia

PSD are, în sfîrșit, un candidat pentru Slobozia. Iar dacă ar fi să dăm crezare unui sondaj socio-politic demarat zilele acestea de către firma Avangarde, are nu unul, ci trei candidați tineri pe care îi propune electoratului. Deocamdată, cursa este una internă. Însă, curînd, rezultatele sondajului vor fi publice. Noi facem doar oficiul de a mediatiza acest ultim demers al social-democraților pentru «mai binele» orașului.

Neacșu a decis pentru popor
De luni de zile în PSD Ialomița e jale. Stoica e condamnat la 3 ani de închisoare cu executare. Băcanu se luptă prin instanțe să... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 20:05 (22940 vizualizări - 44 comentarii)

EVENIMENT

VIVANI amână majorarea tarifelor pentru deșeuri

VIVANI amînă majorarea tarifelor pentru deșeuri

Vivani Salubritate, operatorul regional de colectare a deșeurilor în Ialomița, și-a anunțat în urmă cu două săptămîni intenția de a majora prețul de depozitare al deșeurilor, de la 9 la 16 euro per tonă.Vineri, 19 februarie 2016, reprezentanții firmei au dat un pas înapoi. «Am solicitat conducerii firmei o fundamentare de preț...» a declarat ulterior întîlnirii vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu. În pofida declarațiilor, o majorare de preț pentru asigurarea serviciilor de colectare a deșeurilor pare inevitabilă.

Deznodămînt evitat pentru moment
Joi,... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 18:10 (6740 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cornel Vasile, condamnat cu suspendare de Tribunalul Ialomița

DNA a avut dreptate

Cornel Vasile, condamnat cu suspendare de Tribunalul Ialomița

Procurorii DNA care l-au anchetat pe Cornel Vasile, fostul șef al Gărzii de Mediu Ialomița, au avut dreptate în privința acuzațiilor. În urmă cu o săptămînă, judecătorii Tribunalului Ialomița i-au aplicat acestuia o pedeapsă de un an, cu suspendare, în dosarul penal deschis pe numele său.  De asemenea, Cornel Vasile a fost obligat la efectuarea a 60 de zile de muncă în folosul comunității. Potrivit magistraților, acesta trebuie să desfășoare activități specifice în cadrul Centrului de Plasament Nr. 3 sau Complexului de Servicii Sociale pentru Copilul cu Handicap Neuropsihic Slobozia, instituții aflate în subordonarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 17:35 (8067 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

16500 de elevi ialomițeni intră în focurile Simulărilor

Semestrul al doilea al anului școlar aduce cu el și Simulările. 16500 de elevi ialomițeni, din clasele a II-a, a IV-a, VI-a, a VII-a, a VIII-a, a XI-a și a XII-a, vor fi evaluați, pînă aproape de venirea vacanței mari. Primii care au intrat în focurile testărilor inițiale sînt elevii de clasa a VIII-a. Aceștia au susținut probele scrise la Limba Română și Matematică.

Testări pe bandă rulantă Ministerul Educației a decis să modifice structura organizării Simulărilor și să aplice testări pentru evaluarea cunoștințelor și elevilor care nu susțin examene naționale, precum cei de clasa a... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 15:45 (4844 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica

Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica

În vara anului 2015, mai exact în luna iulie, Primăria Slobozia acționa în instanță societatea Urban pentru neachitarea unei redevențe în valoare de 9,7 milioane de lei. Decizia reprezintă apogeul incompetenței administrației locale din reședința județului, în condițiile în care respectiva societate este administrată direct de Consiliul Local Slobozia. La 7 luni distanță, Tribunalul Ialomița a respins cererea de chemare în judecată, pe motiv de prescriere. Acest litigiu ar reprezenta însă intenția ascunsă a Primăriei Slobozia de a-și suplimenta fictiv veniturile, folosind drept dovadă a existenței banilor impresionata sumă înscrisă pe factura emisă către Urban.

Societatea Urban, acționată în instanță... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 20:15 (7977 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Prejudicii de 17 milioane de lei în Ialomița

Camera de Conturi confirmă oficial

Prejudicii de 17 milioane de lei în Ialomița

Curtea de Conturi a României a dat recent publicității Raportul de activitate privind controalele efectuate în cursul anului trecut. În urma acțiunilor desfășurate de auditorii din teritoriu, la nivelul administrației ialomițene au fost constatate prejudicii financiare de 17 milioane de lei! Ca și anii trecuți, neregulile constatate au vizat abateri privind modalitatea de încasare a impozitelor sau utilizarea fondurilor locale pentru lucrări nejustificate. Potrivit documentului oficial, în 5 cazuri acțiunile de verificare au fost contestate în instanță. Procesele sînt încă în desfășurare, urmînd ca judecătorii să stabilească dacă auditorii ialomițeni au avut dreptate în ceea ce privește ilegalitățile... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:55 (11374 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Frankenstein și Iuda Bowling Paros

Relicvele politice ale anului 2016

Gabi Frankenstein și Iuda Bowling Paros

De la ultimele alegeri cu Ioan Pinter în viață, adică de prin 2000, nu s-au mai înghesuit atîția politruci să prindă o candidatură la Primăria Sloboziei. E drept, nu toți au șanse, dar faptul că ei și cei asemeni lor încă există ca ofertă electorală demonstrează că nu doar PSD este vinovat de relele acestui oraș, ci și noi, care ne-am risipit și ne vom risipi votul o dată... Și încă o dată... Și din nou în 5 iunie 2016, data alegerilor locale!

Ionașcu, făcătorul de rele administrative
Am rîs, am glumit, ne-am amintit cînd și cînd de existența lui... Iar acum am sfeclit-o! Căci... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:40 (13264 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au de plătit amenzi de peste 200 milioane de lei

Noul Cod Fiscal pune stop indiferenței cu care contribuabilii tratează amenzile pe care le-au primit. Potrivit legii, banii datorați pentru taxele și impozitele locale se vor duce în conturile sancțiunilor contravenționale neachitate. O statistică a Direcției de Trezorerie Ialomița arată că, în 2015, la nivelul primăriilor din județ valoarea amenzilor neplătite a fost de 200 milioane de lei.

O practică obișnuită O sancțiune aplicată provoacă un adevărat război între persoana trasă la răspundere și instituția care a emis amenda. În foarte multe cazuri, sancțiunile contravenționale sînt... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:25 (4184 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tensiune și fluiere strâmbe

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCM Roman 22-23 (10-15)

Tensiune și fluiere strîmbe

Romanul a venit la Slobozia din postura echipei aflată în apogeul formei sportive și puțină lume aflată sîmbătă, 20 februarie 2016, în Sala Sporturilor ar fi sperat la un rezultat pozitiv pentru Unirea. Arbitrii au venit din Baia Mare și au fișat din start o atitudine acră și înțepată. Meciul a început sub semnul echilibrului. Romanul a mutat pe tabelă cu tridentul de 9 metri Glibko-Stoleru-Toskovic, dar și cu incisiva extremă stînga Ana Maria Iuganu. Slobozia a ținut piept prin Enescu și renăscuta Drăguț și, astfel, în minutul 20 era 7-7. Ultimele 10 minute au însemnat un galop spre desprindere al moldovencelor, astfel că, la pauză, acestea conduceau cu 15-10. Ce s-a spus între reprize rămîne... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:15 (7221 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumurile de «aur» ale Consiliului Județean Ialomița

Inspirați de modelul patentat de Silvian Ciupercă, oficialii care conduc în prezent Consiliul Județean Ialomița continuă investițiile în infrastructură. Și anual o bună parte din bugetul instituției va fi utilizată pentru reabilitarea drumurilor județene. Lucrările implică sume mari de bani, chiar dacă, potrivit explicațiilor de specialitate, prețul pe kilometru de asfalt se află sub valoarea standard prevăzută pentru șosele județene. Iar dacă aveți impresia că exagerăm cu ceva, vă spunem că, de exemplu, cei aproximativ 5 kilometri de șosea care leagă localitățile Mărculești și Bucu vor fi reabilitați cu 9 milioane de lei!

Vin bani pentru drumuri... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 19:10 (8710 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Valentina Soreanu, inter cu veleități de lider

Privire spre viitorul handbalului

Valentina Soreanu, inter cu veleități de lider

La început a fost sora ei Ada, portar al generației lui Nistor și Sava. Așa a luat contact cu lumea handbalului deși nu avea nici 8 ani. S-a bucurat pentru paradele Adei și a suferit la golurile primite de aceasta. Tot în acele zile și-a spus că ea nu va sta în poartă, rolul ei urmînd să fie acela de a înscrie multe goluri. Un lucru era clar: va fi handbalistă! Cu acest gînd și cu entuziasmul pe care ți-l dă copilăria s-a prezentat la selecția organizată de Marian Simion pentru generația sa. Atuul său era, ca și astăzi, forța mîini stîngi, calitate rar întîlnită în sportul cu mingea mică. «Mi-am dorit să fac handbal, este singura mea pasiune și, cu siguranță, peste 10-15 ani va fi pe primul loc... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:55 (6952 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Risipă de bani publici în curtea fostului Spital

La Urziceni, bănci de 300 mii de lei lîngă o ruină

Risipă de bani publici în curtea fostului Spital

Considerat monument istoric doar datorită celor peste 100 de ani de la înființare, statutul vechiului Spital din Urziceni rămîne în continuare incert. Deși există o lege prin care poate fi inclus pe lista obiectivelor de patrimoniu al județului Ialomița, demersul este destul de costisitor. Între timp, printre ruinele din curtea fostei unități medicale, administrația locală a montat pavele, băncuțe și stîlpi de iluminat! Deși s-a dezbătut pe larg soarta obiectivului, municipalității îi este greu să găsească o soluție reală pentru a valorifica imobilul.

Spitalul care agită spiritele
... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:40 (4564 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

4 biserici din Ialomița luptă de 10 ani pentru pămînt

Inventarierea terenurilor disponibile pentru retrocedare s-a încheiat oficial de vara trecută, der procesul efectiv bate pasul pe loc. 4 parohii din Ialomița au intentat procese în instanță pentru stabilirea dreptului de proprietate pentru o suprafață totală 27,8 hectare. Episcopia Sloboziei și Călărașilor precizează faptul că demersurile privind respectivele retrocedări au început cu 10 ani în urmă, însă nici pînă în prezent situația nu a fost rezolvată. Bisericile au primit girul Prefecturii Ialomița pentru a beneficia de dreptul de proprietate, pasînd întreg procesul de atribuire a terenurilor în seama administrațiilor locale. De la caz la caz, primăriile invocă numeroase motive care blochează... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:30 (13306 vizualizări - 26 comentarii)

REPORTAJ

Modelatorul naturii

Modelatorul naturii

Sîmbătă, 13 februarie 2016, Galeriile «Lumina» din Fetești au găzduit o expoziție inedită. Artistul Ion Gornea a expus pentru prima dată o serie de peste 50 de sculpturi realizate din lemn și os. Ineditul expoziției rezidă însă din faptul că intervenția artistului este una minimală, el punînd de fapt în valoare ceea ce natura a modelat în zeci de ani. Iar rezultatele, cel puțin pentru un tîrg prăfuit de provincie ca Fetești, sînt spectaculoase.

Un artist dedicat naturii Ion Gornea nu a visat niciodadă că va fi artist și primește cu sfială acest statut. A fost cadru militar pînă acum... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 18:25 (4551 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ANOFM: Primul tău loc de muncă EURES

«Your first EURES job» este o schemă de mobilitate a locurilor de muncă din Uniunea Europeană care își dorește să ajute tinerii din Europa să își găsească un loc de muncă sau oportunități de instruire la ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 19:25
(5575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM EURES


Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!

Laptele distribuit prin programul «Cornul și Laptele» este un pericol pentru sănătatea elevilor din Ialomița. Școlile Gimnaziale Sălcioara și Buești au sesizat recent Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 22:40
(6847 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol pentru copii, organizat de Protoieria Urziceni

Protopopiatul Urziceni a marcat și anul acesta Ziua Internațională a Copilului prin desfășurarea evenimentului «Zâmbet de copil». Manifestarea se află la a IX-a ediție și a constat în prezentarea unui spectacol ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 21:20
(6049 vizualizări - 0 comentarii)


Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10258 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6350 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6620 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6612 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6754 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3939 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7990 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6732 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41662 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5717 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5711 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6660 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infractori arestați

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 17:25
(4134 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor»

Devenite tradiție, concursurile tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor» adună și în acest an elevi din tot județul pentru a-și demonstra aptitudinile de mici salvatori. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 14:10
(5746 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Vând/schimb spațiu birouri
Slobozia, str. Aleea Rondă,
bl. 45, parter

(în spatele fostei brutării Tritipan),
intrare separată, boxă,
cu apartament, Slobozia, plus diferență.
Telefon 0723/218.746

23 Mai 2017, 20:05


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 19-21 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 19:15
(5970 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii aprilie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6514 șomeri, din care 969 șomeri indemnizați, respectiv 5541 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 17:25
(5044 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 19:20
(7326 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...