Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor

Cu sabia deasupra capului

Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor

Luna trecută, administrația județeană a fost alarmată de anunțul făcut de Vivani Salubritate privind intenția de majorare a tarifelor pentru colectarea gunoiului menajer, de la 9 la 16 euro per tonă. Deși pericolul iminent a fost îndepărtat, problema de fond rămîne. La acest moment, județul Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor, iar autoritățile nu au o soluție alternativă de stocare a acestora «în cazul în care operatorul va intra în faliment».

Dezastrul bate la ușă
Legislația națională și europeană prevede obligativitatea elaborării planurilor de gestionare... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 18:15 (9694 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

Politica de Bărăgan și primarii de vânzare

Politica de Bărăgan și primarii de vînzare

La nici 3 luni pînă la debutul campaniei locale, politica ialomițeană a dat în fiert. Tonul la cîntec l-au dat anul trecut cîțiva primari și o ciurdă de consilieri locali. Anul acesta însă, jupînii filialelor locale au ieșit la vînătoare de mistreți. Mistreți administrativi, evident, că altceva nici nu se poate vîna prin primăriile ialomițene. Deputatul Gheorghe Tinel conduce detașat în clasament, el fiind doctor în «recreare turistică» și vînător pasionat. Dar nici PSD nu se lasă și, eficient, cumpără primarii la legătură, ca pe pătrunjel...

Politică de Bărăgan
La începutul de... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 16:55 (10487 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea Master Plan pentru apă și apă uzată

Consiliul Județean Ialomița vrea Master Plan pentru apă și apă uzată

La sfîrșitul lunii octombrie 2015, conducerea Consiliului Județean Ialomița propunea plenului adoptarea documentului strategic «Master Plan pentru reabilitarea și Modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița». Proiectul a fost retras însă de pe ordinea de zi pentru «fundamentarea lui și acordarea votului în cunoștință de cauză». La 5 luni distanță, în ședința de la sfîrșitul lunii martie 2016, proiectul urmează să fie readus în atenția consilierilor județeni. De această dată, conducerea Consiliului Județean Ialomița dorește să devină «proprietar al Master Planului (...) și solicită modificarea condițiilor de acordare a Avizului de Conformitate către... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 14:10 (7177 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Într-un singur semestru

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Absenteismul școlar rămîne una dintre problemele greu de rezolvat ale Învățămîntului ialomițean. Cei aproximativ 40 mii de elevi înscriși la școală în septembrie 2015 au adunat, la finalul semestrului I, un număr de peste 600 mii de absențe. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că principalul efect al absenteismului este renunțarea definitivă la școală. Puncte vulnerabile din acest punct de vedere au fost considerate localitățile Fetești, Bărcănești, Căzănești și Bărbulești. În acest sens au fost demarate o serie de proiecte strategice prin care se încearcă reducerea numărului de absențe și, implicit, a riscului de abandon școlar.

Statistici îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 12:25 (8884 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legislativul Sloboziei intră în colaps

Ultimele luni ale guvernării Stoica

Legislativul Sloboziei intră în colaps

Au trecut 26 de ani de la Revoluție. Și tot atîția de cînd Slobozia este guvernată de comuniști sau urmași ai acestora, altoiți prin pepinierele altor partide politice. În urma tuturor consilierilor  care s-au succedat în forul legislativ local rămîne «groapa lui Stoica», apa menajeră pe care o plătim pe post de apă potabilă, o economie ruinată, o administrație putredă, un viitor nesigur și un oraș depopulat. Iar această situație s-a reflectat joi, 25 februarie 2016, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia. Pe ordinea de zi a ședinței s-au aflat proiecte de hotărîre care au stîrnit controverse, proiecte considerate ilegale sau proiecte care vor afecta în următorii ani comunitatea, indiferent... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 11:15 (7021 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Este un eveniment de factură personală, pe care îl regret...»

Marian Neacșu nu demisionează

«Este un eveniment de factură personală, pe care îl regret...»

Săptămîna trecută, joi, 25 februarie 2016, președintele PSD Ialomița, deputatul Marian Neacșu a susținut o conferință de presă în care a declarat că nu intenționează să demisioneze ca urmare a recentei condamnări penale definitive decisă de Înalta Curte de Casație și Justiție. El a mai declarat că dorește să se concentreze în perioada imediat următoare asupra campaniei naționale a PSD, fără a neglija situația din Ialomița, județ care are nevoie de proiectele sociale și investiționale cărora le-a dedicat ultimii 4 ani de mandat ca deputat de Ialomița...

Președinte pînă la capăt
... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 09:10 (14199 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerile cu terenurile agricole aflate în domeniul public sau privat al Consiliului Județean ialomița au efect de bumerang. La un an de la suspendarea din funcție a lui Silvian Ciupercă pentru afacerea «Green Harvest», un nou scandal este pe cale să izbucnească. Declicul acestui nou scandal îl reprezintă decizia Consiliului Județean Ialomița de a transfera din domeniul privat al județului în domeniul public o suprafață de 3300 de hectare. Terenurile au fost exploatate de către firma Green Harvest, favorizată de fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, potrivit DNA, dar și de una dintre firmele lui Ștefan Poienaru, un client mai vechi al ziarului nostru, dedulcit de zeci de ani la fondurile... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 20:15 (14821 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Continuă asaltul tinerilor

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Continuă asaltul tinerilor

Pauza competițională se apropie de final și în Liga a III-a. Unirea Slobozia a susținut sîmbătă, 27 februarie 2016, un ultim meci de pregătire, oferindu-le cu acest prilej revanșa celor de la Metalosport Galați. A fost din nou victorie la limită pentru trupa lui Ion Ionescu, aceasta profitînd și de avantajul terenului propriu. Slobozia s-a impus cu 2-1, prin golurile semnate de Alexe și Teodorescu. Ion Ionescu a început meciul cu următorii jucători: Măstăcan-Topor, Lazăr, Hristian, Bucurică-Macare, Alexe-Ibrian, Teodorescu, Toma-Khalil. Din nou a fost folosită o formulă cu patru jucători sub 19 ani. Vrînd-nevrînd, Ionescu va trebui să adopte această alcătuire și în jocurile oficiale, forțat de... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 19:20 (4856 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul-fantomă de la marginea județului

Povești urbane din Fetești

Orașul-fantomă de la marginea județului

Fetești, cel mai mare oraș de la marginea estică a județului, reprezintă un exemplu grăitor al indiferenței administrative care bîntuie de 26 de ani localitățile ialomițene. În acest loc, prezentul e sumbru, iar viitorul pare să rămînă neschimbat. Rata ridicată a șomajului și numărul mare de asistați sociali reprezintă o provocare prea mare, pe care aleșii orașului nu sînt încă pregătiți să o depășească. Feteștiul este deficitar la capitolul infrastructură, atragerea investitorilor și asigurarea unui climat de confort urban pentru cetățenii săi. În ultimul an, singurele aspecte notabile prin care orașul a ieșit în evidență sînt scandalurile penale care au zguduit din temelii întreaga administrație... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 18:10 (23565 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Pauză binevenită

Handbal, SCM Craiova-CSM Unirea Slobozia 30-26 (14-11)

Pauză binevenită

O nouă înfrîngere s-a înnodat în lanțul care ține Unirea Slobozia pe locul 11, la tot mai mare distanță de salvarea din emoțiile barajului. Sîmbătă, 27 februarie 2016, Victorina Bora a revenit la Craiova, echipa pe care o promova în Ligă acum 7 ani, de data aceasta în postură de adversar. Antrenoarea Sloboziei a reușit să le imprime elevelor sale răutatea care le-a însoțit și în meciul cu HCM Roman dar, ca și atunci, nu a fost suficient pentru a pleca din capitala Olteniei cu puncte. Ca și în întîlnirea cu echipa moldavă, arbitrele au înclinat în momente cheie balanța în favoarea Craiovei. Scenariul s-a păstrat chiar și în privința cursei de urmărire de după pauză. Prima repriză s-a sfîrșit cu... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 17:40 (6068 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Patricia Drăghici, asul din poarta junioarelor...

Privire spre viitorul handbalului

Patricia Drăghici, asul din poarta junioarelor...

Într-unul din rarele momente în care își dă în vileag satisfacția cu privire la evoluția echipei pe care o antrenează, Marian Simion declară: «Patricia Drăghici a făcut din nou un meci foarte bun. Prin aceasta dovedește că s-a înscris pe drumul ascendent pe care au mers înaintea ei Andreea Nica, Elena Voicu, Lăcrămioara Stan și Cristina Oancea...». Pentru Marian Simion, ca de altfel pentru majoritatea antrenorilor de handbal, portarul joacă unul dintre cele mai importante roluri într-o echipă. De aceea, pe umerii Patriciei Drăghici, portar al junioarelor III de la CSS Slobozia, apasă o responsabilitate imensă, de inspirația ei depinzînd în multe rînduri soarta unui meci. De curînd a împlinit ... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 16:05 (8005 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Operațiunea «Adeziunea»

Operațiunea «Adeziunea»

Filialele ialomițene ale partidelor politice se resuscitează. De săptămîni bune fac conferințe de presă, înființează organizații în mediul rural, își caută prozeliți... Noi am avut curiozitatea de a le vizita sediile județene. Am solicitat de fiecare dată o adeziune și un argument pentru a ne înscrie în partid. Și, evident, nu recomadăm această experieță minorilor!

Filiale-fantomă Filiala Partidului Mișcarea Populară e în Ansamblul PECO, peste drum de sediul Poliției. Geamurile sînt acoperite cu afișe, nimeni nu știe ce-i înăuntru. Iar înăuntru e ca-ntr-o văgăună. Nu tu scaune, nu tu... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 14:20 (6940 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Arena micilor ambiții, redeschisă

Sîmbătă, 5 martie 2016, fotbalul județean turează din nou motoarele. Echipele s-au încălzit copios încă de sîmbătă, 27 februarie, cînd s-au desfășurat 16-imile Cupei României, faza județeană. A fost o încleștare strașnică în urma căreia 6 reprezentante ale Ligii a IV-a «și-au rupt dinții». Din 5 martie, lupta va fi și mai crîncenă. Asistăm practic la cel mai interesant retur al diviziei județene din ultimii ani, cu primele 6 echipe despărțite de doar 4 puncte. Prin urmare, fiecare echipă dintre Fetești, Ion Roată, Rădulești, Andrășești, Țăndărei sau Munteni Buzău are șansa ca la finalul sezonului să bea din cupa supremației. Cum Mutu și Marica au fost luați de alții, echipele s-au primenit cu... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 12:35 (4207 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala cu elevi de 10 «pe linie»

Clean Tech susține performanța în Educație

Școala cu elevi de 10 «pe linie»

Firma Clean Tech International SRL din Ciulnița finanțează, de la începutul acestui an școlar, un proiect educațional prin intermediul căruia elevii clasei a VII-a a școlii din localitate sînt ajutați să-și îmbunătățească performanțele școlare. Exemplul inițiat de către  Clean Tech International SRL poate fi extins la nivelul tuturor școlilor din mediul rural. Independent susține acest demers identificînd la nivelul județului elevii cu care sistemul educațional județean se poate mîndri. Alexandra Mihai și Viviana Stănilă, de la școala din Valea Ciorii, sînt doar doi dintre aceștia...

Diamantele din școlile rurale... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 11:05 (4626 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Parepa, candidat universal

Parepa, candidat universal

Înțelepciunea vine o dată cu vîrsta, se spune. În cazul fostului comandant al Jandarmeriei ialomițene, Nicolae Parepa, acest postulat pare să nu se aplice. Ieșit la pensie, domnia sa a decis să candideze la toate funcțiile publice vacante. Și, pentru că se apropie alegerile, numărul opțiunilor s-a înzecit.

Asalt la instituțiile publice
Ieșit la pensie anul trecut, după ani buni în care singura lui grijă a fost să facă parte din coloana oficială a PreaSfințitului Vincențiu la prezentările de moaște sfinte, Nicolae Parepa se plictisește. Așa se face că, la începutul acestei luni... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 22:45 (47527 vizualizări - 110 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia

Scandal pentru 6 locuințe ANL

La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat o listă finală cu  57 de beneficiari de locuințe ANL. La ședința de Consiliu Local din 25 februarie 2016, alte 6 locuințe disponibilizate vor fi repartizate potențialilor beneficiari. Decizia a primit aviz negativ din partea Comisiei pentru Învățămînt, Cultură, Sănătate, Sport, Tineret și Protecție Socială. Viceprimarul Gabriel Mușat susține că legislația trebuie respectată.

Aviz negativ în cadrul Comisiei
La sfîrșitul anului trecut, pe 29 decembrie 2015, Consiliul Local Slobozia a aprobat... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 17:55 (4606 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Acuzații de discriminare la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este implicat într-un scandal public de amploare. Tatăl unui elev rom, înscris în clasa 0, o acuză pe învățătoarea copilului de discriminare. Bărbatul a explicat situația într-o plîngere înaintată atît autorităților din Slobozia, cît și ziarului Independent. «Doamna învățătoare S.O. îl agresează verbal spunîndu-i „creștin penticostal“ sau „țigan“» se arată în plîngerea bărbatului. De cealaltă parte, reprezentanții unității de învățămînt precizează faptul că elevul în cauză este un copil-problemă, mai mulți părinți înaintînd o serie de plîngeri în care reclamă faptul că băiatul și-ar fi agresat colegii... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 15:30 (17211 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Dosar de delapidare la Poșta din Sudiți

Dosar de delapidare la Poșta din Sudiți

Polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice fac cercetări cu privire la posibile fapte de delapidare, comise de o angajată a Poștei din Sudiți. Se pare că femeia și-ar fi însușit în mod ilegal banii proveniți din plata facturilor la energie electrică a cîtorva săteni. În paralel cu ancheta oamenilor legii, oficialii din cadrul Poștei Române au demarat la rîndul lor o serie de verificări. Pînă în prezent, aceștia au luat măsura demiterii din funcție a respectivei angajate, invocînd absența nemotivată de la serviciu a acesteia. Se pare că femeia ar fi fugit cu banii oamenilor în străinătate...

Anchetă în lucru... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2016, 13:20 (9578 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorii din Slobozia cer închiderea benzinăriei «Art Oil»

Judecătorii din Slobozia cer închiderea benzinăriei «Art Oil»

Decizie surprinzătoare a magistraților Judecătoriei Slobozia în dosarul «Art Oil». După ce l-au condamnat la închisoare pe primarul Alexandru Stoica, magistrații au decis anularea autorizației de construcție emisă de municipalitate pentru benzinăria deținută de concernul Art Petrol Service SRL la Slobozia. Efectul juridic al acestei hotărîri este închiderea respectivei benzinării, pînă cînd administratorii firmei vor intra în legalitate în privința autorizării. Hotărîrea nu este definitivă, ea putînd fi atacată cu apel în 10 zile.

Un proces complicat
Condamnarea la închisoare... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 21:05 (20681 vizualizări - 20 comentarii)

POLITICĂ

Mocioniu, Potor și Mușoiu candidează pentru Slobozia

Mocioniu, Potor și Mușoiu candidează pentru Slobozia

PSD are, în sfîrșit, un candidat pentru Slobozia. Iar dacă ar fi să dăm crezare unui sondaj socio-politic demarat zilele acestea de către firma Avangarde, are nu unul, ci trei candidați tineri pe care îi propune electoratului. Deocamdată, cursa este una internă. Însă, curînd, rezultatele sondajului vor fi publice. Noi facem doar oficiul de a mediatiza acest ultim demers al social-democraților pentru «mai binele» orașului.

Neacșu a decis pentru popor
De luni de zile în PSD Ialomița e jale. Stoica e condamnat la 3 ani de închisoare cu executare. Băcanu se luptă prin instanțe să... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2016, 20:05 (22959 vizualizări - 44 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polițiștii au prins spărgătorii de apartamente

Marți, 3 octombrie, la primele ore ale dimineții, polițiștii au fost sesizați asupra unei spargeri de apartament din Slobozia. Acționînd cu rapiditate și efective mărite, polițiștii au observat în zona ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 16:02
(9820 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente

Marți, 3 octombrie, în Țăndărei, s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Pe scurt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 55 de ani, din Slobozia, conducea un autoturism pe ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 15:57
(10578 vizualizări - 0 comentarii)


Casa unei bătrâne a ars în întregime

Casa unei bătrîne a ars în întregime

Marți, 3 noiembrie, la primele ore ale dimineții, casa unei bătrîne din Miloșești a ars în întregime din cauza unui foc lăsat nesuprevegheat. Încendiul a izbucnit în jurul orelor 08,00 și nu a putut fi ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2009, 16:02
(14533 vizualizări - 0 comentarii)


Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

«În data de 27 octombrie 2009, a fost publicată în Monitorul Oficial HG 1249/21.10.2009, prin care se intenționează întărirea Gărzii Naționale de Mediu prin diminuarea capacității instituționale a agențiilor ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 12:15
(10910 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Fetești

Un grav accident rutier s-a produs în dimineața zilei de vineri, 30 octombrie, în apropiere de municipiul Fetești. Astfel, în jurul orelor 8,00, pe DN3A, un bărbat în vîrstă de 35 ani, din Fetești, aflat ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 10:13
(10090 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru IMM

Joi, 29 octombrie 2009, orele 11,00, la sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița se va desfășura întîlnirea de lucru avînd ca temă «Sprijin pentru IMM și microîntreprinderi privind accesarea ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 15:05
(11322 vizualizări - 1 comentariu)


Infractori reținuți

În cursul zilei de marți, 27 octombrie 2009, polițiștii ialomițeni au reținut două persoane pe numele cărora au fost emise mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Astfel, pe numele lui Dumitru ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 14:20
(10663 vizualizări - 2 comentarii)


Beat la volan

În noaptea de 25 spre 26 octombrie 2009, în jurul orelor 02,30, pe raza orașului Căzănești a fost oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia. Avînd un mers sinuos, a ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:55
(11691 vizualizări - 1 comentariu)


A furat o mașină

Duminică, 25 octombrie a.c., polițiștii din Movila au fost sesizați de către un bărbat din localitate asupra faptului că, în cursul nopții, persoane necunoscute i-au sustras din fața locuinței sale o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:25
(10907 vizualizări - 1 comentariu)


Orașul de Floci, deschis pentru public

Joi, 29 octombrie, Consiliul Județean Ialomița inaugurează site-ul muzeal Orașul de Floci-Giurgeni. Manifestările vor debuta la orele 10,30, iar la eveniment vor participa reprezentanți ai instituțiilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 09:00
(13673 vizualizări - 2 comentarii)


Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Cea de-a VII-a ediție a Simpozionului Național de Terapii Complementare și Alternative s-a desfășurat în intervalul 24-25 octombrie 2009, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Tema acestui simpozion ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 08:00
(14211 vizualizări - 3 comentarii)


Tăriceanu la Kogălniceanu, Antonescu la Urziceni

La aproape o săptămînă de la debutul oficial al campaniei electorale, PNL Ialomița iese pentru prima oară în public. Marți, 27 octombrie 2009, Călin Popescu Tăriceanu, ex-premierul României, a fost invitat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 07:00
(11582 vizualizări - 2 comentarii)


Soluții pentru deșeurile menajere

Miercuri, 28 octombrie, la Căzănești, se va desfășura o dezbatere publică pe tema «Salubritatea în orașul Căzănești». Acțiunea are loc în cadrul unui proiect aministrativ mai larg, desfășurat sub sloganul ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:48
(11957 vizualizări - 4 comentarii)


Record de credincioși la Sfântul Dimitrie

Record de credincioși la Sfîntul Dimitrie

Mii de slobozeni s-au călcat în picioare, duminică, 25 octombrie, la tîrnosirea celei mai noi biserici ridicate în Slobozia, cea purtînd hramul Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie. Încă de la primele ore ale ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:01
(13683 vizualizări - 1 comentariu)


Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

«După ce a tergiversat o lungă perioadă reglementarea taxei de trecere peste podul Fetești-Cernavodă, ministrul Radu Berceanu a emis, în cele din urmă, Ordinul prin care stabilește tarifele de traversare ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2009, 07:00
(14549 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Eroilor, la Slobozia

Reprezentanții Instituției Prefectului Ialomița au lansat cetățenilor invitația de a participa la manifestările organizate cu prilejul «Zilei Armatei». Astfel, duminică, 25 octombrie, la Monumentul Eroilor ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 13:00
(10867 vizualizări - 0 comentarii)


Apa «grea» a lui Ionașcu, verificată de Institutul de Sănătate Publică București

Apa din rețeaua subterană a orașului Slobozia se va afla, timp de trei săptămîni, sub lupa Institutului de Sănătate Publică București. Astfel, în perioada 26 octombrie-9 noiembrie, inspectorii ISP București ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 08:00
(10380 vizualizări - 2 comentarii)


8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

Marți, 20 octombrie, s-a desfășurat o nouă licitație pentru concesionarea unor terenuri agricole neproductive din zona Giurgeni-Vlădeni, aflate în proprietatea Consiliului Județean Ialomița. La licitație ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2009, 12:05
(14174 vizualizări - 1 comentariu)


Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Sursele noastre din cadrul Ministerului de Finanțe ne-au dezvăluit cum o altă firmă controlată de Paul Toma, respectiv TRB Group, ar fi beneficiat de o rambursare de TVA cel puțin egală cu cea încasată ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2009, 15:32
(13167 vizualizări - 0 comentarii)


Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Vineri, 16 octombrie, la primele ceasuri ale după-amiezii, pe o ploaie torențială, la Slobozia, vreo 30 de pensionari slobozeni au fost convocați să participe, cu mic cu mare, la o adunare de campanie condusă ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2009, 17:46
(10361 vizualizări - 3 comentarii)


Berceanu bulversează Agricultura prin demiterea tuturor directorilor

La începutul săptămînii, Radu Berceanu, ministrul interimar al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale a emis un ordin de demitere în bloc a tuturor șefilor deconcentratelor din teritoriu aflate ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:51
(10064 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Grădinița Junior a organizat astăzi, 15 octombrie, o acțiune pentru a marca Ziua «Mersului pe Jos». Peste o sută de prichindei cu pancarte care aminteau adulților de importanța păstrării mediului ambiant ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:50
(9577 vizualizări - 1 comentariu)


Pensionarii, în control alături de șefii descentralizatelor

Vă amintiți, firește, de pichetarea Prefecturilor din toată țara, organizată săptămîna trecută de pensionari. Ei bine, în Ialomița aceasta chiar a dat roade. Potrivit unui comunicat de presă remis de Prefectură ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 18:03
(10626 vizualizări - 0 comentarii)


Margareta Gheorghe, de la Finanțe Urziceni, așteaptă să preia frîiele Fiscului

Democrat-liberalii fac primii pași, timizi ce-i drept, spre schimbările din descentralizate, înlocuind directorii sociali democrați. Pentru început, să amintim metoda mai mult decît inventivă a directorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 09:02
(15218 vizualizări - 1 comentariu)


Vâjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

Vîjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

La Finanțe buzduganul demiterilor a ajuns cu o zi mai devreme. Ieri, de dimineață, în timp ce Nicolae Vîjdea gîndea: «unde să mai mîncăm azi draga mea?», în mapa directorală venise țidula de demitere de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:22
(15569 vizualizări - 4 comentarii)


Tandemul Pravăț-Pîrgă, la șefia Spitalului Județean

Joi, joi, 8 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a anunțat care vor fi viitorii directori ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Astfel, în locul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:18
(14567 vizualizări - 3 comentarii)


Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 20 și 28 ani, din comuna Dragalina, au fost prinși în flagrant în timp ce încercau să fure motorină din rezervorul unui autotren parcat într-un loc amenajat pe DN2 ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 14:01
(16470 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă din obligație la vârsta a treia

Grevă din obligație la vîrsta a treia

Astăzi, joi, 8 octombrie, la orele 10,00, aproximativ 30 de pensionari din Slobozia au pichetat Prefectura Ialomița într-o încercare disperată de a atrage atenția asupra deciziei Guvernului de modificare ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 11:19
(12471 vizualizări - 0 comentarii)


Descentralizații PSD au dat în boala concediului

Vinerea trecută, Cazacu Marinică, liderul PD-L Ialomița a anunțat că șefii instituțiilor deconcentrate numiți în funcții cu sprijimul PSD trebuie să plece. Declarația a fost considerată fără acoperire, ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:33
(12552 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii au prins un hoț de porumb

Potrivit unui comunicat de presă, jandarmii grupei de intervenție la conductele magistrale de transport produse petroliere Țăndărei au fost sesizați marți, 6 octombrie, asupra faptului că un bărbat fură ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:32
(13605 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...