Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala de după școală de la Ciulnița

Clean Tech susține performanța în Educație

Școala de după școală de la Ciulnița

De la începutul anului școlar 2015-2016 și pînă acum, la Ciulnița, în școala din localitate, 25 de elevi beneficiază de ore suplimentare de Limba Română, Matematică și Engleză în cadrul unui program extrașcolar susținut de autoritățile locale și firmele care își desfășoară activitatea pe raza acestei comune. Valoarea proiectului se ridică la 30 mii de lei, iar eforturile tuturor celor implicați în acest demers se concretizează în rezultatele elevilor. «De cînd fac ore suplimentare la școală, mi-au crescut notele cu două puncte. Eu, cînd o să fiu mare, o să dau la Seminar și o să mă fac preot de țară...» susține Lucian Lazăr, un elev de clasa a VII-a cu ochii de codană care a descoperit că învățătura... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 17:55 (4476 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

Azilul groazei de la Dridu, anchetat de autoritățile din Ialomița

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent informa opinia publică despre soarta a 22 de bătrîni, internați într-un azil privat, amenajat pe raza localității Dridu, în curtea fostului CAP. Un control inopinat al Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a scos la iveală faptul că vîrstnicii erau ținuți în frig și lăsați să facă foamea. Cazul este și mai interesant cu cît, potrivit oficialilor din cadrul Prefecturii Ialomița, nicio autoritate din Ialomița nu știa de existența azilului de la Dridu deși, potrivit legii, acestea trebuiau notificate! Mai mult, unitatea primea bani de la Direcția Generală de Asistență Socială și... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 17:35 (12777 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul «Sictir!» sfidează cetățenii

Ultimul bal al administrației locale

Primarul «Sictir!» sfidează cetățenii

Luni, 1 februarie, la orele 15,00, în sala de ședințe a Consiliului Local Slobozia a avut loc dezbaterea publică privind bugetul municipiului Slobozia pentru anul 2016. Întîlnirea a fost prezidată de către primarul Alexandru Stoica, supranumit, după mediatizarea reacției sale din sedința de joi, 28 ianuarie 2016, din cadrul Consiliului Local, primarul «Sictir!». În sală au fost prezenți doar cîțiva consilieri locali, reprezentanții presei și funcționari din cadrul Primăriei Slobozia. Alexandru Stoica a refuzat să ofere informații pertinente legate de construcția bugetară a anului 2016 și a opinat public că «dezbaterea e inutilă și ăștia care întreabă nu au habar cum se face un buget...».
... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 16:20 (13286 vizualizări - 28 comentarii)

REPORTAJ

Iarmarocul stuparilor

Iarmarocul stuparilor

În fiecare an, din 2008 încoace, Slobozia este gazda unui tîrg apicol național. Anul acesta, la standurile organizate în imediata vecinătate a supermarketului Kaufland, s-au aliniat peste 70 de expozanți. Dincolo de specificul tehnic al tîrgului, slobozenii care au avut curiozitatea de a vizita standurile au putut achiziționa produse apicole de calitate. Iar cei fără bani în buzunare, cum am fost noi, s-au bucurat de poveștile stuparilor, dulci cum numai mierea de albine poate fi...

La urdinișul stuparilor
Sîmbătă, 6 februarie 2016, pe la orele 10,00, în fața standurilor amenajate... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 15:55 (7610 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorii pentru locul 2

Handbal, junioare III, CSS Slobozia

Victorii pentru locul 2

Joi, 4 februarie 2016, în ciuda orei 13,00, total nepotrivită pentru spectacole sportive, Sala Sporturilor din Slobozia s-a bucurat de prezența a peste 100 de spectatori. Motivul l-a reprezentat meciul dintre CSS Slobozia și CSS 6 București, contînd pentru campionatul junioarelor III. A fost o partidă a cărei miză o constituia locul 2, în seria D. Bucureștencele au beneficiat de o galerie venită la Slobozia cu tot arsenalul de tobe și mai ales vorbe de duh la adresa arbitrilor. Chiar dacă echipa pregătită de Marian Simion a condus pe toată durata meciului, scorul a fost unul strîns pînă la final, iar senzația a fost că Slobozia și-a făcut singură viața grea. Poarta și apărarea n-au funcționat... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 15:20 (4963 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a recuperat 300 milioane de lei din evaziune

În 2015

Fiscul ialomițean a recuperat 300 milioane de lei din evaziune

Anul 2015 a fost unul destul de încărcat pentru inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. În urma activităților privind combaterea evaziunii fiscale, demarate în mai multe județe ale regiunii Sud-Muntenia, printre care și Ialomița, aceștia au atras la bugetul de stat suma de 300 milioane de lei.

Acțiuni în cascadă
Prevenirea și combaterea actelor de evaziune și fraudă fiscală au constituit obiectivele majore ale Inspecției Fiscale din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița în cursul anului 2015. Scopul acestor activități... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 14:35 (6009 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se caută arendași pentru 3300 hectare

Moștenirea administrației Ciupercă

Se caută arendași pentru 3300 hectare

Miercuri, 27 ianuarie 2016, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în prima ședință ordinară a începutului de an. Întîlnirea s-a desfășurat în nota obișnuită, consilierii județeni aprobînd o serie de proiecte de hotărîre care vizează derularea în condițiile legii a activității administrative la nivel județean. Singurul proiect aprobat care a suscitat interesul plenului, dar și al prefectului Gigi Petre, prezent la dezbateri, a fost cel privind trecerea din domeniul privat în domeniul public al județului a unei suprafețe de 3300 de hectare de teren agricol din zona Giurgeni, Gura Ialomiței și Vlădeni.

Frica păzește bostana Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 14:20 (5805 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Colegiul Medicilor Ialomița își caută alt președinte

Colegiul Medicilor Ialomița își caută alt președinte

Zilele doctorului Vasile Olaru în fruntea Colegiului Medicilor sînt numărate. Consiliul Județean al instituției s-a întrunit miercuri, 3 februarie 2016, pentru a vota suspendarea acestuia din funcție. Decizia a fost adoptată în baza a numeroase sesizări care-l incriminează în mod direct pe doctorul Olaru. Cele mai multe dintre reclamații vizează cheltuirea nejustificată a banilor care provin din cotizațiile membrilor Colegiului Medicilor. S-ar părea că din sumele colectate acesta și-ar fi plătit avocații care l-au reprezentat în procesul penal deschis pe numele său ca urmare a anchetei Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. În fața acestor acuzații, medicul Vasile Olaru precizează: «Eu nu... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 13:50 (8391 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Se îngroașă gluma

Handbal, Unirea Slobozia-HCM Rîmnicu Vîlcea 21-23(10-12)

Se îngroașă gluma

Față de sezonul trecut, Vîlcea a venit la Slobozia vineri, 5 februarie 2016, cu două plusuri importante: Ani Senocico și extrema dreaptă Ana Maria Simion, care a făcut aproape tot ce a vrut pe partea ei. Din păcate, față de sezonul trecut, Slobozia are multe minusuri despre care am tot vorbit în acest retur. O vorbă spune că antrenorul te duce pînă în situația de a marca, dar nu-ți bagă mingea în poartă. Ei bine, cînd principalul om de atac al Unirii, Andreea Enescu, irosește cu seninătate 3 situații gol, singură cu portarul, nu poți avea pretenția să învingi adversari chiar mai slabi decît Vîlcea. Asta nu înseamnă că antrenoarea Victorina Bora nu are partea ei de vină în situația de acum a echipei... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 13:05 (6264 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul a pus sechestru pe bunurile firmelor lui Poienaru

Fiscul a pus sechestru pe bunurile firmelor lui Poienaru

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a pus sechestru pe bunurile a două dintre firmele din cadrul grupului Agrofam. Este vorba despre societățile Agrofam Holding și Agrofam Prod, societăți prin intermediul cărora administratorul Ștefan Poienaru ar fi prejudiciat bugetul de stat și al Uniunii Europene cu peste 16 milioane de lei. Titlurile executorii impuse de Fisc survin ca urmare a unei decizii a Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură București și Călărași. Pentru ca bunurile să nu fie scoase la vînzare, Ștefan Poienaru a declarat insolvența societăților.

Poienaru a intrat în insolvență... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 12:40 (11726 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revolta din Consiliul Local Slobozia

Contribuabili tratați cu «Sictir!»

Revolta din Consiliul Local Slobozia

Joi, 28 ianuarie 2016, în cadrul primei ședințe de Consiliu Local din acest an, circa 25 de proprietari de case din Cartierul Tineretului, au fost prezenți în sală. Responsabili și răbdători, tinerii au așteptat ca, după votarea proiectelor de hotărîre, primarul Alexandru Stoica să asculte doleanțele lor. Răspunsul acestuia a devenit viral pe rețelele de socializare de pe internet. «Sictir!» a răspuns el la interpelarea unuia dintre tinerii care i-au cerut explicații pentru modul în care a fost gestionată investiția în Cartierul Tineretului.

O ședință cu pistoalele pe masă
Joi... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 11:15 (5391 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Cantonament la Tîrlungeni

În perioada 4-11 februarie, fotbaliștii Unirii Slobozia se pregătesc într-un cadru centralizat la Tîrlungeni, județul Brașov. Pentru această acțiune, antrenorul Ion Ionescu are la dispoziție 25 de jucători.
Portari: Măstăcan, Cristică, Chițoi
Fundași: Drăguț, Andrei, Lemnaru, Soare, Topor, Lazăr, Hristian, Bucurică
Mijlocași: Macare, Alexe, Gherasim, Toma, Pîrvu, Marin, Iftincă, Popescu, Ibrian, Topală
Atacanți: Khalil, Teodorescu, Stanciu, Săvescu
După cum se știe, Unirea a renunțat la Șolcănea în vreme ce Ionuț Cositoru se pregătește cu juniorii A. Totodată, ... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 10:20 (2621 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntarul Vasile Pană

Voluntarul Vasile Pană

Un exemplu impresionat de omenie vine din partea unui pensionar din Slobozia. La 78 de ani, Vasile Pană lasă deoparte jocul de table din parc și străbate orașul pentru a alunga singurătatea din casele oamenilor de vîrsta sa. Fără să le ceară ceva în schimb, el le oferă sprijinul de care pînă și Dumnezeu îi privează și se bucură cînd îi vede fericiți. Ceea ce-l motivează să fie voluntar pentru pensionarii singuri din oraș ne spune chiar el: «Singurătatea este cea mai mare boală. Îi înțeleg, eu îi înțeleg cel mai bine și vreau să fiu alături de ei, cîte zile voi mai avea!».

Destine la indigo... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2016, 09:35 (3064 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul comunei Andrășești a murit într-un accident rutier

Viceprimarul comunei Andrășești a murit într-un accident rutier

Trei persoane și-au pierdut viața sîmbătă, 6 februarie 2016, la ora 22,00, într-un grav accident de circulație. Printre persoanele decedate se numără și viceprimarul comunei Andrășești. Mașina în care se afla s-a lovit de un parapet de pe marginea drumului, după care s-a răsturnat.

Cercetările sînt în plină desfășurare
În mașina morții se aflau doi tineri, de 26 și 36 de ani, precum și Aurel Iliescu, în vîrstă de 54 de ani, viceprimarul comunei Andrășești. Aceștia se deplasau pe drumul care leagă localitățile Sărățeni și Balaciu și doreau să ajungă la Urziceni. La un moment dat... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2016, 11:45 (44440 vizualizări - 59 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fraudă bugetară «dirijată» în spitalele ialomițene

Fraudă bugetară «dirijată» în spitalele ialomițene

Un raport al Corpului de Control al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița scoate în evidență o situație uluitoare. Spitalele din județ «fură» fonduri de la stat pentru a-și dovedi eficiența în tratarea bolnavilor. Sistemul patentat de unitățile medicale este foarte simplu și presupune decontarea îngrijirilor acordate bolnavilor de două ori. Potrivit documentului oficial, în 2015, spitalele au fraudat fondurile naționale pentru Sănătate cu peste 70 mii de lei.

Realitatea din spitale
Văduvite de specialiști, medicamente sau materiale sanitare, spitalele din Ialomița ar... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2016, 19:40 (5766 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Stare de legalitate 0» în administrația locală ialomițeană

«Stare de legalitate 0» în administrația locală ialomițeană

Prefectura Ialomița a prezentat publicității un raport privind starea de legalitate din cadrul administrațiilor locale ialomițene, în cursul anului trecut. Potrivit documentelor oficiale, în 2015, 980 dintre hotărîrile adoptate de consiliile locale din județ sau dispozițiile emise de primarii ialomițeni au fost considerate fără temei legal. Cele mai multe dintre acestea au vizat scutirea nejustificată de la plata taxelor și impozitelor locale a contribuabililor.

Un an plin de abateri
Serviciul Juridic și Contencios Administrativ din cadrul Prefecturii Ialomița a făcut verificări... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2016, 15:45 (16140 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița își pierd identitatea

În lipsa elevilor

Școlile din Ialomița își pierd identitatea

În ultimii 6 ani, rețeaua școlară din județul Ialomița a fost afectată de numeroase modificări. Foarte multe unități de învățămînt și-au pierdut personalitatea juridică, fiind comasate cu alte instituții școlare. Principala cauză care provoacă acest dezechilibru o reprezintă scăderea masivă a numărului de elevi. De la toamnă, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dispus comasarea a încă 4 școli și grădinițe din județ. «Demersul nu ar trebui să sperie pe nimeni. Există numeroase avantaje în urma acestui proces!» explică Luminița Barcari, șefa învățămîntului ialomițean.

Școli desființate, școli comasate... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2016, 20:25 (7132 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

CFR caută soluții pentru inaugurarea Gării Slobozia

CFR caută soluții pentru inaugurarea Gării Slobozia

Reabilitarea Gării «Slobozia Veche» a costat 6 milioane de euro. Investiția a fost finalizată în primăvara anului 2015, însă gara a rămas închisă pentru că nu îndeplinea «condițiile de siguranță la foc». La începutul acestui an, oficialii CFR Călători, beneficiara investiției, caută soluții pentru redeschiderea acestui obiectiv.

De ce nu am inaugurat gara?
Gara din Slobozia așteaptă de 10 luni să fie dată în folosință. Conform declarațiilor oficiale, recepția finală a fost realizată în primăvara anului 2015, în prezența oficialilor instituțiilor publice locale și a constructorilor... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2016, 19:30 (9551 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare sociale necuvenite pentru 3400 de ialomițeni

La fiecare început de an, Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița face publică situația încasărilor necuvenite de ajutoare sociale din anul precedent. Raportat la 2015, în județul Ialomița, peste 3400 de beneficiari au primit bani în mod ilegal. Valoarea debitelor constatate a fost de 480 mii de lei.

Au încasat necuvenit de la stat
Mirajul ajutoarelor sociale acordate de stat i-a determinat pe unii dintre beneficiari să încalce legea și să le primească necuvenit. Statistica Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială arată că, în 2015, peste 3400 de... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2016, 16:40 (6307 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Copiii săraci din Ialomița vor merge la grădiniță

Copiii săraci din Ialomița vor merge la grădiniță

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia a fost la începutul acestei săptămîni gazda unor dezbateri publice privind maniera în care se va implementa Legea 248/2015, privind accesul la grădiniță a copiilor defavorizați. În prevederile actului normativ s-ar încadra peste 2000 de copii săraci din județ. La instruire au participat reprezentanți ai autorităților locale și județene, în frunte cu Asociația «OvidiuRO», inițiatorii unui program-pilot care să susțină integrarea în mediul preșcolar a micuților defavorizați.

50 de lei pentru copiii săraci Legea 248/2015 a fost adoptată... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2016, 13:10 (3048 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Amenzi de peste 91 mii de lei aplicate șoferilor

În ultimele patru zile, polițiștii rutieri ialomițeni au constatat nereguli ce au condus la aplicarea a 334 sancțiuni contravenționale, valoarea amenzilor depășind suma de 91 mii lei.Cele mai multe dintre ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2010, 16:40
(25182 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: amenzi Ialomița


Protocol de parteneriat cu APIA Franța

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 28 mai 2010, la Paris, a fost semnat un protocol de parteneriat între Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, FranceAgriMer și Agenția pentru Servicii ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2010, 16:38
(29158 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A rămas fără permis pentru că a condus o mașină cu defecțiuni tehnice

«Polițiștii Biroului Rutier Slobozia, cu sprijinul de specialitate al Registrului Auto Român Ialomița au acționat pe raza municipiului reședință de județ pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2010, 16:37
(31839 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii asigură măsurile de ordine la BAC

Peste 30 de polițiști ialomițeni acționează pentru a asigura măsurile de ordine și siguranță publică la cele 17 unități de învățămînt în care sînt organizate centre de susținere ale examenului de Bacalaureat ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2010, 16:35
(25422 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Biciclist accidentat

Sîmbătă, 29 mai a.c., în jurul orei 15.30, Poliția Urziceni a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe DJ101C, pe raza localității Dridu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea unei ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:02
(27493 vizualizări - 0 comentarii)


Băut la volan, a intrat cu mașina în pom

Duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 13.15, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe DN2C între localitățile Tovărășia și Nicolești, s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:02
(24419 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: La volan cu permisul suspendat

Duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 14.30, pe DN2C, pe raza localității Grivița, polițiștii au oprit în trafic pentru control la volanul căruia se afla un tînăr, de 21 de ani. Procedînd la oprirea regulamentară ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:01
(26589 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În cursul nopții de sâmbătă spre duminică, 29/30 mai a.c., polițiști din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au organizat și executat, începînd cu miezul nopții, timp de patru ore, acțiuni punctuale pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:00
(27315 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Depistat conducînd un autoturism fără drept de circulație

În cursul zilei de duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 18.00, agenți din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului, au depistat ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 17:59
(22066 vizualizări - 0 comentarii)


Rîul Ialomița a mai făcut o victimă

Duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 8.15, echipa de căutare-salvare de la Detașamentul Urziceni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» a fost solicitată pe raza comunei Sărățeni ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 12:41
(25794 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: înec Ialomița


Incendii: Un vagon de marfă al CFR a luat foc

Incendii: Un vagon de marfă al CFR a luat foc

Vagonul făcea parte dintr-o garnitură de tren dezafectată, în el fiind depozitate paie și resturi vegetale. Fumul dens care se degaja din tren a fost observat sîmbătă, 29 mai, în jurul orei 14.30, fiind ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 12:40
(26857 vizualizări - 0 comentarii)


192 locuri de muncă disponibile în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita aduce la cunostințta celor interesați că la această dată, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 192 locuri de muncă în străinătate. ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 10:16
(26428 vizualizări - 0 comentarii)


«Acolo unde sunt adunați doi sau trei în numele Domnului, acolo și Hristos este în mijlocul lor»

«Acolo unde sînt adunați doi sau trei în numele Domnului, acolo și Hristos este în mijlocul lor»

Luni, 24 mai a.c., Sărbătoarea Sf. Treimi, după săvîrșirea Sfintei Liturghii, la îndemnul și îndrumarea Preotului Paroh Radu Gheorghe, cîteva familii tinere din parohia Fierbinții de Jos au oferit o masă ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2010, 15:20
(32394 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sistem de Management al Calității la Prefectură și Consiliul Județean

Marți, 8 iunie a.c., Prefectura Ialomița și Consiliul Județean Ialomița vor organiza, la Centrul Cultrual UNESCO «Ionel Perlea», Conferința de lansare a proiectului «Implementarea, certificarea și menținerea ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2010, 10:16
(31474 vizualizări - 1 comentariu)


Judecătoria Slobozia se mută în sediu nou din 7 iunie

Judecătoria Slobozia se va muta în sediu nou din 7 iunie 2010, dată fiind demararea lucrărilor de consolidare a clădirii în care își desfășura activitatea. Astfel, Judecătoria Slobozia va funcționa la imobilul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2010, 08:32
(20508 vizualizări - 0 comentarii)


Adjunctul Tiță a ajuns șef la Poliția Urziceni

La începutul săptămînii, marți 25 mai, comisarul șef de poliție Ioan Tiță a promovat concursul pentru ocuparea funcției de șef al Poliției Municipiului Urziceni. Funcția de șef la Urziceni s-a vacantat ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:28
(29253 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni Poliție


APIA: Subvenția pentru ovine caprine se solicită pînă la 31 mai

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, pînă în prezent, au fost depuse 13,6 mii de cereri, pentru un efectiv de aproximativ 2 milioane capete ovine/caprine, termenul limită pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:25
(25586 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis și cu tractorul neînmatriculat prin oraș

Un bărbat, de 31 de ani, din Slobozia este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru punerea în circulație pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat și conducerea pe drumurile publice a unui ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:17
(24878 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Biciclist băut, accidentat de un autoturism

Miercuri, 25 mai, Poliția Slobozia a fost sesizată, prin 112, că pe DJ203 B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Pe scurt, în ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:17
(29871 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, în colaborare cu efective ale Biroului Rutier Urziceni și posturilor de poliție aflate în zona de responsabilitate a Poliției Urziceni, au acționat marți, 25 mai ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:16
(27070 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan cu permisul suspendat

În noaptea de 26 spre 27 mai, în jurul orei 01,30, polițiștii au depistat în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism cu numere de înmatriculare străine, la volanul căruia se afla un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:15
(26916 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furtul din locuințe, prevenit de polițiști

Miercuri, 25 martie, în intervalul orar 08,30-16,00, în baza Planului național de acțiune «Siguranța», polițiștii din Urziceni au acționat pe raza municipiului, urmărind în special prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:14
(25604 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de 27000 de lei în 48 de ore

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele două zile pe principalele artere de circulație din județ în vederea prevenirii accidentelor rutiere cu victime și impunerii unui climat de siguranță în rîndul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:13
(28144 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

URGENT recrutăm tinere dansatoare, 18-30 ani, contract Japonia, 6 luni, salariu 1200 euro/lună. Telefon 0763104457. ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 16:18
(19238 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de perfecționare la Camera de Comerț

În perioada 17-28 mai 2010, la sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, se desfășoară cursul de perfecționare în ocupația de «manager proiect». Cursul se derulează în cadrul Proiectului ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 16:14
(25606 vizualizări - 0 comentarii)


Ședința Colegiului Prefectural

Vineri, 28 mai, începînd cu ora 10.00, se va desfășura o nouă ședință a Colegiului Prefectural. Ordinea de zi va cuprinde, printre altele, o informare privind activitatea Direcției Județene de Cultură, ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 13:42
(29704 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua porților deschise pentru copii» la Jandarmerie

Marți, 1 iunie 2010, cu începere de la ora 12.00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează, în municipiile Slobozia, Urziceni și Fetești, «Ziua Porților Deschise pentru copii». Jandarmii ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 13:32
(25131 vizualizări - 0 comentarii)


Precizare APIA: Depunerea cererii pentru acordarea de subvenții nu este condiționată de apartenența solicitantului la o asociație de crescători de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură precizează că depunerea cererii pentru acordarea Plăților Naționale Directe Complementare, speciile ovine/caprine, nu este condiționată de apartenența ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 13:29
(32736 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 19:44
(16530 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 19:42
(15165 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...