Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profesorii ialomițeni vor ore de Fizică încă din clasa a V-a

În urmă cu o săptămînă, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a organizat o dezbatere publică referitoare la planurile-cadru privind învățămîntul gimnazial. Ministerul Educației a propus 3 astfel de planuri, profesorii din județ alegînd varianta a 2-a în proporție de 38%. Acest aspect presupune că elevii vor fi îndrumați să studieze mai multe discipline din sfera Științelor Naturii sau Tehnologiei Informației.

La vremuri noi, materii și mai noi
Inovarea curriculară propusă de Ministerul Educației are ca scop modificarea programei școlare pentru clasele de gimnaziu. În acest sens... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2016, 17:40 (8753 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

Georgiana Pancă, «brațul de fier» de la 7 metri

Privire spre viitorul handbalului slobozean

Georgiana Pancă, «brațul de fier» de la 7 metri

Să ai 5 antrenamente pe săptămînă și, în același timp, rezultate bune la școală este în sine o performanță. Astfel se desfășoară programul zilnic al junioarelor III de la CSS Slobozia. Continuăm prezentarea lor, iar în această săptămînă ne oprim asupra Georgianei Pancă. Născută pe 23 aprilie 2001, Geo a început handbalul în jurul vîrstei de 9 ani. «A fost ideea tatălui meu, fost handbalist și canotor, dar o carieră în handbal m-a încîntat și pe mine pentru că deja eram familiarizată cu acest sport de la televizor și de la meciurile de acasă ale echipei mari...» își amintește Georgiana Pancă. A urmat cooptarea în Centrul Național de Excelență de la Rîmnicu Vîlcea, acolo unde a fost antrenată de... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2016, 16:15 (5494 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Sergentul Mihaela

Sergentul Mihaela

Cariera militară nu mai este demult apanajul bărbaților. Iar Regimentul 51 Artilerie Mixtă «General Cornel Paraniac» de la Slobozia nu putea face nici el excepție. Femeile-militar care activează în cadrul acestuia au responsabilități egale cu cele ale bărbaților. În plus, orașul le poate descoperi, de cîțiva ani încoace, purtînd drapelul unității la paradele militare organizate în zilele festive. Tocmai de aceea ne-am hotărît să aflăm ce se ascunde în spatele statutului de militar-femeie.

O femeie care iubește disciplina militară
Regimentul 51 Artilerie Mixtă «General Cornel ... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2016, 15:25 (4569 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

3 amicale în 4 zile

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

3 amicale în 4 zile

După victoria concludentă cu Ion Roată, Unirea Slobozia a continuat săptămîna trecută maratonul amicalelor. Cu un lot destul de numeros, alcătuit din 27 de jucători, antrenorul Ion Ionescu și-a supus elevii la nu mai puțin de 3 teste în 4 zile, avînd un bilanț de două egaluri și o victorie. Astfel, miercuri, 27 ianuarie 2016, Slobozia a jucat cu o altă reprezentată a Ligii a III-a, CS Afumați, pe terenul sintetic al lui Metaloglobus București. Ilfovenii au fost cei care au deschis scorul, dar Marc Khalil a egalat la doar 2 minute de la introducerea sa pe teren. În prima repriză au jucat: Măstăcan-Drăguț, Lazăr, Topor, Bucurică-Macare, Alexe-Topală, Ibrian, Toma, Stanciu (Khalil). În partea a doua... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2016, 14:50 (2507 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București amână pronunțarea în dosarul lui Cătălin Hristescu

Curtea de Apel București amînă pronunțarea în dosarul lui Cătălin Hristescu

În februarie 2016 se vor împlini 2 ani de la debutul procesului penal deschis de Direcția Națională Anticorupție pe numele lui Cătălin Hristescu, fostul prim-procuror al județului Ialomița, și Ștefan Foamete, patronul firmei Omega Invest din Slobozia. Cei doi au fost anchetați într-un dosar al DNA privind infracțiunea de «trafic de influență». În toată această perioadă de timp, singura măsură luată de instanță a fost aceea de a-i ridica fostului șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița toate măsurile preventive solicitate judecătorilor de anchetatorii anticorupție.

Un proces complicat... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2016, 13:25 (12088 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Au uitat atitudinea acasă

Handbal, HC Zalău-CSM Unirea Slobozia 28-21 (16-11)

Au uitat atitudinea acasă

Handbalistele de la Unirea Slobozia s-au deplasat la Zalău fără să creadă într-un rezultat pozitiv. Altfel nu se poate explica pasivitatea cu care au încasat din start 4 goluri, fără ca ele să marcheze vreunul. Așa cum se întîmplă de la meciul de tristă amintire cu Rapid, apărarea și poarta n-au funcționat, iar Zalăul lui Gheorghe Tadici a putut nestingherit să păstreze un avantaj confortabil. Ba mai mult, pe măsura trecerii timpului, avantajul ardelencelor se adîncea. Victorina Bora a luat foarte devreme primul timp de odihnă și nu a reușit decît parțial să deștepte în uniriste spiritul de luptătoare care le-a însoțit în finalul turului. Enescu a tras din nou echipa după ea atît cît a putut,... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2016, 12:55 (3728 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are un buget estimat de 150 milioane de lei

În anul 2016

Ialomița are un buget estimat de 150 milioane de lei

Vineri, 22 ianuarie 2016, oficialii județeni au organizat o dezbatere publică în care au făcut publice primele date legate de bugetul județului Ialomița pentru anul 2016. Potrivit acestora, Consiliul Județean Ialomița are la dispoziție 149,6 milioane de lei pentru asigurarea cheltuielilor de funcționare, dar și pentru investițiile prognozate pentru acest an. Deși formală, în condițiile în care la ea au participat doar funcționari din cadrul administrației, dezbaterea a creionat direcțiile de dezvoltare stabilite pentru acest an.

Declarațiile nu costă bani
Vineri, 22 ianuarie,... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2016, 11:15 (7748 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Handbal, Junioare III, Rapid București-CSS Slobozia 21-30 (9-15)

Victorie și calificare

Junioarele III ale CSS Slobozia au obținut sîmbătă, 30 ianuarie 2016, o victorie foarte importantă. Fetele antrenate de Marian Simion au întîlnit în deplasare Rapidul și au făcut unul dintre cele mai frumoase meciuri din acest sezon. Slobozia a obținut o victorie concludentă, iar în acest moment cele 15 puncte care o despart de locul 5 ne fac să spunem că tinerele noastre handbaliste și-au asigurat calificarea în turneul semifinal. Boll a făcut un meci foarte bun în poartă, Nicolae s-a apărat excelent, iar în atac au ieșit în evidență Neagu și Onea. CSS Slobozia s-a impus cu 30-21, la pauză 15-9. Pentru echipa noastră au marcat: Neagu-8 goluri, Onea-7, Soreanu-4, Lazăr-3, Irimescu-2, Nicolae-... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2016, 10:35 (4435 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Percheziții la Primăria Slobozia!

De la primele ore ale dimineții de marți, 2 februarie 2016, anchetatorii au descins la sediul Primăriei Slobozia. În vizor ar fi atît viceprimarul Valentin Băcanu, cît și primarul Alexandru Stoica pentru «abuz în serviciu». (știre în curs de actualizare)

UPDATE 7,50 PERCHEZIȚII LA PERSOANE BĂNUITE DE INFRACȚIUNI ÎN LEGĂTURĂ CU SERVICIUL La această oră, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează 10 percheziții la sediul unei instituții publice și la locuințele unor persoane bănuite de săvîrșirea infracțiunii... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2016, 09:20 (30019 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Martin vrea să fie votat de locuitorii Sloboziei

PNL are, în sfîrșit, un candidat!

Martin vrea să fie votat de locuitorii Sloboziei

PNL Ialomița a anunțat că are un candidat pentru fotoliul de primar al municipiului Slobozia. După 6 luni de bîlbe și amînări, vineri, 29 ianuarie 2016, Ioan Martin a anunțat în cadrul unei conferințe de presă că a cîștigat competiția internă pentru nominalizarea în cursa pentru Primăria Slobozia. «Vreau să fiu primarul municipiului Slobozia. La 30 de ani de cînd am venit în Slobozia ca stagiar și după 6 ani la conducerea Partidului Național Liberal, vreau să candidez la demnitatea de primar al municipiului Slobozia și, împreună cu echipa mea, să găsim soluții viabile pentru a avea un oraș prosper și demn. Cred că am capacitatea managerială pentru a rezolva problemele cu care se confruntă comunitatea... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2016, 21:20 (49578 vizualizări - 86 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban rămâne «vaca de muls» a administrației locale

Debite de 9 milioane de lei la Primăria Slobozia

Urban rămîne «vaca de muls» a administrației locale

Luni, 25 ianuarie 2016, Urban SA Slobozia a aprobat, în cadrul unei ședințe AGA intempestive, rectificarea bugetului de venituri și cheltuieli al societății pentru anul 2015. Consilierii locali ai Sloboziei (membrii AGA) au aprobat bugetul, în ciuda dezbaterilor furtunoase inerente. Potrivit declarațiilor directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu, a declarat public în cadrul ședinței că Urban SA așteaptă avizul anual de funcționare din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

O formalitate descîntată administrativ
Ședința AGA Urban de luni, 25 ianuarie 2016, a reprezentat... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2016, 18:40 (4718 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Restaurante de lux, amendate de inspectorii ISU Ialomița

În urmă cu o săptămînă, oficialii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au dat publicității rezultatele controalelor efectuate în perioada 5 noiembrie-15 decembrie 2015. Pe lista obiectivelor supuse controlului care au fost amendate de inspectorii ISU se numără restaurante destul de cunoscute în tot județul. Cuantumul amenzilor aplicate a depășit 300 mii de lei. «În prezent, aspectele care vizează criteriile de performanță privind securitatea la incendiu sînt îndeplinite în majoritatea cazurilor!» ne asigură Niculae Fița, inspectorul adjunct al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.

Funcționau fără avize la incendiu... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2016, 16:25 (10558 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătrânețe chinuită în azilul privat din Dridu

Bătrînețe chinuită în azilul privat din Dridu

Bătrîni ținuți în frig și nemîncați în singurul azil privat din județul Ialomița, care funcționează în localitatea Dridu. Asta au descoperit angajații Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița în urma unui control inopinat. Unitatea aparține Fundației «Punte între generații» din județul Ilfov și a fost deschisă în urmă cu 3 ani...

Plătesc pentru a sta în frig Situația a ieșit la iveală în urma unor sesizări anonime trimise către reprezentanții Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița. Angajații instituției au efectuat un control inopinat la sediul... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2016, 18:15 (13621 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Societatea «parazit» din Parcul Industrial

Management de Slobozia pe banii contribuabililor

Societatea «parazit» din Parcul Industrial

Inaugurat în urmă cu un an și jumătate, Parcul Industrial IMM Slobozia rămîne o investiție disfuncțională. La acest moment, pe platforma de la marginea Sloboziei activează o singură firmă, iar societatea care gestionează activitatea Parcului, SC Platforma Industrială IMM Slobozia, continuă să căpușeze bugetul local.

Un buget-fantezie
Miercuri, 20 ianuarie 2016, Consiliul Local Slobozia a aprobat în cadrul ședinței Adunării generale a Acționarilor SC Platforma Industrială IMM Slobozia, bugetul de venituri și cheltuieli al societății. Întîlnirea a fost un prilej pentru a reconfirma... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2016, 13:50 (4668 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, piață de desfacere pentru droguri ușoare

Dealeri de etnobotanice, trimiși în judecată

Slobozia, piață de desfacere pentru droguri ușoare

Procurorii DIICOT din Slobozia au reușit să destructureze o adevărată rețea de dealeri de etnobotanice. Principalii capi ai rețelei erau doi tineri din Slobozia. Aceștia au dezvoltat o adevărată afacere prin vînzarea ilegală de substanțe psihotrope. Datele din anchetă scot la iveală faptul că din comercializarea produselor interzice aceștia cîștigau zilnic peste 500 de lei. Cei doi se află în stare de libertate și au fost trimiși în judecată. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

Drumul etnobotanicelor către Slobozia
Potrivit datelor din anchetă, cei doi tineri... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2016, 18:55 (10278 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Construcțiile din Bazarul Municipal au fost declarate «legale»

Alo, DNA? Avem și noi o sesizare!

Construcțiile din Bazarul Municipal au fost declarate «legale»

Scandalul construcțiilor ilegale din Bazarul Municipal al Sloboziei are un final neașteptat. Un proces-verbal încheiat în luna noiembrie 2015 între reprezentanții Inspectoratului de Stat în Construcții Ploiești și Primăria Slobozia șterge cu buretele atît abuzurile administrației locale, cît și pe cele ale proprietarilor terenurilor concesionate. Potrivit acestui act, o parte dintre nereguli au fost îndreptate, iar pentru 4 dintre concesionari s-au aplicat amenzi în valoare de 5 mii de lei.

Primăria Slobozia aprobă construcții ilegale
Povestea construcțiilor ilegale din Bazarul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2016, 18:15 (5428 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Bani publici pentru consilierul local Gigi Manea

Și cu slana-n pod, și cu sufletul în raiul electoral

Slobozia: Bani publici pentru consilierul local Gigi Manea

Consilierul local PNL Gigi Manea a lucrat în 2014 și 2015 pentru administrația locală. Firma de construcții pe care a deținut-o, R&M Construct SRL, a lucrat ca subcontractor al firmelor TMUCB și Cargo pentru modica sumă de 27800 de lei. Gigi Manea recunoaște că ceea ce a făcut nu e moral, dar susține că are circumstanțe atenuante. «Sînt singurii bani pe care i-am încasat dintr-un contract pe bani publici de cînd dețin firma!» ne-a declarat el.

Firimituri bugetare pentru Opoziție În urmă cu mai puțin de o lună, semnalam faptul că unul dintre consilierii locali ai Sloboziei, Ionuț... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2016, 17:45 (16641 vizualizări - 28 comentarii)

SPORT

George Dragomir, campion național la Sabie Cadeți

Scrimă

George Dragomir, campion național la Sabie Cadeți

Secția de Scrimă a CCS Slobozia a dat prima lovitură în 2016. În perioada 21-24 ianuarie 2016, la Sala Floreasca din București a fost organizat Campionatul Național de Sabie, adresat cadeților. După ce anul trecut cîștigase Cupa Federației, sabrerul slobozean George Dragomir a recidivat. Acesta și-a adjudecat titlul național într-o competiție la care au luat startul 55 de concurenți. În sferturi, Dragomir a trecut de dinamovistul Andrei Păștin, cu 15-11, pentru ca, în semifinală, să-l surclaseze cu 15-3 pe brașoveanul Rareș Ailinca. În finală s-a duelat chiar cu deținătorul titlului, Matei Aniculoesei, de la Steaua. Rezultat final 15-12 și medalia de aur pentru George Dragomir. Din păcate, celălalt... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2016, 17:20 (5147 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Afacere de familie pe banii statului

Ialomița: Afacere de familie pe banii statului

Inventat de Partidul Social Democrat, sistemul firmelor de pază abonate la bani publici este continuat de Poliția Română, în parteneriat cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. Concret, doi angajați din cadrul celor două instituții, soț și soție, s-au abonat la contracte cu mai multe instituții publice, printr-o firmă de pază. Afacerea funcționează de 3 ani și, în funcție de necesitățile clienților, valoarea contractelor variază între 5000 și 8000 de lei, pe lună.

Instituții publice, păzite de Vyg Security
Sistemul firmelor de pază abonate... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2016, 17:05 (8653 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Stuparii de pe strada Trandafirilor au fost evacuați

Războiul albinelor continuă

Slobozia: Stuparii de pe strada Trandafirilor au fost evacuați

La jumătatea săptămînii trecute, autoritățile slobozene au dărîmat cîteva dintre gardurile care delimitează vetrele de stupină de pe strada Trandafirilor. Acesta este ultimul episod al unui război civil care durează de peste doi ani. Proprietarii stupilor au fost relocați pe un teren aflat în imediata vecinătate, afară din oraș. Ei reclamă faptul că autoritățile locale nu au amenajat zona și riscă să intre în conflict cu Ocolul Silvic Slobozia.

2 ani de război civil
În luna aprilie a anului 2014, Consiliul Local Slobozia aproba relocarea vetrelor de stupină de pe strada Trandafirilor... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2016, 16:55 (5513 vizualizări - 7 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă lăsată nesupravegheată în imediata apropiere a unor materiale combustibile a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 19. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(14335 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Fetești: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD de la Garda de Intervenție Fetești a fost solicitat să intervină miercuri, 8 decembrie 2010, în jurul orei 12.00, pentru a acorda primul ajutor medical unei femei în vârstă de 55 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(11071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Rata șomajului în noiembrie-9,4%

La sfîrșitul lunii noiembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10260 de persoane, din care 4721 șomeri indemnizați, respectiv 5539 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 16:03
(10949 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Orezu: După ce au tîlhărit o poștăriță, trei hoți au fost arestați

La sfîrșitul lunii precedente, respectiv în data de 24 noiembrie, o poștăriță din localitatea Orezu a sesizat Poliției faptul că, în timp ce împărțea pensiile și alocațiile prin sat, trei indivizi au atacat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:56
(15672 vizualizări - 0 comentarii)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii viitoare, sîmbătă, 18 decembrie, la Slobozia se va desfășura Sărbătoarea colindului «Sub zare de soare». «Festivalul de colinde va aduce și în acest an pe ialomițeni mai aproape ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:54
(14514 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:57
(7853 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7571 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14903 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(14002 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19593 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13543 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12182 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11428 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14819 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17121 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10328 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11781 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18029 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11523 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12232 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11831 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12535 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...