Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema «branșărilor ilegale» la rețeaua de energie electrică

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema «branșărilor ilegale» la rețeaua de energie electrică

Deputatul PSD Ștefan Țintă l-a interpelat oficial pe ministrul Energiei, Sebastian Burduja, «privind impactul pierderilor de energie electrică asupra facturilor plătite de români». Astfel, deputatul social-democrat a solicitat clarificări în ceea ce privește «pierderile rezultate din branșările ilegale», Țintă fiind interesat și de monitorizarea acestor probleme. «Pierderile din rețea, fie că sunt cauzate de lipsa investițiilor, fie de furturile de energie, pun o presiune financiară suplimentară pe toți consumatorii! Este inacceptabil ca populația să suporte costurile ineficienței și ale ilegalităților din sistem!» a declarat deputatul PSD Ștefan... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2025, 13:05 (9690 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Fosta fabrică de zahăr din Urziceni, transformată în platformă ilegală de deșeuri

Industria Ialomiței, groapă de gunoi

Fosta fabrică de zahăr din Urziceni, transformată în platformă ilegală de deșeuri

Dacă alte județe din țară au reușit să-și păstreze fostele fabrici și uzine comuniste și să le transforme în afaceri profitabile, nu același lucru se întâmplă și cu cele din Ialomița. În mare parte, industria Ialomiței a ajuns, la propriu, o imensă groapă de gunoi. Garda de Mediu Ialomița a descoperit zeci de tone de deșeuri depozitate ilegal în curtea fostei fabrici de zahăr din Urziceni. Cei responsabili de acest dezastru ecologic sunt două societăți al căror obiect de activitate este chiar colectarea, tratarea și distrugerea deșe­urilor. Ambele firme riscă acum să rămână fără acti­vitate dacă, la viitoarele controale, Garda de Mediu Ialomița va... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2025, 08:05 (10867 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Borănești: Arestați preventiv pentru «tentativă la omor»

Borănești: Arestați preventiv pentru «tentativă la omor»

O discuție în contradictoriu s-a transformat într-o anchetă penală. S-a întâmplat în urmă cu o săptămână la Borănești, unde doi bărbați au fost arestați preventiv după ce l-au înjunghiat pe cel cu care s-au luat la ceartă. În actele de urmărire penală, procurorii descriu faptul că violența celor doi a fost atât de mare încât au în­cercat, inițial, să-l calce cu mașina. Auto­ritățile judiciare trag chiar și un semnal de alarmă precizând faptul că s-au intensificat actele de violență iscate spontan, pe fondul discuțiilor contradictorii.

 

I-au intrat cu mașina în casă... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 12:10 (2358 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

După 15 ani de la demararea proiectului

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

Conectate în cadrul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Ialomiței», comunele Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au inițiat, cu 15 ani în urmă, un proiect privind realizarea unei rețele comune de canalizare, investiție finanțată de Uniunea Europeană prin Programul Național de Dezvoltare Rurală. Fără să mai surprindă pe nimeni, investiția este nefuncțională în momentul de față, iar entitatea în numele căreia a fost realizată s-a desființat. Între timp, cetățenii din cele trei localități s-ar fi branșat ilegal la rețeaua de canalizare, apele uzate provenite din gospodării ajungând... pe câmp.

 

Istoria unei investiții ratate... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 08:05 (15059 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Movilița: Accident rutier provocat de un adolescent de 17 ani. Băiatul, în stare gravă la spital!

Movilița: Accident rutier provocat de un adolescent de 17 ani. Băiatul, în stare gravă la spital!

Un grav accident rutier s-a produs miercuri, 30 aprilie 2025, în zona localității Movilița. Principalul vinovat de producerea evenimentului este un adolescent de 17 ani. Rănit și transportat de urgență cu un elicopter SMURD la un spital din București, acesta s-a ales cu un dosar penal pentru «conducere fără permis» și «vătămare corporală din culpă».

 

A lovit un autobuz cu 35 de pasageri Din informațiile oferite de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, adolescentul de 17 ani se deplasa pe drumul județean care leagă localitățile... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2025, 16:00 (12906 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect de peste 1 milion de euro pentru un centru de recuperare a copiilor cu autism

Ședință ordinară a Consiliului Județean Ialomița

Proiect de peste 1 milion de euro pentru un centru de recuperare a copiilor cu autism

Ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița s-a desfășurat luni, 28 aprilie a.c., și a cuprins pe ordinea de zi nu mai puțin de 21 proiecte de hotărâri. Mai mult sau mai puțin tehnice, proiectele au suscitat lapidar interesul celor prezenți, consilierii județeni, în număr de 27, votând automat și fără dezbateri. Consemnând absența, sperăm motivată, a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, să adăugăm că ședința a fost condusă de vicepreședintele 1, Cătălin Grigore, proiectele de hotărâri fiind aprobate în ritmul amețitor impus de președintele Pavel. Adică vreo maxim 2 minute pentru fiecare proiect.

 

Ialomița, împrumutul și Centrul «Prosocial»... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2025, 10:15 (4620 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Școala elitelor

Școala elitelor

La fel ca un elev gălăgios care nu și-a făcut temele pentru acasă, societatea civilă pune adesea Educația la colț. Ne place să comentăm ști­rile negative despre profesori sau elevi și ne simțim ori­pilați atunci când acestea apar. Totuși, școala, elevii și profesorii au nevoie de validarea noastră, nu de disprețul nostru. Poate că notele din catalog și rezultatele la exa­menele naționale ar arăta cu totul altfel dacă am căuta să discutăm/accentuăm și ceea ce Educația face bine. Prea puțin cunoscut, «binele» există chiar și în școlile noastre. Iar cei 19 elevi ai Școlii Gimnaziale Nr. 3 din Slobozia care s-au calificat la etapele naționale ale olimpiadelor... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 16:10 (13822 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Tinel NU mai este director general al APIA-Structura Centrală

Gheorghe Tinel NU mai este director general al APIA-Structura Centrală

Începând de joi, 24 aprilie 2025, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) are un nou director general. Ex-președinte al PNL Ialomița și fost deputat liberal, Gheorghe Tinel a fost schimbat de la conducerea Agenției. Oficial, din cauza nemulțumirilor legate de întârzierile la plata subvențiilor către fermieri. Neoficial, Gheorghe Tinel a «căzut» ca urmare a jocu­rilor politice, actual susținerea sa la nivelul formațiunii liberale fiind scăzută. În locul lui Gheorghe Tinel, pe postul de director general a fost numită Gabriela Nicoleta Andrei, angajată în cadrul APIA Galați. Să completăm că Gheorghe Tinel a fost numit la conducerea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 15:25 (13277 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului s-a transformat în Direcția Județeană de Mediu Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului s-a transformat în Direcția Județeană de Mediu Ialomița

Odată cu apariția HG 311/03.04.2025, care prevedea contopirea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și a Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate, și în teritoriu s-au produs modificări. Astfel, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a devenit Direcția Județeană de Mediu Ialomița, în subordinea Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate. De asemenea, Direcția Județeană de Mediu Ialomița i-a preluat și pe cei trei angajați de la Arii Protejate, urmând să se producă și mutarea propriu-zisă în sediul noii Direcții Județene de Mediu Ialomița.

... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 13:25 (15250 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Mai avem șanse?

Fotbal, SuperLiga/play-out, Unirea Slobozia-Poli Iași 1-1

Mai avem șanse?

Cu un picior în Liga 2, Unirea Slobozia își poartă mai departe povara unei experiențe istorice. Doar declarațiile naive ale lui Mihalcea amintesc de meciurile disputate în primul eșalon în timp ce rezultatele partidelor curg nefiresc de amenințătoare. Unirea nu poate supraviețui în SuperLiga doar cu pasiunea președintelui Lemnaru și a altor câțiva din conducere, dorințele unora nereușind să combată lipsa de viziune. «Ne vom lupta până la capăt!» sau «Nu renunț!» sunt cuvinte rostite doar pentru a fi auzite, argumentele rezultatelor contrazicând fiecare literă. Fără alte divagații, Unirea Slobozia a pierdut meciul din deplasarea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 12:15 (9704 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Liga Florilor se îndepărtează

Handbal, Divizia A/play-off, CSU Cluj Napoca-CSM Unirea Slobozia 22-22 (11-10)

Liga Florilor se îndepărtează

Mai sunt 4 etape din play-off-ul de promovare în Liga Florilor la handbal feminin și CSM Unirea Slobozia și-a complicat existența în deplasarea de la Cluj. Astfel, Club Sportiv Municipal Unirea Slobozia a pierdut 2 puncte extrem de importante în economia actualului sezon de play-off al Diviziei A handbal feminin. Actual, în ierarhia play-off-ului, CSM Unirea Slobozia este pozițio­nată pe locul 3, cu 5 victorii, 2 rezultate de egalitate și 5 înfrângeri, golaverajul fiind de 265-258. Revenind la partida disputată sâmbătă, 26 aprilie a.c., CSM Unirea Slobozia a părut că are meciul sub control, însă emoțiile și-au spus... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 09:40 (8079 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări în progres la Centrul de Colectare prin Aport Voluntar din Țăndărei

Proiect prin Planul Național de Redresare și Reziliență

Lucrări în progres la Centrul de Colectare prin Aport Voluntar din Țăndărei

Operatorul de salubritate ADI ECOO 2009 aduce la cunoștința comunității că lucrările la Centrul de Colectare prin Aport Voluntar din Țăndărei, unul dintre cele 8 centre de colectare din Ialomița, avansează într-un ritm susținut. Proiectul se află la etapa de montare a structurilor metalice, cu un progres de 70%. Utilizarea propriu-zisă a Centrului va fi posibilă după finalizarea licitației pentru containerele necesare și livrarea acestora de către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, containerele facilitând colectarea separată a diverselor tipuri de deșeuri și contribuind astfel semnificativ la eforturile de sustena­bilitate. Investiția este parte a «Subinvestiției... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2025, 12:25 (6897 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajați lăsați fără drepturi salariale prin dispozițiile fostei șefe a DSP Ialomița

Angajați lăsați fără drepturi salariale prin dispozițiile fostei șefe a DSP Ialomița

Fosta șefă a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Marinela Radu este parte în mai multe litigii care au legătură cu activitatea pe care a desfășurat-o la DSP Ialomița. Obiectul cauzelor ar viza, în mare parte, diminuarea sau tăierea unor sporuri salariale ori a altor beneficii de aceeași natură ale angajaților pe care i-ar fi considerat «incomozi». Efectele acestor acțiuni pun acum presiune pe actuala conducere a Direcției de Sănătate Publică Ialomița Ialomița care, în anumite cercuri, s-ar plânge de faptul că este copleșită de «belelele» moștenite...

 

Marinela, în război cu sindicaliștii... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2025, 07:55 (17509 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție în «piste pentru biciclete» la Dridu

Investiție în «piste pentru biciclete» la Dridu

Printr-un proiect depus în sesiunea noiembrie 2022, Primăria Dridu a reușit demararea investiției «Construire pistă biciclete în comuna Dridu, județul Ialomița» la înce­putul anului 2025. Proiectul este finanțat prin Administrația Fondului pentru Mediu, fiind în valoare de peste 4,426 milioane de lei. «Licitația pentru execuția lucrărilor la acest obiectiv de investiții s-a desfășurat la sfârșitul lunii octombrie 2024, lucrările fiind demarate în ianuarie 2025... Pistele de biciclete vor fi cu circulație pe ambele sensuri, în zona adiacentă Drumului Județean 101 sau strada Principală din Dridu, pe o lungime de peste 5,1 kilometri... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2025, 09:25 (2117 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Podul lui Mihăilă» de la Buești, finalizat la sfârșitul lunii mai 2025

«Podul lui Mihăilă» de la Buești, finalizat la sfârșitul lunii mai 2025

După cum am mai consemnat, proiectul podului de la Buești, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 31 octombrie 2023 fiind deschise ofertele aferente lici­tației. Astfel, la 10 ianuarie 2024 s-a semnat Contractul de lucrări cu o firmă gălățeană, Luconsa BM SRL fiind cea care urma să ridice «Podul lui Mihăilă» de la Buești, cu o valoare de 10 milioane de lei. La finele lunii octombrie 2024, apreciam că podul peste râul Ialomița din apropierea comunei Buești este aproape de fina­lizare. «În scurt timp urmează a fi așezate grinzile!» declara la acel mo­ment primarul localității Buești, Nicolae... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2025, 10:10 (2994 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Pieton amendat că «nu a traversat drumul perpendicular pe axa acestuia»

S-a întâmplat la Slobozia

Pieton amendat că «nu a traversat drumul perpendicular pe axa acestuia»

O tânără studentă din Slobozia a fost amendată de un agent al Poliției Municipale după ce, în calitate de pieton, ar fi traversat «drumul pu­blic prin loc nepermis, nemarcat și nesemnalizat cu indicator pentru trecerea pietonilor». În mai puține cuvinte, tânăra studentă slobozeană a traversat bulevardul Matei Basarab într-o zi de sâmbătă, 29 martie a.c., unul dintre vigilenții agenți ai Poliției Municipale remarcând traversarea prin loc nepermis. Mai mult, polițistul a întocmit și regulamentarul proces-verbal de constatare a «infracțiunii», tânăra alegându-se cu o amendă de puțin peste 200 de lei... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2025, 09:40 (44929 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia renunță la construcția consorțiului pentru învățământul tehnic și dual

Primăria Slobozia renunță la construcția consorțiului pentru învățământul tehnic și dual

Administrația Potor a decis recent să renunțe la o investiție de peste 20 milioane de euro, ce ar fi permis dezvoltarea infrastructurii de educație la nivel local. Este vorba despre un consorțiu dedicat învățământului tehnic și dual, ce ar fi reunit liceele tehnologice din Slobozia și ar fi permis elevilor să-și dezvolte abilitățile practice. Contractul de finanțare a fost semnat anul trecut la Slobozia, în prezența fostului ministru al Educației, Ligia Deca. Administrația Potor susține că proiectul se afla în întârziere, din cauza unor decalaje privind termenele de implementare, problemă generată de Ministerul Educației. Probleme similare a întâ... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2025, 10:10 (38250 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița va avea cărți de identitate electronice

Ialomița va avea cărți de identitate electronice

Se fac noi demersuri astfel încât cetățenii din județul Ialomița să beneficieze de cărți de identitate electronice. Până acum, singurul județ unde eliberarea cărților de identitate electronice este disponibilă este Clujul. Primul buletin electronic a fost eliberat la Cluj în 20 martie 2025. În cel mai scurt timp, va fi declarat eligibil Bucureștiul, iar după lansarea programului în Capitală, va veni rândul Ialomiței și a altor 3 județe să poată elibera noile tipuri de buletine.

 

Un proces în lucru La momentul de față, din datele... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2025, 10:05 (14391 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Semafor pentru «Intersecția Neagră» din Coșereni

Semafor pentru «Intersecția Neagră» din Coșereni

Reprezentanții comunității «Declic», asociație al cărei scop este acela de a susține și promova acțiunile civice, încearcă să mobilizeze instituțiile locale și centrale să monteze un semafor în cea mai periculoasă intersecție din comuna Coșereni. Este vorba despre intersecția dintre DN2/E85, DJ201 și DC18. Denumită «Intersecția Neagră», aceasta reprezintă un punct critic pentru siguranța rutieră. Deși aici există o trecere de pietoni semnalizată, aceasta nu este respectată de conducătorii auto.

 

1300 de semnături strânse «Î... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2025, 09:50 (13527 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (IV 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (IV 2000)

Luna aprilie a anului 2000. Ziarul Independent aducea în atenția opiniei pu­blice, fără farduri, luptele intestine din cadrul partidelor, precum și războaiele acelorași partide pentru Putere. La nivel local, Partidul Democrat își stabilea candidatul la Primăria Sloboziei în persoana inginerului Constantin Negoiță, acesta bazându-se «pe oameni, nu pe sondaje!». În același timp, președintele liberalilor ialomițeni de la acel moment, subprefectul Gigi Petre, se contra cu «partenerii de coaliție» din Partidul Democrat, atrăgându-i atenția președintelui ... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2025, 09:55 (9602 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiuni preventive pe timp de noapte

Sîmbătă, 9 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de prevenire a faptelor antisociale în 33 de comune. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 7 infracțiuni pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:16
(16743 vizualizări - 0 comentarii)


Viitura toxică de pe Dunăre nu a ajuns în Ialomița

Inspectorii sanitar-veterinari ai DSV Ialomița au monitorizat traseul fluviului Dunărea și brațul Borcea la nivelul județului Ialomița ca urmare a viiturii cu substanțe toxice provenit din Ungaria. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:14
(14811 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

În cadrul «Salonului Anual de Carte», eveniment organizat de Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», va fi prezent și scriitorul Mircea Cărtărescu. Evenimentul se va produce marți, 12 octombrie 2010, începînd ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 16:03
(14802 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10,2%, rata șomajului în septembrie 2010

La sfîrșitul lunii septembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10732 persoane, din care 4614 șomeri indemnizați, respectiv 6118 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 12:31
(8628 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Ungaria, găsită la Slobozia

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea în trafic a mașinilor ce figurează urmărite internațional. Acțiunea a fost cu ghinion pentru un slobozean de 43 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:45
(16420 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț după gratii

Polițiștii slobozeni au reușit capturarea unui infractor, autor a cinci furturi comise la Slobozia. Băcăuanul de 43 ani se află, în prezent, după gratii. Prima faptă a fost sesizată polițiștilor în luna ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:44
(19463 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelăciune cu telefonul mobil: Două tinere, «furate» prin SMS

Două persoane au sesizat Poliția Slobozia despre faptul că în cursul zile de marți, 5 octombrie a.c., ar fi fost prejudiciate cu sume de bani după ce au dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:56
(16798 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Biciclist, accidentat de un taxi

Slobozia: Biciclist, accidentat de un taxi

În după-amiaza zilei de marți, 5 octombrie a.c., în jurul orei 17.30, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că, pe bulevardul Chimiei din localitate, s-a produs un accident de circulație soldat ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:55
(14954 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Acțiune a polițiștilor din Țăndărei pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții trecute, în intervalul orar 23.00-05.00, efective din cadrul Poliției Țăndărei au organizat o acțiune ce a avut drept scop prevenirea și combaterea furturilor de animale, dar și menținerea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:54
(16950 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Aproape de miezul nopții, pe DJ213, pe raza localității Luciu, polițiștii au identificat un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 25 de ani, din județul Constanța. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:52
(17218 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile fiscale se depun în format electronic

Fiscul ialomițean atenționează contribuabilii mari și mijlocii asupra obigativității depunerii declarațiilor fiscale în format electronic. Astfel, societățile trebuie să transmită formularul 100-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 13:12
(18512 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Evaziune cu morcovi

Luni, 4 octombrie a.c., polițiștii din Fetești au depistat în trafic o autoutilitară, condusă de un bărbat, de 33 de ani, din Borănești. Procedîndu-se la verificarea documentelor șoferului, dar și a încărcăturii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 11:02
(16573 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Tînăr arestat pentru violare de domiciliu

Polițiștii au identificat și reținut în vederea încarcerării un tînăr, în vîrstă de 21 de ani, din orașul Amara, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis mandat de executare a pedepsei cu închisoarea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 10:18
(15244 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Țăndărei: La volan, fără permis de conducere

Luni noaptea, 4 octombrie a.c., în jurul orei 23.00, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 28 de ani, din localitate. În urma verificărilor, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 09:41
(14129 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident

În după-amiaza zilei de luni, 4 octombrie a.c., în jurul orei 17.45, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2, în afara localității Lilieci, s-a produs un accident de circulație soldat cu ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 08:32
(17634 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 18:26
(10691 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 18:01
(11362 vizualizări - 0 comentarii)


Morun de 120 kilograme, pescuit ilegal

Morun de 120 kilograme, pescuit ilegal

Un feteștean este cercetat penal după ce în dimineața zilei de marți, 5 octombrie, a fost prins de polițiștii din localitate transportînd în autoturismul personal un sturion de 120 kilograme. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 15:48
(17336 vizualizări - 0 comentarii)


Rabie la Amara

În ultima zi a lunii septembrie, medicii sanitar-veterinari județeni au declarat deschis un nou focar de rabie. De această dată virusul s-a manifestat la Amara, la un cîine ce a pătruns într-un grajd mușcînd ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 15:43
(16575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara rabie


Anunț de angajare

Firmă de distribuție angajează agenți vînzări, județele Ialomița și Călărași. Relații la telefon 0752/317.506. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 11:28
(11164 vizualizări - 0 comentarii)


Țigări de contrabandă confiscate de polițiști

Țigări de contrabandă confiscate de polițiști

Sîmbătă, 2 octombrie, polițiștii au depistat în trafic, în cartierul Slobozia Nouă, o mașină înmatriculată în județul Galați, încărcată cu pachete cu țigări de contrabandă. Potrivit polițiștilor, pe bancheta ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2010, 19:13
(16352 vizualizări - 0 comentarii)


«Un om prevenit este un om salvat!»

La finalul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni au continuat seria activităților dedicate «Săptămînii Prevenirii Criminalității». De această dată, scopul principal al acțiunilor organizate l-a reprezentat ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2010, 19:11
(15957 vizualizări - 0 comentarii)


Democrat-liberalii au decis: Cazacu, fostul viitor președinte al PD-L Ialomița

Democrat-liberalii au decis: Cazacu, fostul viitor președinte al PD-L Ialomița

Vineri, 1 octombrie, peste 500 de delegați democrat-liberali și-au ales președintele organizației județene. De asemenea, PD-L și-a stabilit o nouă structură de coordonare. Cazacu Marinică a fost unicul ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 19:48
(17327 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, trei victime

În cursul zilei de joi, 30 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs trei accidente de circulație, soldate cu rănirea a trei persoane.
Primul accident rutier s-a produs pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 15:14
(14638 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutoare specifice pentru producătorii de lapte și agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în perioada 1-29.10.2010 se desfășoară cea de-a doua perioadă de depunere a cererilor pentru schemele de ajutor specific, finanțate din ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 15:06
(14137 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc locomotiva

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică a unei locomotive de la un tren de marfă, punctul de comandă, compartimentul motor și cablajul aferent acestor zone au fost cuprinse de flăcări. ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 11:23
(15630 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr care corupea fetițe de 7-8 ani în scara blocurilor, arestat preventiv

În cursul zilei de joi, 30 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale au prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, cu propunere de arestare preventivă, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 20:07
(15102 vizualizări - 2 comentarii)


La volan fără pemise sau circulînd cu numere false la mașini

Pe un drum comunal din Borănești a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate, la volanul căruia se afla un tînăr de 18 ani. Procedîndu-se la verificarea datelor conducătorului ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:57
(14045 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Cartuș găsit în curte

După ce în urmă cu două zile un proiectil exploziv de calibru 100 mm a fost găsit la Slobozia în urma unor săpături efectuate de o echipă de muncitori, un alt element de muniție a fost descoperit, de această ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:55
(16005 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru cartuș


Coșereni: Femeie de 32 de ani, rănită în accident

Neadaptarea vitezei la condițiile de condițiile rutiere și meteorologice, respectiv ploaie și carosabil umed, a reprezentat cauza unui accident rutier produs pe DN2, în apropierea comunei Coșereni, eveniment ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:54
(15066 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...