Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Cezarul PNL vrea (din nou) la primărie

Cezarul PNL vrea (din nou) la primărie

După luni de absență în spațiul public, filiala PNL Ialomița a organizat o conferință de presă la care au participat cei doi co-președinți ai filialei, Ioan Martin și Ion Drăgușin, deputatul Cristina Pocora și, surprinzător, fostul viceprimar al Sloboziei, Cezar Zamfir, acum candidat la alegerile interne pentru nominalizarea unui primar PNL pentru Slobozia. Fiindcă primii trei încă mai au șanse să facă politică la nivel local, promitem să ne ocupăm de ei cu altă ocazie...

Șase, revine Cezar!
Nu știm alții cum sînt, dar noi unii, cînd ne amintim cum și-a săpat singur groapa fostul... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2015, 10:45 (13069 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Cu «sprijinul» Primăriei Slobozia

Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Gara din Slobozia este parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport» și a fost cofinanțată de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Valoarea proiectului s-a ridicat la aproximativ 6 milioane de euro, iar termenul final de execuție a fost luna mai a anului 2013. În realitate, lucrările au fost finalizate la sfîrșitul anului 2014, iar recepția finală a Gării Slobozia a fost făcută în primăvara acestui an. Potrivit declarațiilor oficiale, la întîlnire au participat, alături de constructori, proiectant și funcționari ministeriali, oficiali locali și reprezentanți ai instituțiilor publice locale. La 6 luni distanță însă, clădirea... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2015, 19:10 (20097 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații spitalelor, plătiți cu 18,8 milioane de lei

Într-o jumătate de an

Angajații spitalelor, plătiți cu 18,8 milioane de lei

De mai bine de 25 de ani, medicii și asistentele reclamă faptul că au salarii mici. Realitatea demonstrează însă că angajații din spitale cîștigă mulțumitor. Raportat la nivelul Ialomiței, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că, în primul semestru al anului 2015, cele 4 spitale din județ au beneficiat de 18,8 milioane de lei pentru plata salariaților, din Fondul Unic de Asigurări Sociale de Sănătate. Suma este cu 100 mii de lei mai mare decît în aceeași perioadă a anului trecut.

Salariile din Spitalul Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2015, 16:45 (5165 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Constantina

Constantina

Sînt peste tot. Uitați de anii prea mulți, gîrboviți de grijile unei vieți de lipsuri și trudă, cu ochii pierduți în gînduri nerostite, umiliți de neputințe, ignorați de societate, așteptînd inutili o recunoaștere care nu va mai veni niciodată... Pentru ei, proverbul «Cine n-are un bătrîn, să îl cumpere!» nu există. Nu vrem să-i vedem, nu avem timp să-i ascultăm, nu mai știm să-i ajutăm. Sînt părinții noștri, ne sînt bunici, ne-au fost profesori... Iar acum, tot ce le-a mai rămas de făcut e să moară în picioare! O fac cu demnitate, fără să se plîngă și fără să fie o povară pentru nimeni. Ba, dimpotrivă!

Banii de pîine... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2015, 12:35 (5083 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Construcțiile din Bazarul Municipal sunt ILEGALE

Rămîne cum am stabilit!

Slobozia: Construcțiile din Bazarul Municipal sînt ILEGALE

La începutul lunii iunie 2015, o duzină de concesionari ai terenurilor de sub maghernițele din Bazarul Municipal au primit autorizații pentru reamenajarea spațiilor. Potrivit Planului Urbanistic Zonal, autorizațiile de construcție eliberate prevedeau amenajarea unor «construcții provizorii». Construcțiile ridicate acolo au însă caracter definitiv, fapt care a determinat demararea unui control al Inspectoratului de Stat în Construcții!

Scapă cine poate
De mai bine de 2 luni de zile, concesionarii terenurilor din Bazarul Municipal din Slobozia (a doua alee) construiesc ilegal. ... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2015, 19:50 (7627 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Beizadelele din TSD Ialomița și prietenii lor

Beizadelele din TSD Ialomița și prietenii lor

Ciupercă e istorie. Umilit, turnat de «ai lui», silit (ce cruzime neomenească!) să asiste la disoluția a tot ce a visat să creeze, se lasă folosit pe post de «moaște politice» pe la adunările cetățenești organizate de primarii PSD cu care DNA nu i-a interzis să ia legătura. În urma lui, Marian Neacșu hohotește sardonic. Are județul la picioare, dar nu-l vrea. A fost sedus iremediabil de aerul viciat al politicii mari. Eșalonul doi e la un pas de a ceda. Nu detaliem acum, că e timp destul și dosarele sînt cît picioarele podului de la Dridu. Tot ce a mai rămas partidului e speranța în viitor. Pentru a o păstra vie, miercuri, 18 septembrie 2015, se va desfășura Conferința județeană a Tineretului... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2015, 17:40 (17980 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are conturile blocate

Învățămîntul județean este executat silit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are conturile blocate

Constructorii cîtorva investiții școlare au cerut executarea silită a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Firmele așteaptă să primească din partea instituției banii aferenți lucrărilor de reabilitare ale Școlii Săveni, ale Școlii Giurgeni precum și ale Grădiniței Crunți, de 7 ani. Valoarea debitului se ridică la suma de 2 milioane de lei!

IȘJ are poprire pe conturi
În 2008, Ialomița se alinia valului de investiții în infrastructura școlară, demarat de Guvernul României, prin Ministerul Educației. Ca și în alte zone ale țării și în județul nostru cele mai multe dintre aceste... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 21:15 (6361 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Ne-a învins frica de victorie

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-HC Zalău 24-26 (14-15)

Ne-a învins frica de victorie

«Să ai 12-8 în minutul 20 și să fii condus la pauză! Asta înseamnă să fii Unirea Slobozia» suna parafraza amară a unui mucalit care avea mare dreptate. Unirea Slobozia rămîne în continuare la statutul de echipă mică, în ciuda mutărilor masive din această vară. Formația Victorinei Bora a ratat de puțin victoria din al 40-lea meci din Liga Națională și rămîne în continuare fără vreun succes în fața echipelor din «top 8». Este greu să cîștigi atunci cînd ratezi 3 aruncări de la 7 metri și tot atîtea situații, de «unu la unu» cu portarul advers. E greu să obții victoria cînd se doarme la recuperare în momentul în care portarul respinge aruncarea de la 7 metri a adversarei. Sau atunci cînd uiți minute... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 19:25 (5619 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița amenință ENEL cu instanța

Parcul fotovoltaic Giurgeni, în impas

Consiliul Județean Ialomița amenință ENEL cu instanța

În anul 2011, autoritățile județene anunțau debutul unei noi ere administrative, guvernată de energia verde. La 4 ani distanță, parcul fotovoltaic de 0,5 GW de la Giurgeni încă mai așteaptă să fie conectat la rețeaua națională de energie electrică. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că vina aparține ENEL, societate care întîrzie nejustificat această procedură. La acest moment instituția face demersuri pentru acționarea ENEL în instanță...

La fotovoltaicele lăudate
Investițiile în «energia verde» au reprezentat ani de-a rîndul un obiectiv prioritar al administrației... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 18:15 (10339 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Junioare 3

Junioarele CSS Slobozia, victorie la Corbeanca

Handbalistele CSS Slobozia, pregătite de profesorul Marian Simion, au pornit la drum în campionatul rezervat junioarelor 3 (născute în 2001-2002). Prima etapă le-a dus la Corbeanca, acolo unde au condus jocul de la un capăt la altul, deși din angrenaj a lipsit Ana Maria Neagu. S-au evidențiat portarul Anne Boll și jucătoarele Valentina Soreanu și Cristina Irimescu. A ieșit o victorie categorică a Sloboziei, scor 30-18 (14-6). CSS Slobozia face parte dintr-o grupă de 8 echipe ce vor evolua în sistem campionat. După ce se vor scurge cele 14 etape, se vor califica în faza următoare primele 4 clasate.

Lotul și marcatoarele CSS Slobozia la Corbeanca... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 17:50 (5574 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul de la Lacul Strachina

Fermierii se revoltă împotriva SOR

Războiul de la Lacul Strachina

Un proiect finanțat din fonduri europene, demarat în 2013 în perimetrul sitului Natura 2000-Lacul Strachina, este vehement contestat de către fermierii din zonă. Aceștia reclamă faptul că măsurile restrictive impuse de Societatea Ornitologică Română, custodele acestei arii protejate, sînt ilegale și absurde. În replică, oficialii din cadrul proiectului susțin că «se poate ajunge la un numitor comun». Miza acestui proiect, dincolo de protejarea avifaunistică a Lacului Strachina, o reprezintă cele 2,8 milioane de lei, bani alocați de către Fondul European de Dezvoltare Regională.

Bani europeni, management românesc... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 17:25 (9536 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Primul pas greșit

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Gloria Popești Leordeni 1-1

Primul pas greșit

Unirea Slobozia continuă perioada de reconstrucție. Aceasta este una de durată și include, pe lîngă succese, și pași ceva mai lenți. Astfel s-a întîmplat sîmbătă, 12 septembrie, cînd pe stadionul «1 Mai» a poposit Gloria Popești Leordeni. Doar 3-400 de spectatori și-au făcut curaj și au sfidat vremea capricioasă pentru a fi alături de galben-albaștri. A ieșit un meci relativ interesant, pigmentat cu o paletă largă de ingrediente, printre care și un gol anulat. Primii care au mișcat tabela au fost ilfovenii, în minutul 42, prin veteranul Viorel Dinu, și astfel, cum s-a întîmplat și cu Dinamo II, Unirea intra la cabine condusă. Trupa lui Ion Ionescu și-a revenit repede, în minutul 53. Toma bate... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 16:35 (5913 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a primit 6,9 milioane de lei pentru drumuri județene și comunale

Bani albi pentru alegeri negre

Ialomița a primit 6,9 milioane de lei pentru drumuri județene și comunale

În urmă cu 3 săptămîni, printr-o Hotărîre de Guvern, Ialomița a primit 6,9 milioane de lei pentru «finanțarea lucrărilor la drumurile județene și comunale». Consiliul Județean Ialomița susține că va aloca aceste fonduri în funcție de necesitățile obiective ale fiecărei localități în parte. Surse administrative susțin faptul că banii vor fi alocați «pe criterii politice»...

Fie numele Guvernului lăudat Guvernul a decis miercuri, 19 august 2015, printr-o Hotărîre, repartizarea pe județe a sumei de 300 milioane de lei pentru finanțarea lucrărilor la drumurile județene și comunale. Alocările... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 16:10 (8684 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Pop-rock cu Dreamer

Pop-rock cu Dreamer

Într-un oraș în care tinerii se plictisesc de moarte, patru băieți și-o fată visează să devină cunoscuți în industria muzicală românească. Își spun «Dreamer», repetă la subsolul Palatului Copiilor Slobozia și se pregătesc pentru un concert care speră să le aducă un strop de popularitate.

4 muzicanți și-o trupă
Band-ul «Dreamer» există de aproape un an și a fost înființat la inițiativa lui Corneliu Popescu, un tînăr de 28 de ani, din Fetești, profesor de chitară la Palatul Copiilor din Slobozia. Instituția de învățămînt a apreciat proiectul și l-a susținut, punîndu-i la dispoziție... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 15:40 (4829 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stare de legalitate «ZERO» la Primăria Perieți

Stare de legalitate «ZERO» la Primăria Perieți

Renumită pentru interminabilele scandaluri dintre consilierii locali și edil, Primăria Perieți surprinde din nou. De data aceasta prin maniera mai puțin legală prin care au fost promovați în funcții cîțiva funcționari publici. Ilegalitățile au fost puse pe tapet de oficialii Agenției Naționale a Funcționarilor Publici, ca urmare a unui control efectuat la Perieți.

Dispute la Primăria Perieți
Purtate pe motive politice sau pur și simplu din orgolii personale, disputele din cadrul Primăriei Perieți au ținut în priză opinia publică în ultimii 2 ani și jumătate. Ședințele Consiliului... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 15:15 (16807 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Țăndărei, din nou pe podium

Așa cum anticipam, Recolta Gheorghe Lazăr nu și-a regăsit pofta de fotbal nici în etapa 5, disputată sîmbătă, 12 septembrie. Era și greu, de altfel, pentru că adversară i-a fost Rapid Fetești. Echipa alb-vișinie și-a apărat cum se cuvine avantajul terenului propriu, dar și poziția de lider, trecînd cu 3-1 de Recolta. Cealaltă revelație, Unirea Ion Roată, continuă să facă senzație și să adune puncte albe pentru zile negre. De data aceasta, victimă le-a căzut altă echipă care nu cunoscuse gustul înfrîngerii, Olimpia Rădulești. Într-un meci ce s-a vrut a fi un adevărat derby, scorul final, 6-2 pentru Ion Roată, demonstrează contrariul. Victoria Țăndărei a învins Colelia și a mai spălat din rușinea... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 14:05 (5222 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița mizează pe PNDR

Ialomița mizează pe PNDR

Noul ciclu programatic al Planului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 a atras interesul ialomițenilor. Pînă în prezent au fost depuse spre finanțare un număr de 19 proiecte, a căror valoare este de 1,3 milioane de euro.

Ialomița, susținută cu bani europeni
În primul ciclu programatic al PNDR 2007-2013, Ialomița a beneficiat de fonduri europene în valoare de peste 46 milioane de euro, potrivit informațiilor oficiale oferite de Oficiul Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. Cele mai multe proiecte de finanțare accesate au fost în cadrul Măsurii 112 «Instalarea tinerilor... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 13:35 (6177 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Recon și Doje încalcă legislația muncii

Slobozia: Recon și Doje încalcă legislația muncii

Cel mai recent proiect de utilitate publică al Primăriei Slobozia are deja probleme. Este vorba despre o serie de lucrări de aducțiune a apei, care au debutat în urmă cu o lună. Concret, societatea angajată să realizeze rețeaua a fost amendată de Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Inspectorii ITM susțin faptul că firma își ținea angajații la muncă fără a le respecta orele din contract.

Șantier cu probleme De o lună, Primăria Slobozia a început din nou să lucreze la extinderea rețelei de apă. Potrivit informațiilor, noua rețea se construiește pe traseul Stația de tratare-Parc... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 12:55 (9135 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

PNL nu are candidat pentru Slobozia

PNL nu are candidat pentru Slobozia

În urmă cu 2 luni, PNL Ialomița anunța public că intenționează să prezinte candidatul final pentru funcția de primar al muncipiului Slobozia. Candidatul urma să fie desemnat pe baza unor sondaje de opinie și susținut public timp de un an, pînă la alegeri. La începutul acestei săptămîni, Ioan Martin, președintele PNL Ialomița, a declarat pentru Independent că sondajele nu au mai fost realizate. El susține că PNL are «cel puțin patru candidați viabili, pe care slobozenii se pot baza», dar a refuzat să facă publice numele acestora.

Vorba lungă, sărăcia PNL
În luna iulie a acestui... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 12:20 (6972 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: VIVANI, încă un an de grație

Marți, 1 septembrie 2015, în cadrul unei întîlniri oficiale, Consiliul Județean Ialomița a solicitat firmei Vivani explicații cu privire la respectarea condițiilor de mediu la groapa de gunoi gestionată de această firmă. Reamintim că, la acest moment, firma se află în insolvență, iar lucrările de execuție a celei de-a patra celule de depozitare a gunoiului întîrzie nejustificat. Poziția oficială a firmei a fost susținută de Petra Kalman, fiica acționarului principal al societății, Janos Kalman. Potrivit declarațiilor oficialilor județeni, aceasta și-a luat angajamentul ca, în decurs de un an, firma să finalizeze lucrările la cea de-a patra celulă de depozitare a gunoiului și să rezolve problemele... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2015, 11:05 (4771 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Verificări la transportatorii de persoane

IPJ Ialomița: Verificări la transportatorii de persoane

În dimineața zilei de luni, 22 august a.c., în intervalul orar 6,00-9,00, polițiștii din cadrul structurilor rutiere ale IPJ Ialomița au desfășurat o acțiune pe linia transportului public de persoane. ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 19:35
(10359 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Stația de Taxare de pe Autostrada A2

Acțiune preventivă a polițiștilor la Stația de Taxare de pe Autostrada A2

Luni, 22 august a.c., la Stația de Taxare Fetești pe Autostrada A2, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu polițiștii Biroului de Poliție Autostrada A2 București-Constanța și polițiștii de frontieră ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 19:25
(12374 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 22 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28985, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de duminică, 21 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 16:10
(2403 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Incendiu la o casă din cauza unui scurtcircuit

Trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 15:10
(5840 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Accidente la Grivița și Țăndărei

Vineri, 19 august a.c., în jurul orelor 15,30, două echipaje de pompieri din Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au fost solicitate să intervină la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 14:55
(12103 vizualizări - 0 comentarii)


MADR acordă ajutoare excepționale producătorilor agricoli din sectorul vegetal

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), informează potențialii beneficiari că, în perioada 19 august-2 septembrie 2022 inclusiv, primește ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 12:25
(11843 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-au pierdut viața căzând într-un canal

Doi bărbați, în vârstă de 38 și 53 de ani, au murit duminică, 21 august a.c., în timp ce se aflau la serviciu. Împreună cu un alt coleg, un bărbat de 34 de ani, aceștia au încercat să curețe un canal de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 21:40
(8339 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 21 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28959, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 20 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 16:35
(1646 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la o hală de sortare a deșeurilor

Pompierii din Slobozia au intervenit în seara zilei de sâmbătă, 20 august a.c., în cazul unui incendiu produs la o hală de sortare a deșeurilor, amplasată pe raza municipiului Slobozia. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 03:15
(12968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 17 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 20 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28956, fiind înregistrate 17 cazuri noi față de ziua de vineri, 19 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

20 August 2022, 16:50
(2161 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Distrugere de muniție rămasă neexplodată

ISU Ialomița: Distrugere de muniție rămasă neexplodată

Specialiștii pirotehniști din cadrul ISU Ialomița au executat joi, 19 august a.c., o acțiune de distrugere controlată a unor elemente de muniție neexplodate, identificate în urma misiunilor de asanare executate ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 19:30
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoții ar fi recoltat 30 ha de floarea-soarelui!

Reprezentanții unei firme cu profil agricol din Balaciu au sesizat Poliția după ce hoții ar fi recoltat 30 hectare de floarea-soarelui. Paguba provocată se ridică la peste 200 mii de lei, fiind culeasă ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 18:10
(7411 vizualizări - 2 comentarii)


Razie organizată de polițiști, la Țăndărei

Joi, 18 august a.c., polițiști au desfășurat o acțiune de amploare pe raza orașului Țăndărei, în vederea prevenirii infracționalității stradale și reducerea riscului de producere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 18:00
(4822 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei razie


Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 19 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28939, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de joi, 18 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 16:15
(4820 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără de vară pentru copii, organizată de Catedrala Urziceni

Tabără de vară pentru copii, organizată de Catedrala Urziceni

În perioada 16-18 august a.c., copiii din cadrul gruplui de cateheză «Vlăstare Ortodoxe» au participat la o tabără de vară organizată de Catedrala Urziceni. Tabăra s-a desfășurat la Bușteni, pe Valea Prahovei ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 14:40
(7176 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 22 august a.c., Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi gazda expoziției de pictură, organizată de artistul Dan Constantinescu-Cocoru. Evenimetul începe de la orele 17,00. ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 14:00
(10008 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 242 de candidați, prezenți la ultima probă a Bacalaureatului de toamnă 2022

Sesiunea august-septembrie 2022 a Examenului Național de Bacalaureat s-a încheiat joi, 18 august a.c., cu proba la alegere a profilului și a specializării, fiind organizată la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 12:00
(13934 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Clubul de vară» la Muzeul Național al Agriculturii

Protopopiatul Slobozia: «Clubul de vară» la Muzeul Național al Agriculturii

Cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, miercuri, 17 august 2022, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu și Muzeul Național ...[citește_toată_știrea]

18 August 2022, 18:00
(11898 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 60 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 18 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28903, fiind înregistrate 60 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 17 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 August 2022, 16:15
(4002 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 43 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 17 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28843, fiind înregistrate 43 de cazuri noi față de ziua de marți, 16 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 August 2022, 16:40
(2385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 28 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 16 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28800, fiind înregistrate 28 de cazuri noi față de ziua de luni, 15 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 16:15
(3327 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: A început Bacalaureatul de toamnă 2022

Marți, 16 august a.c., s-a desfășurat prima probă scrisă a Bacalaureatului de toamnă 2022. La nivelul județului, potrivit Inspectoratului Școlar Județean, au fost organizate 3 centre de examen. La prima ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 15:15
(30222 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au aplicat amenzi de peste 284 mii de lei

În perioada 12-15 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 500 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost aplicate 725 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 14:45
(4126 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Bilanțul pompierilor după minivacanța de Sfânta Maria

ISU Ialomița: Bilanțul pompierilor după minivacanța de Sfânta Maria

În minivacanța de Sfânta Maria, pompierii ialomițeni au participat la 73 de intervenții ce au vizat acordarea de prim ajutor, descarcerarea, salvarea persoanelor și animalelor din medii ostile vieții. ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 14:15
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Jointuri» la Festivalul Amara

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Jointuri» la Festivalul Amara

Printr-un comunicat de presă, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița informează că duminică, 14 august a.c., a depistat un bărbat, în vârstă de 28 de ani, din Amara, care avea asupra sa substanțe susceptibile ...[citește_toată_știrea]

15 August 2022, 20:10
(9580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 15 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28772, fiind înregistrate 21 de cazuri noi față de ziua de duminică, 14 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

15 August 2022, 16:10
(2670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 14 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28751, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 13 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

14 August 2022, 16:20
(3057 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 13 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28744, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 12 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

13 August 2022, 16:50
(1968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 42 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 12 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28711, fiind înregistrate 42 de cazuri noi față de ziua de joi, 11 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 16:15
(2324 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 100 de polițiști, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița va fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de minivacanța prilejuită de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, precum ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 16:00
(15553 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...