Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Deputatul Marian Neacșu, posibil candidat la președinția PSD

Scenarii mici pentru politica mare

Deputatul Marian Neacșu, posibil candidat la președinția PSD

Marian Neacșu, deputat PSD de Ialomița și vicepreședinte al Camerei Deputaților, ar putea candida pentru șefia PSD la alegerile din toamnă. Deși anvergura lui națională nu este atît de impresionantă ca a lui Liviu Dragnea sau Valeriu Zgonea, Marian Neacșu aspiră la cea mai înaltă funcție în cadrul partidului. Surse din anturajul său confirmă faptul că acesta ia în calcul o posibilă candidatură, «dacă această candidatură va fi în folosul partidului». Contactat telefonic, Marian Neacșu nu a putut oferi un punct de vedere oficial pînă la închiderea ediției. Liderii locali ai Organizației PSD Ialomița confirmă însă această variantă și consideră că Marian Neacșu are suficientă notorietate pentru a... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2015, 11:40 (8071 vizualizări - 19 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: Fondurile europene de la UGIRA

Slobozia: Fondurile europene de la UGIRA

Obsesia administrației locale de a cheltui bani europeni nu se reduce doar la «groapa lui Stoica». Unul dintre primele proiecte finanțate «cu fonduri europene» a fost cel de la blocul UGIRA, unde în anul 2009 municipalitatea prevedea în buget cheltuirea a 35 mii de lei pentru instalarea de panouri solare. Investiția a fost inaugurată 2 ani mai tîrziu și a funcționat «nici două luni». Iar mulți dintre locatarii din locuințele sociale de la UGIRA spun că nici măcar n-au auzit de această facilitate.

Săracii săracilor
Blocurile UGIRA sînt două. Cel din dreapta, cumpărat de chiriași... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2015, 10:35 (7953 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Urziceniului, Constantin Sava, reținut pentru 24 de ore!

Primarul Urziceniului, Constantin Sava, reținut pentru 24 de ore!

UPDATE Primarul din Urziceni este liber. El va fi cercetat sub control judiciar

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații SAVA CONSTANTIN, primar al Municipiului Urziceni,  sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de instigare la infracțiunea de abuz în serviciu, și IRIMIE MARIA, director executiv al Direcției de Impozite și Taxe Locale din cadrul Primăriei Municipiului Urziceni, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de abuz în serviciu». Același comunicat prezintă că «la data de 04.06.2014, inculpatul SAVA CONSTANTIN, în calitate de primar al Municipiului Urziceni, cu intenție, după o înțelegere prealabilă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 19:30 (8984 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Amara: «TROFEUL TINEREȚII» a ajuns la a 48-a ediție

Amara: «TROFEUL TINEREȚII» a ajuns la a 48-a ediție

În perioada 1-2 august 2015, la Amara, se va desfășura cea de a 48-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții». În preambulul acestui eveniment, oficialii Primăriei orașului Amara, alături de cei ai Consiliului Județean Ialomița, au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au prezentat noutățile acestui an. Organizatorii au concluzionat că ediția din acest an va fi una de referință, în ciuda situației generale austere. «Efortul nostru este unul care își găsește rezultat în organizarea Festivalului, în ciuda situației complicate cu care ne confruntăm!» a declarat primarul orașului Amara, Victor Moraru.

Un festival de 370 mii de lei... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 17:10 (7383 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fața nevăzută a BACALAUREATULUI

Ialomița: Fața nevăzută a BACALAUREATULUI

În sesiunea iunie-iulie a Bacalaureatului 2015, procentul de promovabilitate de 68,72% înregistrat în Ialomița a depășit media națională. Rezultatul îmbucurător ascunde însă un adevăr pe care profesorii refuză să-l recunoască. Este vorba despre faptul că acest examen a fost susținut doar de elitele învățămîntului ialomițean, tocmai pentru a crește rata promovabilității. Ceilalți, fie își vor încerca norocul la toamnă, fie în anii următori. Mai mult, liceele tehnologice s-au făcut de rîs și în această sesiune a examenului de maturitate.

Cifrele vorbesc singure
Potrivit datelor... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 15:10 (4787 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Politica urmașilor lui Dan Diaconescu

PP-DD Ialomița refuză «fuziunea prin absorbție» cu UNPR

Politica urmașilor lui Dan Diaconescu

Sîmbătă, 11 iulie, la Țăndărei, filiala PP-DD Ialomița a refuzat public «fuziunea prin absorbție» cu UNPR. Noul președinte al filialei, Marian Balea, a declarat că va respecta această decizie la Conferința Națională de la București, din 2 august 2015: «Pot să vă spun că nimeni nu vrea să meargă cu UNPR!». Întîlnirea cu reprezentanții filialei a avut loc în Piața Mică din Țăndărei, în fața unui grătar de mici și a două bidoane de 10 litri cu vin vărsat. Treji, reprezentanții filialelor din județ au dezavuat fuziunea. Beți, nici măcar noi nu ne putem da seama ce au vrut să declare...

Marian Balea, președinte din 5 februarie 2015... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2015, 13:25 (6330 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul execută 140 de asociații de proprietari

La Slobozia totul e posibil

Fiscul execută 140 de asociații de proprietari

În permanent război cu locatarii rău-platnici, asociațiile de proprietari din Slobozia au devenit, la rîndul lor, datoare. Debitele pe care acestea le înregistrează se referă la neachitarea contribuțiilor salariale ale angajaților care își desfășoară activitatea în cadrul lor. Cifre oficiale ale reprezentanților Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că valoarea debitelor depășește jumătate de milion de lei, iar pentru recuperarea datoriilor au fost impuse și titluri de executare silită. Situația se complică în cazul asociațiilor declarate insolvabile, pentru că plata restanțelor va fi suportată din buzunarele locatarilor.

Fiscul nu iartă, Fiscul execută silit... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 21:10 (15091 vizualizări - 33 comentarii)

SPORT

Primarul Alexandru Stoica:  «În 2020 să fim în Liga I!»

Fotbal pe pîine la Slobozia?

Primarul Alexandru Stoica: «În 2020 să fim în Liga I!»

Luni, 13 iulie 2015, ora 18,00. Tribuna oficială de pe «1 Mai», plină ca-n vremurile bune. Scopul întîlnirii: avizul public pentru reînființarea echipei de fotbal a Unirii Slobozia. Scurt și la obiect primarul Alexandru Stoica, prezent la întîlnirea cu microbiștii, a ținut să lămurească rapid lucrurile: «Dorim reînscrierea echipei de fotbal a Unirii Slobozia în competițiile naționale pentru seniori. În iarnă, cadrul legal nu ne-a mai permis continuarea activității, dar n-are rost să mai vorbim despre trecut. Între timp legea s-a schimbat, permițîndu-ne să susținem echipa și prin urmare ne vom înscrie în Liga a III-a. Vom forma un lot pe care mi-l doresc 100% local!». Mai în glumă, mai în serios... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 20:25 (7528 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia: Glume macabre cu sala de spectacole cu geometrie variabilă

Slobozia: Glume macabre cu sala de spectacole cu geometrie variabilă

În timp ce autoritățile județene visează cai verzi pe pereți... și chiar investesc în potcovirea lor, sala de spectacole cu geometrie variabilă a fost trasă pe linie moartă! Potrivit informațiilor oficiale, proiectantul inițial al acestei investiții a decedat, motiv pentru care sala nu poate fi recepționată. «Lucrările realizate în ultimii 5 ani au fost recepționate, iar sala, după cum știți, este gata! E nevoie însă de un raport final de execuție al proiectantului inițial. Din păcate însă, acesta a decedat!» ne-a declarat același vicepreședinte Ștefan Mușoiu. În spatele aceste motivații (pe care o catalogăm drept o glumă macabră) se ascunde, susțin surse din cadrul instituției, teama oficialilor... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 19:10 (7188 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traficul auto sufocă Slobozia

Traficul auto sufocă Slobozia

Demarată în primăvara anului 2011, operațiunea «parcări pentru slobozeni» a intrat în al cincilea an de derulare. Potrivit informațiilor oficiale, la acest moment există 5 mii de locuri de parcare cu plată și alte 5 mii urmează să fie identificate și trasate în următorii ani. Eforturile Primăriei Slobozia par însă inutile în condițiile în care în oraș există peste 21 mii de autovehicule proprietate personală, iar șoferii continuă să parcheze oriunde găsesc un spațiu liber.

Parcările, eterna problemă
În anul 2011, cînd au demarat operațiunea de sistematizare a parcărilor în Slobozia... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 18:35 (5689 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Geantă, locul I în clasamentul național

Tenis de cîmp

Mihai Geantă, locul I în clasamentul național

Dacă pînă de curînd doar copiii reușeau să ridice steagul tenisului ialomițean, de cîțiva ani și veteranii au un cuvînt greu de spus în sportul pe vremuri alb. Port drapelul la acest capitol este Mihai Geantă. Președintele Casei Județene de Asigurări Sănătate Ialomița, pentru care tenisul este de-a dreptul un mod de viață a trecut de curînd la categoria de vîrstă 60 plus, dar rezultatele excelente au rămas neschimbate. Sportivul slobozean trece printr-o perioadă extrem de fertilă: 5 turnee cîștigate în 5 săptămîni. «După cum știți, serviciul îmi solicită foarte mult timp. Totuși, în ultima vreme am căutat să aloc puținul timp liber pe care îl am pasiunii de-o viață, care este tenisul de cîmp»... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 17:05 (7079 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dictatura liberală de la Urziceni

Dictatura liberală de la Urziceni

La jumătatea săptămînii precedente, Consiliul Local Urziceni s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Miza acestei întîlniri a reprezentat-o Raportul Camerei de Conturi Ialomița, raport care incriminează activitatea administrației locale la nivelul anului 2013. Deși dezbaterea asupra acestui Raport a fost amînată pentru următoarea ședință a Consiliului Local, prezentarea lui în spațiul public confirmă tensiunile politice din cadrul acestui for legislativ. În cadrul aceleiași ședințe, cei 17 consilieri locali au mai aprobat și o serie de proiecte de hotărîre de interes general. Printre acestea amintim proiectul de hotărîre privind aprobarea rectificării bugetului general al municipiului... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 16:15 (8094 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul Industrial de la Slobozia, «himera» administrației Stoica

Parcul Industrial de la Slobozia, «himera» administrației Stoica

Primăria Slobozia își recunoaște eșecul în privința construcției Parcului Industrial pentru IMM-uri. Administrația locală a investit 17,5 milioane de lei cu scopul de a crea peste 700 de locuri de muncă, iar la un an și jumătate de la recepția lucrărilor se declară incapabilă de a atinge acest obiectiv. Oficialii instituției au recunoscut acest amănunt într-o scrisoare deschisă, transmisă Prefecturii Ialomița. «Investitorii s-au lovit de condiția de a crea minim 15 locuri de muncă, mulți dintre ei afirmînd că nu pot realiza această condiție!».

Un proiect declarat inoportun
Previziunile... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 15:40 (6637 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională

CSM Unirea Slobozia, în cantonament pe litoral

Începînd cu ziua de luni, 13 iulie, handbalistele de la Unirea Slobozia se află într-un cantonament de o săptămînă pe litoral, în stațiunea Eforie Nord. Pentru moment, Victorina Bora are la dispoziție un lot relativ restrîns, format din 13 jucătoare: portarii Martin, Nica, Oancea, extremele Carabulea, Simion, Strahan, Toma, pivotul Băcăoanu și handbalistele de 9 metri Pavăl, Grigoraș, Dăscălete, Drăguț, Mărginean. În zilele următoare se va alătura lotului și pivotul Lorena Ostase, aflată cu naționala U19 într-un stagiu de pregătire în Franța. Altfel, Unirea Slobozia s-ar putea să nu mai continue colaborarea cu Maria Gavrilă. Conform surselor noastre, pretențiile financiare ale handbalistei de... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 15:15 (3977 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Lungu, campion național la cadeți

Lupte libere

Cristian Lungu, campion național la cadeți

Week-endul precedent a reprezentat o nouă competiție majoră pentru luptele libere și un nou rezultat foarte bun pentru CS Amara. Sala Sporturilor din Constanța a găzduit Campionatul Național de Lupte Libere categoria cadeți (16-18 ani). Acest eveniment a consemnat o nouă șansă pentru Cristian Lungu de a ieși în evidență, șansă pe care sportivul ialomițean nu a ratat-o. 10 -0, 10-0, 10-0 și 13-2 în finală sînt rezultatele obținute de Lungu în cele 4 dueluri disputate. Dacă mai socotim și faptul că luptătorul amărean are doar 15 ani obținînd dispensă de vîrstă pentru a participa la competiție, avem în față tabloul unei viitoare cariere frumoase. «Așa cum era de așteptat în urma unei astfel de evoluții... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 14:50 (3151 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița se joacă de-a administrația

Primăriile din Ialomița se joacă de-a administrația

Serviciul Legalitate și Contencios Administrativ al Prefecturii Ialomița reclamă încă o dată abaterile legislative care se petrec în sînul administrațiilor locale din Ialomița. Și de această dată, aleșii locali din județ au demonstrat că adoptarea actelor pentru buna gospodărire a comunităților este o chestiune care poate sfida legea. Toate Hotărîrile Consiliilor Locale considerate ilegale au fost atacate în instanță, cu propunerea de anulare definitivă.

Isprăvile din primăriile județului
Dacă auditorii Curții de Conturi ne-au surprins cu maniera în care banii publici ai primăriilor... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 14:10 (6515 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp, Tenis Con a organizat Turneul «Game Set Match»

Spectacol la dublu

În perioada 10-12 iulie 2015, pe arena Tenis Con din Slobozia s-a desfășurat turneul «Game Set Match» rezervat exclusiv probei de dublu. Înscrierile s-au făcut în sistem «open», la competiție participînd 13 echipe din Ialomița, Călărași, Buzău și București. În finală au rămas 4 echipe care au jucat în sistem «fiecare cu fiecare». Cîștigătorii turneului au fost Nicolae Cojocaru și Robert Coman din Buzău. Pe locul 2 s-au clasat Nicolae Manta și Jean Iliescu din Sobozia, iar pe 3 Mihai Geantă și Cătălin Trandafir. De menționat că rețeta evenimentului a avut printre ingrediente și un meci demonstrativ susținut de jucători din circuitul ITF.... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 13:20 (4434 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița arde gunoiul menajer și gunoiul de grajd

Managementul integrat al deșeurilor în zona de Nord a județului

Ialomița arde gunoiul menajer și gunoiul de grajd

În 2009, Ialomița a «închis» oficial 150 de gropi de gunoi. Ulterior, s-a încercat atragerea de fonduri europene pentru gestionarea deșeurilor. Într-un final, investițiile cu fonduri europene s-au dovedit inutile. Mai nou, la Grivița, groapa de gunoi este supravegheată video. Asta în timp ce autoritățile locale neagă incendierea gropilor de gunoi...

Bani europeni, metode românești
În anul 2009, imediat după închiderea celor 150 de gropi de gunoi ale județului, autoritățile locale și județene au căutat alternative pentru gestionarea eficientă a problemei gunoiului menajer. Astfel... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 12:35 (4924 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Scrimă

Răzvan Stănescu, argint la Bourgas

La finele săptămînii trecute, pe litoralul bulgăresc al Mării Negre, s-a desfășurat «Bourgas Coup» competiție de sabie cadeți la care au participat și sportivi slobozeni. Au luat startul 52 sabreri din Bulgaria, Grecia, Turcia și România. În cadrul probei individuale, Răzvan Stănescu de la CSS Slobozia s-a remarcat printr-o evoluție foarte bună, obținînd victorii asupra unui sabrer grec și a altor trei din țara gazdă. Din păcate, în finală, scrimerul nostru, a pierdut în fața bucureșteanului Nodor Peter Nyri și s-a mulțumit doar cu argintul. În proba pe echipe s-a obținut un rezultat similar. În formula Răzvan Stănescu-Nicușor Burlacu-Vlad Tonț, CSS Slobozia a cedat în finală în fața Bulgariei... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 11:50 (3251 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Sclavii asfaltului

Sclavii asfaltului

DJ102H este drumul județean care leagă comuna Miloșești de comuna Reviga. De cîteva săptămîni, pe tronsonul respectiv, angajații IMOB Infrastructură SRL, firma care și-a adjudecat investiția, lucrează la foc continuu. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că, dacă se păstrează ritmul actual, acest tronson de drum județean ar putea fi finalizat cu 30 de luni mai devreme de termenul scadent! Pentru că această stare de fapt devine anormală într-un județ în care investițiile trenează cu anii, am avut curiozitatea de a vizita șantierul...

Asfalt administrativ între Miloșești și Reviga... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2015, 11:15 (7098 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiune integrată de Crăciun

Prima și a doua zi de Crăciun, 25/26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizări prin 112, constatând 42 de infracțiuni și aplicând aproape ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:05
(3902 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Dispărut fără urmă în apele unui lac

Pompierii din Ialomița caută de 3 zile trupul unuia dintre pazinicii lacului Ratca, din zona localității Malu Roșu. În prima zi de Crăciun, împreună cu un coleg de serviciu, acesta a căzut dintr-o barcă ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 13:01
(5808 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: Aerofotografierea 2017, în termen

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința publicului larg că, prin colaborarea dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Apărării Naționale, destinată ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 10:55
(5121 vizualizări - 0 comentarii)


Trei răniți într-un accident rutier petrecut între Iazu și Slobozia Nouă

Trei persoane, victime ale unui accident rutier, au primit îngrijiri medicale din partea pompierilor din Slobozia, dar și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. În eveniment au fost implicați ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 22:25
(8259 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7498 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6268 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5818 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5839 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4941 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5248 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6408 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3581 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6613 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4801 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

În perioada 4-9 decembrie 2017, consilierii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat un număr de 116 controale în unități ce desfășoară activități de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 11:20
(5161 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea delictelor silvice, o prioritate a polițiștilor ialomițeni

Luni, 11 decembrie 2017, polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 10:10
(4805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...