Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

43,3 mii de persoane merg la serviciu în Ialomița

Un raport al Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița prezintă situația persoanelor din județ care se află în cîmpul muncii. Potrivit informațiilor publice, în primele 5 luni ale anului în curs, 43 mii de persoane erau angajate pe raza județului nostru.

Cine mai muncește în Ialomița
În ciuda faptului că mediul de afaceri este decimat de criză și a faptului că posturile în instituțiile publice sînt greu de deblocat, datele Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița arată că, în primele 5 luni ale anului în curs, în județ erau înregistrați un număr total de 4661 angajatori... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 15:55 (4171 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Marșul poștașilor

Marșul poștașilor

La sfîrșitul săptămînii precedente, Sindicatul Lucrătorilor Poștali Ialomița, a organizat, după 4 ani de pauză, ediția județeană a maratonului poștașilor. Aflată la a 36 ediție, competiția a reunit în Parcul Ialomița din Slobozia ultimii angajați sindicaliști ai Poștei ialomițene. «Mi-a plăcut de cînd mă știu meseria asta. Tata a fost poștaș. Cînd venea acasă îi luam șapca și mă plimbam prin curte strigînd: „Poșta! Poșta!“. E cea mai frumoasă amintire din copilăria mea!» ne-a povestit Niculina Oancea, cîștigătoarea probei feminine.

Sic transit gloria mundi
Maratonul e programat... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 15:15 (6054 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia, în grupă cu Știința și Slatina

Handbal, Barajul se joacă la Rîmnicu Vîlcea

Slobozia, în grupă cu Știința și Slatina

UPDATE CSM Unirea Slobozia-Știința București 24-21!

Programat inițial pe 10-12 iunie 2015, barajul pentru menținere/promovare în Liga Națională a handbalului feminin a fost devansat cu 2 zile. Astfel, competiția a pornit pe 8 iunie 2015, iar locul de desfășurare este Sala «Traian» din Rîmnicu Vîlcea. Unirea Slobozia este în grupă cu vechea cunoștință Știința București, dar și cu locul 4 din seria a 2-a a Diviziei A, CSM Slatina. În cealaltă grupă sînt Cetate Deva, Măgura Cisnădie și HM Buzău. Concluzia destul de pertinentă ar fi că cele două reprezentante ale Ligii Naționale, Slobozia și Deva, sînt favorite certe la cîștigarea grupelor, aspect ce ar aduce automat biletele pentru încă un sezon pe prima scenă. Spre exemplu, în vreme ce Unirea a avut... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 14:35 (4883 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cel mai bătrân infractor din Ialomița, internat într-un spital de boli psihice

File din dosare

Cel mai bătrîn infractor din Ialomița, internat într-un spital de boli psihice

Potrivit datelor furnizate de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, cel mai bătrîn infractor din județ are 84 de ani și este din Fetești. Bătrînul este internat într-un spital de boli psihice, după ce și-a ucis cel mai bun prieten cu o toporișcă. Cercetările anchetatorilor au scos la iveală faptul că el suferea de o formă gravă de demență, boală a cărei simptomatologie s-a declanșat în momentul în care omul a fost împins spre crimă.

Crimă odioasă în prag de alegeri prezidențiale
Aproape de închiderea urnelor, în primul tur al alegerilor prezidențiale desfășurate... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 13:45 (5487 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția din Ialomița, văzută prin «ochii» CSM

Justiția din Ialomița, văzută prin «ochii» CSM

Consiliul Superior al Magistraturii a dat publicității recent un document prin care a analizat starea justiției din România. Raportat la nivelul județului Ialomița, analiza CSM a arătat faptul că instanțele au judecat cu celeritate cauzele aflate pe rol, iar unii procurori au probleme disciplinare, aceștia fiind sancționați potrivit legii.

Instanțele, la raport La un an distanță de la intrarea în vigoare a noilor Coduri Penal și de Procedură Penală, Consiliul Superior al Magistraturii a întocmit un raport cu privire la starea justiției din țara noastră. În județul Ialomița, oficialii... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 13:15 (5734 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

«Juniorii au nevoie ca echipa mare să-și reia activitatea!»

Fotbal, Unirea Slobozia, prof. Ion Ionescu

«Juniorii au nevoie ca echipa mare să-și reia activitatea!»

Trecînd peste toate dificultățile, grupele de juniori ale Unirii Slobozia au dus la bun sfîrșit sezonul competițional 2014-2015. Rezultatele nu au fost rele, iar perspectivele sînt încurajatoare. Despre toate aceste aspecte ne vorbește antrenorul Ion Ionescu, omul cel mai implicat în fotbalul juvenil slobozean, într-un interviu devenit deja tradiție la final de sezon.
-Domnule Ionescu, cu toate că a fost an de tranzit între generații, juniorii A au făcut o figură frumoasă...
-Una peste alta, locul 4 ocupat în acest an, la cîteva puncte de locul 2, nu poate fi decît un rezultat frumos. Rămîne de văzut ce se va întîmpla cu acești copii și dacă vor fi... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 12:35 (5393 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crăsani: Bătrîn arestat preventiv după ce și-a înjunghiat nepotul

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au cerut în urmă cu o săptămînă arestarea preventivă a unui bătrîn, de 74 de ani, din satul Crăsani, județul Ialomița, după ce și-a înjunghiat nepotul. Bărbatul, în vîrstă de 32 de ani, a avut nevoie de 85 de zile de îngrijiri medicale...

Cercetările sînt în plină desfășurare Faptele reținute de procurori în cazul numitului Gheorghe Neculae, în vîrstă de 74 de ani din satul Crăsani, s-au petrecut anul trecut, în preajma Sărbătorilor de Iarnă. Amețit de aburii alcoolului, bătrînul a pus mîna pe un cuțit și l-a înfipt în trupul nepotului... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 11:35 (2918 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Consiliul Local Ciochina se joacă de-a administrația

Ialomița: Consiliul Local Ciochina se joacă de-a administrația

Aflat de 3 ani în stare de letargie, Consiliul Local din Ciochina este acuzat de cetățeni de «dezinteres edilitar». În urmă cu o săptămînă, reprezentanții administrației locale s-au reunit pentru a dezbate problemele comunității. Pe ordinea de zi au fost trecute doar 3 proiecte, cu tot cu secțiunea «Diverse»,  niciunul însă de utilitate publică. «Au fost, într-adevăr, chestiuni pur tehnice, dar și ele trebuiau dezbătute...» ne-a declarat Nicoleta Fotache, fost viceprimar al localității, actual consilier local din partea PNL.

USL trăiește la Ciochina
Ultima dată cînd comunitatea... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 11:05 (6065 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Kogălniceanu, spre retrogradare

Săptămîna care tocmai s-a încheiat a fost una plină de peripeții în fotbalul ialomițean. După cum probabil vă amintiți, FC Traian trecuse lejer în etapa a 28-a de Recolta Gheorghe Lazăr și părea sigură de barajul pentru menținere. Numai că atunci cînd, nu te împiedică alții, o faci tu singur. La fel ca PSG-ul anilor ’90 într-o dublă europeană cu Steaua, Traianul și-a permis luxul de a folosi un jucător în stare de suspendare. Urmarea? Ochiul vigilent al Comisiei a văzut, a notat și a dat cîștig la masa verde Recoltei Gheorghe Lazăr, aducînd din nou Traianul la 2 puncte de pierzanie (a se citi Unirea M. Kogălniceanu). Totuși, armonia a continuat să persiste și în etapa a 29-a, FC Traian a băgat... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 10:15 (3937 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD este condamnat să câștige alegerile în Slobozia

PSD este condamnat să cîștige alegerile în Slobozia

Criza de candidați PSD credibili nu ar afecta algoritmul alegerilor în condițiile în care Opoziția nu are o alternativă viabilă pentru funcția de primar al Sloboziei. Parlamentarii ar putea deveni «primari de sacrificiu», în timp ce Paros & comp. are un proiect pentru marginalii politicii locale...

Sindromul Stockholm în politica slobozeană
De aproape un an, PSD Ialomița se află sub un asediu fără precedent. Prima lovitură a încasat-o primarul Alexandru Stoica, în dosarul «Ștampila». A urmat Valentin Băcanu, acuzat că «ar fi determinat un funcționar din cadrul instituției... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2015, 14:40 (16233 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspendarea funcționarilor penali, stabilită prin instanță

Se întîmplă la Primăria Slobozia

Suspendarea funcționarilor penali, stabilită prin instanță

Funcționarii publici ai Primăriei Slobozia acuzați de infracțiuni de fals în dosarul «Art» rămîn, deocamdată, în funcții. Suspendarea acestora depinde de maniera în care magistrații Judecătoriei Slobozia vor aprecia probatoriul pe baza căruia procurorii și-au efectuat urmărirea penală. În cel mai fericit caz, o astfel de procedură durează maxim 60 de zile, însă ea poate ajunge și pînă la jumătate de an.

Unde-i lege nu-i tocmeală Deși, potrivit legii, suspendarea celor trei angajați cu funcții publice ar interveni de drept din momentul sesizării instanței, maniera în care dosarele penale... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2015, 12:45 (7727 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul bătăuș de la Alexeni

D-ale carnavalului administrativ ialomițean

Primarul bătăuș de la Alexeni

Vineri, 22 mai 2015, primarul Ion Cărbune din Alexeni l-ar fi bătut pe vicele din dotare. Vina acestuia din urmă a fost aceea că ar fi solicitat în scris «o motocoasă ca să tai iarba de pe străzi, să fie și la noi frumos...». În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul Ion Cărbune a declarat pentru Independent: «El n-a fost bătut... Trebuia bătut! (...) E un prost!».

Scandal administrativ la Alexeni
Vineri, 22 mai, în jurul orelor 10,00, viceprimarul comunei Alexeni, Vasilică Șerban Dragomir, a intrat în sediul primăriei... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2015, 19:55 (23659 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Statuia iluminării Sloboziei» este în atenția municipalității

Primăria Slobozia i-a răspuns lui Bogdan Viorel

«Statuia iluminării Sloboziei» este în atenția municipalității

În urmă cu două săptămîni, Independent mediatiza solicitarea unui slobozean care a cerut municipalității să ridice în mijlocul Sloboziei o statuie cu chipul său. Dacă veți considera că am depășit limita, sîntem în măsură să vă informăm că vă înșelați. Municipalitatea slobozeană, prin vocea directorului Direcției Municipale pentru Cultură, Ionel Constantin, ne-a întrecut pe toți. Vorba aceea: mai nebun cine se pune cu nebunul!

Nebunul la nebuni trage
La sfîrșitul lunii precedente, slobozeanul Bogdan Viorel, candidat de ocazie la alegerile din 2012, a solicitat plenului Consiliului... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2015, 18:35 (25994 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va iriga 15 mii de hectare de teren agricol cu bani europeni

În anul 2015

Ialomița va iriga 15 mii de hectare de teren agricol cu bani europeni

În urmă cu 2 ani, 7 din cele 26 de Organizații ale Utilizatorilor de Apă pentru Irigații au beneficiat de investiții de pînă la 1 milion de euro fiecare pentru modernizarea stațiilor de apă. Dintre cele 7 organizații, două se află la acest moment în pragul finalizării acestor investiții, respectiv retehnologizarea și modernizarea stațiilor existente. Este vorba despre OUAI Ograda și OUAI Murgeanca, unde la acest moment lucrările sînt în prag de finalizare. În ciuda investițiilor însă, prețul apei rămîne unul ridicat. Pentru a furniza apă cultivatorilor de cereale din zonă, ANIF Ialomița percepe tarife de pînă la 500 de lei pentru 1000 mc de apă. Prețul, explică Victor Zichil, directorul executiv... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2015, 16:10 (7581 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Carnagiu la ieșire din Slobozia Nouă

un bărbat și o femeie au sfîrșit în urma unui accident rutier

Tragedie la ieșirea din Cartierul Slobozia Nouă către localitatea ialomițeană Iazu. Un bărbat și o femeie, ambii domiciliați în municipiul Slobozia, au murit într-un accident rutier. Mașina în care se aflau s-a ciocnit de un tir, iar în urma impactului cei doi au fost decapitați. Trupurile neînsuflețite au fost transportate la Serviciul de Medicină Legală Ialomița.

Trafic blocat zeci de minute
Din primele informații,  se pare că vina pentru tragedia de la ieșirea din Slobozia Nouă ar aparține unui șofer de 42 de ani, care conducea un tir din direcția Iazu-Slobozia Nouă. ... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2015, 00:40 (77637 vizualizări - 61 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a încheiat procesul de inventariere a terenurilor

Speranța retrocedării moare ultima

Ialomița a încheiat procesul de inventariere a terenurilor

Instituția Prefectului Ialomița a anunțat că, pînă la sfîrșitul acestei săptămîni, va face public rezultatul procesului de inventariere a terenurilor impus de Legea 165 din 2013, privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire. «Terenurile identificate ca fiind disponibile în vederea retrocedării acoperă cam 20% din cererile înregistrate la nivelul județului» a declarat, pentru Independent, prefectul Gigi Petre.

După 25 de ani de așteptare
La sfîrșitul săptămînii precedente, Instituția Prefectului Ialomița... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 22:05 (8579 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Viceprimarul municipiului Fetești este arestat la domiciliu

Viceprimarul municipiului Fetești este arestat la domiciliu

Cercetat în stare de libertate sub control judiciar pe cauțiune, Gheorghe Mitache, viceprimarul municipiului Fetești, este acum arestat la domiciliu pentru 30 de zile. Decizia schimbării măsurii preventive a fost luată de magistrații Judecătoriei Slobozia, ca urmare a faptului că inculpatul ar fi luat legătura cu anumiți martori din dosarul penal în care este cercetat.

A plătit 3000 de lei și este reținut la domiciliu
Măsura preventivă a controlului judiciar pe cauțiune, în cazul viceprimarului din Fetești, a fost stabilită pe bază de ordonanță de către procurorul de caz. Pentru... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 21:15 (7056 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Apa «termală» de la Urziceni

Apa «termală» de la Urziceni

De un an și jumătate de cînd s-au finalizat lucrările la rețeaua de apă a orașului Urziceni, municipalitatea nu a reușit să rezolve problema potabilizării ei. Ultimele analize confirmă, încă o dată, că apa care curge la robinetele locuitorilor înregistrează depășiri ale nivelului de sulf. În cazul în care problema nu va fi rezolvată pînă cel tîrziu în octombrie, EcoAqua SA, beneficiara acestei investiții, trebuie să înapoieze Uniunii Europene 25 milioane de lei.

Pericolul de la robinete
Aproape similară celei de la Slobozia, rețeaua de apă a Urziceniului a presupus identificarea... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 17:15 (7188 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Barajul și apoi din nou în Ligă

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia-Neptun Constanța 26–20 (13–9)

Barajul și apoi din nou în Ligă

Unirea Slobozia a trăit periculos, dar își face ieșirea din actuala stagiune în cadență de echipă cu pretenții. Meciul cu Neptun Constanța, desfășurat duminică, 31 mai 2015, a însemnat o nouă victorie detașată (a patra consecutivă pe teren propriu) și totodată alipirea definitivă de fenomenul handbalistic a unui public slobozean extraordinar. Jucătoarele pregătite de vulcanica Victorina Bora s-au autodepășit, chiar dacă unele au jucat într-un picior, fiind în recuperare după accidentări recente. Unirea a bătut Neptunul, a acumulat 35 de puncte și merge la barajul de menținere în Liga Națională. De unde nu ne îndoim că va ieși cu fruntea sus și ne va mai rezerva încă un an pe prima scenă.
... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 16:35 (6869 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Schubert&Franzke SRL a transformat Primăria Slobozia în agent publicitar

Afaceri cu recomandare oficială

Schubert&Franzke SRL a transformat Primăria Slobozia în agent publicitar

Ai o afacere care merge prost?! Firma Schubert&Franzke SRL a patentat o rețetă inedită de a reuși acolo unde ceilalți clachează. În baza unei scrisori de recomandare semnată de primarul Alexandru Stoica, reprezentantul firmei a reușit să obțină între 2000 și 6000 de lei de la firmele locale interesate  să apară în «Hărțile oficiale ale municipiului Slobozia». Întrebat de ce a semnat «ca primaru’», Alexandru Stoica se delimitează de maniera «anormală» în care firma obține contracte.

Cine cere nu piere
Ești tîmplar și afacerea ta merge prost? Ai o firmă de «prestări servicii... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 15:05 (7491 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Vară de «foc» pentru pompierii ialomițeni

Vară de «foc» pentru pompierii ialomițeni

În cadrul unei conferințe de presă susținute miercuri, 10 ocotmbrie a.c., pompierii ialomițeni și-au făcut public raportul de activitate pe trimestul III al acestui an. Peste 1400 de situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 16:19
(7121 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

10 Octombrie 2012, 13:03


Ialomița: Europa caută forță de muncă românească

S-a dat din nou startul angajărilor în țările din Europa. Prin intermediul programului Euress, ialomițenii au la dispoziție peste 63 de locuri de muncă, în diverse domenii de activitate. Pe de altă parte ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 10:06
(7934 vizualizări - 3 comentarii)


Coșereni: Și-a pierdut viața pe șosea

Un tînăr, de 22 ani, a murit în dimineața zilei de 9 octombrie a.c. după ce a fost implicat într-un accident de circulație. Pentru scoaterea cadavrului dintre fiarele contorsionate a fost nevoie de intervenția ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 10:03
(7124 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: A dat foc la casa gazdei

Neatenția a fost principala cauză a producerii unui incendiu în Movila. O persoană care locuia cu chirie într-un apartament din localitate a uitat pe foc o tigaie, iar flăcările s-au extins. Din fericire ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 09:24
(7130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Ialomița: Trofeul «Ion Albeșteanu» a ajuns în Timiș

Festivalul Național de Folclor «Ion Albeșteanu» și-a desemnat cîștigătorii. Trofelul ediției din acest an i-a revenit tînărului Cristian Ioan Pop, de 22 ani, din județul Timiș. Printre laureați se numără ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 09:12
(8236 vizualizări - 0 comentarii)


Copii dispăruți, găsiți pe străzile din Fetești

Doi minori, de 13 și 15 ani, dați în urmărire națională după ce au dispărut, au fost găsiți de polițiștii din Fetești. Cei doi copii pribegeau pe străzile municipiului în căutare de mîncare și adăpost. ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:58
(8806 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: În aceeași zi în care și-a luat permisul, a intrat cu mașina în stîlp

Începător într-ale șofatului, un tînăr de 19 ani a avut parte de ghinion. În aceeași zi în care și-a luat permisul de conducere, a intrat cu mașina într-un stîlp de pe marginea drumului. Fericit că este ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:52
(9902 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Un elev de 13 ani a furat din curtea școlii unde învăța

La ore este elev, iar în pauze hoț. A demonstrat-o tuturor un copil de 13 ani, din Urziceni. Acesta a a furat mai multe grilaje metalice ale unei clădiri dezafectate, aflate în curtea școlii în care acesta ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:49
(10182 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt copil


Slobozia: Înjunghiată de concubin?

Slobozia: Înjunghiată de concubin?

Casiera în vîrstă de 45 ani a unei benzinării din Slobozia a trecut în noaptea de luni spre marți, 8/9 octombrie a.c., prin clipe de coșmar. Femeia a fost înjunghiată în spate de două ori de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2012, 10:25
(9760 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Asociația Internațională a Polițiștilor», pe terenul de fotbal

Amara: «Asociația Internațională a Polițiștilor», pe terenul de fotbal

Întrecere sportivă inedită sîmbătă, 6 octombrie a.c., pe terenurile sintetice de fotbal din stațiunea Amara. Polițiștii ialomițemi, membri ai «Asociației Internaționale a Polițiștilor», au renunțat la uniforme ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 21:30
(9399 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tîlhar prins de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Urziceni au deschins în locuința unui tînăr de 27 ani, din Borănești. Acesta era acuzat de comiterea a două tîlhării, victimele suspectului fiind două minore, de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 20:36
(11820 vizualizări - 7 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion național la karate

Jandarm ialomițean, campion național la karate

În vîrstă de 31 ani, plutonierul Florin Mihalcea, din cadrul Detașamentului Mobil de Jandarmi Slobozia, a reușit să obțină titlul de campion național la Campionatul Național de Arte Marțiale, desfășurat ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 19:58
(10672 vizualizări - 3 comentarii)


Protest «Cartel Alfa» și la Slobozia

Protest «Cartel Alfa» și la Slobozia

Membrii Sindicatului «Cartel Alfa», precum și ai celorlate sindicate afiliate confederației, au protestat miercuri, 3 octombrie a.c., și la Slobozia. Aproximativ 150 de oameni au pichetat sediul Prefecturii ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:14
(8717 vizualizări - 2 comentarii)


Luciu: I-au furat 13 curcani din curte

«Captura» vieții lor, 13 curcani, furați din gospodăria unei bătrîne din Luciu, a devenit pentru 3 hoți din orașul constănțean Hîrșova o corvoadă. Au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:11
(7061 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu furt curcani


Slobozia: 75 de cartele SIM ascunse în cusătura unei pături, introduse în Penitenciar

Din vizitator al unui deținut, un tînăr de 23 de ani, din Dragalina, s-a transformat în infractor, încercînd să introducă 75 de cartele SIM Vodafone și Cosmote în Penitenciarul Slobozia. Planurile i-au ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:10
(10790 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat căruciorul de la supermarket

Și-au făcut cumpărăturile la supermarket și în loc să-și care bunurile în sacoșe s-au gîndit să fure căruciorul. S-a întîmplat vineri, 28 septembrie a.c., la Fetești, iar autorii furtului sînt doi tineri ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:08
(10334 vizualizări - 3 comentarii)


Sărățeni: Copii-infractori, prinși de polițiști

4 copii, cu vîrste cuprinse între 7 și 10 ani, din Sărățeni, sînt cercetați de polițiști sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au furat fier vechi și o bicicletă din locuința unei localnice. Duminică ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:08
(10266 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

2 Octombrie 2012, 18:15


Slobozia: «Salonul Anual de Carte», la a XXI-a ediție

Slobozia: «Salonul Anual de Carte», la a XXI-a ediție

Eveniment cultural de marcă la Slobozia. Luni, 1 octombrie 2012, «Salonul Anual de Carte» și-a redeschis porțile. Scriitori, editori, dar și iubitori ai cărții au participat la deschiderea oficială...
...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2012, 23:34
(9163 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Tînăr beat și fără permis, la volanul unui autoturism furat

Joi, 27 septembrie a.c., polițiști din cadrul Poliției Amara au depistat pe raza localității un autoturism cu numere de înmatriculare străine, iar lîngă acesta se afla un tînăr de 24 ani, din comuna Cumpăna ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 17:36
(9094 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul național de folclor «Ion Albeșteanu», la a IX-a ediție

În perioada 4-5 octombrie 2012, se va desfășura la Slobozia cea de-a IX-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Organizatorii acestui eveniment artistic sînt Consiliul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 17:29
(12972 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Dezvoltarea durabilă a județului Ialomița

Confederația Sindicală Națională «Meridian», împreună cu Federația Agricultorilor «Fermierul», parteneri în cadrul Proiectului «Împreună pentru dezvoltarea dialogului social în România», cofinanțat de ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 16:52
(6183 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Un copil de 7 ani a murit înecat într-un bazin al unei fabrici dezafectate

Nenorocire în sînul unei familii din Fetești. În seara zilei de joi, 27 septembrie a.c., un băiețel de 7 ani a sfîrșit înecat într-un bazin adînc, plin cu apă, din curtea unei fabrici dezafectate. Copilul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 21:38
(9541 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoare la Catedrala Episcopală din Slobozia

Sărbătoare la Catedrala Episcopală din Slobozia

Mii de credincioși sînt așteptați luni, 1 octombrie a.c., să participe la cinstirea celui de-al doilea hram al Catedralei Episcopale din Slobozia. Evenimenul religios se va bucura de prezența celor mai ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 18:32
(9443 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: Groaznic accident rutier cu 4 morți și 12 răniți

Circulația rutieră pe DN2 Buzău-Urziceni este restricționată în zona localității ialomițene Cotorca, după un accident teribil. Astfel, la primele ore ale dimineții de joi, 27 septembrie a.c., un microbuz ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 07:47
(15844 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

26 Septembrie 2012, 17:36


Accidente la Luciu și Lilieci

Marți, 25 septembrie, în jurul orei 10,30, Poliția a fost sesizată că pe raza localității Luciu s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:24
(11306 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Neacșu sună goarna în Parlament: Mobilizare generală pentru o nouă sesiune parlamentară!

Deputatul ialomițean Marian Neacșu a declarat că «este absolut necesară o mobilizare generală pentru actuala sesiune parlamentară», care «deși este cea mai scurtă, este sesiunea pe umerii căreia fosta conducere ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:19
(8123 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Romi la expoziție

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația pentru Dezvoltare și Incluziune Socială și cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează vineri, 28 septembrie a.c., începînd cu orele 11,0 ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:14
(25689 vizualizări - 43 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...