Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a încheiat procesul de inventariere a terenurilor

Speranța retrocedării moare ultima

Ialomița a încheiat procesul de inventariere a terenurilor

Instituția Prefectului Ialomița a anunțat că, pînă la sfîrșitul acestei săptămîni, va face public rezultatul procesului de inventariere a terenurilor impus de Legea 165 din 2013, privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire. «Terenurile identificate ca fiind disponibile în vederea retrocedării acoperă cam 20% din cererile înregistrate la nivelul județului» a declarat, pentru Independent, prefectul Gigi Petre.

După 25 de ani de așteptare
La sfîrșitul săptămînii precedente, Instituția Prefectului Ialomița... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 22:05 (8580 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Viceprimarul municipiului Fetești este arestat la domiciliu

Viceprimarul municipiului Fetești este arestat la domiciliu

Cercetat în stare de libertate sub control judiciar pe cauțiune, Gheorghe Mitache, viceprimarul municipiului Fetești, este acum arestat la domiciliu pentru 30 de zile. Decizia schimbării măsurii preventive a fost luată de magistrații Judecătoriei Slobozia, ca urmare a faptului că inculpatul ar fi luat legătura cu anumiți martori din dosarul penal în care este cercetat.

A plătit 3000 de lei și este reținut la domiciliu
Măsura preventivă a controlului judiciar pe cauțiune, în cazul viceprimarului din Fetești, a fost stabilită pe bază de ordonanță de către procurorul de caz. Pentru... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 21:15 (7057 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa «termală» de la Urziceni

Apa «termală» de la Urziceni

De un an și jumătate de cînd s-au finalizat lucrările la rețeaua de apă a orașului Urziceni, municipalitatea nu a reușit să rezolve problema potabilizării ei. Ultimele analize confirmă, încă o dată, că apa care curge la robinetele locuitorilor înregistrează depășiri ale nivelului de sulf. În cazul în care problema nu va fi rezolvată pînă cel tîrziu în octombrie, EcoAqua SA, beneficiara acestei investiții, trebuie să înapoieze Uniunii Europene 25 milioane de lei.

Pericolul de la robinete
Aproape similară celei de la Slobozia, rețeaua de apă a Urziceniului a presupus identificarea... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 17:15 (7188 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Barajul și apoi din nou în Ligă

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia-Neptun Constanța 26–20 (13–9)

Barajul și apoi din nou în Ligă

Unirea Slobozia a trăit periculos, dar își face ieșirea din actuala stagiune în cadență de echipă cu pretenții. Meciul cu Neptun Constanța, desfășurat duminică, 31 mai 2015, a însemnat o nouă victorie detașată (a patra consecutivă pe teren propriu) și totodată alipirea definitivă de fenomenul handbalistic a unui public slobozean extraordinar. Jucătoarele pregătite de vulcanica Victorina Bora s-au autodepășit, chiar dacă unele au jucat într-un picior, fiind în recuperare după accidentări recente. Unirea a bătut Neptunul, a acumulat 35 de puncte și merge la barajul de menținere în Liga Națională. De unde nu ne îndoim că va ieși cu fruntea sus și ne va mai rezerva încă un an pe prima scenă.
... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 16:35 (6870 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Schubert&Franzke SRL a transformat Primăria Slobozia în agent publicitar

Afaceri cu recomandare oficială

Schubert&Franzke SRL a transformat Primăria Slobozia în agent publicitar

Ai o afacere care merge prost?! Firma Schubert&Franzke SRL a patentat o rețetă inedită de a reuși acolo unde ceilalți clachează. În baza unei scrisori de recomandare semnată de primarul Alexandru Stoica, reprezentantul firmei a reușit să obțină între 2000 și 6000 de lei de la firmele locale interesate  să apară în «Hărțile oficiale ale municipiului Slobozia». Întrebat de ce a semnat «ca primaru’», Alexandru Stoica se delimitează de maniera «anormală» în care firma obține contracte.

Cine cere nu piere
Ești tîmplar și afacerea ta merge prost? Ai o firmă de «prestări servicii... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 15:05 (7494 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută fonduri europene

Consiliul Județean Ialomița caută fonduri europene

Oficialii administrației locale caută soluții pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Săptămîna trecută, în cadrul Consiliului de Administrație al acestei unități medicale, a fost adoptată decizia de a realiza 3 proiecte noi, care ar urma să fie finanțate din fonduri europene. Proiectele vor fi realizate de către Departamentul de Integrare Europeană din cadrul Consiliului Județean Ialomița, iar valoarea acestora s-ar ridica la peste 8 milioane de euro.

Semne bune anul are
În pofida scandalurilor publice în care este implicat Spitalul Județean de Urgență Slobozia... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 14:10 (5876 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Liderul, la 12 puncte distanță

Era clar, încă din urmă cu 4-5 etape, că Unirea Fierbinți nu va mai fi ajunsă de Abatorul, dar nimeni nu s-ar fi așteptat ca distanța dintre cele două să crească atît de mult. După înfrîngerea din intermediară, slobozenii n-au izbutit în etapa a 12-a decît un simplu egal la Recolta Bărcănești. În schimb, Fierbințiul nu s-a dezmințit ci, din contră, a bătut acasă pe Victoria Munteni Buzău, iar sîmbătă, 30 mai 2015, s-a impus la limită în deplasare la Reviga, una dintre echipele cărora le arde buza după puncte. Că veni vorba de subsolul clasamentului, să consemnăm un succes neașteptat de clar al Traianului cu Recolta Gheorghe Lazăr. Dar despre lupta pentru evitarea retrogradării ne vom ocupa cum... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 13:40 (4039 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Toaca din CER

Toaca din CER

Sfîrșitul de săptămînă a adus sărbătoare în orașul Amara. Copii de toate vîrstele au participat la primul concurs de bătut toaca organizat vreodată în Ialomița. Îmbrăcați în costume populare, alți micuți le-au amintit celor prezenți de tradițiile folclorice din Bărăgan. Oamenii care au venit să asiste la manifestare au rămas impresionați de talentul participanților.

Festival de bătut toaca la Amara A devenit deja o tradiție ca bisericile și mînăstirile din țară să desfășoare concursuri de bătut toaca. La sfîrșitul săptămînii precedente, Ialomița s-a înscris oficial în circuitul național... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 12:15 (5956 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Trei slobozeni au câștigat Memorialul «Mihai Ioniță»

Tenis de cîmp

Trei slobozeni au cîștigat Memorialul «Mihai Ioniță»

În perioada 28-31 mai 2015, pe arena Teniscon din Slobozia s-a desfășurat Cupa «Naparis»-Memorialul «Mihai Ioniță», competiție ce a adunat la start crema tenismenilor veterani din Ialomița și județele din zonă. Deși multora le lăsa gura apă după o nouă confruntare între președintele CJAS, Mihai Geantă și jurnalistul Cristian Tudor Popescu, trebuie spus că vîrsta și, mai cu seamă, categoria de vîrstă nu iartă pe nimeni. În vreme ce Geantă a trecut la categoria 60+, Popescu, mai tinerel, va mai evolua 2 ani la 55+. Fără nicio legătură cu cele de mai sus, vom scrie cu mîndrie locală în condei că, și după 60 de ani, Mihai Geantă rămîne invincibil. Acesta a cîștigat competiția, trecînd în 3 seturi... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 11:20 (6299 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sprijină semenii nevoiași

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sprijină semenii nevoiași

Oficialii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au dat publicității un raport privind acțiunile filantropice desfășurate în cadrul eparhiei, în urmă cu o lună. Datele arată că peste 800 de oameni aflați în dificultate, din județele Ialomița și Călărași, au fost sprijiniți prin intermediul Sectorului Filantropic al instituției.

Sprijin financiar pentru semenii greu încercați
Activitatea Sectorului Social-Misionar din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor este modalitatea prin care Biserica este aproape de semenii nevoiași, oferindu-le un sprijin pentru a-și depăși condiția precară... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 10:15 (5818 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs formal la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

La vremuri noi, aceiași șefi

Concurs formal la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Săptămîna viitoare, printr-un concurs, Spitalul Județean de Urgență Slobozia ar trebui să-și desemneze viitorii directori medical, de îngrijiri și economic pentru următorii 3 ani. În realitate, testarea este doar o formalitate, în condițiile în care comisiile de examen au validat candidaturile celor care ocupă în prezent aceste funcții. Doctorul Andrei Tron, unul dintre candidați, și-a fi retras însă dosarul. Surse din cadrul unității medicale spun că motivul care l-a determinat ar consta într-o incompatibilitate privind cumulul de funcții. Violeta Șapira, managerul spitalului din Slobozia, a explicat că această decizie nu afectează buna desfășurare a examenelor...

Concursuri noi, candidați vechi... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2015, 20:35 (5774 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

La cantonul de la Bent

Povești din pădurile Ialomiței

La cantonul de la Bent

Cantonul Bent-Copuzu se află la 3 kilometri în zbor de pasăre, prin pădure, de prima așezare omenească. Pe șosea, «cum te lași pe stînga în fața primăriei din Balaciu», să tot fie vreo 15 kilometri. «Pe șosea» e un fel de a spune, fiindcă de la Copuzu drumul se desfundă și se sălbăticește. «Aveți noroc că n-a plouat zilele astea, altfel nu vă lăsați în vale...» ne explică un sătean. Chiar și fără ploaie, drumul nu e în totalitate practicabil. Coborîm în plină pădure, pe un drum forestier și o luăm la pas. Miroase a floare de salcîm și a pămînt reavăn, ca în copilărie. Iar timpul se oprește în loc pentru că acolo unde trebuie să ajungem nu e nevoie de ceas...

Pădurea din mijlocul Bărăganului... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2015, 16:30 (5275 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Începe judecata profesorilor «șpăgari»

Ialomița: Începe judecata profesorilor «șpăgari»

Miercuri, 10 iunie 2015, la Tribunalul Ialomița începe procesul dascălilor din Ialomița, implicați în scandalul «Mită pentru BAC 2012». În luna martie, judecătorul de Cameră Preliminară a admis învestirea instanței prin rechizitoriu de către procurorii DNA și a stabilit data la care să înceapă judecata profesorilor acuzați că au luat șpagă pentru a acorda note de trecere la Bacalaureat unui număr de peste 100 de elevi din județ. Anchetatorii cer magistraților ialomițeni să anuleze toate diplomele de Bacalaureat pe care le-au emis elevilor implicați în scandal!

Emoții în sala de judecată... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2015, 20:05 (30451 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent relata despre iminenta închidere a Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Mai nou, situații similare se înregistrează la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești sau Spitalul Municipal Urziceni. Situația durează de mai bine de o lună, de cînd fiecare dintre aceste unități a încetat acordurile de colaborare cu medicii de familie. Totul din cauza unui vid legislativ care interzice acestei categorii de doctori să facă gărzi în spitale, fără acordul Ministerului Sănătății. Iar Ministerul pare impasibil față de aceste probleme funcționale.

Realitatea din spitale... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2015, 15:35 (7632 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, aleșii penali din fruntea orașului

Activitate infracțională la Primăria Slobozia

Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, aleșii penali din fruntea orașului

Activitatea infracțională desfășurată în cadrul Primăriei Slobozia este scoasă la lumină de procurori. Inculpații sînt nimeni alții decît primarul Alexandru Stoica și viceprimarul Valentin Băcanu. Primul este inculpat într-un dosar al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, iar celălalt a fost cercetat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași. Dacă în cazul primarului Stoica ancheta este în plină desfășurare, viceprimarul Băcanu a fost trimis în judecată în urmă cu o săptămînă. Ambii sînt acuzați de infracțiuni de fals, pe care Noul Cod Penal le pedepsește cu pînă la 5 ani închisoare. Totul depinde acum de maniera în care vor aprecia judecătorii probatoriul din dosarele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 21:05 (24080 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au consumat medicamente de 5,6 milioane lei

Recordul anului 2014 în sănătate

Ialomițenii au consumat medicamente de 5,6 milioane lei

Un raport al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița privind consumul de medicamente compensate și gratuite arată că județul a plătit, în 2014, 5,6 milioane de lei pentru această categorie de tratamente. Din suma totală, 2,7 milioane de lei reprezintă decontarea medicației pentru pensionari.

Peste 800 mii de rețete decontate
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au dat publicității cea mai recentă analiză pe care au efectuat-o în ceea ce privește consumul de medicamente înregistrat la nivelul județului Ialomița. Datele statistice ale oficialilor... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 20:10 (4860 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Ialomița caută primari pentru alegerile din 2016

Jumătate DA, jumătate NU

Ialomița caută primari pentru alegerile din 2016

Cu o lege a alegerilor locale pe drum și un DNA transformat în instrument de presiune politică, primarii ialomițeni pendulează între decizia de a accepta un nou mandat și mult mai tentanta retragere din prim planul vieții sociale. Potrivit unor estimări făcute de către filialele locale ale principalelor partide politice din județ, principala problemă a viitoarelor alegeri nu o reprezintă cîștigarea acestora, ci identificarea unui candidat dispus să-și asume (încă) un mandat.

Ialomița edililor locali
Ialomița are 66 de primari aleși. O treime dintre ei au cîștigat alegerile în... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 19:05 (11209 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

La începutul lunii mai, în cadrul concursului «Slobozia Viitorului» organizat de către Primăria Slobozia, Georgiana Ghiță a obținut premiul I pentru un proiect urban inedit. O parte din acest proiect a prins viață zilele acesta în Orășelul Copiilor. «Sînt bucuroasă că proiectul meu prinde viață atît de repede» ne-a declarat Georgiana la fața locului.

Viitorul la timpul prezent
Municipalitatea din Slobozia a organizat la începutul lunii mai un concurs de proiecte urbane adresat tinerilor între 17 și 30 de ani. Printre zecile de proiecte depuse s-a numărat și cel al Georgianei ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 17:45 (12624 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Politizarea învățămîntului județean mai așteaptă

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Încercarea liberarilor ialomițeni de a politiza învățămîntul județean a fost sortită, deocamdată, eșecului. Responsabilitatea pentru această situație îi revine Steluței Mitrea, cea care nu a reușit să obțină calificative de trecere la examenul pentru funcția de inspector școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar. Totuși, rezultatul a fost contestat și așteaptă răspunsul acestui demers. Surprinzător este faptul că, în privința inspectorilor de specialitate, funcțiile nu au miză politică.  Aceiași oameni din mandatele precedente s-au înscris la concursuri pentru a fi reconfirmați în funcții.

N-a fost să fie... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 16:40 (13066 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Săptămână de 6 puncte pentru Slobozia

Handbal, Liga Națională

Săptămînă de 6 puncte pentru Slobozia

După dușul înghețat servit pe ruta Constanța-Cluj, handbalistele de la CSM Unirea Slobozia au avut parte de o săptămînă fastă, cu două meciuri excelente. Fetele Victorinei Bora au fost exacte în apărare, au desenat eficient în atac, iar situația în clasament s-a redresat simțitor. Au fost două victorii clare, cum sperăm să avem cît mai des și despre care ne face mare plăcere să povestim.

Succes clar cu Deva: 26-18
Emoții mari la Slobozia înaintea confruntării cu Cetate Deva. Era greu de uitat victoria scăpată printre degete în sezonul regulat... Echipa lui Marian Muntean a venit... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 15:35 (7041 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Subvenție pentru angajarea elevilor/studenților pe perioada vacanței de vară

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază pentru fiecare elev sau student de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:25
(7647 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Voluntarii, în concurs

Data de 23 iunie este dedicată anul acesta fazei județene a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență. Probele de concurs se vor desfășura pe Stadionul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:05
(5595 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În atenția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice organizate ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care realizează venituri ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 19:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


Procurorii din Călărași au descins în Ialomița. Suspecți într-un dosar de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», ridicați de la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași au desfășurat miercuri, 21 iunie 2017, 43 de percheziții domiciliare pe raza mai multor județe, printre care și Ialomița. În județul nostru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 13:53
(9831 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4079 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5867 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6318 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18204 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8339 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(6998 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7782 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5726 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8904 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7630 vizualizări - 0 comentarii)


Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7148 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5415 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...