Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută fonduri europene

Consiliul Județean Ialomița caută fonduri europene

Oficialii administrației locale caută soluții pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Săptămîna trecută, în cadrul Consiliului de Administrație al acestei unități medicale, a fost adoptată decizia de a realiza 3 proiecte noi, care ar urma să fie finanțate din fonduri europene. Proiectele vor fi realizate de către Departamentul de Integrare Europeană din cadrul Consiliului Județean Ialomița, iar valoarea acestora s-ar ridica la peste 8 milioane de euro.

Semne bune anul are
În pofida scandalurilor publice în care este implicat Spitalul Județean de Urgență Slobozia... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 14:10 (5876 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Liderul, la 12 puncte distanță

Era clar, încă din urmă cu 4-5 etape, că Unirea Fierbinți nu va mai fi ajunsă de Abatorul, dar nimeni nu s-ar fi așteptat ca distanța dintre cele două să crească atît de mult. După înfrîngerea din intermediară, slobozenii n-au izbutit în etapa a 12-a decît un simplu egal la Recolta Bărcănești. În schimb, Fierbințiul nu s-a dezmințit ci, din contră, a bătut acasă pe Victoria Munteni Buzău, iar sîmbătă, 30 mai 2015, s-a impus la limită în deplasare la Reviga, una dintre echipele cărora le arde buza după puncte. Că veni vorba de subsolul clasamentului, să consemnăm un succes neașteptat de clar al Traianului cu Recolta Gheorghe Lazăr. Dar despre lupta pentru evitarea retrogradării ne vom ocupa cum... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 13:40 (4039 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Toaca din CER

Toaca din CER

Sfîrșitul de săptămînă a adus sărbătoare în orașul Amara. Copii de toate vîrstele au participat la primul concurs de bătut toaca organizat vreodată în Ialomița. Îmbrăcați în costume populare, alți micuți le-au amintit celor prezenți de tradițiile folclorice din Bărăgan. Oamenii care au venit să asiste la manifestare au rămas impresionați de talentul participanților.

Festival de bătut toaca la Amara A devenit deja o tradiție ca bisericile și mînăstirile din țară să desfășoare concursuri de bătut toaca. La sfîrșitul săptămînii precedente, Ialomița s-a înscris oficial în circuitul național... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 12:15 (5953 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Trei slobozeni au câștigat Memorialul «Mihai Ioniță»

Tenis de cîmp

Trei slobozeni au cîștigat Memorialul «Mihai Ioniță»

În perioada 28-31 mai 2015, pe arena Teniscon din Slobozia s-a desfășurat Cupa «Naparis»-Memorialul «Mihai Ioniță», competiție ce a adunat la start crema tenismenilor veterani din Ialomița și județele din zonă. Deși multora le lăsa gura apă după o nouă confruntare între președintele CJAS, Mihai Geantă și jurnalistul Cristian Tudor Popescu, trebuie spus că vîrsta și, mai cu seamă, categoria de vîrstă nu iartă pe nimeni. În vreme ce Geantă a trecut la categoria 60+, Popescu, mai tinerel, va mai evolua 2 ani la 55+. Fără nicio legătură cu cele de mai sus, vom scrie cu mîndrie locală în condei că, și după 60 de ani, Mihai Geantă rămîne invincibil. Acesta a cîștigat competiția, trecînd în 3 seturi... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 11:20 (6299 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sprijină semenii nevoiași

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sprijină semenii nevoiași

Oficialii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au dat publicității un raport privind acțiunile filantropice desfășurate în cadrul eparhiei, în urmă cu o lună. Datele arată că peste 800 de oameni aflați în dificultate, din județele Ialomița și Călărași, au fost sprijiniți prin intermediul Sectorului Filantropic al instituției.

Sprijin financiar pentru semenii greu încercați
Activitatea Sectorului Social-Misionar din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor este modalitatea prin care Biserica este aproape de semenii nevoiași, oferindu-le un sprijin pentru a-și depăși condiția precară... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2015, 10:15 (5818 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs formal la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

La vremuri noi, aceiași șefi

Concurs formal la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Săptămîna viitoare, printr-un concurs, Spitalul Județean de Urgență Slobozia ar trebui să-și desemneze viitorii directori medical, de îngrijiri și economic pentru următorii 3 ani. În realitate, testarea este doar o formalitate, în condițiile în care comisiile de examen au validat candidaturile celor care ocupă în prezent aceste funcții. Doctorul Andrei Tron, unul dintre candidați, și-a fi retras însă dosarul. Surse din cadrul unității medicale spun că motivul care l-a determinat ar consta într-o incompatibilitate privind cumulul de funcții. Violeta Șapira, managerul spitalului din Slobozia, a explicat că această decizie nu afectează buna desfășurare a examenelor...

Concursuri noi, candidați vechi... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2015, 20:35 (5774 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

La cantonul de la Bent

Povești din pădurile Ialomiței

La cantonul de la Bent

Cantonul Bent-Copuzu se află la 3 kilometri în zbor de pasăre, prin pădure, de prima așezare omenească. Pe șosea, «cum te lași pe stînga în fața primăriei din Balaciu», să tot fie vreo 15 kilometri. «Pe șosea» e un fel de a spune, fiindcă de la Copuzu drumul se desfundă și se sălbăticește. «Aveți noroc că n-a plouat zilele astea, altfel nu vă lăsați în vale...» ne explică un sătean. Chiar și fără ploaie, drumul nu e în totalitate practicabil. Coborîm în plină pădure, pe un drum forestier și o luăm la pas. Miroase a floare de salcîm și a pămînt reavăn, ca în copilărie. Iar timpul se oprește în loc pentru că acolo unde trebuie să ajungem nu e nevoie de ceas...

Pădurea din mijlocul Bărăganului... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2015, 16:30 (5274 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Începe judecata profesorilor «șpăgari»

Ialomița: Începe judecata profesorilor «șpăgari»

Miercuri, 10 iunie 2015, la Tribunalul Ialomița începe procesul dascălilor din Ialomița, implicați în scandalul «Mită pentru BAC 2012». În luna martie, judecătorul de Cameră Preliminară a admis învestirea instanței prin rechizitoriu de către procurorii DNA și a stabilit data la care să înceapă judecata profesorilor acuzați că au luat șpagă pentru a acorda note de trecere la Bacalaureat unui număr de peste 100 de elevi din județ. Anchetatorii cer magistraților ialomițeni să anuleze toate diplomele de Bacalaureat pe care le-au emis elevilor implicați în scandal!

Emoții în sala de judecată... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2015, 20:05 (30451 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

Legislația lasă spitalele ialomițene fără secții

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent relata despre iminenta închidere a Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Mai nou, situații similare se înregistrează la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești sau Spitalul Municipal Urziceni. Situația durează de mai bine de o lună, de cînd fiecare dintre aceste unități a încetat acordurile de colaborare cu medicii de familie. Totul din cauza unui vid legislativ care interzice acestei categorii de doctori să facă gărzi în spitale, fără acordul Ministerului Sănătății. Iar Ministerul pare impasibil față de aceste probleme funcționale.

Realitatea din spitale... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2015, 15:35 (7632 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, aleșii penali din fruntea orașului

Activitate infracțională la Primăria Slobozia

Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, aleșii penali din fruntea orașului

Activitatea infracțională desfășurată în cadrul Primăriei Slobozia este scoasă la lumină de procurori. Inculpații sînt nimeni alții decît primarul Alexandru Stoica și viceprimarul Valentin Băcanu. Primul este inculpat într-un dosar al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, iar celălalt a fost cercetat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași. Dacă în cazul primarului Stoica ancheta este în plină desfășurare, viceprimarul Băcanu a fost trimis în judecată în urmă cu o săptămînă. Ambii sînt acuzați de infracțiuni de fals, pe care Noul Cod Penal le pedepsește cu pînă la 5 ani închisoare. Totul depinde acum de maniera în care vor aprecia judecătorii probatoriul din dosarele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 21:05 (24080 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au consumat medicamente de 5,6 milioane lei

Recordul anului 2014 în sănătate

Ialomițenii au consumat medicamente de 5,6 milioane lei

Un raport al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița privind consumul de medicamente compensate și gratuite arată că județul a plătit, în 2014, 5,6 milioane de lei pentru această categorie de tratamente. Din suma totală, 2,7 milioane de lei reprezintă decontarea medicației pentru pensionari.

Peste 800 mii de rețete decontate
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au dat publicității cea mai recentă analiză pe care au efectuat-o în ceea ce privește consumul de medicamente înregistrat la nivelul județului Ialomița. Datele statistice ale oficialilor... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 20:10 (4860 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița caută primari pentru alegerile din 2016

Jumătate DA, jumătate NU

Ialomița caută primari pentru alegerile din 2016

Cu o lege a alegerilor locale pe drum și un DNA transformat în instrument de presiune politică, primarii ialomițeni pendulează între decizia de a accepta un nou mandat și mult mai tentanta retragere din prim planul vieții sociale. Potrivit unor estimări făcute de către filialele locale ale principalelor partide politice din județ, principala problemă a viitoarelor alegeri nu o reprezintă cîștigarea acestora, ci identificarea unui candidat dispus să-și asume (încă) un mandat.

Ialomița edililor locali
Ialomița are 66 de primari aleși. O treime dintre ei au cîștigat alegerile în... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 19:05 (11209 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

La începutul lunii mai, în cadrul concursului «Slobozia Viitorului» organizat de către Primăria Slobozia, Georgiana Ghiță a obținut premiul I pentru un proiect urban inedit. O parte din acest proiect a prins viață zilele acesta în Orășelul Copiilor. «Sînt bucuroasă că proiectul meu prinde viață atît de repede» ne-a declarat Georgiana la fața locului.

Viitorul la timpul prezent
Municipalitatea din Slobozia a organizat la începutul lunii mai un concurs de proiecte urbane adresat tinerilor între 17 și 30 de ani. Printre zecile de proiecte depuse s-a numărat și cel al Georgianei ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 17:45 (12623 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Politizarea învățămîntului județean mai așteaptă

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Încercarea liberarilor ialomițeni de a politiza învățămîntul județean a fost sortită, deocamdată, eșecului. Responsabilitatea pentru această situație îi revine Steluței Mitrea, cea care nu a reușit să obțină calificative de trecere la examenul pentru funcția de inspector școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar. Totuși, rezultatul a fost contestat și așteaptă răspunsul acestui demers. Surprinzător este faptul că, în privința inspectorilor de specialitate, funcțiile nu au miză politică.  Aceiași oameni din mandatele precedente s-au înscris la concursuri pentru a fi reconfirmați în funcții.

N-a fost să fie... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 16:40 (13063 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Săptămână de 6 puncte pentru Slobozia

Handbal, Liga Națională

Săptămînă de 6 puncte pentru Slobozia

După dușul înghețat servit pe ruta Constanța-Cluj, handbalistele de la CSM Unirea Slobozia au avut parte de o săptămînă fastă, cu două meciuri excelente. Fetele Victorinei Bora au fost exacte în apărare, au desenat eficient în atac, iar situația în clasament s-a redresat simțitor. Au fost două victorii clare, cum sperăm să avem cît mai des și despre care ne face mare plăcere să povestim.

Succes clar cu Deva: 26-18
Emoții mari la Slobozia înaintea confruntării cu Cetate Deva. Era greu de uitat victoria scăpată printre degete în sezonul regulat... Echipa lui Marian Muntean a venit... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 15:35 (7040 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raport despre starea județului Ialomița

Mai puține locuințe construite în 2014

În cadrul unui document oficial înaintat Prefecturii Ialomița, Direcția Județeană de Statistică Ialomița a prezentat o situație a locuințelor construite în Ialomița, în cursul anului trecut. Potrivit datelor, ialomițenii au construit cu 5,7% mai puține case decît în 2013.

Statistică în domeniul construcțiilor
Potrivit datelor oficiale prezentate în documentul reprezentanților Direcției Județene de Statistică Ialomița, în 2014, la nivelul județului, au fost finalizate un număr total de 466 de locuințe. Dintre acestea, 220 se află în mediul urban, iar alte 246 în mediul rural. ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:50 (4993 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

Administrație în folosul cetățenilor

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

În mod fericit, la acest sfîrșit de lună, data de desfășurare a ședințelor lunare ale Consiliului Local Slobozia și Consiliului Județean Ialomița coincide. Spunem în mod fericit deoarece în acest fel vă putem prezenta în oglindă modul în care cele cele două foruri legislative locale înțeleg să satisfacă agenda publică a cetățenilor. Astfel, principala preocupare a administrației din Slobozia în luna mai este să demareze construcția unui nou bloc de locuințe sociale pentru cei mai săraci dintre cetățenii orașului. În contrapartidă, Consiliul Județean Ialomița își concentrează atenția asupra «măsurilor de pregătire a concursului de proiecte de management pentru ocuparea postului de manager al Muzeului... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:05 (6756 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Fierbinți, aproape campioană

Etapa a 26-a a Ligii lui Basarab a lămurit în mare măsură destinația titlului de campioană. Unirea Fierbinți s-a dovedit și în acest campionat superioară valoric și organizatoric celorlalte competitoare. Dacă mai aveați îndoieli în acest sens, ele v-au fost cu siguranță spulberate sîmbătă, 23 mai 2015, cînd Fierbințiul a depășit-o, fără mari bătăi de cap, pe principal contracandidata, Abatorul. A fost 5-2 pentru Unirea cu ajutorul dublelor semnate de Pandele și Babageanu, dar și al golului marcat de Gabriel Munteanu. Pe lîngă aceștia, jucători ca Gradea, Grigore, Anca, Celpan sau portarul Bănică au arătat o Unirea Fierbinți dezlănțuită, mai cu seamă în repriza secundă. «Ca joc, eu spun că am crescut... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 13:25 (4843 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

Periodic, reprezentanții Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățămîntul Preuniversitar (ARACIP) efectuează controale în cadrul școlilor din Ialomița. Culmea este că, de fiecare dată, se constată aceleași disfuncționalități. Concluzia este una singură, aceea că ARACIP este doar o altă invenție legislativă care face mult zgomot pentru nimic.

Școala ialomițeană prin ochii ARACIP
Potrivit titulaturii, ARACIP este un organism al cărui scop este acela de a monitoriza calitatea sistemului educațional românesc și se află în subordinea Ministerului Educației. Misiunea acestui... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:55 (5314 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Scrimă

Copiii CSS Slobozia au cîștigat Memorialul «Nicolae Mihăilescu»

Pe 23 și 24 mai, Sala Sporturilor din Slobozia a găzduit a 5-a ediție a turneului internațional de sabie: Memorialul «Nicolae Mihăilescu». Competiția s-a adresat copiilor (10-13 ani) și cadeților (13-17 ani). Au participat sportivi din Bulgaria, Republica Moldova, dar și reprezentanți ai unor importante școli ale sabiei românești cum ar fi cele din Iași, Brașov și, firește, Slobozia. În concursul copiilor, atît la feminin, cît și la masculin, s-au impus reprezentanți ai CSS Slobozia. La feminin laurii i-au revenit Biancăi Lupu, văzută deja ca o mare speranță a scrimei slobozene. La masculin s-a impus slobozeanul Dan Lepădătescu. Din păcate, la cadeți, sportivii CSS nu s-au mișcat la fel de bine... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:15 (5164 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița a primit de la Guvern 2,582 milioane lei pentru acoperirea cheltuielilor cu deszăpezirea

Guvernul a aprobat alocarea sumei totale de 20 milioane lei din Fondul de intervenție aflat la dispoziția Guvernului din bugetul pe 2012, în scopul limitării efectelor calamităților naturale în localități ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2012, 18:58
(13913 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A intrat cu mașina în tren

Un bărbat de 47 ani, din Amara, a produs un accident rutier soldat cu avarierea autoturismului pe care îl conducea. Astfel, sîmbătă, 18 februarie, în timp ce individul se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2012, 18:44
(14490 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 8 milioane lei, cuantumul evaziunii fiscale în ianuarie 2012!

Peste 8 milioane lei reprezintă veniturile suplimentare la bugetul de stat stabilite de inspectorii Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița în prima lună a anului 2012. Sumele au fost stabilite ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2012, 11:17
(8269 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se înmulțesc furturile de fier vechi

Trei tineri au fost prinși în flagrant de polițiștii feteșteni, miercuri, 15 februarie, în timp ce transportau cu o căruță mai multe componente metalice. Ulterior, polițiștii aveau să constate că fierul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2012, 11:07
(13835 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sprijin pentru sinistrați de la elevii CNMV

Slobozia: Sprijin pentru sinistrați de la elevii CNMV

Elevii Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia vin în sprijinul oamenilor prinși sub nămeți. În parteneriat cu filiala județeană de Cruce Roșie, aceștia le împart sinistraților alimente, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2012, 11:04
(13085 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Drumuri deblocate, fără localități izolate!

Comitetul pentru Situații de Urgență Ialomița informează că sîmbătă, 18 februarie a.c., ora 8.00, rămîn impracticabile următoarele drumuri județene:
- DJ102H între localitățile Colelia ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2012, 11:39
(13622 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Prins de proprietar în timp ce vroia să fure

Un bărbat de 30 ani a fost prins în flagrant de polițiștii slobozeni în timp ce încerca să sară un gard. S-a întîmplat, marți, 14 februarie a.c., la Munteni Buzău, unde polițiștii Secției de Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 17:05
(12312 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Patron din Oradea, cercetat penal

Un tînăr de 31 ani, administrator al unei firme din Oradea, a fost reclamat polițiștilor feteșteni pentru înșelăciune. Potrivit anchetatorilor, în perioada octombrie-decembrie 2011, firma din Oradea a cumpărat ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 17:04
(13872 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestați pentru tăierea și furtul de arbori

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 30 și 37 ani, toți din Slobozia, sînt cercetați pentru tăierea și furtul de arbori din fondul forestier național. Cei patru, în noaptea de 11 spre 12 februarie a ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 17:03
(12142 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Au furat componentele metalice de la trei ambarcațiuni

Un adolescent de 15 ani și un bărbat de 34 ani, ambii din Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, indivizii au furat, în noaptea de 11 spre 12 februarie a.c., mai multe componente ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 17:01
(13764 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 80 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 15 februarie 2012, sînt disponibile 80 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 11:05
(13821 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de pictură, grafică, artă decorativă și sculptură

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia și Dan Tudor Truica-curator general îi invită pe slobozeni și nu numai la vernisajul expoziției de pictură, grafică și artă decorativă «Balcic-Eterna Provocare ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2012, 10:58
(9864 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2012, 17:31
(8003 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Aplicația IPA Online, disponibilă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începînd cu data de 13 februarie 2012, pe site-ul oficial www.apia.org.ro este accesibilă aplicația IPA Online.
Prin intermediul acestei ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2012, 17:01
(20210 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: În luptă cu zăpada și cu focul la Colelia și Ciocîrlia

După ce în ultimele zile pompierii ialomițeni au intervenit pentru deszăpezirea mai multor gospodării de pe raza localităților Colelia și Ciocîrlia, aceștia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2012, 14:06
(15576 vizualizări - 1 comentariu)


Toate localitățile din Ialomița, alimentate cu energie electrică

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița anunță că duminică, 12 februarie 2012, orele 20,30, toate localitățile de pe raza județului sînt alimentate cu energie electrică. Echipajele ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2012, 21:41
(11443 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

De luni, 13 februarie 2012, orele 12,00, pînă marți, 14 februarie 2012, orele 14,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2012, 19:20
(10786 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoț din locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii au reținut joi, 9 februarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un bărbat în vîrstă de 40 ani, din Țăndărei, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2012, 16:40
(16531 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: A acroșat cu mașina un copil pe trecerea de pietoni

Poliția Fetești a fost sesizată de un localnic despre faptul că în timp ce conducea un autoturism pe strada Călărași, din localitate, nu a acordat prioritate de trecere unui pieton care s-a angajat în traversarea ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2012, 16:39
(13602 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Beat la volan, a refuzat testarea alcoolscop

Joi, 9 februarie a.c., o echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a oprit pentru control, în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un bărbat de 44 ani, din orașul Amara ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2012, 16:38
(11403 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Doi tineri, arestați pentru furt

Efectivele Secției Poliție Rurală Ion Roată au identificat joi, 9 februarie a.c., doi tineri de 23 și 26 ani, ambii domiciliați pe raza comunei Manasia, pe numele cărora instanța de judecată emisese mandate ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2012, 16:27
(15951 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia arestare


Ialomița: Trei bolnavi, aduși cu elicopterul MAI la spital

Ialomița: Trei bolnavi, aduși cu elicopterul MAI la spital

Un elicopter MAI a aterizat din nou la Slobozia joi seara, 9 februarie 2012. Elicopterul a avut la bord trei bolnavi ce necesitau îngrijiri medicale de specialitate în regim de urgență. Cei doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2012, 20:37
(10960 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Elicopter MAI pentru un dializat din Nicolești

Ialomița: Elicopter MAI pentru un dializat din Nicolești

Un bărbat cu insuficiență renală din Nicolești va fi preluat de un elicopter al Ministerului Administrației și Internelor. De la Tulcea, elicopterul MAI a decolat cu destinația Miloșești pentru a-l prelua ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2012, 10:27
(8600 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Concert Valentine’s Day» cu Liceul de Artă

Liceul de Artă «Ionel Perlea» și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» adresează tuturor slobozenilor și nu numai o invitație pentru un concert de Ziua Îndrăgostiților. Evenimentul se va desfășura marți ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2012, 12:43
(22404 vizualizări - 5 comentarii)


ISU Ialomița: Autospeciala SMURD a preluat trei persoane din Andrășești. Printre acestea, o femeie care a născut acasă!

O autospecială destinată transportului de persoane și victime multiple a fost adusă zilele trecute de la ISU Mureș și va asigura intervenția în zona de competență a Inspectoratelor pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2012, 12:28
(9857 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra a obținut prestigiosul titlu AUTOBEST 2012

Hyundai Elantra a obținut prestigiosul titlu AUTOBEST 2012

Sedanul compact Hyundai Elantra a fost desemnat oficial cîștigătorul AUTOBEST 2012, într-o ceremonie recentă ce a avut loc la Praga, Cehia. Nu mai puțin de 10 din cei 15 membri ai juriului AUTOBEST au votat ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2012, 12:23
(9553 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Termene pentru depunerea Declarațiilor 200, 205 și 201

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice autorizate care desfășoara activități independente că trebuie să depună Declarația 200 privind veniturile realizate în România ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2012, 12:21
(7526 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Avertizarea de Cod Portocaliu pentru viscol, prelungită

Ialomița: Avertizarea de Cod Portocaliu pentru viscol, prelungită

«În intervalul menționat, 7 februarie 2012, orele 12,00-8 februarie 2012, orele 22,00, vîntul va continua să prezinte intensificări susținute ce vor depăși la rafală 70-80 km/h în Dobrogea ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2012, 14:20
(12304 vizualizări - 0 comentarii)


Brăilean suprins beat la volan pe bulevardul principal din Slobozia

Polițiștii au oprit în trafic duminică, 5 februarie a.c., pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un autoturism condus de un tînăr, de 27 ani, din comuna Tufești-Brăila. Întrucît conducătorul auto emana ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:47
(10704 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: L-a lovit pe trecerea de pietoni

Sîmbătă, 4 februarie a.c., în timp ce un tînăr, de 35 ani, din Constanța, conducea un autoturism pe DN2A, pe raza localității Andrășești a accidentat un pieton, care a traversat partea carosabilă prin zona ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:46
(13148 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...