Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Raport despre starea județului Ialomița

Mai puține locuințe construite în 2014

În cadrul unui document oficial înaintat Prefecturii Ialomița, Direcția Județeană de Statistică Ialomița a prezentat o situație a locuințelor construite în Ialomița, în cursul anului trecut. Potrivit datelor, ialomițenii au construit cu 5,7% mai puține case decît în 2013.

Statistică în domeniul construcțiilor
Potrivit datelor oficiale prezentate în documentul reprezentanților Direcției Județene de Statistică Ialomița, în 2014, la nivelul județului, au fost finalizate un număr total de 466 de locuințe. Dintre acestea, 220 se află în mediul urban, iar alte 246 în mediul rural. ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:50 (4994 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

Administrație în folosul cetățenilor

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

În mod fericit, la acest sfîrșit de lună, data de desfășurare a ședințelor lunare ale Consiliului Local Slobozia și Consiliului Județean Ialomița coincide. Spunem în mod fericit deoarece în acest fel vă putem prezenta în oglindă modul în care cele cele două foruri legislative locale înțeleg să satisfacă agenda publică a cetățenilor. Astfel, principala preocupare a administrației din Slobozia în luna mai este să demareze construcția unui nou bloc de locuințe sociale pentru cei mai săraci dintre cetățenii orașului. În contrapartidă, Consiliul Județean Ialomița își concentrează atenția asupra «măsurilor de pregătire a concursului de proiecte de management pentru ocuparea postului de manager al Muzeului... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:05 (6758 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Fierbinți, aproape campioană

Etapa a 26-a a Ligii lui Basarab a lămurit în mare măsură destinația titlului de campioană. Unirea Fierbinți s-a dovedit și în acest campionat superioară valoric și organizatoric celorlalte competitoare. Dacă mai aveați îndoieli în acest sens, ele v-au fost cu siguranță spulberate sîmbătă, 23 mai 2015, cînd Fierbințiul a depășit-o, fără mari bătăi de cap, pe principal contracandidata, Abatorul. A fost 5-2 pentru Unirea cu ajutorul dublelor semnate de Pandele și Babageanu, dar și al golului marcat de Gabriel Munteanu. Pe lîngă aceștia, jucători ca Gradea, Grigore, Anca, Celpan sau portarul Bănică au arătat o Unirea Fierbinți dezlănțuită, mai cu seamă în repriza secundă. «Ca joc, eu spun că am crescut... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 13:25 (4843 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

Periodic, reprezentanții Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățămîntul Preuniversitar (ARACIP) efectuează controale în cadrul școlilor din Ialomița. Culmea este că, de fiecare dată, se constată aceleași disfuncționalități. Concluzia este una singură, aceea că ARACIP este doar o altă invenție legislativă care face mult zgomot pentru nimic.

Școala ialomițeană prin ochii ARACIP
Potrivit titulaturii, ARACIP este un organism al cărui scop este acela de a monitoriza calitatea sistemului educațional românesc și se află în subordinea Ministerului Educației. Misiunea acestui... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:55 (5320 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă

Copiii CSS Slobozia au cîștigat Memorialul «Nicolae Mihăilescu»

Pe 23 și 24 mai, Sala Sporturilor din Slobozia a găzduit a 5-a ediție a turneului internațional de sabie: Memorialul «Nicolae Mihăilescu». Competiția s-a adresat copiilor (10-13 ani) și cadeților (13-17 ani). Au participat sportivi din Bulgaria, Republica Moldova, dar și reprezentanți ai unor importante școli ale sabiei românești cum ar fi cele din Iași, Brașov și, firește, Slobozia. În concursul copiilor, atît la feminin, cît și la masculin, s-au impus reprezentanți ai CSS Slobozia. La feminin laurii i-au revenit Biancăi Lupu, văzută deja ca o mare speranță a scrimei slobozene. La masculin s-a impus slobozeanul Dan Lepădătescu. Din păcate, la cadeți, sportivii CSS nu s-au mișcat la fel de bine... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:15 (5164 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimii eroi ai Ialomiței

Ultimii eroi ai Ialomiței

Joi, 21 mai 2015, Ialomița a serbat solemn Ziua Eroilor. La Slobozia, printre cei care au participat la eveniment s-au numărat și patru dintre ultimii veterani de război ai Ialomiței. Trecuți de 90 de ani, cei 4 au fost omagiați într-un cadru festiv de către oficialii prezenți, iar garda de onoare a Regimentului Slobozia le-a dat, poate pentru ultima dată, onorul. Am profitat de ocazie pentru a vă face cunoștință cu cel mai în vîrstă dintre ei. Constantin S. Nedelcu are 93 de ani și a luptat în munții Tatra...

Veteranii de la Colonel Popescu
Sînt doar patru din cei peste 1000... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 11:10 (6706 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița traficului de ființe umane

În urma cu o săptămînă, Prefectura Ialomița a organizat o întîlnire privind combaterea traficului de ființe umane. Invitați la dezbateri au fost reprezentanți din cadrul instituțiilor publice locale și județene, dar și oficiali din partea Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane.
Dezbaterile desfășurate la Prefectura Ialomița au avut ca temă combaterea fenomenului privind traficul de ființe umane. La nivel național, Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane duce o amplă campanie și dezvoltă planuri pentru a combate acest flagel. Județul Ialomița este integrat în Centrul Regional București al acestei instituții. În cadrul întîlnirii au fost prezentate și cîteva date statistice... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 10:15 (6108 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, un iarmaroc de 5 lei

Fuseră și se duseră! O săptămînă de evenimente, 3 zile de spectacole, 10 minute de focuri de artificii și același iarmaroc ieftin cu care municipalitatea ne-a obișnuit de vreo 5 ediții încoace. Adică bere răsuflată, mici reîncălziți, comedii, o lume pestriță dominată de cocalari și pițipoance… În cîteva vorbe, după cum bine a spus încă din prima seară un hîtru din lumea largă, «țigănie ca aici, la Slobozia, n-am văzut nicăieri!». Singurul lucru bun, după cum singur o recunoaște primarul Alexandru Stoica, sînt copiii orașului. «Slobozia are copii frumoși și talentați. Avem cu ce să ne mîndrim!» ne-a declarat el în ultima seară a Sărbătorilor.

A XV-a ediție a Sărbătorilor Sărăciei... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2015, 13:40 (14134 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a întîmplat la Slobozia

O minoră de 13 ani a fost «răpită»

Anchetă la Slobozia după ce o minoră de 13 ani de etnie romă a fost «răpită» în vederea căsătoriei de cîteva rude, din județul Galați. Fata a fost găsită la cîteva ore de la dispariție în județul Brăila, iar în urma unui control medico-legal s-a descoperit că fata ar fi fost obligată să întrețină raporturi sexuale. Cercetările în acest caz sînt în plină desfășurare, polițiștii, alături de angajații Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, făcînd verificări.

«Răpită» pentru a fi măritată
Întîmplarea s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 21:05 (7663 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia răpire

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este invadată de căpușe

Ialomița este invadată de căpușe

Căpușele au devenit spaima ialomițenilor. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia precizează faptul că într-o zi se înregistrează între 5 și 10 cazuri noi de pacienți care au fost mușcați de acești paraziți. Cele mai eficiente soluții împotriva lor sînt evitarea zonelor cu vegetație bogată sau utilizarea spray-urilor «Autan».

Mușcăturile de căpușă pot fi periculoase
De cînd vremea s-a încălzit considerabil, numărul prezentărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ale pacienților mușcați de căpușe este în creștere. În medie, pe zi,... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 20:15 (6321 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Târgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

Liceele tehnologice și-au prezentat oferta educațională

«Tîrgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

În urmă cu o săptămînă, cele mai importante licee tehnologice din Ialomița și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar viitor în cadrul evenimentului denumit «Tîrgul Meseriilor». Anul acesta manifestarea s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură Municipală din Slobozia.

Ialomița are nevoie de meseriași
Considerat o oportunitate pentru elevii care nu doresc să meargă la un liceu, învățămîntul profesional și tehnologic a fost relansat de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean încă de anul trecut. În urmă cu o săptămînă, profesorii și elevii Liceelor Tehnologice... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 17:50 (5225 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sfântu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Sfîntu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Tragedie în noaptea de joi spre vineri, 21/22 mai 2015, în comuna ialomițeană Sfîntu Gheorghe. O fetiță de 2 ani și-a găsit sfîrșitul, înecîndu-se într-o găleată plină cu apă, aflată în curtea casei în care locuia. În acest caz a fost deschis un dosar penal privind moartea suspectă a copilei.

Procurorii fac investigații amănunțite
Surse judiciare apreciază faptul că micuța de 2 ani a fost lăsată nesupravegheată de părinți. Ea a încercat să bea apă dintr-o găleată cu apă, lăsată la întîmplare prin gospodărie. Cadavrul copilei a fost descoperit de către rude, fetița fiind găsită... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 16:05 (7639 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor  Parchetului Județean

Percheziții la Primăria Fetești

Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor Parchetului Județean

UPDATE: 3 persoane au fost reținute pentru 24 de ore, viceprimarul Gheorghe Mitache se numără printre suspecți

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, împreună cu efective de  polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, efectuează 11 percheziții domiciliare pe raza municipiilor Slobozia și Fetești.  Anchetatorii urmează să emită 14 mandate de aducere pe numele unor persoane implicate într-un dosar penal ce vizează comiterea faptelor de «abuz în serviciu», «complicitate la abuz în serviciu» și «fals intelectual».

Prejudiciu de 100 mii de lei
Suspiciunile privind comiterea acestor infracțiuni planează și asupra viceprimarului municipiului... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2015, 10:45 (12437 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

1,5 milioane de euro prejudiciu în afacerea «Green Harvest»

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

Direcția Națională Anticorupție îl trimite în «concediu» forțat pe Silvian Ciupercă. La începutul acestei săptămîni, printr-o adresă oficială,  DNA i-a interzis președintelui Ciupercă să-și exercite prerogativele funcției pentru o perioadă de 30 de zile. De asemenea, procurorii anticorupție au stabilit că în afacerea «Green Harvest» inculpații din dosar ar fi creat un prejudiciu estimat la 1,5 milioane de euro.

Uite președintele, nu e președintele
Revenit la birou după 66 de zile de arest, președintele Ciupercă este obligat să renunțe la prerogativele funcției pentru 30 de... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2015, 16:35 (26227 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

În fiecare an, aleșii celor 66 de unități administrativ-teritoriale din județ organizează pentru ialomițeni «Ziua localității». Inventată ad-hoc sau vechi de zeci de ani, aceste «zile ale localității» diferă de la o localitate la alta, în funcție de calitatea invitaților, bunul simț al edilului local sau motivul pentru care au fost organizate. Există însă și un numitor comun, respectiv banii publici. În cazul comunelor, fiecare astfel de manifestare stoarce bugetul local de sume variind între 10 și 25 mii de lei. În cazul orașelor, după cum veți vedea, obiceiurile diferă de la un edil la altul...

Cîte bordeie, atîtea «zile ale localității»... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 22:30 (8089 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Contractele cu Casa de Sănătate, la cheremul Andalex

Ialomița: Contractele cu Casa de Sănătate, la cheremul Andalex

Atribuirea transportului medical în regim privat agită din nou spiritele în Ialomița. O eroare strecurată printre actele necesare reprezentanților firmelor care asigură acest serviciu în județ a dat peste cap întreaga procedură. Concret, este vorba despre protocoalele pe care ambii patroni trebuie să le încheie cu Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, instituție care a trecut întru-unul din aceste documente datele de identificare ale celuilalt beneficiar. Greșeala a ieșit la iveală din cauza reprezentanților Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița care, după ce au încheiat contractele de finanțare, și-au amintit de protocoalele pe care firmele trebuie să le aibă cu Ambulanța. Iar... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 21:55 (6013 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Locul I pentru o generație frumoasă

Handbal, Junioarele IV ale CSS Slobozia s-au calificat la turneul final

Locul I pentru o generație frumoasă

Slobozia a fost, la finele săptămînii trecute, martora unui nou maraton handbalistic. 16 meciuri au văzut spectatorii din Sala Sporturilor, incintă care a găzduit turneul semifinal, grupa II, din cadrul Campionatului Național de Handbal Feminin, junioare IV. Conduse de pe margine de neobositul Marian Simion, micile handbaliste de la CSS Slobozia au luptat ca niște adevărate campioane, punînd la respect nume importante ca Rapid sau echipe cu un potențial financiar, organizatoric și de selecție net superior, cum ar fi CSM București. Se poate spune că cel mai ușor joc, ghidîndu-ne după scor, a fost cel din finala cu CSM Ploiești. În finală, slobozencele au beneficiat de aportul de excepție al publicului... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 21:05 (6413 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Bani albi pentru zile negre

Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Bugetele locale ale primăriilor din Ialomița s-ar putea suplimenta dacă în conturi ar ajunge banii pe care trebuie să-i primească din partea firmelor aflate în insolvență sau în faliment. Înscrise la masa credală, administrațiile locale așteaptă de ani buni ca datornicii să restituie fondurile, însă demersul se desfășoară cu încetinitorul. De exemplu, veniturile proprii ale Primăriei Slobozia ar crește cu 34% dacă cele peste 100 de societăți cu datorii și-ar achita restanțele. De asemenea, Primăria Țăndărei are de recuperat 3,2 milioane de lei de peste 8 ani, de la firmele care nu au cotizat către bugetul unității administrative.

Situație greu de gestionat... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 20:15 (7467 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia, înfrîntă la Constanța și la Cluj

Săptămînă de coșmar

Frumoasa victorie din meciul cu HCM Rîmnicu Vîlcea a lăsat, din păcate, urme nefaste asupra formei sportive a Unirii Slobozia. Echipa Victorinei Bora nu a mai repetat, nici pe departe, în cele două deplasări care au urmat, jocul bun făcut cu vîlcencele. A fost o săptămînă slabă din care nu am stors nici măcar un punct, o săptămînă pe care nu am mai dori-o repetată niciodată...

Atac slab la Constanța: 14-23 Pe litoralul Mării Negre slobozencele au poposit cu ambiția unei prestații bune care să le confirme ascensiunea. Începutul a fost de partea Unirii, astfel că, spre jumătatea primei... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 19:10 (5767 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Învățământul ialomițean caută soluții împotriva abandonului Școlar

Învățămîntul ialomițean caută soluții împotriva abandonului Școlar

În urmă cu o săptămînă, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a fost gazda unei mese rotunde privind fenomenul abandonului școlar. La întîlnire au participat oficiali din cadrul Inspectoratului Școlar Județean, reprezentanți ai administrațiilor locale și ai Organizației «World Vison», totți cei prezenți încercînd să identifice soluții pentru a-i determina pe elevi să nu renunțe la școală. Prezentă la dezbateri a fost și Andreea Mihail, o elevă de 14 ani din localitatea Adîncata, care le-a înaintat oficialilor o scrisoare prin care încerca să atragă atenția cu privire la situația abandonului școlar prematur. Datele statistice arată că în Ialomița, în fiecare an școlar, peste 100 de elevi... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 18:25 (5828 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grav accident rutier la Coșereni

O ialomițeancă a ajuns în comă la Spitalul de Urgență Floreasca, din București, după ce a fost implicată într-un accident rutier, miercuri, 4 mai 2016. Șoferița a rupt balustrada podului de peste rîul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2016, 13:50
(17838 vizualizări - 10 comentarii)


Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», ediția a XXIV-a

Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», ediția a XXIV-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița va avea loc vineri, 6 mai 2016, faza zonală a celei de a XXIV-a ediții a Festivalului județean de folclor ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2016, 12:40
(5508 vizualizări - 1 comentariu)


Accident cu patru victime în apropiere de Gîrbovi

Un accident rutier soldat cu rănirea a patru persoane s-a produs luni, 2 mai a.c., pe DJ203B. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din comuna Gîrbovi, conducea un autoturism din direcția Gîrbovi ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2016, 12:10
(6267 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


IPJ Ialomița: Infracțiuni mai puține în perioada Sărbătorilor Pascale

Și anul acesta, de Sărbătoarea Învierii Domnului, polițiștii ialomițeni au fost la datorie. În baza planului aprobat de ministrul Afacerilor Interne, Petre Tobă și șeful Poliției Române, chestor de poliție ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2016, 11:35
(6652 vizualizări - 0 comentarii)


Sfînta Icoană a Maicii Domnului de la Mînăstirea Vorona, la Slobozia

Peste 100 de jandarmi vor asigura, în perioada 4-7 mai 2016, măsurile de ordine ce se vor impune la un eveniment religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni. Este vorba despre aducerea la Mînăstirea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2016, 11:20
(8200 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Colelia

În noaptea de duminică spre luni, 1/2 mai a.c., în jurul orei 00,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Colelia. Cel mai probabil ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2016, 10:05
(4937 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Colelia incendiu


Arestări la Bărbulești

În urma perchezițiilor desfășurate la Bărbulești joi, 21 aprilie 2016, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița i-au pus sub acuzare pe Ion Gheorghe, viceprimarul localității, și Vasile Puiu ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2016, 21:05
(7454 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Oferta locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din județ 380 de locuri de muncă, 25 dintre acestea fiind destinate persoanelor cu studii superioare. Angajatorii ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2016, 18:50
(5811 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Țăndărei și Andrășești

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița informează că miercuri, 20 aprilie 2016, pe DN2A s-au produs două accidente rutiere. Primul eveniment, soldat cu vătămarea corporală a unui bărbat de 48 de ani, s-a produs ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2016, 17:25
(5859 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a lansat aplicația «Asistență module on-line»

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) lansează, prin intermediul paginii oficiale de internet www.afir.info, aplicația «Asistență module on-line» pentru a veni în sprijinul solicitanților ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2016, 16:10
(2758 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala Altfel» la Muzeul Județean Ialomița

În zilele de 18 și 19 aprilie 2016., în baza protocolului încheiat între Direcția de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, Fundația Collegium XXI, și Școala Gimnazială ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2016, 19:35
(4276 vizualizări - 6 comentarii)


ISU Ialomița: Simulare de accident rutier pe A2

Joi, 21 aprilie 2016, începînd cu orele 10,00, urmează să se desfășoare un amplu exercițiu cu forțe și mijloace în teren pentru gestionarea situațiilor de urgență produse de un accident rutier cu victime ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2016, 18:20
(6876 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare antirabică aeriană a vulpilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 18.04.201-5.05.2016, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura campania ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2016, 17:10
(5496 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente soldate cu un mort și cinci răniți

La acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea a altor cinci.
Primul dintre acestea s-a produs vineri, 15 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2016, 16:10
(5767 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiuni de control în tîrguri

DSVSA Ialomița vă informează că, în perioada 1-14 aprilie 2016, conform Notei de Serviciu ANSVSA nr. 6183/21.03.2016, au fost efectuate controale în tîrgurile autorizate/neautorizate din județ împreună ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2016, 15:40
(4530 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 90000 de lei, 20 permise reținute

La acest sfîrșit de săptămînă, 15-17 aprilie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2016, 14:50
(5581 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

În cadrul Programului «Școala Altfel: Să știi mai multe, să fii mai bun!», polițiștii ialomițeni organizează miercuri și joi, 20 și 21 aprilie a.c., în intervalul orar 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2016, 13:10
(4415 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu patru victime

Duminică, în jurul orei 15,15, două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier, pe DJ203B, între localitățile Manasia și Gîrbovi. În urma impactului, patru persoane aflate în unul dintre autoturisme ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2016, 11:55
(3902 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a luat foc mașina pe Autostrada Soarelui

În urma unor scurgeri de combustibil la compartimentul motor, un autoturism ce se deplasa pe Autostrada București-Constanța a fost cuprins de flăcări. Evenimentul a fost anunțat la 112 în după-amiaza zilei ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2016, 10:25
(34898 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat joi, 14 aprilie 2016, ora 9,00, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce a avut loc la Slobozia-Centrul Cultural UNESCO ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2016, 12:40
(5897 vizualizări - 0 comentarii)


Săptămîna «Școala Altfel», la ISU Ialomița și Jandarmerie

Programul «Să știi mai multe, să fii mai bun!» se desfășoară anul acesta în perioada 18-22 aprilie și constă în derularea, la nivelul fiecărei unități de învățămînt, într-o săptămână din al doilea semestru ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2016, 11:50
(5399 vizualizări - 0 comentarii)


Polaris va continua prestarea serviciului de salubrizare în Slobozia pe o perioadă de 30 de zile

Ca urmare a comunicatului de presă transmis în data de 13.04.2016, prin care s-a menționat că serviciul de salubrizare va fi sistat datorită suspendării contractului de depozitare a deșeurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2016, 10:40
(6720 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Cartierul 500 din Slobozia: Proxenet, căzut în plasa procurorilor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, împreună cu polițiștii din oraș, au desfășurat miercuri, 13 aprilie 2016, percheziții domiciliare în Cartierul 500. În plasa organelor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2016, 16:30
(6943 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Fără permise la volan și conducînd vehicule neînmatriculate

Luni, 11 aprilie a.c., polițiștii rutieri au depistat o tînără, de 20 de ani, din orașul Țăndărei, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2016, 15:55
(4343 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Bere Băuturi București SA
angajează

-contabil analist financiar
pentru punctul de lucru ȚĂNDĂREI
Condițiile angajării sînt:
-experiență în domeniu, minim 5 ani
-cunoașterea centrilor de cost
și a gestiunii
-prezență agreabilă, spirit de echipă

-operator facturare
pentru Punctul de lucru ȚĂNDĂREI
Condițiile angajării sînt:
-cunoștințe operare PC:
Word, Excell, Outlook
-cunoștințe facturare
-experiența constituie avantaj

Persoanele interesate
pot depune CV
la adresa de e-mail
office.ialomita@bere-băuturi.ro
iar pentru detalii suplimentare
apelați tel. 0751/078.718

13 Aprilie 2016, 15:45


Urziceni: A furat din magazin

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați luni, 11 aprilie a.c., de angajata unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2016, 11:05
(6402 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


anunț angajare

angajăm
-zugravi, București,
2000 lei salariu brut,
cazare asigurată
-agenți vînzări, București,
cazare asigurată
Relații la telefon
0722/533.541

13 Aprilie 2016, 10:30


anunț angajare

societate comercială
angajează
electricieni
cu experiență
pentru lucru în zona FETEȘTI
Relații la telefon
0740/621.199
e-mail [email protected]

13 Aprilie 2016, 10:10


Bătrînă dispărută din Alexeni, găsită într-un canal de irigații

O amplă intervenție de căutare-salvare a fost desfășurată în după-amiaza zilei de duminică, 10 aprilie a.c, pe raza localităților Alexeni-Broșteni-Gîrbovi, după ce o femeie în vîrstă de 80 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2016, 13:25
(7498 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: «Rapsozii la ei acasă»

Printre preocupările permanente ale Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița se numără și organizarea anuală a unei manifestări legate de inima și sufletul țăranului ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2016, 11:50
(4904 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...