Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

Periodic, reprezentanții Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățămîntul Preuniversitar (ARACIP) efectuează controale în cadrul școlilor din Ialomița. Culmea este că, de fiecare dată, se constată aceleași disfuncționalități. Concluzia este una singură, aceea că ARACIP este doar o altă invenție legislativă care face mult zgomot pentru nimic.

Școala ialomițeană prin ochii ARACIP
Potrivit titulaturii, ARACIP este un organism al cărui scop este acela de a monitoriza calitatea sistemului educațional românesc și se află în subordinea Ministerului Educației. Misiunea acestui... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:55 (5317 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Scrimă

Copiii CSS Slobozia au cîștigat Memorialul «Nicolae Mihăilescu»

Pe 23 și 24 mai, Sala Sporturilor din Slobozia a găzduit a 5-a ediție a turneului internațional de sabie: Memorialul «Nicolae Mihăilescu». Competiția s-a adresat copiilor (10-13 ani) și cadeților (13-17 ani). Au participat sportivi din Bulgaria, Republica Moldova, dar și reprezentanți ai unor importante școli ale sabiei românești cum ar fi cele din Iași, Brașov și, firește, Slobozia. În concursul copiilor, atît la feminin, cît și la masculin, s-au impus reprezentanți ai CSS Slobozia. La feminin laurii i-au revenit Biancăi Lupu, văzută deja ca o mare speranță a scrimei slobozene. La masculin s-a impus slobozeanul Dan Lepădătescu. Din păcate, la cadeți, sportivii CSS nu s-au mișcat la fel de bine... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:15 (5164 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimii eroi ai Ialomiței

Ultimii eroi ai Ialomiței

Joi, 21 mai 2015, Ialomița a serbat solemn Ziua Eroilor. La Slobozia, printre cei care au participat la eveniment s-au numărat și patru dintre ultimii veterani de război ai Ialomiței. Trecuți de 90 de ani, cei 4 au fost omagiați într-un cadru festiv de către oficialii prezenți, iar garda de onoare a Regimentului Slobozia le-a dat, poate pentru ultima dată, onorul. Am profitat de ocazie pentru a vă face cunoștință cu cel mai în vîrstă dintre ei. Constantin S. Nedelcu are 93 de ani și a luptat în munții Tatra...

Veteranii de la Colonel Popescu
Sînt doar patru din cei peste 1000... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 11:10 (6706 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița traficului de ființe umane

În urma cu o săptămînă, Prefectura Ialomița a organizat o întîlnire privind combaterea traficului de ființe umane. Invitați la dezbateri au fost reprezentanți din cadrul instituțiilor publice locale și județene, dar și oficiali din partea Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane.
Dezbaterile desfășurate la Prefectura Ialomița au avut ca temă combaterea fenomenului privind traficul de ființe umane. La nivel național, Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane duce o amplă campanie și dezvoltă planuri pentru a combate acest flagel. Județul Ialomița este integrat în Centrul Regional București al acestei instituții. În cadrul întîlnirii au fost prezentate și cîteva date statistice... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 10:15 (6108 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, un iarmaroc de 5 lei

Fuseră și se duseră! O săptămînă de evenimente, 3 zile de spectacole, 10 minute de focuri de artificii și același iarmaroc ieftin cu care municipalitatea ne-a obișnuit de vreo 5 ediții încoace. Adică bere răsuflată, mici reîncălziți, comedii, o lume pestriță dominată de cocalari și pițipoance… În cîteva vorbe, după cum bine a spus încă din prima seară un hîtru din lumea largă, «țigănie ca aici, la Slobozia, n-am văzut nicăieri!». Singurul lucru bun, după cum singur o recunoaște primarul Alexandru Stoica, sînt copiii orașului. «Slobozia are copii frumoși și talentați. Avem cu ce să ne mîndrim!» ne-a declarat el în ultima seară a Sărbătorilor.

A XV-a ediție a Sărbătorilor Sărăciei... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2015, 13:40 (14134 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a întîmplat la Slobozia

O minoră de 13 ani a fost «răpită»

Anchetă la Slobozia după ce o minoră de 13 ani de etnie romă a fost «răpită» în vederea căsătoriei de cîteva rude, din județul Galați. Fata a fost găsită la cîteva ore de la dispariție în județul Brăila, iar în urma unui control medico-legal s-a descoperit că fata ar fi fost obligată să întrețină raporturi sexuale. Cercetările în acest caz sînt în plină desfășurare, polițiștii, alături de angajații Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, făcînd verificări.

«Răpită» pentru a fi măritată
Întîmplarea s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 21:05 (7663 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia răpire

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este invadată de căpușe

Ialomița este invadată de căpușe

Căpușele au devenit spaima ialomițenilor. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia precizează faptul că într-o zi se înregistrează între 5 și 10 cazuri noi de pacienți care au fost mușcați de acești paraziți. Cele mai eficiente soluții împotriva lor sînt evitarea zonelor cu vegetație bogată sau utilizarea spray-urilor «Autan».

Mușcăturile de căpușă pot fi periculoase
De cînd vremea s-a încălzit considerabil, numărul prezentărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ale pacienților mușcați de căpușe este în creștere. În medie, pe zi,... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 20:15 (6321 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Târgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

Liceele tehnologice și-au prezentat oferta educațională

«Tîrgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

În urmă cu o săptămînă, cele mai importante licee tehnologice din Ialomița și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar viitor în cadrul evenimentului denumit «Tîrgul Meseriilor». Anul acesta manifestarea s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură Municipală din Slobozia.

Ialomița are nevoie de meseriași
Considerat o oportunitate pentru elevii care nu doresc să meargă la un liceu, învățămîntul profesional și tehnologic a fost relansat de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean încă de anul trecut. În urmă cu o săptămînă, profesorii și elevii Liceelor Tehnologice... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 17:50 (5225 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sfântu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Sfîntu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Tragedie în noaptea de joi spre vineri, 21/22 mai 2015, în comuna ialomițeană Sfîntu Gheorghe. O fetiță de 2 ani și-a găsit sfîrșitul, înecîndu-se într-o găleată plină cu apă, aflată în curtea casei în care locuia. În acest caz a fost deschis un dosar penal privind moartea suspectă a copilei.

Procurorii fac investigații amănunțite
Surse judiciare apreciază faptul că micuța de 2 ani a fost lăsată nesupravegheată de părinți. Ea a încercat să bea apă dintr-o găleată cu apă, lăsată la întîmplare prin gospodărie. Cadavrul copilei a fost descoperit de către rude, fetița fiind găsită... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 16:05 (7639 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor  Parchetului Județean

Percheziții la Primăria Fetești

Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor Parchetului Județean

UPDATE: 3 persoane au fost reținute pentru 24 de ore, viceprimarul Gheorghe Mitache se numără printre suspecți

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, împreună cu efective de  polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, efectuează 11 percheziții domiciliare pe raza municipiilor Slobozia și Fetești.  Anchetatorii urmează să emită 14 mandate de aducere pe numele unor persoane implicate într-un dosar penal ce vizează comiterea faptelor de «abuz în serviciu», «complicitate la abuz în serviciu» și «fals intelectual».

Prejudiciu de 100 mii de lei
Suspiciunile privind comiterea acestor infracțiuni planează și asupra viceprimarului municipiului... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2015, 10:45 (12437 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

1,5 milioane de euro prejudiciu în afacerea «Green Harvest»

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

Direcția Națională Anticorupție îl trimite în «concediu» forțat pe Silvian Ciupercă. La începutul acestei săptămîni, printr-o adresă oficială,  DNA i-a interzis președintelui Ciupercă să-și exercite prerogativele funcției pentru o perioadă de 30 de zile. De asemenea, procurorii anticorupție au stabilit că în afacerea «Green Harvest» inculpații din dosar ar fi creat un prejudiciu estimat la 1,5 milioane de euro.

Uite președintele, nu e președintele
Revenit la birou după 66 de zile de arest, președintele Ciupercă este obligat să renunțe la prerogativele funcției pentru 30 de... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2015, 16:35 (26226 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

În fiecare an, aleșii celor 66 de unități administrativ-teritoriale din județ organizează pentru ialomițeni «Ziua localității». Inventată ad-hoc sau vechi de zeci de ani, aceste «zile ale localității» diferă de la o localitate la alta, în funcție de calitatea invitaților, bunul simț al edilului local sau motivul pentru care au fost organizate. Există însă și un numitor comun, respectiv banii publici. În cazul comunelor, fiecare astfel de manifestare stoarce bugetul local de sume variind între 10 și 25 mii de lei. În cazul orașelor, după cum veți vedea, obiceiurile diferă de la un edil la altul...

Cîte bordeie, atîtea «zile ale localității»... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 22:30 (8089 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Contractele cu Casa de Sănătate, la cheremul Andalex

Ialomița: Contractele cu Casa de Sănătate, la cheremul Andalex

Atribuirea transportului medical în regim privat agită din nou spiritele în Ialomița. O eroare strecurată printre actele necesare reprezentanților firmelor care asigură acest serviciu în județ a dat peste cap întreaga procedură. Concret, este vorba despre protocoalele pe care ambii patroni trebuie să le încheie cu Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, instituție care a trecut întru-unul din aceste documente datele de identificare ale celuilalt beneficiar. Greșeala a ieșit la iveală din cauza reprezentanților Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița care, după ce au încheiat contractele de finanțare, și-au amintit de protocoalele pe care firmele trebuie să le aibă cu Ambulanța. Iar... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 21:55 (6013 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Locul I pentru o generație frumoasă

Handbal, Junioarele IV ale CSS Slobozia s-au calificat la turneul final

Locul I pentru o generație frumoasă

Slobozia a fost, la finele săptămînii trecute, martora unui nou maraton handbalistic. 16 meciuri au văzut spectatorii din Sala Sporturilor, incintă care a găzduit turneul semifinal, grupa II, din cadrul Campionatului Național de Handbal Feminin, junioare IV. Conduse de pe margine de neobositul Marian Simion, micile handbaliste de la CSS Slobozia au luptat ca niște adevărate campioane, punînd la respect nume importante ca Rapid sau echipe cu un potențial financiar, organizatoric și de selecție net superior, cum ar fi CSM București. Se poate spune că cel mai ușor joc, ghidîndu-ne după scor, a fost cel din finala cu CSM Ploiești. În finală, slobozencele au beneficiat de aportul de excepție al publicului... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 21:05 (6413 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Bani albi pentru zile negre

Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Bugetele locale ale primăriilor din Ialomița s-ar putea suplimenta dacă în conturi ar ajunge banii pe care trebuie să-i primească din partea firmelor aflate în insolvență sau în faliment. Înscrise la masa credală, administrațiile locale așteaptă de ani buni ca datornicii să restituie fondurile, însă demersul se desfășoară cu încetinitorul. De exemplu, veniturile proprii ale Primăriei Slobozia ar crește cu 34% dacă cele peste 100 de societăți cu datorii și-ar achita restanțele. De asemenea, Primăria Țăndărei are de recuperat 3,2 milioane de lei de peste 8 ani, de la firmele care nu au cotizat către bugetul unității administrative.

Situație greu de gestionat... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 20:15 (7467 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia, înfrîntă la Constanța și la Cluj

Săptămînă de coșmar

Frumoasa victorie din meciul cu HCM Rîmnicu Vîlcea a lăsat, din păcate, urme nefaste asupra formei sportive a Unirii Slobozia. Echipa Victorinei Bora nu a mai repetat, nici pe departe, în cele două deplasări care au urmat, jocul bun făcut cu vîlcencele. A fost o săptămînă slabă din care nu am stors nici măcar un punct, o săptămînă pe care nu am mai dori-o repetată niciodată...

Atac slab la Constanța: 14-23 Pe litoralul Mării Negre slobozencele au poposit cu ambiția unei prestații bune care să le confirme ascensiunea. Începutul a fost de partea Unirii, astfel că, spre jumătatea primei... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 19:10 (5767 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Învățământul ialomițean caută soluții împotriva abandonului Școlar

Învățămîntul ialomițean caută soluții împotriva abandonului Școlar

În urmă cu o săptămînă, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a fost gazda unei mese rotunde privind fenomenul abandonului școlar. La întîlnire au participat oficiali din cadrul Inspectoratului Școlar Județean, reprezentanți ai administrațiilor locale și ai Organizației «World Vison», totți cei prezenți încercînd să identifice soluții pentru a-i determina pe elevi să nu renunțe la școală. Prezentă la dezbateri a fost și Andreea Mihail, o elevă de 14 ani din localitatea Adîncata, care le-a înaintat oficialilor o scrisoare prin care încerca să atragă atenția cu privire la situația abandonului școlar prematur. Datele statistice arată că în Ialomița, în fiecare an școlar, peste 100 de elevi... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 18:25 (5827 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Ialomița a rămas fără echipe în ligile naționale

S-a dus și Axintele

Momentele grele prin care trece fotbalul românesc s-au răsfrînt în 2015 cum nu se poate mai aprig asupra celui ialomițean. În februarie, echipa de ligă secundă Unirea Slobozia își dădea obștescul sfîrșit «transformat de conducere în comă indusă, cel puțin pînă la noi ordine» sub gloanțele Curții de Conturi. În aprilie, chiar și în liniștita Ligă a IV-a, s-a produs o retragere înainte de linia de sosire. Protagonista: Viticola Fetești! Luna mai aduce o altă retragere cu miros de posibil abandon. Este vorba despre Viitorul Axintele, echipă cu gînduri de renunțare încă din luna decembrie 2014. Așa cum am scris și în urmă cu o săptămînă, ieșirea ialomițenilor din scenă este generată, cel puțin la... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 17:05 (6561 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Marian Petcu așteaptă loc de veci de 2 ani, Poliția Locală Slobozia amendează en-gros

Aberații de sistem

Marian Petcu așteaptă loc de veci de 2 ani, Poliția Locală Slobozia amendează en-gros

Marian Petcu are 80 de ani. Și, din noiembrie 2013, așteaptă loc de veci la cimitirul din Bora. Săptămîna trecută el a solicitat o audiență primarului Alexandru Stoica pentru a rezolva situația. «Nu are niciun rost să vă grăbiți...» l-a liniștit primarul Sloboziei.
Țidula pentru loc de veci După 2 ani de așteptare, din cererea lui Marian Petcu nu a mai rămas decît o țidulă. Ea confirmă că acesta depus în 13 noiembrie 2013 o cerere pentru un loc de veci la cimitirul Bora. «De-atunci aștept un răspuns. Trebuia să îl primesc în 30 de zile. Eu nu mă grăbesc. Dar am venit să aflu ce-i cu cererea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 16:15 (10315 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă cu rezultate normale

Unirea Fierbinți și-a revenit repede după înfrîngerea cu Gheorghe Doja și a reușit, după etapa a 25-a, să păstreze distanța de 4 puncte care o separă de Abatorul. Victima fierbințenilor s-a numit de data aceasta Olimpia Rădulești, căreia liderul i-a administrat un scor de tenis: 6-1. Mai sînt doar 5 etape și e greu de crezut că se mai poate întîmpla ceva spectaculos, chiar dacă Abatorul a trecut la limită de una dintre echipele bune ale Ialomiței, Victoria Munteni Buzău. Restul tabloului a consemnat, de asemenea, rezultate normale. A fost o etapă în care codașele n-au primit niciun dram de toleranță, ci, dimpotrivă, au fost gratulate cu înfrîngeri usturătoare. Amara i-a dat 7 Coleliei, Traian... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 15:20 (4920 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Un angajat al societății Remat din Slobozia și-a pierdut viața la locul de muncă.  În acest caz procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au deschis o anchetă. Potrivit informațiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 17:40
(11283 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Infractor trimis la închisoare

Un ialomițean de 54 de ani a fost reținut în noaptea de marți spre miercuri, 13/14 mai 2014, pe raza municipiului București de către polițiști. Pe numele acestuia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 10:30
(7057 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea cererilor de plată pe suprafață

Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița, termenul limită pentru depunerea cererii de plată fără penalități este 15 mai 2014. În cazul în care acest termen ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 18:10
(6142 vizualizări - 0 comentarii)


București: LAPAR organizează «Conferința Națională a Agricultorilor»

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, va organiza Conferința Națională a Agricultorilor-2014, cu tema «Agricultura românească ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:35
(6571 vizualizări - 0 comentarii)


A treia Coferință Regională «Zile Medicale Amara 2014»

Colegiul Medicilor din Ialomița și Călărași, împreună cu Asociația Medicilor de Familie organizează cea de-a III-a ediție a Conferinței Regionale, cu participare internațională «Zile Medicale Amara 201 ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:10
(6608 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Trimis în judecată pentru evaziune fiscală

Procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus trimiterea în judecată a inculpatului A.M. pentru săvîrșirea infracțiunilor de evaziune fiscală. Concret, A.M., în calitate de administrator ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:25
(5628 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița serbează «Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare»

«Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare» este un eveniment desfășurat la inițiativa Programului pentru Mediu al Națiunilor Unite (UNEP), în parteneriat cu BirdLife International și Wetlands International ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:10
(3152 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

În data de 15 mai 2014 va debuta faza județeană a competițiilor școlare cu caracter tehnico-aplicativ «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața». Aceste competiții, organizate de către Inspecția ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 13:05
(8332 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii de Investigare a Fraudelor combat evaziunea fiscală

Polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni cercetează un bărbat, în vîrstă de 61 de ani, din București, fiind bănuit că în calitate de administrator al unei societăți comerciale situată în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 12:15
(8430 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minore cercetate de polițiști pentru furt calificat

Polițiștii cercetează două minore, de 9, respectiv 12 ani, ambele din comuna Bordușani, care sînt bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cele în cauză, în cursul zilei de 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 11:05
(6891 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Urziceni: Exercițiu de alarmare publică

În baza «Planului de pregătire în domeniul situațiilor de urgență pe anul 2014», aprobat prin ordinul prefectului județului Ialomița, în data de 14 mai 2014, începînd cu ora 10,25, este planificat a se ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 10:10
(6125 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: O șoferiță a acroșat un pieton

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 10 mai a.c., cu privire la faptul că pe raza cartierului Slobozia Nouă, din municipiul reședință de județ, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:30
(4874 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Activitate de prevenție a polițiștilor Serviciului Rutier

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea șoferilor cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:10
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) s-a raliat inițiativei derulată la nivel european, astfel încît, în fiecare zi de marți 13, organizează în București și în județele țării «Ziua informării ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 16:20
(7640 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

La sfîrșitul lunii aprilie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7610 șomeri, din care 2053 șomeri indemnizați, respectiv 5324 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 09:15
(4968 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în anul 2014, cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator, introducere, validare, prelucrare date; comunicare ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 13:45
(6225 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident mortal pe DN2 după ce un șofer băut a acroșat un biciclist!

Duminică, 4 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 12:20
(9335 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Acordul prealabil pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru anul 2014, pentru acordarea unui ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 10:20
(8054 vizualizări - 0 comentarii)


Elemente de muniție, descoperite la Fetești. Incendiu la Țăndărei!

Două proiectile perforante de artilerie de calibru 85 mm au fost descoperite de un cetățean pe un teren viran de pe raza municipiului Fetești. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 3 mai a.c, iar ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 08:30
(9087 vizualizări - 0 comentarii)


314 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

AJOFM Ialomița a făcut publice rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă din luna martie 2014. Astfel, 314 participanți au reușit să-și găsească un serviciu... La nivelul județului, au fost contactați ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 15:35
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «1 Mai» la limita legii

Pentru unii ialomițeni, ziua de «1 Mai» nu a însemnat doar distracție cu mici și bere, ci și probleme cu legea. 200 de polițiști au fost la datorie în această mini-vacanță și au aplicat sancțiuni fără număr ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 12:45
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pe suprafață, în linie dreaptă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-APIA Centrul Județean Ialomița informează că, în perioada 3 martie-28 aprilie 2014, au fost depuse, în cadrul Campaniei de primire a cererilor de plată ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 15:35
(6963 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane, reținute de polițiștii ialomițeni pentru favorizarea infractorului

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au reținut luni, 28 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, două persoane, o femeie și un bărbat de 36, respectiv 33 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 12:10
(8785 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
operator PC
(2 posturi)
Relații la telefon 0724/000.595
CV la fax 0243/235.111

25 Aprilie 2014, 18:40


Slobozia: La un pas de moarte

Accident de circulație produs pe șoseaua care leagă Slobozia de Brăila. Un bărbat, de 34 de ani, a fost la un pas de a-și pierde viața după ce a intrat cu mașina într-un copac. Rănit în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 17:40
(4615 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movilița: Trei victime în urma unui accident rutier

Dimineață de coșmar pentru doi șoferi și o pasageră. Cei trei au fost victimele unui accident rutier și au fost transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Polițiștii ialomițeni susțin ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 13:25
(6190 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Țigări de contrabandă, vîndute pe «sub mînă»

Comerț cu țigări de contrabandă la un magazin din comuna Ion Roată. Asta au descoperit polițiștii ialomițeni în urma unei acțiuni demarată pe raza localității. Marfa provenea din Ucraina și era comercializată ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:25
(7619 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți mangă la volan

Doi șoferi, unul din Slobozia și un altul din Fetești, au fost depistați în trafic conducînd în stare de ebrietate. Ambii conducători auto s-au ales cu dosare penale. Șoferul depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:10
(6239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băuturi alcoolice, vîndute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor au descoperit în sediul unei societăți comerciale băuturi alcoolice în valoare de 11 mii lei ce urmau a fi comercializate «la negru». Administratorul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 11:35
(3825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la Codul Rutier, sancționate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au fost din nou la datorie pe șoselele județului. Oamenii legii au aplicat sancțiuni șoferilor certați cu normele rutiere. Conducătorii auto au fost amendați fie pentru că circulau ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 09:15
(6155 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...