Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosare penale pentru încălcarea patrimoniului cultural ialomițean

Un raport al Direcției Județene de Cultură Ialomița demonstrează zeci de abateri privind siguranța monumentelor istorice din Ialomița. Unele dintre ele intră chiar în sfera de competență a organelor judiciare. Printre acestea se numără încercări de înstrăinare sau lucrări neautorizate, efectuate de proprietarii respectivelor obiective cu valoare culturală existente în județ.

Dosare penale în curs de soluționare
În cursul anului trecut, referenții din cadrul Direcției Județene de Cultură Ialomița au organizat mai multe acțiuni tematice privitoare la siguranța monumentelor istorice... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 19:55 (4697 vizualizări - 0 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Adrian Popa, un colonel din Dealul Spirii

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Adrian Popa, un colonel din Dealul Spirii

După pensionarea discretă a lui Constantin Nae, la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» a fost liniște și pace. Acum, e un șef nou. Jovial, tonic, flexibil, colonelul Adrian Popa este unul dintre puținii oficiali din Ialomița care ar merita clonați. Părerea noastră!

Un militar care urăște motivele de divorț
Militar de carieră, colonelul Adrian Popa a fost detașat la ISU Ialomița și, din 17 februarie 2015, ca inspector șef. Vine din poziția de prim adjunct al ISU «Dealul Spirii» București, îi plac sporturile, în special tenisul de cîmp și rugby-ul, dar urăște... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 19:25 (18583 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

RISIPITOARELE

Handbal, Neptun Constanța-Unirea Slobozia, 21-19 (10-11)

RISIPITOARELE

Cu Zalăul în deplasare și acasă, cu Deva acasă, iar joi, 12 martie, cu Neptun Constanța în deplasare, echipa de handbal a Unirii Slobozia a risipit puncte cu o lejeritate de-a dreptul alarmantă. Dacă măcar jumătate din aceste puncte ar fi fost cîștigate, uniristele și suporterii lor ar fi văzut de pe cai, iar nu de pe măgari, competiția. La Constanța s-a repetat scenariul din meciul cu Deva: Slobozia a revenit, a preluat conducerea, dar a cedat lamentabil pe final. Miza jocului a generat o prezență generoasă, dar mai cu seamă zgomotoasă a publicului dobrogean. Punctele puse în joc vor conta și în ierarhia play-out-ului și de aici a reieșit importanța mare a meciului pentru ambele echipe. Neptunul... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 18:35 (5186 vizualizări - 6 comentarii)

REPORTAJ

Anticariatul din mansardă

Anticariatul din mansardă

Cel mai mare anticariat online din România se află la Slobozia. «Colțul colecționarului» este lider pe piața de carte veche, cu 100000 de volume, 30000 dintre acestea fiind titluri unice din toate domeniile despre care s-a scris vreodată un rînd. Cum nimeni nu e profet în orașul lui, în Slobozia sînt foarte puțin cunoscuți, însă de 7 ani cărțile lor se vînd ca pîinea caldă și hrănesc pasionații de citit din țară și din lumea mare. Peste 10 ani, spun că vor face același lucru, pentru că oamenii au nevoie de cărți tipărite, iar digitalizarea nu va putea cuprinde niciodată tot ce s-a pus pe hîrtie de la Gutenberg încoace.

Cărturari de rit nou... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 18:10 (6707 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Clădirea Prorent, de vânzare

Slobozia: Clădirea Prorent, de vînzare

Una dintre cele mai vechi moșteniri ale perioadei comuniste de la Slobozia este de vînzare. Firma Prorent, administrată de Emil Constantinescu (fost consilier local) a decis să caute un cumpărător pentru cei peste 3000 mp ai imobilului. Surse din piață susțin că spațiul va fi transformat într-o clinică medicală privată. Dacă aceste informații se confirmă, Spitalul Județean de Urgență Slobozia și laboratoarele medicale din oraș vor avea o concurență puternică.

Mastodont comunist bun de vîndut
Clădirea în care funcționează firma Prorent, administrată de ex-consilierul local Emil... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 17:30 (8170 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL a pierdut alegerile   din 2016 pentru Slobozia

PNL a pierdut alegerile din 2016 pentru Slobozia

Dacă cel mai bun război este cel pe care nu ești obligat să îl porți, cum amintea deunăzi un politician local, atunci PSD Ialomița e fericit. Fără președintele Ciupercă la județeana de partid, cu un primar cu un picior în groapă la propriu și fără perspectiva unui lider care să-l înlocuiască (pe linia de tușă se încălzește de cîteva zile și Cornel Vasile!), Slobozia va continua să voteze mocirla social-democrată. Și asta fără ca noul președinte, Marian Neacșu să fi tras un singur glonț electoral!

Ultima șansă a Dreptei în Slobozia
Ultima șansă a Dreptei în Slobozia sînt alegerile... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 16:45 (7526 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere surpriză

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Domnești-Viitorul Axintele 2-1

Înfrîngere surpriză

În mod normal, Viitorul Axintele n-ar fi trebuit să aibă probleme cu junii Domneștiului. Ce-i drept, antrenorul Ion Nica a avut probleme de lot, neputîndu-se baza pe Oprișan, Negru sau Frangu, dar acest lucru nu poate constitui o scuză. Cea mai concretă caracterizare a evoluției alb-verzilor răzbate din declarația fair-play oferită de directorul sportiv de la Axintele, Marin Dumitrache: «La Domnești n-am arătat ca o echipă și astfel am dat prilejul copiilor de la formația gazdă să se bucure de o victorie nesperată. Chiar dacă am avut o serie de jucători accidentați nu avem nicio scuză pentru acest eșec!». Cu Tudor și Bogorodiță utilizați în premieră în linia defensivă și cu Stelian Stan mijlocaș... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 16:25 (3568 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ceaunul vânătorilor din administrație

Ceaunul vînătorilor din administrație

Sîmbătă, pe o ploaie măruntă și rece, în țarcul de lîngă Cercul Militar din Slobozia, vînătorii și pescarii din Ialomița au fost înghesuiți la ceaun pentru a sărbători a doua ediție a întîlnirii «Vînător și pescar hoinar prin Bărăgan». Primarul Stoica a ținut să scuze groapa administrativă și să promită că, la anul, întîlnirea va fi într-un vad mai bun. Noi îl credem, pentru că am mai văzut pescari. Dar pînă cînd ceaunele au dat în clocot și preparatele vînătorești au fost pregătite, vînătorii și pescarii și-au prezentat trofeele de vînătoare, armele și uneltele de pescuit, dar și cîinii special antrenați pentru defilare. Lîngă unul dintre ceaune am găsit două neveste de vînători care se lăudau... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 15:50 (3639 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Etapă excelentă pentru gazde

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă excelentă pentru gazde

O dată cu încălzirea vremii s-au reluat și jocurile din Liga a IV-a Ialomița. Programat inițial să înceapă pe 7 martie 2015, returul a suferit o amînare de o săptămînă, tocmai pentru ca vremea să nu joace renghiuri echipelor. «Probabil vom fi nevoiți să introducem în program o etapă intermediară, pentru a termina campionatul pînă pe 6 iunie. Am ținut cont de sfaturile meteorologilor și am hotărît să amînăm startul returului pînă pe 14 martie!» ne-a spus președintele Asociației Județene de Fotbal Ialomița, Mihai Basarab. Așadar, sîmbătă, 14 martie 2015, pe o vreme propice fotbalului, cele 16 competitoare din Liga a IV-a și-au pus gleznele din dotare la contribuție. Vîntul primăvăratic a suflat... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 15:20 (4611 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mărțișoarele Consiliului Județean pentru ialomițeni

Oficialii administrației județene suțin că, pînă la sfîrșitul acestei luni, vor inaugura două dintre cele mai importante investiții județene ale ultimilor ani. Prima este sala de spectacole cu geometrie variabilă, iar cea de-a doua este parcul fotovoltaic de la Giurgeni...

Sala de spectacole, funcțională în aprilie
Sala de spectacole cu geometrie variabilă a Consiliului Județean, investiție care a inghițit pînă în prezent 8,83 milioane de lei (oficial), va fi finalizată integral pînă la sfîrșitul lunii martie. La acest moment, susține vicepreședintele cu atribuții de președinte... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 14:15 (5332 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SUPER laboratorul DSP Ialomița

SUPER laboratorul DSP Ialomița

De peste 25 de ani, Laboratorul de Diagnostic și Investigare în Sănătate Publică al Direcției de Sănătate Publică Ialomița funcționează ceas. De un an, el beneficiază de aparatură modernă și de 97 de domenii de acreditare. Specialiștii care își desfășoară activitatea aici testează calitatea apei, precum și a sării sau a altor alimente pe care noi le consumăm în fiecare zi.

400 mii de lei, investiți în sănătatea publică
Pe lîngă punctul de lucru de la Slobozia, laboratorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița mai deține încă unul la Fetești. Activitatea tuturor acestora este... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 13:25 (9003 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Dublă victorie la Călărași

Dunărea Călărași va fi aproape sigur din sezonul viitor în Liga secundă. Mai mult decît sigur, Unirea Slobozia nu va mai fi acolo, ci mult mai jos. Cu toate acestea, la nivelul juniorilor Unirea stă mult mai bine decît Dunărea Călărași. Duminică, 15 martie, în cadrul etapei a 15-a a Campionatului  Republican, juniorii A ai Unirii Slobozia au învins la Călărași cu 3-1. Golurile echipei antrenate de Ion Ionescu și Costea Enache au fost marcate de Khalil, Teodorescu și Mădălin Marin. Nici juniorii B, pregătiți de Marius Milea, nu au fost mai prejos. Aceștia au învins cu 4-1. Gabriel Dobre a reușit o triplă, al patrulea gol fiind marcat de Săvescu, din penalty. Duminică, 22 martie, Unirea va... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 12:15 (3018 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pisica botezată «Laguna Albastră» și cățelul bej

Feisbuc administrativ

Pisica botezată «Laguna Albastră» și cățelul bej

Cu regret vă informăm că rubrica de față a transformat oficialii administrației slobozene în oameni responsabili. Spunem asta pentru că, în ciuda eforturilor noastre de a face noi descoperiri, paginile de feisbuc ale aleșilor noștri refuză să ne ofere fotografii demne de a fi republicate. Nu știm dacă să plîngem sau să rîdem... Dar sîntem siguri că n-ar strica dacă ne-ați da o mînă de ajutor!

Inspirație de consilier local Elisabeta Beciu este consilier Local PSD la Slobozia, director la școala din Cartierul Bora și... cam atît! Nu s-a remarcat prin vreo declarație publică notabilă... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 11:20 (6530 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Președintele Ciupercă, refuzat a doua oară

Curtea de Apel București a respins contestația privind prelungirea mandatului de arestare preventivă

Președintele Ciupercă, refuzat a doua oară

Este oficial și definitiv! Președintele Silvian Ciupercă rămîne încă o lună în Arestul Central al Poliției Capitalei. Curtea de Apel București a respins luni, 16 martie 2015, cea de-a doua contestație pe care acesta a făcut-o privind prelungirea mandatului de arestare preventivă. În aceeași situație se află și Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții din cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Încă o lună după gratii
În urmă cu o săptămînă, Tribunalul București a decis prelungirea mandatelor de arestare preventivă solicitate de DNA în cazul Ciupercă-Vîlcan. Așa cum era de așteptat... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2015, 18:15 (9661 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă și Marian Vanghelie, colegi de celulă în Arestul Central al Poliției Capitalei

Silvian Ciupercă și Marian Vanghelie, colegi de celulă în Arestul Central al Poliției Capitalei

Mai multe informații prezentate de presa centrală confirmă faptul că Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, și Marian Vanghelie, primarul Sectorului 5 din București, împart aceeași celulă în Arestul Central al Poliției Capitalei. Ambii au fost arestați preventiv la solicitarea procurorilor Direcției Naționale Anticorupție.
Silvian Ciupercă a fost reținut la începutul lunii februarie 2015, alături de Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Cei doi sînt acuzați de comiterea a 8 infracțiuni de corupție și asimilate corupției, printre care «trafic de influență» sau «luare de mită». În cazul primarului Marian Vanghelie, din Sectorul... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2015, 15:30 (8151 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 O angajată a lăsat fără alocații 1700 de copii din Ialomița

Anchetă penală la Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița

O angajată a lăsat fără alocații 1700 de copii din Ialomița

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală față de o angajată a Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, acuzată de faptul că a sustras sume de bani din conturile instituției și i-a virat în conturile mai multor membrii de-ai familiei sale. Ea se face vinovată de «abuz în serviciu» și «uzurparea funcției».

Cercetările sînt în curs
Potrivit informațiilor obținute de reporterii Independent cu privire la acest caz, numita Cleopatra Maria Stroe lucra în cadrul instituției... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2015, 18:35 (21750 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia repartizează locuințele ANL

Casă nouă într-o săptămînă

Slobozia repartizează locuințele ANL

Cele 36 de apartamente ANL de pe Nordului vor fi repartizate în cursul săptămînii viitoare. Autoritățile susțin că, la acest moment, lista este finală. La repartiție, beneficiarii trebuie să facă dovada că punctajul obținut este corect. «Așa spune legea. Înțelegem că oamenii sînt nemulțumiți, dar avem mîinile legate...» explică viceprimarul Sloboziei, Gabriel Mușat.

O ședință de orgolii Luni, 9 martie 2015, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit într-o ședință extraordinară. Singurul punct pe ordinea de zi a ședinței a fost Proiectul de Hotărîre privind modificarea Hotărârii Consiliului... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2015, 12:25 (5805 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Încă 30 de zile de arest pentru președintele Silvian Ciupercă

Încă 30 de zile de arest pentru președintele Silvian Ciupercă

Direcția Națională Anticorupție a solicitat Tribunalului București prelungirea mandatului de arestare preventivă în cazul președintelui Silvian Ciupercă, dar și în cazul lui Cezar Vîlcan. Cei doi vor rămîne după gratii pentru următoarele 30 de zile. Decizia nu este definitivă și a fost contestată de avocații care le susțin cauza în fața judecătorilor.

Cercetările continuă Procesul privind prelungirea arestării preventive a președintelui Silvian Ciupercă și a lui Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții din cadrul Consiliului Județean Ialomița, s-a desfășurat luni... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2015, 13:45 (21178 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

Amara: Profesor trimis în judecată pentru că a bătut un elev

Amara: Profesor trimis în judecată pentru că a bătut un elev

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în cazul profesorului din Amara, acuzat că ar fi agresat un elev în timpul pauzei mari. Dascălul a fost găsit vinovat pentru «purtare abuzivă». Cazul este unul fără precedent în istoria învățămîntului ialomițean, profesorul respectiv fiind primul din județ tras la răspundere penală pentru că a agresat elevii.

Plîngere penală la Poliție
Incidentul s-a petrecut în luna ianuarie a acestui an, în incinta Școlii Generale Amara. Datele din anchetă au scos la iveală faptul că, în timpul pauzei mari, un elev... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2015, 12:20 (19564 vizualizări - 23 comentarii)

POLITICĂ

Partidul Social Democrat, condamnat să repete istoria

Neacșu, eminența cenușie a social-democrației locale

Partidul Social Democrat, condamnat să repete istoria

Stim că știți ce a spus filosoful ăla spaniol, George Santayana: «cei care uită trecutul sînt condamnați să îl repete». Dar în cazul PSD Ialomița, parafraza asta se potrivește mănușă. Iar noi sîntem aici pentru a vă reaminti încă o dată, și încă o dată, că PSD Ialomița e condamnat să repete istoria sa politică la nesfîrșit, oricîte generații de politicieni s-ar succeda la conducerea filialei!

De la doctorul Savu la profesorul Ciupercă
Cei care nu și-au luat cîmpii plecînd la muncă în țările europene (încă de pe vremea cînd granițele europene se treceau fraudulos!) trebuie că-și... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 22:10 (9074 vizualizări - 9 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 96,90% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, la data de 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 238812 de persoane, reprezentând 96,90% din populația rezidentă țintă ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 16:04
(22694 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,72%, rata șomajului în luna iunie 2022

La sfârșitul lunii iunie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3467 șomeri (din care 1584 femei), rata șomajului fiind de 3,72%, cu 0,69% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 13:45
(11751 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Luni, 1 august 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, o echipă medicală ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 16:30
(19869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28163, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de duminică, 31 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 16:15
(7683 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 15:00
(7694 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 14:50
(11527 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 16:50
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 41 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28129, fiind înregistrate 41 de cazuri noi față de ziua de vineri, 29 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2022, 16:40
(7122 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 59 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28088, fiind înregistrate 59 de cazuri noi față de ziua de joi, 28 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:40
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Nerespectarea legii 241/2005 are consecințe penale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit art. 6^1 alin. (1) din Legea nr. 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:30
(6681 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României» a fost sărbătorită vineri, 29 iulie a.c., la Muzeul Județean Ialomița, printr-o manifestare cu caracter educațional, adresată copiilor înscriși în programul muzeal « ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 16:10
(6485 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 49 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28029, fiind înregistrate 49 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 27 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 16:15
(7519 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încercat să-și pună capăt zilelor

Joi, 28 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unei tentative de suicid la Fetești Gară. Este vorba despre un tânăr de 26 de ani care s-a urcat pe un stâlp de electricitate, înalt de 30 de metri, ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 14:15
(12990 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Miercuri, 27 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 12:40
(9630 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În primul semestru al anului 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 560,27 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în primele 6 luni ale anului 2022, încasări nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 560,27 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 19:00
(11793 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Câini ținuți în condiții necorespunzătoare de către stăpâni

Marți, 26 iulie a.c., o femeie din orașul Amara a sesizat IPJ Ialomița cu privire la faptul că într-o curte din apropierea locuinței sale s-ar afla 5 câini răniți și flămânzi. Polițiștii din cadrul Biroului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 17:40
(12306 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 85 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27980, fiind înregistrate 85 de cazuri noi față de ziua de marți, 26 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 16:15
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Duminică, 31 iulie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea unuia dintre regimurile speciale prevăzute la art ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:40
(12068 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 96 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27895, fiind înregistrate 96 de cazuri noi față de ziua de luni, 25 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:15
(9599 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs luni, 25 iulie a.c., pe raza localității Movila. Două persoane și-au pierdut viața, iar alte două au fost grav rănite, în urma impactului dintre două autoturisme. La fața ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:40
(20280 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 25 iulie a.c., pe raza comunei Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor cinci. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:10
(13619 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul Județean Slobozia, partener într-un proiect privind prevenirea cancerului de col uterin

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principalul partener al Proiectului «Screening pentru Cancerul de Col Uterin și Tratament Precoce» (SCCUT), finanțat de Uniunea Europeană cu scopul de a preveni ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 17:00
(12098 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Luni, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27799, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de duminică, 24 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 16:00
(15643 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

În ultimele 3 zile, pompierii ialomițeni au acționat pentru localizarea și stingerea a 18 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 18 incendii care au avut loc în perioada menționată, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:30
(20399 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii pe raza localităților Perieți și Grivița

Duminică, 24 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, produs la anexa unei ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:15
(8960 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 94,4% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, până la data de 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 232642 de persoane, reprezentând 94,4% din populația rezidentă ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:00
(15537 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Sâmbătă, 23 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN2, în localitatea Ciocârlia, în eveniment fiind implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:45
(11285 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursare de TVA de peste 6,33 milioane de lei în iunie 2022

Prin structurile sale fiscal-teritoriale, Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în luna iunie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,33 milioane de lei, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:35
(12732 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27789, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 16:10
(2030 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost salvată în cursul zilei de sâmbătă, 23 iulie a.c., de polițiștii ialomițeni, după ce s-a rătăcit și a leșinat din cauza temperaturilor ridicate, în pădurea Sinești ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 12:00
(12681 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...