Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ștefan Mușoiu, președinte al Consiliului Județean Ialomița!

Ștefan Mușoiu a preluat vineri, 6 martie 2015, prerogativele funcției de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Alegerea sa a fost făcută prin vot secret, în cadrul unei ședințe de consiliu județean convocată «de îndată». Potrivit comisiei de validare a votului, 16 din cei 30 de consilieri județeni au votat în favoarea lui Ștefan Mușoiu.  Alegerea acestuia în funcția de președinte al instituției a fost «supervizată» de către Marian Neacșu, deputat PSD și președinte interimar al PSD Ialomița...

Președintele a murit, trăiască președintele!
Vineri, 6 martie 2015, la orele... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2015, 18:05 (29803 vizualizări - 46 comentarii)

POLITICĂ

 Mușoiu sau Martin?

Consiliul Județean Ialomița va avea un nou președinte

Mușoiu sau Martin?

Independent deschide pentru 24 de ore casa de pariuri a publicației. Vineri, 6 martie 2015, la orele 13,00, se va desfășura ședința extraordinară a Consiliului Județean Ialomița pentru desemnarea unui nou președinte. Ședința a fost convocată ca urmare a suspendării din funcție a președintelui Silvian Ciupercă, arestat preventiv la solicitarea DNA pe data de 11 februarie 2015. Potrivit unor surse apropiate instituției, cei doi vicepreședinți au șanse egale de a cîștiga alegerile.
Reamintim că, potrivit art. 107 din Legea 215/2001, a administrației publice locale, actualizată și republicată, «în cazul suspendării președintelui, atribuțiile acestuia vor fi exercitate de unul dintre vicepreședinți, desemnat de Consiliul Județean prin votul secret al majorității consilierilor județeni în funcție»... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2015, 16:55 (11932 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Percheziții în Ialomița. Dumitru Bucșaru, în vizorul anchetatorilor!

Percheziții în Ialomița. Dumitru Bucșaru, în vizorul anchetatorilor!

Joi, 5 martie 2015, la primele ore ale dimineții, polițiști din Ilfov efectuează 7 percheziții, în Ilfov, Ialomița, Dîmbovița și Giurgiu, la societățile comerciale și locuințele unor persoane bănuite de bancrută frauduloasă și distrugere. Astfel, joi, 5 martie a.c., 65 de polițiști ai Inspectoratului de Poliție Județean Ilfov, sub coordonarea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Cornetu, efectuează 7 percheziții la locuințele și societățile comerciale a trei persoane bănuite de bancrută frauduloasă și distrugere. Activitățile se desfășoară pe raza județelor Ilfov, Ialomița, Dâmbovița și Giurgiu.
Din cercetări a reieșit că, în perioada 2013-2014, persoanele în cauză ar fi contractat un credit bancar, în valoare de 30000000 de euro, pentru construirea unui complex de locuințe în localitatea 1 Decembrie, județul Ilfov, iar după ce au intrat în insolvență, ar fi  înstrăinat activele, nepredîndu-le lichidatorului judiciar.... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2015, 09:20 (8162 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Eugen Nicolăescu și Nicolae Bănicioiu, martori în dosarul DNA al președintelui Ciupercă

Raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății la Spitalul Slobozia, în vizor

Eugen Nicolăescu și Nicolae Bănicioiu, martori în dosarul DNA al președintelui Ciupercă

Potrivit mai multor informații prezentate de presa centrală, Eugen Nicolăescu, fostul ministru al Sănătății, și Nicoale Bănicioiu, actualul șef al instituției, au fost audiați de procurorii Direcției Naționale Anticorupție în dosarul în care este cercetat penal Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Cei doi au calitatea de martori în ancheta procurorilor Anticorupție.

Raport de control cu iz penal
Surse judiciare au precizat faptul că atît Eugen Nicolăescu, cît și Nicoale Bănicioiu au dat declarații cu privire la controlul desfășurat de Ministerul Sănătății... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2015, 18:05 (10438 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Tandemul Mihalcea-Bolohan, la ACS Berceni

Tandemul Mihalcea-Bolohan, la ACS Berceni

După doar o etapă de la reluarea campionatului Ligii a II-a, s-a produs și prima concediere a unui antrenor. În urma înfrîngerii pe propriul teren cu Farul Constanța, conducerea celor de la ACS Berceni a decis să se despartă de tehnicianul Silviu Ion. În locul acestuia a fost numit fostul antrenor al Unirii Slobozia, Adrian Mihalcea. Pentru tehnicianul de 38 de ani este, în fapt, o revenire în familia lui Dinamo, echipă care, în pauza de iarnă, a bătut palma cu Berceniul pentru o strînsă colaborare, cedîndu-le ilfovenilor o serie de jucători de la satelit. Ca și la Slobozia, Mihalcea va fi secondat la Berceni de Mugur Bolohan. Debutul pe banca Berceniului se va produce pentru ex-slobozean sîmbătă... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2015, 16:55 (6808 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a încasat 1,8 milioane de lei din «taxa pe stâlp»

Ialomița a încasat 1,8 milioane de lei din «taxa pe stîlp»

la Slobozia, stîlpul de pe Minervei a crescut mare

În anul precedent, Ialomița a contribuit la buget prin controversata taxă pentru construcțiile speciale, cunoscută și sub numele generic de «taxa pe stîlp», cu suma de 1,8 milioane de lei. Cei mai mulți dintre contribuabilii din județ care au plătit sumele aferente acestei taxe sînt din domeniul agriculturii.

De la fiecare după posibilități
Taxa pentru construcții speciale a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2014 și a fost destinată, exclusiv, societăților comerciale. Potrivit legislației în vigoare, impozitul se aplică pentru o serie de bunuri considerate de utilitate specială... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 21:10 (7681 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Mihaela Racovițeanu, omul care aduce cartea

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihaela Racovițeanu, omul care aduce cartea

Mihaela Racovițeanu, directorul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», gestionează unul dintre cele mai valoroase fonduri din județul Ialomița: fondul de carte. În vremuri în care Facebook-ul și internetul bat orice bibliotecă, instituția pe care o conduce se încăpățînează să funcționeze cu bani puțini și cărți frumoase, încercînd să atragă fiecare cititor care le dă o șansă. Bani pentru cultură nu sînt de cînd lumea, însă cele 56 de biblioteci publice ialomițene mizează pe cartea cititorului...

Bibliotecarul șef Mihaela Racovițeanu conduce Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 20:25 (28890 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Primul investitor în Parcul Industrial al Sloboziei

Primul investitor în Parcul Industrial al Sloboziei

După două luni de la demararea lucrărilor, Parcul Industrial al Sloboziei se poate lăuda cu primul investitor. Construcția ridicată de firma Osmet este pe punctul de a fi finalizată. Adrian Niță, administratorul Parcului, susține că pînă în vară alți doi investitori vor construi în acest Parc.

Floarea care aduce primăvara industrială
După o jumătate de an de la finalizarea lucrărilor, în Parcul Industrial al Sloboziei a apărut prima construcție. Ea aparține firmei Osmet și a fost ridicată în numai două luni, în plină iarnă. Administratorul Parcului, Adrian Niță, susține că acesta... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 20:05 (7836 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vasile Zamfir, paznic la oile Urbanismului

Un produs de succes al societății

Vasile Zamfir, paznic la oile Urbanismului

Oportunist politic, acuzat de fapte penale, imoral, denunțător de ocazie (sau prin vocație), Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean de Urgență din Slobozia este intangibil. Nimic nu-l mușcă, nimeni nu-i tulbură somnul și matrapazlîcurile... Are relații, se descurcă, face față situației... Într-un cuvînt, este un model de succes al societății ialomițene!

Urbanism, numele tău e Zamfir Șirul dezvăluirilor despre acest stîlp al societății este mai lung decît al tuturor păcatelor noastre omenești. Jurist al Spitalului încă de pe vremea cînd el și Andalex-ul foloseau instituția ca pe... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 19:40 (14832 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Concurs de ratări la 7 metri

CSM Ploiești-CSM Unirea Slobozia, 25-20 (13-11)

Concurs de ratări la 7 metri

Păstrînd proporțiile, partida dintre CSM Ploiești și Unirea Slobozia a semănat, dintr-un punct de vedere, cu meciul de Liga Campionilor cu HCM Baia Mare și Larvik. Și la Ploiești, și la Baia Mare, echipa perdantă a ratat enorm de la 7 metri...

Nici cu sufletul în rai, nici cu slana în pod
Duminică, 1 martie 2015, slobozencele au intrat în Sala Olimpia din Ploiești cu gîndul de a spăla printr-o prestație convingătoare acel rușinos 18-26 din tur. Jucătoarele antrenate de Liviu Paraschiv au reușit o primă repriză bună, în care s-au bătut umăr la umăr cu prahovencele. Unirea conducea... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 19:10 (4694 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia de pe Mărului

Slobozia de pe Mărului

Strada Mărului din Cartierul Slobozia Nouă a intrat în folclorul urban ca fiind strada care a înghițit un tir. Ciur de gropi, cea mai lungă stradă a cartierului are peste 150 de case în fața cărora «zburdă apa», după cum povestește Vintilă Dumitrache, unul dintre localnicii care-și spală zilnic cizmele în ligheanele naturale crescute pe mijlocul străzii. După alegeri, primarul Stoica n-a mai avut timp de oamenii din cartier, dar le-a lăsat scris pe un panou la marginea orașului că lucrările la sistemul de canalizare se vor termina la anu’. Pînă atunci, locuitorii cartierului deja acuză că lucrările s-au făcut de mîntuială, și doresc să raporteze primarului că «producția de gropi» și-a atins norma... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 18:25 (6841 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA, la mila Consiliului Județean Ialomița

Drumuri și Poduri SA, la mila Consiliului Județean Ialomița

În vreme ce Spitalul Județean de Urgență Slobozia beneficiază anul acesta de tratament preferențial, Drumuri și Poduri SA, societate aparținînd Consiliului Județean, se luptă să supraviețuiască într-un mediu ostil. În plus, la ultima ședință a Consiliului Județean, directorul societății a fost acuzat public că nu manageriază corect resursele societății. În replică la acuzațiile care i se aduc, Ștefan Ghibanu oferă cifre. Potrivit acestora, în ultimii 10 ani, Drumuri și Poduri SA a contribuit la bugetul județului cu 30 milioane de lei!

Venituri de două ori mai mici în 2015
Marți... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 18:05 (8960 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Dezastrul din bibliotecile comunale

Satele unde nimeni nu citește

Ialomița: Dezastrul din bibliotecile comunale

Rețeaua bibliotecilor publice din Ialomița a ajuns în pragul colapsului. Aflate în administrarea primăriilor, multe dintre instituții așteaptă de ani buni bani pentru completarea fondului de carte, personal calificat sau spații reabilitate. Mai mult, în cîteva localități ialomițene nu există biblioteci!

Lectura, un vis pierdut
Rețeaua bibliotecilor publice din Ialomița cuprinde un număr de 56 de astfel de instituții, toate aflate în administrarea primăriilor din județ. Cea mai mare dintre ele este Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» de la Slobozia. La sfîrșitul lunii decembrie... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 17:25 (6351 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Un nou început pentru Axintele

Fotbal, Liga a III-a

Un nou început pentru Axintele

Viitorul Axintele este o echipă transformată aproape în totalitate față de turul campionatului. Conducerea a renunțat la o bună parte a lotului, dar și la antrenorul Costel Pană. La mijlocul lunii ianuarie, întreaga responsabilitate revenea pe umerii profesorului Ion Nica, reinstalat în postul de antrenor principal. De asemenea, colectivul alb-verzilor a primit nu mai puțin de 14 întăriri, fiind aduși jucători tineri ca Mindu, Roman, Ovidiu Andrei sau Ciuculescu, dar și fotbaliști cu mare experiență în primele două divizii cum ar fi Alexandru Radu, Stelian Stan, Constantin Toma sau, mai nou, Valentin Negru.
Iată întregul lot al Viitorului Axintele pentru returul Ligii a III-a... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 17:10 (5952 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica

Ionașcu se întoarce din moarte clinică

Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica

La o săptămînă de la mediatizarea paginii «anti-Ionașcu», acesta revine în spațiul public (adică pe Facebook) cu o scrisoare deschisă pentru primarul Alexandru Stoica. Bine argumentată, scrisoarea confirmă încă o dată zvonurile privind dorința lui Gabi Ionașcu de a găsi un partid care să-l propulseze din nou în lupta pentru fotoliul de primar al Sloboziei în următorul mandat. La cît de mare e grădina lui Dumnezeu, ar fi de mirare ca acest lucru să nu se întîmple.

Bugetul lui Ionașcu vs bugetul lui Stoica
Scrisoarea deschisă publicată de Gabi Ionașcu pe Facebook pendulează între... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 16:20 (17762 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 3 milioane de lei în Spitalul Județean

După ani de așteptare

Investiții de 3 milioane de lei în Spitalul Județean

Una dintre prioritățile declarate ale administrației județene a fost, în ultimii 10 ani, sistemul sanitar ialomițean. Alocările bugetare au vizat însă reabilitarea termică a Spitalului Județean, noi facilități sanitare sau renovarea unora dintre secțiile instituției. În anul 2015, Spitalul Județean va primi peste 3 milioane de lei pentru dotarea tehnică.

Un buget așteptat ca pîinea caldă Promisiunile administrației județene privind alocarea de fonduri pentru Spitalul Județean s-au concretizat marți, 10 februarie, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean. Conform declarațiilor... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 15:05 (6800 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Asistența socială ne costă o treime din bugetul județului

Buget mare, săraci mulți

Asistența socială ne costă o treime din bugetul județului

Avem un județ sărac, bolnav și, în lipsa unei alternative, veșnic cu mîna întinsă la ajutorul statului. Aceasta este concluzia Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului, un Dumnezeu social care gestionează 51,394 milioane de lei, adică mai mult de o treime din întregul buget al Ialomiței. Suma pare colosală, dar Paul Marcu, directorul instituției, spune că nevoile sînt multe, iar Direcția încearcă să le împace, cum poate, pe toate.
-Știm că, în anii trecuți, bugetul DGASPC însemna jumătate din fondurile întregului județ Ialomița. Cît este el anul acesta?
-Anul acesta avem mai mult de o treime din bugetul județului... Aproximativ 51,3 milioane... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 14:25 (8469 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Slobozia: Juniorii vor juca pe «1 Mai»

Cel puțin pînă în vară, activitatea Unirii Slobozia se va concentra pe competițiile juniorilor. Tocmai de aceea, din această primăvară meciurile de acasă ale juniorilor A și B se vor disputa pe stadionul 1 Mai din Slobozia. Campionatul acestei categorii se reia duminică, 8 martie, prilej pentru microbiștii slobozeni de a urmări o dublă confruntare între Unirea și Oțelul Galați: juniorii A, de la orele 12,00, juniorii B, de la orele 14,00. După 13 etape scurse din acest sezon, juniorii A antrenați de Ion Ionescu sînt pe locul 5, cu 23 de puncte, la doar o lungime de locul 2 ocupat de Farul Constanța. Juniorii B, pregătiți de Marius Milea, sînt pe locul 7, cu 20 de puncte.... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 13:55 (3305 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Lecția de civism (pentru uzul și abuzul adulților)

Lecția de civism (pentru uzul și abuzul adulților)

Sînt copii și luptă pentru locul lor de joacă. Prinși într-o poveste a oamenilor mari, cu un teren concesionat de SC Concivic SRL pe strada Vînători, teren pe care se află și locul lor de joacă, opt copii au pornit din ușă în ușă pentru a strînge semnături ca parcul lor să nu fie desființat. Timp de 3 zile, copiii, cu vîrste între 12 și 14 ani, au adunat semnături de la locatarii blocurilor vecine pe care le-au depus apoi la Primărie, sperînd că demersul lor va fi auzit de autorități, iar locul de joacă păstrat așa cum îl știu dintotdeauna. Și au reușit!

O poveste incredibilă
... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 13:25 (7720 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Slobozia: Bazinul de înot caută instructori

Slobozia: Bazinul de înot caută instructori

După 5 ani de așteptare și 3 luni de la finalizarea lucrărilor, bazinul de înot devine în sfîrșit funcțional. Săptămîna trecută, în cadrul ședinței de Consiliu Local a municipiului Slobozia, plenul a adoptat un proiect de hotărîre prin care permite edililor locali angajarea unui administrator pentru bazinul de înot. «Pînă acum nu am găsit un instructor care să vină să predea copiilor. Acum avem unul! Salariul este foarte mic, minim pe economie! Nimeni nu vrea să-și asume o responsabilitate atît de mare pe bani puțini. În plus, am descoperit că programul la bazin ar putea fi zi-lumină, în funcție de orarul elevilor. Și-atunci, avem nevoie de un administrator care să stea acolo permanent!» a declarat... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 12:35 (7179 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IȘJ Ialomița: 30 de școli din județ, incluse în Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar

În luna martie a acestui an, Ministerul Educației a lansat Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar, inițiativă finanțată prin Programul Național de Redresare și Reziliență. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2022, 19:30
(6392 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Atelier de informare și diseminare în cadrul Programului «Erasmus+»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a primit acreditare pe domeniul Educației Școlare, pentru perioada 01.01.2021-31.12.2027. Această acreditare permite instituției să dezvolte proiecte în cadrul Programului ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2022, 18:40
(2666 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Marți, 27 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29562, fiind înregistrate 14 cazuri noi față de ziua de luni, 26 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2022, 16:15
(3397 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 739,52 milioane de lei, colectate în perioada ianuarie-august 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-august 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 739,52 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 17:55
(8968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 noi cazuri de COVID-19

Luni, 26 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29548, fiind înregistrate 11 cazuri noi față de ziua de duminică, 25 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 16:04
(3755 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Țăndărei, depozit de furaje în flăcări la Bordușelu

Incendiu la o casă din Țăndărei, depozit de furaje în flăcări la Bordușelu

Vineri, 23 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 13:55
(2520 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Ograda

Vineri, 23 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs între 3 autoturisme, în Urziceni. În sprijin a intervenit și un echipaj al Serviciului Județean ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 13:40
(10823 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR va primi pentru finanțare toate cererile fermierilor depuse pentru decontarea primelor de asigurare

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță eliminarea plafonului pentru depunerea cererilor de finanțare prin submăsura 17.1 «Prime de asigurare a culturilor, a animalelor și a plantelor» din ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 12:20
(12408 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Doi copii, victime ale unui accident rutier

Duminică, 25 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit în cazul unui accident rutier produs în localitatea Coșereni, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2022, 23:10
(2621 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 25 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 rămas la 29537, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 24 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2022, 16:10
(2584 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 24 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29537, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de vineri, 23 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2022, 16:50
(2027 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Țăndărei

Incendiu la o casă din Țăndărei

Pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină vineri, 23 septembrie a.c., pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din orașul Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție incendiul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 21:40
(14931 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Vineri, 23 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29528, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de joi, 22 septembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 16:15
(3864 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,9 milioane de lei, obligații suplimentare stabilite în luna august 2022

Inspectorii Activității de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna august 2022, controale la contribuabili persoane fizice și juridice, stabilind ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 13:30
(12609 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Locuință cuprinsă de flăcări

Rovine: Locuință cuprinsă de flăcări

Trei echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit joi, 22 septembrie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință în satul Rovine. Au ars două camere de locuit, acoperișul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 13:00
(4185 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


APIA: Sprijin în valoare de 1,3 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 12:00
(3558 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. Astfel, miercuri, 21 septembrie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii Biroului Rutier Fetești au depistat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 18:55
(11970 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Stelnica, dosar penal pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat

Miercuri, 21 septembrie a.c., în jurul orei 10,00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești, împreună cu un reprezentant RAR, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr de 26 de ani, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 18:45
(10969 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Aproape 700 kg de tutun, confiscate de polițiști

IPJ Ialomița: Aproape 700 kg de tutun, confiscate de polițiști

Joi, 22 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 5 percheziții domiciliare în județul Călărași, la locuințele unor persoane bănuite de ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 17:40
(4408 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Joi, 22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29527, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de miercuri, 21 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 16:15
(3739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi cote de impozitare pentru veniturile obținute din participarea la jocurile de noroc

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începând cu data de 1 august 2022, au intrat în vigoare prevederile OG nr. 16/2022, pentru modificarea și completare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 15:10
(12219 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 26 septembrie 2022, termenul limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 26 septembrie 2022 este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: Formularul 100 ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 14:15
(10944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 21 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29517, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de marți, 20 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2022, 16:20
(2348 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 20 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29501, fiind înregistrate 18 cazuri noi față de ziua de luni, 19 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 16:15
(1922 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Adolescentă reținută pentru «tâlhărie»

Luni, 19 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizați de un bătrân de 81 de ani, din Bordușani, cu privire la faptul că în data de 9 septembrie a.c., a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 14:30
(3033 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

RAJA Constanța va executa de marți, 20 septembrie 2022, orele 23,00, până miercuri, 21 septembrie 2022, ora 5,30, înlocuirea unei vane de legătură pentru sectorizarea sistemului de la nivelul conductei ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 00:55
(4999 vizualizări - 0 comentarii)


Substanțe interzise, depistate asupra a doi tineri din Slobozia

Substanțe interzise, depistate asupra a doi tineri din Slobozia

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 17/18 septembrie a.c., în timp ce patrulau pe bulevardul Matei Basarb din Slobozia, jandarmii au observat doi tineri, de 16, respectiv 17 ani, care păreau agitați și ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 16:50
(15128 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Luni, 19 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29483, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de duminică, 18 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 16:40
(2454 vizualizări - 0 comentarii)


Maestrul chitarei Maxim Belciug concertează pentru prima dată la Slobozia

Maestrul chitarei Maxim Belciug concertează pentru prima dată la Slobozia

Joi, 22 septembrie 2022, de la orele 19,00, Sala «Europa» din Slobozia găzduiește un recital extraordinar de chitară susținut de carismaticul chitarist Maxim Belciug, unul dintre cei mai apreciați muzicieni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 15:05
(5561 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Movila, Urziceni, Bucu, Maia și Gheorghe Doja

Accidente la Movila, Urziceni, Bucu, Maia și Gheorghe Doja

Sâmbătă, 17 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs în localitatea Movila. În eveniment au fost implicate două autoturisme, în urma căruia a rezultat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 14:50
(6351 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...