Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Bazarul cu mirodenii

Bazarul cu mirodenii

Am întîlnit și români fericiți cu soacra lor. Ca să vă convingeți, e de ajuns să-i căutați la «Bazarul cu mirodenii» din piață. Pînă mai an, Mădălina a fost inginer constructor, iar Emil economist. Într-o zi, soacra i-a rugat să-i aducă anason pentru că ar fi vrut să încerce o rețetă. În Slobozia, ia anason de unde nu-i! De unde nu era, mai bine spus, pentru că l-au adus ei, iar de la sfîrșitul anului trecut avem și în oraș alternativa. Condimente, mirodenii, ceaiuri și uleiuri naturale, fructe deshidratate, toate așezate în borcane pe rafturile unei prăvălii în care, culmea, vînzătorii îți zîmbesc chiar și cînd nu sînt supravegheați de soacră.

Pariu pe-o carte de bucate... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 17:15 (13395 vizualizări - 15 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pagina Anti-Ionașcu pe FB

Feisbuc administrativ

Pagina Anti-Ionașcu pe FB

Revenim săptămîna aceasta cu o descoperire făcută recent pe feisbuc. După cum vedeți în imaginea alăturată, greșelile administrative și politice ale ex-primarului Ionașcu îl urmăresc și după ce ele au depășit termenul legal de prescriere. Salutăm inițiativa și așteptăm o pagină similară și pentru primarul Stoica. Dar repede, că e urmărit penal și, la cum decurg anchetele zilele astea, tare ne e teamă că săptămîna viitoare ar putea fi tîrziu.

Contradicția generează progresul
Gabi Ionașcu, fostul primar al Sloboziei, este urmărit de păcatele trecutului său administrativ... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 15:35 (7903 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Purgatoriul de la Policlinica Spitalului Județean

Slobozia: Purgatoriul de la Policlinica Spitalului Județean

Durerea nu mai este un argument, nici măcar pentru medici. În Policlinica Spitalului Județean Slobozia sînt secții la care dacă îți faci programare ai toate șansele să dureze 9 luni pînă să fii consultat. Dacă vă trece un fior de revoltă pe șira spinării aplecată de atîta așteptare pe holurile Policlinicii, nu-i nimic! Legea e strîmbă, se apără doctorii... Programările se fac anticipat, în funcție de numărul de consultații pe care-l poate face zilnic fiecare medic, conform deciziei Casei de Asigurări de Sănătate. Prinși la mijloc, ca de obicei, pacienții se roagă să aibă zile, răbdare și tutun, chiar dacă dăunează grav sănătății!

Internele și Oncologia... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 14:05 (11970 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Muzeul» din cadrul sediului Finanțelor

Fiscul ialomițean are nevoie de reparații

«Muzeul» din cadrul sediului Finanțelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată aproape ca un muzeu. Nici nouă nu ne-a venit să credem că, dincolo de ghișeele funcționarilor, pereții celui mai luxos sediu de instituție descentralizată din județ ascund birouri lipsite de logistică. Ultima dotare tehnică a instituției a fost realizată în 2008 și la momentul respectiv doar o parte dintre angajați au beneficiat de bunurile cumpărate cu banii alocați în această direcție.

Calculatoare învechite Administrația Județeană a Finanțelor Publice, redenumită după dispariția Direcției Județene a Finanțelor Publice, reorganizată... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 12:40 (6301 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sînt șomer, dar mă tratez

Ialomița: Își rotunjesc veniturile intrînd în concediu medical

Șomerii ialomițeni au găsit o nouă metodă, brevetată deja național, pentru a-și rotunji veniturile fără prea mari bătăi de cap. Metoda este simplă: întrerup șomajul pentru a intra în concediu medical cîteva săptămîni sau luni... Astfel, în ultimele 3 luni, 62 de șomeri ialomițeni au încasat peste 14000 de lei, reprezentînd venituri provenite din concediul medical...

Nevoia te învață O parte dintre șomerii ialomițeni au găsit o metodă ingenioasă de a-și rotunji veniturile. Pentru a prelungi perioada în care beneficiază de indemnizația de șomaj, 62 de ialomițeni au solicitat concedii... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 11:50 (6472 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Discretă și eficientă, Doina Roșca conduce de ani buni Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Instituiția este, cel puțin în ochii unor avizați, ultimul bastion al culturii locale. Iar rezultatele echipei pe care o conduce  sînt cea mai bună carte de vizită.

Un cavaler al Culturii Doina Roșca conduce Centrul Cultural Unesco «Ionel Perlea» de un deceniu. Cu bani puțini și entuziasm inepuizabil, dna Roșca a reușit totuși să poziționeze Ialomița pe harta culturală a țării. «Multe dintre proiectele noastre sînt recunoscute pe plan național. Mă refer, în primul rînd, la „Festivalul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 10:05 (17560 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

 Marian Neacșu, președinte!

Țineți minte trei cuvinte

Marian Neacșu, președinte!

deputatul PSD Marian Neacșu a fost desemnat președinte interimar al Organizației PSD Ialomița

Deputatul PSD Marian Neacșu a devenit președinte interimar al organizației județene PSD Ialomița. Acest deznodămînt era previzibil în contextul deciziei luate la Centru de a separa puterea politică de cea administrativă la nivel județean. Numirea lui Marian Neacșu ca președinte interimar al organizației județene a fost adoptată în cadrul unei ședințe cu scîntei a Biroului Permanent Național al PSD, care s-a întrunit miercuri 18 februarie 2015, la orele 17,30.
Reamintim că Marian Neacșu a fost nominalizat în această funcție în detrimentul lui Ștefan Mușoiu, președintele executiv al PSD Ialomița. Paradoxal însă, cei doi sînt în acest moment obligați să lupte împreună pentru a obține controlul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 22:50 (22956 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Anchetatorii, pe urmele unor evazioniști cu tablă

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Mai multe infracțiuni economice sînt reținute de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița în sarcina unui patron chinez care controlează mai multe firme în Ialomița, Ilfov și București. Potrivit anchetatorilor, dosarul penal în care sînt suspectate de «spălare de bani» și «evaziune fiscală» și alte 6 persoane estimează un prejudiciu de peste 10 milioane de dolari...

Afaceri ilegale cu tablă chinezească Cercetările în acest dosar deschis de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au scos la iveală faptul că, în cursul anului 2014, prin intermediul firmelor... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 12:15 (12582 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

Polițiștii caută materiale didactice cumpărate cu bani europeni

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

În perioada 2004-2009, un număr de 15 unități de învățămînt din Ialomița au beneficiat de finanțări pe proiecte PHARE Tvet, pentru dotarea cu materiale didactice. Modul în care au fost utilizate echipamentele achiziționate cu bani europeni face obiectul unei anchete demarată de polițiștii ialomițeni. Ceea ce încearcă acum să descopere oamenii legii au relatat reporterii Independent în urmă cu 3 ani. La data respectivă, Independent dezvăluia faptul că mai multe obiecte de inventar, constînd în utilaje agricole pe care școlile ialomițene le-au primit prin derularea unor programe europene PH... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 20:20 (15265 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Legea Polaris» panichează Slobozia

«Legea Polaris» panichează Slobozia

Oficialii Polaris invocă Legea 101 privind serviciul de salubritate a localităților pentru a atinge indicatorii de performanță stipulați în contractul cu Primăria Slobozia. Potrivit acestei legi, refuzul încheierii contractului de prestări servicii cu operatorul de salubritate licențiat constituie contravenție și se sancționează cu amenzi între 500 și 1000 de lei. De teama penalităților, asociațiile de proprietari refuză încheierea unor contracte colective. Amenințați de noile reglementări, sute de slobozeni iau cu asalt ghișeul deschis de Polaris în Piața Cuza Vodă...

Polaris amenință slobozenii în numele Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 18:30 (9642 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

Bugetul județului, în dezbatere publică

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

În urmă cu cîteva zile, Consiliul Județean Ialomița a organizat prima dezbatere publică legată de bugetul anului 2015. Potrivit declarațiilor oficiale, acest buget are o secțiune de dezvoltare cu o valoare dublă față de anul 2014. «Avem un buget care ne oferă resurse financiare mai mari decît în anii precedenți» a declarat președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Principalele direcții de dezvoltare în care oficialii Consiliului Județean își vor concentra eforturile vizează finalizarea investițiilor aflate în derulare, precum și funcționarea la standarde de calitate a tuturor instituțiilor publice finanțate din bugetul județului. Marea surpriză față de anii precedenți o constituie... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 16:40 (8580 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 850 de familii monoparentale în Ialomița

Singuri acasă

Peste 850 de familii monoparentale în Ialomița

După 25 de ani de tranziție, familia, «celula de bază a societății», pare să se dezintegreze, numărul copiilor care cresc în familii monoparentale evoluînd îngrijorător. Ialomița plătește, la rîndu-i, tribut acestei realități inevitabile. Iar urmările, susțin psihologii, sînt dramatice.

Drama statisticilor Peste 25% dintre români, spun statisticile, își cresc singuri copiii, majoritatea familiilor monoparentale trăind la limita subzistenței și beneficiind de un venit foarte mic din partea statului. În județul Ialomița, anul trecut, 860 de familii au fost declarate monoparentale, avînd... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 15:15 (3908 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițeni care își asigură singuri bătrînețea

Pensionari pe cont propriu

«Prea săraci pentru a cumpăra lucruri ieftine» spune o vorbă, iar noi îi dăm dreptate. Fără a aștepta ca statul să le asigure bătrînețea, 6789 de ialomițeni au ales să-și plătească singuri contribuția la sistemul public de pensii. De la intrarea în vigoare a legii contribuțiilor proprii la pensie, în anul 2001și pînă la sfîrșitul anului 2014, la Casa Județeană de Pensii Ialomița au fost încheiate 2706 de declarații individuale de asigurare și 4083 de contracte de asigurare socială.

Pensionarul viitorului: 3176 de lei lunar
De la începutul lunii ianuarie 2015, pentru un venit de... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 14:40 (6454 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia se retrage din Campionat

Din vară vor juca în Liga a III-a

Unirea Slobozia se retrage din Campionat

Început de an zbuciumat pentru echipa de fotbal Unirea Slobozia care face ca în acest moment cei mai liniștiți să fie fotbaliștii disponibilizați la finele lui 2014... De bine, de rău, în mare parte aceștia au avut timp să-și găsescă noi angajamente, ceea ce nu se poate spune despre jucătorii care au început pregătirea de iarnă cu Unirea, iar acum, cu două săptămîni înainte de startul Campionatului, se văd în situația de a-și căuta o continuare a carierei în altă parte. Unirea Slobozia a arătat în aceste zile ca un bolnav aflat în comă indusă, iar miile de suporteri ai acestei echipe precum rudele care așteaptă găsirea soluțiilor de revitalizare. Numai că medicii au dat din umeri și au asigurat... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 13:15 (9713 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cu 600 de dosare per judecător suntem pe primul loc la operativitate!»

Justiție cu Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița

«Cu 600 de dosare per judecător sîntem pe primul loc la operativitate!»

Puțini la număr și în prag de pensionare, judecătorii instanțelor din Ialomița rezolvă cazurile cu cel mai mare grad de operativitate, la fel ca-n anii de început ai carierei. În 2014, Tribunalul Ialomița a fost «campion național» în ceea ce privește soluționarea cauzelor aflate pe rol. Toate acestea în condițiile în care anul precedent a fost plin de schimbări legislative, mai ales în materie penală. Ion Toma, președintele celei mai mari instanțe din județ, face o scurtă trecere în revistă a modului în care s-a comportat, în ultimele 12 luni, justiția din Ialomița.

-Cum au asimilat judecătorii Tribunalului Ialomița schimbările produse anul trecut în legislația penală românească?... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 12:35 (7876 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Mai devreme în clasa pregătitoare

Ialomița: Mai devreme în clasa pregătitoare

Conform planurilor Ministerului Educației, înscrierile în clasa pregătitoare pentru anul școlar viitor se decalează cu o lună. Astfel, primele dosare pot fi depuse începînd cu data de 16 februarie 2015. În prezent, în Ialomița există 121 de clase 0, în care învață peste 2000 de elevi.

Pregătiri pentru viitorii «boboci»
Decizia Ministerului Educației pentru a decala perioada de înscrieri în clasa pregătitoare i-a luat prin surprindere pe profesorii ialomițeni. Potrivit noii metodologii, activitățile desfășurate pentru pregătirea viitoarelor clase 0 trebuie demarate pe «repede-înainte... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 11:10 (4918 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

DESCĂTUȘARE

Handbal, Liga Națională, U Alexandrion Cluj-CSM Unirea Slobozia 31-33 (16-17)

DESCĂTUȘARE

Aventura ardelenească a Unirii Slobozia s-a încheiat cu rezultate peste așteptări. Dacă la Tîrgu Mureș elevele lui Liviu Paraschiv au întîlnit un adversar care pare deja resemnat cu spectrul Ligii secunde, la Cluj lucrurile se anunțau cu mult mai dificile. Venirea lui Carmen Amariei la cîrma Universității revitalizase jocul «studentelor», iar victoria acestora cu Dunărea Brăila atrăsese în mod justificat elogiile presei de specialitate. Astfel că, sîmbătă, 14 februarie 2015, în cea mai frumoasă sală din România, misiunea slobozencelor se anunța una foarte, foarte complicată. Cu toate acestea, mecanismul de 7 piese galben-albastre a început să funcționeze tot mai bine, iar ardelencele s-au văzut... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 10:25 (7157 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Colegiul Național «Mihai Viteazul», locul 97 într-un top național al liceelor

În anul 2014, conform portalului www.admitereliceu.ro, cel mai bine cotat liceu din Ialomița aflat într-un top național ocupa abia locul 97! Folosindu-se date publice și comparîndu-se liceele din toată țara, portalul educațional clasează Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia pe locul 97 la nivel național, cu o medie de 8,26, fără a menționa însă nimic legat de elevii olimpici...

E loc de mai bine Dacă am face un exercițiu de imaginație și am fi elevi în clasa VIII-a în căutarea unui liceu ialomițean bun, conform portalului... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 09:10 (7620 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

 Șeful Poliției Cosâmbești, cercetat pentru fapte de corupție

Percheziții la început de săptămînă

Șeful Poliției Cosîmbești, cercetat pentru fapte de corupție

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au deschis un nou dosar penal privind fapte de corupție comise de angajați ai MAI. Noua anchetă îl vizează pe șeful Poliției Cosîmbești, al cărui birou a fost percheziționat de anchetatori. El urmează să fie adus cu mandat la auderi, la sediul Parchetului Județean.

Cercetările sînt în plină desfășurare
Deocamdată, agentul G.U. are calitatea de suspect într-un dosar penal ce vizează comiterea de fapte de corupție. După ce va fi prezentat la Parchet și îi va fi adusă la cunoștință calitatea procesuală, pe numele acestuia va... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2015, 10:50 (13810 vizualizări - 20 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Loc de băgat picioarele în justiție

Realitatea bate feisbucul administrativ

Loc de băgat picioarele în justiție

Tradiționala de-acum rubrică  «feisbuc administrativ» ia o pauză săptămîna aceasta. Și nu pentru că am epuizat colecția de fotografii publice (ca să-l parafrazăm pe Einstein, «universul și prostia omenească de pe Facebook sînt nelimitate»), ci pentru că realitatea se dovedește uneori mai interesantă decît spațiul virtual.

Picioarele, singura avere a justițiabililor
Știți anunțurile alea tembele, pe foaie A4, de prin instituții, pe care scrie «loc de dat cu capul»?! Ei bine, Tribunalul Ialomița e mai breaz. El are, la etajul 1, un loc de dat cu picioarele. Cum orice exces... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 21:20 (6274 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mihail Kogălniceanu: Tânăr reținut pentru «violare de domiciliu» și «lovire»

Vineri, 24 aprilie a.c., polițiștii au fost sesizați de un bărbat, de 68 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că mai multe persoane ar fi pătruns fără drept în curtea ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2026, 13:00
(2584 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Reținuți de polițiști pentru incendierea unor mașini

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești, au reținut cinci bărbați, cercetați pentru săvâ ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2026, 16:10
(6464 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr căzut de la etajul 3 al unui bloc, transportat la spital

Joi, 23 aprilie 2026, polițiștii din Slobozia au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că o persoană ar fi căzut de la etajul 3 al unui bloc situat pe raza municipiului. Echipajele de poliție ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2026, 17:00
(1338 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: Cercetat pentru «trafic de droguri de mare risc», arestat preventiv

Marți, 21 aprilie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus reținerea unui inculpat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 18:20
(4920 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Reținuți pentru «furt calificat»

Rovine: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii au documentat activitatea infracțională a doi tineri, în vârstă de 18 și 19 ani, cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «furt calificat». Cercetările ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 17:30
(2512 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 22 aprilie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei. Astfel, î ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 10:25
(3796 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 10,45 milioane de lei în martie 2026

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna martie 2026, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 10,45 ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:50
(6127 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Respectarea perioadei de prohibiție la pescuit

În contextul instituirii perioadei de prohibiție la pescuit, jandarmii ialomițeni desfășoară, în această perioadă, misiuni specifice pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:40
(3420 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) informează că joi, 23 aprilie 2026, în intervalul 09,00-18,00, circulația în zona nodului rutier Drajna este restricționată ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:30
(4239 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Unitate de cazare, închisă din cauza problemelor de igienă

Luni, 20 aprilie 2026, reprezentanții Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au participat la o acțiune comună cu polițiștii din municipiul reședință de județ. Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:20
(3125 vizualizări - 0 comentarii)


Razie pe străzile din Slobozia, amenzi aplicate de 59 mii de lei

Luni, 20 aprilie 2026, polițiștii au efectuat o razie pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost instituite 16 filtre rutiere, fiind legitimate 300 de persoane și verificate aproximativ 200 de autoturisme ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:10
(7938 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie a polițiștilor în 5 localități din județ

În noaptea de 18/19 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au efectuat razii de amploare pe raza localităților Urziceni, Căzănești, Coșereni, Bărcănești și Sinești. În urma activităților au ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 15:55
(619 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Sudiți!

Miercuri, 22 aprilie 2026, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile în vederea executării operațiunilor periodice de spălare și igienizare la nivelul rezervorului ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 08:40
(2551 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA intervin luni, 20 aprilie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei. Prin urmare, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2026, 11:10
(2142 vizualizări - 0 comentarii)


Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF/Antifraudă

Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea unor inspectori ai Direcției Generale Antifraudă Fiscală ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2026, 13:20
(3308 vizualizări - 1 comentariu)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de sculptură

Luni, 20 aprilie 2026, începând cu orele 16,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va fi vernisată expoziția de sculptură ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2026, 12:40
(2566 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 139,28 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în martie 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 139,28 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2026, 12:50
(3116 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, reținut de polițiști 

Marți, 14 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe strada Câmpului, în municipiul Fetești, la volanul căruia a fost identificat un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2026, 15:00
(2476 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești. O persoană a fost reținută!

Sâmbătă, 11 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au depistat și reținut pentru 24 de ore una dintre persoanele implicate într-un dosar de «tentativă de omor», care se sustrăgea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2026, 07:20
(7024 vizualizări - 0 comentarii)


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent

vă dorește

Sărbători Fericite

alături de cei dragi!

12 Aprilie 2026, 00:05


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Miercuri, 8 aprilie 2026, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 16:20
(3053 vizualizări - 0 comentarii)


364 persoane angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în pimele două luni ale anului 2026

În primele două luni ale anului 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 364 persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 13:50
(3083 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia

În perioada 15-21 aprilie 2026, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul Tămăduirii» al străvechiului așezămâ ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 12:20
(4559 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor Pascale

RAJA Constanța aduce la cunoștință abonaților din întreaga arie de operare că în intervalul 10-13 aprilie 2026, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 12:05
(3665 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Mircea cel Mare din orașul Fetești!

Ca urmare a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Mircea cel Mare din orașul Fetești, echipele Constanța sistează furnizarea apei potabile marți ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2026, 14:10
(4253 vizualizări - 0 comentarii)


Urban SA Slobozia: Circulație închisă pe strada Mihai Viteazu, din cauza unei avarii

Echipele de intervenție acționează pentru remedierea avariei apărute la rețeaua de canalizare care preia apele uzate din Cartierul 500 și le transportă către stația de pompare Cuza Vodă. Urban SA Slobozia ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2026, 11:40
(2763 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie și percheziții la Urziceni și Bărbulești

IPJ Ialomița: Razie și percheziții la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au desfășurat vineri, 3 aprilie 2026, razii și percheziții la Urziceni și Barbulești. Astfel, au fost peste 250 de persoane legitimate, fiind verificate și 225 de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2026, 17:50
(1475 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

Joi, 2 aprilie 2026, la sediul Jandarmeriei Ialomița, în contextul «Zilei Jandarmeriei Române», a fost organizată o întâlnire cu foștii comandanți ai instituției. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 17:35
(392 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cu o alcoolemie de 3,11 mg/l alcoolpur în sânge, la volan!

Ialomița: Cu o alcoolemie de 3,11 mg/l alcoolpur în sânge, la volan!

Polițiștii ialomițeni au surprins în trafic un bărbat aflat la volanul unui autoturism. După testarea cu alcooltestul, polițiștii au fost surprinși să descopere că șoferul avea 3,11 mg/l alcoolpur ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 16:50
(541 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 558 milioane de lei pentru motorina aferentă anului 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, a efectuat plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, aferentă perioadelor 1 ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 13:05
(3481 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...