Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicina electronică are probleme tehnice

Cardurile de sănătate, un proiect eșuat

Medicina electronică are probleme tehnice

Proaspăt intrate în sistemul medical, cardurile de sănătate întîmpină deja primele probleme. Medicii de familie din Ialomița reclamă faptul că ele prezintă o serie de disfuncționalități tehnice. «Nu putem să înregistrăm pe card dosarele pacienților» precizează doctorul Mihail Lungu, președintele Colegiului Medicilor de Familie Ialomița. Potrivit cifrelor, pînă în prezent, peste 10 mii de ialomițeni asigurați beneficiază de cardul de sănătate.

Bani aruncați în vînt
Proiectul unor dispozitive electronice care să permită stocarea de informații cu privire la istoricul medical al unui... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2015, 13:05 (5125 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Polițiștii corupți din Țăndărei au fost arestați preventiv

Scăpați de Tribunalul Ialomița, reținuți de Curtea de Apel București

Polițiștii corupți din Țăndărei au fost arestați preventiv

Curtea de Apel București a decis arestarea a doi dintre cei trei polițiști din Țăndărei implicați în scandalul de corupție anchetat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Decizia instanței din Capitală vine după ce organele judiciare au contestat măsurile impuse de Tribunalul Ialomița în acest caz.

Își vor petrece după gratii următoarele 30 de zile
Polițiștii arestați preventiv de Curtea de Apel București sînt Daniel Olteanu și Costin Rovilian Clinciu. Reținuți pentru 24 de ore, ei au fost prezentați cu propunere de arestare... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 20:45 (22618 vizualizări - 46 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Bazarul cu mirodenii

Bazarul cu mirodenii

Am întîlnit și români fericiți cu soacra lor. Ca să vă convingeți, e de ajuns să-i căutați la «Bazarul cu mirodenii» din piață. Pînă mai an, Mădălina a fost inginer constructor, iar Emil economist. Într-o zi, soacra i-a rugat să-i aducă anason pentru că ar fi vrut să încerce o rețetă. În Slobozia, ia anason de unde nu-i! De unde nu era, mai bine spus, pentru că l-au adus ei, iar de la sfîrșitul anului trecut avem și în oraș alternativa. Condimente, mirodenii, ceaiuri și uleiuri naturale, fructe deshidratate, toate așezate în borcane pe rafturile unei prăvălii în care, culmea, vînzătorii îți zîmbesc chiar și cînd nu sînt supravegheați de soacră.

Pariu pe-o carte de bucate... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 17:15 (13395 vizualizări - 15 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pagina Anti-Ionașcu pe FB

Feisbuc administrativ

Pagina Anti-Ionașcu pe FB

Revenim săptămîna aceasta cu o descoperire făcută recent pe feisbuc. După cum vedeți în imaginea alăturată, greșelile administrative și politice ale ex-primarului Ionașcu îl urmăresc și după ce ele au depășit termenul legal de prescriere. Salutăm inițiativa și așteptăm o pagină similară și pentru primarul Stoica. Dar repede, că e urmărit penal și, la cum decurg anchetele zilele astea, tare ne e teamă că săptămîna viitoare ar putea fi tîrziu.

Contradicția generează progresul
Gabi Ionașcu, fostul primar al Sloboziei, este urmărit de păcatele trecutului său administrativ... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 15:35 (7903 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Purgatoriul de la Policlinica Spitalului Județean

Slobozia: Purgatoriul de la Policlinica Spitalului Județean

Durerea nu mai este un argument, nici măcar pentru medici. În Policlinica Spitalului Județean Slobozia sînt secții la care dacă îți faci programare ai toate șansele să dureze 9 luni pînă să fii consultat. Dacă vă trece un fior de revoltă pe șira spinării aplecată de atîta așteptare pe holurile Policlinicii, nu-i nimic! Legea e strîmbă, se apără doctorii... Programările se fac anticipat, în funcție de numărul de consultații pe care-l poate face zilnic fiecare medic, conform deciziei Casei de Asigurări de Sănătate. Prinși la mijloc, ca de obicei, pacienții se roagă să aibă zile, răbdare și tutun, chiar dacă dăunează grav sănătății!

Internele și Oncologia... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 14:05 (11970 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Muzeul» din cadrul sediului Finanțelor

Fiscul ialomițean are nevoie de reparații

«Muzeul» din cadrul sediului Finanțelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată aproape ca un muzeu. Nici nouă nu ne-a venit să credem că, dincolo de ghișeele funcționarilor, pereții celui mai luxos sediu de instituție descentralizată din județ ascund birouri lipsite de logistică. Ultima dotare tehnică a instituției a fost realizată în 2008 și la momentul respectiv doar o parte dintre angajați au beneficiat de bunurile cumpărate cu banii alocați în această direcție.

Calculatoare învechite Administrația Județeană a Finanțelor Publice, redenumită după dispariția Direcției Județene a Finanțelor Publice, reorganizată... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 12:40 (6301 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sînt șomer, dar mă tratez

Ialomița: Își rotunjesc veniturile intrînd în concediu medical

Șomerii ialomițeni au găsit o nouă metodă, brevetată deja național, pentru a-și rotunji veniturile fără prea mari bătăi de cap. Metoda este simplă: întrerup șomajul pentru a intra în concediu medical cîteva săptămîni sau luni... Astfel, în ultimele 3 luni, 62 de șomeri ialomițeni au încasat peste 14000 de lei, reprezentînd venituri provenite din concediul medical...

Nevoia te învață O parte dintre șomerii ialomițeni au găsit o metodă ingenioasă de a-și rotunji veniturile. Pentru a prelungi perioada în care beneficiază de indemnizația de șomaj, 62 de ialomițeni au solicitat concedii... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 11:50 (6474 vizualizări - 0 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Discretă și eficientă, Doina Roșca conduce de ani buni Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Instituiția este, cel puțin în ochii unor avizați, ultimul bastion al culturii locale. Iar rezultatele echipei pe care o conduce  sînt cea mai bună carte de vizită.

Un cavaler al Culturii Doina Roșca conduce Centrul Cultural Unesco «Ionel Perlea» de un deceniu. Cu bani puțini și entuziasm inepuizabil, dna Roșca a reușit totuși să poziționeze Ialomița pe harta culturală a țării. «Multe dintre proiectele noastre sînt recunoscute pe plan național. Mă refer, în primul rînd, la „Festivalul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 10:05 (17560 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

 Marian Neacșu, președinte!

Țineți minte trei cuvinte

Marian Neacșu, președinte!

deputatul PSD Marian Neacșu a fost desemnat președinte interimar al Organizației PSD Ialomița

Deputatul PSD Marian Neacșu a devenit președinte interimar al organizației județene PSD Ialomița. Acest deznodămînt era previzibil în contextul deciziei luate la Centru de a separa puterea politică de cea administrativă la nivel județean. Numirea lui Marian Neacșu ca președinte interimar al organizației județene a fost adoptată în cadrul unei ședințe cu scîntei a Biroului Permanent Național al PSD, care s-a întrunit miercuri 18 februarie 2015, la orele 17,30.
Reamintim că Marian Neacșu a fost nominalizat în această funcție în detrimentul lui Ștefan Mușoiu, președintele executiv al PSD Ialomița. Paradoxal însă, cei doi sînt în acest moment obligați să lupte împreună pentru a obține controlul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 22:50 (22957 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Anchetatorii, pe urmele unor evazioniști cu tablă

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Mai multe infracțiuni economice sînt reținute de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița în sarcina unui patron chinez care controlează mai multe firme în Ialomița, Ilfov și București. Potrivit anchetatorilor, dosarul penal în care sînt suspectate de «spălare de bani» și «evaziune fiscală» și alte 6 persoane estimează un prejudiciu de peste 10 milioane de dolari...

Afaceri ilegale cu tablă chinezească Cercetările în acest dosar deschis de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au scos la iveală faptul că, în cursul anului 2014, prin intermediul firmelor... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 12:15 (12582 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

Polițiștii caută materiale didactice cumpărate cu bani europeni

Anchetă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pe proiectele PHARE

În perioada 2004-2009, un număr de 15 unități de învățămînt din Ialomița au beneficiat de finanțări pe proiecte PHARE Tvet, pentru dotarea cu materiale didactice. Modul în care au fost utilizate echipamentele achiziționate cu bani europeni face obiectul unei anchete demarată de polițiștii ialomițeni. Ceea ce încearcă acum să descopere oamenii legii au relatat reporterii Independent în urmă cu 3 ani. La data respectivă, Independent dezvăluia faptul că mai multe obiecte de inventar, constînd în utilaje agricole pe care școlile ialomițene le-au primit prin derularea unor programe europene PH... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 20:20 (15265 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Legea Polaris» panichează Slobozia

«Legea Polaris» panichează Slobozia

Oficialii Polaris invocă Legea 101 privind serviciul de salubritate a localităților pentru a atinge indicatorii de performanță stipulați în contractul cu Primăria Slobozia. Potrivit acestei legi, refuzul încheierii contractului de prestări servicii cu operatorul de salubritate licențiat constituie contravenție și se sancționează cu amenzi între 500 și 1000 de lei. De teama penalităților, asociațiile de proprietari refuză încheierea unor contracte colective. Amenințați de noile reglementări, sute de slobozeni iau cu asalt ghișeul deschis de Polaris în Piața Cuza Vodă...

Polaris amenință slobozenii în numele Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 18:30 (9642 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

Bugetul județului, în dezbatere publică

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

În urmă cu cîteva zile, Consiliul Județean Ialomița a organizat prima dezbatere publică legată de bugetul anului 2015. Potrivit declarațiilor oficiale, acest buget are o secțiune de dezvoltare cu o valoare dublă față de anul 2014. «Avem un buget care ne oferă resurse financiare mai mari decît în anii precedenți» a declarat președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Principalele direcții de dezvoltare în care oficialii Consiliului Județean își vor concentra eforturile vizează finalizarea investițiilor aflate în derulare, precum și funcționarea la standarde de calitate a tuturor instituțiilor publice finanțate din bugetul județului. Marea surpriză față de anii precedenți o constituie... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 16:40 (8580 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 850 de familii monoparentale în Ialomița

Singuri acasă

Peste 850 de familii monoparentale în Ialomița

După 25 de ani de tranziție, familia, «celula de bază a societății», pare să se dezintegreze, numărul copiilor care cresc în familii monoparentale evoluînd îngrijorător. Ialomița plătește, la rîndu-i, tribut acestei realități inevitabile. Iar urmările, susțin psihologii, sînt dramatice.

Drama statisticilor Peste 25% dintre români, spun statisticile, își cresc singuri copiii, majoritatea familiilor monoparentale trăind la limita subzistenței și beneficiind de un venit foarte mic din partea statului. În județul Ialomița, anul trecut, 860 de familii au fost declarate monoparentale, avînd... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 15:15 (3908 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițeni care își asigură singuri bătrînețea

Pensionari pe cont propriu

«Prea săraci pentru a cumpăra lucruri ieftine» spune o vorbă, iar noi îi dăm dreptate. Fără a aștepta ca statul să le asigure bătrînețea, 6789 de ialomițeni au ales să-și plătească singuri contribuția la sistemul public de pensii. De la intrarea în vigoare a legii contribuțiilor proprii la pensie, în anul 2001și pînă la sfîrșitul anului 2014, la Casa Județeană de Pensii Ialomița au fost încheiate 2706 de declarații individuale de asigurare și 4083 de contracte de asigurare socială.

Pensionarul viitorului: 3176 de lei lunar
De la începutul lunii ianuarie 2015, pentru un venit de... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 14:40 (6454 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia se retrage din Campionat

Din vară vor juca în Liga a III-a

Unirea Slobozia se retrage din Campionat

Început de an zbuciumat pentru echipa de fotbal Unirea Slobozia care face ca în acest moment cei mai liniștiți să fie fotbaliștii disponibilizați la finele lui 2014... De bine, de rău, în mare parte aceștia au avut timp să-și găsescă noi angajamente, ceea ce nu se poate spune despre jucătorii care au început pregătirea de iarnă cu Unirea, iar acum, cu două săptămîni înainte de startul Campionatului, se văd în situația de a-și căuta o continuare a carierei în altă parte. Unirea Slobozia a arătat în aceste zile ca un bolnav aflat în comă indusă, iar miile de suporteri ai acestei echipe precum rudele care așteaptă găsirea soluțiilor de revitalizare. Numai că medicii au dat din umeri și au asigurat... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 13:15 (9713 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

«Cu 600 de dosare per judecător suntem pe primul loc la operativitate!»

Justiție cu Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița

«Cu 600 de dosare per judecător sîntem pe primul loc la operativitate!»

Puțini la număr și în prag de pensionare, judecătorii instanțelor din Ialomița rezolvă cazurile cu cel mai mare grad de operativitate, la fel ca-n anii de început ai carierei. În 2014, Tribunalul Ialomița a fost «campion național» în ceea ce privește soluționarea cauzelor aflate pe rol. Toate acestea în condițiile în care anul precedent a fost plin de schimbări legislative, mai ales în materie penală. Ion Toma, președintele celei mai mari instanțe din județ, face o scurtă trecere în revistă a modului în care s-a comportat, în ultimele 12 luni, justiția din Ialomița.

-Cum au asimilat judecătorii Tribunalului Ialomița schimbările produse anul trecut în legislația penală românească?... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 12:35 (7876 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Mai devreme în clasa pregătitoare

Ialomița: Mai devreme în clasa pregătitoare

Conform planurilor Ministerului Educației, înscrierile în clasa pregătitoare pentru anul școlar viitor se decalează cu o lună. Astfel, primele dosare pot fi depuse începînd cu data de 16 februarie 2015. În prezent, în Ialomița există 121 de clase 0, în care învață peste 2000 de elevi.

Pregătiri pentru viitorii «boboci»
Decizia Ministerului Educației pentru a decala perioada de înscrieri în clasa pregătitoare i-a luat prin surprindere pe profesorii ialomițeni. Potrivit noii metodologii, activitățile desfășurate pentru pregătirea viitoarelor clase 0 trebuie demarate pe «repede-înainte... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 11:10 (4918 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

DESCĂTUȘARE

Handbal, Liga Națională, U Alexandrion Cluj-CSM Unirea Slobozia 31-33 (16-17)

DESCĂTUȘARE

Aventura ardelenească a Unirii Slobozia s-a încheiat cu rezultate peste așteptări. Dacă la Tîrgu Mureș elevele lui Liviu Paraschiv au întîlnit un adversar care pare deja resemnat cu spectrul Ligii secunde, la Cluj lucrurile se anunțau cu mult mai dificile. Venirea lui Carmen Amariei la cîrma Universității revitalizase jocul «studentelor», iar victoria acestora cu Dunărea Brăila atrăsese în mod justificat elogiile presei de specialitate. Astfel că, sîmbătă, 14 februarie 2015, în cea mai frumoasă sală din România, misiunea slobozencelor se anunța una foarte, foarte complicată. Cu toate acestea, mecanismul de 7 piese galben-albastre a început să funcționeze tot mai bine, iar ardelencele s-au văzut... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 10:25 (7158 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Colegiul Național «Mihai Viteazul», locul 97 într-un top național al liceelor

În anul 2014, conform portalului www.admitereliceu.ro, cel mai bine cotat liceu din Ialomița aflat într-un top național ocupa abia locul 97! Folosindu-se date publice și comparîndu-se liceele din toată țara, portalul educațional clasează Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia pe locul 97 la nivel național, cu o medie de 8,26, fără a menționa însă nimic legat de elevii olimpici...

E loc de mai bine Dacă am face un exercițiu de imaginație și am fi elevi în clasa VIII-a în căutarea unui liceu ialomițean bun, conform portalului... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 09:10 (7620 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grivița: A intrat cu mașina într-o căruță

Duminică, 8 ianuarie a.c., la Grivița, s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 26 ani, din Constanța, conducea un autoturism pe raza comunei, nu a adaptat viteza la condițiile ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:44
(15069 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Poliția Rutieră Ialomița: 226 de amenzi în trafic de peste 36000 lei

Timp de două zile, respectiv, sîmbătă și duminică, 7-8 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Potrivit unei informări, încălcările ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:43
(12782 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 5 ani, accidentată

O fetiță de 5 ani a fost lovită de o mașină la Fetești. S-a întîmplat duminică, 8 ianuarie 2012, cînd copila, lăsată nesupravegheată, nu s-a asigurat în momentul traversării și s-a lovit de ușa laterală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:42
(12793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru de furt calificat. Cei trei au fost prinși vineri, 6 ianuarie a.c., pe strada Păcii, din Țăndărei, în ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:41
(12034 vizualizări - 2 comentarii)


Vijelia și ploile au făcut ravagii și în Ialomița

Vîntul puternic de zilele trecute dar și ploile abundente de sîmbătă, 7 ianuarie a.c., au făcut ca pompierii militari să intervină pentru cinci situații de urgență.
Astfel, vineri spre sîmbătă noaptea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:40
(13546 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, a refuzat recoltarea de probe biologice de sînge

Un bărbat de 52 ani, din Slobozia, este cercetat penal de polițiști pentru refuz de recoltare probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei. Șoferul a fost depistat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:37
(10373 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe venit prin reținere la sursă sub forma plăților anticipate, de virat

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, persoanele juridice sau alte entități care conduc evidență contabilă au obligația să calculeze ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:36
(12737 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, în control la biserici

În ultimele zile, pompierii au controlat mai multe lăcașuri de cult din Ialomița. «Avînd în vedere că bisericile și mînăstirile prezintă o mare vulnerabilitate la incendii din cauza construcțiilor, mobilierului ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:57
(15866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: L-a acroșat pe trecerea de pietoni!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, în timp ce un tînăr slobozean, de 32 ani, conducea un autoturism pe raza localității, nu a acordat prioritate de trecere unui pieton aflat în traversarea părții ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:40
(10599 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hoți de fier vechi, surprinși la furat la o fabrică dezafectată din satul Poiana

Efectivele Secției Poliție Rurală Slobozia au acționat joi, 5 ianuarie a.c., pe linia prevenirii și combaterii sustragerii de deșeuri feroase din incinta unei foste fabrici situată pe raza satului Poiana ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:27
(14076 vizualizări - 1 comentariu)


Guvernul României: Premierul Emil Boc vrea combaterea «marii evaziuni»

Primul-ministru Emil Boc a condus vineri, 6 ianuarie 2012, la Palatul Victoria, ședința Comitetului interministerial pentru combaterea evaziunii fiscale. Premierul Emil Boc a cerut miniștrilor de Finanțe ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:04
(13774 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr arestat pentru infracțiuni la regimul circulației

Polițiștii din Urziceni au depistat joi, 5 ianuarie a.c., pe raza municipiului, un tînăr localnic de 33 ani, pe numele căruia Judecătoria Călărași a emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:01
(9984 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Făcăeni: Trei tineri, cercetați de polițiști după ce au furat hamuri de cai

Poliția a fost sesizată joi, 5 ianuarie a.c., de către o femeie din comuna Făcăeni despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras două seturi de hamuri pentru cai. După verificările polițiștilor, au ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:00
(15097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Slobozia: Prins cu un cuțit pe stradă

O echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat joi noaptea, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1,00, pe strada Mihai Eminescu, din Slobozia, un tînăr de 29 ani, domiciliat în localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 12:58
(14425 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia cuțit


APIA Ialomița: Viză anuală pentru carnetele de rentă viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pentru a intra în posesia rentei viagere agricole cuvenite, rentierii au obligația să se prezinte la sediul din ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 13:21
(20181 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Contractele de arendă, înregistrate și la Finanțe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea înregistrării contractelor de arendă la organul fiscal în raza ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:46
(14038 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan și fără permis, a produs un accident în Slobozia. A fugit de la locul faptei și a fost prins în Țăndărei!

Polițiști din Țăndărei au identificat în trafic, pe raza orașului, un autoturism care fusese implicat într-un eveniment rutier pe raza municipiului Slobozia, șoferul părăsind locul accidentului. Astfel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:34
(9240 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: Amărean depistat beat la volan. A refuzat alcooltestul și recoltarea de sînge!

Polițiștii au oprit pentru control în trafic miercuri, 4 ianuarie a.c., pe raza satului Păltiniș, un autoturism, la volanul cărui se afla un bărbat de 41 ani, din orașul Amara. Întrucît emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:21
(10837 vizualizări - 0 comentarii)


Minor din Urziceni, prins la volan în Slobozia. A luat mașina tatălui la o plimbare!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.15, o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un minor, de 17 ani, din Urziceni. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:10
(7657 vizualizări - 1 comentariu)


Campanie a Poliției: «Fii precaut. Hoții nu dorm!»

Polițiștii slobozeni au acționat în Piața Agroalimentară și Piața Cuza Vodă, zone în care afluxul de persoane este ridicat, în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Fii precaut. Hoții ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:08
(5308 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Marcarea pentru ouă destinate consumului

Pentru o mai bună informare a opiniei publice și pentru evitarea oricăror confuzii, referitor la marcarea pentru ouă în coajă destinate consumului, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:28
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.30, un tînăr de 29 ani, din Cosîmbești, a fost surprins de polițiști în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:13
(13370 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 2.00, polițiștii au depistat pe DC1, un autoturism care se deplasa din direcția Frățilești către Săveni. La volan se afla un tînăr, în vîrstă de 22 ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:12
(10317 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Normele de venit pentru 2012 și coeficienții de corecție

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii care își desfășoară activitatea în mod individual că au fost afișate pe site-ul instituției www.dgfpialomita.ro și la sediile ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 07:17
(17958 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: La furat de cai în noaptea de Revelion

Polițiștii au reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un tînăr de 20 ani, din comuna Reviga, pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. În fapt ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:52
(12294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt cal


Pompierul care i-a spulberat pe cei doi tineri la Gheorghe Doja, reținut

Tînărul slobozean de 33 ani, care i-a accidentat spulberat pe cei doi tineri pe o stradă din localitatea Gheorghe Doja în ziua de 1 ianuarie 2012, a fost reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:51
(19033 vizualizări - 2 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Surprinși la braconaj de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat marți, 3 ianuarie 2012, pe linia prevenirii și combaterii braconajului pe fondul cinegetic Sfîntu Gheorghe. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:50
(14980 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la depunerea Declarației 390

Începînd cu data de 4 ianuarie 2012, pentru perioade de raportare începînd cu decembrie 2011, Declarația 390 se va putea depune doar pe noile versiuni de soft, publicate pe portalul ANAF. Depunerea prin ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:49
(5032 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: I-a luat foc mașina

Marți, 3 ianuarie 2012, în jurul orei 16,30, un autoturism a luat foc pe raza orașului Amara. Cel mai probabil, incendiul a pornit de la o fisură a furtunului de alimentare cu benzină. În scurt timp, flăcările ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2012, 10:40
(12446 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, mai multe piese de mobilier și diverse materiale textile din locuința unui cetățean din Săveni au fost cuprinse de flăcări. Evenimentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2012, 10:39
(11337 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...