Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

EXCLUSIV: De la «in rem» la «in persona»

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, săltat de anchetatori

UPDATE Percheziții la firmele lui Ștefan Poienaru-AGROFAM

Sediul Consiliului Județean Ialomița a fost călcat de anchetatori încă de la primele ore ale dimineții de marți, 10 februarie 2015. În vizor, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Acesta a părăsit sediul instituției, flancat de anchetatori, în jurul orei 8,45, fiind urcat într-una dintre dubele cu care anchetatorii DNA s-au deplasat la Slobozia. La cîteva minute după președintele Silvian Ciupercă, și șeful Direcției de Achiziții, Cezar Vîlcan, a fost condus de mascați la o dubă a anchetatorilor. Astfel, din cîte se pare, anchetatorii au definitivat cercetarea in dosarul în care la data de 29 octombrie 2014 se efectuau percheziții la sediul Consiliului Județean, trecîndu... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2015, 10:45 (40620 vizualizări - 46 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița va avea un nou inspector general școlar

Concurs în luna martie

Ialomița va avea un nou inspector general școlar

Potrivit unui comunicat de presă remis redacției, Inspectoratul General Școlar va organiza la începutul lunii martie 2015 un concurs pentru ocuparea postului de inspector școlar general. Ileana Condruț, aflată la conducerea instituției în acest moment, nu va participa la concurs. «Este un concurs deschis tuturor celor interesați!» a declarat aceasta pentru Independent.

Ialomița școlară, scoasă la concurs
Inspectoratul Școlar Județean Ialomița scoate la concurs funcția vacantă de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2015, 12:31 (15338 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița «mireselor» pentru proxeneți și combinatori

Ialomița «mireselor» pentru proxeneți și combinatori

Tinerele din generația actuală încearcă să-și găsească un sens în viață într-un context social ambiguu. Deznodămîntul acestei revolte poate avea un final tragic. În cele mai fericite cazuri, abandonînd școala, tinerele dau naștere unui copil și își întemeiază o familie. În situații extreme, acestea devin victime ale infractorilor, prin șantaj emoțional. Instabile și vulnerabile, pentru aceste fete cîteva vorbe frumoase spuse la telefon sau pe site-urile de socializare sînt suficiente pentru a deveni sclave sexuale. Iar această realitate dureroasă se petrece și în Ialomița. Alături de alte instituții abilitate, polițiștii încearcă să facă ordine în mințile debusolate ale acestor tinere. La fel... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2015, 17:55 (9030 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Lucrări de control și teze cu barem de corectare

Noul regulament școlar, în viziunea profesorilor ialomițeni

Lucrări de control și teze cu barem de corectare

Publicat în Monitorul Oficial, noul regulament școlar a creat reacții în lanț în rîndul profesorilor. Raportat la nivelul județului Ialomița, dascălii se simt pregătiți să facă față noilor schimbări legislative. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița le recomandă tuturor cadrelor didactice să folosească un barem de corectare adecvat, pentru a evita contestarea notelor la evaluările scrise.

Aceiași elevi, un alt regulament
Cel mai criticat amendament care se regăsește în noul regulament școlar este cel privitor la dreptul elevilor și al părinților de a contesta notele... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2015, 13:05 (7207 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

A apărut pagina de FB «Demisia urgentă a primarului Alexandru Stoica»

Feisbuc administrativ

A apărut pagina de FB «Demisia urgentă a primarului Alexandru Stoica»

Mare e grădina Facebook-ului și mulți utilizatori dau like la ce cu gîndul nu gîndești. După «Partida băutorilor de apă» sau grupul «Am bicicletă la Slobozia», Facebook-ul slobozean se îmbogățește cu o nouă pagină. Ea a fost botezată «Demisia urgentă a primarului Alexandru Stoica» și avea, la momentul cînd am descoperit-o noi, 99 de membri.

Stoica, fă-te că lucrezi!
Ideea de a lupta pe FB împotriva administrației slobozene nu este nouă. Ea a apărut pe vremea cînd ex-primarul Gabi Ionașcu ne vindea la robinete apa menajeră pe post de apă plată și, în virtutea inerției... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2015, 09:55 (11438 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal în curtea Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița

Încurcate sînt legile domnului Cruțu

Scandal în curtea Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița

Dincolo de activitățile sportive, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița se lansează în dispute cu foștii angajați. Pensionat în urmă cu cîteva luni, Vasile Drăgan, unul dintre vîrfurile de lance ale instituției, reclamă public faptul că a fost reîncadrat în muncă și apoi demis în baza unor documente fără legitimitate. Mai mult, acesta precizează faptul că mai are de primit și un salariu. În replică la toate aceste acuzații, Marin Cruțu, șeful DJST afirmă: «N-am făcut nimic ilegal. Este doar o neînțelegere...».

Situație bizară
Vreme de mai bine de 25 de ani, Vasile... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2015, 18:55 (7358 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița pariază pe școlile de meserii

Inspectoratul Școlar Ialomița pariază pe școlile de meserii

Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au lansat un proiect educațional de anvergură. Potrivit informațiilor oficiale, respectivul proiect se adresează elevilor care vor să urmeze o școală profesională. Astfel, în viitorul an școlar, Ialomița va beneficia de o suplimentare a numărului claselor profesionale în cadrul școlilor de arte și meserii. Prin această inițiativă se dorește și o departajare între elevii din cadrul liceelor teoretice și cele cu profil tehnologic, în privința rezultatelor obținute la examenele naționale. Proiectul așteaptă acum validarea din partea Ministerului Educației.

Un scor mai bun la Bacalaureat... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2015, 15:20 (6092 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Și-a dat foc la casă pentru 450 mii lei

Anchetă finalizată după 4 ani

Și-a dat foc la casă pentru 450 mii lei

După 4 ani de expertize și cercetări, procurorii Parchetului de pe lîngă  Judecătoria Slobozia au descoperit vinovatul în cazul apartamentului care a sărit în aer lîngă Clubul Tineretului din Slobozia. Acesta se numește Nicolae Dobruțchi, proprietarul respectivului imobil, și a fost trimis în judecată sub acuzațiile de «instigare la distrugere» și «înșelăciune».

Riscă să ajungă după gratii
Potrivit actelor de urmărire penală, Dobruțchi și-a convins ginerele să incendieze apartamentul pentru a putea pune mîna pe polița de asigurare. În joc erau 450 mii de lei, bani pe care... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2015, 14:30 (7127 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: O groapă, două termene de execuție

Slobozia: O groapă, două termene de execuție

Autoritățile slobozene promit că investiția la Piața Revoluției va fi finalizată «musai» la termenul scadent. Panourile obligatorii care marchează șantierul deschis în vara anului trecut oferă însă două termene diferite.

Decembrie nu e iunie
Investiția cu două termene de execuție rămîne cu buricul netăiat. După cum puteți observa în imaginile alăturate, panourile informative care marchează lucrările demarate în Piața Revoluției oferă două termene de finalizare. Primul este în luna iunie a anului 2015, iar cel de-al doilea în luna decembrie. Între timp, cei cîțiva muncitori care... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2015, 10:45 (12244 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Capul ce (nu) se pleacă, paloșul îl taie

Capul ce (nu) se pleacă, paloșul îl taie

La sfîrșitul săptămînii precedente, în zi de sîmbătă, nelucrătoare, toată protipendada administrativă a județului s-a reunit în Piața Unirii pentru marcarea Zilei Unirii Moldovei cu Țara Românească. Dincolo de discursul plicticos al prefectului Gigi Petre, parcă mereu același, evenimentul s-a remarcat prin tradiționala Horă a Unirii, în care oficialii s-au prins de la vlădică pînă la opincă, obligați de circumstanțe, dar mai ales de poziția administrativă. Motivul pentru care consemnăm momentul este însă altul... Hora de sîmbătă împlinește un vis mai vechi al președintelui Silvian Ciupercă, respectiv cel de a dansa Hora Unirii într-un cadru solemn, adecvat momentului. Din păcate, spun surse din... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2015, 18:20 (9984 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Slobozia politică vrea primar nou pentru alegerile din 2016

Drumeți în calea lupilor politici

Slobozia politică vrea primar nou pentru alegerile din 2016

Unii vor spune că e prea devreme pentru a vorbi despre viitorul primar al Sloboziei. Dar, dacă e adevărat că niciodată nu e prea tîrziu, atunci trebuie că și reciproca este valabilă. Așa că astăzi vom prezenta primele scenarii ale anului 2015 despre alegerile locale din 2016, pentru Slobozia. Pe lista scurtă a posibililor candidați se înscriu, ca de obicei, obișnuiții casei, dar și nume noi, apărute din neantul calculelor politice de culise. Dacă nu ne credeți, așteptați alegerile. Dacă ne credeți, fugiți cît mai e vreme. Mîine, așa cum vă spuneam, ar putea fi prea tîrziu!

Troica Neacșu-Pavel-Stoica... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2015, 13:40 (18944 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contractele POLARIS sunt ilegale

Unde nu-i cap, vai de salubrizare

Contractele POLARIS sînt ilegale

De aproape 3 luni de zile, noul concesionar al serviciului de salubritate face legea în orașul Slobozia. Obligat să respecte indicatorii de performanță impuși de contract, Polaris M Holding obligă beneficiarii, persoane fizice și juridice, să semneze un contract ilegal. Unul dintre semnatarii acestui contract explică de ce acesta este ilegal și susține că societatea poate fi acționată în instanță. În replică, reprezentanții Polaris susțin că vor oferi explicații detaliate și justificări pertinente la sfîrșitul lunii ianuarie.

Cineva care să ne apere...
...de Polaris la Slobozia... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2015, 09:50 (7728 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: S-a întâmplat la Fetești. Bebeluș de 9 luni omorât de o sobă improvizată...

Exclusiv: S-a întîmplat la Fetești. Bebeluș de 9 luni omorît de o sobă improvizată...

Caz șocant la Fetești. Un copil de 9 luni a murit marți de dimineață, 3 februarie 2015, după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon. Mama micuțului, gravidă în cîteva săptămîni, și sora sa de doar 4 ani au ajuns la spital în stare critică. Se pare că tragedia a fost provocată de o sobă improvizată... Potrivit informațiilor, mama gravidă și copiii săi dormeau într-o cameră încălzită cu o sobă improvizată. Soțul femeii a intrat în respectiva încăpere și i-a găsit pe cei trei inconștienți... El a sunat la 112, iar mama și cei doi frați au fost transportați la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Din nefericire, pentru copilul de doar 9 luni nu s-a mai putut face nimic. El a murit în urma... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 17:50 (5198 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Primăvară pregătită pe iarba de acasă

Unirea Slobozia avea plănuit, începînd cu 29 ianuarie 2015, un cantonament la Mogoșoaia. Din păcate, anumite acțiuni federale derulate în aceeași perioadă au făcut ca Adrian Mihalcea să schimbe planul de pregătire și să decidă ca echipa să rămînă acasă. Cum pînă la reluarea campionatului au mai rămas ceva mai mult de 3 săptămîni, singurele deplasări care se vor mai face vor fi generate de partide de verificare. Cu privire la amicale, Unirea a jucat miercuri, 28 ianuarie 2015, cu Înainte Modelu, de care a trecut cu 2-0, ambele goluri fiind marcate de noua achiziție Bogdan Ungureanu. Adrian Mihalcea i-a folosit în prima repriză pe: Dobre-Stan, Soare, Lazăr, Toma-Drăguț, Macare, Bolat, Ursu-Chelaru... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 15:20 (5484 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Prestație frumoasă, înfrângere amară

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-HC Zalău 23-25 (9-12)

Prestație frumoasă, înfrîngere amară

Unirea Slobozia a arătat o dorință extraordinară de victorie în meciul cu HC Zalău disputat duminică, 1 februarie 2015, la Sala Sporturilor. Din păcate, acest aspect nu a fost suficient, chiar dacă echipa unui Liviu Paraschiv mai vulcanic ca oricînd a recuperat o diferență de 5 goluri și a avut 20-18 în minutul 45. Au fost două reprize diametral opuse, în care publicul slobozean a trecut prin toți fiorii pe care îi dă handbalul. Gheorghe Tadici a știut mai bine să-i «liniștească» pe arbitri, iar elevele sale au gestionat mai eficient finalul de joc, lucru pe care antrenorul sălăjean nu a putut să-l impună în ultimul mandat la Naționala României.

Repriză cu iz ardelenesc... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 13:40 (6543 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Întăriri serioase la Viitorul Axintele

La numai două săptămîni de la reluarea pregătirilor, noua față a Viitorului Axintele prinde tot mai mult contur. Săptămîna trecută a adus 3 partide amicale pentru echipa antrenată de Ion Nica: 1-2 cu Balotești (gol Ionuț Fătu), 0-0 cu Inter Clinceni și 0-2 cu ACS Berceni. În aceste partide au fost testați o serie de jucători care în retur ar putea îmbrăca tricoul alb-verde. Pe lîngă deja parafatul transfer al lui Fătu, ialomițenii au mai afectuat achiziții, cîteva dintre ele chiar cu greutate pentru acest nivel. Cel mai important transfer al iernii este pînă acum mijlocașul defensiv Alexandru Radu, 33 de ani, în tur căpitanul divizionarei secunde ACS Berceni. În urmă cu 3 ani, Radu a bifat cîteva... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 11:35 (5193 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sumă record pentru bugetul Sloboziei în 2015

Banii n-aduc fericirea administrativă

Sumă record pentru bugetul Sloboziei în 2015

Pentru prima dată în istoria ultimilor ani, Slobozia beneficiază de o sumă record pentru investiții în anul 2015. Potrivit proiecției de buget realizate de către oficialii instituției, administrația locală va avea de cheltuit 168,6 milioane de lei! Majoritatea sumelor care urmează a fi cheltuite provin din fonduri externe nerambursabile. Printre prioritățile din acest an ale administrației se numără Cartierul Gării Noi. «Cartierul pentru tineri este prioritatea 0 a acestui an!» a declarat primarul Alexandru Stoica.

Pe hîrtie, bugetul e uriaș
Bugetul Sloboziei pentru anul 2015... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 08:10 (15312 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Legea încurajează acumularea datoriilor la bloc

Rău-platnicii, protejați prin norme juridice

Legea încurajează acumularea datoriilor la bloc

La Slobozia, războiul administratorilor de bloc cu locatarii rău-platnici e vechi de cînd lumea. Oricît s-ar strădui să-i poată determina să-și achite datoriile, de la o lună la alta, ele cresc exponențial. Deși există o bază legală bine determinată prin care acest fenomen ar putea fi stopat, ea nu asigură și fondurile necesare aplicării ei. Așa se face că eforturile multora dintre administratori nu trec mai departe de ușa asociațiilor de locatari.

Probleme exprimate în public
În urmă cu o săptămînă, la orele de audiențe ale primarului Alexandru Stoica s-a prezentat și Didina... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 07:05 (7800 vizualizări - 3 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Gheorghe Petrică, șef la cel mai vechi Inspectorat din țară

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Gheorghe Petrică, șef la cel mai vechi Inspectorat din țară

Cum șefi de instituții descentralizate care să nu fi ajuns la rubrica de față nu prea mai sînt, vă anunțăm pe această cale că am început vînătoarea de adjuncți. Ca orice vînători însă, deocamdată doar ne lăudăm cu viitoarele trofeee. În așteptare, vă oferim un șef de instituție cuminte, dintr-una dintre cele mai vechi structuri instituționale înființate în România modernă.

Un pesedist de la facerea lumii Gheorghe Petrică este inspector șef peste ce a mai rămas din Inspectoratul de Stat în Construcții după ce instituția a fost decapitată și mutată la Regionala Ploiești. Adică 5 oameni... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2015, 06:20 (16979 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Grenadă descoperită într-un sac de cartofi la magazinul Profi

Slobozia: Grenadă descoperită într-un sac de cartofi la magazinul Profi

Situație fără precedent la magazinul Profi din Slobozia. O angajată a unității comerciale a descoperit o grenadă, din timpul Primului Război Mondial, într-un sac de cartofi. La fața locului s-a solicitat intervenția echipajului de pirotehnicieni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița, care au asanat elementul de muniție.

«Un cartof prea greu»
Din primele informații, femeia a observat elementul de muniție, iar apoi a chemat agentul de pază. Acesta și-a dat seama că ceva nu este în regulă și a solicitat intervenția echipajului de pirotehniști al Inspectoratului pentru... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2015, 19:35 (10024 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22404 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17492 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(32843 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15387 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15575 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15599 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17922 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29856 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28634 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28513 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19305 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23679 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29773 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19803 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28470 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19620 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33934 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16205 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31514 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28679 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20739 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32096 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31362 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(27895 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18863 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...