Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, săltat de anchetatori

EXCLUSIV: De la «in rem» la «in persona»

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, săltat de anchetatori

UPDATE Percheziții la firmele lui Ștefan Poienaru-AGROFAM

Sediul Consiliului Județean Ialomița a fost călcat de anchetatori încă de la primele ore ale dimineții de marți, 10 februarie 2015. În vizor, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Acesta a părăsit sediul instituției, flancat de anchetatori, în jurul orei 8,45, fiind urcat într-una dintre dubele cu care anchetatorii DNA s-au deplasat la Slobozia. La cîteva minute după președintele Silvian Ciupercă, și șeful Direcției de Achiziții, Cezar Vîlcan, a fost condus de mascați la o dubă a anchetatorilor. Astfel, din cîte se pare, anchetatorii au definitivat cercetarea in dosarul în care la data de 29 octombrie 2014 se efectuau percheziții la sediul Consiliului Județean, trecîndu-se de la investigarea «in rem» (asupra faptelor) la cercetarea «in persona» (asupra persoanelor).
Știre în curs actualizare.

UPDATE 10,05 Președintelui Consiliului Județean Ialomița i s-au adus la cunoștință acuzațiile, anchetatorii prezentîndu-i mandatul de aducere și punîndu-i-se în vedere că ar fi necesar să fie însoțit de un avocat la audierile de la sediul DNA.

UPDATE 10,20   Descinderile anchetatorilor au vizat și sediul unei firme din Fetești, vizat fiind latifundiarul Ștefan Poienaru-Agrofam. Surse din cadrul anchetei au precizat că o suprafață de teren aparținînd Consiliului Județean Ialomița a fost concesionată unei firme controlate de Ștefan Poienaru.

UPDATE 10,35 Una dintre acuzațiile aduse președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, este cea de «trafic de influență». Acuzația face referire la contracte de consultanță încheiate de o firmă cu mai multe primării și firme din Ialomița la «recomandarea» președintelui Consiliului Județean Ialomița.

UPDATE 10,55 Anchetatorii DNA vizează și afacerea Green Harvest, o altă firmă care a concesionat terenuri de la Consiliul Județean Ialomița, fiind condusă la audieri și o persoană din conducerea societății.

UPDATE 11,25 Surse judiciare au declarat, pentru MEDIAFAX, că Silvian Ciupercă este suspectat de fapte de complicitate la abuz în serviciu și folosirea influenței pentru a fi acordate contracte de consultanță pentru SC Consult Invest SRL.

UPDATE 11,35 La intrarea în sediul DNA , Silvian Ciupercă a susținut că nu are calitatea de suspect. Potrivit însă surselor din cadrul anchetei, el este cercetat în dosarul în care, în luna octombrie 2014, procurorii anticorupție au efectuat mai multe percheziții, inclusiv la Consiliul Județean Ialomița și la Spitalul Județean. În cauză sînt implicați șeful Consiliului Județean Ialomița, directori executivi din cadrul Consiliului Județean Ialomița și directori de spital, dar și firme privind achiziții publice. Anchetatorii DNA ar fi constatat în cazul lui Silvian Ciupercă, printre altele, existența unor suspiciuni privind complicitate la abuz în serviciu și folosirea influenței pentru a fi acordate contracte de consultanță.

UPDATE 13,05 Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție, «procurori din cadrul Direcției Naționale Anticorupție, Secția de combatere a corupției, efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvîrșirea unor infracțiuni împotriva intereselor financiare ale Uniunii Europene și a unor infracțiuni de fals, comise în perioada 2007 - 2013». Astfel, «în cursul zilei de 10 februarie 2015, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sînt efectuate percheziții domiciliare în 7 locații situate în municipiul București și în județele Ialomița și Călărași, reprezentând sediile unor societăți comerciale și domiciliile unor persoane fizice». Persoana vizată de aceste percheziții este omul de afaceri Ștefan Poienaru, firmele la care face referire comunicatul aparținînd latifundiarului Poienaru și fiind înregistrate în Ialomița și Călărași.

10 Februarie 2015, 08:45 (29029 vizualizări - 46 comentarii)

Citiți și:
Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă
Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»
Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Comentariile cititorilor:


ADI:
(17 Februarie 2015, 10:26)
DNA.....D-LOR PROCURORI DE LA PARCHET PE D.G. DE LA FINANTE SI SOTIA D.E. CAND II VERIFICATI?DE UDE VILA IN SLOBOZIA DIN SALARIU DE FUNCTIONAR PUBLIC? 
luiza:
(13 Februarie 2015, 08:47)
Pe R.S.  si familia ei de la Facaeni, cind o verifica DNA?
no coment:
(12 Februarie 2015, 22:15)
SERVEL adica. De ce nu postati tot?
no coment:
(12 Februarie 2015, 13:23)
Poate controleaza DNA si pe Fam. S. (PNL) sa vada ce contracte fac cu toti bugetarii obligat fortat. Sa verifice si cum isi trec toate cheltuielile ......
degetel:
(12 Februarie 2015, 12:23)
DNA, vino si la Antena 1 Slobozia. 
Watt:
(11 Februarie 2015, 14:50)
Oameni buni, deși sunteți ialomițeni! De ce limba asta chinezească, C, CH, G, etc,??!! Frică? Păi atunci nu vă mai băgați! Lașilor, iepuri de Bărăgan!
UB 40:
(10 Februarie 2015, 23:47)
de contractele de paza.....nu spune nimeni nimic.....dar de tov. Musoiu ?...DNA-ul trebuie sa verifice mai adang......departamentul de achizitii si toti care fac parte din el,toti sunt manjiti.
zxcv:
(10 Februarie 2015, 20:34)
ciupercuta asta aroganta isi merita soarta. tot ce s-a furat in judetul nostru s-a facut cu acordul si complicitatea sa. du-te cu replicile tale filosofice la puscarie
lili:
(10 Februarie 2015, 20:12)
VALCAN RETINUT....VEZI ANTENA 3 ...IN DIRECT
VASILICA:
(10 Februarie 2015, 20:09)
angajati primariei Cazanesti au imprumutat vorbe de interlopi. Pacat e o mana de oameni si in primarie se sta de vorba numai cu dl Nedu restul e cancan
lucica:
(10 Februarie 2015, 20:03)
daca vine DNA LA PRIMARIA CAZANESTI ramanem fara capul localitati
vio:
(10 Februarie 2015, 19:50)
Hai ma , ce fac astia ? Il aresteaza sau stau la palavre ? De ce dureaza atat ?
SILE:
(10 Februarie 2015, 19:14)
Gata,iar postati doar ce vreti voi ??:)))va doare de google
padurarii:
(10 Februarie 2015, 18:53)
DNA sa vina la Directia Silvica Ialomita.E jaf ca in vestul salbatic!Protejatii lui Ciuperca Silvian decimeaza arborii din fondul forestier pe zi ce trece.
SILE:
(10 Februarie 2015, 18:39)
Apropo..Ciupi ii da lui C. de la O.H. ...C. de la O.H. ii da lui G. ... si uite asa se transporta piatra...