Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vasile Silvian, consilierul președintelui Pavel la Departamentul «Moaște Administrative»

Vasile Silvian, consilierul președintelui Pavel la Departamentul «Moaște Administrative»

La 6 ani de când a fost prins făcând «trafic de influență» în favoarea Episcopiei pentru niște undelemn de candelă, ex-pre­ședintele Vasile Silvian se întoarce pe ușa din dos la Consiliul Județean. El a fost uns, pardon de expresie, consi­lier personal al președintelui Pavel, supt comanda directă a ex-prefectului Marin Constantin, o altă figură politică pe care Vasile Silvian a transbordat-o mai mult sau mai puțin legal în Consiliul Județean pe vremea când se autointitula «mai sărac și mai cinstit decât Ion Iliescu». Acuma să ne fie clar! Noi nu-i arătăm cu degetul și nu-l plângem pe Al Nostru, supranumit Rudotelian de Lazăr. Că fiecare are obligațiile lui și cum își așterne așa doarme... Numai că ni se pare nedrept ca Silvian să fie doar un simplu consilier personal supt Costică. Domnule actual președinte, puteți mai mult! Și aveți datoria morală să o faceți! Noi, în locul dumneavoastră, am organiza un Departament special în cadrul instituției. Departamentul «Moaște Administrative», de exemplu, dar mai avem și alte sugestii... Acolo i-am angaja pe toți «foștii» care au «înălțat» județul, fiecare după posibilități, de la Gheorghe Savu la Victor Moraru, sau de la Gigi Petre la Ioan Martin... Șef de Departament ar rămâne, indubitabil, Vasile Silvian, pe care l-am scoate duminica la Catedrală, să poată babele să-și frece masca de El ca să nu ia Covid (domn Costică, nu fiți gelos, că poate v-o veni și dumneavoastră rândul într-o bună zi!). Și, pentru orice eventualitate, am păstra un loc vacant și pentru dumneavoastră, că roata se învârte, domnule actual preșe­dinte. Căci ca mâine trec anii și consilierul Zotinche ajunge Președinte și vă face loc la mausoleu... Pardon, Departament. Nu râdeți, că domnia voastră împrumutați 100 de milioane și cu garnitura asta de moaște cu care începeți a vă înconjura tare ne e teamă că nu vă prinde 2024 în funcție!

8 Noiembrie 2021, 12:10 (3303 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat achiziția sediului Urban SA Slobozia
Centru de tratament și diagnostic destinat copiilor cu autism
«PSD și PNL fac politică împreună pentru că așa au decis oamenii prin vot!»
Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

Comentariile cititorilor:


Noriega:
(12 Noiembrie 2021, 04:38)
Dacă tot sunt ei doi de nedespartit iar ptesedintele nu poate trăi neconsiliat, de ce nu-l consiliază pro bono? Cu banii ăstia puteai plăti doi profesori si merita investitia. Când vă opriti din furat psd, pnl, usr, etc ??
Mary :
(9 Noiembrie 2021, 20:20)
De covid scapi, dacă te vaccinezi. De ăștia, niciodată!
Tudor:
(9 Noiembrie 2021, 16:45)
Gașcă de interlopi cu gulere albe care se prefac că vor binele oamenilor doar pentru a-și satisface nevoile personale si interesele de grup.
Triomumiipolitice:
(9 Noiembrie 2021, 12:59)
Trei mumii politice erau prezente luni 8 noiembrie la Manastirea Sfintii Voievozi din Slobozia la pupat moaste si poala Presfintitului. Acestia sunt (...), vicele (...) si administratorul public (...). Ca sa nu "se duca dracului giudetul" respectivii s-au sacrificat in timpul programului de lucru si au pupat respectivele pentru bunul mers al judetului Ialomita. Bine ca mai avem si oameni responsabili in functii publice.
Joc de glezne…erată:
(9 Noiembrie 2021, 06:45)
În paranteză ar fi trebuit să apară numele fostei inspectoare generale a ISJ Ialomița, cu experiențe (mai mult decât) similare cu ale fostului președinte al CJ! Se pare că politica ziarului nu permite (doar în comentarii!!!) menționarea nominală a persoanelor la care se face referire…
fost elev:
(9 Noiembrie 2021, 06:19)
Nici de profesor nu a fost bun, acum toti fostii elevi regreta ca l au avut profesor dar mai ales diriginte.
Mary :
(9 Noiembrie 2021, 06:16)
Când prostia începe să doară datorită pereților groși cu care este înzestrat capul lui (...) se apelează la leacuri băbești.
Elena:
(9 Noiembrie 2021, 01:43)
Consilier personal din bani publici, un furt legalizat care denotă că PSD ul nu renunță la vechile practici. Domn profesor de trafic de influență trebuia iertat și uitat, o erată a administrației ialomitene dar (...) are datorii peste care nu poate trece, este santajabil iar slăbiciunea asta o plătesc cetățenii.
Joc de glezne…:
(8 Noiembrie 2021, 22:29)
Se pregătește (...), pentru funcția de secretară a domnului președinte! Pardon, a domnului consilier!!!
Marius:
(8 Noiembrie 2021, 18:18)
Cum dracu se face la noi in Ialomița că toți hoți, pușcăriași ajung consilieri in C.J. pe la comune. Clar că prostia naște pui odată la 9 luni. Nu va mai deșteptați nici dacă vă nașteți încă de 1000000 ori.
slugarnicul Dosarescu:
(8 Noiembrie 2021, 16:46)
ce-mi place ca sar securistii sa se ajute unul pe altul !
gradatilor de ce nu il intrebati voi pe cel cu nota informativa de la anaf cam cum stau treburile ?
@este nevoie de dom..:
(8 Noiembrie 2021, 14:43)
Daca e nevoie de echilibru la partid platiti-l, dragi tovarasi, din conturile voastre, ca si asa Ialomita e plina de asistati pe banii contribuabilului. Acum avem si asistati speciali?
Gigel:
(8 Noiembrie 2021, 14:18)
Domnu "este nevoie", esti fals informat. Domnul "profesor" nu a fost condamnat in urma unui dosar "fabricat", ci pe baza unor dovezi ferme. Faptul ca apoi domnul Dragnea a avut grija sa dezincrimineze faptele penale, a facut sa fie "demontat" dosarul, tocmai prin dezincriminarea faptelor pe care de altfel domnul "profesor" le-a recunoscut. Asa ca tu esti cel care te-ai informat de la FAKE NEWS.
Cat despre ce se intampla in interiorul organizatiei judetene PSD, vad ca pentru tine linistirea orgoliilor unei organizatii a unui partid se face pe bani publici, prin angajarea domnului "profesor" intr-o functie bine platita. Si culmea, ti se pare firesc sa platim noi, contribuabilii, pentru "linistirea apelor" intr-un partid politic. Bravo natiune!
@donprofesor:
(8 Noiembrie 2021, 14:03)
care este știrea falsa? care "treabă"să meargă? vi se pare că merg lucrurile în sensul bun? și avem nevoie de profesori că de aer...dar autentici...nu școliți la "Stefan Gheorghiu"
este nevoie de domn profesor: