Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

Ședință a Consiliului Județean Ialomița

Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

În cadrul unei ședințe extraordinare, desfășurată vineri, 10 septembrie 2021, Consiliul Județean Ialomița a decis plata unor despăgubiri către cei patru funcționari publici ai instituției, anchetați împreună cu Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, în dosarul deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Aceste despăgubiri reprezintă, de fapt, salariile pe care aceștia nu le-au încasat în perioada în care au fost suspendați din funcție, iar valoarea sumelor se ridică la aproximativ 2 milioane de lei. Plata se realizează în baza prevederilor cuprinse în Codul Administrativ, act normativ care face trimitere către Legea 188/1999, privind statutul funcționarilor publici.

Funcționarii anchetați au revenit la serviciu În acheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție pe numele lui Silvian Ciupercă, au fost implicați și patru funcționari publici din cadrul Consiliului Județean Ialomița, printre care și Cezar Vâlcan, șef al Direcției Achiziții și Patrimoniu al Consiliului Județean Ialomița la debutul cercetărilor. Funcționarii anchetați, alături de Silvian Ciupercă, au fost achitați definitiv de Curtea de Apel București. Având în vedere sentința dată de magistrații din Capitală și invocând prevederile Codului Administrativ și Legii 188/1999, privind statutul funcționarilor publici, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița au decis reîncadrarea în funcțiile deținute de către angajații cercetați penal și achitați, precum și plata unor despăgubiri către aceștia. În prezent, trei dintre aceștia și-au reluat activitatea. Pentru că a împlinit vârsta de pensionare în cursul anului trecut, Cezar Vâlcan este în prezent la pensie. Mai mult, în cadrul ședinței extraordinare, desfășurată vineri, 10 septembrie a.c., consilierii județeni au aprobat plata respectivelor despăgubiri. Este vorba despre aproximativ 2 milioane de lei. Peste 1 milion de lei îi va reveni lui Cezar Vâlcan, iar Silvian Ciupercă va primi 16 mii de lei.

10 Septembrie 2021, 15:10 (3380 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Programul «ELENA» a fost redimensionat
Administrația Pavel cere transferarea Casei Armatei în patrimoniul județului Ialomița
Ialomița are o nouă Strategie de Dezvoltare

Comentariile cititorilor:


OFFFFF!:
(14 Septembrie 2021, 20:56)
Musiu prezident a comis vreo fapta ilegala sau nu? Una dintre acuze consta in faptul ca la licitatia pentru contractarea unor terenuri, desi a castigat o firma care a oferit mai mult, marele prezident a descalificat-o ca asa a vrut muschii lui de atot-puternic si a desemnat-o castigatoare pe cea de pe locul secund care a licitat o suma mai mica, prejudiciind astfel bugetul CJ cu neste meleoane de lei. Apoi a mai fost un scandal, tot cu terenuri care in acte erau neagricole, iar iluminatul om le-a facut din pix pasuni, suficient incat niste crescatori de animale sa incaseze la greu subventii pe ele. Deci, matrapazlacuri si inginerii financiare. Dar Simbolul asta cu fata cu balanta, care imparte dreptate se pare ca-i albeste la greu pe infractori. Aratati-mi unul care a furat/vandut tara asta de 30 de ani incoace, care sa fi facut parnaie, sau cel mult 1, 2 anisori (ca deh, mai scrie o carte, mai iese pe buna purtare, amnistie, sau se ascunde ca Ghita). Dar, amaratul care fura un sac de porumb sa dea la oratanii ia minim cinci ani!
Asa ca fata asta care cantareste dreptatea este legata la ochi. Iar de platit platim tot noi inca odata. 
Totusi nu am inteles logica unor comentarii: securitatea/siguranta statului, aia l-a bagat la zdup, sau l-a scapat pe El magnifico prezidente?? Eu ca naivul aveam impresia ca aia in roba sunt niste oameni cinstiti...asa ca ilici, ca tot au incercat sa musamalizeze dosarele grele: lovilutia, mineriadele, etc.
obiectiv:
(13 Septembrie 2021, 17:40)
Buna ziua ! daca trebuie restituiti banii si este corecta hotararea propun sa fie donati , directionati catre copii saraci , familiile cu probleme financiare , scolilor cu probleme financiare.Si uite„asa au facut si ei un bine pe lumea asta!Din cate stiu eu , nu au fost deloc curati.
albalux:
(13 Septembrie 2021, 09:03)
Securistul de la ANAF, a distrus judetul Ialomita.
Ce este mai bizar si mai este trist, este ca Securitatea, l-a albit pe silozar, si l-a folosit dupa modelul Pitesti,.
I.P.J. Ilomita, Parchetele si Tribunalul Ialomita isi iau lumina tot de la manastirea SECU, astfel incat silozarul ramane intangibil.
Sa dezvolvatam Romania, sa o ducem spre progres, sa avem grija de tineri, sa dezvoltam afaceri in judetul Ialomita, asa cum isi dorea actualul Primar, ca sa vina albinuta sa culeaga cu japca agoniseala firmelor ialomitene. 
Asa ca tu Covidel, stii bine ce ne transmiti subliminal.
Domnul Ciuperca a fost distrus de slujbasii Manastirii Secu....care sunt in slujba Domnului!
Frumos este ca sunt platiti din banii nostri .....

Covidel:
(13 Septembrie 2021, 07:26)
de ce sa le platim noi despagubiri ? 
sa plateasca securistul ala de la anaf care a facut nota informativa si sesizarea
daca tot a fabricat un dosar acum sa dea el banii din chiria pe siloz
Corcodel de la Dumitresti:
(11 Septembrie 2021, 12:27)
Arasel du ici bre! Hai ca ne-am vazut barosani, din tractoristi presedinti, din ciorditori in franta consilieri, si dam bani in stanga si dreapta, ca avem si suntem filotimi. Intelec la dom prifesor sa dam ca saracul a fost cutremurat socat di daramat prin ce a putut trece. Socat mental si socat astroanal, di ancheta nejusta pusa la cali di tradatori din partid. Sa anchetezi tu un telectual sal freci la maental cu ancheta zilnic, sa stea saracul cu ditamai morcovul sub haripa dorsala hatata  timp. Am hauzitu, ca lond hezemplu di la dom prifesor, asta comisarul Hambrus(calare pi magarus) cuplat cu Gina Pistol(calare pi tirbuson) vor sa ceara di la Solei daune si  interese. Ca le-a schimbat traiectu nu esti preblema, vor bani pi prime alea di la cari au fost taiati si spaga neprimita.Asa ca sa dam bani si lu ala cu nasu mare(care se prostituia si arunca in curte calindare), sa dam bani la venetici cu iapa si amanta in parcare. Hai sa li dam la toti bani, ca aveti di unde. Noua ne puneti taxe si biruri si voi ciorditori prin tiruri, vindeti tot pi bani putini, nu va pasa, sunteti toti STRAINI.
Mircea Lucretia :
(10 Septembrie 2021, 21:19)
Am și eu o simpla curiozitate acești bani se vor restitui in cinci ani ? Întreb acest lucru deoarece mie Spitalul Slobozia pentru că șefa cu delegație de la RUNOS dna M.S. pentru că nu a aplicat legea privind sporul de 15% pt persoane cu handicap,iar judecătoria și Curtea de apel au hotărât că am dreptatea ,suma de 7200 lei mi restituie in 5 ani ,mai au de restituit 5400 lei.Sume greșite la salarii sau virate anapoda in plus sau minus ,sunt multe .....nu am spatiu suficient pentru a le înșira aici sau nu știu dacă va fi interesat cineva sa verifice.