Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă

Nu e pentru cine se pregătește!

Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă

În ultima decadă a lunii august 2019, în prezența viceprim-ministrului Daniel Suciu, președintele Victor Moraru a semnat un contract de finanțare de 133 milioane de lei pentru reconstruirea și modernizarea a 47,5 km de drum județean în Ialomița. Semnarea contractului reprezintă rezultatul muncii ex-președintelui Silvian Ciupercă și a echipei coordonate de acesta în perioada în care a condus Consiliul Județean Ialomița.

Unii cu munca, alții cu pixul
Președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, și Ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, viceprim-ministrul Daniel Suciu, au semnat în data de 20 august 2019 contractul pentru modernizarea din fonduri europene a trei tronsoane de drumuri județene, cu o lungime totală de 47,45 km. Semnarea contractului reprezintă rezultatul muncii ex-președintelui Silvian Ciupercă și a echipei coordonate de acesta în perioada 2018-2015, fapt recunoscut public chiar de către Daniel Suciu. «Eu nu am nici un merit! (...) Sunt doar cu pixul... Meritul este al echipelor care au muncit în fiecare județ și care au produs rezultate foarte bune pentru oameni!». Reamintim că preocuparea administrației Ciupercă pentru reabilitare a drumurilor județene din Ialomița a apărut în anul 2010. În decursul celor 10 ani mandat, administrația Ciupercă a cheltuit peste 100 milioane de lei pentru reabilitarea a 77 de kilometri de drum județean. Cifra reprezintă 20% din lungimea totală a drumurilor județene din Ialomița. Documentația tehnică a celor trei tronsoane de drum județean pentru care președintele Victor Moraru a semnat contractul de finanțare din fonduri europene (n.red.: DJ306,  DJ102H și DJ203E) a fost realizată încă din anul 2011 de către echipa condusă de către ex-președintele Ciupercă. La momentul respectiv, proiectele urmau să fie finanțate prin  Programul Național de Dezvoltare a Infrastructurii (PNDI). Programul viza modernizarea a 10000 de km de drumuri locale și județene, modernizarea satelor și realizarea de investiții într-un sistem integrat de apă-canalizare-stații de epurare în aproximativ 1500 de localități din România.

29 August 2019, 17:10 (2859 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»
Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Comentariile cititorilor:


Negoita.. :
(30 August 2019, 15:14)
Sunteti niste mincinosi! Ciuperca nu a lăsat decat niste maculatură, aici puteti sa-i includeti si pe Musoiu, Pavel si alti adunatori de scame, care n-a avut nicio valoare! Poate se supără Moraru si ii pune sa plateasca maculatura pe care prostanacii au dat miliarde! Cereți documentele la CJ si vedeti de ce a trebuit Moraru sa plateasca alt studiu de fezabilitate pentru acel drum!Ii mănâncă pielea pe prostanacii!
Marin:
(30 August 2019, 09:21)
Drumul dintre Cazanesti și Cocora nu îl vede nimeni? De ani de zile este paralizat. Suntem nevoiți sa ocolim pe la Crunti sa ajungem la Cocora.