Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Diferența dintre social-democrație și democrația liberală

Feisbuc administrativ

Diferența dintre social-democrație și democrația liberală

Pentru articolul de azi al rubricii «Feisbuc administrativ» am ales două fotografii. Aparent, între ele nu există nicio legătură. Noi sîntem convinși însă că, împreună, cele două fotografii reflectă cei 25 de ani de viață politică șcurși în Ialomița după 1989.

De la Fetești la Havana și retur
Prima fotografie a fost realizată la acest început de an, la Fetești, de Bobotează. După cum puteți observa, ea îi surprinde pe primii trei oameni ai județului, respectiv președintele Silvian Ciupercă, vicepreședintele Ștefan Mușoiu și secretarul general al județului, Adrian Ionescu... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 14:30 (14062 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Legea Bugetului sabotează Referendumul de la Căzănești

Legea Bugetului sabotează Referendumul de la Căzănești

La sfîrșitul anului trecut, după două ședințe de Consiliu Local «cu scîntei», aleșii locali și-au asumat decizia de a organiza un nou Referendum pentru revenirea orașului la statutul de comună. La începutul acestei luni, noua lege a bugetului, alocă orașului un buget dublu față de anul trecut. Între ciocanul Referendumului și nicovala nii legi a bugetului, primarul orașului Căzănești ezită în adoptarea unei decizii finale. Anatol Ghilea, inițiatorul acestui demers în urmă cu mai bine de 4 ani, declară că banii de la buget nu vor schimba viața locuitorilor.

Referendumul cu multe moașe... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 12:40 (5850 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două farmacii din Ialomița, călcate de mascați!

Scandalul medicamentelor contrafăcute

Două farmacii din Ialomița, călcate de mascați!

Ancheta procurorilor Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, privind cercetarea de infracțiuni economice în sistemul farmaceutic scoate la iveală detalii surprinzătoare. Pentru a-și susține activitatea infracțională, de spălare de bani și evaziune fiscală, suspecții din acest dosar se foloseau de medicamente contrafăcute. Interesant este și faptul că două puncte farmaceutice din Ialomița sînt implicate în acest scandal.
Cele două farmacii din județul Ialomița se află amplasate în localitățile Sinești și Roșiori. Potrivit unor surse judiciare, ele aparțin societății Maver Pharm din București, firmă care este implicată în ancheta procurorilor Parchetului General. Datele... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2015, 17:15 (11409 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Vendetă medicală la Spitalul Slobozia

Șapira și-a concediat contracandidata

Vendetă medicală la Spitalul Slobozia

La începutul lunii decembrie 2014, Violeta Șapira concura alături de colega sa Simona Berbece pentru postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. La nici două luni distanță, aceeași Violeta Șapira o concediază pe fosta sa colegă. Decizia este cu atît mai surprinzătoare cu cît, la acest moment, unitatea medicală din Slobozia se confruntă cu o lipsă cronică de medici specialiști. Într-un comunicat de presă, medicul Simona Berbece susține că gestul colegei sale este o vendetă medicală.

O decizie inexplicabilă
Potrivit informațiilor oficiale, pe 26 ianuarie 2015,... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 22:05 (30996 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

SPORT

Noii atacanți confirmă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Noii atacanți confirmă

Unirea Slobozia a susținut sîmbătă, 24 ianuarie 2015, o partidă de verificare cu una dintre cele mai solide echipe de Liga a III-a, Juventus București, antrenată pînă de curînd de actualul tehnician al CFR Cluj, Eugen Trică. Adrian Mihalcea a dat la început de 2015 o altă față echipei ialomițene, nu numai prin cele șase nume noi din teren, cît mai ales prin faptul că 90 de minute a utilizat formula de joc cu două vîrfuri autentice. Antrenorul Unirii a folosit în această întîlnire toți jucătorii pe care i-a avut la dispoziție, absentînd doar Teodorescu, încă nerefăcut. În prima repriză au jucat: Măstăcan-Ibrian, Hristian, Soare, Toma-Drăguț, Macare, Bolat, Ursu-Stanciu, Ungureanu. În partea a doua... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 21:15 (4927 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Din dragoste pentru EFREM

Concert caritabil cu Florin Chilian la Slobozia

Din dragoste pentru EFREM

Ioan EFREM Bălan, fiul de 3 ani al preotului Ioan Bălan din Gheorghe Doja, a fost diagnosticat cu leucemie limfoblastică gradul 1. Băiatul se află internat acum la București, boala sa necesitînd atenția permanentă a familiei și a medicilor. Pentru salvarea sa, băiatul are nevoie de sprijinul comunității. Protopopiatul Slobozia, Liceul de Arte «Ionel Perlea» și apropiații familiei încearcă să susțină efortul financiar necesar salvării copilului organizînd un concert caritabil. Concertul se va desfășura miercuri, 28 ianuarie, la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia. Printre invitații la concert se numără și artistul Florin Chilian. Impresionat de drama prin care trece familia... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 20:45 (9876 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

«Mi-a plăcut mult proiectul de la Slobozia!»

Handbal, CSM Unirea Slobozia, Maria Gavrilă-mezina Unirii

«Mi-a plăcut mult proiectul de la Slobozia!»

În meciul din Cupă cu CSM București a marcat 4 goluri făcînd o a doua repriză excelentă. Nici la Brăila n-a jucat rău și promite în continuare evoluții tot mai bune, spre bucuria publicului slobozean. La cei 19 ani ai săi, Maria Alexandra Gavrilă este nu numai ultima sosită, dar și mezina lotului pregătit de Liviu Paraschiv. «Am început să joc handbal la Școala Generală 181 din București, în urmă cu 8 ani. Tatăl meu era director acolo și, după ce am vizionat cîteva meciuri de handbal, i-am spus că vreau să fac și eu acest sport!» povestește Maria. Prin această dorință a reușit să reaprindă pasiunea pentru sportul cu mingea mică în sufletul tatălui său, profesorul Dănuț Gavrilă, antrenor timp de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 20:10 (7246 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Viitorul Axintele continuă

La finele anului 2014, finanțatorul Viitorului Axintele hotăra să renunțe la toți cei 24 de jucători, încheind totodată colaborarea cu membrii echipei tehnice. Deși multă lume se aștepta ulterior să apară anunțul retragerii echipei din campionatul Ligii a III-a, acesta nu a venit. «Cu aceiași sau cu alți jucători eu cred că echipa din Axintele va juca și din primăvară în Liga a III-a!» preconiza președintele AJF Ialomița, Mihai Basarab. Iar evenimentele ulterioare aveau să-i dea dreptate. Pe 19 ianuarie 2015 s-a sunat adunarea alb-verzilor, iar în aceste zile se creionează lotul pentru returul Ligii a III-a. Antrenorul principal este în continuare Ion Nica, cel care se află la Axintele de fix... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 19:45 (5239 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații MAI din Ialomița, șoferi fără abilități teoretice

Angajații MAI din Ialomița, șoferi fără abilități teoretice

O statistică a Serviciului Poliției Rutiere Ialomița arată că cei mai slabi șoferi din instituțiile publice sînt angajații din cadrul structurilor Ministerului Administrației și Internelor. La fiecare început de an, cei peste 1000 de oameni din sistem susțin un examen pentru a-și demonstra abilitățile de conducere a vehiculelor. Un sfert dintre ei «pică» primele testări la proba teoretică!

Jandarmii și pompierii încurcă semnele rutiere
Potrivit protocolului, angajații din cadrul structurilor Ministerului Administrației și Internelor (Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 19:20 (6756 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, Dunărea Brăila-CSM Unirea Slobozia 35-26 (18-13)

În viață pentru doar un sfert de oră

Deplasarea de la Brăila petrecută sîmbătă, 24 ianuarie 2015, putea însemna relansarea în lupta pentru play-off sau pur și simplu călirea pentru jocurile foarte importante care urmează în viitoarele 3 săptămîni. Din păcate a ieșit o nouă înfrîngere la scor considerabil, Unirea contînd doar un sfert de oră în duelul cu echipa lui Farcău și Perianu. În minutul 16, handbalistele lui Liviu Paraschiv conduceau Dunărea Brăila cu 7-6. Patru dintre goluri au fost marcate de Dăscălete, și tot Raluca a avut în mînă golul de 8-6, dar a ratat de la 7 metri. Pe contraatac se face 7-7, iar pînă în minutul 22, 14-7 pentru gazde. Meciul se rupe și o nouă înfrîngere se profilează. Tot ce se mai putea încerca era... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 18:40 (2610 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Lecția de înot de la Laguna Blue

Lecția de înot de la Laguna Blue

La 7 kilometri de Slobozia, în plină iarnă, singura piscină acoperită cale de trei județe în orice direcție, funcționează la întreaga capacitate. Oferta e diversificată, serviciile sînt la standarde europene, iar cei 10 mii de beneficiari care au trecut pragul acestui resort în cei 2 ani de cînd și-a deschis porțile, sînt dovada că se poate face turism și în extrasezon. Însă motivul pentru care am trecut pragul Laguna Blue în plină iarnă este altul. În fiecare luni și marți, cele 3 piscine ale Centrului sînt asaltate de copii de toate vîrstele, dornici să învețe să înoate. Independent a decis să mediatizeze acest fenomen, imposibil de imaginat pînă acum, dar și oamenii care l-au făcut posibil... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 18:05 (16718 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un angajat al Primăriei Slobozia a murit în timpul serviciului

Un angajat al Primăriei Slobozia a murit în timpul serviciului

Întîmplare cu final dramatic la Primăria Slobozia. Un angajat al Serviciului Taxe și Impozite a murit în baia instituției. Cadavrul a fost descoperit de un coleg. La fața locului s-au deplasat polițiștii criminaliști care au demarat o anchetă.
Tragedia s-a petrecut la subsolul Primăriei Slobozia, acolo unde bărbatul își avea biroul. Din primele informații, se pare că omul a mers la baia din apropiere, iar apoi a fost găsit în stare de inconștiență de un coleg de serviciu. Speriat, omul a sunat la 112, iar la fața locului s-au deplasat medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Din păcate, la momentul sosirii specialiștilor, omul murise. Deși neconfirmată oficial, cauza care i-a... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 17:57 (21584 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectori Antifraudă bucureșteni, implicați într-un accident rutier la Slobozia

Inspectori Antifraudă bucureșteni, implicați într-un accident rutier la Slobozia

Doi angajați ai Direcției Antifraudă din Capitală au fost implicați marți, 27 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, într-un accident rutier în zona Cimitirului Bora de la Slobozia. Din primele cercetări, aceștia s-au ciocnit de un tir. Din fericire nimeni nu a fost rănit, însă persoana care conducea mașina instituției a fost amendată cu suma de 585 de lei.

Neatenția era să-i coste viața Datele polițiștilor arată că evenimentul rutier s-a petrecut din cauza inspectorilor Antifraudă. Aflat la volanul mașinii de serviciu, șoferul, un bărbat de 49 de ani, a pierdut controlul volanului... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 11:15 (24738 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ultimele zile ale președintelui PSD Ialomița, Vasile Silvian Ciupercă

Ultimele zile ale președintelui PSD Ialomița, Vasile Silvian Ciupercă

Știm! Am spus-o de atîtea ori încît acum nu mai crede nimeni. Dar de la șeptarii de pe holurile instituțiilor publice și pînă la liderii Opoziției locale (cîtă a mai rămas), din decembrie încoace toți vorbesc numai despre viitorul președinte al PSD Ialomița. Noi vă vom explica de ce președintele Ciupercă va renunța la funcție și, în plus, care sînt scenariile vehiculate la acest moment pe holurile înghețate ale sediului PSD Ialomița.

Coșmarul unei nopți de iarnă
În urmă cu aproape două săptămîni, în perioada 9-11 ianuarie 2015, la Turnu Măgurele, în Teleorman, președintele PS... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 18:55 (23932 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

O gravidă plictisită pe bani publici

Consilierii administrației locale

O gravidă plictisită pe bani publici

În vara anului 2013, în urma unui desant jurnalistic prin instituțiile publice, am realizat un «Top 3» al celor mai sexy consiliere din administrația ialomițeană. La 1,5 ani distanță, iritată de indiferența cu care o tratează cititorii publicației noastre, una dintre aceste consiliere a decis să iasă din anonimat. Sîntem fericiți să o mediatizăm în toată splendoarea gîndurilor ei și așteptăm cu interes comentariile dumneavoastră pe site-ul redacției...

Ramonica, consiliera președintelui Ciupercă
Ramona Mușoiu, angajată în primăvara anului 2013 drept consilieră a președintelui... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 17:10 (32221 vizualizări - 58 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Nicolae Drogeanu, directorul care gestionează milioanele europene în Ialomița

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Nicolae Drogeanu, directorul care gestionează milioanele europene în Ialomița

La cererea cititorilor reluăm cu forțe proaspete (și in extenso) rubrica de față. In extenso pentru că, așa cum v-am anunțat deja, am decis să extindem eforturile noastre de mediatizare a șefilor de instituții și dincolo de instituțiile descentralizate ale statului. Astăzi, cu voia dumneavoastră și a domniei sale, directorul Oficiului Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Nicolae Drogeanu.

Funcția care doboară gradul Nicolae Drogeanu este șef la OJFIR de 2 ani. A ajuns aici pe filieră PNL, după ce, în 2010, s-a înscris la partid. Are la bază studii tehnice, dar a activat... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 14:20 (17450 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: «Vandam», hoț de meserie

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au solicitat instanței arestarea preventivă a unui tînăr, de 21 de ani, acuzat că a spart o locuință și rezervoarele a cinci autoutilitare, de unde a sustras combustibil. Cel în cauză a fost reținut pe o perioadă de 30 de zile. Pe numele său Daniel Ionuț Țăpoi, în vîrstă de 21 de ani, tînărul este strigat de toți cunoscuții «Vandam». În perioada septembrie-octombrie 2014, el a reușit să spargă un apartament, de unde a furat două aparate electronice, și rezervoarele a cinci autoutilitare, de unde a sustras motorină. Prejudiciul creat de «Vandam» a fost stabilit la valoarea de 7250 de lei. El a fost reținut pentru o perioadă de 30 de zile pentru... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 12:15 (5337 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntului ialomițean (II)

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

Scandalul public iscat de trimiterea în judecată a celor 17 profesori ialomițeni în dosarul «Mită la BAC 2012» se adîncește. Pe lîngă condamnarea la pedepse cu închisoarea a cadrelor didactice acuzate de fraudarea sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din urmă cu 3 ani, procurorii Anticorupție cer judecătorilor să anuleze toate diplomele eliberate elevilor care au plătit pentru a promova examenul! În această situație sînt peste 100 de candidați, mulți dintre ei fiind în ultimul an de facultate. Totul depinde acum de judecătorii Tribunalului Ialomița, instanță căreia i-a fost repartizat spre judecare dosarul care a cutremurat din temelii învățămîntul ialomițean.

DNA încearcă să facă dreptate... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 19:55 (25665 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Handbal, Cupa României, CSM Unirea Slobozia-CSM București 21-26 (9-15)

Învinse și în «Cupa României»

Confruntarea dintre CSM Unirea Slobozia și CSM București a avut parte de o reeditare. Marți, 20 ianuarie 2015, în cadrul Optimilor «Cupei României», cele două echipe s-au duelat din nou în Sala Sporturilor din Slobozia. Unirea a avut un start timid, dînd prilejul experimentatelor handbaliste bucureștene să se desprindă la 5-1 în minutul 6 și 11-5 în minutul 18. A urmat o ușoară tresărire de orgoliu a Unirii, soldată cu 3 goluri consecutive, insuficiente însă pentru a stăvili marșul oaspetelor către Sferturi. Startul reprizei secunde a aparținut Unirii, care s-a apropiat simțitor de adversare, pe fondul evoluției foarte bune a Georgianei Martin în poartă și a coordonatorului Marina Gavrilă în atac... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 15:20 (5855 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntul ialomițean (I)

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

La sfîrșitul anului precedent, un comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție anunța finalizarea cercetărilor în dosarul «Mită la BAC 2012». Cu această ocazie, procurorii de la București au trimis în judecată 17 profesori ialomițeni acuzați că au fraudat prima sesiune a Bacalaureatului, desfășurată cu 3 ani în urmă. Ancheta scoate însă la iveală o situație fără precedent. Printre numele dascălilor-inculpați se regăsesc și unii profesori care la începutul anului școlar în curs au fost numiți în funcții de conducere! Este vorba despre directorii Liceelor Teoretice «Carol I» și «Paul Georgescu», din Fetești și Țăndărei, și Școlii Generale «Aurel Vlaicu» Fetești. În timp ce oficialii formațiunilor... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 19:40 (24404 vizualizări - 23 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: A ascuns produsele furate sub fustă

La începutul săptămînii în curs, luni, 10 mai, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată de patronul unei firme despre faptul că o femeie a sustras produse cosmetice din magazinul societății. La fața ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:29
(24652 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Cocora: Din căruță în copac

Luni, 10 mai, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe DJ102H, pe raza localității Cocora, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:28
(25475 vizualizări - 0 comentarii)


6 luni de închisoare pentru că a condus mașina fără permis

La mai puțin de două ore de la primirea unui mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, polițiștii au identificat și reținut persoana în cauză, aceasta fiind arestată pentru executarea pedepsei. În ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:27
(25096 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal

Luni, 10 mai 2010, polițiștii din Urziceni au depistat, în urma unor controale efectuate, un agent de pază care deținea ilegal o armă supusă autorizării. Agentul de pază, un bărbat, de 30 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:26
(26417 vizualizări - 0 comentarii)


Scrumbie confiscată

În cursul nopții trecute, respectiv 10 spre 11 mai, polițiști din Țăndărei au organizat un filtru pe Drumul Național 2A, în zona Chirana, ocazie cu care a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:25
(22817 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța elevilor, în atenția polițiștilor

Luni, 10 mai, timp de patru ore, polițiștii din Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea delicvenței juvenile în unitățile de învățămînt, în scopul diminuării riscului infracțional și victimal ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:24
(13920 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: polițist elev


Armele și munițiile, la verificare

Armele și munițiile, la verificare

Polițiștii ialomițeni atenționează persoanele juridice care dețin arme și muniții că autorizațiile de deținere și de folosire a armelor letale și a armelor neletale supuse autorizării, respectiv a munițiilor ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:18
(22123 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: arme verificare


Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», ediția a XIII-a

În perioada 13-16 mai 2010, în organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și a Consiliului Local Slobozia, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:14
(23120 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției

Poliția Municipiului Urziceni a organizat sîmbătă 8 mai, în intervalul orar 08.00-12.00, o acțiune ce a vizat menținerea ordinii și liniștii publice, prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:04
(23023 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: acțiune Poliție


Vlădeni: Patron amendat

La finele săptămînii trecute, sîmbătă, 8 mai, polițiștii feteșteni, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița, au organizat și executat o acțiune pentru cunoașterea, prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:02
(27417 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bătrîn tîlhărit

Sîmbătă, 8 mai, în jurul orelor 20.30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de către un barman angajat la o discotecă din localitate, despre faptul că un bărbat, de 60 de ani, a fost victima unei infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 14:59
(21547 vizualizări - 0 comentarii)


Cîștigătorii Festivalului-Concurs «Ionel Perlea», a XIX-a ediție

Festivalul și Concursul Național de Interpretare a Liedului «Ionel Perlea», ediția a XIX-a, desfășurat în perioada 7-9 mai 2010, și-a decis cîștigătorii. Juriul a decis acordarea marele premiu «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 14:44
(25352 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Eroilor», sărbătorită de jandarmi

«Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează joi, 13 mai, manifestări comemorative dedicate „Zilei Eroilor“ și „Înălțării Domnului“» informează reprezentanții instituției. Sărbătoarea se va ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 14:38
(22058 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni în trafic

Vineri, 7 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe raza municipiului Slobozia, acțiunea avînd ca principal scop combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2010, 16:07
(21769 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia rutier


Fetești: Braconaj piscicol

Polițiștii Formațiunii de Ordine Publică pentru Mediul Rural Fetești au continuat acțiunile pe raza comunelor din zona de competență, avînd ca scop prevenirea și combaterea braconajului piscicol și a delictelor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2010, 16:05
(23359 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Slobozia: Cercetat penal pentru conducerea unui autoturism neînmatriculat

Vineri, în jurul orei 19.15, agenții Biroului Rutier Slobozia au oprit pentru control un autoturism ce avea plăcuțe cu numere de înmatriculare provizorii, la volanul căruia se afla un tînăr, în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2010, 16:04
(14921 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia dosar penal


Fetești: Acțiunea SIGURANȚA continuă

Pentru creșterea gradului de siguranță publică, în cursul zilei de vineri, 7 mai a.c., începînd cu orele 15.00, efective din toate structurile operative ale Poliției Municipiului Fetești, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2010, 15:37
(13985 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești acțiune


«Centura de siguranță îți poate salva viața!»

«Conștientizarea participanților la trafic cu privire la importanța utilizării centurii de siguranță și, mai ales, asupra faptului că portul acesteia scade riscul unei accidentări grave și a decesului în ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 18:14
(25005 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire a faptelor antisociale

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în ultimele zile, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului. 14 autovehicule ce prezentau ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 18:13
(22961 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție acțiune


Alexeni: Fată de 15 ani, violată

Doi tineri, de 19, respectiv 22 de ani, ambii din Ion Roată, acuzați că au violat o minoră în vîrstă de 15 ani, au fost introduși în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul IPJ Ialomița joi, ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:39
(28645 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni viol


Fetești: A plecat să doarmă la o prietenă și familia a dat-o dispărută

În noaptea de 5/6 mai a.c., în jurul orei 01.40, Poliția Fetești a fost sesizată de un tînăr, de 21 de ani, din localitate, despre faptul că nepoata sa, o minoră de 12 ani, a plecat de acasă în cursul ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:34
(30762 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan

Agenți din cadrul Poliției Fetești au depistat, pe Strada Călărași din localitate, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 25 de ani, din Fetești. Întrucît emana halenă alcoolică, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:28
(25501 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești șofer beat


Slobozia: Prins la volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de joi, 6 mai a.c. polițiștii rutieri au depistat în trafic, pe Șoseaua Brăilei, din Slobozia, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 52 de ani din municipiu. Procedînd la ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:26
(25195 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șofer penal


Slobozia: Se fură din supermarket

Joi, 6 mai a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de două ori, la intervale orare diferite, de către agentul de pază al unui supermarket din municipiu, despre faptul că a surprins două persoane ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:21
(17805 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt supermarket


Andrășești: Scandal la Postul de Poliție

Trei bărbați din Căzănești au fost sancționați contravențional cu amenzi a căror valoare depășește 5000 de lei și sînt cercetați și penal. Asta după ce, pentru a-și scăpa prietenul de rigorile legii, au ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:13
(32525 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Infractor încarcerat

Miercuri, 5 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat, reținut și încarcerat în arestul Inspectoratului un bărbat, de 45 de ani, domiciliat în municipiu, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:59
(25777 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Oale confiscate de polițiști

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, în cursul zilei de miercuri, 5 martie a.c., au acționat în sistem integrat pe raza municipiului reședință de județ urmărind prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:57
(22166 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiști în școli

În cursul zilei de miercuri, 5 mai, la nivelul municipiului Urziceni și al comunei Gheorghe Doja au fost desfășurate multiple activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:48
(22867 vizualizări - 0 comentarii)


Campania SAPS 2010: Peste 814000 cereri de plată depuse la APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care și-au completat declarația de suprafață prin intermediul aplicației IPA Online că trebuie să depună la Centrele APIA și o ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 14:25
(19776 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului-12,2%

La sfîrșitul lunii aprilie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 12851 persoane, din care 6598 șomeri indemnizați, respectiv 6253 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:34
(15768 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...